Boerenorganisaties stichten eigen bouwbureau Geheimen van onze bodem Nobelprijs voor Lord Boyd Orr Het Huis aan de Baai Definitie De prijzenbeschikking kast planken geeft in art. 1 de vol gende definitie van een kast plank: „Deze beschikking ver staat onder kastplanken twee zijdig gladgeschuurde naald houten kastplanken ver vaardigd uit ten minste drie smallere planken, aaneenge voegd door middel van een ver- lijmde zwaluwstaart- of veer en groef-verbinding, aan de voorzijde rond /urn. de achter zijde recht geschaafd afgewerkt met een dikte na het schuren van 20 mm., waarb\j een afwij king naar beneden van ten hoogste 1 mm. is toegestaan". Het bouwbureau van de Stichting v. landbouw is aan het werk om in Coöperatief verband de Nederlandse boer op het uiterst moeilijke terrein van de boerderijbouw terzijde te staan. Het bouwbureau beoogt het stimuleren Van boerderijen, bedrijfsgebouwen en land en tuinbouwerswoningen. De sterk gestegen bouwkosten brengt de rentabiliteit van nieuwe bedrijven In gevaar. Bij de belanghebbenden bestaat grote behoefte aan voorlichting en bij •tand op administratief en bouwtechnisch terrein. Vandaar, dat tot het oprichten van het bouwbureau is besloten. Dit werk ral in volle samenwerking met vrije architecten verricht worden. De bóer blijft volkomen vrij in de keure van de architect. Hij kan dus zijn op dracht aan het bouwbureau zowel als aan een willekeurige architect geven. In het dorp Grootebroek, woonplaats van de heer P. Noordeloos, bestuurslid van het Historisch Genootschap Oud Westfriesland, werden tamelijk veel vuurstenen sikkels gevonden. Boven dien had men het vermoeden, dat er zeer oude grafheuvels moesten zijn. Een bespreldng ter plaatse tussen prof. van Giffen en de heer Noordeloos, was er oorzaak van. dat eerstgenoemde zich hiervoor ten zeerste interesseerde en maatregelen nam om terstond met de afgraving te beginnen. Begonnen werd met het afgraven van twee grafheuvels en thans is men zo ver, dat enkele inlichtingen kunnen worden verstrekt. Prof. van Giffen en prof. Bakker heb ben hun tenten opgeslagen achter het dorp Grootebroek en zijn daar met een •taf personeel bezig. Het resultaat was verbluffend. Er bleken Inderdaad twee grafheuvels te zijn waarin de doden werden bijgezet. Deze grafheuvels dateren uit het bron zen tijdperk. OUDE LANDBOUW. Op de bodem van deze heuvels vond men sporen die er op duiden, dat reeds 3000 jaar geleden in deze streken de landbouw werd uitgeoefend. Na die tijd heeft het water weer een tijd lang bezit van de grond genomen. Er is echter geen open verbinding met de zee ge weest. Men veronderstelt, dat de grond lange tijd aan de inwerking van brak water heeft blootgestaan. Men had gehoopt, dat men belangrijke vondsten zou doen, te weten voorwer pen, die aan de doden waren meegege ven, maar dat is tot dusverre niet het geval geweest. Het hoofdgraf is echter nog niet blootgelegd. Het eerste graf werd reeds gevonden op een diepte van 40 cm. Naast het hoofdgraf vond men resten van z.g. brandgraven, waaronder van een kind. Buiten de cirkel leidden spo ren naar andere graven, die nog moeten worden onderzocht. Uit een en ander valt op te maken, dat men in oeroude tijden eerst heeft begraven en dat daarna de gewoonte in zwang is gekomen om tot verbranden over te gaan. Urnen worden hier echter niet aangetroffen, daar deze nog weer van later tijd dateren. De grafresten te Grootebroek zijn ongeveer 3000 jaar oud. Er werd een vrij gaaf skelet ge vonden, dat op de rug lag metopgetrok ken knieën, de z.g. slapende houding. Het nageslacht heeft weinig eerbied ge toond voor deze grafheuvels. Er werden n.1. sporen gevonden, die er op wijzen dat men later runderen op deze plaats heeft begraven, ten tijde van de grote veepestepidemieën omstreeks 1700, Wie meer over deze opgravingen wil weten, kan t.z.t het door professor van Giffen uitgebrachte verslag aan het His torisch Genootschap raadplegen. Het aantal door oorlogsgeweld ver woeste boerderijen bedraagt 8040. Op 30 Juni waren gereed gekomen 1296 com plete boerderijen en 644 gedeelten van boerderijen. Jaarlijks branden pl.m. 200 boerderijen ia Nederland af. Vervanging van oud door nieuw moet tevens plaats hebben. De verwachting is. dat in de komende 10 jaren ongeveer 10.000 boerderijen gebouwd zullen worden. Daarnaast moet de voorraad landarbeiderswonin gen worden aangevuld en moeten be staande woningen vernieuwd. Hier ligt een zeer grote taak, waarin het bureau een werkzaam aandeel wil hebben. Over het geheel genomen wordt ge streefd naar rendabele bouw van agra rische opstallen, teneinde de bedrijven zo min mogelijk te belasten. Hoewel men onderzoek doet naar nieuwe boerderij types, bijvoorbeeld in lagebouw, houdt men zich de traditionele bouw der ver schillende streken zeer zeker voor ogen. Ook, nu de moderne bedrijfsvoering andere eisen aan de gebouwen gaat stel len. Werkloosheid in September In de afgelopen maand daalde het aan tal werklozen van 45.950 tot 41.236, t. w. 32.229 geheel werklozen, 8.831 D.U. W. arbeiders en 176 wachtgelders. Deze verruiming van de werkgelegen heid was voornamelijk een gevolg van het oogstseizoen. In de landbouw daalde daardoor het aantal werklozen van 3.437 tot 1.927. In de veenderijen van 978 tot 260 en in de groep losse ongeschoolde arbeiders van 6.985 tot 6.329. Door toe genomen activiteit in de bouwnijverheid nam de werkloosheid in deze bedrijfs tak af van 5.549 ot 4.511. Zoals ge woonlijfc nam ook dit Jaar na de vacan tietijd de werkgelegenheid in de metaal nijverheid toe, waardoor het aantal werk lozen in deze bedrijfstak afnam van 4.210 tot 3.517. Vermelding verdient, dat zich in de maanden Juni," Juli en Augustus respec tievelijk 1.373, 3.362 en 5.758 jeugdigen die de school hadden verlaten, voor de eerste maal lieten inschrijven. Het grootste aantal werklozen per 1000 mannelijke inwoners wordt thans gevonden In Noordbrabant, nl. 13, ge volgd door Noordholland met 10 en Zuidholland met 9. Het gemiddelde voor Nederland bedraagt eveneens 9. Alle overige provincies blijven over het alge meen onder het gemiddelde, waarvan Zeeland het laagst met 3 werklozen per 1000 inwoners. Het beroepsgeheim der medici Tet behartiging van de belangen der medici is door de ministers van Justitie en Sociale Zaken een com missie van overleg ingesteld, die aspecten van het medisch beroeps geheim, met name in de relatie tot justitie en politie zal bestuderen Pionier op voedsel- en landbouwgebied Voor dit jaar is de Nobel prijs voor de Vrede toegekend aan de Britse geleerde Lord Boyd Orr, die tot voor ander half jaar directeur-generaal was van de voedsel- en land bouworganisatie van de Ver. Naties (F.A.O.) mee bedoelen Kapple wilde de Baron neb uit gaan leggen, wat de matroos be doeld had, toen het al te laat was. Een enorme waterstraal, die van het Brandweerschip „Het Vurtgt Monster" vandaan kwam, en die gericht werd door Schele Straal, de opperbrandweerman. spoot de arme Baron van het Jacht af. Schele Straal zelf stond dit tafreel schor lachend te bekijken. .HU ia goed!" riep hij. Orgelspel 11,00 Lichte muziek. PROGRAMMA IV 7.00. 8,00 en 9,00 Nieuws en gr. pl. 10,00 Le ménage en musique. „fabeltjes" Met ophouden Naar aanleiding van het gouden blussersjubileum van de heer Van Heijnsbergen heb ik een van de beruchtste rode ha nen in zijn hol opgezocht en met dit stuk ongedierte een praatje gemaakt. Een verbazend ongemakkelijk heer die haan. Het is al dierlijks wat er aan is, altyd op vernietiging uit en geen aasje respect voor de we deropbouw. Het beest noemt zich rood, maar gelooft U maar niet, dat hij iets voor ordening voelt, geen sprake van: hij is de vlammende kampioen van het vurige vrije spel der krach ten. En met deze heer moest ik dus een gesprek voeren. Mijn eerste vraag luidde: *Het>t U ook in de krant over dat jubileum van de heer Van Heijnsbergen gelezen?" U voelt, dat deze vraag met een tegen het zere been was. ,J5chei uit over die man", kraaide hij luidkeels. ^Die gunt ons de vlam in de pan niet Iedere keer als voor ons de pret goed zal beginnen, dan komt die man ons plezier bederven, 't Is precies een reiziger in blus water. De voorzitter van onze ondervakgroep Schoorsteen branden" heeft het in zijn ope ningsspeech tijdens de laatstge houden vergadering nog zo treffend gekraaid: „Als d'r een zwarte kat op 't ijs loopt zeg gen de mensen, dat 't gaat dooien, maar voor ons geldt de regel, dat, als Van Heijnsber gen bij de brand komt, het be gint te regenen". Dat kraaide de voorzitter en de man had ge lijk. Zolang die waterjubilaris nog rondwaart is voor ons de gein er af. We zullen dus met het grote werk maar wachten tot die mooie waterman uitge blust is" aldus besloot de rooie. Hij was volkomen overstuur, de vlammen sloegen hem uit en een'ogenblik dacht ik, dat hij de kraaienmars zou blazen. Maar na een beetje water knapte hij weer op. Voor de heer Van Heijnsber gen is dit haanlijke oordeel een groot compliment, maar tevens een vingerwijzing de strijdbijl voorlopig nog niet te begraven. Doet hij dat wel dan zijn we nog niet jarig. Criticaster. Wolkenkrabbers van staal „Waarom liggen Jullie stil?" vroeg hij aan een matroos van de vrachtboot. „Onze vuren zijn gedoofd!" riep de matroos terug. „Schele Straal ls bezig!" „Vreemd!" zei de Baron tegen Kapple en de maat. ..Hun vuren zijn gedoofd en een Schele Straal schijnt daar iets mee van doen te hebben! Dit lijken mij de gehel men van het woeste zeeleven! Zou deze matroos hier een zeespook muziek 18,30 Cellospel 19,00 en 20,00 Nieuws 20.05 Orato rium ..Jephta" van G. F. Handel 23.00 Nieuws 23.15 Hollands S! rijkorkest PROGRAMMA III 12.00 Ween se muziek 13,00 Nieuws 13,15 Those were the days 15.00 Dansorkest 16,00 Lichte muz. 17.00 Batavia 18.00 v d solo. 19,00 Nieuws 20.00 Amuse men'smuziek 20.30 Herdenking slag a d User 22.00 Nieuws 22.15 Lichte klanken. PROGRAMMA IV 12,30 BBC orkest 13.15 Dansmuziek 14.00 Le ménage en musique 1500 Dsens orkest 16.00 Amuse mentsmuziek 17.05 Nieuws •7 15 Ork. Elcward 18.00 ork. 19,00 Omroeporkest 20.00 Galaconcert 21.00 Nieuws 21,15 Gev. progr. 22,00 Nieuws DINSDAG, 18 OCTOBER vóór twaalf uur: Hilversum I. 301 m 7.00 en 8,00 Nieuws en gr. pl. 9,00 Hersen gymnastiek 10.00 Morgenwij ding 10.15 Arbeidsvi'amlnen 11.00 Russisch programma. Hilversum H, 415 m 7.00 en 8.00 Nieuws en gr. pl. 9.35 Lich'ba ken 10.15 Zangspel 10,40 Schoolradio 11.00 Opgewekte muziek. PROGRAMMA III 7.00. 8.00 en 9,00 Nieuws en gr. pl. 10.w> KONINKLIJK BEZOEK AAN ZWOLLE Bij het Koninklijk bezoek aan Zwolle op Dinsdag vormde voor de woning van de Commissaris van de Koningin een compagnie Nationale Reserve de erewacht. Dit was de eerste keer, dat de Nationale Reserve naar buiten op trad. H. M. Koningin Joliana en ZJC.H. Prins Bernhard inspecteren deze ere— - wacht. Het ls zeer goed mogelijk dat in de toekomst voor de Amerikaanse wolken krabbers in nog grotere mate v. metaal gebruik zal worden gemaakt en dat bij de bouw van deze gevaarten bijna geen steen of cement gebruikt zal worden. BIJ DE NIEUWE methode worden de muren die tot dusverre In metselwerk uitgevoerd werden van dunne metalen platen gemaakt die op een speciale ma nier gegroefd zijn om hinderlijke weer kaatsing van het licht te voorkomen- Aan de binnenkant worden deze muren dan van isolatiemateriaal voorzien. De nieuwe „muren." zijn slechts 7,5 a 15,25 cm dik veel dunner dus dan de tot dus verre gebruikelijke hak- of natuursteen muren die 45 cm a 1 meter dik waren. Als een gebouw in staalskeletbouw wordt uitgevoerd zijn deze wanden meer dan voldoende sterk. verklaren de fabri kanten daar de buitenmuren toch het gewicht van het gebouw niet behoeven te dragen. De methode is reeds toegepast bi) de bouw van een kantoorgebouw te Sche- nectady in de staat New York. Men ls momenteel bezig met de vervaardiging van „muren" volgens dit systeem, voor een wolkenkrabber van dertig verdie pingen die te Pittsburg in de staat Penn sylvania gebouwd wordt. Dit gebouw zal aan de buitenkant op de ruiten na geheel van staal zijn. EEN ARCHITECT die als adviseur aan genoemde staalfabrieken verbonden is heeft verklaard dat door de toepassing van deze wanden veel ruimte bespaard wordt. Hij berekende deze besparing op ongeveer 0,21 per strekkende meter van alle verdiepingen behalve op de begane grond. De deskundigen verklaren dat deze metalen wanden met 10 cm ce mentisolatie aan de binnenkant goedko per zijn dan het tot dusverre gebruike lijke metselwerk. 25. De Baron durfde nu niet meer te proberen om de enter haak los te maken, en daarom bleef het vlot van Kapple en de maat rustig achter het jacht va ren, dit tot grote voldoening van de maat, die vond, dat hij dit zaak je toch maar weer eens handig had had opgeknapt. Zo voeren ze, tot ze een stillig gende vrachtboot passerden. De Baron greep onmiddellijk naar zijn scheepsroeper. MAANDAG, 17 OCTOBER, na twaalf uur: Hilversum I, 301 m 12,00 Orgel spel 12,38 Pianoduo 13,00 Nieuws 13.15 Omroeporkest 14.00 Chopinprogramma 14,45 Tango's en rumba's 15,10 Hoor spei 16.05 Operamuziek 17,00 Voor de Jeugd 17,30 Ork. Geral do 18.00 Nieuws 18.30 Strijd krach-en 19.00 Klankbeeld 19.30 Zangrecital 20.00 Nieuws 20.15 Paul Godwinsxtet 20.45 Cabaret— 21.20 Ork. Mor on Gould 22,00 Volksconcert 23.00 Nieuws. Hilversum II, 415 m 12,10 Mu settemuziek 13,00 Nieuws 13.15 Mandolinata 14.00 School radio 14.35 Licht progr. 15.00 Kamerorkest 16.00 Bijbellezing 17,15 Orgelspel 17,55 Kamer Andrew Mackenzi* Het onderzoek wijst uit, dat de jachtopzieners waarschijnlijk debet zijn aan de moord van oude Johnny. Vreemd genoeg is Job, een der jachtopzieners, spoorloos verdun nen. 40) HOOFDSTUK XI Verdwenen? Brannigan en ik staarden de kolonel ln stomme verbazing aan. Weet u dat zeker? vroeg de In specteur tenslotte. Absoluut. HU heeft gisteravond om middernacht Bartholomeus afgeLost. HU heeft met hem gesproken en is zijn ronde gaan doen met een jachtgeweer onder ae arm. Om 7 uur in de morgen jog Welk uur hy gewoon is zyn werk »U jedaan te beschouwen, kwam hy Bartholomeus heeft een gewacht en mU toen op de og cc gesteld. sp Heeft hy faro Uk Uiêt in de bnud 11 ot mensen waar hy veel komt? Niet dat ik weet Hy is een oud- koopvaardijman, met een pensioentje, en solliciteerde by mij naar dit baan tje. Hy was als jongen opgegroeid op het land en deed zyn werk hier uit stekend. Heeft hy iels gezegd van weg te wiljen gaan? vroeg Brannigan aan Bartholomeus, die met een bezorgd ge zicht op de achtergrond stonil. Niets, meneer. HU was een erg stille kerel, die Henry Job. Hy sprak nooit over zyn familie. Toen ik hem wakker maakte even voor midder nacht, vroeg hy me wat voor weer het was en daarna ging hy op patrouille. Ik ging slapen, maar ik kan nog niet lang in slaap geweest zUn, toen hy my opeens wakker maakte om me te ver tellen, dat hy meende, dat er onraad was. Ik zei tegen hem, dat hy dat heel goed alleen aan kon len sliep weer in. Dit is zeer belangrUk, drong Bran nigan aan. Namelijk de tijd, waarop Job terugkwam en jou wakker schudde, kUA Je je die herinneren? De jachtopziener aarzelde. Ik geloof niet, dat ik al lang sliep. Ik val onmiddelhjk in slaap, zodra ik in m'n bed lig. Het kan dus ongeveer half-een zijn geweest. Ik geloof in ieder geval, dat het niet later dan 1 uur geweest is. Zowel Brannigan als ik kregen de Indruk, dat de man de waarheid sprak. Ik zal een persoonsbeschrijving van hem moeten rondzenden, zei de inspecteur, terwijl hy een notitieboekje te voorschü'n haalde. Vertelt u me alles, wat u van hem weet, kolonel. Op dat moment hoorde ik het geluid van een auto, die in de oprijlaan kwam aanryden. Ik wist, dat Brannigan en de kolonel het eerste half uur in beslag genomen zouden zyn door de persoons beschrijving van Job, en ik zag er dus geen bezwaar in om weg te glippen. Ik wilde op dit moment nog niet, dat de inspecteur zou weten, dat ik een aan- wUzing had, die Judith Taylor in de zaak betrok. De garage was niet zichtbaar van het huis uit en lag tussen de bomen. Judith was bezig de deuren van de garage te sluiten, toen ik aan kwam lopen. Hoe wel ze opgewekt glimlachte, toen ze mU haar hand toestak, zag ik toch dat er kringen onder haar ogen waren en dat ze er moe uitzag. Ik vermoedde, dat ze niet al te best had geslapen. Komt u binnen en drinkt u «en kopje koffie met ons? vroeg ze- Ik zelf snak naar koffie. Zoudt u het goed vinden, als ik even alleen met u sprak? antwoordde Ik, zonder op haar vraag in te gaan. Ik geloof, dat ze een vermoeden van de bedoeling van mijn verzoek had, want er was angst in haar ogen te lezen. Is dat werkeiyk noodzakelijk? Ik knikte zonder iets te zggen. Uit mijn zak haalde ik m'n zakdoek te voorschijn, die ik los rolde en waaruit het sigarettenpeukje te voorschijn kwam. Met een gefascineerde blik sloeg ze me gade. Ik geloof, dat dit van u afkom stig is, zei ik rustig. Lykt u het daarom geen tüd worden, dat u me vertelt wat u gisteravond uitgevoerd hebt? Gedurende een enkel ogenblik dacht ik, dat z« flauw zou vallen. Ik liep op haar toe, maar ze leunde tegen de ga ragedeur met gesloten ogen, terwijl ze met zichzelf vocht om haar zelfverze kerdheid terug te krijgen. Toen ze haar ogen weer opendeed, was er grote angst in te lezen. Hoeveel weet u al? fluisterde ze. Dat u gisteravond op die weg bent geweest binnen een meier of vijftien afstand van de plek, waar de vermoer de man lag. Dat u hem daar hebt zien hggen, zelfs al weet u misschien niet, wie da moordenaar is; dat u daar ayen bent blijven staan UrwUl u een siga ret rookte, en dat u uw plicht verzaakt hebt door deze moord niet omniddeliyk te rapporteren. Is dat alles? Ik schudde mUn hoofd. Nee, niet alles. Maar voorlopig I® het genoeg, wat ik u hier vertel. Ik voelde me een geweldige bruut, door het meisje op deze manier te be handelen, maar ik wist, dat, wanneer ik haar de indruk gaf, dat mU nog méér bekend was, ik haar misschien ertoe zou kunnen brengen me een en ander te vertellen. U gelooft toch niet, dat ik het heb gedaan? vroeg ze. Nee, dat geloof Ik zeker niet Maar tenslotte ben ik maar een ge woon burger en niet de politie. Ik denk wel, dat het moeilUk voor u zou zijn om de politie te overtuigen, dat u in deze moordzaak niét betrokken bent. Het is een geluk voor u, dat ik eerder dan de politie ter plaatse was. Gdurende enkele minuten zei ze niets. Ze stond voor zich uit nasr de grond te staren en trok met haar wel gevormde voetje patronen in het grind. Toen ze weer opkeek, had haar gezicht je een vastbesloten uitdrukking Ik zal u in vertrouwen nemen, zei ze jnaar ik durf u hier niet te ontmoeten, (Wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3