Iktnaardei' N.-HOLL ANDSE PERS 1945 Storm teisterde huizen en muren Kapitein Larsen die zijn Ivar niet alleen laat, vertelt Zo stormt het 5e JAARGANG Nr. 1727 Donderdag 27 October 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familieberich ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting Veraniw. redacteuii J. v. Zoonen - Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200 3971 Dakpannen moesten het ontgelden De zee, gezien vanaf het strand bij Egmond ziet er uit als een pan kokende soep, de golven slaan hoog tegen de duinen, hier en daar en veilig weggedoken staan een paar mensen naar dat machtige schouwspel te kijken. „De zee is wild van daag" bromt de ene oude zeerob uit zijn zuidwester naar een metgezel, „maar niet zo hard als in '99 bij Bordeaux en volgt een lang verhaal over een hevige storm, een veel heviger storm dan thans Zo is het altijd, wij zeggen; „Wat een storm, wat een weer" en zijn vergeten de zwaardere stormen uit het voorjaar Schrik om het hart Maar inderdaad, het stormde. Een aware wind teisterde de huizen en de daken. Het is opmerkelijk, dat vooral Het nieuwe gebouw In New York heeft een plechtigheid plaatsgevonden. Er is een hoeksteen gelegd in het gebouw, waarin de Ver enigde Naties bijeen zullen komen. Want de vergaderplaats der V.N. te Lake Success was maar een tijdelijk gebouw, alhoewel de inrichting er niet bepaald onvoldoende was. Schijnbaar wilden de Amerikanen door het stichten van een nieuw complex gebouwen, dat natuurlijk weer ettelijke inillioenen zal kosten, nog eens goed accentueren, dat Amerika de vergaderplaats der Ver enigde Naties is en zal blijven. We vinden dit jammer. We zijn er van overtuigd, dat de Amerikanen alles in het werk zullen stellen om het de afgevaardigden zo gemakkelijk mogelijk te maken. Ze zullen een inrichting scheppen, waarop technisch niet het geringste zal zijn aan te merken. Wat dat betreft had men moeilijk betere bouwmeesters kunnen vinden. Uiterlijk zal het nieuwe gebouw, waarin de orga nisatie der Verenigde Volken wordt ge vestigd genoeg Indruk maken. Da! deed destijds ook het Vredespaleis. Maar voor de rest--... Aan het innerlijke twijfelen we. De wereld is verdeeld in drie delen. Een machtig Amerika, een sterk Rus land met er achter als opkomend land wellicht China en een verscheurd Eu ropa. Voor de volken, die deze gebie den bewonen is er de organisatie, die in de toekomst zal moeten trachten de tegenstellingen tussen deze volken te overbruggen. En nu is het misschien slechts formeel, maar wij kunnen ons niet onttrekken aan de indruk, dat het een verkeerd begin is. om de zetel der Verenigde Naties te bouwen in het land dat waarschijnlijk de sterkste partij is. Indien het van ons had afgehangen, zouden we Amerika niet hebben gekozen als zetel voor de Verenigde Naties. We zouden ook Rusland geen schijn van kans hebben gegeven. We zouden het liever hebben aangehouden op Europa. En in dat Europa, dat op het ogenblik een schaakbord is, waarop Moskou en New York een spelletje schaak spelen, waren slechts twee landen, die daarvoor -in aanmerking zouden kunnen komen. Dat was in de eerste plaats Zwitser land en in de tweede plaats Nederland. Het heeft niet zo mogen zijn. Amerika werd: nu de blijvende vergaderplaats van de Verenigde Naties. Laten we ho pen, dat de hoeksteenlegging voor het gebouw tevens een begin is van de ver wezenlijking van de idealen, die aan de V.N. toch ongetwijfeld ten grondslag moeten leggen. De woorden van de voorzitter Romulo waren hartstocht lijk. Ze waren tevens een ernstige waar schuwing. „Er zal een wereld van vrede zijn, of er zal geen wereld zijn", daar kwam het in grote lijnen op neer. Zo ver is de techniek gekomen, dat de mensheid in staat moet worden ge acht in de niet al te verre toekomst de hele wereld te vernietigen of onbewoon baar te maken. In dezelfde geest sprak Truman ook. Rusland echter zweeg. Misschien moeten we aan dit zwijgen geen al te grote betekenis hechten en zal er nog samenwerking mogelijk zijn tussen de landen van het Oosten en hef Westen. Vermoedelijk zal de verkiezing van Joego Slavië tot lid van de Veilig heidsraad nog niet direct tot een defi nitieve breuk leiden. Het ware ons ech ter aangenamer geweest, indien Wy- «jinski in New York de eerste steen had gelegd. Dat was bemoedigender ge weest dan het ijzige zwijgen. X John Robert Clynes, een der pio niers van de Britse Labourbeweging en Voormalig minister van binnenlandse za ken, is in de leeftijd van tachtig jaar ©verleden. X De Franse regering heeft 35000 gr. êtr«ptomychine uitgeleend aan het kin. Idernoodfond van de V.N. ter bestrijding Van tuberculose onder de Jeugd in Duits land en Joegoslavië. de huizen aan de rand van Alkmaar en de buitengemeenten het moesten ontgel den. Talrijk waren de dakpannen, die een buiteling van het dak naar de straat maakten daarbij veelal een toevallig voorbijganger de schrik om het hart jagende. Op enkele plaatsen bezweken ook bomen, vooral in Bergen. Hierover berichten wij U elders in de krant. De herfst is begonnen. Twijfelden wij een week geleden nog, of wij dit jaar werkelijk wel een herfst en een winter zouden krijgen, die wankele hoop, slechts gebaseerd op een mooie nazomer en enkele prachtige herfst dagen, is thans de bodem ingeslagen. In luttele dagen hebben de bomen hun groene tooi verloren en wat eens tot vreugd en schaduw strekte ligt thans als geeLbruine hopen in de straten of wordt door een bezem bij eengeharkt. Sommige boompjes, zo dun als een kleine appel, bogen als beleefde heren voorover; hun kruinen raakten haast de grond. Het weerbericht voorspelt nog weinig goeds. Zonder ons aan voorspellingen te wagen, is het toch niet teveel gezegd wanneer Wij beweren, dat de ttorm neg niet beëindigd is. En de herfst evenmin. Het wordt tijd voor de winterjas. Nieuwe Franse regering? De Franse kabinetsformateur Bidault zal de na:ionale vergade ring om een ver.rouwensvptum vragen. Hij heeft reeds een ver deling van alle belangrijke minis terportefeuilles tot stand ge brach.\ zo deelde de voorziïer van de ka.holieke parlemen-sfractie de Men hon, na een onderhoud met Bidault mede. Als Bidault door de na'ionale vergadering tot premier wordt te noemd, zal hij zijn kabinet cnmid dellijk aan president Auriol voor leggen. Vrijstelling luisterbijdrage in bijzondere gevallen De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft beschikt, dat hoofden van gezinnen, die vanwege hun geringe gezichtsvermogen invalide zijn, en hoofden van gezinnen die invalide zijn geworden door oorlogc handelingen bij de uitoefening van de militaire dienst, vrij gesteld kunnen woeden van de vefplich ting tot het betalen van luisterbijdragen. Bij een aanvrage om een dergelijke vrij stelling moet een verklaring van de Rijksverzekeringsbank overgelegd wor den. De aanvraag moet worden gericht tot het bestuur van de Rijksverzekerings bank te Amsterdam. Op alle aanvragen om vrijstelling moeten de serieletter en het nummer der luistervergunning wor den vermeld. Koninklijke Marechaussee bestaat 135 jaar In verband mei het feit, dat het wapen der Kon. Marechaussee 135 jaar bestaat, werd heden op het terrein van de Koning Willsm III kazerne te Apeldoorn ter her denking van alle militairen, die op 10 Mei '40 tot dit wapen of tot het korps poli{ ietroepen behoor den en die gedurende de oorlog 19401945. of tijdens de bezetting in het verzet isgen de vijand, dan wel als gevolg van de bezettlngs maatregelen ln dienst van hei va derland zijn gevallen, een monu ment onthuld. De onthulling ge schiedde door HKH Prinses Wil helmina. Na de plechtigheid legde de Prinses een krans aan de voel van het monument, Zij overleefden de mijnontplofring en bereikten via een koken de zee in zwaar stormweer hetgasivrije Nederlandse strand Boot zinkt steeds dieper weg Op het gedeeltelijk in de gol ven weggezonken Deense schip „Ivar" heeft een speciale ANP verslaggever legen het middag uur eenonderhoud gehad met ka pilein Larsen, die thans als enige Deen op zijn schip is gebleven. De sleepboten van de firma Doeksen, de Holland de Oceaan, de Storte melk en de Texsl. die elkander af lossen, hebben de „Ivar" tien mijl ten noordwesten van Terschelling buiten de vaargeul aan de grond gezet. Het schip is echter in de loop van de nacht aanzienlijk ver der weggezonken. Met het oog op deuifuwe zee heef; men "het pom pen voorlopig maar ges'aakt. Kapitein Larsen vertelde ons hoe de tweede machinist en een dekjbngen onmiddellijk gedood Bondselftal overwon Middlesex Wanderers Met 3—1 heeft het voorlopig Neder lands elftal Woensdagmiddag in het Feyenoord Stadion de Middlesex Wan derers verslagen. Hoewel de strijd voor de toeschouwers we! aantrekkelijk was. stond het spel maar op matig peil en de Keuze Commissie die na afloop bij elkaar kwam om de samenstelling van het elftal te bespreken, dat 6 Nóvem ber tegen onze Zuiderburen in het strijd perk zal treden, zal nog wel enige moeilijkheden hebben op te lossen. Spe ciaal de midvoorplaats is een laJtig probleem, nu van Roessel niet meer beschikbaar is. Meyer, die in de le helft inviel, kon geen moment tot grote daden komen, en Roosenburg, die in de tweede helft speelde, schoot in techniek te kort. In de voorhoede moest het komen van Lenstra, die in grootse vorm was en Schaap, want ook' Timmermans en Cla van deden niets bijzonders. Kraak maak te een goed debuur, voor de rust wat weifelend, maar in de tweede helft even zeker als ivoor zijn gedwongen rust periode. Een tegenvaller was het min der goede spel van Van SchijndeJ. De doelpunten werden van Nederlandse zijde gemaakt door Schaap, die voor de rust twee maal scoorde, en Abe Lenstra die één minuut voor tijd op fraaie wijze een bal inkopte. bij Rijssel het dak weg van werden met een stoomboot ter van Blaricum was en een treinwagon. De doorweek overgezet. Een 50 tal Fran Joodse landgenoten liet aTes- te reizigers trokken aan de se parlementsleden en enkele teren, tegen de hem opgelegde noodrem, de trein stopte en 'n autoriteiten op het gebied van straf van twaalf jaar veTwor- van Dsg tot Dagdroge coupé werd opgezocht, luchtvaart en transportwezen pen. In een onlangs gehou Frank F„'«ll, hoofdartikel,». Op 20 Novanü*. vrBch vandaag in dr booid d., vrrprkring van dn af schrijver van de New York f»r*> congres wor J', d-NIEUWS-N V*van Daa tot Daa^ hier meente Wonseradeel kwam World Telegram, heeft een si- Sponden ter bespreking J») A' Air France en oa. in betonde ing het ver gaar opgerookt, die de oudste van de cinematografische de KLM en tal z.ch op de zoek van de knie ..de hndels zijn. -Werkzaamheid der kerken. Het hoogte stelten met de innch- toar van de fryske ^asjonale gaar opgerookt, namêhjk'm^tsT'te^Bremen programma vermeldt vervaar, «ng van het vliegveld Schip jongerern van Tjetkwerd ten gemaakt. De heer B. Ver. dlging van evangelisatiefilms. hol. Het Z»«i, sdnp nanzren van de naamgevmg hoeven, le.terVundige, direc- I. vertond mrf de berich- „Astriddat Dinsdag ter van straten en verzoek de teur van een uitgeverij komt ten die op het voortduren van hoogte van Zeebrugge aan de 2e in de Friese taal te doen ge in aanmerking om benoemd te de storm wijzen, heeft de ^ond is gelopen, is hedenmid schieden. Woensdagmor- worden tot lid der Tweede N.Z.H.R.M. besloten de red- dag omstreeks drie urn1 gezon- gcn omstreeks tien uur wilde Kamer ln de vacature prof. dingboot „Twente", welke ken en moet definitief als ver ecn automobilist zijn voertuig Gielen. Daar Zweden nog haar standplaats te Harlingen foren worden beschouwd. parkeren aan de waterzijde maar 5 ooievaars in het ge- heeft, naar Terschelling te stu De rechtbank te Amsterdam van Binnenamstel te Am- hele land had, zullen 10 stuks ren. De Brandaris, die anders veroordeelde de 28 jarige Am- sterdam. Op het critieke mo uit Noord Afrika worden in- op dit eiland ligt gestation- tserdammer Mol, die gepoogd ment gleed zijn voet evenwel gevoerd Een speciale vlie- neerd, ligt op het ogenblik had, zonder succes overigens. van voetrem, met het ge iende brigade van 200 Cara- voor reparatie in Amsterdam, bankbiljetten van f 25 na te vojg <je auto doorschoot, binieri heeft in voorsteden van De hevige Zuid-Wester maken, tot zes maanden ge- Gelukkig wist de bestuurder Napels 48 personen gearres- storm is oorzaak, dat de veer vangenisstraf De bijzondere tijdig uit de auto te springen, teerd, die wegens verschillen- dienst TielWamel voor eni raad van cassatie heeft het be zodat hij slechts een nat pak de misdaden gezocht werden, ge tijd stil moest worden ge- roep van Knipscheer, die tij- kreeg. De auto werd door de Tijdens 'n stortregen woei legd. Fietsers en voetgangers dens de bezetting burgemees brandweer op de wal gehesen. werden door de neerstortende stangen van de davids. Zij kregen het Ijzer precies op hun hoofd, zei hij ons De andere drie zijn zon der twijfel spoedig verdronken. Kapitein Larsen was in zijn hut toen de nrijn zijn Ivar trof. Een spiegel viel precies naast mij neer, Ik ging onmiddellijk poolshoogte nemen. Alle mannen* waren tegen de grond geslagen. Links en rechts lagen brugstuk ken in het rond. Zeirs van het fornuis ln de kombuis was geen stuk meer heel. Het schip maak'e o^middilliik veel water. De mijn had een gat aan bakboordzijde geslagen ter hoogte van de machi nekamer. He; achterschip begon onmiddellijk te zinken, De beman ning voelde er niets voor onder die omstandigheden aan boord te blijven. Daarom tracht en we de eerste boo; uit te ze ten. De vijf man, die deze eerste boot plaats namen, waren enige minu en la ter dood. Zonder twijfel hebben ze ie overhaast gehandeld, onder de indruk als ze waren van de explosie. Of de boot geborgen zal wor den? Ik hoop het. zegt kapitein Larsen. Zeker, zegt Folke Doek sen, De overlevenden van de be manning uitgezonderd de kapi tein zullen waarschijnlijk morgen per trein of vliegtuig naar Dene marken terugkeren, tenminste wanneer de wilde zee de verbln ding turken Terschelling en het vasteland mogelijk maakt. Overeenkomst op Ronde- Tafelconferentie De moeilijkheden welke een tiental dagen terug de R.T.C. schenen te be dreigen worden in een vlot tempo over wonnen. Omtrent de uiteindelijke tekst van het Unie-statuut is volledige overeenstem ming bereikt. De bewoners van de toekomstige Unie zullen volkomen gelijke burger schapsrechten hebben. In het Statuut zal een opsomming wor den opgenomen van de rechten van de mens. waarbij beide partners op zich ne men deze te waarborgen. De Indonesiërs zijn het ook volkomen eens geworden over de nieuwe Grond wet, welke na de souvereiniteits-over- dracht direct van kracht zal worden. Binnen een jaar na de inwerkingtre. ding van de voorlopige constitutie zul len verkiezingen worden gehouden. Tialk bii Ameland in nood De reddingboot der N.. en Z-H R.M. „Abraham Foch" is uitgevaren om hulp te bieden aan een met stenen beladen tjalkschip dat in de bocht van Ameland in ernstige moeilijkheden verkeert. weerbericht Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond. BUIIG Wisselende bewolking met plaatselijk regen of hagelbuien vooral in de kustprovincies. Vannacht in het binnenland plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer de zelfde iemperatuur als van daag. Wind laat zich niet onder een hoedje vangen Een razende storm, die de afs;!o*>-n nacht over ons land bulderde, ;oeg doorgaans onverschrokken kapitein-- de angst om het hart. ontwortelde bojn«.i. nam daken mee. blies fietsers v. .«.«i speelde met hoeden en deed veel „stof* opwaaien. De harde Zuidwester storm maakte de waterstand in het IJsselmeer zo laag, dat het schutten door de Oranjesluizen bij Amsterdam haast niet meer mogelijk was. De inkomende schepen zullen op de rede van Sdiellingwoude moeten blijven liggen. Ook de Amsterdamse brandweer had het er druk mee. Niet minder dan vijftig keer moest zij uitrukken, omdat de wind dreigde ongelukken te veroorzaken. Het waren in hoofdzaak losse schoor stenen, goten, afvoerpijpen, dakpannen, die door de wind werden aangezet de wijde wereld in te vliegen. De gemiddelde windsnelheid over het gehele land bedroeg 120 km per uur. De huizen van mensen in de zandstre ken en aan de kust werden in korte tijd herschapen in zandwoestijnen. In Den Helder werden twee arbeiders ernstig gewond doordat een schaftlokaal als een kaartenhuisje ln elkaar stortte- In Wieringerwerf en Wieringermeer, waar de storm volkomen vrij spel had, sloeg het dak van een school op de speelplaats. Een 16 jarig meisje werd door de brokken getroffen en moest ter observatie in het ziekenhuis te Alkmaar worden opgenomen. De betonnmgen in de Wielingen He pen eveneens schade op. Door de weg drijvende boeien kwam ook het Zweedse stoomschip ..Astri" In moeilijkheden, raakte bij Zeeburg aan de grond en brak in tweeën.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1