„Omscholing, middel tot verschaffing van werk1' agenda Egmonders stonden terecht Bond van Plattelandsvrouwen kwam te Alkmaar bijeen -VEILIG VERKEER Pleidooi voor premievrij Staatspensioen Directeur Arbeidsbureau Alkmaar: Kamer van Koophandel bijeen «Ia de jaren aa de bevrijding hebben honderdtallen arbeiders van buiten het gewest hier arbeid gevonden in de land- en tuinbouw. Ook dit jaar hebben nog wel mensen van buiten in onze streek gewerkt, maar ia veel geringe*e mate. De oorzaak hiervan is de le. toegenomen mechanisatie, 2e. verbetering der ar beidsprestaties ea 3e. wijziging van het teeltplan. Grote groepen vn deze arbei ders uit ons gewest konden elders in de industrie te weHc gesteld worden; riechts ia een enkel beroep is de situatie niet gunstig: onder het kantoorperso neel heerst er werkloosheid, vooral als gevolg van het vrijkomen van personeel door inkrimping der overheidsdiensten. Daar ook elders de werkgelegenheid van deze krachten miniem is, is het van neer groot belang, dat er meer werkgelegen heid komt door industrievestiging", aldus de heer L. Bandsma, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar, in een inleiding welke uitgesproken werd voor de Plaatselijke Raad van Bijstand van het Kantoor Alkmaar van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Noordholland. Deze kwam Woensdag middag in vergadering bijeen in het Alkmaarse stadhuis. Omscholing noodzakelijk of emigratie 7 De voorzitter, de heer S. W. Arntz, had tevoren de vergadering geopend met een kot woord van welkom. De spreker verzocht een moment stilte voor het on langs overleden lid. de heer B. Kuiper: „Ik houd mij ervan overtuigd, dat zijn nagedachtenis in hoge ere zal blijven". Een bijzonder welkom riep de voorzitter toe aan de heer Grondsma, die na een ziekte thans weer In staat was de bijeen komst bij te wonen. In zijn Inleiding, wees de heer Bands- ma erop, dat de industrie niet met on geschoolden kan werken. Scholing en herscholing zijn middelen om hieraan te gemoet te komen. Spreker deelde mede, dat zeer binnenkort te Hoorn een Rijks, werkplaats zal worden ingericht, waar, evenals In Den Helder en Amsterdam, vaklieden zullen worden geschoold. Voor de werkkrachten uit de streek Is het van groot belang deze kans aan te grijpen, daar bet steeds moeilijker wordt In de land- en tuinbouw een emplooi te vinden. De heer Bandsma gaf aan het eind van zijn lezing enige vragen als punt van bespreking op. waaronder; „bestaat er In de naaste toekomst gevaar voor werk loosheid?" en „hoe zijn de perspectieven in ons district?" Een levendig debat ontwikkelde zich rondom deze vragen. Een debat, waaruit duidelijk bleek, dat vele aanwezigen 'n belangrijke plaats inruimden^ aan de emigratie, omdat zij, zoals de secretaris van de Kamer van Koophandel, de heer D. J Scheffel het uitdrukte, „pessimis tisch waren over de mogelijkheid, dat men het grote bevolkingsoverschot een behoorlijk levensonderhoud kan verschaf fen". Openbare werken remedie? De heer Grondsma vroeg zich af, of 'de regering weer vele werken zal laten ultvoeren om de werkloosheid te kunnen ondervangen De heer Scheffel zcide naar aanleiding hiervan, dat de open. bare werken verschoven zullen worden naar een periode, dat ons land vele werklozen heeft; en de heer Stumpel deed nog een duit in het zakje: op het gebied van woningbouw zal de eerste tien a twintig jaar volop werkgelegenheid Zijn, zodat herscholing tot bouwvakarbei voorwaarde tot industrialisatie is dat de werpen. De heer Kroese meende, dat, indien de regering de industrialisatie wilde steu Stenneberg sprak voor Katholieke jongemannen De Alkmaarse kunstschilder P. Sten neberg hield gisteravond een lezing in paviljoen Kinheim voor de afdeling Alk maar van de KJMV. Het onderwerp, dat de heer Stenneberg op deze avond be sprak luidde „Iets over de moderne kunst en de kunstenaar". De heer Stenneberg achtte het een ver blljdend verschijnsel, dat zich momenteel een grotere belangstelling voor de mo derne schilderkunst manifesteert De «preker wees er op. dat weinige mensen iïe moderne beeldende kunstenaar ver staan: „De moderne kunstenaar schildert niet meer de mooie plaatjes met het alle daagse spiegelbeeld van dode dingen, doch hij leeri het leven en de mensen doorschouwen". „De schoonheid in de wereld van de geest is een geheel andere vorm dan het dode spiegelbeeld van enige natuurge trouwe vorm", aldus de schilder, die de mening was toegedaan, dat voor de mo derne schilder geen objectiviteit bestaat. «Alles is hijzelf". I De spreker besloot zijn lezing met de Volgende woorden: „De moderne kunste naar brengt niets zelf tot stand en kan slechts dankbaar zijn voor wat hem als genade-gjft wordt meegegeven". Nadat 'de heer Stenneberg het een en ander over zichzelf en zijn kunst had verteld, liet hij enige schilderijen zien. Motor in brand Gisteravond om ongeveer zes uur Vloog op de Nieuwe sloot een motorrij wiel in brand. Het vuur werd door mid idel van een schuimblusser bestreden. Er deden zich geen persoonlijke ongevalleg Voor. nen, zij de zakenwereld ook de mogelijk heid diende te geven. „Durft een zakenman" ,zo vroeg de spreker zich af „tegenwoordig wel een dergelijk risico te nemen?" Ook deze spreker was overtuigd, dat de industrie vestiging geen algehele oplossing zou geven: de emigratie zou hier de helpen de hémd moeten bieden. Ook de heer Heuseveldt was het niet eens met de gevolgde regeringSpolitiek: „de eerste voorwaarde tot industrialisati is, dat de regering het bedrijfsleven helpt". De heer Ringel meende, dat het be drijfsleven lamgelegd werd door de re gering. De heer Putman wees op de mogelijkheden voor confectie-industrie- en. Nadat de heer Bandsma de sprekers beantwoord had, ging men over tot de behandeling der agenda. Geen verbetering Bij de ingekomen stukken bevond zich een brief van het ministerie van finan ciën in antwoord op een klacht van de Kamer betreffende de slechte huisvesting van de Ontvanger der directe belastin gen te Alkmaar. Uit deze brief bleek, Enquele bedrijfsleven Over de werkzaamheden van de on geveer 2000 bedrijven te Alkmaar zijn slechts verouderde ^gegevens beschik baar. Het ligt nu in de bedoeling van B. en W. een befoep te doen op de hoof den van de ondernemingen voor het ver krijgen van de noodzakelijke inlichtin gen. Hiertoe zijn in samenwerking met de Kamer van Koophandel en het Ge westelijk Arbeidsbureau vAgenlijsten op gesteld, die aan de bedrijven zullen worden toegezonden. Gelmeente ambte naren zullen de lijsten ophalen en even tueel behulpzaam zijn bij het invullen van deze lijsten. De kosten worden door B. en W. aan vankelijk op f 1000 begroot. De gemeente heeft de gegevens nodig voor de vaststelling van het algemeen uitbreidingsplan van de gemeente. Dit is reeds jaren in voorbereiding. Nood zakelijk is gebleken hierbij te kunnen beschikken over de juiste gegevens van het economische leven te Alkmaar. „Sociale werkplaats' op Luttik Oudorp Als raad ioi aankoop besluit Aan de gemeente zijn de percelen Luttik Oudorp 9 en 11 aangeboden voor de koopprijs van f 12000. B. en W. achten deze prijs alleszins aanvaardbaar. Zij zouden deze perce len in gebruik willen geven aan de stichting „De sociale werkplaats." Hiertoe zal binnenkort 'een voorstel aan de raad worden gedaan. Te ver richten herstelwerkzaamheden aan de percelen zouden bovendien nog f 8500 gaan kosten. B. en W. stellen de gemeenteraad voor tot aankoop van de bedoelde per celen over te gaan en het noodzakelijke bedrag voor herstel te voteren. dat hierin voorlopig geen verandering zal worden gebracht. Een der leden van de kamer, de heer Banning, had voorgesteld evenals vroe ger gezamenlijk een industrie in werking te gaan bezoeken. Dit voorstel werd door de voorzitter overgenomen- De heer Arntz opperde in dit verband een volgende maal te Edam te vergaderen, waar dan tevens een industrie zou wor den bezichtigd. Wel verbetering Aan het eind van de middag bracht de heer Heuseveldt verslag uit over een vergadering van de kamer te Amsterdam waar een besluit genomen was inzake de etalageveriichting in de spertijd. Met het PEN was een regeling getroffen, dat de winkeliers, die tot verlichting wil den overgaan, een verbintenis kunnen sluiten. Zi] mogen dan de helft van het aantal aanwezige lichtpunten in hun eta lage laten branden. De heer Heuseveldt noemde dit een „zware bepaling", maar meende toch, dat het een belangrijke vooruitgang was sinds vorig jaar. Met een woord van dank sloot voor zitter Arntz de vergadering. HARMONIE THEATER: Het Ven ster met Bobby Drescoll en Barbara Hale. Toegang 18 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2 uur, 4.30 uur, 7 uur en 9,30 uur. Woens- middag 2.30 uur. CINEMA AMERICAIN: Een roeke loos avontuur, met Errol Flynn en Ro nald Reagan. Toegang 18 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2 uur, 4,30 uur, 7 uur en 9.30 uur. Woens- middag 2,30 uur. VICTORIA THEATER; De avon turen van O'Flynn, met DougJas Fair- banks en Helena Carter. Toegang 14 jr. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2 uur. 4,30 uuri 7 Uur en 9.30 uur. Woens- middag 2.30 uuri ABT: Duivels van het Wilde Wes ten. Deel II. -In het bijprogramma o.a. „De Katmens". Toegang 14 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zondag 2, 5, en 8 uur. BERGEN, Bioscoop de Rus: Vrijdag en Zondag: Tonight and every night, met Rita Hayworih. Maandag en Dins dag: Intrigue. met George Raft. Woens dag en Donderdag, toneelvereniging St Jan, met „En de bossen zingen hun lied" Vele handeltjes in bonnen en punten In het Wapen van Heemskerk had gisteren een grote vergadering plaats v. d. Provincie Noordholland van de Ned. Bond voor Plattelandsvrouwen. De voor zitster, mevr. VisLeguit, kon talrijke plattelandsvrouwen, die uit alle delen van onze provincie naar Alkmaar wa ren getogen, verwelkomen. Mevr. Vis. ging in haar openingswoord iets uitvoeriger in op de dag voor plattelandsvrouwen, die enige tijd gele den te Hoorn gehouden werd. Dat deze dag een succes geworden is, aldus spreekster, bleek duidelijk uit de talrijke inzendingen, die men voor de tentoon stelling bestemd had. In de loop der vergadering gingen enige bestuursleden nog nader op deze materie in. Er valt nog iets te leieli Het was een teleurstelling voor vcleij, dat de secretaresse, mej. A. Wit, ver hinderd was, doch men vergaf haar êïi gaarne toen men vernam, dat mcj. WH een Westfries costuum moest tonen aan H.M. Koningin Juliana. Na het zingen van het bondslied volg de het verslag van de Plattelandsvrou wendag te Hoorn. De vice voorzitster, mevr. Oud-Stofberg, behandelde, de fruit en bloemeninzendiogen. Uit wat mevr. Oud hiervan vertelde, bleek zon Heklaar, dat de Noordhollandse platte landsvrouwen met bloemen en fruit béit weg weten, evengoed, als zij, volgens 't verslag, cake en koekjes kunnen bak ken. Doch op dit gebied kuunnen zij. blijkens de keuring, die enige deskundi gen, op de inzendingen hebben gehou den, nog wel bet een en ander leren, al waren er dan vele heerlijke en uit stekend klaargemaakte zaken bij. Mevr. OudStofberg zag hier een belangrijke taak voor het bondswerk: voorlichting op het gebied van koek en taart. Mevr. Schoenmaker vertelde vervol gens over de avond, die de Venhuizer afdeling gegeven had. De reacties uit de vergadering bleven niet uit en van vele zijden werd erop aangedrongen, dat deze afdeling opnieuw zulk een avond zou geven, opdat alle plattelandsvr. die destijds de avond niet hadden kun nen bijwonen, thans van het werk der Venhuizer afdeling zouden genieten. Een der dames opperde het plan de avond in Alkmaar te houden, zodat ook de leden uit de zuidelijker districten kon den meegenieten. Mevr. Vis, voor wie dit wel een bijzonder succes is (zij is namelijk de dirigente van het voortref 't Verkeer passeert U veilig, want Uw rode achterlichtje brandtl Verkeerstelling bij Friese brug Op Maandag 31 October en Woens dag 2 November zal van des morgens 8 uur tot des avonds 5 uur een verkeers telling worden gehouden in de omgeving •van de Friesebrug en op de Helderse weg. Voor deze verkeerstelling zijn een groot aantal tellers en telsters nood zakelijk. Hiervoor heeft openbare wer ken een beroep gedaan op leerlingen van de middelbare scholen. Van te vo ren zal voor de scholieren-medewerkers een instructievergaderlng worden gehou den. Vraagt eerst inlichtingen Het publiek wordt aangeraden om, voordat wordt ingegaan op de aanbie dingen in het gratis propagandanummer September 1949 van „De Prijsvraag", gevestigd Laan van Meerdervoort 220 te 's Gravenhage, Inlichtingen in te win nen aan het bureau van politie, Kamer 12, alhier. Besmettelijke ziekten In slechts één gemeente in onze streek kwam in de week van 2 tot en met 8 October een geval van besmettelijke ziekte voor, en wel te Sint Pancras, waar een geval van roodvonk werd 2 geconstateerd. felijke Venhuizer koortje) beloofde dat zij over een en ander zou nadenken. Aan alle leden werd verzocht, bericht te geven, indien zij de avond willen bij wonen* Geen reductie voor militaiien Mej. M. Gcertsema van de Volkshoge school te Bergen, hield vervolgens een korte toespraak over de cursussen van d V.H.S. en spqprde de aanwezigen aan htm dochters te laten deelnemen aan een cursus voor meisjes van het platteland. Mevr. Vis las vervolgens een brief voor van de NACO. Dit naar aanlei d:ng van een vraag van de Bond, of Militairen reductie konden krijgen bij het autobusvervcer. Hierop kwam een negatief antwoord. De NACO meende dat de vervoerskosten van militairen niet door het rijk op autobusdiensten die nen te worden afgewenteld. Inplaats van de afdeling Schoorl, die periodiek uit d-. kascommissie trad werd benoemd de afdeling Aarthwoud. die thans samen met de afdelingen Span bróek en Twisk in de kascommissie zitting heeft. Na behandeling van de beschrijvings brief der Algemene Vergadering te Utrecht, welke weinig tijd in beslag nam, volgde er bestuursverkiezing, daar mevr. Oud—Stofberg, mevr. Vis— Leguit en mevr. van Wijk.Hazekamp periodiek aftraden. Allen werden bij acclamatie herkozen, wat mevr. Vis de uitroep „Jullie zitten weer voor drie jaar aan me vast!" ontlokte. Na de pauze werd door de heer C. J. van der Lienden een lezing gehouden over het onderwerp „Staatspensioen Een verslag van deze lezing vindt men elders op de pagina. Woensdagmiddag stonden voor de bij zondere politierechter vier bewoners van Egmond aan Zee terecht, waarvan twee tweemaal. Zij hadden o.m. de dis tributiebepalingen van vlees en textiel genegeerd... T. A. R. uit dit Noord hollandse badplaatsje had bovendien in zijn pension te hoge prijzen berekend en dit feit trachten te verdoezelen voor de opsporingsambtenaar. De feiten wer den hem door de officier van justitie mr Vellinga ernstig aangerekend. Hij vorderde verbeurdverklaring van een in beslaggenomen f 5000. Na een uitvoe rige schets van de levensomstandigheden van verdachte door de verdediger mr Schuurman, maakte de bijzondere politie rechter de zaak af op een boete van f 3000 of 3 maanden hechtenis. Deze verdachte had ook nog geld gc geven aan de slager voor de vleesbon nen. die hij in het seizoen tekort was gekomen. Het ging hier om een 700 rantsoenen. De officier achtte voor deze overtreding f 150 boete of 30 dagen op zijn plaats. De verdediger zeide. dat het gepleegde feit juridisch strafbaar is. maar dat de psychologische werking van de naderen der bonnenloze periode grote invloed heeft op de handelingen van een groot Feestavond Friese Vereniging „Friso" Gisterenavond was er in het „Gulden Vlies" een feestavond van de Friese vereniging „Friso". De heer v. d. Brink, de voorzitter van de vereniging heette allen hartelijk wel kom. In het bijzonder gold dit de heer Bos. m Na het zingen van het Friese Volkslied was de beurt aan het Friese toneelge zeischap „Lyts Frysk Toaniel" om het toneelspel in 4 bedrijven „In Heidepyk" op te voeren. De auteur van dit stuk de heer B. v. d. Veen, had tevens de regie en speelde zelf mee. Het geheel speelt zich af in het huis van Gouke van Es, een boterfabrikant. Door bemiddeling van de dominee krijgt hij een meisje uit een zeer onbeschaafd huisgezin in dienst. Bij de familie van Es is het in huis echter ook geen koek en ei, maar het „onbeschaafde" dienst meisje weet veel in het reine te bren gen. De zoon van Gouke wordt verlieh' op haar. maar zijn vader is er op tegen. De oude Tjitte van Es sterft echter en laat Yfke, de dienstbode f 30.000 na Nu geeft Gouke wel toestemming tol een huwelijk, maar toch eindigt het nk I met een happy end. Het Friese gezehchap wist er iets van Se maken en na afloop sprak de heer v. d. Brink de wens uit, dat het vervolg op „In Heidepyk" spoedig zal volgen. Hij dankte alle acteurs (vier ln getal hartelijk vo.*r hun mooie spel. Tot twee uur was er gezellig bal; Je dansmuziek werd verzorgd door de band van Tonny Willemsen. Lezing Nederland Fr ankrijk De heer M. P. Bellaunay, lector aan de Amsterdamse universiteit, zal Vrij dag 28 October a s. in het Victory Ho tel een lezing houden voor het genoot schap NederlandFrankrijk over het werk van de Franse schrijver Albert Ca mus. De heer v. d. Lienden spiak voor Plattelandsvrouwen Op de Provinciale vergadering van de bond van plattelandsvrouwen, die Woensdag in het Wapen van Heems kerk te Alkmaar werd gehouden, was ook plaats ingeruimd aan een belangrijke inleiding. De heer C. J. v. d. Lienden van de Bond voor Staatspensionnering was de gelegenheid gegeven over het premie- vrije staatspensioen te spreken. Aan "t slot van zijn redevoering drong spreker erop aan, dat ieder in zijn eigen orga nisatie belangstelling voor dit onderwerp zou wekken. Met grote aandacht hebben de platte landsvrouwen het betoog van de heer C. J. van der Lienden tegen het begrip „oud en arm" gevolgd. Zij beloonden spreker met een warm applaus. De heer v. d. Lienden betoogde o.m., dat vooral de sociale voörzieningen ten aanzien van de kleine zelfstandigen tot een gunstige oplossing dienen te worden gebracht. Hij toonde aan, dat in de noodwet Drees een premievrij staatspensioen wordt gegeven, afgezien van de vraag of het uitgekeerde bedrag voldoende is. Voor de oorlogen waren er al 10000 Ouden van Dagen, die geen uitkering kregen. De Bond voor Staatspensionne ring heeft altijd voor premievrij pensioen gstreden. De noodwet Drees loopt ech ter pp 1 October 1950 af. In 't bijzon der pleitte spreker voor een regeling waarin vooral toch de kleine zelfstandi gen zijn opgenomen. Spreker wenste 'n verbeterde noodvoorziening Drees, waar uit de onderverdeling van de gemeenten in klassen en de aftrek van eigen inko men tot 50 procent is geschrapt. Per 1 October 1950 staan er ingrijpen de wijzigingen in de pensioenkwestie te gebeuren", riep spreker uit,- „en daarmee is de Bond voor Staatspensionnering de eindstreep genaderd van zijn doel." De heer v. d. Lienden riep allen op mee te helpen, opdat dit laatste stuk weg wordt afgelegd. INVALIDENWAGENTJE REED HET WATER IN Mevr. Metz uit Alkmaar overleed enkele uren daarna Gistermiddag is op de Oudegracht bij de brug van het Ritsevoort, om kwart over twaalf een ernstig ongeval gebeurd, dat aan de 65-jarige mevrouw M., wo nende Oudegracht 220 te Alkmaar, het leven heeft gekost. De verpleegster, die met de dame, die invalide was en niet zonder wagentje kon, had gereden, had het wagentje voor het huis geparkeerd en was hulp gaan halen in het huis, om de dame binnen te halen. Juist op dit moment ging het wagentje van de hellende kade rijden en kwam met een plomp in het water terecht. Twee nog onbekend ge bleven personen sprongen onmiddellijk in het water en wisten de vrouw op 't droge te brengen. Zij is in haar. woning binnengebracht en onder behandeling van dr Lourens genomen. Na een uur is zij echter overleden. In verband met dit ongeval verzoekt de Alkmaarse po litie getuigen, die de toeloop van deze gebeurtenis kunnen vertellen. aantal betrokkenen. De bijz. politie» rechter deed echter uitspraak conform de eis. De slager A. de W. ook uit Egmond aan Zee stond terecht, omdat hij vleet zonder bon had verkocht en een 2903 bonnen had gekocht. Bovendien had hij aan een aantal tehuizen en pensions een te hoge prijs voor vleeswaren berekend De officier vroeg voor de eerste ovet treding f 600 of 2 maanden hechtenis de politierechter maakte er f 400 of 1 maand van. En de tweede overtreding kwam verdachte op f 150 of 1 maand, nadat de officier f 250 of 2 maanden had geëist. Mevr. J. P. ook uit Egmond had aan 'n andere Egmonder 'n aantal textiel punten en vleetbonnen verkocht. Zij zeide uit armoede te hebben gehandeld. De officier vroeg f 10 of 5 dagen en de rechter maakte er f 5 of 3 dagen van Verdachte wilde er nog eens over na denken, of ze het niet „hogerop zal gooien". Tenslotte stond de Egmondse melkkan delaar L. terecht wegens het kopen van vlees en textiel bonnen. Hij had voorts o.m. aan de slager A. de W. verkocht Ook bezocht verdachte wel eens de zwarte markt in Amsterdam voor zijn inkopen. Hij had nog een voorwaarde lijke veroordeling lopen, ook wegens een bonnenhandeltje. De officier meende, dat in dit geval een vrijheidsstraf op zijn plaats was. Hij vorderde 14 dagen gevangenisstraf met verbeurdverklaring van het in beslag genomene. De rechter sloot zich hierbij aan. Een burgemeester in Suriname Het is op het ogenblik wel moeilijkzonder voor openge broken straten om te rijden door Amsterdam te gaan, maar in Suriname is het toch een graadje erger. Dat ervoer bur gemeester D'Ailly toen hij Za terdag per moterboot over de binnenwateren naar Nickerie vertrok. Maandagmorgen gaf men uit Nickerie telegrafisch aan Paramaribo kennis, dat er van het gezelschap geen spoor was te bekennen, 's Avonds is het gezelschap te Paramaribo teruggekeerd: een omgevallen woudreus in de smalle Arra- warrarivier had het gezelschap genoopt van de reis af te zien. ALKMAARSE EXPORT VEILING. Slabonen z. dr. 50 tot 69; afw. 26— 45; stoksnijbonen 4275; K. 851.20; Pronkbonen 28—39; Tomaten A 2639 afw. 1620; Tomaten bonken 1618; Witlof 52-69; II 42-48; Bloemkool Ia 22; I 18; II 8; Rode kool 5.50-11.00; Savoye kool 5.50—6.60; Groene kool 5.50—8.00; Spruitkool 3254; Spinazie 8—50; Postelein 42-49; Sla 1.50-6.50 K. 8—11,50; Andijvie 5—8; Rode Hielen 47.50; Bospeen 6—19: Winterpeen 6 7.80; Waspeen 622; Uien 10—16.50 afwijkend; 48; Uien drielingen 9IQ Uien nep 810; Prei S13; Sep 2—6 Selie 14: Druiven, Frankenthalers 52 85; Alicant 50S2; Bonne Louise d'Avranches 18—24; Boeregroen 6; - Doyennè du Com. 6—18; Gieser Wilde man 15; Legipont 5; Maagdepeer 7—12 Nouveau Poiteau 5 tot 8; St. Rémy 6 8; Triomphe de Vienne 8—14; Wil liams Duchess 712; Zwijndrechtse Wijnpeer 610. PAARDENMARKT. Op de' dato 19 October 1949 te Alk maar gehouden Paardenmarkt werden iq totaal aangevoerd 118 Paarden en veulens, vorig jaar 235. De prijzen waren als volgt: Voljarige paarden van f 600 tot 800; 2,5 jarige paarden van f 400 tot f 600; 1,5 Jarige paarden 300 tot 450; werkpaarden tot en met 7 jaar f 400 tot f 600; oudere werkpaarden van f 300 tot f 500; hitten van f 400 tot f 600; slachtpaardcn van f 450 tot f 650; veulens van f 150 l f 250. De handel was matig. VEILING BR. OP LANGENDIJK 19 October 3000 kg aardappe len, bevelanders 7,50, bl. eigenhei mers 8; 10 000 kg uien 1414,30, mers 8; 10 000 kg uien 1414.30, grove 13.1013,40. drielingen 13,20—14, nep 14,70; 9000 kg peen II 6,50—9.20, III 6—7,30; 5000 kg andijvie 7,70—9,30; 70 000 kg wit tekoolö; 30 000 kg witte kool 5.50 ,10; 40 000 kg rode kool 5.50 9,60; 3000 kg slabonen 33—58. VEILING WARMENHÜIZEN 19 October 100 000 kg witte kool 5; 23 000 kg rode kool 5.50— 8.40; 2300 kg gele kool 5,50; 4400 kg uien 1350—14,40, grove 12,.0— 13,60; drielingen 13,50—14.10, nep 14,10—14,80; 350 kg slabonen 50 —59; 500 kg aardappelen 7—7,40; 1100 kg peen 6.10—6.90.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2