Ikmaaidei' N.HOLLANDS PERS 19 Ronde-Tafelconferentie beëindigd Ongelooflijk Skymaster botst tegen jager (-NIEUWS-N Alles van de bon Lages' plaatsvervanger thans ook voor zijn rechters baba 5e JAARGANG Nr. 1732 -i Woensdag 2 November 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart. bJJ vooruitbetaling Advertenties 14 ct per mm., familiebericb. ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur» J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel R 2200 3971 Dertig December 1949 Indonesië souvereine staat President Soekarno, temidden van Juichende Indonesiërs, de eerste president der Ver. Staten van Indonesië. Er zijn domme mensen, er zijn knappe mensen. Er zijn goede Nederlanders en slechte Nederlanders. Goede Nederlan ders waren en zijn diegenen, die elke mentaliteit, die het leven en goed van anderen bedreigt, zonder hiervoor een gemeenschapsdaad van hogere orde te stellen, veroordelen. Voor de Duitsers gold een andere mentaliteit. Zij waren „goed" als het stomme „Befehl", dat tot oorzaak had een rassenwaan en grootheidskrankzin nigheid, werd uitgevoerd. Zij bekom merden zich niet om ellende ert misdaad Zij waren redeloze slaven van een machtswellusteling en georganiseerde moordenaars. Hun SA, SD en SS waren misdadig van opzet, van doel en in prak tiik. Wie hieraan nu nog twijfelt is of een schurk of een onnozele hals. maar dan een gevaarlijke onnozehng, want hij schept de voorwaarde voor een nieuwe fascistenterreur. Gisteren hebben wij iets dusdanigs be Jeefd. Voor het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof wordt dé zaak tegen Blu menthal behandeld. .Deze Blumenthal was reeds in 1930 lid van de Nazi partij, werd in 1937 functionaris en was nadien Hauptsturmfuhrer bij de SD. Hij was de plaatsvervanger van de beruchte Willy Lages en als zodanig een der topfiguren die de Joodse razzia's orga niseerde en de Silbertannemoorden uit voerden of deden uitvoeren. Hij was betrokken in de moord op de schrijver A. M. de Jong; hij mishandelde gevan genen. zoals getuigenverklaringen posi tief deden uitkomen, hij liet weerloze slachtoffers rennen en draven om zijn vriendinnetjes te behagen, hij weigerde ondanks bevelvan Den Haag, een in vrijheidsstelling van een Portugese gees telijk, die in Westerbork zat. te bewerk stelligen, kortom hij was het type van de brute mof, die vijf jaar lang onze ellende heeft veroorzaakt en mede voor het sociale en economische lijden verant wordelijk is, dat nu zo sterk aan de dag treedt. Deze mof staat terecht, er is 20 jaar tegen hem geëist, en wij vinden het weinig, veel te weinig. Maar afgezien hiervan. Hij had de brutaliteit te beweren, dat de Neder landse rechter de Duitse mentaliteit niet begreep, toen het over misdaden organi seren ging. De verdache zag hier eigen lijk niets in, hetgeen ons van een fana tieke Nazi-aanhanger niet verwondert. Wie ons wel tot verbazing, beter tot ergernis, heeft gebracht, is de Neder landse profesor Waterink. Deze voor aan nde Nedetijander, zoals het AN li noemt, is ook als getuige ge hoord. Hij noemde Blumenthal: „Een man, die hij heeft leren kennen als een correct mens". Prof. Waterink onderhield contacten met hem en zegt dat hierdoor velen zijn vrij gekomen. „Als Blumenthal zei: „Beter niet, dan deden we het niet", aldus de Hoggeleer de. Ten overvloede verklaarde prof. Waterink nog dat Blumenthal hem nooit teleur heeft gesteld. „Wij hebben van Blumenthal alleen goeds beleefd." Nu als prof. Waterink van de hulp van Blumenthal alleen goeds heeft be leefd, kunnen we hem slechts feliciteren met 'dit uitzonderlijke resultaat. De na bestaanden der duizenden vergaste Jo den, de mishandelde gevangenen uit de Euterpestraat, de slachtoffers van de raz Zia's zullen het niet met deze professor eens kunnen zijn. Blumenthal was een SD-chef van Nazihuize, toegewijd, fanatiek Hitleriaan waarvoor het Nederlandse volk slechts een eis heeft DE DOODSTRAF, alle professoren met hun geleerdheid ten •pijt. B. J. W. Nederlandse miliiaire eenheden zullen ien spoe digste worden teruggetrokken Economische rechten vrijwel gehandhaafd Talrijke overgangs bepalingen die binnen een jaar aflopen Ne derland geïnteresseerd in militaire opbouw van Republiek Indonesië ONDER PRESIDIUM VAN MINISTER PRESIDENT Dr W. DREES IS HEDENMIDDAG DE RONDE TAFELCONFERENTIE MET EEN VOL TALLIGE ZITTING BESLOTEN. DE BESLUITEN DER RONDE TAFELCONFERENTIE, DIE FORMEEL EEN EINDE MAKEN AAN HÉT DRIE EEUWENLANGE KOLONIALE BEWIND IN DE TROPEN, ZIJN IN DRIE ONDERDELEN SAMEN TE VATTEN. A. DE WEZENLIJKE SOUVEREINITEITSOVERDRACHTB. HET UNIE STATUUT, DAT IN DE STAATKUNCIGE SAMENWERKING OP VERSCHILLEND TERREIN VOORZIET; C. DIVERSE OVERGANGSBEPALINGEN. Souvereimteits overdracht Overeengekomen is dat de plechtige overdracht van de souvereiniteit aan de RIS (Republiek der Ver. Staten van Indonesië) zal plaats hebben op 30 De cember 1949, te Amsterdam, of eerder. De souvereiniteit is gebaseerd op de constitutie der RIS (welke wij gisteren publiceerden), waarbij ten aanzien van Nieuw Guinea wordt overeengekomen dat de status van dit gebied binnen een jaar definitief zal worden bepaald. Dit laatste betekent dat thans nog bestuurs functies door Nederland zullen worden blijven uitgeoefend. Het Uniestatuut Het Unie-statuut, dat de samen wer king tussen de beide staten regelt, gaat uit van de souvereiniteit der beide landen. De samenbundelende autoriteit is de Kroon, dus thans Koningin Juliana en haar wettelijke opvolgers. De Uniebeslissingen worden gezamen lijk genomen. Beide aanvaarden het prin cipe der parlementaire democratie en der onafhankelijke rechtspraak. De samenwerking tussen de Unie staten wordt onder meer bevorderd door de instelling van een gemeenschappelijk secretariaat, daarnaast zulen wederzijds tweemaal per jaar, of vaker, drie minis ters van elk land over de lopende proble men besprekingen voeren. In geval van stemmen sta king wordt op het Interna tionale Gerechtshof een beroep gedaan Het staatsburgerschap van de ene staat sluit gelijkgerechtigde behandeling in de andere staat niet uit, evenmin als dit bij militaire dienstneming het geval is. Ter j behartiging van de belangen der weder i zijdse onderdanen zullen Hoge Commis sarissen in de Tang van ambassadeur worden benoemd. Buitenlandse betrek kingen worden na wederzijdse overeen -.temming gesloten. In bepaalde gevallen kon de ene staat de andere diplomatiek vertegenwoordigen. Verdragen kunnen niet eenzijdig worden gesloten. Militair accoord Het militaire accoord, dat vele over gangsbepalingen omvat, komt hierop neer dat Nederland zal trachten alle land troepen binnen 6 maanden te doen repa triëren. Ook de zee en iuchtstrijdkrach ten zullen verdwijnen. De Nederlandse marine blijfc vermoedelijk nog langere tijd patro-"leren, doch een en ander onder u'trindelijk bevel van de minister van der»-3ie van de RIS. Ver.c' llende bepalingen voorkomen dat er financieel nadeel voor Nederland se of Indonesische militairen uit dé ov dracht zal ontstaan. Minister president dr W. Drees, voorzitter der Ronde Tafelconferentie. Een Nederlandse militaire missie 2a! voorlopig voor de tijd van drie jaren in Indonesië verblijven, teneinde technisch van advies te dienen bij de reorganisatie of opbouw van de Indonesische militaire strijdkrachten. Zij vallen onder Neder lantft commando. (Vervolg op pag. 2) Kaiser, oudste posfdui; ter wereld overleden Kaiser, de oudste postduif ter wereld, die bij twee legers in 2 wereldooj-logen heeft gediend, is te Fort Monmouth in de ouder dom van 32 jaar overleden, een leeftijd, die overeenkomt met die van 160 jaar bij mensen. Kaiser begon zijn loopbaan bij het Duit se leger in de eerste wereldoorlog Hij werd tijdens het Argonnen- offensief in 1918 krijgsgevangen gemaakt en moest dienst doen voor de Amerikanen. In de 2de wereldoorlog bielp hij andere dui ven africhten, waaronder enkele zijner achter achter achter achter kleinkinderen voor het Ameri kaanse leger. Zijn laatste rustplaats zal het Smithsonian Institute te Washing ton, dat is gewijd aan de „ver groting en verbreiding van de wetenschap" zijn. Een woordvoer der van het Amerikeanse leger verklaarde, dat Kaiser opgezet en in het instituut zal worden ten toongesteld. Bij Kon. Besluit is mr C L. W. Fock, met ingang van 1 Nov. benoemd (ot secr. generaal van dit departement. weerbericht Weersverwachting geldig tot Donderdagavond: AFNEMENDE NACHTVORST Over bet algemeen tamelijk veel bewolking, maar slechts op enkele plaatsen wat lichte regen. Aanvankelijk weinig wind. Later voorname!ijk langs de kust matige Zuid westelijke wind. Vannacht in het Zuiden van het land nog plaatselijk nachtvorst Over dag ongeveer dezelfde tempe ra tuur als vandaag. Vliegtuigramp boven Washington Men vreest dat 53 mensen het leven verloren. Tot nog toe is alleen de piloot van de jager gered. Een Skymaster van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Eastern Air Lines", komende van New York met 4 pasagiers c.an boord en een bemanning van vier leden, is boven het vliegveld var* Washington in botsing gekomen met een militair toestel. Beide machies spatten volgctas ooggetuigen uit elkaar Gedeelten van de viermotorige DC 4 kwamen terecht in de rivier dé Potomac- Een uur na de ramp waren. 25 lijken geborgen. T De piloot van het militaire vliegtuig dt Boliviaanse kapitein Bridaux, had van de verkeerstoren order gekregen te bhjvjën rondcirkelen om het passagiers vliegtuig eerst te laten landen. He' schijnt dat Bridaux de orders niet *ver staan of verkeerd begrepen beeft. Drie. maanden geleden, op 30 Juli, kwam een Dakota van de ..Ess'era A;r Lines" boven Fort Dix (New Yersey) in botsing met een jager van de vloot luchtmacht, waarbij zestien mensen om het leven kwamen. Enkele uren na de ramp wist men van slechts een persoon, dat hij bet er levend had afgebracht. Men kon deze persoon, die verward Spaans praatte tégen de mannen van de reddingsbrigade nog-niet identificeren, doch meende, dat hij kapitein Bridaux, de piloot van het militaire toestel was. De door Bridaux bestuurde machine was juist door de Boliviaanse regering van de VS aangekocht en maakte een proefvlucht boven Washington. De tijd, dat de huisvrouw een hele avond per week doorbracht met de bon nenadminisiratie is allang voorbij. De artikelen, die nu nog op de bon zijn, Een huisvrouw, die haar rantsoentje tellen. Toch is de tijding, dat het vlees van de bon is, in alle huisgezinnen met vreugde begroet. Als de prijzen nu nog zakken kan men zelfs op de vingers v. één hand vlees komt halen, wordt door dé slager van het heuglijke nieuws op de hoogte gebracht, waarop zij spontaan de bon kaarten verscheurt. \*van Dag (of Dag** De Birmese regering heeft machinestoring te kampen ze gewoonte eigen gemaakt. Vooral foto's van filmsterren een omzetbelasting ingevoerd, heeft. De prijs van bruin. waarbij op elke aankoop door koolbriketten, is met f 0.50 p. waren er in trek- Een no het publiek zes en een half eenheid verhoogd. Te Flo taris van Waardenburg, dje procent belasting wordt ge- rence is overleden prof- Piero een datum veranderde in een heven, terwijl bij de verkoop Palagi, directeur van het Tos bewijs tot opheffing van het Het echtpaar Kogelman— van luxe artikelen een extra caans Orthopaedisch instituut, verbod om met zijn auto op Raalte werd belasting van twaalf en een Prof Palagi overleed tenge- Nijenkamp gisteren verblijd met de ge- half procent moet worden be- volge van verwondingen' ver boorie van_ een drieling, drie laaki- De winkeliers in Ran- oorzaakt door zijn voortdu- hard goon hebben als represaille rende werkzaamheden met Een hun winkeldeuren gesloten, stralen. De Canadese nationale jongens- Zo gaat het naar de elf millioen man in Zelbem (Achterhoek) trof dezer dagen in zijn tuin derzoekingsraad heeft te Re- medaille voor brugerlijke ver Hij Zondag te rijden, werd ver oordeeld tot f 1000.boete subs. 1 maand gevangenis- werd posthuum s^ra^ k** Franse tele- onderscheiden met de gouden visieProgramm. zal de Neder heerlijk verse aardbeien aan- solute Bay, dat op het eiland dienste. Te New York is De plantjes hebben dit jaar Cornwallis, in de Noordelijke gisteren medegedeeld, dat de tweemaal gebloeid en vrucht IJszee is gelegen, een instal- Chase Natinal Bank en de gezet. Zondag plukte hij latie gebouwd voor het meten Guarantee Trust Company 'n ondanks het feit dat het al van cosmische stralen. Vele overeenkomst met de Franse knapjes gevroren had er geleerden zijn van mening dat regering hebben nog een achttal. Een unicum meer kennis van het wezen om aan Frankrijk 75 inillioen in deze tijd van het jaar. In der cosmische stralen het mo- dollar te lenen. De opper- kan gelijk zal maken nauwkeuriger bevelhebber van weersvoorspellingen te doen. leger heeft het een tuin te Doetinchem men nog frambozen eten. De stoffelijke resten der vier De Nederlandse sleepboot van ,,pin-up girls" op landse zangeres Mariette Ser le, die reeds eerder voor de tlevisiecamera in Eindhoven stond, optreden Nog altijd zijn er vele mensen die in de -nd^stelhno leven. Haf zij ondertekend M"der de "«"O» formaliteiten pa.Uvt-tjes met bloembollen naar het buitenland kunnen het Indiase meenemen. Bloembollen mo aanbrengen gen echter slechts uitgevoerd de worden, indien zij vergezeld slachtoffers van de brand te „Rode Zee" is de haven van Wanden in de Ifezernes verbo gaan van een uitvoermachti- Medemblik zullen Donderdag- Falmouth uitgevaren om hulp den. In navolging van hun ging en een gezondheidscerti middag om twee uur op de te bieden aan de Amerikaanse Britse en Amerikaase wapen ficaat van de plantenziekten algemene begraafplaats aldaar ter aarde worden besteld. tanker Fullerton Hills, die op broeders hadden de Indiase kundige dienst, de Atlantische oceaan met officieren en soldaten zich de- Men vreest, dat alle inzittenden van de Skymaster om het leven zijn gekomen Stukken bagage uit de Skymaster wa ren rondom in de bomen terecht geko men. De romp van het vliegtuig zelf kwam op de oever van de Potomac neer en gleed van daar af met de neus omlaag het water m. Dit was de eerste grote ramp. welke zich op het vliegveld van Washington heeft voorgedaan. Behalve koffie De rantsoenering van vlees, kaas, rijst en textielproducten wordt thans definitief opgeheven. Slechts voor koffie blijft de rantsoenering voorlopig bestendigd. Men veronderstelt, dat ook dit niet lang meer op zich zal laten wachten. Belgisch elhal samengesteld Het Belgisch elftal, dat Zondag 6 November te Rotterdam tegen Neder land speelt, is als volgt samenge tcld: doel: Meert (Anderiecht) Achteri Aernaudts (BCchem en GiJ- lard (Standard) Midden: Van der Auwera (R.C.Me- chelen. Carré (F -C Luik) en Mees (Antwerpen) Voor; LembCechts (Mecheién). Go- vard (Luik) Merinans (Anderlecht), Freddy Chaves (Gantoise) en A. de Herdt (Berchem) Reserves zijn Dhaenen (Tilleur), Vail lant (Anderiecht), Valet (Anderiecht) en Coppens (Mechelen) In vergelijking met het Belgische elf tal, dat Zondag 2 October te Brussel met 30 van Zwitserland won, is er slechts één wijziging voor de wedstrijd van 6 November aangebracht-, n l. Go vard, die op het ogenblik buitenge- - woon in vorm is, heeft de plaats van Coppens ingenomen. - Z wemkampioene rnet twee daglengtes verslagen NEL VAN VLIET, die, zoals gemeld op Vrijdag 11 November te Hilversum in het huwelijk treedt, zal zeker niet ge dacht hebben, dat zij In deze spurt naar het levensgeluk door een oude rivale met twee daglengtes zou worden gesla gen. De bekende Hilversumse zwemster Wil Haverlag, tweemaal kampioene v. Nederland op de 200 mete- schot Mag iater door Nel van VJie. y ,.rie tjjd onttroond, treedt nameujk- ,ns dag y- November on» elf uur tn hef 9* meentehuis te Hilversum in het huwe lijk met de heer B. C. M. Ebbing. Ook hij weel er niets van en was goed voor de Hei word. eentonig versla gen te brengen van de SD leiders, die aanvankelijk: 't beestachtige op-reden tegen onze Joodse landgenoten or ganiseerden en zich nadien aan vrijwel elke onafhanke lijke Nederlander tracht en te vergrijpen. Ook de ver dachte Blumenthal, *de plaatsvervanger van de be ruch e ter dood veroordeel de Willy Lages, behoor, tot de beroemde groep „onschul digen", die. het niet wisten. gevangenen In het vervolg der zitting werd o.m. prof. Waterink als getuige gehoord. Tot verbazing van ,de publieke tribune vertelde hij veel goeds van Blumenthal Ook de rechters waren door deze op vatting nogal van de wijs gebracht, maar niet mr Besier, die kort hierop zijn requisitoir hield. Hij sloeg de getui" genverklaring van prof. Waterink een voudig over, stelde de Nazi-mentaliteit .van de SD chef in het juiste daglicht en eiste 20 jaar gevangenisstraf. Verdachte was aanvankelijk ta bakkoopman, daarna Haup's-urm fuhrer. Hij behoorde tot de oude Nazigarde, was reeds in 1930 lid van de partij, en beoefende de Hitlerterreur dus reeds vele jaren. Hij wordt er onder meer van be schuldigd de leiding te hebben ge had bij de razzia op 14 Juli 1942 en in de moord op de schrijver A. M. de Jong. Daarnaast liet hij ge vangenen op de binnenplaats van de gevangenis marcheren, rond rennen, organiseerde mishandetin gen enz. Hij beweerde hieraan uiteraard onschuldig- te zijn, coch getuigenverklaringen doen de wer kelijkheid geloven Enige getuigen verklaarden hoe Duitse fotografen en cineasten op namen kwamen maken van uitge sproken Joodse types en een voor keur toonden voor Joden, wier baarden tijdens Hit verblijf in de Euterpestraat een aanzienlijke lengte hadden gekregen. Ze zijn van mening, dat deze opnamen gebruikt zijn voor anti Semitische doeleinden. De laatste getuige o de och'end zitting, mevr. E. E. Hartig, was de eerste, die beweerde, dat Blumen thal zelf ook heeft geslagen. „Ik heb een zeer goed geheugen en kan me niet vergissen", verklaar de zij.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1