kmaaideï Wederzijdse beschuldigingen over verdragsschendingen N.-HOLLANDSE PERS 1945 Waarschuwing Advertentie met een staartje Resiauraiie van St. Bavo-kerk Door brand in transformator zweeg de radio en ging het licht uit NIEUWSn baba 5e JAARGANG Nr. 1720 Woensdag 19 October 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand 3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familiebericht ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. Vtrantw. rsdacteui. J. Zooaea Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K W00 1971 De situatie in Indonesië Derde politionele actie is onzinnig" zegt Dr Koets Hoewel van Nederlandse zijde, bij mende van dr. Koets, in Batavia is ver klaard dat bet onzinnig is om van de mogelijkheid van een derde politionele actie te spreken, zoals de Sultan van Djokja in zijn kwaliteit als minister van Defensie v. d. Republiek heeft gedaan, is toch van enige hoopgevende ont spanning nog geen sprake. Wederzijds worden „boekjes open gedaan" en veel verzoenende geluiden zijn er niet bepa ald te bespeuren. (Over het algemeen wordt verwacht dat de toestand in enkele dagen aan dui delijkheid zal hebben gewonnen, hetgeen gezien de spanningen en de incidentele gewapende botsingen, zeer zeker nodig zal zijn teneinde de explosieve situatie te neutraliseren). Generaal Sudirmann (links) de opper bevelhebber van de Republikeinse strijd krachten. De redevoering van de sultan van Djokja is precies op tijd gekomen. We waren juist bezig in te dutten, ondanks het Indonesische probleem, ondanks de Ronde Tafel Conferentie, die hier in Ne derland wordt gehouden en waarvoor zelfs aanzienlijke voorbereidingen ^ge troffen zijn, in verband met de bunen- landse pers, opdat ze het belangrijke nieuws, dat ongetwijfeld van een der gelijke samenkomst uitgaat, ogenblikke lijk naar de verschillende werelddelen zouden kunnen zenden. Want 't nieuws kwam slechts sporadisch en als het kwam was het in sluiers gehuld, gelijk Salomé. Met dat verschil alleen, dat Sa- lomé de nieuwsgierigheid opwekte en 't nieuws van de RTC werd afgedaan met de dooddoener: Het zal wel goed komen. Als alles afgelopen is, horen we het wel En in die sfeer van gezapigheid ver gaten we, dat het Indonesisch probleem niet alleen bestaat rondom de zalen van het Binnenhof, waar het probleem aca demisch werd, maar dat het er ook nog is In Indonesië. Wel kwamen tot ons geruchten, maar zijn er niet altijd ge ruchten van oorlogen geweest? En het was zulk fraai Octoberweer. Het sport- seizoen was weer begonnen. Waar zou den we ons druk om maken. De zaak was immers in kannen en kruiken? Druk maakte zich alleen de firma Rijkseenheid, die het sterker dan ooit op de Rijksondergang gemunt heeft- We hebben het optreden van deze heren ge signaleerd, in een artikel van een paar dagen terug. En nu komt me daar plot seling de Sultan van Djokja onze rust verstoren, in zo hevige mate, dat het gerucht reeds spreekt over de mogelijk heid van een derde gewapend optreden. Een optreden, waarin we niet geloven, maar waarmee In het uiterste geval re kening zou moeten worden gehouden. We zijn dankbaar voor de rede van de Sultan. Zoals we ook dankbaar zijn, voor de reacties, die er in Nederland op zijn gekomen. Reacties die kwamen van de zijde van Rijkseenheid, die op hoge toon eiste, dat de onderhandelingen ter Rondetafelconferentie ogenblikkelijk zouden worden afgebroken. Reacties ook van regeringszijde die krasse taal deden horen, welke voor ons nu juist geen he melse muziek was. Want we geloven niet in het succes van een derde militaire actie, zo min als we geloofd hebben in de eerste en de tweede. Maar ook reac ties, die er op wijzen, dat er verant woordelijke staatslieden zijn. die het hoofd koel en het hart warm houden. We denken aan de samenkomst Hatta Drees, waar ongetwijfeld is gesproken over de moeilijkheden in Indonesië. Want het is niet alleen de rede van de Sultan geweest, die reden tot ong- rustheid gaf. De toestand in Indonesië verslech'erde. Dit was ?e verwachten. Er zijn elementen in Indonesië, die een vertroebeling niet ongaarne zouden zien. Er zijn echter ook nationalisten, die uit zuivere overwegingen willen, dat er spoed betracht wordt, die voorwaarts willen- Ook wij willen spoed. Want het heeft reeds te lang geduurd, eer een Koninklijke belofte werd ingewilligd. Mogen we nu met wakende ogen toe- Zien, dat het einde snel en goed is. Want slechts een wakend volk wordt do«>r de feiten niet verrast. v. Z. Brits-Russische handelsbetrekkingen Arthur Bottomley, de Britse minister van buitenlandse handel, heeft zich op timistisch uitgelaten over de Brits- Russische handelsbesprekingen die thans plaats vinden. De S.U. wenst meer or ders te plaatsen voor machinerieën en andere goederen, en zal voortgaan met aankopen van grondstoffen in 't Ster ling gebied. Dr. Koets heeft de opvattingen van Dr. Lovink, de Hoge Vertegenwoordi. ger bij de Kroon, onderschreven en do cumenten getoond die z.i. als bewijsma teriaal dienstdoen. Een andere Neder landse woordvoerder sprak ten stelligste de opvatting tegen dat er toenemende guerilla-activiteit in Oost Java zou zijn waar te nemen- Hij noemde enige inci dentele gevallen op. doch deze zouden niet verontrustend zijn. De UNCI, het controlerende gemengd samengestelde orgaan, heeft over een uitgebreid gebied in Oost Java waarne mers geposteerd- Berichten over het re sultaat hiervan zijn nog niet binnen. RTC-vertegenwoordig;rs in ons land hebben verklaard in elk geval eind Oc tober naar Ridonesië te zullen terugke ren, ongeacht de afloop van de con ferentie. De belangrijkste uitlatingen deden dit maal opnieuw de Sultan van Djokja- karta en mr. Wongsonegoro. Zij wezen er op dat „ruim 4000 man republikeinse troepen zijn ontwapend. De Nederlan ders hebben hierdoor de order staakt 't vuren geschonden. Dit noemden zij lijn recht in strijd met de Wapenstilstands overeenkomst, daar integendeel alle ge vangenen zouden moeten worden vrijge laten." Tenslotte verklaarde nog een Repu blikeinse woordvoerder dat de Republi keinse positie zo sterk was dat bij een eventuele botsing het voordeel aan de zijd® .-vi de Republiek zou zijn. Via N derlandse zijde is nog mede gedeeld Uat een voorstel, tot terugtrek ken van Nederlandse troepen op hoofd wegen en grote steden militair onverant woord zou zijn. Vissersscheepje op dijk geworpen Maandag is het visserscheepje „Vlis singen 20", dat in de nacht van Zon dag op Maandag ter visvangst was uit gevaren, maar op zee moeilijkheden kreeg doordat een visnet in de schroef verward was geraakt, stuurloos op de dijk bij Westkapelle geworpen. De uit gezonden noodseinen werden niet opge vangen. De bemanning heeft inmiddels het «cheepje verlaten. Strubbelingen bij de Ronde-Tafelconferentie De Ronde Tafelconferentie kent geen algehele vertegenwoordiging van de In donesische volkeren. Verschillende vol keren of bevolkingsgroepen worden ge hoord als z.g. „waardevol belang", d, w.z. er wordt acte genomen van hun wensen, doch op de beslissingen heb ben zij geen invloed. De vertegenwoordigers van de Mina hassa en de Ambonezen hebben tegen deze willekeurige behandeling scherp ge protesteerd. Zij weigerden zich te laten horen en zonden een protest aan de Ver. Naties. Zij achten deze behandeling in strijd met de democratie en het zelfbeschik ldngsrecht der volkeren. Sollicitanten konden onverrichterzake huiswaarts keren Vorige week heeft in enkele bladen een advertentie gestaan, waaHn aan een welbespraakt meisje van ongeveer twin tig jaar een betrekking in 'n holetbedrijf te Antwerpen werd aangeboden tegen een salaris van f 400 per maand, terwijl bovendien voor vrije kost en inwoning en verlof voor tewerkstelling in België zou worden zorg gedragen. Gegadigden konden zich Zondag in een café te Rot terdam presenteren. Verschillende meisjes, die er wel iets voor voelden, n^ldden zich. In het be wuste café werden zij ontvangen door Tegenstellingen tussen Rotterdam en Antwerpen De oude strijdbijl tussen Antwerpen en Rotterdam is opnieuw opgegraven. Door de devaluatie zijn de Belgen in nog grotere moeilijkheden geraakt. Zo ver dienen b.v. de Antwerpse havenarbei ders 41.67 fres. per uur, de Rotterdam se in verhouding slechts 18,48. Er Is thans een gemengde commissie benoemd, waarin voor Nederland oud minister van Steenbergen zitting heeft, die, behalve een groot ontwerp, dat de finitief de samenwerking in het Bene- luxraam moet regelen, ook dit oude strijdpunt 2al dienen op te Jossen. In verschillende Belgische kranten wordt over de Benelux conferentie van het afgelopen weekend slecht gecommen tateerd. Men verwijt de Nederlanders halsstarrigheid en adviseert oriëntering op Frankrijk, Italië en West Duitsland, i.p.v. samenwerking met Nederland. een Belgisch echtpaar, dat met een wa gen naar Rotterdam gekomen was. De politie, die ook haar voelhorens eens uitgestoken had, was eveneens van de Partij. Zij deed Zondagmiddag een inval in het café en heeft het echtpaar aange houden. Het bleek, dat e^ drie meisjes aangenomen zouden worden om in het Antwerpense café, waarvan de Belg eigenaar is, van 's middags twee uur tot sluitingstijd, de klanten te „anime ren". Van iedere omgezette borrel zou den de meisjes een gulden krijgen. Zij zouden een vrije dag per week genieten De zedenpolitie, die de zaak in onder zoek had. beschikte over voldoende ge gevens om de Belgen iets ten laste te leggen, maar door de economische re cherche werd tegen het echtpaar proces verbaal opgemaakt, omdat zij van de Rotterdamse caféhouder twee horloges hadden meegenomen. Bij een bezoek aan België had hij het echtpaar f 100 ter band gesteld. Ook tegen hem werd pro ces verbaal opgemaakt Bij eerf garage houder haden zij nog een schuld van f 400. Deze heeft, zodra hij vernam dat zij aangehouden waren, beslag op de auto laten leggen. De Sin: Bavo kerk in het oude Zeeuw stadje Aardenburg, dat eens een be langrijke handelsstad was, werd tenge volge van oorlogshandelingen in Sept. 1944 zwaar beschadigd. De 68 meter hoge toren hield tot 28 December 1946 stand. Toen waaide hij tijdens een zwa re storm omver. Op het ogenblik is men bezig met de restauratie van de fraaie toren en het kerkgebouw, dat uit twee gedeelten be staat, n.1. de voor- of wandelkerk, die in Romaanse stijl gebouwd is en de Achter- of Predikkerk, die een Gotisch bouwwerk is. Overzicht van de restau ratiewerkzaamheden. De kabinetscrisis in Frankrijk Het ..kaatsebal. ik vang je al" gaat in Franse parlementskringen onverdroten voort. De MRP schijnt nog niet recht te weten hoe ze met de situatie aan moet Thans heeft René Mayer. (Rad.), op zich genomen een regering te vormen. Of hem dit gelukken zal is al even twij felachtig als de pogingen van Moch en Schumann. Ex-premier Queille heeft voorlopig geweigerd zich met een nieu we regering te belasten. Een enorme brand in een transformator in de electrische centrale aan de Hoge Kadijk, was de oorzaak, dat het grootste deel van Amsterdam en het Gooi zonder electriciteit is gekomen. O ok de beide Hilversumse zenders vielen uit. De AVRO moest de Bonte Trein stoppen, en de KRO onderbrak het luisterspel. In Zaandam was een storing, die slechts enkele minuten duurde. In Alkmaar zat men enige uren zonderlicht, terwijl ongeveer in heel Noordhol land regelmatige flikkeringen optraden. seinzaal van de brandweer. Terstond rukte de brandweer uit. en binnen een uur had men het vuur bedwongen. De ontploffing veroorzaakte brand in een oliebad. De duizenden liters olie branden hevig. Met drie zandstralen kon men deze ramp tot het minimum beper ken. Ook de waarschuwingslichten op de Oranjesluizen en op de sluis bij Zee burg werden uitgeschakeld, zodat de schepen van het IJsselmeer niet naar binnen konden komen. Op het Centraal Station te Amsterdam heeft men van de storing niets gemerkt en ook het elee trische treinverkeer kon ongestoord voortgang vinden. De beveiligingsinrich tingen werkten niet meer electrisch, maar werden nu met de hand bediend. De seinlichten konden dadelijk weer dienst doen op stroom uit batterijen. Het zal minstens een maand duren voor de transformator weer in werking is. Men hoopt met enige omschakelingen de nodige energie voor het verbruik op de spitsuren te kunnen leveren. Op het moment van de explosie was in de grote hal alleen de schakelbord wachter aanwezig. Deze slaagde erin ongedeerd naar buiten te komen. Onmid dellijk ging het alarmsignaal, dat de een trale direct verbond met de centrale Persconferentie van Wysjinski Wysjinski, de minister van buitenland se zaken van de Sowjet-Unie, heeftop een persconferentie verklaringen afgelegd met betrekking tot de eventuele verkie zing van Joegoslavië in de Veiligheids raad en de controle op de atoomenergie. De Sowjet-Unie zou zich nooit neerleg gen bij een verkiezing van Joegoslavië in plaats van Tsjecho-Slowakije. Het verheugde Wysjinski dat in Amerika ontdekt wordt dat ook de S U. atoom bommen heeft. Hij geloofde dat dit er toe zou kunnen bijdragen enig optimisme te rechtvaardigen. N.van Dag lot Dag*V Wales hebben het werk neer lijk wegdroeg Op 23 Oct. Rivola (Italië) weigerden aan gelegd als protest tegen de 3 zal in het toeristencentrum La de kop van de stoet de rem- jaar gevangenisstraf, die gis- Roche (Belgische Ardennen) men van een vrachtauto, waar teren tegen de secretaris van door de Nederlandse Reisvei-- op zich het beeld van de Ma de communistische partij in eniging een gedenksteen wor donna bevond. De auto reed Australië, zijn uitgesproken den aangeboden aan de Ko- achteruit de helling af op de gebruiken van op ninklijke Touring Club van processiegangers. Een boer, ruiende woorden Het hoofd België ter herinnering aan het die het kruisbeeld droeg, werd winteroffensief van Von Rund tegen een muur doodgedrukt, stedt in 1944, dat op deze Vijf personen werden ernstig plaats tot staan werd gebracht gewond De 29 jarige mevr. Stormen op de Atlantische Tierney, moeder van twee kin oceaan hebben Dinsdag de reis deren, is in Londen ter dood Een Hof van beroep voor wegens het gebruiken van op zuiveringsaangelegenheden in ruiende woorden Het hoofd Munchen, heeft ten aanzien van dc Poolse militaire missie van Eva Braun, de echtgenote te Berlijn, generaal Pravin, van Hitier, de uitspraak van heeft de Oostduitse regering de rechtbank bevestigd, n.1. medegedeeld, dat de Poolse re dat zij behoort tot de „lichte gering besloten heeft haar te gevallen". Alleen haar verrao erkennen en een Poolse diplo- van verschillende schepen, die veroordeeld, wegens het ver gen zal in beslag worden ge- matieke vertegenwoordiging in op weg naar New York zijn. moorden van het driejarig nomen De algemene raad Berlijn te vestigen Patricia vertraagd. Men verwacht dat dochtertje van de buren. Mw van de internationale vluchte Hunter, een 27 jarig meisje uit ligenorganisatie heeft besloten New York. is van het tweede „Nieuw Amsterdam" dat de organisatie na de offi- platform van de Eiffeltoren legertransportschepen cicle sluitingsdatum, 30 Juni gevallen van een hoogte van de „Queen Elizabeth", de Tierney beweert, dat zij haar vijf man de moord heeft zien be- onge- drijven De politie op Sicilië -eer een dag te laat zullen heeft in de bergen van Calas 1950, haar werk nog een be- 126 meter. Zij raakte in haar aankomen De loodsdienst cibetla, een handlanger van perkte tijd zal voortzetten val het eerste platform. Het in IJmuiden is stopgezet we- Guiliano en diens vrouw en Meer dan 2500 mijnwerkers polshorloge liep nog toen de gens het stormachtige weer de bendeleider Pianelli gearres van acht mijnen in Nieuw Z. politie het geheel verminkte Tijdens een processie te Borgo teerd. weerbericht Weersverwachting geldig tot Donderdagavond: KOELER Voor de Waddenalnden en de kustgebieden van Friesland Holalnd en Zeeland: matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Wisselend bewolkt met enkele regenbuien. Iets koeler. Voor het overige gedeelte van het land: vannacht vrij koud en ovefwegend droog met een matige tot zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Morgen overdag wisselend bewolkt met enkele verspreid optre dende regenbuien en iets koe Ier dan vandaag. De Beigiscne koningskwestie De Belgische premier Eyskens is van zijn bezoek aan de koning terugget keerd Besloten is een volksstemming te houden per arrondissement. Een meerderheid van 55 procent zou als „aanbeveling voor het parlement" kunnen dienen. No,, dit jaar zou de stemming plaats hehi.u. De Liberalen zouden het niet eens zijn met de visie van de koning op d^ ca pitulatie. Hoge politiefunctionarissen als Jodenvervolgers? Bijzonder Gerechtshof een zaak tegen een voormalige politierechercheur van het bureau Joodse Zaken te Amsterdam Verdachte had aan diverse arrestaties medegewerkt en hoorde nogmaals levens lang tegen zich eisen. Tot zover dos niets bijzonders. Mr. v. d. Does. de verdediger, ver klaarde echter onlangs nog in besloten kring een film te hebben gezien, waarop jodenrazzia's voorkwamen en waaraan hoge politiefunctionarissen deelnamen, die thans nog in dienst zijn. Deze krasse beschuldiging, die wd waarheid kan bevatten, dient o.i. na drukkelijk te worden onderzocht, zowel om de eer van het politiecorps ener zijds, als de rechtvaardige vervolging van jodenvervolgers anderzijds. Dronken man onder de tram Een 63-jarig man uit Spekholzerheide is in de nacht van Maandag op Dins dag in de buurt van Onderspekhoks door een tram overeden en gedood. Hij had een uit Heerlen komende tram ver laten aan de halte Onderspekholz. hal verwege Heerlen en Kerkrade, en ver keerde in beschonken toestand. Toen de tram een half uur later uit Kerk rade komende de halte naderde zag de bestuurder de man op de rails liggen. De tram kon echter niet meer tijdig tot staan worden gebracht.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1