H Te dure (broed) eieren en te hoge lonen erfstmorgen in Westfriesland Singelloop langs Alkmaar's veste Bijzondere politierechter Alkmaar Jacob en Arie G., twee kippenfokkers tdt Heerhugowaard. hadden zich Woens dagmiddag voor de Bijzondere Politie rechter, mr. Markus, te verantwoorden, daar zij eieren boven de vastgestelde prijs verkocht hadden. Bovendien zouden zij willens en we tens in de hand gewerkt hebben, dat deze eieren, die voor de broed bestemd waren, over de grens naar België ge smokkeld werden. Zij hadden ze name lijk verkocht aan een handelaar in Baa*1- le-Nassau, welk oord door velen mis bruikt wordt om clandestien goederen over de Zuidergrens te krijgen. Dank zij een geraffineerde boekhouding, hadden Zij hun foute daden lange tijd voor het Oog der justitie verborgen kunnen hou den. Maar nu waren zij dan gepakt en de officier, mr Vellinga, moest in zijn re quisitoir constateren, dat het een ernsti ge overtreding was, die beide verdach ten hadden gepleegd. Behalve dat de prijs der eieren anderhalve cent te hoog was werden de eieren ongesorteerd en zonder stempel geëxporteerd, waardoor bovendien schade aan onze naam in het buitenland werd gedaan. „Ik geloof, dat de verdachten niet zo zeer op de belangen van hun land ge let hebben, dan wel op hun eigen be langen", aldus mr Vellinga, „en dat is niet ernstig, zo lang men maar niet in contact komt met de justitie De officier achtte een gevoelige straf dan ook op zijn plaats: f 750 voor Arie G. en f 200 voor Jacob G. Mr C. Berkhouwer, die de verdedi ging der verdachten voerde, begon met te constateren, dat niet alleen de wereld Bedrijven gaan zwemmen Na het succes van de zwemavond, die in Maart van dit jaar door de Alk- maarse Bedrijfsvoetbalvereniging was georganiseerd, is besloten op Dinsdag 8 November opnieuw een dergelijke zwemavond te houden. De bekende Alkmaarse Reddings Bri gade heeft haar technische medewerking toegezegd en ook dhr. van der Grient, geen onbekende op zwemgebied, ver leent zijn medewerking. Ook mej. M. Coraelissen met haar leerlingen van de middelbare school zal een demonstratie geven van het figuurzwemmen. Deze nummers waren in Maart een groot suc ces Om ook de toeschouwers direct op de hoogte te houden van de gemaakte tijden, zal dhr, J. Smit de uitslagen be kend maken op een wedstrijdbord in de zwemzaa!, waardoor de toeschouwers in de gelegenheid zijn om deze tijden en standen op te nemen in het program ma dat des avonds aan de zwemzaal verkrijgbaar wordt gesteld a f 0,10. Men kan zich opgeven voor: 1 a 25 m schoolslag voor personen tot en met 25 jaar b 25 m schoolslag voor personen van 26 tot en met 35 jaar; c 25 m schoolslag voor personen van 36 jaar en ouder. 2 a 25 m vrije slag voor personen tot en met 25 jaar. b 25 m vrije slag voor personen van 26 tot en met 35 jaar; c 25 ra vrije slag voor personen van 36 jaar en ouder. 3 Hindernisewemmen voor alle leeftijden 4 Gecostumcerd zwemmen voor alle leeftijden. 5 4 x 25 m estafette. Collecte interkerkelijk thuisfront A.s. Maandag 14 October start de Grote Najaarscollecte 1949 voor het Prot. Interk. Thuisfront, de Militaire bond Pro Rege «n Chr. Militaire Bond voor Oost en Weat-ïndië. Deze bonden hebben de handen ineen geslagen en willen het Protestantse Volk van Nederland een getuigenis ontlokken dat het de militair hier en overzee en hun geestelijke verzorgers niet aan hun lot zal overlaten. De verzorging in Oost en West in de Militaire Clubhuizen schept de sfeer van bun ouderlijk huis. De wetenschap dat het U ernst zal zijn om mede te helpen de Militaire tehuizen uitrustu.ws middelen te verschaffen doet ons ver trouwen dat de Grote Najaarscollecte zal slagen. Comité van aanbeveling: Mevr. Stok reef—Bomers de Weled. heer J. A. Veenhuizen de Weled. heer P. van der Borden de Weled. heer G. H. Hoytink de Weleerw. heer ds C. von Meyenfeldt de Weleerw. heer ds A. J. v. d. Sluis de Weleerw. vrouwe da F. W. Rappold de Weleerw. heer ds N. den Oudsten de Weled. heer Chr. Knaap de Weled. heer J. van der Hauw de Weleerw. Zeergel. heer dr A. D. R. Polman de Weleerw. heer ds W. Wesseldijk Laatste Kaasmarkt op 28 October Naar wij venremen, zullen de kaasdra gers in bun traditionele costuums nog d« gehele maand October te Jfitn zijn. Op Vrijdag 28 October cal dus de laai »te offVrle kaasmarkt nlaatsvinden. maar ook de overheid bedrogen wil worden. Pleiter achtte de eis wel zeer hoog, aangezien de verdachten niet veel extra-winst gemaakt hadden. Buitendien meende pleiter een fout in het proces verbaal te vinden: er werd daarin na melijk gesproken van „broedeicren zulks in tegenspraak aldus mr Berk houwer tot de wettelijke betekenis van dit woord. Pleiter vroeg dan ook belangrijke cle mentie. De bijzondere politierechter bleek niet veel oor te hebben voor het verzoek: wel werd de boete van de eerste ver dachte enigszins verlaagd, maar die van de tweede verdachte werd wat verhoogd zodat het totaal ongeveer hetzelfde bleef. Arie G. kreeg f 600. of 3 maanden: Jacob G- kwam er met f 300 of twee maanden af. Schilderwerk De Alkmaarse schilder Hendrik V. kwam vervolgens voor. Deze had te hoge lonen aan zijn arbeiders gegeven en bovendien meer werkuren berekend, dan in werkelijkheid gewerkt was. Dit was gebeurd bij schilderswerkzaamheden aan de Ned. Machinefabriek Alkmaar. Reeds eerder was de verdachte voor dergelijke feiten voorgekomen. Een ambtenaar van de CCD was als getuige aanwezig teneinde de beschuldi ging kracht bij te zetten; een accountant kwam de ingewikkelde boekhouding van de heer V. uitleggen. De officier achtte het ten laste ge legde bewezen en eiste een boete van f 1000 of drie maanden. Mo»Markus splitste de twee strafbare feiten. Hij veroordeelde V. tot een boe te van f 800 voor de eerste overtreding en een boete van f 50 of 20 dagen, voor de tweede. D.A W, naar Hilversum Zondag organiseert de Hilversumse Zwemclub voor de tweede maal Natio nale adspirantenwedstrijden.. Vorig jaar is gebleken, dat er grote behoefte is aan dergelijke ontmoetingen, daar de jongeren elkaar wel in Kring, doch zei den in Nationaal verband ontmoeten. Voor DAW zal starten de Jeugd - kringkampioen. H. de Jong. die, wan neer hij in vorm is. zeker kans heeft bij de eersten te" eindigen. Verder zwemt H. Willemse eveneens de 50 m borst crawl, trwijl F. Bielfeldt de 50 m rug voor zijn rekening neemt. Op de 100 m schoolslag meisjes star ten de DAWsters Tr. Schot en L. Spie renburg, waarvan eerstgenoemde de beste papieren heeft. Zaterdag a.s. gaat een groepje DA W'ers naar de eerste wedstrijden voor 't Bierenbroodspotfonds. De gelden van dit fonds worden ten dele gebruikt voor een pensioenregeling van het per soneel der Nederlandse Overdekte zwem inrichtingen en ten dele worden ze ge stort in het trainingsfonds van de KN ZB, waaruit de training en uitzending van Nederlandse zwemmers naar het buitenland wordt bekostigd. De wedstrijden van a.s. Zaterdag in Amsterdam worden beschouwd als de revanche van de Nationale kampioen schappen, zodat het zeker niet aan span ning zal ontbreken. Het schoonspringen wordt verzorgd door de beste Nederland se springsters, terwijl het hoogtepunt van de avond-wordt de huldiging van het Nederlandse zevental dat in Italië Europees kampioen werd, en daarmee officieus wereldkampioen. Tot besluit zal dit zevental een wedstrijd spelen tegen het Nederlands militair- zevental, dat eveneens Europees kampioen is. De wedstrijden zullen een officieel tintje krij gen door de aanwezigheid van enkele ministers en andere hooggeplaatste per sonen. Uitspraken rechtszaken De Meervoudige Kamer van de Alk maarse Arrondissementsrechtbank deed Dinsdagmorgen de volgende uitspraken: Comelis Albert de K. uit Haarlem mermeer, tegen wie wegens het toebren gen van lichamelijk letsel f 60 of 30 da gen was geëist; wegens gebrek aan be wijs vrijgesproken. Grietje S. uit Schagen, tegen wie 4 maanden was geëist wegens diefstal; 2 ma .aden. Jan van H. uit Huizen, wegens beledi ging en mishandeling tot 1 maand hech tenis veroordeeld: de eis was 2 mnd. Gerrit Pieter K. uit Texel, die een hond had doodgeschoten, werd vrijge sproken. Jan P., wegens diefstal reeds gedeti neerd. uit Alkmaar; 5 mnd gevangenis straf met aftrek van preventief- gezinsgebeuren ALKMAAR Geboren: Marianna E en Robert J. dr en zv van J Dejgd en J G Bakker; Ma rijke E, dv K Knol en M 1 Helderman; Dirk, zv A Nauta en M Kiefi; Anja C dv J Roos en C A Schilder. oehuwd: G Sipkema en J P Haak man; L Adn-iraal en K J Constant; W Degenhart en F H Douwma; A Polk en L v il Eist; M J Vos en W Duseljee- Overleden: A Doves, 48 jr. agenda HARMONIE THEATER. Het regi ment der verdoemden met Dick Powell en Martha Toren. Toegang 18 Jaar, Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 en 9,30 uur. Zondag 2. 4,30, 7 en 9,30 uur- Woensdag 2,30 uur matinée- CINEMA AMERICATN: Enamorada met Maria Fellx. Toegang 14 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2. 4,30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2,30 uur matinée. VICTORIA THEATER: Virgir.ia. met Joel Mc Crea. In technicolor. Toe gang 14 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 en 9,30 uur. Zondag 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. Woensdag 2,30 uur matinée. ABT: Duivels van-het Wilde Westen met Allan Lane en Kay. Deel I. Voorstellingen dagelijks 8 uur. Zon dag 2, 5 en 8 uur. BIOSCOOP DE RUS. Bergen: Vrij dag tot en met Zondag: Romance in Rio. Vanaf Maandag Casablanca. Motorrijder reed auto in de flank Gistermorgen omstreeks 10 uur reed een auto uit de Emmastraat de Kenne merstraatweg op om de richting Heiloo af te slaan. Hij stopte even om te zien of er geen verkeer naderde. Juist op dit moment kwam er een motorrijder uit Heiloo. zekere D., welke dacht, dat de auto doorreed, aan. Het gevolg was. dat hij midden in de flank van de auto terecht kwam. Hij liep een hersenschud ding op en "n gecompliceerde linkerbeen breuk. In zorgwekkende toestand is hij naar het St. Elisabethziekenhuis ver voerd. Kamer v. Koophandel bijeen De plaatselijke Raad van Bijstand bij het kantoor Alkmaar van de Kamer v. Koophandel en Fabrieken voor Noord Holland zal op 19 October in het stad huis bijeenkomen. Op de agenda staat o.m. een inleiding van de heer L. Bands ma. directeur van het Gewestelijke Ar beidsbureau te Alkmaar over: „Hoe zal de werkgelegenheid zich in de toekomst ontwikkelen?" Nieuwe dirigent van HOV. maakte groots debuut Herman Krebbers de meester-solist Er zijn dirigenten en dirigenten. Er zijn er die koste wat kost en met de inzet van hun hele persoonlijkheid hun eigen opvatting aan het orkest opdrin gen en daardoor een zekere uniformiteit geven aan alle door hen uitgevoerde muziek. Maar behalve deze uitsterven de kaste van musici, waarvan wij In ons land enige goede vertegenweore gers hadden, zijn er ook nog de „mo derne" orkestleiders, die minder behept met persoonlijke opvatting, de geest, van waaruit het werk geschreven is, trach en terug te vinden en op deze wijze tot een aanvaardbare vertolking hopen te komen. Tot deze laatste soort schijnt ons de nieuwbenoemde dirigent van de H.O.V., Toon Verhey. te behoren. Klaverjassers contra TBC Op Dinsdag 8 November zal in hotel London een klaverjaswedstrijd plaats vinden, georganiseerd door de Klaverjas club In 't Kleintje. Voor de winnaars van deze wedstrijd waarvan de baten ter beschikking van! de tbc-bestrijding zullen worden gesteld: zijn vele fraaie prijzen. Giften voor dierenasyl Van de Nederlandse ambassade tej Londen is een cheque ontvangen, grooU f 10, onder het motto; „oud-inwoonster van Alkmaar", mevr. van B. Bevestiging ds. Haan In het Lutherse kerkgebouw op de Oudegracht zal op 16 October ds H. J. Haan zijn bevestigings^ en intredepre diking houden. Na afloop van de dienst zal er in de consistoriekamer gelegenheid zijn de nieuwe predikant te complimen teren. Heiloo Declamatie-en muziekavond De afdeling Heiloo van de Maatschap pij 't Nut opent het winterseizoen op Vrijdag 4 November in de Rustende Jager te Heiloo. Marijke Jonker uit Alkmaar zal decla meren en dank zij de welwillende mede werking van het ensemble Jan Simt zal ter afwisseling gepaste muziek ten ge hore gebracht worden. Binnenkort zullen de leden van 't Nut per circulaire uitvoeriger gegevens ont vangen over het winterprogramma. Deze maakte gisterenavond in een goedgevulde zaal zijn debuut in Alkmaar Een debuut, dat alleszins bevredigend is uitgevallen en aanleiding mag geven tot grote verwachtingen. Op soepele en plastische wijze leidde hij het orkest in de uitvoering van de werken van Felix Mendelssohn, die in het gedeelte voor de pauze gespeeld werden. Na een heldere en mooi klinkende uit voering van zijn „Ouverture" de He- briden" volgde het vioolconcert, waarin de bekende violist Herman Krebbers de solopartij voor zijn rekening nam. Hij deed dat op een wijze, zijn goede naam waardig, smetteloos van toon en met 'n verve, zoals .de componist het wel be doeld moet hebben. Het orkest zorgde voor een welluidende achtergrond: diri gent Verhey had zijn mannen keurig onder de knie, zonder dat het musiceren hierdoor aan spontaniteit verloor. Een meesterlijke vertolking. Na de pauze konden wij eerst goed horen, welke kwalteiten er alzo in de nieuwe orkstleider schuilen; de uitvoe ring van Tsjaikofsky's vijfde symhonie gaf hem daartoe volop gelegenheid. 4Wat Verhey in de korte tijd met zijn orkestleden heeft bereikt grenst aan het ongelofelijke; hij heeft zijn musici gedrild en het resultaat is prachtig: een vertol king. zoals wij die een jaar geleden *en de HOV niet hadden kunnen dromen. Het orkest was een levend organisme geworden, waarvan de leden stuk voor stuk hun best deden, zonder daarbij het geheel uit het oog te verliezen. Het was een boeiende en muzikale vertolking, die Tsjaikofsky het volle pond gaf. Wij voorspellen de HOV onder leicfing van Toon Verhey een grote toekomst. Het was op een van de uitzonderlijk fraaie herfstmorgens, dat onze bezighe den ons in de vroege mórgen op de fiats brachten. We zijn geen liefhebbers van fietsen. Dat vooropgesteld. We hebben er zelfs een hekel aan. En dus stapten we op met een ontevreden uitdrukking op ons anders zo gemoedelijk gelaat. We beklaagden ons zelf, hetgeen wel nodig was, want geen ander mens met wat verstand zou het In het hoofd krij gen om ons te beklagen. Daarvoor was het weer te fraai, de natuur te mooi. Kent u Westfriesland? En daarmee bedoelen we niet, of u er de weg weet. Of u weet, hoe de kort_ ste weg is van Abbekerk naar Callants- oog- Het leren van wegen is gemakkelijk Maar met het kennen van de weg kent u nog niet de streek. We hebben onder onze kennissen tal van mensen, die dag in dag uit met de auto door Westfries land snorren, die de wegen op hun duimpje kennen, maar die de schoon heid van het ^platteland, de eenvoud, de romantiek, nimmer hebben opgemerkt- En die merkt ge ook niet op, als ge met een wrevelig gezicht op de fiets zit. Het is moeilijk uit te maken, wanneer ons gewest op zijn mooist is. Is het in de zomer, als de oogst op de velden staat te rijpen? Als de landman bezig is de korenschoven te zetten tot hokken en hoog langs de blauwe hemel de witte wolkjes trekken? Of zou het voorjaar de kroon spannen, als er tal van plaatsen zijn, waar een uitbundige bloesemweelde van appel- en perebomen een lust voor het oog vormt? De winter met zijn be sneeuwde boerendaken en toegevroren vaarten, waarlangs het ruig gevroren riet zilverig staat te glanzen, nauw be wogen door de wind? Het is moeilijk een keus te maken. Elk seizoen heeft zijn aparte bekoring en het seizoen van de herfst waarmee we op deze morgen kennis maakten wel een zeer uitzonderlijke. Of was wellicht de streek, waar we door fietsten, zo schoon? Wie zal het zeggen. Misschien waren de streek en de herfst hier nauw verbonden tot een geheel van zo grote schoonheid, dat we niet meer gedachte loos op de fiets zaten te trappen, maar volop genoten van wat we zouden noe men: Westfriesland op zijn best. Als u wel van fietsen houdt, en er zijn er zo tallozen, maakt u dan eens een fietstocht op een herfst morgen, zoals wij het hebben ge- gedaan. Een herfstmorgen, zoals dc ze herfst er ons vele heeft gegeven- Vergeet een dag, dat de arbeid er is. Beseft, dat de arbeid er zal blij ven, zo lang de wereld bestaat en dat wij er slechts tijdelijk op zijn geplaatst. En heeft dat tijdelijke de betekenis, dat we ons dan gedurende ons korte Atletiekvereniging organiseert mooie wedstrijd naar de Singels gaan. Bij de tweede Kneppelbrug wordt de Baansingel over gestoken en dan gaat het via de Vest weer naar Hotel Ceres toe. De wed- De athlctiekverenigkig „Olympus" heeft de plannen geopenbaard betref fende een singelloop, welke behoudens tostemming van B. en W„ op 20 No vember te Alkmaar zal worden gehou den. Lopers uit Noordholland. Utrecht en Friesland zullen aan deze interregionale loop kunnen meedoen; het ligt in de bedoeling van de organiserende vereni ging een aantal fraaie prijzen uit te loven. De start van deze singelloop zal wor den gehouden bij café „Ceres". vandaar zullen de lopers via de raad van Arbeid ENGELSE TOILETJES. Velen houden het „mode-oog" alleen op Parijs gericht, doch vooral de laatste jaren Is dit niet meer gerechtvaardigd. In alle landen van de oude wereld om van de nieuwe nog maar te zwijgen! ontstond er een grote en belangrijke mode-industrie.- Vooral de Engelse industrie heeft zich een wereldnaam verworven, evenals trouwens de solide en degelijke stoffen uit dit land dit reeds lang hebben. Het grootste deel van de Engelse mode collectie is uiterst geschikt voor Nederland, hetgeen niet te verwonderen is, wanneer we bedenken, dat ons land het dichtst aan Engeland grenst, en dat we in taal, land aard, gewoonten, enz. vrij veel met de Brit ten gemeen hebben. Ook het figuur van de Nederlandse vrouw heeft veel gemeen met dat van de Engelse. Wij prijzen ons dan ook gelukkig, u hierbij het patroon van een Engels jurkje met bijpassend jasje te kunnen geven. K 3475/19. Een simpel japonnetje met een hooggesloten halsie en een aangeknipte^korte mouw. De fok heeft middenachter een gedeeltelijk ingestikte plooi, die vooral goed moet worden Het lijfje sluit met knopen. Op het Jurkje wordt een getailleerd jasje gedragen, dat een van achteren fraai geplooid schootje bevat. Benodigd voor 102 <xn. bovenwijdte voor de japon ca. 2.25 m. stof en voor het jasje ca. 1.40 m. stof van 140 cm. breedte. Het knippatroon is bij vooruitbetaling per postwissel k 0.50 bij ..Bella Patronen Service", Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht ver krijgbaar. Het patroon is verkrijgbaar voor 96. 102 en 110 cm. bovenwijdte. De modellen zijn overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad. strijd zal gehouden worden tussen 12 en 2.30 uur, zodat de voetbalwedstrij den er zo weinig mogelijk hinder van zullen ondervinden. GOEDE RECLAME. Velen beseffen nog niet welk een prachtige reclame een dergelijke singel loop voor onze stad kan zijn. Sport verenigingen uit onze hele provincie zouden een bezoek aaor onze stad bren gen. Daarom zal dan ook medewerking gevraagd worden aan vele Alkmaarse instanties, die, vooral in financieel op zicht, het organiseren van een dergelijke wedstrijd is niet goedkoop!, Olympus zouden kunnen steunen. Reeds heeft de Alkmaarse Azijn- en Limonadefabriek de Burg een eerste prijs beschikbaar gesteld. Het sigarenmagazijn „De Sport" heeft bewezen, dat de eigenaar een goed sportvriend is: hij stelde een beker beschikbaar voor de eerst aankomende Alkmaarder. HANDICAPRACE Het zal een z.g. „handicaprace" wor deir, d.w.z. dat aan de lopers van de verschillende klassen voorsprongen ge geven zullen worden. Dit heeft tot ge volg, dat de uitslag van de wedstrijd tot op het Jaatste moment spannend zal blijven, wat zeker attractief is voor de duizenden, die, daar zijn we van over tuigd, dit sportieve evenement zullen willen bijwonen. Tevens zal er een „Juniorenloop" ge houden worden over een afstand van 1200 meter. DIERENBESCHERMING Ter beschikking staan een rode kater en een klein rood poesje. Adres: Inspecteur C. Verwer, Baan straat. Alkmaar, onbetekenend leventje als mollen moe ten gedragen, die maar wroeten en sjouwen zonder iets te zien van het mooie, dat ons omringt? De zon was een stukje boven de ho rizon. De eerste morgennevels trokken op. De rode kool stond op het veld als rozetten, zwaar bedauwd. Het zonlicht deed de dauw flonkeren als diamant. De spinwebben vol parels schitterden. En toch was het maar een veld rode kool. De bomen stonden roerloos, nog In het vole bezit van hun bladerdos, dat reeds een andere tint begon aan te nemen. Appels en peren prijkten In rijpe kleuren in de bongerds, waarin de spreeuwen soms feest hielden. U kent mischien de Heer Hugowaard? Maar naar alle waarschijnlijkheid gezien vanuit de Middenweg of de Waarddijk, Niet onaardig. Niet lelijk. Op sommige plaatsen zelfs mooi. Maar als u de on gerepte Heerhugowaard eens wilt leren kennen, waar tal van huizen staan, ar beiderswoningen en oude hofsteden, waar de tijd stil Is blijven staan, waar ge een idee krijgt van de gemoedelijke rustige sfeer van Oud Wetfriesland, dan moet ge het eens aan de andere kant zoeken. Dan moet ge de buitenkant houden, de ringvaart langs, via het Kruis, naar Oterleek en dan komt ge tal van boeren plaatsen tegen, zo ongelofelijk mooi. zo met het landschap vergroeid, dat ge stil wordt, van uw fiets afstapt en lichtelijk weemoedig gestemd wordt. Wat wij te genwoordig bouwen is moderner. Zeker. Van meer gemakken voorzien. Gezonder om in te wonen. Ongetwijfeld. Maar het is zo nuchter. Zo zakelijk. Elke ro mantiek ontbreekt er aan. We maken cliché-huizen en er wonen cliché-mensen in. Is het vroeger anders geweest? Mis schien niet. Wie zal het zeggen. Maar indien ge deze fietstocht eens onder neemt, zal het toch tot u moeten door dringen, dat ge om elk van die boerde rijen iets heen kunt weven. We hebben een paar boerderijen zien staan, een -eind van de weg af, in het hoge geboomte verscholen, de kleuren van het dak en van de bomen zo heer lijk ineenvloeiend, waar een Ruisdael of een De Hoogh voor zouden hebben kun nen zitten om ze te vereeuwigen. Boer derijen met een historie. Boerderijen, waarop geslachten hebben geleefd en gewerkt, waar de boeren nog zelf hun kaas en boter moeten hebben gemaakt Waar ze nog wekelijks met de bakwa- gen naar Alkmaar zijn gegaan. Waar de boerendochters door de boerenzoons wer den gevrijd op de staltjes of achter de koeien, waar de oude Westfriese brui loften moeten zijn gehouden. Waar ook het leed binnen moet zijn gekomen en waar de boer of de boerin door de voordeur werden uitgedragen. We hebben er waterpartijen gezien, zó mooi, dat ge er niet voor naar andere provincies behoeft te gaan. Hier is een gebied, dat nog rustig is-% Een gebied, dat slechts weinigen kennen, omdat het niet door het snelverkeer bezocht wordt. Gelukkig niet. Ge vindt er slechts een ontsiering. De palen van de electrische verlichting vloeken tegen dit geheel. Want de mensen die er wonen stellen zich natuurlijk niet meer tevreden met een petroleumlampje of een kaars. De mens gaat mee, ook al is de streek oud en de ongereptheid groot. Laten wij ech ter van die schoonheid van het oude genieten. Als u de tijd hebt, ga er eens kijken. Op een mooie herfstdag, of in het voorjaar. In de winter of in de zo mer. En laten vooral onze bouwkudi- gen er hun aandacht eens aan gaan schenken. Want het is niet voldoende woningen te maken, die een bepaald comfort opleveren voor de bewoners. Aan dat comfort moet zich de schoon heid van het landschap paren. En dat hebben onze voorouders verstaan. Ook al hadden ze er geen commissies voor. Is het erg boud gesproken, als we zeg gen: Zelfs ondanks commissies? HOEVEEL RADIOLUISTERAARS TELT NEDERLAND? N Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland bedroeg op 1 October jl. 1.289.776 tegen 1.278029 op 1 Septem ber. Op I September waren er 523.678 aangeslotenen op het Rijksradiodistribu tienet tegen 521.394 op 1 Augustus. veiling* i orkten VEILING BR. OP LANGENDIJK. 12 October 25000 kg uien 1214. grove 11.40—12.50. nep 14,30—15.40 drielingen 14.20—15.10; 4000 kg peen 5.50—5.60; 4000 kg andijvie 5.00 —6,30 75000 kg witte kool 6; 33000 kg groene kool 5.506; 10.000 kg gele kool 5—5,20; 40.000 kg ro «e kool 5.50—7,10; 4000 kg sla- bonen 2652.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2