Voorlopige constitutie Republiek Indonesië aanvaard N.-HOiLANDSE* «PERS 1945 VOORLOPIG PAUL HOFFMAN: Europa moet een worden „Ivar" Rotterdam binnen gesleept NIEUWSn Crisis in Amerika? r 5e JAARGANG Nr. 1731 Dinsdag 1 November 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart btf vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aa; .zienlijke korting. V«iaatw redacteur. J. Zoouaa Buieau. Riddeutraal hoek Oudeoracht Tel ft 7700 3971.] Mr. VAN MAARSEVfc.fc.fcl. minister van Overzeese gebiedsdel ?n, wiens taak blijkbaar ten einde loopt. Klare wijn De Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie is in vergadering bijeen ge weest en er is, hoe kan het anders, druk gesproken over wat ons allen zo na aan het hart ligt: Indonesië. En over nog iets. Daar komen we straks op. De geluiden die we in deze vergadering hoorden waren niet bijzonder leuk. Dat was trouwens te verwachten. In de vergadering kwam duidelijk tot uitdruk king, dat erheen aanzienlijk verschil was tussen wat de VVD vorig jaar bij de verkiezingen eiste en wat er nu tot stand komt. Dat werd in die vergadering dan ook kernachtig gezegd. Het was wel jam mer, dat minister Stikker niet van zich af beet. Dan was het schouwspel vol maakt geweest. Zoals de zaak nu ligt, weten we niet precies waar we aan toe zijn. Er werd natuurlijk gesproken over het communistisch gevaar, waaraan In donesië ten prooi zou vallen. Er werd gesproken over eisen, waaraan zou moeten worden voldaan, wilde de VVD bereid zijn tot medewerking. Maar een motie van afkeuring over het régerings beleid werd met overgrote meerderheid verworpen. Dat is tweeslachtig. En tweeslachtigheid kunnen wc in deze tijd minder dan ooit gebruiken. Het is noodzakelijk, dat er nu eens klare wijn geschonken wordt. Wat wil de VVD hu eigenlijk, precies, als ze zegt. dat onze gehele volkskracht moet worden ingezet, om te voorkomen dat Indonesië aan het communisme te prooi valt? Betekent het, dat de .VVD bereid Is, om onze jeugd in Indonesië te laten verbloeden voor een zaak, di; men met wapengeweld wel bevorderen, maar niet tegenhouden kan? Het volk heeft er recht op te weten, wat een bepaalde politieke partij wil. Of ze tot in lengte van dagen wil doorgaan mei het gebruiken van geweld, of da', ze alleen maar voor de vaak op congres sen en in verkiezingsperioden een grote mond ophaalt, terwijl ze in wezen niets anders kan doen dan de koers van de regering volgen. Is het houden van deze congressen, ook de C.H. Unie was dezer dagen bij een, soms een onderdeel van een bepaal de politieke koers, die er op gericht is, hef bestaande kabinet te laten vallen en te doen vervangen door een kabinet op de incest brede basis, of zo de PvdA, dit niet wil. door een kabinet van meer conservatieve inslag? Slaat daarop de zinsnede, dat de Ka merfracties worden gewaarschuwd, voort durend waakzaam te zijn tegen een kabi netsformatie, die niet krachtig genoeg zou optreden tegen het gevaar van het afglijden naar het communisme? Is hier sprake van een weloverwogen offensief, waar de KVP reeds van af weet? Verwonderlijk zou het niet zijn. In het Voorlopig Verslag op de Rijks begroting is er „door vele leden van de Tweede Kamer reeds op gezinspeeld, dat het in deze ernstige tijd van belang voor het vaderland zou kunnen zijn, indien de kabinetsformatie werd ver breed". Het is een beetje belachelijk. Want er is juist ontspanning. De situa tie is niet meer zo ernstig als ze ge weest is. En nauwelijks zakt de ernst van de toestand, of zekere kringen pogen in troebel water te vissen. Niet het be lang van het land staat daarbij voorop. Want dat eist. dat over de belangrijkste zaken klare wijn geschonken wordt. van Z. Kort na de aanvang van de wedstrijd LimburgiaMVV heeft van Bun gister bet veld wegens een onwillige spier tnoeten verlaten. Het ongemak was van Echte aard en men verwacht dat hij in een paar dagen weer volkomen fit zal Xijn, Naar van Bun vertelde heeft hij de KNVB meegedeeld, dat men voor de wedstrijd tegen België Zondag a.s. op hem kan rekenen. In hef eersfe jaar uitgebreide bevoegdheden voor presidenf en ministers Algemene vet- kiezingen zullen over ioekomsiige slaaissiiuc- iuur moeten beslissen. Er is een uitvoerig document ter tafel gekomen, een document dat officieel de onafhankelijkheid van de Republiek Indonesië proclameert, een r «-publiek die de z-g. „Republiek Indonesia" omvat, velschillende zelf .tandige deelstaten en andere territoriale gebieden, het totaal ongeveer gelijk aan de voormalige Ne derlandse koloniën. Dit document, dat „vooriopigc constitutie van de R I S*" heet, werd Zaterdag door de delegaties van de Republiek (de Sockarno—Hatta 'republiek) en Bureau Federaal Overleg getekend. Het staat vol aanwijzingen, richtlijnen bevoegdheidsomschrijvingen en laat daar naast nog zeer vele vragen open. Ten eerste is deze voorlopige grondwet slechts geldig tot na de binnen een jaar te hou den algemene verkiezingen, ten tweede zullen de diverse uitvoeringsbesluiten haar waarde eerst zuiver kunnen bepa len. De opzet van deze constitutie, die ten doel heeft de definitieve grondwet in te leiden, is niet de mocratisch in haar voorlopig karak ter, echter pariementair-democra tisch wat betreft het voor de toe komst opgetrokken beeld! Voorlopig is de president en met hem ongeveer 4 ministers min of meer dic- tori'ale bevoegdheid gegeven, in dien zin dat zij onafzetbaar zijn. De regering kan niet vallen, ondanks een meerder-' heid van tegenstemmen in de volksver tegenwoordiging. Dit maakt dat deze voorlopige grond wet met reserve moet worden ontvan gen- Deze reserve mag ons echter niet verhinderen waardering te hebben voor het streven dat er in naar voren komt, n.1. zelfbeschikking van alle volkeren in Indonesië, met grote bevoegdheden tot zelfbestuur, terwijl een overkoepe lend orgaan wordt geschapen, de Se naat, die alle kwesties uit deze verza meling van min of meer zelfbesturende organen voortvloeiende, zal behandelen- In deze Senaat zullen alle gebieden en minderheden vertegenwoordigd zijn. De rechtspraak is, evenals in Neder land, onafhankelijk van de volksverte genwoordiging en van de regering. Als equivalent van de ons bekende Raad van State zal een Hoge Raad zijn intrede doen, met uitgebreidere taak. Wij willen ons oordeel over het bereikte accoord voorlopig opschor ten. te veel hangt af van de wil of macht over de uitvoering van de richtlijnen die in de voorlopige con stitutie zijn vastgelegd. Tenslotte het voor onze be tuursamb- n in Indonesië belangrijke bericht dat gedurende twee jaren door de rege ring van de Republiek alle bestaande verplichtingen, die thans onder super visie van de Nederlandse regering res sorteren, door de Republiek Indonesië zullen worden overgenomen. Vrijwillig beëindigen van het dienstverband is ten- allen tijde mogelijk. De bestaande rech ten worden of door de Republiek of door Nederland aanvaard. Algemene proteststaking in geheel Italië Italië ligt vrijwel s.il. Het Italiaanse vakverbond, dai ongeveer 5 millioen leden telt, heef; tot algemene staking besloten, omdat bij een botsing .ussen land arbeiders en politie te Crotone (Zuid Italië) twee boeren werden gedood. Al le indus.rieën liggen stil, met uitzondering van de spoorwegen en de openba re diensten. Er zijn nog verschillende botsingen ge weest tussen poli-ie en bur gerij en/of stakers, waar bii doden en gewonden vie len. Enige diplomatieke vertegenwoor dieers uit India, die een bezoek brengen aan Australië, werden fe Canberra door de leider van de huidige Australische oppositie ln het Parlement, Robert Gordon 'Menzles, offlciëel ontvangen. Mr. Menzles was minister president vóór Labour de liberalen in 1941 versloeg. Weg klant, weg geld Een bakkersvrouw uit de Jor- daan te Amsterdam vergiste zich Zaterdagmorgen en gaf een klant in plaats van een briefje van f 20 een brief van f 1000 terug. Klant en briefje zijn spoor loos. geen verhoging van prijs van brood, melk, margarine, varkensvlees, kolen en vee* voeder-grondstoffen. Enige belasting wijziging Minister Lieftinck heeft aan aanvul lende nota bekend gemaakt, waarin de gevolgen van de devaluatie worden on derzocht. In deze nota wordt in hoofd •zaak alles aan de toekomstige ontwik keling overgelaten, die nog niet nauw keurig is te bepalen. Voorlopig zal de minister prijsstijgin gen op het gebied van brood, melk, margarine, varkensvlees, kolen en vee voeder grondstoffen voorkomen. Over de toekomst is hier niets bekend. De huurverhoging vindt doorgang, evenals vermindering van loon- en in komstenbelasting. Verhoging van perso nele belasting is voorlop'g uitgesteld tot 1 Juni 1950, de omzetbelastingwijzi ging zal, naar de minister veronderstelt voor de minder draagkrachtigengunsti ger worden. Andere maatregelen op financieel gebied zijn dusdanig voorlo pig, dat wij ons van publicatie zullen Onthouden. Rechtse Socialisten uit Italiaanse regering De s'rijd tussen gematigd links en uiterst rechts in Italië heef. me de door de onstabiele houding van SaragatSocialisten, tot een ver sterking van de Casperigrpep in "tle regering geleid. Saragat, de leider van de rechtse Socialisten i® thans uit de regering verdreven eit' met hem minis.er Temerello. r De rechtse Sodalis-en zijn dus thans ook in de oppositie gegaan. De handel met Amerika mag niet op een laag peil blijven staan, daar anders grote moeilijkheden dreigen Devaluatie is niet voldoende, aldus de administrateur van het Marshallplan Paul Hoffman in een toespraak tot de Raad van de Europese samenwerking. Indien de handel met Amerika tenge volge van de devaluatie blijvende op een uitzonderlijk laag niveau zou blij ven, dan zou dit een ramp voor Europa zijn en voor Amerika grote moeilijk heden veroorzaken. Het is noodzakelijk dat de dollarin komsten zo snel mogelijk stijgen. De mogelijkheid daartoe zou sterk verbe terd worden, indien de staten van Eu ropa konden besluiten de handelsbelem meringen die er nu nog zijn, op te hef fen. Dan zou Europa een eenheid zijn met 270 millioen inwoners en weer iets betekenen in de wereld. Kunnen de staten van Europa daar toe niet binnen zeer korte tijd komen, dan zal elk land afzonderlijk een prooi worden van armlede en ontbering. De middelen, die Hoffman allereerst noodzakelijk achttte, waren: Coördinatie van de fiscale en mone taire politiek, waardoor het verschil in geldswaarde van de verschillende munt soorten geen belemmering meer vormt voor het internationale handelsverkeer. De wisselkoersen zullen onder algemeen internationaal toezicht moeten worden vastgesteld. Er moeten middelen gevon den worden om de tegenstrijdigheden in de politiek van de verschillende landen, op economisch terrein te overbruggen en op te heffen. Europa zal niet gered kunnen worden wanneer groeperingen van 2 of 3 sta ten komen, die nauw samenwerken. Deze groepen zullen moeten inzien, dat alge hele samenwerking noodzakelijk is. Naar aanleiding van deze rede is er j reeds een commentaar gekomen van Stafford Cripps, de Engelse minister v. financiën, die heeft verklaard, dat Ep geland bereid is de in_ uitvoerbelem Na een reis van ongeveer 20 uur is het Deense stoomschip Ivar, dat vorige week op een mijn liep, de Waalhaven te Rotterdam binnengesleept; Het schip bood een ontredderde aanblik. Stukken brood, flessen, trossen e.d. lagen her en der verspreid. Het dek was zo glad, dat men moeite had om op de been ,te blijven. Zondagmorgen om half acht vertrokken de sleepboten Oceaan en Holland er voor en het bergingsvaar tuig Texel er.achter. - Op de Ivar zelf waren pompen opge steld, die gedurende de reis meer dan $00 ton water hebben geloosd, dat steeds met kracht naar binnenstroomde. Ovêr het gat in het achterdek had men een dekkleed gelegd, verzwaard met zandzakken-. Ondanks deze moeilijkheden gelukte het toch nog een vaart van negen mijl te halen. Het vertrek vanaf de plaats van de ramp bij Terschelling geschied de izeer onverwacht, maar het weer dat onverwachts zeer gunstig was gewor den, maakte dit mogelijk. De pompen blijven intussen steeds doorwerken, om de Ivar, die 38 graden i slagzij maakt, watervrij te houden. Vwvan Dag fot Dag De regering van de Unie van Zuid Afrika heeft medege deeld, dat zij toegang zal wei geren aan Seretse Khama, het hoofd van de Bamangwato- stam in het naburige Britse protectoraat van Beetsjoena- land, én zijn blanke vrouw Ruth Williams, voormalig Londens typiste. Het graf van Boccaccio, schrijver van de „Decamarone", is officieel geïdentificeerd in de kerk van Certaldo, nabij Florence. Het gebeente van de beroemde dichter kon evenwel niet on omstotelijk worden geïdentifi ceerd. Het echtpaar Ver hagen te Capelle (N-Br.) werd verrast met de geboorte van een drieling, twee jon gens en een meisje. .Van welingelichte zijde werd te Oslo vernomen, dat Noorwe gen het toetreden van Duits land tot de raad van Europa zal steunen. Er is nog geen officiële verklaring hierom trent uitgegeven. Behalve de violiste Ginette Neveu en de bokser Marcel Cerdan heeft Frankrijk bij de vlieg ramp op de Azoren ook een van zijn beste schilders, Ber- nard Boutet de Monvet, ver-, loren. In het Engelse parle ment is officieel bekend ge maakt, dat Engeland in de naaste toekomst zijn man schappen uit Griekenland zal terugtrekken. De Zuid Afri kaanse minister van defensie Erasmus. heeft besloten, dat de departementale briefwisse ling bij de verdedigingsmacht om de andere maand afwisse lend in het Engels en het Afri kaans moet worden gevoerd. Het 1920 ton metende Duit se schip Carl Rehder is Maan dagavond na een aanvaring met een Zweeds schip in het Kanaal van Kiel gezonken en blokkeert thans het scheeps verkeer. Drie personen wer den gewond. Het telefoon verkeer tussen Nederland en Hongkong is weer geopend In het tijdvak van 19 Decem ber tot 7 Januari, doch niet op de Zondagen 25 Dec. en 1 Januari, kunnen over de recht streekse radioverbindingen met Aruba, Curacao en Suriname, kerst- en nieuwjaarsgesprek ken tegen verlaagd tarief wor den gevoerd Het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken heeft heden be kend gemaakt dat de Sowjet- russische minister van buiten landse zaken Wisjinski ver zocht heeft een ontmoeting te hebben met zijn Amerikaanse collega Dean Acheson Ed ward R. Stettinius, voormalig Amerikaans minister van >bui- tenlandse zaken, is overleden- Als gevolg van een contract tussen de Ford maatschappij en de Columbia Broadcasting System, zullen er per week gedurende vijftien uur televisA: uitzendingen van de vergade. ringen van de assemblee et de commissies der VN wor den verzorgd. Ook zullen af gevaardigden met behulp van draagbare televisiecamera's in de wandelgangen worden ge ïnterviewd. De confcrentie voor de oprichting van een nieuwe vakverenigingsinteriia, tionale naast het wereldvak. verbod zal 28 November te Londen beginnen. Aange zien het bij slagregen voorko men kan. dat het zicht zoda nig belemmerd is, dat men vrijwel niets kan zien, raadt de KNAC aan. bij dergelijk weer met stadslichten dan wel met gedimde koplampen te rij den, als voor duisternis voorgeschreven. De Verenigde Staten staan voor een ernstige economische crisis en de ban ken vermogen niets om deze toestand te verhelpen. 2olang de kwestie van de stakingen niet is geregeld, zo verklaarde de voorzitter van de Amerikaanse ban kiersvereniging. Evans Woollen. Op een vraag betreffende de even tuele verhoging van de goudprijs ver klaarde hij: „Wij zijn slechts ernstig over deze zaak gaan denken, omdat er zoveel over gepraat is, ik kan mij niet voorstellen, dat het voor ons nuttig kan zijn de goudprijs te verhogen, doch ik kan me best indenken, wat hiervan voor ons de nadelige gevolgen kunnen 2ijn. Betreffende Trumans voorstellen tot 'erhoging van de belasting verklaarde Woollen: „de begroting zou beter in evenwicht werden gebracht door een be snoeiing van de uitgaven." Het grensincident tussen Joego-Slavië-Hongarijë Van Hongaarse zijde is een re geringscommuniqué verstrekt, da; ingaat op de .Joego Slavische be schuldiging van grensschending, door gewapende troepen. De Hon garen zeggen het incident als on belangrijk te beschouwen. Een aantal gewapend? Joego Slaven overschreed op nogal agressieve wijze de grens en werd door vuur wapenen teruggedreven. Er vielen geen slahctoffers. Rantsoenbon voor koffie aangewezen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat de bon met de opdruk ..BD een rantsoen", welke o.m. wordt uitge reikt aan uit Indonesië repatriërende mi litairen, is aangewezen als rantsoenbon voor koffie. Deze bon geeft recht op het kopen van 125 gram koffie. meringen voor 82 artikelen geheel op te heffen. Overwogen wordt om dit aantal zeer snel uit te breiden. Aan het slot van zijn rede zei Hoff man, dat de vorderingen die in Wést Europa waren gemaakt, de verwachtin gen hadden overtroffen. Aan Hoffman's verzoek zal snel worden voldaan AAN HOFFMAN'S VERZOEK WORDT SNEL VOLDAAN. Vorige week maakten wij mei ding van de in beleefde termen gestelde eis van de leider van het Marshallplan, nl snel vrij baan voor de industrieën en opheffing- van de tolmuren en gemakkelij ker internationaal geldverkeer. Op een thans gehouden rede (die wij hierboven afdrukken) heef; Hoffmann dit plan nog na der toegelicht. Thans wordt medegedeeld, dat vooraans.aande politici uit Engeland, Frankrijk, Voor wegen. Nederland, Italië en Portugal een plan on.werpen, dat op korte termijn aan de eisen van Hoffmann zal mue ten voldoen. Dit be ekent ver moedelijk vrijhandel ener zijds, verscherpte sociale strijd anderzijds. Familievoetbal bij 40-jarig huwelijk Ter gelegenheid van het 40jarig huwelijksfeest van het echtpaar v. d. BergZwezerijen te Soest, waren de kinderen zoals gebrui kelijk, van heinde en ver geko men om dit feest te vieren. In middëls hadden echter de negen zoons van het echtpaar, Nico, Herman, Joop, Richard. Theo, Gerard, Antooh, Cornelis en Piet tezamen met twee schoonzoons, besloten het feest sportief te vie ren. Er werd door hen een voet balelftal geformeerd dat onder grote belangstelling ten bate van de Niwin een wedstrijd speelde tegen BDC- uit Soest. Het bruids paar. dat op een versierd podium ,zat. de bruiloftsgasten en de ta! rijke verdere toeschouwers zagen het „familie-elftal" een sprekende 8—3 overwinning behalen. J weerbericht Geldig tot Woensdagavond BIJNA OVERAL ZONNIG Vannacht en morgenochtend vele plaatsen matige of zware nachtvorst en hier en daar mist. Overdag droog en in het grootste deel van het land zonnig weer met zwakke tot matige naar zuidelijke rich tingen draaiende wind en on geveer dezelfde temperatuur fis vandaag. Havenarbeiders veroveren geen munitie De vakvereniging van havenarbeiders te Marseille, welke is aansloten bij 't algemen vakverbond (CGT) beeft gisteren besloten het laden van munitie voor het Franse leger in Indo China van twee November af te staken. 60 procent der havenarbeiders te Marseille is lid van de C.G.T. Men verwacht, dat de overige haven arbeiders, die bijna allen lid zijn van de Force Ouvriere, vandaag hetzelfde besluit zullen nemen.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1