Spokenkolder voor de reisvereniging Een sociaal bewogen week-end BEHAHG VERF „Bloemwijk" hield familierëunie in 't Wapen van Heemskerk Jong Holland zorgde voor verrassing ATTENTIE „De Verfpot" DE MAGNEET Gasaanstekers 11.15 De Vrije Alkmaar^ - LOCOMOTIEFRIJWIELEN H. Plomp Ritsevoort 31 Alkmaar Het was fa het Wapen van Heems kerk Zaterdagavond een gezellige drukte want de buurtvereniging „Bloemwijk" hield daar een toneelavond en dit be- 'oofrae zoals alle avonden van deze buurtvereniginggg, weer een prima avond te worden. Om 7 uur reeds gaven The Instru- ■ental Kings o.l.v. Theo Sombroek het rythme aan. dat deze avond zou stem pelen, n.1. vrolijkheid en toen voorzitter Jonker met een kort woord de aanwe zigen, het gezelschap, de muziek enz. welkom heette, zat de stemming er reeds in. En dit werd nog beter, toen de be kende Alkmaarse toneelver. ,,'t Voet licht" o.l.v. Jan Huygen het bekende blijspel in 3 bedrijven van P. Feenstra, getiteld „Het Hoedje van Marius" op werkelijk originele wijze introduceerde, door de spelers stuk voor stuk in hun creatie aan 't publiek voor te stellen. De opvoering zelf werd een succes 2onder meer. Over de inhoud in 't kort even het volgende: Dries Kwint, een •elf-made zakenman, die zelf een een voudig, gemoedelijk man is gebleven, vindt in zijn gezin geen huiselijkheid meer. Moeder en de twee dochters, Doortje en Ricky, doen nies anders dan uitgaan en met geld smijten. Zijn twee zoons, Jan en Ferdinand, staan aan de kant van de vader, evenals de groot moeder, die probeert de eenheid te her stellen. Als Kwint dan een tegenslag krijgt en gedwongen is, zijn uitgaven drastisch te beperken, wordt de scheids muur volmaakt. Toch komt natuurlijk alles op z'n pootjes terecht door enkele 7-beurtenissen, die niemand kon voor. 2ien. De verdienste van het. stuk is, dat het logisch in elkaar zit en ook, dat de moraal, die er in zit, niet te sterk wordt overdreven. De humor, het meng sel van de lach en de traan, heeft in dit stuk een ruime plaats en komt door de prima vertolking ook volkomen tot 2ijn recht. Instituut en AJC. werken samen Zondagmorgen vond voor de eers'e maal een Zondagmorgen bijeenkomst plaats, georganiseerd door AJC en Instituut voor Arbei ders Ontwikkeling samen. De bedoeling van deze Zondag morgenbijeenkomst is, da; er voor de leden van beide verenigingen eens een programma wordt gege ven, dat geheel door eigen krach ten'wordt verzorgd. Zo ook deze eerste morgen. Er werd wat gemeenschappelijk ge zongen, één van de leden van het Instituut las een verhaal voor, ter wijl een ander een korte inleiding hield over zijn beroep. Verder was er nog een declamatie en enige lekenspelletjes, verzorgd door de AJC. De gehele bijeenkomst ken merkte zich door de intieme sfeer hetgeen vooral te danken was aan hei feit', dat er alleen maar bekenden aan het programma meewerkten, hetgeen wel bleek, toen er na de inleiding een dis cussie ontstond, zoals die op an dere bijeenkoms'en niet voorko men. De meeste mensen, die anders tegenover de spreker niet. durfden praten, kwamen nu met vragen te voorschijn. In dit opzicht mag deze eers'e bijeenkomst van de reeks zeker geslaagd worden genoemd, hoe wel er wel een grotere opkomst had kunnen zijn. Met het Instituut naar de Opera Een bus vol leden van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling, vertrok Zondagmorgen naar Amsterdam, waar ee»"st Schiphol werd bezocht. Zij beke ken in de grote hangar een DC.6, een constellation en een convair. Onder des kundige leiding werd alles bekeken. Vliegtuigen daalden en stegen op. Op eén gegeven moment zei de gids, dat een motor van het vliegtuig, da' juist van plan ws te starten, nie; geheel in orde was- Dit werd niet direct geloofd, maar even voor de slart tax<ede het vliegtuig terug en kon pas ?e« uur la ter weer vertrekken raar Zuid-Amerika. Na dit bezoek gLg het gezel.; hap terug naar Amsie'dum, waar ii. cc Stadsschouwburg de uitvoering van de Of era „Madame Butterfly" d> - le Ne derlandse Opera sied bijgrwv. nd. Baron Kneut in het „Gulden Vlies" In het Gulden Vlies vond Zondag avond een opvoering plaats \an de klucht „Baron Kneut", waarin de be kende komiek Siem van Nieuwenhuizen de hoofdrol speelde- Aangezien het niet de eerste voorstel ling van dit stuk te Alkmaar was. vol- ataan wij er hier mede te vermelden, dat het een geslaagde opvoering is ge weest, die de grote populariteit van Sim Nieuwenhuizen in deze rol volko men rechtvaardigde. Dries Kwint werd door de heer W. A. Pieters werkelijk subliem vertolkt, de rol was hem als het ware aangeschreven Mevr. G. Narald-Bas was een aller, charmantste grootmoeder. Mevr. Mole naar speelde haar rol als de vrouw van Dries Kwint voortreffelijk, terwijl B. Verhagen en A. B. Narold Jr. als de beide zoons voor elkaar niet veel onder deden. Marius, de man met de hoed (en de postzegels) werd goed gecreëerd door J. Molenaar, terwijl de enigszins domme Doortje, zijn vrouw, door mevr. Pieters tot een creatie op zichzelf werd gebracht. De ondankbare, kleine rollen van Puck van Marle, een student, Marie het dienstmeisje, en Ricky. de tweede dochter, werden ook met zorg gespeel i. resp. door K. Schot, E. Huygen, Schrij ver en G. Bolder-Vennik. Deze opvoe. ring was voor de medespelenden een groot succes en hiermede ook voor de bekende regisseur Jan Huygen. De ova tie van het publiek was dan ook vo. Ken en verdiend evenals de dankwo-r. deu van de heer Jonker, die het slt.'- voord uitsprak. Eengezellig bah v aarbij The Tnst u. meital Kings toonden van dansmuziek behoorlijk op de hoogte te zijn, besloet d»7c uiterst genoeg.y-c feestavond, die de naam V3n „Bloe. >wijk" weer er heeft aangedaan. agenda HARMONIE THEATER: D« Rat met Richard Basemhard, Scott Brady en Roy Roberts. Toegang 18 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 en 9.30 uur, Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur matinee. CINEMA AMERICAIN: "t Zal je niet gebeuren met Erminio Macario. Toegang 14 jaar onder geleide. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 en 9.30 uur, Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur matinee. VICTORIA THEATER: Nattigheid met Rosalin Boulter en Ronald Shiner. Toegang 14 jaar onder geleide. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30. 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur matinee. A.B.T.: Buffalo Bill grijpt in! Met Richard Arlen en Jennifer Holt. In het voorprogramma Utah, de Wreker. Toe gang 14 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. BERGEN. BIOSCOOP DE RUS. Vrijdag, Zaterdag en Zondag: Bestem ming Tokio met Cary Grant en John Garfield. Toegang 14 jaar. Maandag Woensdag en Donderdag, Duistere Wegen, met G Raft en Humphrey Bo gart. Toegang 14 jaar. „De Maskers" lieten goed spel zien Een griezelig en eenzaam landhuis, van de heer Cyrus West, die twintig jaar geleden gestorven is, een gekke huishoudster, die over en met spoken praat, geheime gangen en ontsnapte gek ken, en dan de erfgenamen van het be zit van wijlen Cyrus West, die op een nacht, twintig jaar na zijn dood bijeen geroepen worden om de erfenis te ver delen, ziedaar het stramien, waarop de schrijver van „Kat en de Kanarie" het grillige verhaal geborduurd heeft. Een verhaal, dat het uitnemend „deed" gezien het lang en hartelijk applaus, dat de toneelgroep „De maskers", d'e Za terdagavond op een feestavond van de Nederlandse Reisvereniging dit stuk ten tonele voerde, ten deel viel. Het was een gerechtvaardigd applaus want uit de opvoering, die onder regie van Jos Groenland stond, bleek duidelijk dat de leden van deze toneelgroep lang en goed gerepeteerd hebben. In het kort gaat het toneelstuk over de verdeling van de erfenis van Cyrus West. Als blijkt, dat de enige aanwe zige erfgenaam met de achternaam West tot universeel erfggename is benoemd overkomen haar allerlei griezelige ding- gen; er geschieden moorden door on guur uitziende individuen, die uit ge heime luiken komen en kostbare colliers stelen. Aan het eind wordt de ware da der ontmaskerd wie het is, zullen wij u -niet verklappen. Wel mogen wij zeg gen, dat het mooi meisje met de erfenis Sizo met 6-4 verslagen Jong Holland trok Zaterdag met een sterk gewijzigde ploeg, waarin het niet meespelen van spil de Vries een verzwakking betekende, naar S.I.Z.O. en was bij voorbaat practisch kans loos. Immers. S.I.Z.O. is één der kop lopers van de afdeling! Maar Jong- Holland had maling aan het pessimis me en kwam met een volkomen ver diende 64 overwinning uit de bus, een overwinning die bewijst, dat de Alkmaarders inderdaad tot de sterkste ploegen behoort, maar die des te pret tiger aandoet, omdat het cijfer 6 ons laat zien. dat de voorhoede doelpun ten heeft gemaakt. En nu dan het hek van de dam is, zullen wij van de Alk maarders nog we! meer horen en zien wij hun verrichtingen in de komende weken met belangstelling tegemoet. Jong- Holland verscheen met de vol gende ploeg in het veld.: Doel: Jager, achter: van 't Voort en van Til. Midden: K, Goossens, Har- tog en Westrienen. Voor: C. Goos sens, Hoytink, Kuiper, Mienis en Jan sen. Reeds direct nam Jong Holland de leiding met een goed doelpunt van n sen. Spoedig werd de score opgevoerd tot 30, waarna S.I.Z.O. door een penal*y de stand op 31 bracht. Maar Jong Holland ging door, en bracht de stand vóór de rust nog op 5—1. Na de rust ging het wat rustiger aan en kwam de overwinning nog even in gevaar. Niet ernstig echter en met 6—4 kwam het einde van deze wed strijd, waarin Jong Holland bewees, dat de onderste plaats door haar ten onrechte werd ingenomen. De wedstrijden van de overige elf tallen werden afgelast de aardige jongen, die het mysterie min of meer tot klaarheid brengt, tot toe komstig levensgezel kiest Er werd over het algemeen goed ge speeld. Jaap Schoen en Klaas Sluys vor men een voortreffelijk tweetal erfgena men, dat wegens een vete uit het ver. leden voortdurend ruzie maakt. Paul Jones werd op voortreffelijke wijze ver tolkt door Jan Dogger. En de andere erfgenamen: Jenny Schouten, als het meisje, dat de erfenis krijgt: Fie Schou ten als de aanstellerige Susan Silsby en Jo Wierdsma als haar onbetkende part ner: allen goed getroffen en gespeeld met een uitnemende dictie. Wij zagen verder Jaap Fernée in een voortreffelij ke dubbelrol. Aag de Kruyff tenslotte, als de kleurlinge Mammie, maakte door iets te geforceerd spel de goede indruk! die zij hier en daar maakte te niet. Maar al met al was het een voorstelling, die eens te meer het hoge peil van het Alk maarse amateurtoneel demonstreerd. Nog altijd - nylons... Nylonkousen oefenen nog altijd een magische aantrekkingskracht uit op het schone geslacht: de dames zijn bereid ervoor buiten de paden der wet te gaan. Een Alkmaarse winkelierster is aan gehouden, omdat zij nylonkousen ver handelde en daarmee de textielbe- schikking en het deviezenbesluit over trad. Tegen een negental afneemsrres werd proces-verbaal opgemaakt en 112 paar kousen werden in beslag geno men. De onfortuinlijke winkelierslier werd na verhoor weer op vrije (nylon) voeten gelaten. Economische betrekkingen met Irak De heer B. A. Piets, tijdelijk zaakge lastigde te Bagdad, zal voor belangheb benden bij de handelsbetrekkingen met Irak, te spreken zijn op Donderdag 27 October 1949. van 10—12 uur, ten kan tore van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland, Beursge bouw. Damrak 62a te Amsterdam-C. Het verdient aanbeveling, dat gega digden vóór 25 October a.s-, onder ver. melding van het te bespreken onder werp, van hun voornemen doen blijken aan het secretariaat van voornoemde Kamer. Lezing over Louis Pasteur Maandagavond organiseert het Insti tuut voor Arbeiders Ontwikkeling een bijeenkomst in het ABB gebouw aan de Koningsweg. Dr. AdHani zal spreken over het le ven van de grote Franse bacteriënjager1 Louis Pasteur. Voor dit onderwerp zal ongetwijfeld grote belangstelling bestaan, zodat aangeraden wordt tijdig aanwezig te zijn, in verband met de beschikbare plaatsruimte. Aanvang acht uur, zaal open half acht. Finse school 2 Nov in gebruik Woensdag 2 November zal het nieu we gebouw van de Jan Ligthartschool, gelegen in het Bergerkwartier te Alk-' maar, officieel in gebruik genomen wor den. Nederlandse ambtenaren ontevreden- Indische gepensionneerden protesteren- Oorlogsgetroffe nen contra de regering- Mr. dr. v. Rhijn bepleit versobering Is het toevallig dat juist dit weekend een grote verscheidenheid aan soda le problemen, wensen en ontevredenheid aan de dag is getreden. Heeft het veranderde klimaat de mensen in vergadering te hoop gedreven; is er met bijeen komsten van een ernstig karakter gewacht tot de herfststormen haar intreden zouden doen, of is de binnenlandse situatie plotseling dusdanig verward ge worden dat grote groepen der bevolking^ en zeker niet de minste zich geroe pen gevoelden van hun stemming en toestand openbaar acte te geven? We weten het niet, maar feit is het dat het afgelopen weekend een aan tal sociale vraagstukken op het tapijt heeft gebracht, dat zeer zeloer de moeite van het vermelden waard is. Daar waren ten eerste de Nederlandse ambtenaren van rijk, provincie, gemeen te, waterschappen en semi publiekrech terlijke lichamen, 22.000 in getal, geor ganiseerd in het z.g. ambtenarencentrum In zijn openingswoord wees de heer Ravelli, landélijk voorzitter van deze bond er op dat de omstandigheden voor de ambtenaren hans verre van rooskleurig zijn. Zij kunnen met hun lage bezoldigingen geen enkele prijs stijging meer verdragen. Hij wees op de noodzakelijkheid van nauw contact met het Belgische ambte_ naren-syndicaat, waarin 60.000 Belgi sche ambtenaren zijn georganiseerd. De technische herzieining van het bezoldi gingsbesluit noemde spreker een grote teleurstelling. Organisatorisch keerde spreker zich fel tegen het plan van de regering het ambtenarencentrum van het georganiseerd overleg uit te sluiten, hetgeen hij een aanslag op de democra tie en het recht op vereniging noemde. Aansluitend hield dr van Dongen Tor man een redevoering. Hij wees op het nationale tekort van 950 millioen gul den, en op het hoge geboortecijfer. Zijns inziens moest Nederland grote be dragen in de industrie investeren, zeer sober leven, dc huren verhogen en het verbruik verminderen, hetgeen door de devaluatie kon worden bereikt. Wat ons in dit verslag het meèst trof was enerzijds de ontevredenheid der ambtenaren met hun huidige so ciale en economische positie en ander zijds het betoog van de inleider om het nog zuiniger aan te doen. Een oplossing schijnt het ambtenaren centrum voor deze tegenstrijdigheid niet te hebben gevonden. Een tweede sociaal protest kwam van de zijde der Indische gepensionneerden. Zij hadden voor de accentuering van hun belangen liefstt 4 kamerleden als sprekers, va de CHU, de KVP, de Pv dA en de WD. Alle Kamerleden ga ven als hun mening te kennen dat de regering de Indische ambtenaren ver waarloost en geen rekening houdt met de ges'egen kosten van onderhoud en de enorme sociale vraagstukken wa. .- voor deze categorie der bevolking zich ziet gesteld. Zij stelden zich achter de vergade ring. die op korte termijn inlossing van de belofte van minister Götzen verlang de, n.1. spoedige definitieve regeling en herziening der pensioenen en toe slagen. Een wel zeer scherpe toon viel in de landelijke federatie van stichtingen voor oorlogsslachhtoffers te beluisteren Hier bleken de verschhillende afdelin Andrei Wysjinski, minister van buiten landse zaken der Sovjet-Unie, houdt zijn neus vast tijdens de discussie met Jacob Malik, vertegenwoordiger der Sovjet-Unie (midden) en Wladimir Cle mentis, de Tsjechoslowaakse minister v. buitenlandse zaken, over de verkiezing van Joegoslavië in de Veiligheidsraad der Verenigde Naties. Wysjinski moest tweemaal tot de orde geroepen worden tijdens de spannende zitting der alge mene vergadering, waaraan 59 landen deelnamen. Equador en India waren de andere twee landen, welke in de Veilig heidsraad gekozen werden. gen het afkeurende geluid, dat de lan delijke federatie over het morgen aan de orde komende wetsontwerp voor. oorlogsschaderegeling had laten horen nog veel te zacht te vinden. Zee* scherp werd de regering becritiseerd en van woordbreuk beschuldigd. De diverse woordvoerders eisten her ziening der z.g. schalen, die overigens ook nog slechts ten dele worden toe gepast. Zij waren nadrukkelijk van mening, dat de oorlogsslachtoffers thans eens defi nitief moeten worden geholpen, niet meer met fraaie beloften of woorden, doch door middel van een wettelijke regeling. De morgen aan de orde ko mende wet achtten zij zeer oovotdoen de. Indien geen bevredigende amendemen ten zouden worden ingediend, wensten zij, dat de Kamer het wetsontwerp niet zou aanvaarden. Tenslotte hield Mr. Dr. A. A. van Rhyn, secr.-generaal van het minis terie van sociale zaken, een radiorede over de tienmillioenste Nederlander. Deze is er nog wel niet, doch het heug lijk feit staat binnenkort te gebeuren. Dit was voor mr. dr. van Rhyn aan leiding om diens kansen in het leven te bespreken. Spr. wees op de enorme groei van het Nederlandse volk. In vijftig jaar is de bevolking verdubbeld, terwijl ook thans de aanwas te snel is. Het sterftecijfer is in Nederland zeer laag, zodat van 'n uitermate moei lijke toestand kan worden gesproken. Hoe moeten namelijk al deze Neder landers een plaats in de samenleving vinden? De radiospreker kondigde aan, dat de emigratie van duizenden niet de aan was van tienduizenden kan opvangen. De woningnood, die thans 250.000 wo ningen bedraagt, kan pas in twintig jaar worden opgevangen. De onder wijsproblemen. n.1. 2 millioen jeugdi gen over enkele jaren vragen leerkrach ten en leermiddelen. Het bedrijfsleven zal niet de duizenden kunnen opvangen enz. enz. Enfin, het beeld dat de regenngs-- vertegenwoordiger ophing, was dat van een weinig rooskleurige toekomst, waar voor slechts de oplossing „versobe ring" aan de hand te doen was. Door sterke versobering za! kapitaalvorming kunnen plaatsvinden, en door deze ka pitaalsvorming zou verdere industria lisering mogelijk moeten worden. Tot zover in het kort de sociale oogst van het week-end. Geen „scherpe" oogst van stakingen, bot singen en felle directe belangcn- strijd. doch een ernstig zich be zinnen op een groot probleem, dat naar mate het leven duurder wordt aan actualiteit wint en tot oplos sing dwingt. Wil Nederland armer leven7- Het blijkt, dat duizenden zich in een dusdanige positie bevinden, dat zij nauwelijks de touwtjes aan elkaar kunnen knopen. Wil Nederland rijker leven? Dan zal een andere koers moeten worden ingeslagen, d.w.z. een scherpe so cialistische koers met winstcontro les, beperkingen van militaire uit gaven enz. Nederland is op de tweesprong, zoals ook Frankrijk op de twee sprong staat. Duizenden eisen een hogere levensstandaard, anderen ei sen versobering,- Is onze politieke constellatie in Nederland ingesteld op deze tegenstelling? Zo ja. wat wil de volksvertegenwoordip'ro? De ondergetekenden, artsen te Heerhugowaard, maken bekend. le. De Zondagsdienst zal voortaan (uitsluitend voor spoed gevallen) zijn van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandag morgen 9 uur; 2e. In plaats van 's morgens zullen iedere Maandag beide artsen 's middags van 12 uur spreekuur houden. Dr. H. J. Piers Dr. T. C- M. Herckenrath Biedt zich aan; Gepens ijverig persoon vo<>r incasseer-, ma gazijn- of andere werkzaam heden. -- Br. onder no. 923, bureau van dit blad. en Natuurlijk Laat - Alkmaar o/d Hoek t/o Ho'str. Gevraagd: een flinke PERRONBEDIENDE moet goed verkoper zijn. Zich te melden a. d. Stations restauratie. f IJZERMAGAZIJN N. Zomerdijk Lucifers schaars? Prima HOUTTIL 46 ALKMAAR TELEF. 6216 J. STUIFBERGEN Algem. Advertentiebureau Alkmaarderstraatweg 16 CASTRICUM TEL. 686 Plaatsing van advertenties >'n alle dag- en week bladen zonder prijsverhoging «MEI1 .^.AXWEBE OGEN iSlzult U het Plaatselijk fëisblad beschouwen, nu U ^"^gjweet dat deze krant ge heel is afgestemd op de EIGEN lezerskring. Telkens weer wordt er door het gehele gezin reikhalzend naar uitge zien. Dit is de kracht van het Plaatselijk blad, waarvan ookUkunt profiteren. 'ZcuAÖmf?.odvtiüuhi üi

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 4