1 HERFSTMODE: weinig veranderlijk, toch charmant r l -VOOR DE VROUW- 1 Van vrouw tot vrouw Charme EEN DERDE WERKT TINEKE Rokken korterhoedjes kleinerkleuren eenvoudiger neringen op de heupen hebben echter nog niets van hun popu lariteit verloren, zoals uit foto a blijkt Dit uiterst gedistingeerde deuxpièces is vooral geschikt voor oudere dames. Het einde der kraag loopt, evenwijdig aan de zakken, tot de mouw. De kleur van het kleine hoedje is evenals die der schoenen zwart Foto b toont U een zwart cocktailjapon netje uit een Amerikaanse col lectie. De rok hiervan is aan de voorkant strak en van achter ge- T'o langzamerhand wordt het tijd de zomergarderobe op te bergen, en de herfst- en winter, kleren te voorschijn te halen. De mode voor de winter en de herfst is veel gematigder dan in het vorige seizoen; aan de hand van de afbeeldingen der Parijse en Londense shows blijkt, dat wij onze japonnen van verleden jaar ge makkelijk tot de laatste creaties kunnen omtoveren. De wijde lan ge rokken, zijn nu iets korter en minder royaal geworden. (35 37 cm. van de grond). De zakgar- drapeerd De kraag, die zo lang valt, dat de draagster absoluut geen bewegingsvrijheid heeft valt in schuine draperiën tot de taille Het elegante skipak, dat er zo zusterlijk naast staat, en heel wat plezieriger draagt, is van licht beige stof, is een creatie van Mabon Och uit Zurich. Maar och het aantal mensen, dat zich de weelde kan veroorloven pm naar de wintersportte gaan is zeer k'ein, maar op zichzelf een zeer charmant geheel, dat kan niet tegen gesproken worden. heeft een met zwarte franje af gezette vierkante kraag. Ook op de mouwen is zwarte franje af gezet. Een heerlijke jas voor haar die dagelijks van trein of bus gebruik maken. Bovendien heeft zo'n sportieve ias hef voerdeel, dat er bij zeer koude dagen, gemakkelijk een jasje of vestje onder gedragen kan worden. Een apart model trekt de aandacht. Maar zoudt U prijs stellen op het bezit van de groen geruite wollen pyama foto d De dubbele kraag die in franje eindigt valt tot over de schou ders. De pijpen zijn van onderen J Zonder een warme mantel (foto c) is geen enkele herfstgarde- robe compleet. En voorzover U het niet met „die" van het vo rige jaar hoeft te doen, is dit er een, die U vast zoudt willen hebben. Deze grijze tweedjas Ik benijd de Engelse vrouwen. En vooral de Engelse moeders. Dat zult u misschien bster begrij pen. als ik u zeg. dat lk in het gelukkig bezit ben van een paar veelbelovende spruiten, die voor zich zelf de overtuiging hebben, dat ze nog eens een keer in het Nederlands elftal zullen worden gekozen. Dat be ekent natuurlijk, da. ze verslaafd zijn aan de voet balsport. En mijn man kan die Jeugdliefde van hem ook niet he lemaal vergeten. Misschien voel: hij zich weer jong worden door 't z'en van de presta-ies van onze zoons, maar in ieder geval, ook hij is veelal op het voetbalveld 'e vinden, als er wedstrijd is. An ders natuurlijk niet. Daarvoor is zijn embonpoint iets te groot ge worden. En waarschijnlijk begint mijn dochter volgend jaar met d? hand batsport. Als u nu nog niet be grijpf. waarom ik de Engelse vrouwen benijd ,dan zit u niet met de moeilijkheden, waarmee vele gezinnen tegenwoordig wel worstelen. Dat is het vraagstuk van de ver scheurde Zondag. In Engeland is dat heel wat eenvoudiger. Daar h^ef» men bijkans alle sportwed strijden naar de Za'erdagmiddag verplaatst en de Zondag is er weer meer de rustdag. Misschien is het ook wel lang zamerhand zo gegroeid. Dat zou lk u niet kunnen zeggen. Het doet er ook niet veel toe. De toestand is er echter veel bevredigender dan hier. Niet bepaald, omdat ik op hei standpunt sta. dat de Zondag een speciale rusldag moet zijn met veel kerkbezoek. Maar omdat ik toch ook niet kan ont komen aan de indruk, dat het voor de jeugd funest is. dat ze steevast elke Zondag gebruikt om de afgod Sport te dienen. Als er bij mijn zoons jongens op visite komen, wordt er over spor1 gesproken. En als ik toevallig eens bij kennissen kom, waar ik jongens ontmoet, pra'en ze over sport. Bij de meisjes is het nog niet zo erg. Over enkele jaren zal hei ongetwijfeld erger zijn. Want als die beginnen te overdrijven, is het hek helemaal van de dam! Nu zal het met die sportover drijving in Engeland wel niet be ter zijn dan hier in Holland. Dat verschijnsel is internationaal. Maar de Zondag is er tenmin ste nog Zondag en niet ui'.slui tend sportdag. Zal ik u de Zondag beschrijven, die wij twee weken geleden had den? Om tien uur moest de jongste voetballen. Op een plaats, onge veer een twintig kilometer van ons af. Dus had ik bij mezelf over Iegd: Om half een e'en. Maar om half twee moest de oudste voet ballen. Op een plaats, die min stens even ver was. Dus om half een eten ging niet. Dan xoch maar om twaalf uur eten. Moest tiummer één maar een opge warmd lestje. Om twaalf uur bleek het echter mij man niet te conveniëren. Want die is lid van de elftalcom missie en die zou om twaalf uur nog even bijeenkomen, voor een ..dringende' bespreking. En het dochtertje, waarvan ik straks sprak, eiste dat het eten om kwart voor een zou zijn afgelo pen. daar ze "aar de handbalwed strijd wilde kijken. Ik heb er niet veel op gezegd. Maar toen ze allen €en kant uit waren gevlogen en ik in mijn eentje de vaat afdroogde, heb ik toch bij me zelf gezegd: Nel, sloofke, laat de orde en de regel maat in je hulshouding niet he lemaal teniet gaan door die sport beweging. Weet u echter een oplossing? Je gunt je jongens toch een ple zier? En je wilt toch. da; je doch ter kan meedoen? En je man moet immers ook niet altijd in huis zitten. En toen ik zo ver was. schoot Engeland me le binnen. La ten we Zaterdags gaan sporten. Dan heb'en we tenminste de kans, dat we een dag in de week ons gezin bij elkaar houden. En voorzien van een rij van 5 kno pen. Ook de zakken en mou wen zijn met knopen gegarneerd. Een losse rok, die van voren met een paar haken en ogen wordt gesloten maakt de pyama met een handbeweging tot een och tendjapon. De slofjes zijn van hetzelfde materiaal. De ongelijk hangende avondja pon behoort ook tot de dwaze mode-uitspattingen. Tafzij en zwart fluweel zijn de stoffen, die voor het toilet werden gebruikt De kraag hangt als een enorme matrozenkraag bijna tot de taille Het ongelijk hangende effect van de rok werd bereikt door het inzetten van vier naar be neden wijd uitlopende banen. dan krijgen we misschien ook weer een dag. waarop we weer eens een beelje tot bezinning ko men. Daar kom ik nu nimmer aan toe op Zondag. Want dan gons; mijn hoofd van voetbal. Dan is he: die stommerd dit en die lummel dat en een partijdige scheidsrechter cf een ezel die niefs zag en wat al niet meer. Wat denkt ge er van Totgeno ten? Zullen we er. gezamelijk eens voor duimen? Invoering van de Engelse Zaterdag en de Zondag voor het gezin? NEL Appel- en peren gerechten Nu de appelen en peren, dank zij de ruime oogst, overvloedig verkrijgbaar zijn en er niet zulke hoge prijzen voor worden ge vraagd. zullen wij goed doen om zoveel mogelijk van dit najaars fruit te profitereni. Zij zijn zo geu rig en smakelijk, dat zij er bij iedereen wel graag ingaan! Wie een appel of peer zo u:; het vuist je opknabbelt, voert zijn lichaam een belangrijke hoeveelheid vita mines en mineralen toe. Van de mineralen noemen we vooral kalk en fosfor (voor de opbouw van 't beenderenstelsel) en ijzer en ko per (voor de vorming van rode bloedlichaamp j es) Ook toebereid zijn deze vruch ten echter belangrijk om hun voe dingswaarde. En he; aantal ge rechten dat er van klaar te ma ken is, is ontelbaar groot. Laat daarom iedere huisvrouw nu fruit in haar menu verwerken! Behalve de vele gestoofde nage rechten, die er van dit fruit te maken zijn, kan men appelmoes en gestoofde peertjes ook bij wij ze van groente geven. Hierbij la ten wij enige recepten voor 4 per sonen volgen. GEBAKKEN APPEL SCHIJVEN MET CHOCOLADESAUS. 4 appels, 35 gram suiker, boter of margarine, 5 dl melk, 15 gram maïzena, 30 gram cacao, 60 gram suiker, zout. De melk op een klein gedeelte na aan de kook brengen. De mai zena me; de suiker en wat zout en de cacao vermengen en met de achtergehouden melk tot een papje binden en even laten door koken. De appels schillen, de klok huizen verwijderen en de vruch ten in schijven snijden. Deze in de koekepan in boter of margari ne langzaam bruin bakken en, wanneer ze warm zijn, bestrooien me; de suiker. De appelschijven in een schaal overdoen en met de chocolade saus bedekken. BROODSCHOTEL MET APPELMOES. 400 gram oud brood, halve liter melk, moes van halve kg appelen, suiker, boter of margarine, kaneel Van de appelen vrij dun moes koken en dit afmaken met suiker en kaneel. Het .brood in sneetjes snijden en deze besmeren met bo ter of margarine. Ze vervolgens weken In de melk. Het brood laag om laag met de appelmoes in een beboterd schotel'je leggen. De bo venste laag moet uit brood be staan. Er een mengsel van suiker en kaneel overheen strooien en hier en daar een klontje bo er of margarine leggen. Op het schotel tje in de oven een bruin korstje laten komen. PEREN MET CAR MELVLA. 500 gram handperen halve liter melk, 25 gram custardpoeder, 125 gram suiker, iets zout, aardappel meel. De peren schillen, in vieren snij den en het klokhuis verwijderen. De peren opzetten met zoveel wa ter dat ze half onderstaan. De vruchten zachtjes gaarkoken tot ze glazig zijn en er 25 gram sul ker aan toevoegen. Dant het vocht tot vladikte bijbinden met wat aangemengd aardappelmeel. -De peren me; het vocht in een vlaschaal overdoen. De overige suiker in een pannetje tot cara mei branden. Er iets water bij gie'en (dan schift de melk niet). Het custardpoeder aanmengen met wat koude melk. De rest van de melk met de caramel en iets zout aan de kook brengen en on der roeren binden met het custard mengsel. De vla laten afkoelen en over de peertjes gieten. Men kan ook custardvla of chocoladevla bij de peertjes ge ven. STOOFPEREN MET BESCHUIT. 500 gram stoofperen, 4 beschul ten suiker naar smaak, een stuk Je citroenschil, bessensap, wat ka neel, aardappelmeel. De stoofperen schillen, in vle ren snijden en de klokhuizen er uit verwijderen. De peren zacht laten gaarkoken in een mengsel van water en halve dl bessensap, citroenschil en wat kaneel. Suiker naar smaak toevoegen en de peer tjes laten doorkoken tot ze mooi rood zien. De peren uit he; sap nemen en de beschuiten even we ken in het perensap. De rest van het sap bijbinden met wat aange mengd aardappelmeel, de peer tjês op de beschuiten en he. ge bonden sap er overheen gieten. IXET IS altijd een heel avon tuur voor mij, om een vreemd huis binnen te stappen. Reeds voordat de deur geopend is vbel ik de atmosfeer. De atmos feer, die iets uitstraalt van de gordijnen voor de ramen, de brie venbus de bel: allemaal hebben ze ies te vertellen,. Wat een ver schil is er bv tussen glimmend gepoetst koper of geöxydeerd me taal op zo'n deur! Het eerste roept ons een joviaal welkom toe, ter wijl het tweede de indruk van on gastvrijheid wekt. Altijd heb ik een zwak gehad voor goed gepoet se naambordjes; niet omdat ze getuigden van de aandacht, die er aan besneed was, maaromdat ik wist dat er dan vanzelfsprekend in de woning ook een prettige, welverzorgde stemming zou zwe ven. In het huis komen er vele in drukken snel op ons af Onmiddel lijk kunnen we schaden met .welk soort mensen we te doen hebben Een bekend psycholoog vertelde mij eens, dat hij zijn cliënten be ter vijf 'minuien in hun huis kan observeren, dan uren in zijn spreekkamer, Moderne decoratiemiddelen, zo als aardige pulletjes en grappige fantasiefiguurtjes maken het ge makkelijk een persoonlijke noot in het huis te brengen, Eenvoudi ge bloemen, boeken en prenten kunnen de weg zijn tot 't vinden van een harmonisch accoord, I Oude koperen en :innen kanne tjes met hun rijke keurenschake ringen, die geleefd hebben onder vele generaties en ook door hen met liefdevolle hand verzorgd zul len zijn, stralen een niet te om schrijven warmte uit, koperen ke tels, asbakken, poken, enz, zij be horen tot het verleden en tot het heden, HET ONDERHOUD TJET zuivere koper is rood van kleur, vandaar ook de naam roodkoper. Dit in tegenstel ling tot de alliage geelkoper, dat een vermenging is van koper met zink. Men kan gepolijst en geel koper het best onderhouden met poetspomade en krijt. Gebruik vooral witte poetspomade; deze wordt niet groen in de gleufjes. Wrijf de voorwerpen met de pa made goed in, daarna uitwrijven met een zachte doek (me; wat krijt) om het vet weer weg te ne men. Voor effen koper Is het ech ter nie; aan te bevelen krijt te ge bruiken, omdat het dan krassen ach'erlaat. Vlekken, die door het poetsen niet verdwijnen, kunt u wegmaken met wat azijn of cl troensap. Koper kan erg mooi worden, wanneer u het voor het poetsen opschuurt. Gepolijst koper mag echter nie; geschuurd wor den. U kunt het van het ongepo Iijste onderscheiden door de mooie, spiegelgladde oppervlakte. Gebruineerd koper kun; u onder houden me; rode wrijfwas of met roodaarde. Nieuwe voorwerpen van gebruineerd koper wrijft men op met verdunde rode wrijfwas. pas later is het nodig roodaarde te gaan gebruiken. Kijkt uw koper eens na en be steedi er eens wa: tijd aan. Wel dra zult u de charme van glan zend koper ondergaan! Amerikaanse vrouwen: Ongeveer een derde van de Amcri kaanse vrouwen en meisjes boven de 14 jaar zijn in het productie proces in geschakeld, volgens door het Amert kaanse ministerie van Arbeid gepubli ceerde gegevens. Het totale aantal vrouwen en meisjes boven de 14 jaar bedraagt 55.876.000, waarvan ongeveer 18.444.000 (of 33 procent) een betrek king in de burgermaatschappij hebben. Ongeveer 28 procent van de Ameri kaanse werkende vrouwen is werk zaam in niet agrarische bedrijven, slechts 3 procent is werkzaam in de landbouw, terwijl 2 procent van de vrouwen als werkloos ingeschreven staat. Van het totale aantal Amerikaanse vrouwen en meisjes boven de 14 jaar zijn 37.412.000 of 68 procent niet bij de arbeidsbureaus ingeschreven. Dit zijn o.a. gehuwde vrouwen en vrouwe lijke studenten. Uit de door het ministerie gepubli ceerde cijfers blijkt dat de vrouwen 'n grote verscheidenheid van beroepen uit oefenen. Van elke 1000 vrouwen en meisjes die in het productie proces zijn ingeschakeld, verrichten 264 administra tieve werkzaamheden, 199 staan inge schreven als fabrieksarbeidsters, dagloon sters (behalve in het land en mijnbe drijf), vaklieden en voormannen, 117 als dienstpersoneel (niet huishoudelijk) 89 als huishoudelijk personeel, 80 als verkoopsters, 76 in wetenschappelijk of semi wetenschappelijke beroepen, 58 zijn eigenaressen van een zaak, bedrijfs leidsters of bekleden een verantwoorde lijke positie, terwijl 117 eigenaressen van of werkzaam op landbouwbedrij ven zijn. Uit een vergelijking tussen de cijfers van Augustus 1948 en Augustus 1949 blijkt dat het aantal vrouwen zowel in de totale bevolking, als in het vrou welijke arbeidsleger met een half mll lioen is gestegen, terwijl het aantal werkloze vrouwen met 50.000 toegeno men is. Dit seizoen wordt U bij de hoedjes geen keus gelaten. Alle hoedjes zijn kleiner en worden aan de rechterkant van het hoofd gedragen. Wij kunnen dit be schouwen als een terugkeer van het „klok" model, dat in onge veer 1930 mode was, Gelukkig is deze herboren creatie iets eleganter, dan dat van haar oudere en verouderde zuster!

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3