De stiefkinderen van de Omval Thuisfront-comité bijeen Louis Pasteur Winierdiensi N.A.C.O. Thans verschillende beperkingen Opnieuw een „Ei van Columbus Een raadszitting waarin spijkers met koppen geslagen werden Zijn de bewoners van de Omval stiefkinderen Ziedaar het vraagstuk, dat de Alkmaarse 'aad in zijn zitting van Vrijdag jj. opwierp. De conclusie luidde: „Ja!" Weliswaar zwegen vele raadsleden over de Omvalse perikelen, maar dit zwijgen mag wel als toestemming worden opgevat. Allerwegen wordt dus gevoeld, dat er veel hapert aan de Omval. I De aanleiding tot het debat was he verzoek van de heer Smit en de Shell aan het gemeentebestuur bij de Omval een benzinepomp, alsmede een garage^ «a reparatiebedrijf te stichten en bovendien een gebouwtje te plaatsen, waar la bijeenkomsten, toneelvoorstellingen en dergelijke zouden kunnen worden ge houden. Wij zien de bewoners van de Omval bij de gedachte aan dit laatste vooral zich van plezier in handen wrijven. Want dan eigenlijk zou er iets gedaan worden om het isolement van de Omval wat dragelijk te maken. Maar Maai ia er al te vroeg gejuicht Burgemeester en wethouders bleken onver, komelijke bezwaren te hebben tegen die plannen. Waarom? Wel, de bouw van bedoeld bedrijf zou niet stroken met de landelijke omgeving aan de Omval. Bovendien zou het m strijd zijn met een planmatige uitbrei ding van Alkmaar Wel zeiden B. en W. toe de bijzondere belangen van de bewoners ter plaatse te willen bezien en eventueel oplossingen te zoeken voor de problemen. Nu zijn er inderdaad vele factoren werkzaam bij dit vraagstuk. B. en W. hebben inderdaad gelijk, als zij zeggen, dat de betrekkelijk toevallige omstan digheid van het verzoek tot het stichten van een bovenbedoeld bedrijf geen wer kelijke oplossing brengt en dat het pro bleem veel dieper zit Maar toch, een gebouwtje zou heel wat betekenen voor de Omvalbewoners. Nu krijgen ze voor lopig helemaal niets, want B. en W. kregen hun zin en het verzoek werd afgewimpeld. In het andere geval had de Omval alvast een half ei gehad en dat is volgens een oud-vaderlands •preekwoord toch altijd nog beter dan een lege dop. Er kwam een motie Kir pesteyn ter tafel (later nog onbelang rijk gewijzigd) en deze werd door de raad met een zeer kleine meerderheid afgewezen. Hierin werd gevraagd de uit breidingsplannen van Alkmaar gedeelte lijk te wijzigen, opdat tot de bouw van benzinepomp, garage- en reparatiebe drijf en recreatiezaal zou kunnen worden overgegaan. Het is dus een nederlaag geworden voor hen, die een directe ver betering van de positie van de Omval bewoners op het oog hadden. Maar zijn zij in wezen de verliezers? Wij geloven het niet. Het zal hun ver dienste blijven (tot hen behoorden de pvda-raadsleden, op enkele na, de vvd ers en de communisten), dat zij voor het eerst in het openbaar de vinger hebben gelegd op de mistoestanden aan de Omval. Als goede geneesheren heb ben zij de diagnose gesteld. Thans kun nen en moeten de geneesmiddelen voor de heersende kwalen ter beschikking worden gesteld. De raad kan het zich nu niet veroorloven deze kwestie ter tijde te schuiven. Op de duur zal blij ken, wie patiënt Omval zal willen ge nezen. Inmiddels blijft voorlopig, en dat is rekbaar, het feit bestaan, dat de be woners van dit vergeten stadsdeel de stiefkinderen van Alkmaar zijn. De laatste raadszitting is een nuttige vergadering geweest. Er werd o.m. een Voor de politierechter „Lelijk, juffrouw" De joffer, een fikse brunette van on bestemde leeftijd, doch stellig niet bo ven de dertig lentes, had iets lelijks g-daan. Zij had een 63 jarige antiquair in zijn eigen huis een portemonnaie met 12 (ongedevalueerde) florijnen ont futseld. Dat raag niet van de wet. Hij had er werk van gemaakt en daarom moest die boze juf verschijnen voor de politierechter. Zij erkende kortweg, dat ze die 12 pietermannen van de oude heer had geroofd, maar zeide zij, ze had hem „iets" verkocht, dat precies 12 gulden kostte. „Dus had ze er recht op." Uiteraard wilde de rechter wel weten wat ze dan wel verkocht had. Dat wou ze wel mededelen. Zij vertelde het uit voerig. Het kwam hierop neer, dat zij haar „eer" te gelde had gemaakt De oude antiquair hoorde het als ge tuige onbewogen aan, want hij was stokdoof. Daarom mocht hij ook vlak bij de rechter komen staan „om niets dan de waarheid" te gaan verklaren. Het was Inderdaad een enorm oud ver schrompeld mannetje, zoals hij daar op de groene tafel leunde. Nadat de rechter hem enkele malen met luider stemme had voorgehouden, wat die juffrouw over haar „eer" had gezegd, zei de oude, dat het niet zo was. Onder ons gezegd en- gezwegen: „Het klonk geloofwaardig." De officier kwam daarop tot zijn el* De beroving achtte hij bewzen en hij vond het lelijk van die juffrouw, dat zij probeerde die oude man zwart te maken Hij vroeg voor het feit, dat hij ernstig vond, vier maanden gevangenisstraf. De politierechter sloot zich hierbij aan, on danks dat de tranen rijkelijk begonnen te vloeien bij de verdachte. De oude getuige vluchtte weg, een gebroken man. De slechtheid van de vrouw had diepe indruk op hem ge maakt. Zijn angst was nog, dat de ver dachte en haar kornuiten van de pu blieke tribune heb buiten de schedel zouden klieven..... „Volgende zaak", zei de politierech ter. kledingreglement voor het Alkmaarse gemeentepersoneel vastgesteld. Dit bete kent, dat het gemeentepersoneel voor zover het ervoor in aanmerking komt, werkkleding krijgt. Nu ja. „krijgt" is 1 t woord niet, want de aldus bedeelden zullen zelf een vierde gedeelte van die kleding moeten betalen. Zij krijgen dus driekwart jasje en driekwart broekje. Het georganiseerd overleg, waarin het NVV, het CNV en de KAB zitting hebben, gaat volkomen accoord met die terugbetaling van 25 procent voor de verstrekte kleding. In de gemeenteraad .hadden echter de anti-revolutionnairc heer Hoytink en de communistische heer Torenvlied bezwaren tegen die terug betaling, omdat die naar het inzicht van deze raadslieden de lager bezol digden te veel belastte. De raad voelde die bezwaren niet en besloot tot kleding reglement met terugbetaling. Het was o. een koninklijk gebaar geweest, wan neer de gemeente die f 4000 nu maar had laten zitten, die door de terugbe taling verkregen zullen worden. Maar ja, als men geldgebrek heeft, dan moet men wel eens oppassen met zijn geba ren. Wij vinden dit kledingreglement daarom niet vorstelijk, maar wel sym pathiek. want het is een vooruitgang. Met gevelde lans heeft in deze zit ting de heer Berkhouwer (vvd) een Wiener Sangerknaben In het Gulden Vlies llrad het be kende Oostenrijkse gezelschap de „Wiener Sangerknaben" op. Voor een geheel gevulde zaal lieten zij een programma horen, dat deels gevuld was met wereld lijke en geestelijke liederen, deels met enige volksliederen. Als hoog' tepunt van deze avond mag wel gelden, de opvoering van de ko mische opera (operette zou hier wellicht beter op zijn plaats zijn) „De bruilof, bij lamplicht" van de negentiende eeuwse componist Jacquis Offenbach. In veelkleuri ge pakjes betraden deze zingende kinderen hier het tbneel; het was zowel een lust voor het oog als voor het oor. Want zingen kun nen zij, deze Oostenrijkse knaap jes! Welke bezwaren men ook mag koesteren tegen dit soort» zang, toegegeven moet worden, dat de „Wiener sangerknaben". die onder muzikale leiding van Peter Lacocovich stonden, een uit nemende stembeheersing en muzi kaliteit bezitten. Dit gevoegd bij een voortreffelijke discipline geeft een resultaat, dati de roem van dit 450 Jaar oude gezelschap waardig is. aanval gedaan op het voorstel tot aan koop van twee percelen aan het Luttik Oudorp. De gemeente wil daar de So ciale Werkplaats Sn huisvesten. Er moet wat gewrikt worden aan deze panden en er moet wat verbouwd wor den. Alles gaat vele duizenden guldens kosten en dan is Alkmaar een Sociale Werkplaats rijker, die lang niet ideaal is. Het zat de heer Berkhouwer wat dwars, dat hierdoor bruikbare woon ruimte aan de woningvooraad wordt onttrokken. Dat bleek nogal mee te vallen, want het ging maar om één ka mer en per slot van rekening, krijgen we daarvoor een lang niet ideale, doch weliswaar bruikbare sociale werkplaats weerom. De heer Berkhouwer zei zelfs, dat als een particulier zoiets deed, hij al met een been in de gevangenis stond Dit argument bleek de raad niet te ver ontrusten, want de percelen werden toch aangekocht voor bovengenoemd doel. De Raad had ook weinig keus en misschien valt het na de verbouwing nog. wel mee. Zo werd er vier uur achtereen ver gaderd. En op opvallende zakelijk ni veau. Een zitting, waar hout gesneden werd. De grote bactenëniager Voor het Instituut voor Arbei dersontwikkeling hield Maandag avond de heer Adriani, leraar aan de HBS alhier, een lezing over het leven en heo werk van de grote Franse bacteriënjager Louis Pasteur. Louis Pasteur heeft in zijn jeugd de arbeid en de tijdindeling op haar juiste waarde weten te schatten, omdat hij al vroeg bij zijn vader in de leerlooierij moest helpen. Op de lagere school en ook op het lyceum was hij geen ultblln ker, hoewel er toch in die tijd reeds iets bijzonders met hem aan de hand geweest moet zijn, want één van zijn leraren raadde zijn Giders aan om hem naar de hoge school in Parijs te sturen. Deze studie verliep vlot en hij haalde zijn doctorstitel in de scheikunde met een proefschrift ever het eigenaardige gedrag van wijnsteenzuur. Nadat hij leraar was geweest te Dyon werd hij benoemd tot hoog leraar aan de universiteit te Straatsburg, waar hij ttwee fce langrijke dingen vond, in de e<pr ste plaats zijn toekomstige vrou*/ de dochter van de rector magniJi cus die voor hem in zijn verdoe leven een grote steun zou beceke nen. De tweede ontdekking was een schimmelsport, die op een van de wijnsteenzuursoorien een bijzondere invloed had. Deze ortt dekking nam hem zo in beslag, dat hij te laat! kwam voor de trouwplechtigheid. Steeds verder kom: hij met zijn onderzoekingen en zo ontdekt hij o.a. het) middel om miltvuur bij het vee te ebstrijden. Ook voor vele andere besmettelijke ziekten vindt hij de bestrijdingsmiddelen. Als laatstte ontdekking is er dan de bestrijdingswijze van hondsdol heid, die voor die tijd één van de meest gevreesde ziekten was. Hiermede had hij het succes van zijn leven bereikt en kort daarop kwam er dan ook een ein de aan dit werkzame leven. Dr. Adriani besloot! zijn lezing met het voorlezen van een stuk uil een boek over deze gro.e fi guur. Een hartelijk applaus van de aanwezigen was de dank voor de ze interessante en leerzame iniei ding. agenda HARMONIE THEATER: De Ra; met Richard Basemhard, Scott Brady en Roy Roberts. Toegang 18 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 en 9.30 uur, Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur matinee. CINEMA AMERICAIN: 't Zal je niet gebeuren met Erminio Macario. Toegang 14 jaar onder geleide. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 en 9.30 uur, Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur matinee. VICTORIA THEATER: Nattigheid met Rosalin Boulter en Ronald Shiner. Toegang 14 jaar onder geleide. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 en 9.30 uur, Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur matinee. A.B.T.: Buffalo Bill grijpt in! Met Rtchard Arlen en Jennifer Holt. In het voorprogramma Utah, de Wreker. Toe gang 14 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. BERGEN. BIOSCOOP DE RUS. Vrijdag. Zaterdag en Zondag: Bestem ming Tokio met Cary Grant en John Garfield. Toegang 14 jaar. Maandag Woensdag en Donderdag, Duistere Wegen, met G Raft en Humphrey Bo gart. Toegang 14 jaar. x Dierenbescherming In de omgeving van het Centraal Zie kenhuis zwerft een grote rode kater. Ter beschikking een middelmatig grote hond, reu, langharig, lief karakter. Ontvangen van mw. D. uit Schoorl voor het te stichten asyl f 1. Adres inspecteur; G Verwer, Baanstr. Alkm. Aan de hand van ons verstrekte uit voerige gegevens, kunnen wij than* voor onze lezers een overzicht van de voor naamste wijzigingen welke de winter, dienstregeling op het van Alkmaar en het van Schagen uitgaande net der Ned. Auto Car Onderneming brengt, vermel den. Hei Alkmaar-net De beperkingen op de van Alkmaar uitgaande lijnen vallen hoofdzakelijk in de middenochtend, en vroege middag uren- Verschillende late Zaterdagavond en Zondagavondbusritten zijn vervallen. In lijnvolgorde noemen wij de volgende belangrijke wijzigingen: LIJN B: AlkmaarSchermerhorn Edam; in beide richtingen vier diensten opgeheven, de laatsten in beide richtin gen één uur vervroegd. LIJN F: gedeelte AlkmaarDe Rijp de ritten Alkmaar N-S. v. 10.15 en 14.15 en De Rijp v. 11.05 en 15.05 vervallen. LIJN G: gedeelte AlkmaarPurraeri. end; i.p.v. de ritten Alkmaar N-S. v. 13.10 en 15.10, écn nieuwe Alkmaar NS v. 14.10. In omgekeerde richting uit Purmerend i.p.v. 12-05 en 14-05, één dienst te 13-05- LIJN S, gedeelte AlkmaarDe Kaag: in beide richtingen thans iedere drie uur i.p.v. om de anderhalf uur een busrit. LIJN U: gedeelte AlkmaarNoord. Scharwoude; de diensten Alkmaar N.S. v. 14-00 en 17-00 en Noord Scharwoude v. 14 30 en 17-30 vervallen. I.p.v. te 18.00, vertrekt reeds te 17.10 ritnum- mer 43 van Alkmaar naar N. Schar, woude; omgekeerd nieuwe dienst te 17.50 van Noord Scharwoude. LIJN Vs Alkmaar—Warmenhuizen Ja. heus, lezer, als men doorzettings. vermogen bezit is er van alles te berei ken. De leden van het Thuisfront Comi té Oudorp N.H., zijn toch werkelijk al len geen geboren tonelisten en ook geen operazangers. Maar toch is het hun ge lukt om de burgers van Oudorp een paar genoeglijke avonden te bezorgen. Zij brachten Zondag en Maandag een revue, getiteld „Alles komt weer goed". Na het openingswoord van kapelaan Brinkman, waarin hij de 300 aanwezigen hartelijk welkom heette en hen dankte voor hun grote opkomst ondanks het slechte weer, nam het spel zijn aanvang. Kleine voordrachten, schetsjes uit het werkelijke leven, zang en declamatie, dit alles was netjes in elkaar gepast en het geheel vormde een keurig aanzicht. Voor de pauze voelde het gezelschap zich nog wat onwennig op de planken maar dat was na de korte pauzering ge. heel verdwenen. In dit laatste tijdsbestek kreeg men ook meer het publiek op zijn hand. Het was jammer dat belangrijke gedeelten voor de bezoekers, die achter in de zaal hadden plaats genomen, voorbij gingen zonder dat zij het juiste konden verstaan. Een betere microfoon was hier op zijn plaats geweest. De be lichting was prima in orde en hierdoor kregen de Vellow.Greens een fleurig aangezicht. Deze 8 Oudorpse schonen wisten op een spontane wijze in enkele liedjes uit te beelden het vertrek en le ven van onze jongens overzee. Alhoewel deze liedjes als tweestemmig bedoeld waren, kon slechts een kenners-oor het verschil opmerken. De tweede stem had meer forser uit de hoek moeten komen, hetgeen gunstig op het geheel had kun nen werken. Tijdens de pauze werd een verloting Alkmaarse etaleur vindt een originele verkoopmethode- „Patent-mannequin" toont jurk in een handomdraai TOEN COLUMBUS eeuwen her zijn spreekwoordelijk geworden uitvinding deed en daarmede het eierdopje overbodig maakte, zeiden alle mensen: „Daar is niets aan, dat kan ik ook". Maar niemand was op het idee gekomen En sinds die gedenkwaardige dag zijn er vele uitvindingen gedaan, die in eenvoud wedijveren met het ei van Columbus, uitvindingen, die veelal wegens hun eenvoud slaagden. Als laatste in deze serie kunnen wij u thans noemen de uitvinding, die een Alkmaarse étaleur, de heer Verburg uit de Ripping. straat, onlangs heeft gedaan. Onlangs, dat is ongeveer een jaar geleden, doch eerst thans is de octrooiaanvrage ver genoeg gevorderd om enige bijzonderhe. den over dit Alkmaarse ei van Columbus te kunnen vertellen- Daarom zijn wij thans naar de beer Verburg toege stapt, waarop deze ons het een en an der verhaald heeft over zijn uitvinding, die de naam „patent-mannequin" draagt. Zo eenvoudig. Het Is zo eenvoudig, het principe, waarop deze „patent-mannequin" ge grondvest is. Maar laten wij de uitvin der zelve aan het woord: „De enkele malen, dat ik bij grote drukte assisteerde bij de verkoop, had ik steeds opgemerkt dat het werk, door mij tevoren in de étalage verricht, geheel teniet werd ge daan door het behelpen in de winkel Had ik de juricjes op een verlokkende wijze in de étalage gezet (de heer Ver burg is namelijk étaleur in de stoffen- en damesconfectiezaak van Snoeck in de Langestraat), zodat de klanten het mo del goed konden bewonderen, dan had ik mijn best gedaan om de toekomstige klanten u 11 de straat i n de winkel te halen. Eenmaal in de winkel, blijft de verkoopsters niets anders over, dan het jurkje op een toonbank uit te spreiden en te laten zien, dat de stof van goede kwaliteit is. En van deze grondgedachte ben ik uitgegaan: zoals de klant het in de etalage ziet, moet zij het ook in de winkel kunnen zien". De heer Verburg haalt een ver chroomd koperen standaard van onge veer 1-60 lengte uit een kast te voor schijn en gaat verder: „Het kwam erop neef, dat ik een „pop" moest uitvinden, waarop het mo del van de confectiejurk in één hand. beweging getoond kon worden. Dus niet zoals bij een gewone etalagepop, waar. op men de jurk slechts kan tonen door haar over het hoofd heen aan te trek ken. Bovendien moest mijn patent-man nequin ook ongekleed in de winkel kun nen staan; hij mocht dus geen typisch vrouwelijke vormen bezitten en moest voldoen aan zekere aesthetische eisen. De heer Verburg haalt een jurkje te voorschijn en.... ja werkelijk, met één enkele handbeweging kan het model van de jurk getoond worden op een wijze, die alle twijfel over de waarde van deze uitvinding buitensluit. En wat het be langrijkste is: behalve het feit van de uitvinding zelve, betekent deze „patent- mannequin" een revolutie van ver koopsmethode. Het is dan ook te begrij pen. dat de heer Verburg, die zijn uit vinding zelf exploiteert, zeer veel succes heeft, zowel bij de grote als bij de kleine d:mesconfectie-zaken. Tekenend is het vooral, dat de directies van vele. grote warenhuizen besloten hebben, de „pa tent-mannequin" bij de verkoop te gc. bruiken. En de uitvinder is vol geestdrift. 1 li) heeft trouwens nog meer uitvindingen in petto, deze Alkmaarse etaleur. Waair. ee wij maar willen zeggen, dat wij nog wel eens meer wat van hem zullen horen. gehouden. Een enorm aantal prijzen was door de plaatselijke middenstand be schikbaar gesteld. Ongeveer 1000 loten werden verkocht. Het toneelspel was ook goed, ofschoon we van amateurs natuurlijk niet alles verwachten kunnen. De leider van het Thuisfront, de heer Sprinkhuizen, onder wiens leiding even eens deze avond werd gegeven, en met hem alle medewerkenden kunnen op een uitstekend geslaagde avond terugzien. De gehele opbrengst van deze avonden zal ten goede komen van de jongens van parochie Oudorp die momenteel in de verre Indiën verblijven. Hulde aan zulk een ondernemingsgeest. Koedijk „Hel Wille Kruis" vergaderde In de zaal van de heer Butter verga derde de afd. Koedijk van „Het Witte Kruis". De belangsteling was gering, toen voorzitter, burgemeester Schellinger in zijn openingswoord de afgetreden voorzitter, de heer Sloof, dankte voor het door hem verrichte werk. Voorzitter deelde mede, dat de heer Sloof thans als gewoon bestuurslid zit ting heeft. Voorzitter besprak daarna de onverkwikkelijke toestand, ontstaan door het niet verzekerd zijn van het personeel van Gezinsverzorging en de wijkzuster. Deze laatste is sinds kort echter vrijwillig verzekerd, wat niet ge heel juist is. Dezer dagen zal op het raadhuis een bespreking plaats vinden, die hopenlijk aan deze toestand een eind maakt. Al het personeel zal dan ver zekerd zijn zoals het behoort. De beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering werd daarna besproken. Het ging hier hoofdzakelijk om een ver zoek toestemming te verlenen een be drag van f 10.000 te besteden voor de a.s. herdenking van het 75-jarig bestaan Daar niet medegedeeld werd, waarvoor men dit grote bedrag wil gebruiken, werd besloten de afgevaardigden vrij mandaat te geven. Ook de andere voor stellen zullen de afgevaardigden naar eigen inzicht kunnen beoordelen. Als af gevaardigden werden aangewezen voor zitter, burgemeester Schellinger, en mw. van MeursKeizer, penningmeesteress? van Gezinsverzorging. Tijdens de rond vraag tlankte de heer Sloof namens de wijkzuster voor het beschikbaar stellen van een licht motorrijwiel. Mw. Boon Spruit en mw van MeursKeizer stel den daarna nog enkele vragen over het interne werk van Gezinsverzorging, welke door voorzitter naar genoegen werden beantwoord. Hierna werd deze nuttige, maar zeer slecht bezochte ver gadering gesloten. Aurora's trots was te bezichtigen In de toneelzaal van de heer Schuit presenteerde Zondagmiddag „Aurora" zijn pas verkregen instrumenten voor de burgerij. Het was een keurig gezicht deze in nikkel uitgevoerde nieuwe in strumenten uitgestald op het toneel te zien. Helaas was er van de zijde der burgerij geringe belangstelling; heit slechte weer zal hieraan wel schuldig zijn. Een gezelig bal door de „Aurora" band besloot deze tentoonstelling. Schagen: de bus Alkmaar N-S. v. 21.15 en omgekeerd die van Schagen v. 21.4Ö vervallen. LIJN W: ged. AlkmaarBeverwijk; in beide richtingen vervallen enige avondritten. LIJN X: AlkmaarUitgeest; de dienst Alkmaar v. 9.10 loopt thans dagelijks één uur later, dus veffekt nu te IO.IOj In omgekeerde richting werd de rit Uit geest N.S. v. 10.00, één uur en twintig minuten laten gelegd. (V. thans dage. lijksk 11.20). LIJN Z: AlkmaarEgmond a- Zee; verkeer tot dit voor winteromvang be perkt. LIJN AF: AlkmaarPetten; de ritten Alkmaar N-S. v. 8 50 en 18.50 en Pet. ten v. 9.25 en 19-25 vervallen. LIJN MU: Alkmaar Zijdewind Schagen; laatste rit Alkmaar N-S. v. 22-15 vervalt LIJN SE: ged. Alkmaar—Waardijk— De Kaag; beperking als op lijn S, zla aldaar. Rondom Schagen LIJN M: SchagenSpanbroekHoorn laatste bus één uur twintig minuten ver laat, v. 21-35. Omgekeerd gaat de eerste wagen van Hoorn naar Schagen twintig minuten vroeger, n-1. te 5.40. LIJN R: SchagenCallantsoogDen Helder; eerste bus vijftien minuten ver. vroegd. v. 6.45. Omgekeerd gaat de eef ste wagen één uur vroeger, n.1. te 7.10 van Den Helder naar Schagen. LIJN AE: SchagenMiddenmeer; de eerste rit thans 6.20 i-p.v. 7,15. LIJN AH: SchagenOudesluis—Den Helder: de dienst Schagen N.S. 7-55 vervalt, voor de eveneens vervallen rit, ten Schagen N-S. v. 19.35 en 21-35, één nieuwe dienst Schagen v. 18.50. Om. gekeerd zijn opgeheven de diensten Den Helder N.S. v. 7-00, 8.55 en 20.30, ter. wijl de wagen van 18-40 uit Den Helder nu vijf kwartier later vertrekt, n.1. 19.55, Tot zover de belangrijkste verande ringen in de Naco-dienst welke intussen zijn doorgevoerd. Ver keer s-omvanq A dam-Pui merend Bij een beschouwing van de verkeers- cijfers betreffende de door de Naco thans als buslijn geëxploiteerde vroegere tram. verbinding PurmerendSchouwAmster dam, zien wij dat deze nagenoeg gelijk bleven. De N-Z.H—tram vervoerde hief in de maanden Juni, Juli en Augustus 1948, 398-249 passagiers; in de overeen, komstige maanden van 1949 telde de Naco 384.565 reizigers. De vervoersda- ling was slechts vier procent, hetgeen in verhouding tot de algemene terug, gang in het openbaar verkeer als ge volg van afnemende koopkracht, niet zo veel is. Castricum Bevorderd Onze plaatsgenoot, de heer E. H. Fiat, arbeider aan het sta ion Nederl. Spoorwegen te Uitgeest lj bevorderderd toe le arbeider. Benoemd Per 1 Nov. zal de heer O. de Vries, werkzaam bij het PWN, als geemente tuinman in dienst tre den. Schaakclub „De Pion" De uitslagen der gehouden on derlinge competitie zijn als volgt': H. TiemstraThe de Smalen 1/2 1/2; C. J. HeeckD. Keetabaes 10; Walt UhlJ. van Raven zwaai 1/21/2; C. BennesWer ner Uhl 10; v. Cranenburgh— Roman 01; KooimanJ. Zaal 1 0; P. J. ZwartP. Bouwen 0— 1; B, Beentjes—dr de Jongh (afgebr.) Behouden thuis De militair J. P. Bakker. Nuh. v d Veenstraa; 29, arriveerde Maan dag met het ss Grote Beer. De gehele straat was In vlaggentooi,, terwijl voor de ouderlijke woning een erepoort was aangebracht. ALKMAARSE EXPORTVEILING. Maandag 24 October. Bevelanders: 7,50 slabonen z. dr. 5286, afw. 35—50; stoksnijbonen 56—75; 1.10; pronkbonen 3852; komkommers 922; tomaten A 3042; afw. 16—26; tomaten bonkea 16-22; witlof I 40-55; II 26-35; bl kool Ia 35; I 15—26; II 12—20; rode kool 5.50—11; groene kool 6.20—'2.60 spruitkool I 3255; II 26—32; spinazie 16—52; postelein 42-50; sla; 15—16.50 koude grond 4 -14; andijvie 5—12; Ap pels: Goudreinette 2030; Groninger Kroon 25—26; Schellinkhouter 16; rode bieten 6—7; bospeen 7—17; winterpeen 69,50; waspeen 6—18; uien I 1216 afw. 4—11; uien drielingen 6—10; uien nep 79; prei 14'22; II 9; soepgroen ten 1—4; selie 14; Druiven: Franken thalers 60—75; Alicant 5285; Beurré Clairgeau 714; Conférence 6—17; Gie ser Wildeman 4—8; Legipont 7—18; Nouveau Poiteau 610; St. Rémy 6—8 Soldaat Laboureur 4; Williams Dutches» 714; Zwijndrechtse wijnpeer 610.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2