Het dagto-en VOOR LENS desperado's, avonturiers en politieke zondaars Ook Nederlanders er bij Soldij vier gulden per maand Nationaliteiten zonder tal Het Huis aan de Baai (TE kunt Uw vacantie beter ergens anders door brengen dan in Sidi- Bel-Abbes. Blijf maar thuis. Prikkeldraad. Ook in October is het er nog onuitstaanbaar warm. Het plaatsje heeft twee bezienswaardig heden: het stationnetje en... het Vreemdelingenlegioen. Het Station netje ie klein, onooglijk, vuil en verwaarloosd. De ambtenaren slapen. ©at kan ook. Immers.Met Legioen waakt. Op het perron lopen twee leden van dit internationale legertje avonturiers, desperado s, politieke gondaars en misdadigerv. Ze zijn lang, blond, clean shaven beleefd en voorkomend. Ze spreken wat Frans, de langste kent twaalf woorden Nederlands, vlot Italiaans en te vlot Duits. Hij heet Hans en komt uit München. Meer zegt hij niet Hans heeft zijn naam met behoeven te Wijzigen in Jean of John. Want ...het Legioen weet toch alle», maar liet kan zwijgen, zwijgen als het graf. H IET Vreemelingeniegioen U al jarenlang een dankbaar onder werp geweest vroor fabrikanten van gtationsromannetjee, filmscenario'», Ion elspelen en korte verhalen. - .en kon er de spanning en sen- fa.ie afscheppen en of de leugens (tr vijf of twintig duim dik op la gen, hinderde minder, want het Le gioen spreekt nooit iets tegen. Het Legioen vindt alles goed. Hoe ro mantischer, hoe avontuurlijker en hoe wilder men schrijft over dit laatste Huurlingenleger, des te «neer nieuwe legionairs melden zich aan. Sedert de bevrijding is de toeloop enorm. Als de twaalf Franse regeringen hun beurs wat royaler hadden opengehouden 'voor pèfensieuitgaven, zou het Legioen thans een der sterkste, staande le gers zijn geweest ter wereld. He iaas, Ramadier, Pleven en al de frodere ministers van Defensie had den niet genoeg dubbeltjes en zo doende is het tegenwoordig een voudiger in Nederland politie-agent Jte worden dan in Noord-Afrika le gionair. Zodoende bestaat het le gioen nog steeds uit 25.000 man, yan wie ongeveer 40% Duitser zijn. De verzameling desperado's telt 52 nationaliteiten. Het Legioen zwijgt ais een graf. Toch is bekend gewor den, dat na de bevrijding de troep Is uitgebreid met Nederlanders, Men ziet hen niet. Niemand kent hen van naam. Maar ze zijn er. De lei ding kent hun verleden, doch al is dit ook wellicht belas tend, het deert niets. Zolang ge geen Hitier of geen Musso- lini zyt geweest, huist ge vei lig in Sidi-Bel-Abbes. moet niet naar Sidi-Bel-Abbes gaan om rijk te worden. Men delft er geen steenkool, noch goud of uranium. De bodem is dor en onvruchtbaar. Al om acht uur 's morgens baadt men in het zweet. Ook de Legionairs worden niet rijk. Gedurende het eerste jaar verdienen ze 390 frs. per maand In Parijs kunt ge er eenmaal mee paar de bioscoop plus een maal de Ei f fel toren beklimmen plus een keer een glas bier drinken in Mont- martre. Dan is de soldij op. In Al giers en Marokko kunt ge er niets mee doen. De legionair mag dan al yan alle zorgen bevrijd schijnen, één houdt hij er over, hoe maak ik mijn toldij op. Het tweede jaar verdient hij wat meer. Gedurende zijn derde vstjaar wordt de soldij opnieuw ve.iioogd en als de baas het tot on derofficier kan brengen, mag hij trouwen en zijn vrouw meebrengen. X De Perzische regering heeft order gegeven tot sluiting van alle buitenland, se culturele- en onderwijsinstellingen op het platteland. De instituten te Teheran tullen aan een nieuwe regeling worden onderworpen, waarbij drastische beper kingen rullen worden opgelegd. Onze Parijse correspondent heeft Algerië, Marokko en Ly- bië bezocht voor enige repor tages. We pétoliceren hier eerst zijn bijdragen over het Franse Vreemdelingenlegioen. Goed, er mogen 52 nationaliteiten zijn en de legionairs mogen meer dan honderd talen spreken. Wat doet het terzake. Onder de bran dende zon in Algiers en Marokko versmelten de verschillen in natio naliteit, ras, taal en milieu. Men versmelt tot een eenheidssoldaat, die nog alleen de taal van het commando en van het geweer ver staat. Vaak klinkt het commando half Duits, soms half Engels, soms C-ïpVc. Arabisch of Chinees, somi Frans. Maar men begrijpt het. Dat i; voldoende. Ze marcheren voor beeldig. Niemand ziet, dat hier een Duitser naast een Belg loopt, een Rus naast een Zwitser, een Frans man naast een Zuid-Afrikaan en een neger uit Senegal naast een zwarte broeder uit Amerika. Het mislukte rijkelui's zoontje, dat zijn vrijheid alleen nog kon redden door de plaat te poetsen, accep teert gewillig de beveien van de oude Feldwebels, die alleen maar Jeven als ze soldaat kunnen zijn en voor geen goud ter wereld hun baan in het Legioen zouden willen ruilen. Zelfs de S.S.'ers, van wie er heel wat in het Legioen rond lopen, gaan niet prat meer op hun ariërschap en oefenen met joden, riegers, Arabieren, Chinezen en Ja panners. Een handvol Japanners deelt een kamer met een handvol Chinezen. Wantin het Legioen kent men geen oorlog, men kent er geen vaderland. Een jonge Hongaar kon de pusta niet vergeten. Zolang de zon scheen en hij te werken had, ging het wel, maar tijdens de koude nachten snikte de knaap van verlangen naar Buda, waar hij een knap, jong meisje wist. Dat duurde zes maanden. Toen kwam hij niet meer terug. Zijn kameraden vonden Bo- ris later terug in de woestijn, om gekomen. Er zijn er meer zoals Boris. Maar niet veel. In het algemeen zijn het de keiharden, die zich in Sidi-Bel-Abbes melden. De com mandant schilt zeer nauwkeurig. Alleen de hardsten van deze har den neemt hij aan. Maarver gissingen zijn ook hier niet uitge sloten. DE VROUWEN IN ON^E moderne samenleving laten zich het kaas niet van het brood eten. We maakten er onlangs een prachtig staaltje van mee. Zoals u we! weet is door de dure boterpolitlek het grootste deel van het Nederlandse volk gedwongen de boter ham te smeren met margarine. En nu wilde het toeval, dat een bepaald soort margarine, we verklappen de naam niet. teneinde geen reclame voor of tegen een bepaald product te maken, op een "keer nu juist niet bepaald smakelijk was. Er werd gemopperd en gekankerd, maar helaas niet ter bevoegder plaatse. En zo verliepen enkele weken, terwijl de kwaliteit van de margarine weer als voorheen was geworden. Wie schetst echter de ergerais der betrokken huis vrouw. toen ze hoorde, dat de marga rine door de firma vergoed was gewor den en zij er niet van geprofiteerd had. En nu was ei 1 ij de betrokken win kelier geen verhaal meer. Daarvoor was er te veel tijd verlopen. Tot haar onuitsprekelijke vreugde toerde een dezer dagen een reclameauto van de betrokken firma door de streek. De hand werd opgestoken. De chauf feur stopte en er volgde een redevoering Laten we kort zijn. De dame in kwestie heeft een pakje margarine gehad. In Frankrijk botert het niet erg met de kabinetsformatie. Het is er lang geen botertje to* de bodem, We zouden eerder zeggen margarine van slechte kwaliteit. De Katholieken zijn bang dat de sodalis .en te veel in de melk te brokkelen zullen krijgen en de socialisten hebben een kijkje op .de Katholieken. terwi;l ze allebei ook niet voor de radi calen voelen. Dat zou niet zo erg zijn, als ze zich de weelde van een beetje herrie konden veroorloven. Maar de Gaullisten en de communisten zitten af te wachten, of zij geen zij kunnen spin aen bij de machteloosheid van de an dere groepen. Lenskijker is blij. dat hij de Fransen geen menue moet voorschrij ven. Want bij zulk en verdeeldheid is het toch niemand naar de zin te maken. II krijgt binnenkort kinderen op visite Dit wii zeggen, ze komen niet de hele middag. LI behoeft er dus geen boter koekjes voor klaar te maken. Maar u kunt ze wel een groot pleizier doen Ze komen u namelijk postzegels en briefkaarten aanbieden. De zegels voor het kind. Ze kosten wat duurder dan de gewone zegels, maar dat heeft u er natuurlijk graag voor over. Want het !s onze eerste plicht om voor het arme en misdeelde kind wat te doen en 'als we daar slechts een paar dubbeltjes voor behoeven te offeren, is het toch niet erg. Lenskijker ziet al met vreugde naar de hummels uit. Heeft u wel eens een Uitvoering van de Wiener Sangerknaben gezien? Wal lief bè? En wat mooi. Ongetwijfeld is het u vergaan als mij en heeft u ver zucht: Wat moet het een genot zijn om dirigent van zulk een koor te zijn. Maar elke medaille heeft een keerzijde. Want de Weense knapen zijn heus geen engel tjes. Ze hebben de dirigent zo boos gemaakt, dat hij oorvegen uitdeelde en schoppen toediende. De rechtbank was nog bozer en behalve een driftbui heeft het hem ook nog veertig gulden gekost. En wij arme toeschouwers zijn 'n illusie armer. Er schijnt een middel uitgevonden te zijn om de mensen aan het spreken te krijgen. We hebben het met ontsteltenis gelezen. We hopen vurig, dat dit middel b.v. niet zal worden toegediend aan de raadsleden voor de raadsvergadering 34. De hulsknechs overhandigde de hikkende baron de zak en de krans, en de menigte begon op nieuw te Juichen, want ze dach ten. dat de baron de held was. Maar de baron keerde zich om naar Kappie .overhandigde hem plechtig de zak en deed hem de krans op zijn schouders. Toen be greep pas iedereen, wie de werke lijke winnaar was. „Hoera! Heralêê riepen ze in koor. De maat en de meester stonden verlegen lachend achter Kappie. wan; de eer kwam toch ook een beetje aan hen toe. „Ho hik Jo!" riep de baron zonder onderbreking, en dl ekreet werd al gauw door de anderen over genomen, zodat iedereen het op het laatst riep. De maat had intussen Iets be dacht en hij holde weg. net op hetzelfde moment, dat de twee schuldeisers er met achterdocht ge gezichten aan kwamen lopen. Zij wisten nog niet. dat Kappie de overwinnaar was. Maar dat za gen en hoorden ze maar al te gauw. „Hij heeft z'n woord gehou den!" zei de ene. .We moeten hem als klant zien te houden!" zei de andere vlug. Recht op bestaanszekerheid De Nederlandse boer voedt niet alleen een bevolking van 10 millioen mensen, hij neemt ook 60°/o van de export voor zijn rekening. De landbouwer heeft daarom he'. recht op bestaanszekerheid. Deze is evenwel niet door een enkele maa'.regel te verwezenlij ken? Hiervoor is in de eerste plaats een zo uitgebreid mogelij ke voorlichting nodig alsmede een krachtige bevordering van de grondverbetering en van andere maatregelen, welke tot rentabili teltsverhoging kunnen leiden. Daarnaast is h=t noodzakelijk, da; de s abiliteit van de prijzen wordt verzekerd. De behoefte hier aan dringt zoveel te meer nu er duidelijk tekenen van ken'ering zijn, die er op wijzen, da; de zo genaamde gemakkelijke markt ge durende de eerste na oorlogse ja ren van schaarste, aan het ver dwijnen is. Er dient thans voor te worden gewaakt, dat het „vrije spel" van prijsontwikkeling niet 'dn'wrichtend eaat werken, aldus minister Mansholt op een vergade tfng van de Katholieke Boeren en Mu'ndersbond. De taak van de Nederlandse Hndbouw hes'aafc uit de voeding vin het Nederlandse volk als uit het vo-ir^ir,or\ van een zo hoog »«o«re'iik aindee] in d? opvoering vin de voor ons land zo noodza iH'ike export. In n'et landbouwkrtngen zün miar we'pigen. d»e beseffen. pah uitzonderlijke pres'afe do Nederlandse landbouw reeds levert. N'et alleen Is de landbouw In ons land er in geslaagd, de hoogste opbrengsten t-r ha in vergelijking met elders in de we reld te verkrijgen maar daarnans' mag worden aangenomen, dat men is opgewassen, aan de toene begint. Wat zou het dan een gekakel worden. In België zal het nu binnenkort to' een stemming komen over de vraag of Leopold naar zijn land zal terugkeren ats regerend vorst of dat hij zijn verdere levensdagen in Zwitserland zal slijten. Wij zi|n blij, dat we niet in België wo nen. Want geloof maar gerust, clat daar boze hoofden zullen komen. De partij, die het verliest is altijd woedend. Voor de arme Leopold een somber vooruit zicht. Als lenskijker in dezelfde omstan digheden verkeerde en hij het dus voor de centen niet behoefde te doen. zou hij zeggen: Dat baantje kan me gestolen worden. mende behoefte aan voeding vap het Nederlandse volk te kunnen voldoen. De verhoogde consump iie in ons land stelt bijzondere zware eisen aan de boer. In vergelijking met óór de oor log wordt thans 50 pCt meer aard appelen verbruikt, terwijl de be hoefie aan suiker met 27 pCt en aan melk met 60 pCt is gestegen. De hiervoor benodigde hogere op brengst stampt men niei zo maar uit de grond. Hiervoor zijn grote vakkennis, grote toewijding en harde arbeid een eerste vereiste. De Nederlandse boer U* bereid, deze plichten te aanvaarden, mits hem hei recht op een behoorlijk bpstaan wordt gegeven. Ontbreekt dit laatste, dan Is het onmoeeliik voor hem de geweldige prestatie te leveren welke van hem wordt verlangd. Wani naast het toene ^ende binnenlandse verbruik mnef de boer ook zl1n belangrijke «andeel ln de exnort blijven lev* •»*n. Hpl p«xr*>rjc*h aandeel van N«dp«"i!*ndRe export) 1V, n i-no-lq "Ct. Voot de afloop van d? M*»** X Max Graessli. voormalig Zwitsers zaakoelariigde te Moskou. is benoemd tot Zwitsers gezant in Hongarije, welke Post een jaar lang vacant Is geweest. Omdat U zich thuis voelt... Wij lazen in „Het Lichtspoor" het weekblad voor de Neder landse Strijdkrachten, de vol gende mededeling: De kale koppen in de gevan genissen behoren tot het ver leden. Er is een sterk streven het gevangeniswezen op geheel andere basis in te richten. In de Alkmaarse Strafgevangenis hield bijv. de kunstschilder Jaap Sax, uit Bergen, een lezing over de schilderkunst voor de gevangenen De heer Sax zei aan het slot van zijn betoog: „Ik heb zelden zo prettig Voor een publiek gesproken". Prompt werd uit de kring van toehoor ders gerepliceerd: „Dat komt omdat U zich hier thuis voelt....!" DONDERDAG, 27 OCTOBER na twaalf uur: Hilversum I, 301 m 12.00 Da meskoor 12,38 Zigeunermuziek 13.00 Nieuws 13,25 Dansmuz. 14,00 Voor de vrouw 14,30 Pianorecital 15,00 Voor zieken en gezonden 1600 Gevarieerd programma 17,d0 J^gduitzcn d.n? 18.00 Nieuws 18.30 Strijdkrachten 19.05 Radio volkstnuziekschool 20,00 Nws 20,15 Radio Phiiharmo-risch orkest 21.15 Plakboek 1925 22.00 De Spee uoos - 22.20 Ork. Hugo de Groot 23.00 Nieuws Hilversum II, 415 m 12,03 Sep tet_ Johnny Ombach 12,33 De Zevenklapper 13.00 Nieuws 13,20 Lichte orkestwerken 14,00 Promenade orkest 14.45 Voor de vrouw 16,00 Bijbellezing 17.00 Jeugduitzending 17.30 Zi geunermuziek 18.00 Leger des Heils 18.30 Koorzang 19.00 en 20,00 Nieuws 19.15 Jeugduit zending 20,05 Studio Steravond 22,15 Buiten!, overzicht 22,35 Gr. pl, 23.00 Nieuws PROGRAMA III 12,00 LIch'e muz. 13,00 Nieuws 13,15 Or gelspel 14,00 Or. pl. 15.00 Pop. muziek 15.40 BBC orkest 17.00 Batavia 19.00 Nieuws 20.00 Verzoekprogramma 21.20 Pianospel 22.00 Nieuws 22.15 Operamuziek. PROGRAMMA IV 21.30 Lichte muziek 14.00 Gr. pl. 14.30 Schoolui'z. 15.00 D-ens orv-p^t 16.00 Voor de kinderen 17.00 Variété orkest 17.45 Lichte'mu ziek 19.00 Omroeporkest 20.00 Verzoekprogramma 21.00 Theatermuziek 22.00 Nieuws VRIJDAG. 28 OCTC-ER vóór twaalf uur: Hilversum I. 30' -n 7.00 en 8.00 Nieuws en gr. pl. 9.00 Schubert programma 10.30 Voor de vrouw 10.45 Koorzang 11.25 Gfvar'eerd programma. Hilversum II. 415 m 7,00 en 9,00 Nieuws en gr.pl, 10.00 Or Schoolradio 10,00 Ochtendcon eert 11.00 Voor de zieken. PROGRAMMA III 7.00. 8.00 en 9.00 NIuws en gr.pl. 10.00 Or gelspel 11.00 Strijkorkest. PROGRAMMA IV 7.00. 8.00 en 9.00 Nieuws en CT.pl. 10,00 Le ménage en muslque. Bob Arlen i* Fellowes ongemerkt gevolgd. Via het schuurtje in de tuin van Simpkin»' Personeel bureau. Achter een opklapbed blijkt zich een gang te bevinden. 49) HOOFDSTUK XIII. De gang was hoog genoeg voor me om er met even gebogen hoofd ln over eind te staan. Met uitgestrekte armen kon ik de zijkanten aanraken. De vloer was van leem. Ik luisterde scherp, of Ik iets hoorde, maar er was geen ge luid. Ik nam derhalve aan, dat de tunnel niet lang was en dat Fellowes er al uit was verdwenen. Deze veronderstelling was juist. Na dat ik nauwelijks een stap of tien, twaalf, had gedaan, begon de vloer om hoog te lopen. Nog een paar stappen, en Ik kwam bjj de plaats, waar de gang Uitkwam in een hoop puin en rommel •;'"Sjarup-- Andrew Mackenzie van een van de gebombardeerde hul zen, waarop welig onkruid groeide. De uitgang was zo nauw, dat ik me er met moeite doorheen moest wringen. Bran- nigan zou er zeker niet doorheen ge komen zijn. De zag nog net een glimp van Fello wes, die op een vijftig meter afstand om een hoek van de straat verdween. De rende achter hem aan en hield mijn vaart in, toen ik dicht genoeg in zijn buurt was gekomen om hem in de gaten te houden. Gelukkig keek hij niet om. Het moet een zonderlinge aanblik ge weest zijn: de lanee ietwat gebogen ge stalte van de lugubere bureauchef, achtervolgd door mij, gehuld in een regenjas, die onder het vuil uit de ge heime doorgang zat, en met schoenen aan de voeten, die dik onder de kiel zaten. Toch schonken de paar politie agenten, die wij passeerden, geen aan dacht aan ons. Fellowes stak Piccadtlly over en liep ln de richting van PlccadiUy Circus. Daarna begaf hij zich ln het warnet van straten en straatjes, waaruit Soho be staat. Op de hoek van Beak Street en Carnaby Street, hield hij even stil en keek op zijn horloge. Opnieuw merkte ik zijn gewoonte, om in zichzelf te praten, op. Een taxi kwam langzaam de straat inrijden. De chauffeur keek vragend in mijn richting en zou waarschijnlijk, omdat ik er zo schooierachtig uitzag, gedaan hebben alsof hij het teken, dat ik hem gaf, niet zag, als ik niet op de treeplank van de wagen was gespron gen en de man een biljet van een Pond in handen had gedrukt. Ik beval hem een zijstraat in te rijden en daar te wachten. Enkele minuten later kwam een grote zwarte auto aanrijden, die net lang genoeg stilhield om Fellowes gelegenheid te geven in te stappen. De deur viel met een slag dicht. De wagen reed met grote snelheid weg en ik volgde hem in de taxi. Ik had op die rit reden om de uit vinder van het verkeerslichtensysteem bij de dwarsstraten dankbaar te zijn. De zwarte wagen was kennelijk veel sneller dan mijn taxi, maar telkens wanneer deze een al te grote voor sprong kroeg, werd hij door de rode stoplichten net lang genoeg opgehou den om mijn taxi weer gelegenheid t# gever., de verloren afstand in te halen. De achtervolging voerde mij door Hol- born en door de goedkope buurten van Oostelijk Londen. Tenslotte hield de grote wagen stil in de buurt van een zeemanscafétje ergens op een hoek van een rommeltg straatje, temidden van een warnet van straten vlak in de buurt van de dokken. Fellowes liep een trap af naar het sousterrain van het café. terwijl de auto haastig uit het gezicht verdween. Mijn taxi-chauffeur was een van die kleine, kromme mannetjes van niet te definiëren leeftijd, zoals er zovele ach ter het stuur van Londense taxi's zit ten. Dit soort mannen hebben zoveel wonderlijke dingen gezien en meege maakt, dat ze eenvoudig nooit meer er gens verbaasd over zijn. Mijn taxi chauffeur toonde dan ook niet de minste verbazing, toen ik hem in een bocht, een honderd meter van het café verwijderd, stil liet houden en hem vijf pond beloofde, als hij daar op me zou wachten, ongeacht hoe lang dat wachten eventueel zou duren. Ik had er een vaag voorgevoel van, dat ik die taxi nog nodig zou hebben, vóór de nacht voorbij was. De maan scheen thans helder aan de hemel Ik zette mijn kraag op en la de schaduw van de huizen blijvend, bereikte ik een portiek, dat precies te genover het café lag en vanwaaruit ik onopgemerkt de zaak kon bekijken. Binnen een minuut of tien, verscheen er een andere zwarte wagen van het zelfde type als ik achterna had gezeten, doch naar ik meende niet dezelfde en deze stopte net lang genoeg voor het café om een man uit te laten stap pen. Ook deze man liep de trap naar het sousterrain van het café af. De glimp, die ik van hem kon opvangen, gaf me de indruk, dat hij klein was en schamel gekleed. Nog zes keer in het halve uur daarna hield een auto van hetzelfde type stil voor het café, om telkens een enkele passagier uit te laten stappen, die i» het café verdween. Daarna gebeurde er een kwartier lang niets, en ik ver moedde, dat er niemand meer zou ko men. Ik voelde op dat ogènblik geen spoor van vermoeidheid meer. Ik was vastbesloten er achter te komen, wat er in het sousterrain van dat obscure ca- fétje gebeurde. In vervaagde lettert stond hoven de deur: „Joe's Matrozen- eethuis." (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3