aar Wordt Duitsland tot de Olympische Spelen toegelaten? rVEILIG VERKEER VJ iTHet Huis aan de Baai Moeilijkheden door de scheiding tussen Oost en West De Duitse kwestie Op de laatste bijeenkomst van Jiet Olympisch Comité werd be floten om de Duitse kwestie tot éen volgende vergadering aan te houden. Een redacteur van het ANP heeft aan de heer Scharroo nadere bijzonderheden over deze fcangelegenheid gevraagd. Op de vraag waarom Israël wel en Duitsland niet- op de Parijse bijeenkomst voor deelneming aan de volgende Olympische Spelen kon worden aanvaard, verklaarde de heer Scharroo, dat er geen en kei bezwaar is om Israël toe te laten. Reeds op het congres te Lon den, in 1948, was van de zijde van Israël om toelating verzocht, maar toen was de situatie nog te onoverzichtelijk om een beslis sin? te nemen. De politieke situa te in Israël is thans geregeld. In het land kunnen 'sportlieden zon der onderscheid van ras of geloof aan wedstrijden deelnemen en ook ten aanzien van de uitzend Ing van athleten naar de Spelen zijn geen beperkende bepalingen gemaakt. DE DUITSE KWESTIE. Dat Duitsland geleidelijk weer in de internationale sportge meenschap zal worden opge nomen ligt in de lijn der din gen. Voor velen der IOC leden en zeker voor mij. zal dat enigszins moeilijk zijn, want gevoelens van persoonlijke aard kunnen niet zo maar worden uitgeschakeld. Gelet op het algemeen belang en de Olympische gedachte mogen wij ech-er daaraan nic: toe geven en moeten wij persoon Iijke gevoelens laten wijken voor practische overw .gir.gr. Wij dwepen met Schiphol Ofschoon het burgerluchtver keer in Nederland nu reeds 30 ja ren telt en de geweldige uübrei ding van het luchtvervoer na de oorlog het vliegen bijna het ka rakter van alledaagsheid heeft bezorgd, blijkt het wonder van 't vliegen voor het Nederlandse pu bliek haar grote bekoring nog niet te hebben verloren. Schiphol, waar het hart van de Nederlandse luchtvaart dag en nachi onstuimig kolpt. trek: nog steeds vele bezoekers, vooral in de vacantiemaanden en de belang stelling voor Nederland's wereld luchthaven neemt eerder toe dan af. in de maand Augustus van dit Jaar werden echter alle records gebroken. Ruim 224.000 bezoekers passeerden in die maand de con •trole. waarvan er 110.000 deelna men aan de door de KLM georga niseerde rondleidingen. Dit was de eerste maal, dat meer dan 200,000 eprsonen in één maand tijds Schiphol bezochten. Voor de oorlog brachten niet minder dan 4,443.000 personen een bezoek aan de vliegvelden Schiphol, Waalhaven. Welschap en Eelde. Na de oorlog bedroeg het aantal bezoekers aan Schip hol ruim 2 millioen. dit is in vier Jaar bijna de helft van het voor oorlogse aantal over 20 jaar. Uit deze cijfers blijkt wel zeer duidelijk de grote belangstelling van hei Nederlandse volk voor de luchtvaart in h:t algemeen en de KLM in het bijzonder, welke de belangstelling voor de KLM gedu rende haar 30 jarig bestaan een grote en bijzonder gewaardeerde steun en stimulans is geweest. De vraag is echter, wanneer dit ogenblik gekomen is. Wanneer zullen de gevoelens der spori'e den van alle landen zodanig zijn, dat zij de Duitsers weer op het sportveld willen ontmoest: Van grote invloed zal rok zijn hoe de politieke toestand in Duitsland zich zal ontwikkelen. Als wij deze situatie bekijken, dan bestaat het Duitsland van voor de oorlog niet meer. Ket IOC heeft Keen vertegenwoordigers in Duitsland meer en er bes'aat geen Duits Olympisch Comité, dat het gehele land bestrijkt. Voor alles moet het IOC* ?'«h MILLIOENEN Amerikanen hebben kennis kunnen nemen van de laatste snufjes op het gebied van woningln richting, toen onlangs in alle delen van de Verenigde Staten in het kader van de woningweek modelkamers ge ëxposeerd werden. In een zevenhon derd gemeenten in de V. S. waren mo delwoningen ingericht, waarbij van de ideeen van architecten, bouwers en de binnenhuisarchitecten gebrnik was ge maakt om een zo modern en aantrek kelijk mogelijk geheel tot stand te bren gen. In alle gemeenten van de Verenigde Staten was men in de gelegenheid een grote verscheidenheid van woningen te bezichtigen van grote op speciale be stelling gebouwde woningen af tot kleine in montagebouw gebouwde bui tenhuisjes toe. IN ALLE WONINGEN was er echter naar gestreefd, een doelmatige inrich ting aan een fraai interieur en ex teneur te paren. Over het algemeen was er meer dan voldoende bergruimte, streefde men naar een open bouw, waarbij er geen af scheidingen meer tussen de verschillen de vertrekken waren, maar het ene vertrek met een wijde doorloop in he'. andere overging en naar doelmatig in gerichte keukens, waarin de kachel, de aanrecht en koelkast zo geplaatst wa ren. dat de huisvrouw onnodig lopen bespaard wordt. Grote ramen 'lieten een overvloed van licht de woningen binnenstromen. De sousterrains waren, om van de ruimte zoveel mogelijk par tij te 'rekken, onderverdeeld in speci ale werkruimte, een waskeuken en een ruimte voor ontspanning. VELE ARCHITECTEN en deskun digen op het gebied van woningbouw voorspellen, dat het verwarmingssys teem waarbij in de plafonds vloer- Lifttocht van 10 000 km. Vier jongelieden, een Nederlan der. iwee Engelsen en een Amerl kaan, alle studenten, hebben zon der geld op zak een tocht van 8 weken gemaakt van Nederland uitl naar Denemarken. Duitsland, Zwi!seriand. I-alië, Sicilië, Tunis Algerië, Marokko. Spanje en Frankrijk, in totaal een afstand van ongeveer tienduizend kilome ter. welke al liftend is afgelegd. Hier en daar verdienden de jon gelui enig zakgeld door het» ver richten van werkzaamheden. In Hau'e Saone Frankrijk) hebben de vier makkers van elkaar af scheid genomen om ieder naar zijn land terug te keren. echter buiten alle kwesties van internationale politieke aard hou den. Maar het moet er wel ïeke ning mee houden, dat er thans 2 delen bestaan, West en O. st Duitsland. Als gevolg hiervan kan het Duits Olympisch Comité, dat korte tijd geleden te Bonn werd opgericht, niet beide delen van he. vroegere Duitsland bestrijken. Wanneer dus het IOC samenwer kmg met Duitsland wil overwe gen. dan zou het de mogelijkheid moeten nagaan om ln elk der bei de landen een comité te erkennen en tevens in elk van deze beide landen vertegenwoordigers moe ten benoemen. Het is een zeer moeilijk vraagstuk, maar naar mijn mening Is dit de enige op lossing. Het congres van het IOC wordt pas in Mei van 't volgend jaar gehouden, zoda. er nog ruim tijd is om deze delicate kwestie grondig te bestuderen alvorens 'n voorstel te formuleren, dat aan de leden van he: IOC te Kopenhagen kan worden voorgelegd. pijpen worden ingegoten, die warmte uitstralen, televisie ontvangers, die in een muur van de woonkamer zijn in gebouwd om ruimte te sparen, ramen van de vloer tot het plafond, die de gehele breedte van de kamers beslaan, badkamers, die voorzien zijn van lam pen voor ultraviolette of infra rode stralen en bloementuinen, die tot bin nen het huis doorlopen, weldra alge meen zullen zijn. x Een vliegtuig werd neergeschoten Het was op 5 October 1914, eni ge weken na het begin van de oor log, dat een Frans militair vlieg tuig. bemand met piloot Frantz en de mecanicien Quenault, het eers e luchtgevecht- leverde met en Duits toestel dat over Parijs vloog en het neerschoot. De mecanicien had een kara bijn waarmee hij op het vijande lijk vliegtuig schoot. Wie was meer verbaasd over het resultaat? De schutter misschien? Ongetwij feld als men de oorlogsherinne ringen van de kranige oorlogs vlieger Guynemer mag geloven, die rapporteert met hosveel scep tische gevoelens de bemanning dit wapen altijd aan boord bracht dat toch zeker onevenredig zou zijn aan hun eventuele vijand, en n.b. bestemd was omhet re volver te vervangen. Volgens hem zijn deze ..millioe nen van Kruger" naar Nederland overgebracht, waar ze op myste rieuze wijze verdwenen zijn. Een verslaggever van de te Jo hannesburg verschijnende Sun day Times heeft deze Raubenhei mer opgezocht. Deze vertelde hem dat hij in 1900 was belast met de bewaking van de trein die een deel van de schat, drie milloen pond, in verzegelde kisten naar de Lagoa baai in Poriugees Oos* Afrika bracht. Hij toonde de ver slaggever nog het recu, door hem ontvangen, waarop staat te lezen „P.-rsone trein. Draagende 3.000.000 pond drie miljoene pond saats geld afgelswer ie Lou renco Marqués". Raubenheimer vertelde voorts. 32. Kappie, de maa; en de Baron kwamen weer veilig op de „Kraak", hoewei dat niet meeviel met die zware zakken. „Wanneer u nu de sleepkabel los wilt gooien, meneer de Baron" zei Kappie. „Dan pas zijn we weer vrij De baron was daar juist heel ijverig mee bezig, toen Horrel op het achterschip van de driemas ter verscheen. Hij had het natuur lijk verdacht gevonden, dat zijn bemanning opeens de zeilen ging De KLM Constellation PH TAU „Utrecht" die onlangs van Schip hol naar New York vertrok, werd bestuurd door gezagvoerder W. Wilkln; toen deze zijn machine op het New Yorkse vliegveld neer zette, had hij zijn twehonderdste oceaanvlucht voltooid. Wayne Wendell Wilkin, gebo ren in Akron (Ohio), is thans 31 jaar oud en vliegt na bijna vier jaar voor de KLM. Als Jongen inieresseerde hij zich al voor de luch-vaart en tij dens zijn studiejaren aan de Kent State University, waar hij s'udeerde in de economie en han delswetenschappen, bouwde hij in zijn vrije uren ijverig model vliegtuigen. De universiteit stelde hem in de gelegenheid om een opleiding tot vlieger te volgen. Hij werd hierna verkeersvlieger bij enkele Ameri kaanse luchvaartmaatschappijen en toen Amerika aan de oorlog ging deelnemen, werd hij inge iSleeld bij de North Atlantic Air transport Division, een onderaf 'deling van het luchttransporicom 'mando van de Amerikaanse lucht "ftiachL Op 1 November 1945 kwam hij ,pij de KLM in dienst: zijn eerste dat de rest van hst geld in twee partijen van vier millioen pond elk eveneens via De Lagoa baai naar Nederland is gekomen. Hij ontsnapte later uit een krijgsge vangenenkamp in Zuid Afrika en vluchtte naar Nederland. Daar vertelde dr. Leyds, staa'.ssecreta ris van de oude Zuid Afrikaanse republiek, hem dat al het geld vel lig in Den Haag was en da: men er niets over zou uitlaten, vóór de toestand In Zuid Afrika was opge helderd. Waar het geld zich pre cies bevond is nooit onthuld en to: op de huidige dag onbekend gebleven, aldus de oude Rauben h^imer. Hii zsi ook nog. dat hij Wins-on Churchill per trein naar Pretoria had gebracht, teen die gevangen was genomen. strijken, en hij was dat eens gaan uitzoeken. „Blijf van die kabel afi" schreeuwde hij naar de baron. „Hojo!" zei de baron. „Wanneer hij los is, en eerder niet»! Een stoe re zeebonk laat zich niet bevelen door de een of andere rover. Weet dat je met een ruige zeezwabber te doen hebt? Haha!" De baron had nie; al deze prachtige woorden Pot Horrel hoe ven zeggen want net daarvoor was er een zeil naar beneden ge vlucht naar New York in KLM verband was in Juni 1946 met een Douglas DC 4. Sindsdien hseft hij nog 148 oceaanvluchten gemaakt, waaronder 2 non stop vluch-'en tussen Amsterdam en New York. Wilkin is een van de vijftien Amerikaanse vliegers, die momen 'eel bij de KLM in dienst zijn; in zijn vrije uren vervolgt hij thans zijn siütiie, die hij in 1940 heeft moeten onderbreken: hierdoor heeft hij onder zijn collega's de bijnaam „student piloot" gekre gen. Hij wil trachten zijn „mas ter degree" :e behalen in de vak "ken, waarin hij toenderijd s'u deerde. Fausio Coppi won weer eens Fausio Coppi heef* de ronde van Lombardije in sctiitt"ererfde vorm ge wonnen. In de tijd van 5 uur 50 min. -30 sec gemiddelde van 38 km werd hij eer ste met 2 min. 52 sec. voorsprong op de formidabele Zwitser Kuebler, en op zijn landgenoot Logti en Magni, die resp tweede, derde en vierde eindigden. Het ronde-record stond op naam van Coppi met een gemiddelde van 37.860 km. In de groep van Kuebler zaten ook Covolo, Albani. Bresci. Fernara. allen Italië, de beide Fransen Oland en Baratin en verder Pasoiti, Simoni. Grosso en Leoni. Op 3 min. 43 sec. kwam verder een peleion van onge veer 29 renners. STERKE DAME Tijdens een atletiekwedstrijd te Tbi tissi heeft de Russin Anna Andrecva het wereldrecord kogelstoten gebracht op 14.75 meter. Het oude record stond op naam van Tatiana Sevinkova (Rus land) en werd op 4 Augustus 1948 te Moskou gevestigd met een worp van 14.59 meter. komen, die precies op de roTtr was terechi gekomen De meester had het vuur al op gestookt, de sleepkabel was ver wij derd, en de „Kraak" voer op eigen kracht langs de afgetakelde driemaster. „Nu gaan we hem opzetten kraaide de baron. „Deze wedstrijd moet door dit schip gewonnen worden, anders zou hei niep aar dig zijn voor mijn mémoires!" „Ik ben benieuwd of mem au rus een soort beest is!'* dacht de maat. DINSDAG. 25 OCTOBER na twaalf uur: Hilversum I, 301 m 12,00 Orgel spel 13,00 Nieuws 13,15 Dans orkest 14,00 Voor de vrouw 14,30 Radio matinéee 15,30 Ros siniprogramma 16,30 Jeugduit zending 17,25 Gr.pl. 18,00 Nieuws 18,30'Strijdkr. 19,05 Kamermuziek 20,00 Nieuws 20,15 Gev. progr. 21,30 Suri naamse muz. 22,00 Harmonetta 22,30 Kamermuziek 23,00 Nieuws. Hilversum H. 415 m 12.00 Ork. zonder naam 13,00 Nieuws 13,20 Metrop orkest 14.30 Voor de vrouw 15,00 Schoolra dio 16.00 Voor de zieken 17,00 Jeugduitzending 17.45 Amusementsmuziek 18.30 RVU 19,00 en 20.00 Nieuws 19,40 Orgelconcert 20.12 Muziekfestl val in Umbrië 21.50 Chopinpr. 22.35 Gr.pl. 23.00 Nieuws PROGRAMMA III 13,00 Nieuws 13,15 Gr.pl. 14,00 Koor 15,00 Lich'e muziek 17.00 Bafta via 18.00 v d sold. 19.00 Nieuws 19.30 Gev. progr. 20,30 Hoorspel 22,00 Nieuws. PROGRAMMA IV 12,30 BBC orkest 14,00 Le ménage en mu sique 15,00 Deens orkest 16,15 Lichte muziek 17.15 Voor de zieken 18,15 Populaire muz. 20,15 Symph. orkest 22,00 Nieuws. WOENSDAG, 27 OCTOBER, vóór twaalf uur: Hilversum I. 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws en gr. pl. 9.00 Symph. concert 10.20 v d vrouw 11.00 Pop. muziek. Hilversum II, 415 m 7.00 en 8.00 Nieuws en gr.pl. 9.35 Symph. concert 11,00 Kamerm. 11.20 Hoorspel. PROGRAMMA III 7.00. 8.00 en 9.00 Nieuws en gr.pl. 10.30 Pop muziek PROGRAMMA IV 7,00. 8.00 en 9.00 Nieuws en gr.pl. 10.00 Le ménn?p en musique 't Verkeer passeert U veilig, want Uw rode achterlichtje brandt! Moderne woningen Televisie in de muur, warmtebuizen in het plafond en de vloer Tweehonderd maal over de Oceaan Waar zijn de millioenen van Krüger De 80 jarige Raubenheimer uit PiHermarltzburg beweert, dat de verhalen, volgens welke staatsschat van de Zuid Afrikaanse republiek, elf millioen pond sterling groot in de boerenoorlog ergens in de Un ie begraven moe: zijn, onjuist zijn. WfrAndrcw Mackenzie Bob Arlen, verdekt opgesteld, doet een merkwaardige ontdekking: Edith Simpkins brengt laat in de avond een bezoek aan Fellowes op dien» kantoor. Er is duidelijk een vertrouwelijke omgang. Terwijl hij door de kier van de deur luistert, waait er door de tocht een papier van Fellowes" bureau. Deze kijkt op, ziet de deur niet gesloten, en Bob Arlen moet haastig een goed heenkomen zoeken. 47) Ik liep op mijn tenen door de type kamer op de begane grond en kwam bij een deur, die met een sleutel aan de binnenkant afgesloten was. Ik open-, de deze deur en sloot haar achter me af, terwijl ik in een soort tuin achter Simpkins' Personeelsbureau stond. De kamer, waaruit ik was gekomen, was volkomen donker, zodat lk kon aan nemen, dat niemand me gezien had. Ik sloop in het beschuttende duister föm «en portiek om mijn volgende schrede te overleggen. De tuin was ongeveer een meter of acht lang en omgeven door een gave bakstenen muur. Dit verbaasde me enigszins, om dat een groot gedeelte van het plein, waaraan het huis stond, gebombardeerd was. In het maanlicht kon ik een poortje onderscheiden aan het achter einde van de tuin. Dit was gesloten. Ongeveer in het midden van de tuin bevond zich een ruw opgetrokken schuurtje, zoals tuinlui gebruiken om er hun gereedschappen in op te bergen. Er rammelde opeens iemand aan de deur van het vertrek achter me. Daar na ging het ongeduldige rammelen over in bonken. Ik trok me haastig terug in de schaduw van het portiek en ik was blij, dat ik dat gedaan had, want enige seconden later kwam een man te voorschijn uit het schuurtje, hij wreef zich in zijn ogen. Toen de deur geopend werd en het licht uit het vertrek naar buiten stroomde, verlichtte dit het gezicht vande vermiste jachtopziener, Henry Job. Ik weet zeker dat tk een uitroep van verrassing geslaakt moet hebben, doch het geluid hiervan ging verloren door het geraas van de man, die aan de deur had gerammeld en die woe dend zei: Wat heeft dat in vredesnaam te beduiden, dat jij naar binnen sluipt en daarna, als je teruggaat, de deur aan de buitenkant achter je op slot doet! De stem van de man, die antwoord de, was niet die van een beschaafd iemand, maar had wel een zekere autoriteit. Ik kon merken, dat deze man zich tot grote woede aan het opwer ken was. Ik sliep in de schuur, zei Job. En als ik niet zo licht sliep, zou ik dat gebonk van jou op die deur nooit ge hoord hebben. Als je er nog lang mee door was gegaan, dan was de politie er vast en zeker op af gekomen, dat zweer ik je. De eerste spreker kwam het huis uit en bekeek de deur. Hoewel hij slechts 1.60 meter lang was. was hij geweldig breed en scheen zijn gespierde lichaam uit zijn overhemd te barsten. Hy droeg geen jas, zijn gezicht was rimpelig en zijn hoofd volkomen kaal. Job's antwoord scheen de kale man ennigszins tot bedaren te brengen. Als jij het dan niet gedaan^ hebt, vroeg hij, wie heeft het dan wèl ge daan! Wanneer heb Je de baas het laatst gezien? Die lange vent heeft een paar uur geleden even met me gesproken, zei Job. Maar is hij de baas? Ik vind dit de geheimzinnige beweging, waar ik nog ooit in heb gezeten. Buiten op het land geeft de één bevelen, hier in de stad krijgt Ik bevelen van een ander, maar is er ook nog iemand aan de top, die hèn weer orders geeft? Als jij daar het antwoord op weet, dan weet ie meer dan ik! ant woordde de kalp man. Alles wat tk weet. is dat ik hier een oogje op het huis moet houden om te zorgen dat er geen verkeerde elementen hier ko men spionneren. Maar iedereen kan toch dergelijk werk doen, protesteerde Job. Zou jij niet beter elders te gebruiken zijn? Dat vond ik in het begin ook. Maar de knaap, die hier vóór mij was, was net iets te nieuwsgierig naar wat hier voorviel. Waarschijnlijk was hij door de politie hierheen gestuurd. Daar om moeten ze nu een vent hebben, op wie ze aan kunnen, zoals lk ben. Wat is er met die vent vóór jou gebeurd? Opgeruimd? Praat geen onzin, zei de man met het kale hoofd op verachtelijke^ toon. Dan hadden we de politie toch zó hier gehad. Nee, de baas heeft hem gezegd. dat een van onze mensen, die vroege hier opzichter was geweest, uit dien3| terugkwam, zodat die zijn baantje teru j moest hebben. Dat was tk dan. Alleen kwam ik niet uit dienst terug, maar uli de gevangenis! Die vent vóór jou, heeft die veel ontdekt? Nee, niet veel. Dit huis is niet he^ hoofdkwartier. Ik weet niet eens, v aar dat wèl is. De mensen, die het werk doen, ontmoeten elkaar iedere avond op verschillende plaatsen. Zozo, zei Job en er klonk iets van verwondering in zijn stem. Vandaar dat niemand tot dusverre te weten ls ge komen, wat er precies gebeurt Er mee* wel een wonder geschieden willen dia politiekerels daar achter komen! Het zal óók een wonder zijn, als je mij niet in moeilijkheden brengt door me hier zolang aan de praat te houden, bromde de kale man. Ga te rug naar de schuur en houd je mond dicht- Ze kunnen nu leder ogenblik naar buiten komen. De kale man liep het huis w&er bin nen en nam de sleutel met zich mee. Een paar minuten later was Job ook in zijn schuurtje verdwenen en stond ik weer alleen. Iedere kans om Judith nog te ontmoeten was volkomen verkeken. (Wordt vervolgd.)

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3