Merkwaardige warme dagen VOOR - LENS Scheidsrechter wandelde kwaad het veld uit Abonneert U op dit blad l (vrrr'rri Het Huis aan de Baai vmmm. De oudwereldkampioen boksen. Max Baer, die bijna 40 jaar oud is, heeft verklaard, dat hij terug ral keren naar de ring. Baer was tot dit besluit geko men. nadat hij een aantal hedendaags rwaargewichten in actie had gezien. Hij Verwacht over zes weken weer ln vecht conditie te zijn. Toen men zijn echtge note naar haar mening vroeg, antwoord de zij. Max is meerderjarig en moet zelf maar w-'en. wat hij doet". 20We zullen eens zien. wie het zal winnen Je vergist je in die kano van mij. riep de eigenaar van de kano nog era uw aan Kappie. nèt voordat Ba^on Bracsant bet sein tot vertrek gaf. Let maar eens op deze lont Na die woorden gooide de man de brandende lont in èèn der kachelpijpen waarna er een enorme ontploffing volg de. Er was zo n kracht in lucht er om heen. dat Kappie en de Maat bijna achterover duikelden. Zet hem op. rul ge zeebonken. riep de baron door de scheepsroeper. Vooruit fiere zwabbers, gegef hem van katoen, trotseer de ele menten. Hojo is de kreet. .De maat had intussen een harpoen gegrepen. De kano schoot als een pijl weg. en de maat boog zijn arm ver achterover, deed èèn oog dicht, en mik fjET MOOIE HERFSTWEER van de laatste dagen houdt het zomerweer nog in onze herinnering vast. En niet ten onrechte, want de afgelopen zomer is betrekkelijk warm ge weest. De temperatuur was gemiddeld ruim 2' C. boven normaal. Hiertoe heeft vooral de maand September bijgedragen, aangezien deze maand wel 4' C. boven normaal kwam. Zulks ter vergoeding van de maanden Mei en Juni, met een gemiddelde temperatuur van 1' C. beneden normaal. Juli en Augustus brachten het tot 1' C. boven normaal Illustratief is hiervoor het aantal zomerse en tropische dagen, waarvan de aantallen tn 1949 resp. 31 en 3 bedragen. Ter vergelijking met de warmte van vorige zomers diene onderstaande tabel: 1947 1948 1949 Zomerse dagen (meer dan 25' C.) 64 18 31 Tropische dagen (meer dan 30* C.) 18 7 3 Hoewel 1949 de getallen van de zeer ihete zomer van 1947 nog lang met nabij komt, is het verschil met de normale zomer van 1948 een normale zomer wil zeggen koel en nat toch overduidelijk. Nat is de afgelopen zomer in het geheel niet geweest. Het totale tekort aan neer slag bedroeg ongeveer 75 mm. Verscheidene Veluwse beken waren dit jaar dan ook geheel uitgedroogd, terwijl daarin in de zomer van 1948 meer dan 1 meter water stond. Op de brand- torens (tegen heideen bosbranden) is in Augustus en September van dit jaar onafgebro ken gepost;, dit is in 1948 geen enkele (maal nodig geweest. Geheel West-Europa heeft trou wens van droogte te lijden (jehad. In Zuid- Frankrijk ging hierdoor meer dan de helft van de oogst verloren en hebben zware bosbranden gewoed. Over het algemeen heeft het weer de afge lopen zomer een rustig karakter gehad. Extre miteiten kwamen zeer weinig voor, getuige het feit, dat we slechts 3 tropische dagen hebben gehad. Onweer bleef hierdoor gedurende de gehele zomer achterwege. Alleen September maakte hierop een uitzondering. Maar deze maand wordt klimatologisch reeds tot de herfst gerekend. September had vele bijzonderheden. Reeds genoemd is de abnormaal hoge temperatuur van 4' C. boven normaal. Verder zorgde September voor 2 van de 3 tropische en 8 van de 31 zomerse dagen. Hierdoor was het mogelijk, dat er echte hitte - on we ders konden ontstaan, wat gedurende de eigenlijke zomer niet mogelijk was geweest. Een zomerse dag op 24 September en een daar op volgend onweer, dat gedurende zijn maxi mum vanuit de Zaanstreek 23 ontladingen per minuut te zien gaf, moge als hoge uitzonde ring worden beschouwd. Het hogedruk gebied van 24 September is onaangetast gebleven. Thans doet het nog steed.- zijn invloed op het weer hier te lande gelden. Stormachtig en koud weer behoeven we voor lopig dan ook niet te verwachten. De zomer 1949 had een laat warmtemaximum, dat in zekere zin nog steeds voortduurt. B. ZWART Jr., amateur-meteoroloog, Riouwstraat 90, Wormerveer. ER IS NIETS ONAANGENAMERS dan een klein ongelukje te heb ben, dat door een ander wordt ge zien. Lenskijker is er een paar da gen geleden getuige van geweest. Terwijl hij aan de berm van de weg in de luwte van een struik 'n boterham zat op te peuzelen en te genieten van het mooie weer. na derde een fietser. Zo een van het soort van Hans kijk ln de lucht. Deze sterrenkijkerij werd de man noodlottig, want daardoor bemerk te hij niet. dat op de weg een steen lag. Hij reed er pardoes over heen en slingerde van de fiets. Het vallen geschiedde echter zeer be hendig en de man had geen letsel bekomen. Het eerste wat hij deed. was rondzien, of er geen getuigen waren en lenskijker prees zich ge lukkig'. dat hij aan de aandacht van de man ontsnapte. Want toen genoten we van een luisterrijk schouwspel. De steen moest het ontgelden en kreeg een harde schop, 't Deed de pijn van de man slechts toe nemene. Hij wilde juist een deuntje gaan beginnen te vloeken, toen hij ons ont dekte en we kunnen het niet ontkennen we hadden lol. De man heeft de juiste partij gekozen en is weggereden, zonder een woord tegen ons te zeggen. LACHEN KUNNEN WE OOK als we zien, hoe Rusland en ZuidSlavië el kaar wederzijds uitmaken voor al wat mooi en lelijk is. Het laatste echter meer. De periode, dat alles koek en ei was en dat kameraad Tito en kameraad Stalin elkaar broederlijk omhelsden is lang voorbij. Toch geloven we. dat Z. Slavië zich nergens bang voor behoeft te maken. Heeft Wysjinski enkele da gen geleden geen vredesvoorstellen ge daan m de vergadering van de Verenig de Naties, waardoor een goede verstand houding zou worden bevorderd tussen de grote vijf? Nou, dan zullen ze zo'n klein landje als Zuid Slavië wel met rust laten. En bovendien zijn er ln Rus land en in andere landen in de wereld, ook in ons land grote demonstraties voor de vrede gehouden, die voor de Zuid Slaven een hele geruststelling moe ten zijn. .Want als men de vrede zo hartstochtelijk lief heeft, gaat men het toch niet andere lastig vallen. Ten min ste dat is onze opvatting. DE MINISTER van sociale zaken heeft aan een lid van de Tweede Kamer die vragen stelde over het duurder wor dende leven geantwoord, dat hij over hoger toeslag geen beslissing wilde ne men, alvorens het overleg met de Stich ting van de Arbeid afgelopen was. Dat is geen onredelijk standpunt, want an ders had dat overleg geen zin. Maar het is voor de mensen met een smalle beurs toch maar te wensen, dat het over leg niet al te lang duurt Want de prij zenwachten niet tot het overleg beëin digd is. DE ECONOMIE is geen geliefd on derwerp voor de lens. Het is of die er van beslaat Waarschijnlijk zijn we voor dergelijke vraagstukken te dom. Zo hebben we ons er over verwonderd dat er telkens berichthen in de kranten verschenen, die er op duiden, dat er nog al wat haring is en dat het moeilijk is om er af te komen. Als je dan een viswinkel binnenstap constateer Je, dat de haring vier centen duurder is dan verleden jaar. Waar het hem in zit is ons een raadsel. Het zal waarschijnlijk wel economie zijn. Maar op die manier kan ze ons gestolen worden. HEEFT U OOK GELEZEN hoe de studenten zich weer hebben aangesteld in Den Haag tijdens de ontgroenings feesten? Het geleken meer op beesten dan op studenten. Als dit tenminste geen belediging voor de beesten is. Het zou misschien niet onverstandig zijn, als we in het vervolg de uitdrukking: Het is bij de beesten af veranderen in „Het is bij de studenten af. Zou het ook geen aanbeveling verdienen om deze Jongelui eens een half jaar heel hard te laten werken. Misschien dat ze dan minder behoefte aan flauwe kul hebben. te de harpoen weg. Trillend kwam het ding juist in de romp van de kano te recht. O. zei de maat, wat zeg je daar van. opschepper Neem nog een klets kop, Kappie. Die kano trekt ons nu verder wel, wij hebben niets meer te doen.heb ik dat even handigg gedaan.. Ik dacht: laat me een harpoen meene men - nou. en daar zit 'Ie IMT.O.-eommlssfer Revolutie in woningbouw noodzakelijk Anders nog 82 Jaar ningnood in Europa. Door de economische commissie! der Ver. Naties Is een driehon derd bladzijden beslaand rapport) gepubliceerd over de huisvesting ssituatie in vele landen, ojn. iaj Nederland. In het rapport wordt verklaard dat slechts „een radica le verandering in de bouwpolitiek 1 der betrokken regeringen en een „revolutie" in het bouwbedrijf het Europese huisvestingsprobleem binnen de komende twintig jaar| kan oplossen. „Zelfs indien er' thans twee maal zoveel huizen j zouden worden gebouwd as vóó* de oorlog, zal het 22 jaar duren,/ voordat in de nood der Euro pese woningzoekenden zal zijn voorzien", aldus het rapport DINSDAG 11 OCTOBER NA 12 UUR Hilversum 1. 301,5 m 12.00 Mu et teorkest; 12.40 Pianovoor dracht; 13.00 Nieuws; 13.15 Promenadeorkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gramofooninu- ziek; 16.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws 18.30 Strijdkrachten; 19.15 Orkestcon cert; 20.00 Nieuws; 20.15 Gevarieerd programma; 21.45 Hammondorgel; 22.15 Kamerorkest: 23.00 Nieuws. Hilversum U. 416 m 12-00 Metro- pole orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Gramo foonmuziek; 14.05 Pianoconcert; 14.30 Voor de vrouw; 15.00 Schoolradio; 16 uur Voor de zieken; 17.00 Voor d« jeugd; 17.45 Amusementsorkest; 18.30 R.V.LL. 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.12 Philharmonisch orkest; 22.05 Pianovoor dracht; 23.00 Nieuws. Programma 3 12.00 Gevarieerd programma; 13.00 Nieuws; 13.50 Orato rium; 15.00 Lichte muziek; 16.00 Piano spel; 17.00 Batavia; 18.00 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gev. progr. 20.30 Concert Varië; 21.15 Frans caba ret; 22.00 Nieuws: 22.15 Topic for to night Programma 4t 12.30 Se mi klassiek pr I4.00Le ménage en musique; 15.00 Ves pers; 15.45 Deens orkest; 16.45 Orgd spel; 17.45 Lichte muziek: 19.00 Gevar. progr.; 19.50 Nieuws; 20.15 Muz. gezel schap uit Bern; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazz. WOENSDAG 12 OCTOBER Voor twaalf uur. Hilversum I. 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws en gramofoonpl.; 9.00 Mozart concert; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Populair concert Hilversum O, 415 m 7.00 en 8 00 Nieuws en gramofoonpl.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Symph. concert. 11.15 Hoor spel. Programma 3 7.00, 8.00 en 9.00 Nieuws en gramofoonplaten; 10.00 Or gel: 11.00 Lichte muziek. Programma 4 7.00, 8.00 en 9.00 Nieuws en gramofoonplaten: 9.10 Verz programma; 10.00 Le ménage en mu sique. .1 In Semarang werd Zondag een voetbal wedstrijd gespeeld tussen Bandoeng en fooS (Batavia) ter gelegenheid van *n door het organiserende Pasar Malam- eomltè in elkaar gezet voetbaltournooi. De strijd was 10 minuten oud. toen de fcrbiter het nodig vond de aanvoerder Van Bandoeng Tolmeyer (de oud Blauw Witspeler) van het veld te zenden we gens wangedrag. „Goed", zei deze. maar dan gaan we allemaal" en het hele elftal van Bandoeng wandelde het veld uit. Aanwezige officials stelden toen alles in het werk om Bandoeng te bewegen de strijd met 10 man voort te «etten. zelfs stelde VïOS voor ook met «en man minder verder te spelen, maar de heren waren niet te vermurwen. Ten einde raad besloten de organisatoren maar om Tolmeyer toe te staan verder te spelen. Hiermee was de scheidsrech ter het natuurlijk niet eens en kwaad wandelde deze het veld uit. Maar dat was niet zo erg, want direct had men «en andere fluitist tot zijn beschikking «n lustig speelde men de strijd uit met de volledige elftallen, zeer tot genoegen van organisatoren en publiek. Maar het lijkt ons toch geen Ideale oplossing. In Egeland Is er rumoer ontstaan rond de figuur van Bert Trautman. een Duit? krijgsgevangene, die door Manchester City is gekozen tot opvolger van de befaamde doelman Frank Swift. Vele Supporters dreigen zelfs voortaan de thuiswedstrijden van Manchester te boy ootten. De voorzitter van de vereniging lelde, dat hij een ruim standpunt wenste in te nemen en dat van Trautman uit «tekende berichten waren ontvangen, zo wel over zijn spel als over zijn karak ter- Voor een andere Engelse profclub Bristol City, spelen momenteel ook 2 Duitsers, nl. Eisentragcr en Krause. Zij kunnen uitstekend - met "ploegmaats en publiek opschieten. Ongeschoeide voetballers zullen nooit Fausto Coppi, kampioen van balie op de weg krijgt Z'[n „beloning oportieve 91-jarige Zweeds-.- v%.»at Koning Gustaaf. die geruime tijd ziek is geweest, is thans weer hersteld. Hij voelt zich zelfs zo goed, dat hij aan een eendenjacht heeft deelgenomen. Koning Gustaaf tijdens de jacht te Drott ningholm. zo goed kunnen voetballen als geschoei de. aldus is de mening van kapitein Ho ley. voorzitter van de voetbalbond van Nigeria, na de tour, die een Nigeriaans elftal door Engeland heeft gemaakt. Deze Afrikanen, gaven evenals de spe Ier» uit India, blijk van een goede bal controle en ook waren ze zeer snel. Maar het grote bezwaar was, dat bif de strijd om de bal de ongeschoeiden vaak nogal gehavend worden, tenzij de ge schoeide spelers zich voortdurend ln acht nemen, wat billijkheidshalve niet van hen verlangd mag worden. De Ni gerianen voetbalden 9 wedstrijden ln Engeland, waarvan zij er 2 wonnen, 2 gelijk speelden en 5 verloren. Fausto Coppi is kampioen op de weg van Italië geworden, alhoewel hij de 1?- t*»e wedstrijd, die voo- dit kampioen De voetbalwedstrijd tussen Finland en Eire in Helsinki, is in een verrassend 1 1 gelijk spel geëindigd. De ruststand was 0—0. De Pinnen, die zo ongeveer op een 81 nederlaag hadden gerekend g^en uitmuntend partij en nadat Far rell de score voor de Ieren had geopend wist Vaikela de stand op gelijke voet te brengen. De Finse verdediging speel de een uitstekende wedstrijd. De scheids rechter was onze landgenoot Bronk- horst. wiens leiding zowel door spelers als publiek ten zeerste werd gewaar deerd. schap meetelde, niet wist te winnen Dit kampioenschap ontstaat nl. niet in 1 wedstrijd, zoals bij ons, maar gaat over een aantal wedstrijden. De laatste wed strijd werd gewonnen door Ried. Hij veroverde hiermede de Bernocchhi-beker Andrew Mackenzie as- Dicht bij het lijk van de oude Johnny vindt Bob Arlen een siga rettenpeukje met een afdruk van lippenstift Het is duidelijk, dat Ju- dith Taylor (de charmante secreta resse van Simpkins voor wie Bob een zwak heeft) hier is geweest. Wit deed zij hier? 85) Ik hoorde stemmen van mensen, die de weg af kwamen. Nadat ik het si garetten-peukje zorgvuldig in mijn zakdoek had gewikkeld en daarna in mijn jaszak had gedaan, wandelde ik torog om de komst van de dorpspolitie af te wachten. Ik heb nooit waarde gehecht aan de plaatjes in komische geïllustreerde bla den, die een dorpsagent altijd als een gewichtig-doende incompetente ezel voorstellen. Reynolds, de agent, die Burton en de dominee vergezelde, was een lange, goed-gebouwde man aan het begin van de middelbare leeftijd. Hij deed zijn gewone werk met grote be kwaamheid, maar in een situatie als deze voelde hij zich kennelijk niet thuis. Automatisch nam Burton de lei ding op zich. De detective knielde bij het lijk van de oude inbreker neer, zor gend dat hij alles precies zo liet als hij het vond, en bekeek de wond ln het hoofd. Toen hij naar mU opkeek, ston den zjjn ogen hard en koud. De dader zal hiervoor moeten boe ten, zei hij op bittere toon. Wat zijn we dwazen geweest om niet vlak bij het Huis op hem te wachten. Als we dat maar gedaan hadden, zou hij nu nog leven Ik knikte. Met geen woord zou ik hebben kunnen uitdrükken, wat lk voelde. Ik was bly, dat de anderen bui ten gehoorsafstand stonden. Burton stond op uit zijn geknielde houding. Op dit moment kunnen we niet veel doen, zei hij. Reynolds weet wie ik ben. Dit is een zaak voor de politie van deze streek. Ik zal op het politiebureau de hoofdcommissaris opbellen. Ik denk, dat hij het er wel mee eens zal zijn, dat de Yard onmiddellijk erbij gehaald moet worden. Reynolds betrok de wacht bij John- ny's lijk, terwijl wij wegwandelden naar het politiebureau. Binnen een uur tijd was het op de bewuste plaats vol nee. zet Ik. Ik geef toe, dat ons gedrag met alles wat bij een politieonderzoek behoort: geuniformde mannen, fotogra fen, een dokter, en rechercheurs, die met grimmige gezichten in de modder en het gras naar ieder gering spoor van een aanwijzing zochten. Toen Burton aa^het telefoneren was, voelde ik ieirH^ mijn arm aan raken. Het was op aat moment, dat ik me realiseerde, dat dominee Josiah Bar- low nog steeds aanwezig was. M'n beste meneer Arlen, ik ben u nog een verklaring schuldig en mijn excuses voor die onzinnige scène, ie ik onlangs voor uw huis gemaakt heb en het feit, dat ik u achtervolgd heb, toen u laatst naar Londen ging, zei hij. Ik zie nu in, dat u aan de goede kant staat, maar toentertijd vreesde ik het tegendeel. Schenkt u mij vergiffenis? De dikke dominee keek me vragend aan en zijn ogen leken groot en kinder lijk achter de brilleglazen. Natuurlijk vergeef ik u dat, doml- misschien wel eens argwaan kon op wekken. Maar we konden toen niemand in vertrouwen nemen. Zoals de zaken er nu voorstaan, kunnen we niet lan ger zwijgen. Nadat de dominee, die niet ophield verklaringen voor zijn gedrag te geven, tenslotte vertrokken was, wandelden Burton en ik terug naar mijn huisje. Ik porde wat in het open vuur en hield mijn handen boven de vlammen. Bij hét geluid van Burton's stem keek ik op. Ik heb dit uit Johnny's hand ge nomen, meneer, zei Burton. Ik dacht dat 't het beste was er niet over te spreken voordat we alleen waren. HJj moet ln enig opzicht toch wel wat succes gehad hebben. En de detective stak me een afge scheurde hoek van een blauwe enve loppe toe.... (Wordt oervotedj»

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3