maaidei 15 N.-HOLLANDSE PERS 1945 Sigarenwinkeliers gaan actie voeren tegen hun fabrikanten Geluk r NIEUWSn Een dode en twee zwaargewonden bij botsing in de Wieringermeer 5e JAARGANG Nr. 1717 Zaterdag 15 October 1949 Uitgava Stichting „De Vrlj« Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen. 0.30 per week ƒ1.23 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familieberieh_ ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur. J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel R 2200 3971? Aantal verkooppunten na 1 Juli verdubbeld Geestelijk leven Voorheen hoorden men vaak de uit spraak: de mens is een zoeker naar ge- Juk. En gaarne formuleerde een bepaal de opvatting het'doel der samenleving aldus: samen te zoeken en te streven voor het grootst mogelijk aantal men sen naar het hoogst mogelijke geluk. Tegenwoordig komen wij deze uit spraken minder vaak tegen. Wat mag daarvan de oorzaak wezen? Kan het zijn, dat de aanduiding „gelukzoeker" een minder gunstige betekenis heeft ge kregen; gebezigd wordt voor iemand, die op geluk af de wereld intrekt en zich door het leven probeert te slaan, op welke manier dan ook? Kan het wel Jicht ook wezen, dat wij tegenwoordig wat minder zelfverzekerd zijn en wat minder overtuigd in staat te zijn, het beoogde geluk te vinden? De rusteloos zoekende en strevende menselijke geest heeft een geheel nieuwe wereld van ongekende technische moge lijkbeden in het leven geroepen. Bij «en eeuw geleden is het leven van alle dag er behaaglijker en geriefelijker op geworden, zijn de mogelijkheden voor ontspanning en vacantie enorm uitge breid. Waar onze ouders en grootouders niet aan dachten, spreekt voor ons van zelf en wellicht halen onze kinderen daar straks minachtend hun schouders over op. Maar zijn we er met elkaar geluk kiger op geworden? Is het zo, dat wij met volle overtuiging uit kunnen roe pen: „Wat een geluk, dat het ons ver gund is geworden juist in deze 20e eeuw te mogen leven!" En „wat zijn wij be voorrecht boven de geslachten voor ons!" Neen, zulk een hoera-geroep, zulk een trots besef kind te zijn van juist deze tijd. zo'n geestdriftige opge togenheid komen we eigenlijk nergens tegen. Sommigen ontkennen het zelfs Heftig; neen, wij zijn zeker niet geluk kiger dan onze ouders en grootouders. Die hebben tenminste nog in een tijd geleefd, dat er een gemoedelijke en ge meenzame band onderling bestond. Kom 'daar nu eens om! En ouden van dagen behoevven wij het helemaal niet te vra gen: uit de aard van hun leeftijd zijn die geneigd het verleden, boven het he' den te verheerlijken. In de Bijbel wordt eigenlijk weinig ever „geluk" gerept in de zin, zoals wij het plegen te doen. Wel over „heil" cf over wat met het geijkte ouderwetse woord heet: „zaligheid" Als Jezus dan spreekt over mensen, die zalig zijn. waarlijk tot in de diepte ingelukkig dan noemt hij een groep op, die altijd weer enigzins onze verwondering op wekt, armen van geest, treurenden, zachtmoedigen, zij die naar gerechtig heid snakken, barmhartigen, reinen van hart. vredestichters, en zelfs al diege nen, die terwille van hun Christusge- loof worden gesmaad en vervolgd.. En verder heeft Hij zijn blijde Boodschap (want dat is de letterlijke betekennis van Evangelie) hier de nadruk op ge legd: het ware geluk, de ware blijd schap komt eerst daar in het leven van enkeling en maatschappij, waar God wordt gediend en niet het eigen i k doorgezet. Wie waarlijk in God ge looft. zoals Jezus ons Hem als heilige en sterke Liefde heeft doen kennen, wil niet heersen, maar dienen: wil niet ontvangen, maar geven: wil niet geluk kig worden, maar gelukkig maken: wil niet vertroost worden, maar zijn naas ten vertroosten. Al de eeuwen door geldt voor de mensen- die in wezen niet zo hèèl veel veranderen!- dezelfde heilige opdracht: Heb God lief, en heb uw naaste lief als u zelf. Daarin ligt de sleutel, die toegang geeft tot het rijk van het ware geluk: dat is de weg, smal en moeilijk wellicht, die voert tot het echte heil. „Al wie zijn leven zal willen behou den, zal het verliezen; maar zo wie zijn leven om mijnentwil," eegt Christus, verliezen wil, die zal het ware leven vinden." Dat is de beproefde weg naar het lichtende Rijk van God. Vroeger, nu en altijd. AJ. van der Sluis Veriieslijst De regering maakt bekend, dat de volggende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kor.. Ned. Ind leger. 4. Kon. Landmacht; 1. De sigarenwinkeliers, georganiseerd in de drie landelijke organisaties, voeren actie om hun producten alleen te betrek ken van die fabrikanten en grossiers, die rekening houden met hun belangen. Dit blijkt uit een schrijven van de secre taris van de vakgroep detailhandel in tabak en tabaksfabrikaten, waarin als oorzak van de teruggang in de omzett en van dc sigarenwinkeliers wordt aan gewezen de toeneming van het aantal verkooppunten. Tot 1 Juli werden tabaksproducten verkocht in tienduizend gespecialiseerde zaken en ongeveer 13 duizend bedrijven Deze aantallen zijn nu verdubbeld. Wel iswaar is de verkoop van tabak na de afschaffing van de distributie gestegen, doch de gemidelde omzet van die han delaren, die vóór 1 Juli tabak verkochten is met ongeveer 8 procent gedaald. Ongevraagd kregen vele kruideniers, hotels, café's, restaurants, cantines res tauraties, koffietentjes enz- van fabri kanten en grossiers rookartikelen ten verkoop. Vele fabrikanten en grossiers weige ren er rekening mede te houden, dat hun vaste en grootste afnemers voornamelijk moeten leven van de verkoop van ta- Jacht op Giuliano Na een gevecht, dat de hele nacht duurde heeft de Slclliaai- se politie Giuseppe Coccinella, de voornaamste volgeling van de bendeleider Giuliano, gevangen genomen. Cuccinella wordt be schuldigd van het vermoorden van 30 polltie-agenten. F"j werd gewond en gevangen genomen, toen hij te Palermo trachtte te vluchten met een meisje van de bende, tot wier huls hij zijn toe vlucht had genomen. Het meisje werd eveneens gewond. Tijdens 't gevecht werden twee Carabinieri door handgranaten gewond. In de afgelopen 48 uur heeft de po litie tien volgelingen van Glulia no gevangen genomen. „Schone Slaapster" Een jonge vrouw, die in een trein op het station te Maubeuge slapend werd aangetroffen en naar het ziekenhuis van deze stad werd overgebracht, is, na 6 dagen te hebben geslapen, ontwaakt. De „schone slaapster" wist zich niet te her inneren hoe zi} heet, waar zij woont of waar zij ingeslapen is. Bij een bloedon derzoek heeft men geen sporen van een slaapmiddel aangetroffen. baksartikelen. Deze hebben in de oor logsjaren en de distributiebepalingen, te kort aan het ene artikel en teveel aan het andere artikel moeten verwerken. Als beloning hiervoor krijgen zij, te gen alle wettelijke beschermende bcpa lingen in, een even zo groot aantal con currenten. Zowel de industrie als dc groothandel zijn ermede gebaat, dat er een gezonde, credietwaardige tabaksdetailhandel blijft bestaan. De tabaksdetaillisten willen hun inkopen derhalve beperken tot diegenen die rekening houden met hun belangen. Koorddansende stemmen De groo'ste sensatie van de Oostenrijkse verkiezingen m Llnz was de koorddanser Adolf Hauen zwickel, die zich 53 uur lang 15 meter boven de grond op een tcuw zonder net er onder In even wicht hield en zijn stembiljet van daar naar beneden gooide. Het bilet werd opgevangen door een „ambulante kiescommissie". Hauenzwickel heeft hiermee 't .wereldduurrecord" koorddansen, dat met 24 uur op naam stond van een andere Oostenrijker, Har ry Daves, geslagen. Les der ondervinding De thans zeventigjarige mevr. Olive Litz Maltz, die op elfjarige leeftijd huw de„ op haar 25e jaar moeder van negen kinderen was, op- dertigjarige leeftijd grootmoeder, en toen zij 66 jaar was. hertrouwde, meent aan Jonggehuwden deze raad te kunnen geven: „Loop niet naar je moeder telkens wannqer er iets verkeerd gaat. Draag Je eigen lasten, vergeef en vergeet." Voor de eerste maal waren Ne derlandse brigadecommandanten aanwezig bij een défilé der TNI. Dit had plaats te Sukabumi. De Nederlandse en Republikeinse h-1 gadecommandanten slaan het dé filé op de aloon aloon gade. Is thans ons dagblad verschenen sinds een zekere men onze teraardebestelling met vreugde liet aanzeggen En 31 December zal het voor de 80ste maal de men logenstraf fen die goede sier meende te kunnen maken met colportage van vj'so geruchten uit vruchteloze concurreniienijd Onze krant is er Onze krant blijft! .J Geen plaats voor oorlogsmisdadigers Schacht in 'inauw Een menigte van ongeveer 500 personen is in Dusseldorf het ho tel binnengedrongen waar dr. Schacht, Hitiers minister van fi nanciën, met zijn vrouw intrek genomen had. Zij droegen span doeken met „Geen plaats voor logsmlsdadigers". De menigte viel tenslo te een man op leeftijd aan. die op Schacht geleek, ter wijl Schacht zich met zijn vrouw in de ho'elkamer had opgesloten. Een gemotoriseerde eenheid der politie nam Schacht in bescher ming. Vakverenigingsleiders kon den de menigte tot bedaren bren gen door te zeggen, dat hij „gear resteerd" was. „Gerrit de Stotteraar" zwaaide over muur Vandaag is bekendgemaakt, op welke wijze „Gerrit de Stotteraar" uit de strafgevangenis in Utrecht is onsnapt. Nadat hij de ontspanningszaal. welke buiten beteigenlijke gebouw ligt, had verlaten, is de inbreker in een boom geklommen, waar hij zijn gevangenis pakje heeft uitgetrokken. Dit is name lijk onder de boom teruggevonden. On der zijn gevangeniskleding moet bij een overal hebben gedragen. Bij onderzoek is gebleken, dat in de laatste tijd vier van dergelijke kleding stukken uit de gevangenis zijn verdwe nen. Vermoedelijk is de uitbreker op 'n tak van de boom geklommen en heeft hij zo lang heen en weer gezwiept tot hij over de muur kon springen. Hoewel overal naar hem wordt gezocht, heeft de recherche nog geen spoor van de inbreker in handen. Dichte mist waarschijnlijk oorzaak Vrijdagmiddag omsireeks twee uur is in de Wieringermeer een ernstig verkeersongeval gebeurd, dat een dode en twee zwaarge wonden eiste. Op de nieuwe rijksweg nabij Wieringerwerf naderde uit de richüng Afsluitdijk een vracht auto van d* pluimveehand?1 H. Dam en Zoon uit Hoogwoud. De wagen reed ondanks 'n dich te mist met een vrij hoge snel- Nieuwe olievondst in Emsland Naar het insituut voor olie onderzoek te Celle med-d elt, is nabij Lingen in Emsland, niet ver van de Nederlandse grens, 'n olielaag on dekt, welke naar schat ting ongeveer vier mllloen ton olie bevat, in een gebied ter leng te van vijf kilometer en ter breedte van drie kilometer zijn 4 boorgaten aangelegd, waarbij olie werd aangeboord op een diepte van 700 tot 800 meter. Deskundigen geloven, dat dit een van de rijkste recente olie vonds en in Europa is. Men is van mening, dat door nieuwe bo ringen in het gebied de aanwezig heid van nog vier millioen ton olie zal worden aangetoond. Boringen, die de laatste paar jaren in andere delen van dit ge bied zijn verricht, hebben reeds de aanwezigheid aangetoond van ongeveer 14 millioen ton olie. Hei instituut te Celle raamde, dat het nieuwe Duitse olieveld oliereserves van meer dan 20 rail Hoen ton heeft. V-van Dag lot Dag-S De Goudse bioscoopexploi tanten hebben besloten de bios een worden in Breda copen weer open te stellen, naar aanleiding van de ver klaring van mr Teulings in de langstellingg doordat zij in Daily Mail heeft Sir Stafford Franse ambassadeur, de heer trance toestand Hoog Fins Cripps. de Britse minister van J. Rivière, heeft een receptie spreekt, een taal, die zij ln normale toesand niet beheerst Ik zou best zoiets op een exa men mee willen maken Dat financiën, toestemming gege- aangeboden aan de leden van ven om 50.000 pond sterling de Nederlandse. Republikein- Tweede Kamer omtrent een mogelijke herziening van het heffingspercentage van de ver makelijkheidsbelasting. Goude naren moeten nu weer het volle pond betalen In On- tario is een vierling geboren. Allemaal meisjes! Kent u ook uit Engeland te brengen financiering van een film over het leven van Christus, die in want over twee jaar tatert Frankrlik zal wordm 9emMkt deze stad 700 jaren. Nu wor den er reeds plannen beraamd Een Zweedse schoenmaker die na een behandeling van 7 weken in een ziekenhuis niet kon genezen van de hik. heeft baat gevonden bij het drinken van 10 flessen mineraalwater De politie van het Franse spreekwoord: Vier heeft Arango Alsina van de dochters en de moeder zijn Cubaanse legatie te Oslo in vijf duivels voor de vader? staat van besch. gesteld we. Hoe dan ook. voorlopig is hij 9cns het smokkelen van 1 mil er erg blij mee Salli Salo- lioen Amerikaanse sigaretten ken Vrijdagochtend vertrok kangas, een 18 jarige Fin* naar Zweden in een diploma- een Brits schip met 900 mili- meisje. ondervindt grote ke- tieke valies Volgens d« se en Federale delegaties de Ronde Tafel Conferentie Een dokter in Roermond had reeds vele jaren in zijn kelder een carbidlantaarn lig gen, totdat men de medicus er op attent maakte, dat deze lantaarn wel eens een mijn of De op. In November vertrekken 3 geleerden uit Zweden, Noor wegen en Engeland naar Queen Maud in het Zuidpool gebied. Zij zijn oomemens iets dergelijks kon zijn hun tenten op te slaan op de dokter belde de politie nog niet betreden ijskorst van dit land. Om hun gezichten te beschermen tegen dc koude, Malmoe jatcn 2jj nu vast hun barden staan Donderdagmorgen is de ..Waterman" met ruim 1500 militairen, voornamelijk van de K L. uit Indonesië vertrok waarna de hulpverlenings dienst op het toneel en in de kelder van de dokter ver scheen. Het bleek inderdaad een mijn te zijn Een Duitse raad van beroep voor de zui vering heeft de uitspraak, waarbij de vroegere burge meester van Munchen. Kar] Fiehler tot „actieve nasi" tairen naar Nederland Dc werd bestempeld, bekrachtigd. held en bo'-ste tegen een, wegens pech, langs de kant geparkeerde melktankwagen. De cabine van de vrachtauto werd to'aal ingedrukt en het ge lukte eerst met behulp van snij branders de inzittenden te bevrij den. Toen bleek de 51 jarige D. Dam uit Abbekerk reeds te zijn over leden. De twee andere inzitten den van de vrachtauto, de 49 ja rige H. Dam en de 24 jarige Th. Dam. belden eveneens uit Abbe kerk werden met zware verwon dingen naar een ziekenhuis in Den Helder overgebracht. De melktankwagen liep slechts lichte materiële schade op. Greta Garbo in de Parijse Opera Greta Garbo zal waarschijnlijk in de Parijse Opera optreden in de totelrol v—n „Phedre", een nieuw ballet van Jean Cocteau. Greta Garbo. die op het ogenblik in Amerika vertoeft, bestudeert thans het door Jean Cocteau geschreven manus cript. De mu2iek is eveneens van Cocteau en Serge Lifar verzorgt de koorzang. Hoewel Greta Garbo reeds in prin cipe heeft toegestemd, moet zij nog de finitief beslissen. De actrice zal in dit ballet niet dansen, maar zich tot geba renspel bepalen. Het ballet bevat geen gesproken of geznogen tekst, het is gebaseerd op Racine's tragedie. Wie de' andere rol len zullen vervullen is nog niet bekend evenmin als de datum der premlere. weerbericht Weersverwachting, medege deeld door het KNMI te De Bilt. geldig tot' Zondagavond: VERANDERLIJKE BEWOLKING Zwaar bewolkt met opkla ringgen en op slechts enkele plaatsen, enige licht regen. Matige, langs de kust af en toe vrij krachtige wind hoofd zakcii|k tussen Zuid en Zuid- West. Overdag iets minder zacht. De premier van India, Paiidit Nehroe, is voor een „Goodwill 'be zoek ln Amerika aangekomen. Op het vliegveld te Washington werd hij begroet door president Tru- roan (rechts) en zijn zuste- die ambasadrice van India te Was hington ls. Werkster leende sleutel uit De bewoners van een perceel op het Jansveld te Utrecht vonden dezer dagen toen zij tegen het middernachtelijk uur thuiskwa men meubelen en bedden enigs zins verplaatst en omgewoeld, 'n geslo'en raam geopend en wat» het ergste was: een geldkistje met f 9000 verdwenen. Het openstaande raam en de stand der meubelen deden de Utrechtse recherche reeds btf de aanvang van het onderzoek ern stig denken aan een geënsceneer de inbraak. Men koesterde ver denking tegen de werkster A. I. en deze werd groter, toen men on:dekt'e dat zij in relatie stond met de 41 jarige H. R. uit Den Haag, die vroeger in Utrecht Haag, die vroeger ln Utrecht woonde er» een oude bekende van de politie is. Tenslotte bekende de werk- str, dat zij enige maanden gut- den een reserveslente! van haf huis aan haar kennis had ui ga leend. Woensdag jl is deze kenn'% Den Haag« gearresteerd en in Utrecht opgesio'en. H!1 ->r. t*nt enig aandeel in de diefs'a'. hebben. De f 9000 zijn tot or ba den nog zoek Dodelijk ongeval met electrische boormachine Een tweetal tncnieurs san de coope ratieve zuivelfabriek te Oldeterp maak te bij het boren van gaten in ijzeren platen gebruik van eer. electrische boor machine De 32 jarige monteur 11 uit Leeuwarden, 3ie jujst na ten periode van wcrklco'heid voor het eerst weer aan het we?k was, kreeg hierbij de electrische stroom dcor zich heen. Hij viel van een trapje en zakte. to»n hij even later weer wilde opstaan, dood ineen. Het slachtoffer sy«s gehuwd en vader van drie kinderen.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1