Abonneert U op dit blad Fusie in KNVB zal ondeizocht worden Het weer is öm Het Huis aan de Baai De bes(e Engelse film Wanneer krijgen wij „De derde man" De nieuwste film van de Engelse regisseur en producr Carol Reed, THE THIRD MAN (De derde man). Is op het- in temationale filmfestival xe Cannes bekroond met de Grand Prlx. THE THIRD MAN werd vervaardigd naar een oorspronke lijk. nog niet uitgegeven verhaal van de bekende schrijver Graham Greene. De hoofdrollen worden vervuld door een internationale cast. waarin de Amerikaanse ac eurs Jo seph Cotten en Orson Welles, de Italiaanse actrice Alda Valli. de Britse filmspeler Trevor Howard en de Oostenrijk se spelers Paul Hörbfger, Ernst Deu'sch, 81? gf ried Breuer en Hedwig Blelbtreu een plaats vonden. Te Londen, waar de film zojuist haar première heef; beleefd, werd zij door de Engelse pers als 'n sensatie begroet en de criici spra ken van de beste Britse film van dit jaar. De filmcriticus van d? Sunday Times schreef: THE THIRD MAN heeft voor de Britse film de gro'e prijs gekrgen voor de bes^e speel film, vertoond op heft Internatio nale filmfestival te Cannes De Overwinning van THE THIRD MAN. geschreven door Graham Greene, geregisseerd door Carol Reed en gespeeld door Josenh Cot^n, Orson Welles. Alida Valli en Trevor Howard zal met vr-ue de begroet wordenIedereen tn Cannes. die ik snr-»k. beweerde dftt THE THIRD MAN de kwal! tellen van direc'held en vsrras S.S.-er af In het plaatselijke dagblad van Lengveld (Duitsland) ad verteert een zekere meneer Keiler. Dit feit alleen zou aan mijn aandacht ontsnapt zijn en zeker geen plaats op de voor pagina van ,fie Typhoon" heb ben gekregen. Maar het is de inhoud win de advertentie, die het hem doet. Die slimme me neer Keiler verkoopt een be paald soort zalfwaarmee men pijnloos de bloedgroepen-tatou- ering der S.S. kart verwijderen. De kosten bedragen slechts t mark. zult moeten toegeven, dat dit geen geld is en die meneer Keiler belooft dan ook een ruk man te worden. De S.S.-ers staan elkaar gewoon te ver dringen om van dat teken op hun arm af te komen. Ze heb ben zich indertijd met het door Hitier uitgevonden serum laten behandelen, ze zijn er trots op geweest (ze zouden het nog zijn als die beroerde Wehrmacht maar een beetje had tvillen doorvechten), maar nu willen ze uoor acht markt dolgraag weer (pijnloos) heer worden. Ja, die tatouëring had maar een vreemde uitwerking op de patiënten. De makste lammeren werden door dat enkele teken wilde tijgers, die ook van ons land een wxldebeesienspel maakten. Toen het circus zij* voorstellingen moest eindigen en de beestjes naar ander werk moesten uitzien, hadden hun nieuwe bazen onmiddellijk irt de gaten, dat het uitermate gevaar lijk was (en nog is) wilde die ren in een rustige burgermans betrekking te zetten. Er konden dan wel eens ongelukken ge beuren, weet U. Gelukkig was daar het teken, dat het verschil tussen mens en dier duidelijk tot uitdrukking deed komen Het was dus vrij eenvoudig om te zeggen: „Jij bent een heer en jij niet". De uitvinding van die meneer Keiler maakt de zaak heel wat ingewikkelder, vooral omdat de Amerikanen en de Engelsen in iedere ongetekende Duitser een heer zien en ze aanmoedigen op verantwoordelijke posten plaats te nemen. Die hebben nog steeds niet door, dat er meer nodig is dan acht mark zalf om van een S.S -er een mens te maken. Slechts een zware ope ratie kan helpen: hersens er uit en andere van betere kwaliteit er in. Maar ik geloof, dat we de moed wel kunnen opgeven. Onze vrienden zijn in dit op zicht hardleers en heel erg ooit. Criticaster sing bezit. die van een festival prijswinnaar verwacht kunnen worden. En de film wordt ge draaid tn een "atmosfeer van hoopvolle spanning, die aanduid de. dat Carol Reed's reputatie als regisseur op het Continent al even brillant bekend staat als in Groot Brttrannlë. THE THIRD MAN Is ontstaan uit de samenwrking tussen Davld O. Selznick en SIr Alexander Kor da. waardoor het mogelijk was de Amerikaanse spelers Co ten en Valli in dze productie te la^n op treden. Een dubbele triomf voor Joseph Cotten, die op het festival van Ve ne'-ië de prijs ontving van de bes te acteur van het Jaar voor zijn prach'ige creatie in David O. Selz nick's productie PORTRATT OF JENNY, waarin hij samen op treedt met Jennifer Jones. Het verhaal speelt zich af ln het Wenen van 1949. Het Wenen, niet van Strausswalsen .van bril lante opera's en van zorgeloze mensen, maar het Wenen van de tragiek en de ontwrich.ing, ver deeld in sectoren, waarin vier ver schillende machtige naties de scep'-er zwaaien, een stad van hongerige mensen en van gang s. er benden. In dit Wenen arriveert een jon ge Amerikaanse schrijver, Holly Martins, om zijn vriend. Harry Lirae die de leiding heeft van een vrijwilligershospitaal. te komen heipen. Op de dag van zijn aankomst hoor: hij, dat zijn vriend Harry enkele dagen geleden gedood is bij een straatongeluk en vandaag begraven wordt. Bij de begrafe nis ontmoet hij Anna, een Jonge ac-rlce en Caüoway, d? chef van de Britfsh MïIHary Police. Calla way onthult hem, dat Harry Llme gewikkeld was in verschillende rackets. Martins besluii om in W, nen te blijven en de naam van zijn vriend te zuiveren. Anna. die verliefd was op Harry. besluit hem te helpen. Het blijkt htm al gauw. dat er inderdaad een hele boel vreemds rondom Harry Llme gebeurde. Het onderzoek, waarbij verschillende mensen hun lnlich lingen met de dood moeten beia len, leidt hen tenslotte op heS spoor van de derde man en vindt zijn dramatisch hoog'epuni in de riolen van het oude Wenen. EifeHorentoren 60 jaar oud Wekelijks een milioen bezoekers Is er in Parijs één monument dat beroemder en meer ka rak!eris:iek ls dan de Elf feit oren? In 1889 was het dat in genieur Gustave Eiffei hem liet bouwen om, zoals men in Parijs' argot te zijn. zegt, de „clou" van de wereldtentoonstelling En nu is hij dus zestig jaar en als een heer op leeftijd. Toch blijft- zijn aantal bewonderaars altijd even groo. als in zijn jonge jaren. Want bet zijn er jaarlijks gemiddeld een millioen en meer. die de toren ln een prima han delszaak omzetten. De liften die hen, wanneer zij geen lus. heb ben om de 10.21 treden van de trap op te lopen, tot de top van het hoogste monument van Euro pa brengen, en die door twintig ton water uit een reservoir dat op ^e toren is geplaatst worden voort bewogen,hebben de bouwers zo v?el hoofdbrekens gekost dat de ze er bijna toe waren overgegaan om ter oplossing van dit pro bleem de toren ontzaglijk grote steunen t« geven waarin de kooi vertikaal zou komen. Ge lukkig maar zijn zij er in ge slaagd om de cabines zó te stel len. dat zij langs de peiler» om hoog gaap met een helling varie rend van vier en vijftig "tot lach tig graden. De Eiffeltoren kreeg zijn typisch sihouet. wel enigszins van ver ouderde gr alle, maar dat onweer staanbaar de periode in herinne ring roept dat „de wetenschap voor de wetenschap" die van „de kunst voor de kunst" opvolgde en waarin Jules Verne alle kinde ren ter wereld deed dromen door zijn wonderlijke voorspellingen, die nu voor het grootste deel wer kelijkheid zijn geworden. Nu verbergen metalen strucHi ren hun geraamte onder een be kleding van cement, alsof zij er zich eigenlijk voor schamen. Maar de Eiffeltoren slaa; onge igeneerd met zijn stalen benen in hst har, van de elegan'ste wijk van Parijs. Wonderlijk licht en fragiel lijkt hij. De vijftien duizend smukken ijzer waaruit hij ls opgebouwd, samengehouden doer 2 millioen vijf honderd duizend klinknagels wegen echter zeven millioen kilo gram. Om de zeven jaar ruki een leger schilders die geen last van duizeligheid hebben, aan om in 't netwerk van balken te klimmen en dit met vijf en der lg duizend kilo verf ie bedekken. OP FEESTAVONDEN wordt de toren hel verlichV Mil lioenen fluorescerende buizen te kenen dan veelkleurige arabesken tegen de Parijse hemel af. m som mi ge jaren zuivere decoratie, ook soms practisch aanwijzingen, zo als in het seizoen xoen de gewaag de constructie ln een reuze ther mome er was veranderd. Tien duizend personen kunnen tegelijkertijd op de toren zijn. Op de eerste en tweede verdieping- kan men uitrusten en dineren, want daar bevinden zich res^au rants. Op de derde verdieping kan men het prachtigste panora ma over de stad bewonderen, en zelfs tot ver buiten de stad kan men kijken, over een straal van tachtig kilometer. Boven on» trekt een vreemd voorwerp de aan dacht. Dat is namelijk de anten ne van de nieuwe televisiezender die weldra de meest nauwkeurige beelden ter wereld zal uitzenden, voortgebracht door het toestel met een definitie van 819 regels door de Franse ingenieurs opge gteld. Zodoende blijft de Eiffel'o ren zijn traditie getrouw: van zijn top werd namelijk in 1898 het eerste langeafstandsein door de Franse radio gegeven. Uitzichttoren, technisch won der, plaats waar we-enschappelij ke proefnemingen worden ge daan, dit alles ls de Eiffeltoren en tevens de voornaamste vlagge stok waaraan de Franse vlag wap pert. K AP PI E EN DE ZEEWEDSTRIJD 28.— Horrel trok aan een handle, en op hetzelfde ogenblik, kwam er een hevige windstoot uit de mond van het kanon, die zo'n kracht had. dat het vlot omsloeg mei Kap pie, de maat en de Baron er ln. .Daar spartelen ze!" riep Horrel met een gemene grijns om zijn mond. „Wat een fraai gezich'! Zie nu maar eens. dat Je de wedstrijd wint!" Kapple en de maat konden zwemmen, en samen hielden ze de Baron vast, die op zinken stond. „Ik houd het niet vol!" kreunde de maat. „We verdrinken alle maal!" „Kalmte bewaren!" riep Kappie, nadat hij een grote straal water uitgespuwd had. „Hier is de „Kraak"! We moe'en proberen om de verschansing beet te krijgen en er ons dan aan op te trekken." Dit had Kapple heel goed ver zonnen, en zelf gaf hij het voor beeld. Vervolgens trok htJ de maat en de uitgeputte Baron ook ln veiligheid. Even later stond het drietal, zonder dat Horrel daar erg in had. op het achterschip van de „Kraak". „Ik heb nu de ruige wreedheid der zee ten tweede male Ieren ken nen." zei de Baron, druipend van het water, „en lk moet zeggen hojo!" y/yxmsm, Naar „De Sportkroniek" meldt, heeft het bestuur van de KNVB besloten een commissie van drie in te stellen, welke een onderzoek zal instellen naar de tegenwoordige verhoudingen onder de fusie in de voetbalbond. In de Bonds vergadering van 10 September deed Ajax' voorzitter, de heer Koolhaas, het verzoek om een commissie te benoemen die -moest ooderzoekene „of wij na de fusie nog wel eerlijk tegenover elkaar staan, nu telkens toch weer blijkt, dat de RJC ln menig opzicht aparte orga nisaties niet willen missen". Bondsvoorzitter Lotsy beeft de uitno digmg oen zitting te nemen, aanvaard Twee andere leden zullen worden be kend gemaak. wanneer zij eveneens de uitnodiging aanvaarden. In een straat te Como (Italië) is het fijk gevonden van Sergio Cabaglio, voet balverslaggever van een plaatselijk blad ^en onderzoek wees uit, dat de dood was Ingetreden door gewelddadig optre den. Op de redactie van het Wad was enkele dagen tevoren reeds een brief Zoracrtyd thuu loch ten einde T\EZER dagen heeft het weer- beeld een scherpe ommezwaai te zien gegeven. Evenals in de zo mer heeft een onweer voor afkoe ling gezorgd. De vorige week wa ren de gemiddelde dagtemperatu ren b^na elke dag 5 gr. C. boven normaaL Vooral Zonaag was het abnormaal warm. Te Wormerveer steeg het kwik tot 20.,5 gr. C, ter wijl elders in het land bijna zo merse dagen genoteerd werden. Dit alles was het gevolg van een hogedrukgebied, dat zich van Spanje tot Finland uitstrekte en tropische lucht over ons land bracht. Op dezelfde tijd echter diepte de depressie bij IJsland flink uit. Reusachtige koude lucht- massa's stroomden langs de West- flank op West-Europa toe. Reeds Zondagavond ging het binnen dringen van deze lucht met onweer gepaard. Maandag deed het nog zeer warme water van de Noord zee (18 gr. C.) onweersbuien ont staan, die met de Weststroming ons land bereikten en een einde aan een lange droogte-perioae maakten. Thans staat er zulk een sterke Weststroming op de Oceaan; dat alle depressie's ons weer kun nen bereiken. Aangezien de lucht boven de Oceaan van polaire oor sprong is, zullen de temperaturen tot normale waarden zakken. Hel ei van Columbus Mevr. H. Hansen, echtgenote van de Deense Minister van Financiën, ver nam dat alle uitslagen, die ze verleden week op haar biljet van de voetbalpool had ingevuld, klopten met de werkelijke resultaten. Hoeveel ze gewonnen heeft, en wat daar voor de fiscus af gaat. krijgt ze morgen te horen. Toen haar man haar vroeg, hoe ze het klaargespeeld had, zei zei ..Het was heel makkelijk, je hoeft alleen maar op te schrijven, welke clubs zullen win nen". ontvangen, waarin de schrijver uiting gaf aan zijn <verfc»fganficid ©ver de critiek, die de verslaggever had uitge oefend op het elftal van A. C. Como. Agne Holmström, directeur van het Zweedse Tumverbond, heeft getracht zelfmoord te plegen door zich in een 35 ra hoge liftkooi naar beneden te werpen. Zijn töestand is hopeloos. Men schrijft deze poging toe aan de finan ciële mislukking van de door de Turn bond georganiseerde internationale sport tentoonstelling in Stockholm. De Duitser Max Wiedeman. een 37 jaar oude Marathonloper, heeft een nieuw onofficieel wereldrecord op zijn Twee doden bij auto-ongeval Een ernstig auto-ongeval te Rotter dam heeft twee mensenlevens geëist Een Citroen reed met grote snelheid langs de Waalhaven in de richting Per nis. Ter hoogte van pier 8, waar spoor rails de weg doorsnijden, zagen voorbij gangers plotseling de wagen slippen en na een paar zwenkingen met grote vaart tegen een boom botsen. De auto werd totaal vernield. De twee inzittenden wer den er uit geslingerd. De passagier, de 52-jarige kapper A. uit Pernis b!eek op slag gedood te zijn. De bestuurder, de 40 jarige aannemer V.. eveneens uit Per nis. had een schedelbasisfractuur opge lopen. Enige uren later Is ook hij over leden. De oorzaak van het ongeval is vermoedelijk te wijten aan de grote snel heid van de wagen. naam gebracht door 100 km af te leg gen in 8 uur 37 minuten en 34.6 sec. Het „oude" record stond sedert 1912 op naam van de Berlijner Brockmann, die er destijds 10 uur en 21 seconden over deed. Op de derde dag van bet wereldkam pioenschap moderne vijfkamp te Stock holm won de* Zweed Bjurefeldt het schieten. Hij staat na drie nummers op de eerste plaats met 4 punten. In het landenklassement leidt Finland met 14 punten. DONDERDAG 20 OCTOBER, NA TWAALF UUR. Hilversum I. 301 m. 12.00 Lichte mu ziek; 1238 Pianoduo 13.00 Nieuws: 13.15 Orkest Piet van Dijk; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Kamermuziek; 15.00 Voor zieken en gewonden; 16.00 Gev. programma; 17.00 Jeugduitzending; IS.03 Nieuws; 18.30 Strijdkrachten; 19.05 Ra dio Volksmuziekschoql: 20.00 Nieuws; 20.15 Radio Philharmonisch orkest; 21.05 Avondschool: 21.30 Louis Arm- strong speelt; 22.25 Orkest Hugo de Groot. 23.00 Nieuws. Hilversum II, 415 m -12.00 Amuse mentsorkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Zang recital; 14.00 Metropole orkest; 14.45 Voor de vrouw; 16.00 Bijbellezing; 17 uur Jeugduitzending; 18.00 Leger des Heils; 18.30 Gramofoonpl.; 19.00 en 20.00 Nieuws; 19.15 Jeugduitzending; 20.05 Steravond: 22.05 Gram.pl.; 22.35 Kamermuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Beet hoven concert. Programma 3t 12.00 .Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Jazz; 14.00 Jeugd uitzending; 15.00 Lichte muziek; 15.40 BBC orkest. 17.00 Batavia: 18.00 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws: 20.00 Verz. programma; 21.00 Goethe programma; 22.00 Nieuws; 22-20 Dansorkest. Programma 4t 12.30 Lichte muziek; 13.15 Dansmuziek; 14-30 Schooluitzen- ding; 15.30 Deens orkest; 16.00 Jeugduit zending; 17.00 Variété orkest; 17.45 Dansmuziek; 19.00 Operettemuz; 20.00 Verz. progr. 21.00 Liedjes; 22.00 Nwa. 22.15 Operamuziek; VRIJDAG 21 OCTOBER VOOR TWAALF UUR. Hilversum 1. 301 m. 7.00 en 8-00 Nieuws en gramofoonplaten *;9.00 Tsj. concert; 10.30 Voor de vrouw. 11.30 Accordeonorkest. Hilversum II, 415 m 7.00 en 8.00 Nieuws en gr.pl. 9.35 Symph. concert. 11.00 Mozart concert; 11.15 Pianored tal. Programma 3t 7.00, 8.00 en 9.00 Nieuws; 10.00 Orgel; 11.00 BBC orkest Programma 4: 7.00, 8.00 en 9.00 Nws 9.10 Verz. progr. 10.00 Le Ménage en musique. ry «vvr^BrJuipi'p""" doof Andrew Mackenzie Inspecteur Brannigan en Bob Ar len besluiten Arthur Carfrew, wiens moeder gechanteerd wordt, in vertrouxoen te nemen. Het wordt nu tijd de bende in de val te laten lopen. Mogelijk, dat dan duidelijk wordt WIE de sinistere figuur is, die alles beheerst. 43) Het zal me bijzonder aangenaam zijn, mompelde Arthur Carfrew. Ik heb op. me zelf een beetje detective ge speeld, maar ik kan niet zeggen, dat ik jfirg veel succes heb gehad. Schoot u daarom op goed geluk op hjat meisje, dat u dacht, dat de dienst- Jbóde was? vroeg Brannigan. i Maar m'n beste man, ik heb sinds jjk uit het leger ben geen schot op wie dan ook meer gelost, verklaarde de jongeman. Bovendien is het niet mijn gewoonte mijn doel te missen, tenzij het doel èrg klein is. Ik geef toe, dat ik die bewuste avond rondom het huis wat aan het verkennen ben geweest, aangezien ik de auto met Mary erin van uit de stad achtervolgd had en wilde weten, waar ze bleef. Maar ik had niet het- minste plan op haar te schieten. Ik heb een schot gehoord, dat is waar. Het kwam van ongeveer een vijftig meter van de plek, waar ik tussen de bomen verborgen zat Zag u iets van de man, die het schot loste? vroeg Brannigan. Nee. Hij zou langs me heen geko men moeten zijn, als hij naar de weg terug wilde gaan. Maar hij schijnt in de tegenovergestelde richting verdwenen te zijn. Juist. Ik merkte aan Brannigan's toon, dat hfj het verhaal van de jonge Carfrew geloofde. Het was dan ook met vol komen overtuiging en zelfverzekerdheid verteld. Heeft uw moeder met u wel eens over deze zaak gesproken? Nee, dat is juist het afschuwelijke! Mijn vader is drie jaar geleden gestor ven. Toen ik uit dienst kwam, merkte ik, dat mijn moeder enorm veranderd was, maar ik schreef dat toe aan haar ver driet over mijn vaderis dood. Toen ver kocht ze ons buitengoed en begon aller lei onzinnige bezuinigingen in te voeren, terwijl ik er ook achter kwam, dat ze juwelen had verkocht. Wij hebben nogal wat geld, maar mijn oudste broer erfde mèt de titel het leeuwenaandeel. Hg is nog in dienst bij de Marine, en ik wilde hem niet lastig vallen met de vage ver moedens, die ik begon te koesteren. Iets moet toch uw argwaan opge wekt hebben? merkte de inpescteur op. De jongeman knikte. De allereerste keer, dat ik argwaan kreeg, was toen mijn moeder ontzettend zenuwachtig en opgewonden deed, toen er een blauwe enveloppe bij de post was. Ze maakte al haar andere brieven open, maar liet die ene brief liggen. Ze nam die mee naar haar kamer. Ongeveer een maand later herhaalde zich dit. Ik merkte op, dat het dienstmeisje, Mary, altijd als het ware op de post liep te wachten; da uitdrukking van haar ge zicht, als ze de brieven naast mijn moe- der's bord neerlegde, gaf me de indruk, dat ze ergens van wist. En toen op een keer, dat mijn moeder uit was om te winkelen, betrapte ik Mary erop, dat ze privé-brieven en stukken ln het bure autje van mijn moeder aan het door zoeken was. Ik gaf haar 24 uur om het huis te verlaten. Ze ging onmiddellijk naar het Bureau, dat haar aan ons ver huurd had. Diezelfde middag verliet ze Londen in een auto, die juffrouw Taylor bestuurde, en die ik achtervolgde in mijn eigen wagentje. Dat is alles wat ik te vertellen heb. Als was hij uitgeput door zijn verhaal, leunde de jongeman dieper in zijn stoel en stak opnieuw een sigaret aan, die hfj met kennelijk genoegn inhaleerde. Brannigan glimlachte en er was vol doening op zijn gezicht te lezen. Wat u me daar allemaal verteld hebt, klopt volkomen met mijn theorie. Gelooft u, dat uw moeder er een ver moeden van heeft, dat weet, dat ze gechanteerd wordt? Ik ben er zeker van, dat ze dat niet weet. In dat geval zou ik graag willen, dat u haar vertelt, dat u op de hoogte bent. In eerste instantie zal ze alles waarschijnlijk ontkennen. Maak haar goed duidelijk, dat de reden van deze chantage wat die ook mag zijn voor u geen verschil zal maken. Ik mag aannemen, dat u veel van uw moeder houdt? O ja, hèèl veeL Wanneer eenmaal de angst voor de gevolgen van het feit, dat u op de hoogte bent, verdwenen is, zal uw moeder waarschijnlijk wel met ons samen willen werken. Als de zaak voor de rechtbank komt zal haar naam niet genoemd wor den, daar kan ze zeker van zijn. Gaat u zo spoedig mogelijk naar haar toe, overreedt u haar ons te helpen en kom daarna terug om ons te vertellen, wat het resultaat is. En het plan, dat u wilt uitvoeren? Hat hoort u vervolgens. Niet alles tegelijk! Nadat de jongeman vertrokken was, wijdde Brannigan zich volkomen aan het genot van zijn pijp. Maar aan de uit drukking van zijn ogen zag ik, dat zijn hersens zich met grote activiteit met de zaak bezig hielden. Wat acht. jij het meest van belang in het verhaal van die jongeman, Arlen? vroeg hij mij tenslotte. De identiteit van de man, die op Judith Taylor heeft geschoten. Precies! (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3