Veertig-jarig toneeljubileum bekroond met onvergetelijk spel in Stilte!... Opnamen over vijf tellen!! Smokkelaars in gouden horloges in de val Christelijke vakbeweging 40 jaar ALBERT VAN DALSUM IN DE SCHOUWBURG „De moord in de CathedraaT' Op grootse wijze heeft Albert van Dalsum gisterenavond in Alkmaar zijn 40-jarig toneeljubileum gevierd; in een zeer waardige opvoering van „Murderin the Cathedral" door T. S. Eliot Het is een bijzonder spel, bestaande uit twee delen met een intermezzo, zeer dichterlijk geschreven In neo-klassieke stijl en behandelt de moord op Thomas a Becket, aartsbisschop van Can- terbury, ten tijde van Hendrik II In de tweede helft van de twaalfde eeuw naar nauwkeurige historische gegevens Becket, zoon van een Londens koop man. als edelman opgevoed, komt na zijn rijkdom verloren te hebbpn in dienst van de aartsbisschop en valt op door zijn bijzondere kwaliteiten, zodat de koning hem tot diens kanselier maakt In deze functie regeert hij naast de ko ning v. Engeland. Ook op het slagveld oogst hij lauweren en na de dood van aartebisschop Theobald benoemt Hen drik II hem tot aartsbisschop van Can- terbury. Dan komen de conflicten. Bec ket wijdt zich geheel aan God en Kerk en wil het kerkelijk gezag handhaven ook als dit tegen de koningin gaat- Hendrik II is echter een niet te beteuge len machthebber, die zijn grote gaven gebruikt om andere machten te ver zwakken en te onderwerpen. Als de koning de autonome macht van de kerk op het gebied van bestuur wetgeving en rechtspraak, aanvalt, kan Becket deze inbreuk niet aanvaarden en daar de andere bisschoppen hem al leen laten staan, wijkt hij uit naar Frankrijk om bij de paus hulp te zoeken Deze wil een conflict met Hendrik II vermijden en ook Becket niet uit zijn ambt ontzetten. Na jaren van verbit terde strijd, als een interdict voor En geland dreigt, schijnt de konir^ bereid tot een verzoening en keert Becket te rug naar Canterbury. Allen keren zich echter tegen hem, zowel de koning als de adel en de geestelijkheid en zelfs het gewone volk is vol angst voor het geen de toekomst zal brengen in hun toch al zo armelijk en grauw bestaan en wenst zijn aartsbisschop weer in V Frankrijk. In enkele dagen voltrekt zich dan het drama. Becket neemt zijn plaats als aartsbisschop opnieuw in en weet nu van geen wijken meer, hoepel hij voelt dat het einde zal komen. Hij is volkomen voorbereid als vier edellieden opgehitst door de koning, hem ten slotte in het priesterkoor van de kathe draal vermoorden. Deze laatste dagen vol onzeker heid en dreiging van de terugkeer van Becket tot zijn dood werden door het Amsterdams toneelgezel schap meesterlijk weergegeven. De angst van de stemming onder de bevolking werd prachtig uitgebeeld door het koor van de twaalf vrouwen van Kantelberg, zoals Canterbury als bede vaartplaats in Nederland bekend is. De Zwemcompetitie gaat door Op de Zaterdagmiddag gehouden ver gadering van de Zwemcommissie van de Kring Noordholl. benoorden het IJ werd o.m. besloten de populaire zwem competitie deze winter opnieuw te laten verzwemmen. Evenals vorige jaren zullen er drie delen zijn, t.w. 11 December en 5 Febr. te Zaandam, terwijl het laatste en be slissende deel op 9 April te Alkmaar zal worden gehouden. Het programma, dat op enkele punten een geringe wijziging onderging, bevat weer voor ale categoriën de verschillen de nummers op alle drie de zwemslagen terwijl een reeks aardige estafettes de diverse delen besluit. Hiermede hoopt de commissie, dat deze wedstrijden weer aan het doel zullen beantwoorden, waar voor zij werden ingesteld; ieder KNZB lid in de Kring de gelegenheid te schep pen om op wedstrijden met gelijkwaar dige tegenstanders de krachten sportief te meten. De puntentelling is weer aldus, dat de tijden van de eerste drie aankomenden per vereniging samengeteld worden, waarbij een speciale nieuwe regeling is getroffen om clubs, de niet volledig uit kunnen komen, geen onevenredig grote achterstand te laten oplopen. Om de competitie extra aantrekkelijk te miken werd besloten een mooie wis selprijs uit te loven. Collecte „HetHoogeland" Op Zaterdag 5 November zal te Alk maar een huis aan huis-collecte worden gehouden ten bate van het reclasserings, opvoedings en verzorgingswerk van de vereniging ,„Het Hoogeland". Deze ver eniging strekt haar zorgen uit tot ont slagen gevangenen, kinderrechtergeva- len, onvolwaardigen en a-socialen. Een milde gift voor dit mooie werk is dus y/rl op zijn plaats kerk wordt vertegenwoordigd door drie priesters, die, nog niet los van deze aarde, hun aartsbisschop trachten tebe hoeden en te behouden. En tenslotte zijn er nog vier figuren, die eerst als verleiders verschijnen en de innerlijke strijd van Becket suggereren, n.1. als eerste de hoveling, die hem terug wil lokken naar het aangename .hofleven, als tweede de kanselier, die hem de macht voorhoudt, als derde de landheer die de koning wil onttronen en als vierde zijn eigen godsdienstige eerzucht en hoogmoed, die de mogelijkheden van een eervol martelaarschap heeft over wogen- Als hij deze verleidingen heeft overwonnen en zichzelf volledig tot werktuig gemaakt, wat blijkt uit zijn Kerstpreek, komen deze figuren terug als reële edellieden die een einde ma ken aan zijn leven. In een merkwaardige beschouwing bij gesloten doek, vlak voor het einde van het spel. trachten deze ridders hun daad te rechtvaardigen en tonen aan, dat men ook kan spreken van zelfmoord door Becket, daar hij vlucht of verde diging heeft afgewezen. Het spel van allen stond op hoog peil maar boven allen uit stak toch Albert van Dalsum, die weer een glansrol heeft toegevoegd aan de vele. die wij van hem hebben mogen bewonderen. Het publiek, dat de zaal van het Gul den Vlies geheel vulde toonde zijn be wondering voor deze meester van spel en regie in een zeer langdurig applaus. Bij de huldiging sprak burgemees ter Wytema zeer waarderende woor den voor de prestaties van Albert van Dalsum als toneelleider en spe ler in het algemeen en voor zijn hou ding tijdens de bezetting in het bij zonder. Spr. deed zijn woorden ver gezeld gaan van een bloemenmand in de Alkmaarse kleuren. Mr. de Lange bood met een gees tige speech namens het huldigings comité een bloemenmand en een Alk maarse kaas aan. De heer Mooy toonde zijn waar dering voor de jubilaris met een kistje sigaren en sprak de hoop uit, dat het A.T.G. nog vaak in Alk maar zal komen. Albert van Dalsum beantwoordde iedere spreker afzonderlijk en dank te alle aanwezigen voor de grote op komst bij zijn jubileum en de be langstelling, die hij in Alkmaar steeds mocht vinden voor dit soort toneel dat op hoog cultureel peil staat en dat hem daarom graag deed komen in deze schouwburg met be perkte mogelijkheden. In de foyer kreeg men gelegen heid de jubilaris van meer nabij geluk te wensen* gezinsgebeuren ALKMAAR Geboren: Muus D., zoon van M. de Jongh en Z. Schippers; Theodorus G., zoon van H. Hemels en A. M. G. M. Hofman; Peter C-, zoon van K. Wijker en C B. Tengnagel; Petrus W. H.( z. van J. C. W. Mooij en C. Heeren. Overleden: Hendrika Leijgraaff, oud 78 jear. wed. van A. H. Leurs; Chris, tiean J. van der Mee. oud 77 jaar, geh. met J. L. Ketting; Catharina Oud, oud 72 jaar, wed. van J. J. Erkamp. Schrijvende lezers Waarheen heer Broersma? (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) In het nummer van de VA. van Woensdag 26 October onder de rubriek „Schrijvende lezers" trof me in een arti kei van uw hand met het opschrift: „Vest in prinsen geen vertrouwen", een en- ander, waarop ik wel enige kantteke ningen zou willen maken. 1 U legt verband tussen de bekende rede van dr Holtrop als president der Ned. Bank en zijn door u vermoede in komen. Nu is van verschillende zijden tegen de inhoud van diens rede verzet aangetekend en dat lijkt me goed en noodzakelijk, maartoch kan ik de methode van bestrijding, die gij volgt, niet bewonderen. Dit verband lijkt mij misplaatst en voert af van beginsel- naar persoonsstrijd. Met u zullen velen verwerpen zulke enorme verschillen in salaris, als U aan toonde. Deze zijn niet van de laatste tijd en komen in particuliere, zowel als in staatsondernemingen voor, ook in het buitenland, in alle landen. 2 U wijst verder op dialectiek der natuur en vertaalt dat door de aandui ding: tegenstelling en strijd om daaraan vast te knopen maatschappelijke tegen stellingen, die m.i. in een geheel ander vlak liggen. 3 Wat in verband met Uw uitgan- - punt (rede dr Holtrop), het proces tegen een groep mensen (communisten) in de Ver. Staten van Noord Amerika met elkaar te maken hebben, is mij niet D.A.W. krijgt een vrij trainingsuur Onlangs meldden wij reeds, dat het oefenuur van DAW door overstelpende drukte niet geheel meer aan de eisen beantwoordde. Dank zij de welwillende medewerking van Directie en Personeel van de Over dekte is men er nu in geslaagd een alleszins bevredigende oplossing te vin den. Van 5.15 tot 6.15, wanneer de inrich ting geheel wordt schoongemaakt en het bad zelf niet gebruikt wordt, zal DAW nu kunnen oefenen. Wij verwachten, dat deze oplossing, welke volledig geslaagd mag heten, wan neer de leden hun volle medewerking verlenen, voor de Alkmaarse zwemver eniging een stimulans zal zijn om de mooie zwemsport in Noordholland nog verder te propageren dan tot dusverre. Dierenbescherming Zwervend is te Alkmaar aangetroffen: een lichtbruin hondje, een Cyperse poes met donkere streep over de rug en een zwartwit poesje, ongeveer 4 maanden oud. Ontvangen voor het te stichten dierenasyl: van de dames St. f 3; mevr. H. f 1,50. Het adres van de inspecteur van de dierenbescherming, de heer C. Verwer is: Baanstraat, Alkmaar. tegenstellingen zullen zijn verdwenen, dan ga ik met die opwekking accoord, dat ligt in mijn socialistische overtuiging maar dan dient er bij mij onmiddellijk aan te#worden toegevoegd: Strijd tegen elke dictatuur, alle imperia (isme, alle beknotting der vrijheid van de menselijke persoonlijkheid, van welke zijde deze ook komt (b.v. Ver. Staten, Rusland. RK kerk of waar ter wereld ook). Er zijn meer Amerika's dan het reac tionaire! Er is ook achter het „ijzeren gordijn" een ander Rusland dan ons door „offi cieel Rusland" wordt geopenbaard. Alle geheimzinnigheid, alle uitbanning moet aan het socialisme vreemd zijn. Zij heeft te dienen de vrede, de vrijheid de gerechtigheid voor allen. Alkmaar. P. L. J. Secrève, agenda HARMONIE THEATER: De blauwe lagunen met Jean Slmmons en James Hayter. Toegang 14 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 u. CINEMA AMERICAIN: Romance in Rio met Dorls Day. Toegang 14 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 en 9.30 uur.' Zondag 2, 4.30, 7 en 5.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 u. VICTORIA THEATER: t Is feest van daag met Jacques Tati en Guy Decomble .Alle leeftijden, tot veer tien jaar alleen onder geleide. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 u. A.B.T.: Godin der Wildernis met Rober1 Lowery en Patricia Morrison. Toe gang 14 jaar. "oorstellingen dagelijks om 8 uur. Zon dag 2, 5 en 8 uur. Dinsdagmiddag 3 uur. Verkopers over het gehele land De douanerecherche te Amster dam, In samenwerking met de plaa selijke douane, heeft na maandenlang speuren een groot scheeps amokkelcomplo' opgerold en onschadelijk gemaakt. Voor honderdduizenden aan gou den horloges, vulpenhouders en dergelijke kostbare gebruiksvoor w.rpen zijn In verloop van enkele maanden via België ui Zwitser land ons land binnen gebracht en hier „gedis'ribueerd". De douanerecherche was reeds geruime tijd geleden over deze af faire ingelich-, doch kon niet on middellijk ingrijpen. Zaterdag nacht werd evenwel besloten tot actie over fe gaan en werd een inval gedaan in een perceel in De viering van het veertigjarig be staan van het Christelijk Nationaal Vak verbond in Nederland einde Juni 1949 te Utrecht is een grote manifestatie ge weest van de liefde die duizenden in ons land hebben voor de Christelijke vakbeweging. De Christelijke Besturenbond Alkmaar wil echter ook plaatselijk dit feit niet onopgemerkt laten passeren en zal daar om in de grote Najaars Propaganda- vergadcring op Maandag 7 November a.s, des avonds 8 uur in „Het Wapen van Heemskerk", Breedstraat, Alkmaar, de vrienden uit Alkmaar en omgeving de gelegenheid geven uiting te geven aan hun liefde voor deze beweging. Vriend D. Rook, secr. Bond van Chr. Politieambtenaren spreekt dan over „Veertig jaren Christelijk Sociale Strijd'- en vriend H. Peters, voorz. Chr. Metaal bewerkersbond over „De Opdracht voor de toekomst". Een feestelijk karakter wordt aan deze vergadering gegeven door het optreden van het Chr. mannen koor „De Lofstem" van Broek op Lan- gendijk o-l.v. Paul Kok, een koor dat duidelijk, of het zou moeten zijn, dat de vervolging der R.K. Kerk (en ande ren) in Oost Europa, door U als een verweer van het Russisch regiem tegen de invloed van de Amerikaanse „reac- i" wordt gezien. Als U aan het slot opwekt tot strijd voor een maatschappij, waarin klasse*] ,^ruik gemaakt. Stampvol was de zaal Stompetoren Plattelandsvrouwen en mannen bijeen Op de avond, die door de afdeling Schermer van de Bond van Plattelands vrouwen was georganiseerd, waren dit maal ook de echtgenoten van de leden 'uitgenodigd. Zij hadden daarvan een dankbaar ge van café Zwart, toen de presidente, mevr. Groot, haar openingswoord uit- ifprak. En niet ten onrechte hadden de {leden hun mannen aangemoedigd deze avond bij te wonen, het proramma was de moeite waard. Origineel was de opvoering van een gedeelte uit Schuberts „Dreimadelhaus" keurig van afwerking de zelfgemaakte costuums. Kostelijk was ook de Westfriese samen spraak. De afwisseling van pianospel en solozang geschiedde op stijlvolle wijze. Na de pauze wisten de dames, die het toneelstukje „Meneer de' baron' opvoer den, de lachspieren van de aanwezigen danig in beweging te brengen. Na afloop vond een trekking plaats van de verloting ten bate van de TBC bestrijding. Er kon een batig saldo van 325 afgeleverd worden. in deze omgeving een zeer goede naam heeft, en van Cees Slagmolen met een liedje en een praatje met Jan van Dijk pianist accordeonist. Een bonte avond van ernst en humor. De Chr. Besturenbond Alkmaar re kent op een overvolle zaal. Bergen Ouderavond Kleuterschool terschool van Volksonderwijs een ouder avond gehouden. De heer Rees Vellinga heette de tal rijke aanwezigen hartelijk welkom en sprak een propagandawoord voor toe treding als lid van de Vereniging Volks onderwijs. Het Hoofd der Kleuterschool mej. Trotsenburg declameerde hierna „Verlangen" v. Henriette Roland Holst .Gelukkig Kind", Guido Gezelle, „Waar om" van Speenhof; „Kinderlijck" van Vondel en „Het dode musje" van Ma rie van Kranendonk. De heer Hoogland trad als penning meester af, dit met het oog op het ver trek naar het buitenland. In de open Voor de eerste maal werd in de Kleu gekomen vacature werd de heer J. van Zoonen gekozen, mej. Trotsenburg hield daarna een rede over het onderwerp „Het moeilijke kind", waarin spreekster de taak van de Kleuterschool en de op voeding thuis naar voren bracht. In de pauze werden besprekingen ge voerd over het houden van een bazar om de kas der kleuterschool te verster ken. Deze bazar zal worden gehouden in de kleuterschool op 28 en 29 Januari 1950. Giften worden hiervoor gaarne nog ingewacht bij mevr. de Vries, Em malaan 7 en aan de Kleuterschool. Kunstkring Door omstandigheden buiten de wil van het bestuur van de Kunstkring Ber gen. moet dit seizoen geopend worden met de langzamerhand gebruikelijk ge worden extra avond. Dit zal zijn het optreden van het „Ballet van de Lage Landen", dat op 3 November in de Rustende Jager zal komen. De volgende avonden zijn: 1 Decem ber Residentietoneel; 2 Februari. Am sterdams Toneel met „King Lear"; 13 April het Rotterdams Toneel. NIWIN Radio-uitzending van uit de Kaasstad Enige honderden Alkmaarders wa'"> Dinsdagavond bijeen In „Het Wa pen van Heemskerk", waar het plaatselijk Nlwin-comité, in samenwerking met het Centraal Bureau van deze organisatie, een avond had georganiseerd, waar o-a. een programma werd opgenomen. dat met Kerstmis in Indonesië zal wor- den uitgezonden. Het is namelijk zo, dat de Niwin jaarlijks de jongens overzee een prettig Kerstfeest bezorgt, en dat daarbij ook een programma wordt uit gezonden, dat is opgenomen in Nederland. Dit jaar zullen er elf verschillende programma's worden opgenomen en wel in alle elf provincies. In elke provincie is daartoe een plaats uitgezocht, vanwaar de uitzendiog wordt verzorgd. In onze provincie was Alkmaar de gelukkige en daafdoor waren er deze Dins dagavond zovelen in de zaal bijeen, om tnede de opnamen te verzorgen. Reeds 's middags was met de opnamen begonnen, want behalve de in de zaal opgenomen stukken, zijn er nog opnamen gemaakt vair het klokgelui van de Katholieke kerk op de Laat en van orgelspel in de Grote Kerk door de heer P. Kist. Ook de Westfriese Kerstgroet van Kees Stet van Ierswoud (Piet Kroon) was reeds 's middags opgenomen, daar hij niet op de avond zelf aanwezig kon zijn. Wij zijn eens een kijkje gaan nemen in de opnamewagen, eigendom van een Haagse firma, die voor de Niwin werkt In deze wagen ontdekten we een z.g. magnetofoon, eigendom van de Niwin en geschonken do°r de Nederlanders in Amerika. Op deze magnetofoon worden de opnamen gemaakt en later, na het beëindigen van de tournee door de elf provincies, zullen al deze opnamen ge monteerd worden, d-w-z. bet goede zal er uit worden gehaald en er zal com mentaar bij gegeven worden, terwijl dan het complete programma op gramofoon- platen wordt opgenomen en in achtvoud wordt gecopieerd. Deze acht copieën worden verzonden naar acht verschil lende plaatselijke zenders in Indonesië, die het op le Kerstdag in hun uitzen ding zullen opnemen. Zo zullen de jon gent in de gelegenheid zijn om ver van huis een stukje Nederlands Kerstfeest mee te maken. Om nu op ons bezoek aan de opname wagen terug te komen: de magnetofoon draaide en opeens hoorden we door de controleluidspreker de „Stem van Niwin" die het opnamesein gaf. Vijf minuten later klonken toen de tonen van het Alkmaars Klein Orkest door de luid spreker. Zij speelden het „Ave Verum" van Mozari en dit werd geregistreerd doordat de metaaldeeltjes (in de plas tic-opnameband van de magnetofoon) gemagnetiseerd werden. Zo ging het ook met de liederen gezongen door het mannenkoor „Orpheus" en met de Kerst liedjes, gezongen door de zaal- De opnamen verliepen vlot. en nog geen tien minuten, nadat de opnamen waren beëindigd, klonken de klokken van de Katholieke kerk in de zaal. Achter elkaar liet men nu het hele pro gramma, dat in Alkmaar was opgeno men, horen, en het bleek, dat de ge luidskwaliteit prima in orde was en dat het gehele programma dus zeker ook uitstekend verzorgd zal zijn. Doch ook in de zaal was de aandacht gespannen. Van te voren, na de ope ning door de voorzitter van het Alk maarse Niwin-comité, de heer Fels, had de heer Van de Dool, beter bekend als „De stem van Niwin", die persoonlijk aanwezig was enige technische aanwij zingen gegeven over het maken van de opnamen en dus kon alles uitstekend verlopen. Ook de middagopnamen in de Grote Kerk waren uitstekend geslaagd en het was verbazingwekkend te horen hoe prachtig duidelijk de verschillende or geltonen, van de hoogste tot de laagste doorkwamen en hoe ook de Kerstgroet door Piet Kroon in de vorm van een gedicht in het Westfries uitgesproken, woord voor woord duidelijk doorkwam. Na het maken van de opnamen werd er even gepauzeerd waarna het Alk maars Klein Orkest en ook „Orpheus" nog enige nummertjes ten beste gaven. In de pauze werd de hulp van het aanwezige publiek ingeroepen, om de Niwin bij te staan bij het verkopen van Kerstpakketten voor de jongens overzee. Daartoe zal ei in elke straat van on ze stad iemand nódig zijn om de be. woners aan te sporen tot het geven van een bijdrage voor de Kerstpakketten- actie, waardoor het mogelijk zal zijn, dat de militairen in Indonesië niet alleen tijdens de Kerstviering een hoorbare, maar ook een tastbare herinnerling aan het eigen land zullen hebben- Amsterdam Oost, waarin een op slagplaas van de goederen moest) zijn. Aanvankelijk vonden de re chercheurs nieta, want de goede ren waren goed verstopt, mtter na naarstig speuren werd een oude schuilplaats, die kennelijk tijdens de bezettingstijd was ingericht, ontdekt en daarin werden niet minder dan 800 kostbare gouden horloges aangetroffen De schuilplaats was een zgn dubbelplafond. dat zeer ingenieus was weggewerkt. Behalve de horlo ges werd een niet onaanzienlijk bedrag aan Nederlands en Bel gisch goudgeld aangetroffen. Een en ander werd in beslag genomen terwijl de zoon van de caféhouder K. en vier handlangers werden gearresteerd. Het verdere onder zoek toonde wel aan. dat de he ren niet alleen geraffineerd, maar bovendien zeer vlijtig te werk wa ren gegaan. Voor honderdduizen den guldens aan kostbare uur werken is in de afgelopen maan den gesmokkeld. Het complot maakte gebruik van weedrverkopers. die er voor zorgden dat de gouden voorwer pen over het gehele land werden verkocht. De goederen kwamen, zoals reeds gezegd, uit België en werden con tant met zwarte valuta betaald. (Vervolg van pag. 1 Ronde-Tafelconferentie beëindigd f/nancië'e- en economische overeenkomsten Is de overdracht der souvereiniteiï en de formulering van het Unie statuut voor de juridisch staatkundige zijde het belangrijkst, van directe betekenis zijn uiteraard de bepalingen omtrent handel en eigendom'. In feite is de overeenkomst een voort zetting van de Nederlandse economische overheersingspositie. Met in achtneming van bepaalde over gangsbepaib'gen of niet te herstellen wijzigingen, die de Indonesische bevol king op krachtdadige wijze de laatste jaren doorvoerde, is het Nederlandse recht op grond en industriële eigendom erkend en gewaarborgd. Hiermede is tevens gewaarborgd de voortzetting van onze plantagecultuur en invloed ontstaan en voortbestaand door Nederlandse geldbeleggingen in cultuur maatschappijen. Alhoewel het document aandringt op versnelde opleiding van Indonesiërs in bestuursfuncties, wordt winstmaking uit de cultures ook voor de toekomst als Nederlandse inkomstenbron erkend. Verschillende financiële bepalin gen maken b.v. dividenduitkeringen, dor geldexport naar Nederland mogelijk. De wisselkoers tussen de beide munt eenheden kan niet eenzijdig worden ge wijzigd. In Indonesië zal een circulatiebank worden opgericht. Over benoeming en ontslag van directeuren en besluiten om trent credietverlening kan slechts beslist worden met toestemming van Nederland Ook de in en uitvoer der beide staten wordt bij gezamenlijk overleg bepaald, hoewel in principe de ceonomische onaf hankelijkheid wordt erkend. Teneinde de wederzijdse handel niet te bemoeilijken zullen beide staten een handdsvertegenwoordiging in het andere land vestigen. Tenslotte is omtrent het schuldenvraag stuk bepaald, dat de Ver. Staten van In donesië alle interne schhulden, op het moment der souvereiniteitsoverdracht be staande, zal overnemen, evenals gecon solideerde leningen, met hieruit voort vloeiende rente en aflossingsverplchtin gen. In totaal bedraagt deze schuldenlas dertienhonderd mïllioen gulden. Externe schulden neemt de nieuwe Republiek niet over. ark ten veiling Castr.cum Onderscheiden Bij Koninklijk Besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau ver bonden eremedaille rin zilver aan de heer L. G. J. Rupert, wonende te Cas tricum, eerste inkoopcorrespondent bij de N.V. Pieter Schoen en Zoon te Zaan dam. BROEK OP LANGENDIJK. 3000 kg uien 16.30 "ot 17.00; grove 16.30 tot 16.80; 2000 kg bieten 6 tot 7 18000 kg peen II 10.30 tot 11.20; III 9.é30 tot 10.20; 35000 kg andijvie 10 tot 17.40; 60000 kg witte kool 5.00 tot 5.40; succes witte 6.00 tot 6.10; 36000 kg groene kool 12.80 tot 21.90; 10000 kg rode kool 5.80 tot 11.20. NOORDSCHARWOUDE 17000 kg peen II 11,30—11.50 en III 8.409 70; 2600 kg uien 15.60-16.20, drielingen 13-80 en nep 13.50; 7000 kg rode kool 5-50—10.10; 5000 kg gele kool 5—6.10; 1000 kg groene kool 13-50 120.000 kg witte kool 5—5-10 en succes 6—6-20; 1700 kg slabonen 59—77.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2