MARIA ZEGT: „MIJN VERLOOFDE IS EEN HELD" BONNEN Y00R WERKKLEDING Frankrijk op jacht naar Nederlandse voetballers Posttarieven voor buitenland met 20°/0 verhoogd Abonneert U op Hit blad Het Huis aan de Baal Guiliano en de 20.000 carabinieri: >ili ge op Sicilië Montelepré binnen komt. ziet ge een huis. Een groot, deftig huis, witgepleisterd en met vier, royale balcons. Hierin leefde de familie Guiliano. Op last van het departement van Justitie heeft men alle bewoners gearresteerd, in de ijdele hoop hierdoor Guiliano tot over gave te dwingen. Nu vormt het huis hoofdkwartier der carabinieri. Die 'Montelepré noemen het heiligschennis. „Weet ge waarom de soldaten juist '(leze woning hebben gekozen tot hoofdkwartier? Omdat ze hier het best beschermd zijn tegen hem. Hij bemint zijn woning zo zeer, dat hij de muren niet wil beschadigen met revolverschoten". Men zal Guiliano nimmer vangen, aldus een inwoner van Sicilië, dia hem al jaren kent. Men kan de hele kust vol zetten met carabinieri en de soldaten langzaam laten opmarcheren naar het midden van het eiland, «odoende de kring steeds kleiner makend. Men zal elkaar daar dan ont moeten en het zal er erg druk zijn met uniformen, dochGuiliano heeft men niet. Wellicht staat hij in een carabinieri-uniform tussen zijn achtervolgers. Wellicht woont hij een voetbalmatch bij in Palermo. In derdaad, lezers, schrikt niet! Nog geen drie maanden geleden, toen twintig duizend carabinieri Sicilië grondig aan het uitkammen waren, stond Gui liano zelf te kijken naar een voetbalwedstrijd te Palermo. niet zo'n boerenjongen als men wel eens Uet voorkomen, die Guiliano, Zijn vader was heren boer en de zoon is zeer behoorlijk ontwikkeld. In 1944, toen een arme ïvriend ergens in Palermo een zak graan had gestolen, kreeg hij herrie Inet de politie. Hij vluchtte de bergen jn met de achtervolgers op zijn hie len. Hierbij schoot hij een carabi nieri neer. Sedert dien is hij de Gui liano met een hoofdletter. Guiliano is onvindbaar, omdat hij de medewerking heeft van vrijwel de gehele bevolking, zoals de Ne derlandse onderduikers in de be- E" ettingsperiode de medewerking adden van de hele bevolking. Of tnen hem die medewerking verleent op grond van hoop op een betere toekomst onder „minister-president Guiliano" of omdat men zijn ver geldingsmaatregelen vreest, wanneer pien gaat „doorslaan", moeten we ln het midden laten. Het gerucht fluistert ook, dat de carabinieri zelf ;de Guiliano-figuur niet onsympa thiek vinden en bovendien repre- Bailles vrezen. De 107 manschappen, Idie in het zand hebben gebeten, zou den wellicht over dit laatste kunnen meepraten. Maardoden spreken biet. behalve 20-000 carabinieri zwerven er op Sicilië enige honderden buitenlandse journalisten rond, tot' grote ergernis van de regering te plume. Ieder zoekt Guiliano op zijnl manier. Maar alleen een Jonge, |inappe Zweedse journaliste is er dit laar in geslaagd de rebel-bandiet te: Interviewen. Guiliano kwam, zag en overwon. D.w.z. onze Zweedse schone werd hals over kop verliefd op hem en moest haar journalistiek- of lief desavontuur bekopen met celstraf. Want Rome is onverbiddelijk. Ieder een, die wellicht kan weten waar Guiliano vertoeft, draait de ge vangenis in. De Zweedse zit nu weer veilig en wel ln Stockholm. Alle andere col- vragen zich nog af waarom ■men het Carabinleri-bolwerk te Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 19 en L 19 tot nader order geldig Cljn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 19 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill. keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumpas of een mouwschort. Op de bonnen L 19 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje dan keper, drill, satijn, beaverteen. Engels leer. manchester of pilow, een koorte witte Jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 13 t.e.m. H 18 en L 13 t.e.m. L 18 blijven voorlopig geldig. Montelepré, oftewel het ouderlijk huis van Guiliano, versterkt heeft met ontelbare zakken zand. Waarom heeft men het huis in staat van verdedigiging gebracht? Vreest men werkelijk een aanval van Guiliano? Dan begrijpt men weinig van da tactiek der bokkenrijders. Dan be grijpt men nog minder van de un derground of van Guiliano's tactiek. De bewoners van het plaatsje zien het nauwelijks meer. Ze zijn er aan gewend. Per slot van zaken gunnen ze de soldaten dit onschuldige pret je wel. Een steenworp verder* staat een schooltje. In dat schooltje zit de Jeugd van zeven tot veertien som- 'men te maken, lezen en schrijven te leren en uiteenzettingen aan te horen over geschiedenis en andere nuttige wetenschappen. De onder wijzeres heet Maria Demma. Zy is verloofd met Guiliano. Maria voor de klas Maria is niet verwonderd als ze ons ziet. Ze heeft al 145 visitekaart jes van journalisten, die haar be zocht hebben. De eersten waren wij dus niet „Ik bewaar ze voor Salva" (afkorting van Salvador, de voor naam van Guilliano) zegt ze, nadat wij er het kaartje 148 hebben ge deponeerd. Maria is knap. Guiliano heeft wat vrouwelijk schoon be treft, een geciviliseerde smaak. Z« heef zeer regelmatige, haast klas sieke trekken, byna zwarte ogen, lange, zwarte, golvende haren, ze is gekleed in een wit mantelcostuum, dat haar jeugdig figuurtje goed laai uitkomen. Ze vertelt, dat ze mei Het Britse nationale gezondheidsprogram De Britse minister van Gezondheid Bevan heeft vandaag medegedeeld, dat de Britse immigratie-ambtenaren op dracht hebben gekregen buitenlandse bezoekers te weren, die openlijk ver klaren naar Engeland gekomen te zijn om gratis medische behandeling te krij gen in het kader van het nationale ge zondheidsprogram. Minister Bevan, die op een persconferentie een overzicht gaf van het eerste jaar van het pro gram, voegde er echter aan toe, dat 't als normale gastvrijheid moest worden beschouwd om te zorgen voor buiten landse gasten, die tijdens hun verblijf in Engeland ziek werden. De Britse re gering hoopte met andere landen tot wederzijdse regelingen te komen en er werden reeds besprekingen in Brussel gevoerd. Bevan sprak de hoop uit, dat het Britse program „een voorbeeld voor andere naties" zou worden. 95 procent van de Britse bevolking was in het pro gramma opgenomen. De administratie kosten bedroegen minder dan 3 pet. van de totale uitgaven, daar 12.000 vrijwil ligers hun medewerking verleenden. In het eerste jaar waren 187 millioen re cepten uitgeschreven, 5250000 brillen verstrekt en nog 3.000.000 besteld. Guiliano is opgegroeid en zich in 1944 met hem heeft verloofd. Daar bij blijft het. Onze 145 voorgangers hebben haar routine bijgebracht om lastige journalisten af te weren. Zs is meer knap dan spraakzaam. „Voelt U zich gelukkig, verloofd te zijn met een man, die verant woordelijk wordt gesteld voor da dood van 107 personen?" Wij vergissen ons vaak ln vrou wen. Ook nu! Wij hadden gedacht, dat ze woedend zou worden, dat er vuur uit haar zwarte ogen zou von ken. Niets van dat alles. Ze glim lacht eerst, vergevingsgezind over zo veel domheid over zo'n ontstel lend gebrek aan kiesheid. Dan kijkt ze ons aan. „Guiliano is geen moor denaar; hij is geen bandiet, hij is geen roverhoofdman. Hij is een held. Eens zullen ook Uw ogen open gaan. Heett Uw eigen volk geen vijf jaar gevochten tegen onderdruk kers?" Ze zegt ons vlug goedendag en ls verdwenen. Charmant, met het trot se hoofd in de nek, stapt ze voort. Wij hebben niet eens tijd gehad, te vragen wanneer ze hem 't laatst ge zien heeft. Morgen staat ze weer voor de klas. Ongetwijfeld vindt ze „geschiede nis" het prettigste vak. Wanneer en hoe eindigt deze tragi-comedia op Sicilië? Nieuwe zinkstukken Door de heren Pikkaart en Leendert- se te Bruinisse is octrooi aangevraagd op een nieuwe uitvoeringsvorm van een zinkstuk voor „oeververdediging". Een zinkstuk is, zoals bekend een van rijs hout gevlochten mat. waarop stenen worden gestort, die men op een bepaal de plaats wil aanbrengen om de stroom van eb en vloed te keren. Het zinkstuk wijkt, wat de bouw be treft, geheel af van de reeds sedert hon derden jaren in gebruik zijnde. Voor het thans gemaakte zinkstuk is belang rijk minder rijsmateriaal nodig. De aan maak kan voor het grootste deel door ongeoefende werklieden geschieden en voor het doen zinken en de bestorting is belangrijk minder baklast materiaal nodig. Natuurlijk werken al deze factoren een sterke besparing van kosten in de hand. Het nieuwe zinkstuk is sterk en zeer soepel, waardoor op een ongelijke oever het talud beter kan worden ge volgd en afgestoten. Een proefstuk heeft men met goed gevolg laten zinken op de voor-oever van de waterkering van het waterschap Bruinisse in het Zijpe. 22. De duikboot passeerde hen snel, en de maat was net bijtijds, toen hij een enterhaak aan een lange lijn uitgooide. „Wat? een worp!" zei de maat. „Wie doet me dat na! Precies raak!" De duikbootkapitein barstte bij na van woede. „Schobbejakken!" schreeuwde hij. „Ellendige piere waaiers! Misselijke kokmeeuwen! Ongure potvissen! Denk maar niet, dat jullie handig geweest zijn! Jullie hebben daarnet de stomste streek uitgehaald, die je maar uit kon halen, en Je zal d'r voor boeten ook! Julle zullen eens met Janus Brul kennis maken!" „Dat had je beter niet kunnen doen, maat!" zei Kappie. „We zijn de sigaar! Kijk maar! Hij gaat duiken! Net wat ik dachthij zal ons mee naar beneden trek ken, en dan zullen we visjes kun nen eten! Je bent me toch een klont! Zoiets had ik nu nooit ge daan!" Kappie had gelijk. De duikboot ging duiken en het Ylot van Kap ple en de maat ging ook al kopje onder. „We verdrinken!" gilde de maat. „Help! Kappie! Wat moeten we doen!" „Kletskoppen!" snauwde Kappie. „Dadelijk heb Je zelf een kletskop en ik ook!" Naar de Volkskrant verneem* hebben Franse profclubs het oog gericht op twee nieuwe Neder landse amateurvoetbailers. Het zijn de Feyenoord-midvoor en oud aanvalsleider van het Nederlands elftal Brandes gp de SVV-verde- diger (eveneens oud-internatio naal) Steenbergen. Brandes, die door een grote Franse profclub is gepolst, zou het aanbod in beginsel hebben aan vaard. Steenbergen, die tijdens de wed strijd t Gooi—SVV zou worden geobserveerd, speelde niet mee met zijn elftal Het is niet bekend of de Franse „jagers" daarna naar Schiedam zijn gereisd. Op het te Parijs gehouden j aarscongres van de Internationa le Automobiel Federatie, is beslo ten de relaties met Duitsland te hervatten. Op 20 Augustus 1950 zal voor het eerst na de oorlog weer de Grote Prijs van Duitsland worden verreden. Ook Israël werd toegela ten tot het lidmaatschap van de -federatie. Besloten werd voorts, tot de erkenning van een nieuwe Gevolgen van Devaluatie LUCHTBRIEF VAN DERTIG CENT Met ingang van 17 October sullen enige tarieven voor post-, telefoon- en telegraafverbindin gen met het buitenland worden verhoogd. De binnenlandse tarie ven alsook die voor Indonesië blijven ongewijzigd. Suriname en Curagao vallen echter onder de in ternationale regelingen. De tarie ven voor pakketpost, telegraaf, telefoon en radio worden voor het buitenland met twintig procent verhoogd; de intercontinentale luchtposttarieven zullen met veertig procent stijgen, behalve die voor Indonesië; het tarief voor antwoordcoupons en telegrammen met betaald antwoord moet vol ledig aangepast aan de afrekening op goudfranc-basis. Tot troost van degenen die hun brieven aan het intercontinentale luchtverkeer toevertrouwen, ka^ worden medegedeeld, dat de PTT in November een „luchtbrief" in omloop zal brengen, die twee-en- een-halve gram zal wegen. Deze 'luchtbrief' krijgt een opgedrukte; (postzegel van dertig cent en Via alle internationale luchtver keerswegen verstuurd kunnen worden, dus naar alle bestem mingen ter wereld. De verhogingen zyn gevolg van de devaluatie van de gulden. In dien de PTT de tegenwoordige ta rieven zou handhaven, dan zou den millioenen verlies geleden worden. - Bezien van Nederlands stand punt uit zullen de binnenlandse PTT-tarieven zeker moeten stij gen indien het financieel-econo- mische totaalbeeld sterk veran dert door verhoging van Ionen en verdere stijging van andere kos ten, verklaarde de heer Neher, dir.-generaal van de PTT, die ver der liet doorschemeren dat de aansluitkosten van de telefoon weldra eveneens een verhoging zullen ondergaan, al komt dit niet voort uit de devaluatie. BRANDES EN SrF2?BT!RCEN" In het voe'.spoor van De Harder en Appel? klasse voor wagens met een cy- linderlnhoud van 500 cc zonder compressor. De minimum Inhoud voor races in deze klasse werd be paald op 50 km. Voor de sportklas se bleef het compressorverbod ge handhaafd. Wat Nederland be treft werden voor 1950 de volgen de data goedgekeurd: 162 April Tulpenrallye, 1011 Juni inter nationale races in Zandvoort, 23 Juli Grote Prijs van Nederland te Zandvoort. De bokser Talnjadge Bussey uit Detroit is overleden aan de ver wondingen welke hij had opgelo pen in zijn party tegen Luther Rawlings. zyn dood is veroorzaakt door 'n bloeduitstorting in de hersens. Bussey Is de negende bokser, die sinds 1 Januari in Amerika het le ven verloor als gevolg van tydens de match ontvangen slagen. Amper een week geleden trof de Italiaan Bertola in Buffalo het zelfde lot. Pancho Gonzales, tenniskam pioen van de Ver. zal op 25 October in New York zyn de buut als professional maken in 'n wedstrijd tegen Jack Kramer. Frank Parker zou zijn debuut als prof maken op dezelfde dag- tegen Pancho Segura. maar vast staat dit nog niet. Pari---- m0e' zyn contract nl nog tekenen. Dr. Arnold over Oost-Duitsland Kar! Amold, dc voorzitter van de Westduitse Bondsraad, heeft heden te Munchen verklaard, dat samenwerking tussen West en Oost Duitsland mogelijk is als Oost Duitsland bewijst, dat het geen satelliet van de Sowjet Unie is. Wij kunnen betrekkingen met de 'nieu we OostDuitse staat aanknopen, zo zei de hij. als hij bewijst de vrije en demo cratisch geuite wil van de bevolking der Oostelijke zone te vertegenwoor digen. DONDERDAG, 13 OCTOBER. Hilversum I, 301,5 m 12,00 Amu sementsmuziek 12,38 Zuldame- rikaans orkest 13,00 Nieuws 13,15 Populaire muziek 14,00 Voor de vrouw 14.30 Altviool en piano 15,00 Voor de zieken 16,00 Gevarieerd programma 17.00 Kaleidoscoop 18.00 Nieuws 18,30 Strijdkrachten 19.10 Piano voordracht 20.00 Nieuws 20.15 Philharmonisch orkest, kinder- en dameskoor 21,40 Klankbeeld over Chopin 22,00 Philharmonisch orkest 23,00 Nieuws. Hilversum II, 416 m 12,00 Popu laire muziek 13.20 Zang, gi'aar en luit 14,00 Metropole orkest 16.00 Bijbellezing 17.00 Voor de jeugd 17.30 Zang en piano 18,30 Koor 19.00 en 20,00 Nieuws 20.05 Steravond 21.00 Familiecompedtie 21,35 Ver volg Steravond 22,15 BuiiienL overzicht 22.35 Gr. muziek 23,00 Nieuws. PROGRAMMA III 12,00 Om roeporkest 13,00 Nieuws 13.15 Populair muziek 14.00 Vlaams concert 15.00 Lichte muziek 15.40 BBC symphonie orkest 17.00 Batavia 18.00 v. d. soltf. 19,00 Nws 19.30 Vlaamse lie deren 20.00 Verz. pro?ramma 21.00 Gev. progr. 22,00 Nieuws 22,15 Operamuziek. PROGRAMMA IV 12.30 Weense muziek 13.15 Populair muziek 14.30 Schoolultz. 15.00 Caba retorkest 16.00 Pianospel 16.30 Verz. orogr. 17,00 Variété orkest 17,45 Sextet 18,15 Prom. muz. 19,00 Omroepork. 20.00 Zane 20.30 Klankbeeld 21.15 ToitótV» p»- the ton 22.00 Nieuws 22.20 Dansmuziek. VRIJDAG. 14 OCTOBER vóór 12 uur: Hilversum L 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws en gr. pl. 9,00 Janacek concert 10.30 Voor de vrouw 10.45 Koor 11.25 Orgelspel. Hilversum II. 415 m 7.00 en 8.00 Nieuws en gr. pl. 9,35 School radio 10.00 Populaire gr. pl. 11.00 Voor de zieken. PROGRAMMA III 7.00. 8.00 en 9.00 Nieuws 10.00 Orgelspel 11.00 BBC orkest. PROGRAMMA IV 7.00. 8.00 en q ao Ni?uws 9 m Verz. progr. 1100 v d scholen. w-iraiwpiii»*- i00f Andrew Mackenzie Nu of nooit: de oude Johnny is vermoord en dit is voor inspecteur Brannigan, zelf naar het dorp Bil- wyn gekomen, aanleiding, een on derzoek in te stellen in het Huis aan de Baai. Er is nu een prachtig mo tief. Kolonel Simpkins kijkt ver. baasd op als Brannigan zegt, dat hij voor een moordzaak komt. Hij weet nog van niets. 37) Een oude inbreker, die we Johnny noemden, is vermoord, lichtte de in specteur toe. Johnny Barnes heet hy om volledig te zyn. Meneer Arlen vond hem gisteravond laat op de weg van hier naar het dorp met een verbrijzelde schedel. Hij was een uitmuntend inbre ker We hebben voetsporen van hem #4 van jriin gevojuJeh ib deze omgeving. Is er gisteravond by u ingebroken, kolonel? Deze laatste vraag werd afgevuurd met de kracht van een kaakslag. De kolonel sloeg zyn ogen neer, mom pelde iets onverstaanbaars èn terwyl hy probeerde een antwoord te formu leren, antwoordde een vrouwenstem voor hem: Er was inderdaad gisteravond iemand hier in huis. Edith Simpkins, zyn zuster, stond achter ons, een grote dreigende gestal te, geleund op haar stok. Haar witte gezicht leek nog bleker dan de vorige maal, en in fel contrast met haar vuur rode haardos. Ze beduidde ons met een gebaar van haar hand te blyven zitten, toen we op wilden staan. Er is hier iemand geweest, zei ze. Ik slaap heel licht tengevolge van myn slechte gezondheid. Tegen middernacht hoorde ik beneden iets bewegen. Ik wekte Roberts ik wilde myn broer niet storen en hy vergezelde me naar beneden, maar de indringer bleek al verdwenen te zyn. De achterdeur was niet op slot, maar wel dicht. Het is de enige deur in het huis, die niet met een yzeren bout is afgesloten. En mist u niets? De brandkast in de studeerkamer was geopend, maar er ontbrak niets. Myn broer bewaart daar zijn zakelijke bescheiden in. Geld en myn juwelen worden in een safe in de muur "van myn slaapkamer bewaard. Toen de diepe stem van de vrouw op hield te spreken, was er een doodse stil te in het vertrek. Ik voelde, dat we hier te maken hadden met een vrouw, die volkomen zeker van zichzelf was. U hebt er zeker geen bezwaar te gen, als we de brandkast eens bekyken, vroeg Brannigan. In het geheel niet, antwoordde de kolonel. De werkkamer van de kolonel was een klein vertrek met een grote schrijf tafel, die vol lag met allerlei paperas sen en het grootste deel van het vertrek in beslag nam. Er stond verder nog een boekenkast De brandkast was er een van het ouderwetse type, dat een geroutineerde inbreker als Johnny weinig moeilijkheden opgeleverd moest hebben. De sporen van zyn breekyzer waren duidelyk zichtbaar. De brandkast bevatte zes kantoor boeken met styve ruggen van het gen re, dat boekhouders gebruiken, enige op een pen geprikte brieven, wat kwi tanties en een geldkistje, waarin een paar shillingen zaten. Er zyn geen vingerafdrukken, merkte Brannigan op. Hy heeft klaar- blykelijk handschoenen aan gehad. Als de man dood is, maakt het weinig uit, of hy al of niet handschoe nen droeg, meende de kolonel. Brannigan sloot de brandkast. Toen hy weer rechtop stond, stak hij ver uit boven de kolonel, die zelf ook niet tot de kleintjes behoorde. U schynt moord nog al licht op te vatten, kolonel, zei hy. Ik ben het met u eens, dat het er niet veel toe doet, of deze man al of niet handschoenen droeg. Maar het is myn plicht de moor denaar te inden. En ik stel me voor te beginnen met dit huis aan een onderzoek te onder werpen om te kyken of hier misschien een aanwyzing te vinden is. U hebt daar zeker geen bezwaar tegen Maar meneer, dit gaat toch wat al te ver, sputterde de kolonel. Beschuldigt u my ervan een moordenaar te huis vesten? Maar opnieuw klonk op dat moment de stem van Edith Simpkins en zweeg haar broer. Stel je niet zo aan, James. De in specteur zal denken, dat we iets te ver bergen hebben. Als jy te weinig beleefd bent om hem rond te leiden, bel dan de butler. De kolonel mompelde een verontschul diging en begeleidde ons da kamer uit Tegenover de zitkamer was een groto zonnige eetkamer. Brannigan onderzocht deze kamer slechts even. Aan de keuken besteedde hy echter meer aandacht Het was een geweldige ruimte met een ste nen vloer. Een oude vrouw, die niet ver van de zeventig af geweest kon zijn, stond over de pannen op het fornuis ge bogen. Roberts, de butler, en het dienst meisje Mary waren bezig met zilvgr poetsen. Het meisje wierp ons een" vra gende blik toe met haar donkere ogen. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3