Ikmaatiki' n.-hollandse pers 1945 De koude oorlog op Java wordt (el voortgezet Goeie, ouwe tijd Engeland zal het China van Mao Tse Toeng erkennen Kinderen deden poging lol roofoverval NIEUWS--V 5e JAARGANG Nr. 1719 Dinsdag 18 October 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder' Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand 3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., famllieberich_ ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteuri J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. R 2200 3971- Wederzijdse beschuldigingen van bestands-schendingen Zo was het bij de politionele acties. Hopen wij dat een herhaling thans wordt voorkomen. In alle toonaarden wordt de goede, oude tijd bezongen. De mensen waren rustiger, arbeidzamer, tevredener, zede lijker, eerlijker en noemt u nog maar «en paar dingen op. Het steekt zo krap niet. Degenen, die deze lithanie zingen zijn in de regel zelf niet van jonge datum, 't Zijn de mensen, die het jaren en jaren terug, goed hebben gehad. Die zich te goed deden aan de vleespotten van Egypte. Die altijd hebben gemeend dat het land en dan voornamelijk het platteland, een land was, overvloeiende van melk en honing. Het is de beter gesitueerde klasse, die zijn meesterschap over de massa heeft verloren, die maar steeds spreekt over de goede oude tijd. Omdat ze van de nooddruft van het volk toen. zowel als nu, niets heeft begrepen. Omdat deze mensen zich te goed hebben gedaan aan el het goede der aarde, zonder zich ooit te hebben bekommerd om wat hun mede burgers die in slechter doen waren, wel te eten kregen. e Als men echter bij de andere groep vraagt naar de goede oude tijd, - krijgt men iets anders te horen. Ja, er was weelde. Er waren feestmaaltijden, de bruiloften, waarop gezwelgd en gege ten werd als in de Middeleeuwen. Maar het grootste deel van het volk had er geen weet van. Vlees? Daar had een gezin met het gemiddelde inkomen niet aan te denken. Koffie? Surrogaten werden er gedronken Thee? Ja, mondjesmaat en de theebladen «riet weggooien. Weer drogen en op nieuw gebruiken. Nieuwe kleren? Een pak voor je hele leven. Voor de rest maar verstellen en dan werkkleren. Chocolade? Wist een arbeider wat cho coldae was? Durfde een arbeider over dag een sigaar in de mond te nemen? Daar heeft u een ander beeld van de goede oude tijd. Een tijd, waarin het allergrootste deel van het volk, de arbeiders, de kleine zelfstandigen, zich alle luxe moest ont zeggen. De tijd, waarin de tegenstellin gen schrijnender waren, dan we ons nu kunnen voorstellen. De bewustwording van het volk en een grote welvaart heb ben in Nederland aan die wantoestanden een einde gemaakt. Een bewustwording niet alleen van de arbeiders. Een bewust wording evenzeer van de middenstand, die in tal van corporaties zich grote in vloed heeft weten te verwerven. Een tijd, de niet weer terug komt. Indcrd.«Hd. De tijd komt niet terug. Maar de toestanden? Komen die ook niet meer terug? Zijn we daar zo zeker van? Zullen de gevolgen der devaluatie op de lange duur niet betekenen, dat ©ppnieuw het grootste deel van ons volk zich dingen als koffie, thee en Chocolade, die reeds weer duurder zijn geworden, zal moeten ontzeggen? Zal de sigaar weer zijn weggelegd voor en kele feestelijke gelegenheden? Zal het vlees opnieuw een artikel worden, dat slechts enkele keren in het jaar op tafel komt? We moeten immers sparen, in vesteren, exporteren, devalueren en wa1 al niet meer. Zijn we te sceptisch gestemd? Het is mogelijk. We hopen zelfs vurig, dat we het mis hebben. Maar thans zijn er verschijnselen, die e<- op wijzen, dat ook zonder dat we het willen, de misbruiken, de wantoe standen van de goeie ouwe tijd lang zaam maar zeker veld winnen. Een arm volk, dat hard werkt en .weinig levensvreugde kent. v. Z. GEEN BELANGSTELLING. De Turkse pers schat het aantal per Bonen. dat bij de Zondag gehouden tus aentijdse verkiezingen voor veertien ze •els van de Nationale Vergadering zijn •tem heeft uitgebracht op niet meer dan •en kwart van het totaal aantal stemge •echtigden. Na de redevoering van de sultan van Djokja, die plotseling een spannig blootlegde die voor buitenstaanders onwaarschijnlijk en voor allen ongewenst leek, hebben zowel dr Koets, dr Lovink als de sultan gesproken. Dr Lovink ontkende in hoofdzaak het eenzijdige recht van de sultan om te spreken, maar dr Koets. directeur van het Kabinet van de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon heeft in een persconferentie uitvoerig het Nederland se standpunt toegelicht. Dr Koets sprak van een weloverwo gen republikeinse politiek. Hij herinner, de aan diverse legerorders, die na de afkondiging van „staakt het vuren" zou den zijn uitgegeven, en waarin infiltratie en spionnage wordt bevolen. De Neder landse vertegenwoordiger zeide verder dat na de vaststelling van de demarcatie lijnen de republikeinen opnieuw andere richtlijnen hadden voorgesteld Het Repu blikeinse verzoek tot terugtrekking der Nederlandse troepen in bepaalde secto ren was onaanvaardbaar, aldus dr Koets Toen wij de sultan wezen op de des ondanks plaatshebbende infiltratie, toon de hij zich „niet verrast". Tenslotte ver klaarde dr Koets bepaalde documenten aan de leden van de UNCI, die te Ba tavia vertoeven, te hebben overhandigd Een hunner verklaarde op een desbe treffende vraay dat „hjj niet het flauw ste idee had wanneer de UNCI de toe stand t >u bespreken" De Sultan heeft bij zijn terugkeer in Djokja verklaard dat: „De mogelijkheid van een derde Ne derlandse militaire actie nog altijd be staat Dit zou niet de schuld van de Re publiek zijn, omdat hij zijn best had ge daan de zaak op te lossen". Na aankomst op het vliegveld had de sultan een geheime bijeenkomst met eni De Franse regeringscrisis: Schumann Kabinetsformateur Hetgeen wij enige dagen geleden voor spelden heeft zich thans bewaarheid. De basis waarop Jules Moch, de socialis tische kabinetsformateur, moest trachten een regering te vormen is te smal ge bleken. Het spelletje dat de MRP met de socialisten heeft gespeeld blijkt thans zeer doeltreffend te zijn geweest. Moch moest kiezen tussen een kabinet van louter socialisten, hetgeen een schijnoplossing zou zijn geweest, of het veld ruimen voor een MRP man. Thans is dit laatste geschied. Robert Schumann, minister van bui tenlan^se zahen in het kabinet Queille is kabietsformateur geworden. Of deze een gemakkelijke taak heeft? Het valt te betwijfelen, want hij zal de kwade socialisten voorlopig niet zo gauw voor zijn karretje kunnen spannen, hoe wel de grote stok achter de politieke deur uiteraard zal zijn het schrikbeeld van een opposiie met de Communisten, ofnog verder naar rechts, hetgeen de Gaulle met genoegen zou zien ge beuren. o— Melkstrijd in Groningen In Groningen dreigt de melkleveran tie aan particulieren te stagneren. De melkhandelaren zijn zeer ontevreden over de prijs. Zij lijden ernstige verlie zen, die reeds enige tonnen zouden be lopen. De zuivelverwerkende industrie- en zouden n.1. 4 cent per liter meer kun nen betalen en grote winsten behalen uit de export. De melkhandelaren heb ben thans gezegd zich eveneens op de zuivelproductie te zullen werpen en slechts 40 procent der melk als consump tie artikel te zullen afleveren. Besprekin gen met het ministerie zijn hierover thans aan de gang. ge functionarissen, o m. mr Wongsone- goro, de Republikeinse vertegenwoordi ger in de gemengde commissie. Deze zou met Nederlandse autoriteiten besprekin gen hebben in Surabaja, in tegenwoor- heid van de UNCI, doch beschouwde 'deze onderhandelingen thans als „on nuttig". (Een naar onze mening 2eer gev'aarlij ke situatie, die spoedig zal dienen op te kléren, wil er niet nogmaals een oor log losbranden. Red.). De Nederlandse zienswijze De Nederlandse ministerraad heeft zich eveneens beziggehouden met de verscherpte toestand in Indonesië. Be treurd zou worden indien de uitslag of het tempo van de Ronde Tafelconferen tei er door zou kunnen worden bein vloed. Er was onmiskenbaar een zeer ernstige toon in het communiqué. Hoe wel de hoop op een uitweg en een mis schien zuiverder contact tussen Batavia en Den Haag werd uitgesproken, bleek er desondanks een vastbesloten toon té spreken, vastbesloten In dien zin dat „zij het standpunt van de Hoge Verte genwoordiger van de Kroon heeft goed gekeurd en bereid is de consequenties te dragen, omdat verlating van dit stand punt naar de vaste overtuiging van de Nederlandse regering een chaotische ont wikkel'ng van zaken in Indonesië zou betekenen." Het is moeilijk deze uitlating mis te verstaan, doch nogmaals hopen wij na drukkelijk, dat een derde oorlogstoestand zal kunnen worden vermeden, zowel in het belang van Nederland als dat van het vrijheidsstrevên der Indonesiërs. Koprot-ziekte in uien zet door Hoewel in uientelerskringen op Goeree Overflakkee verwach1 werd, (daar. de weersomstandig heden dit jaar zeer gunstig wa ren) dat zich geen ver-Thijnse.'en var. het z.g. koprot in uien zouden voordoen, is thans gebleken, dat dit wel het geval is. Deze door uientelers zo gevrees de ziekte, die in 1948 in grote ma te voorkwam en welker ontstaan toen geweten werd aan de natte zomer van dat jaar, schijnt, steeds meer voort te woekeren. Er zijn opr'het eiland Putten 10 tot 12 pro cent ziektegevallen. HERKEURING AFGEKEURDEN Met ingang van 26 October zal worden opgericht de „Tijdelijke Indelingsraad 's Gravenhage 2". Deze raad wordt gevestigd in de RIouwstraat 142, te 's Graven" hage. Als hoofd van deze tijdelij ke raad zal optreden de luitenant kolonel J. Jonkers. Bij de op te richten tijdelijke raad zullen worden herkeurd de vóór 14 Mei 1940 voor de militaire dienst afgekeurde personen, voor zover deze personen nog geen 45 jaar oud zijn en herkeuring ten aanzien van de personeelsbehoef te noodzakelijk is (wat van 29 Ju li 1949). Voorshands zal deze keu ring zich beperken tot afgekeur dl? ingeschrevenen die arts of tandsjris zijn. Koffie en thee worden duurder Met ingang van 17 October jl zullen de prijzen van koffie en thee voor de detaillisten stijgen. Voor de consumenten gaat deze verhoging met 24 October in. De koffie werd tot nu toe bene den de vastgestelde maximumprij zen verkocht, maar voorlaan zal men de maximumprijs moeten be tnlen. Koffie die tot vandaag fü,98 per half pond kos:te, zal nu f1,10 gaan kosten. Voor thee was de maximumprijsregeling reeds opgeheven. De prijs van thee, die nu f 0,74 psr ons kost, zal f 0,80 per ons bedragen. Belangrijke verklaring van Wysjinski op komst Heden zal de leider van de Sowjet- Russische delegatie bij de Verenigde Na ties, Wysjinski, een persconferentie hou den. Dit is de eerste maal sedert twee jaren. Men verwacht belangwekkende onthullingen. Een en ander zou in ver band staan met de eventuele benoeming van Joegoslavië in de Veiligheidsraad, ir« plaats van Tsjecho-Slowakije. Geruchten deden zelfs de ronde, ais zou de Sowjet Unie uittreden uit de Ver tmgde Naties overwegen. Een Sowjet- Rtiv sche woordvoerder weigerde com mentaar te geven op deze geruchten Mao Tse Toeng ïs'a de militaire successen der laatste maanden staat de nieuwe Chinese rege ring van Mao tse Toeng een opzienba- reud diplomatiek succes te wachten. In Londen is verklaard dat, na de val van Kar;cu, binen enkele weken de volledi ge erkenning van het nieuwe regiem te uarhten is. Bevin zou hiertoe reeds eni ge weken geleden besloten hebben. In Engelse kringen, en vermoedelijk ook in Amerikaanse en Franse, heerst de op- Na een hevig gevecht namen de diefjes de benen De stroom van roofovervallen In de hoofdstad van de laatste tijd is waar schijnlijk de oorzaak geweest, dat twee jongens, vermoedelijk van elf en veertien jaar, Zaterdagmiddag ook voor roverije zijn gaan spelen. Zij hebben van dit spel ernst gemaakt en een serieuze poging gedaan de kas van een winkel in electrische artike aan de Overtoom te Amsterdam, notabene Pal bij het politiebureau te veroveren. Omstreeks vier uur zijn de twee jongens de ^winkel binnengekomen een van hen vroeg wijzende op een lampekap, aan de vrouw van de eigenaar, die in de winkel stond, wat de prijs was. De vrouw die verbaasd was, dat deze kin deren belangstelling hadden voor een dure lampekap, antwoordde: ze is nogal duur. „Geef mij dan de kas maar", was het antwoord van de jeugdige koper. Tegelijkertijd haalde hij een klapperpis tooi te voorschijn en richtte deze op de-vrouw met de mededeling: hij is ge laden. De vrouw, die wel schrok, maar Politiemannen botsen tegen losgeslagen paarden Dinsdagmiddag reden drie" politieman^ nen van de groep Tietjerkstefadeel op een motorrijwiel naar Buitenpost voor een dienstbespreking. Plotseling verschenen enige paarden op de weg, die blijkbaar uit het weiland gebroken waren, wat gebeuren kon om dat de sloten langs de w-eg droog staan. Op dit moment passeerden juist de politiemannen op hun motor. Een bot sing met de paarden was onvermijdelijk. De mannen sloegen tegen de grond en bleken ernstig gewond te zijn. Direct werden zij. na ter plaatse verbonden te zijn, naar het Diaconessenhuis te Leeu warden overgebracht. De slachtoffers zijn de opperwachtmeester J. Jongstra uit Bergum, groepscommandant van de rijkspolitie in Tietjerksteradeel, wacht meester le klas L. Boer uit Tietjerk en opperschipper van de waterpolitie W- van der Valk uit Bergum. De heer Jongstra is inmiddels overle den. De toestand van beide anderen is zeer ernstig. \mvan Dag ioi DagS De actrice Sarah Churchill, dochter vWinston Churchill zal met Anthony Beauchamp, de society-fotograaf in het hu welljk treden. Sarah heeft toe stemming van haar ouders De subcommissie voor de arbeidersbond uit een fusie zoek aan Amsterdam brengen genomen Op Zondag 23 to"1™all9e A1gem Maandagavond is de 45- October zal te Venray in het Ned. Timmerhedenbond en de jarige wielrijder G. Snippe uit bijzijn van vele autoriteiten 't centrale bond van bouwvak- Klazienaveen op de Marknes- herdenkingsteken van de oor- arbeiders is ontstaan De serweg bij Emmeloord in de log 1940- 45 op plechtige wij Spoorwegen hebben tijdelijk Noordoostpolder door 'n ach- ze worden onthuld In En- Belgische goederenwagons ge terop rijdende vrachtauto van geland kan een tweede huwe huurd, teneinde de landbouw de firma Timmer, aannemer te lijk niet door de Anglicaanse producten sneller te kunnen Dordrecht, overreden. De wiel kerk worden ingezegend. Ten vervoeren In Schildwolde rijder was vrijwel op slag einde te voorkomen dat de on is een kapitale boerderij totaal gedood Maarschalk Tol- schuldige partij bij een schei- uitgebrandKortsluiting is de boediin. tijdens de oorlog be- ding niet de hurvelijksinrege- vniiice«fcli|fc« «waak =_D, velhebber van het Sowjetrus- „ing wordt ontzegd bi) voormalige Italiaanse koloniën Groningse bijzondere strafka- sische liger~Mn~het oSainï ^Se^huwrfifc'Jj men !- van de politieke commissie mer veroordeelde de 31 jarige sche front, is Maandag na een commissie in hit leven roepen der Algemene Vergadering H. Boumans tot levenslange lange en ernstige ziekte over- die zal onderzoeken welke heeft heden met algemene gevangenisstraf. Hlf was een leden. Hij zal op het Rode partii onschuldio is Premier stemmen besloten, dat Somali der hoofdfiguren van t hoofd Plein te Moskou begraven Clement Attlce zal binnenkort land na 10 Jaar onafhankelijk bureau van de SD in de Noor worden In de IJmuidcnse mct Winston Churchill besore zal worden. enz,l d. algen.. d.li)ke provincie,. Hij heef. vishal een plaatse!,* re,. ktageTÏX^def^ ÏLV,e,?„ "'°|9 i t "t" Z'u .Van £,oorden lauranl vandaag voor de aangelegenheden, met inbegrip beshssen 1 Ianu.r, zJhe, schuldig gemaakt Korungu. tweede maal de jaarlijkse exa van de ontwikkelingen op het dertig jaar geleden zijn dat de Julnma en Prms Bernhardzul mens van de stichting vakoP- gebied van de atoombom. Algemene Nederlandse bouw- Jen Woensdag een officieel be leiding voor de vishandel af niet bang was uitgevallen, riep meteen haar man te hulp die in het sousterrain met reparatie werkzaamheden bezig was De man snelde onmiddellijk naar boven en g^eep de jongen beet Tijdens de vechtpartij is het pistool vermoedelijk afgegaan en op de grond gevallen De jongste rover heeft het gauw opgepakt en de benen genomen De winkelier was niet bij machte de oudste jongen in bedwang te houden en na een hevig gevecht dat zich ten slotte op straat voortzette, wist ook deze jon gen te ontkomen Merkwaardig genoeg hebben voorbij gangers zich helemaal niet met de vech tenden bemoeidé De politie werd snel gewaarschuwd maar was niet in staat nog een spoor van de rovertjes te ont dekken Maandagavond omstreeks 7 uur arri veerde op het bureau van de kinderpoli tie te Amsterdam een vader met zijn twee zoontjes. Deze jongens bleken de 11 en 15 jarige rovertjes te zijn. Inmiddels was al gebleken, dat zij die zelfde middag niet slechts iri éën zaak, doch in minstens 6 winkels waren ge weest. Overal hadden zij met het klap perpistool gedreigd, maar nergens had den zij enig succes geboekt. De politie beschouwt het voorgeval lene echter als een ernstige zaak, vooral omdat de oudste jongen zijn 11 jarig broertje .die de consequenties van zijn daden nog niet kan overzien, heeft mee genomen. Sterfte van vis Tijdens het weekeinde trok het in de omgeving van Haarlem de aandacht, dat talloze vissen verdoofd of dood kwamen boven drijven. Voorl in het Spaame was deze vissterfte opzienbarend en tal rijke omwonenden schepten uit het wa ter emmers vol vis, die een welkome afwisseling van het dagelijks menu bc tekende. De boeren hadden gratis voer voor hun varkens en gingen er daarom ook met emmers en tonnen op uit. Ook in de Haarlemse stadsgrachten is de sterfte aan vis onrustbarend. Voor een deel moet dit aan de natuur geweten worden, die door abnormale weersom standigheden zorgde voor een te grote kroosvorming in het water, waardoor zuurstofgebrek ontstond. Duizenden vis sen in Spaarne, Ringvaart, Amserdamse vaart en Leidse vaart sterven de ver stikkingsdood en vooral de grote exem plaren blijken daardoor getroffen te wor den. weerbericht Weersverwachting geldig tot Woensdagavond: AANVANKELIJK REGEN Vanavond en vannacht r«. gen met krachtige tot storm achtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Morgen overdag krachtige Zuidwestelijke wind met enkele regenbuien en hier en daar tijdelijke opklaringen. Weinig verandering jn tem peratuur. vat.uig dat na de val van Kanton prac- tisch geen andere macht meer bestaat dan die van de volksregering. Militair heeft Mao tse Toeng nog 'n succes geboekt door de bezetting van 't eiland Amoy, waarop zich uit Kanton gevluchte nationalistische troepen had den teruggetrokken. Een gedeelte van deze troepen is thans naar een volgend eiland gevlucht. De Noorse verkiezingen De geruchtmakende Noorse verkiezin gen hebben nogmaal een na-verrassing opgeleverd. In een klein dorpje werd nog een enveloppe met 51 stemmen 'ge vonden die ten onrechte aan de cora munisten war en toegewezen. Het resul taat van de herverdeling der zetels waa dat de communisten met 100-000 stem men in het geheel geen zetel verwierven terwijl de Arbeiderspartij met 85600 stemmen haar 12 zetels behield. De so cialisten wonnen de ongeldig verklaarde zetel der communisten. Nederlandse in Finland gearresteerd De Finse politie heeft de 26 jarige Sylvia P. A. van der Moer uit Araster dam gearresteerd op verdenking van op lichting van verscheidene personen. De gearresteerde beweert gehuwd geweest te zijn met een Amerikaan en noem* zich vertegenwoordigster van het Ameri kaanse blad „Florida State Journal Enige tijd geleden fungeerde zij als kook ster in een goudzoekerskamp in Noord Finland. gond van womnghuuraers Het landelijk actie comilé egen huurverhoging, dat voor enige 1 maanden is opgericht, met het doel de huurverhoging zoveel mo gelijk te beperken, alsook in de toekomst vaste normen te verkrij gen, Inzake het onderhoud cEr woningen enz., heeft thans con tact opgenomen mei verschillen de groepen en verenigingen van woninghuurders in den lande, om te komen tot een algemene b^ d van woninghuurders. Het doel is de posi ie der huur ders zekerder te stellen en hun algemene belangen te behartigen, vooral in zake het minimum on derhoud, da: zij mog enverwach- ten. Reeds is een aanvang gemaakt met het stich en van provinciale afdelingen alsook een Juridische afdeling waar rechtskundige bij stand en advies vo^krpepn kan worden. Aanvaring op Noordzee Het 2025 ton metende Britse stoom schip „Maystone" is in de Noordzee, bij de Farore eilanden voo-r de kust van Northumberland, gezonken, na in aanvaring te zijn geweest met het 18.300 ton metende vliegdekschïp „Albion". Men gelooft dat drie overlevenden van de Maystone door het vliegdekschip werden opgepikt. Een reddingboot is uitgevaren om de overige overlevenden op te sporen. De Maystone had een bemanning van 23 koppen aan boord. Volgens de kust wacht was de aanvaring „zeer erg"

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1