K A P PI E VERLIEST DE KOERS rraw=r VOOR - LENS Voor onze amateur-fotografen Syl via van ier Moer Het Huis aan de Baai aoo, 1 Nogmaals een praatje over de belichting WE BEGINNEN DEZE WEEK WAAR WE VORIGE WEEK ZIJN GEËINDIGD: DE BASIS VOOR EEN GOEDE FOTO IS DE JUISTE BELICHTING. MAAKT U MET DE BELICHTING EEN FOUT, DAN KAN ER NOG WEL WAT AAN GEDAAN WORDEN, MAAR HET BLIJFT PRUTSEN. U moet dus iets afweten van 't» llch-, van de sluiter, die he: licht tot de gevoelige plaat toelaat en van de lichtgevoeligheid van het materiaal waarmee u werkt. Nu willen wij in deze serie arti kelen geen volledige gegevens ver strekken over alle mogelijke- za ken. de fotografie betreffende. We geven slechts de hoofdzaken aan. Heeft u moeilijkheden, dan schrijft u ons even. In details ver diepen we ons in deze rubriek niet. daar dl. de belangstelling van de meesten doodt. En wij willen die juist opwekten. Als we dus aannemen, dat u 'n fototoestel hebt, dan veronderstel len we, dat u wel ie'.s meer zult willen weten van de kunst goede fo-o's te maken. Hoe weet u nu, hoe s.erk het licht is onder verschillende om WOENSDAG 2 NOVEMBER. Hilvcrsum I, 301 m. 12.00 Orgel spel; 12.38 Lichte muziek; 13.00 Nws. 13.15 Vincentino; 14.00 Gesproken por tret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Jeugduit zending; 16.00 Gev. jeugdprogramma; 17.30 Orgel ensemble; 18.00 Nieuws; 18.30 Strijdkrachten; 19.30 Jeugduitzen ding: 20.00 Nieuws; 20.20 Promenade orkest; 21.15 Hoorspel; 22.15 Pianospel 23.00 Nieuws; 23.15 Swing and sweet. Hilversum II, ^15 m. Gev. progr. 12.33 Orgelconcert; 13.00 Nieuws; 13-20 Sangh en spel; 14.00 Opera; 15.00 Jeugd concert; 16.15 Jeugduitzending: 17.30 Acc.spel; !8.00 Mannenzang; 18.30 Jeugduitzending; 19.00 en 20.00 Nieuws 20.05 Gereformeerde dankdienst; 21.15 Concertgebouworkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Avondconcert. Programma 3 12.00 Stemmige gr. 13.00 Nieuws; 13.15 Symph. concert; 15.00 Lichte muziek; 17.00 Batavia; 18 uur Liszt programma: 19.00 Nws. 20.00 Symphonisch concert; 22.00 Nipuws. 22.15 Casinoprogramma. Programma 4 12.00 Lichte muziek 13.15 BBC orkest; 14.00 Licht concert; 15.00 Opera; 17.10 Populaire muziek; 19.00 Jeugduitzending: 20.00 Nieuws; 20.30 Gev. Progr. 21.30 Ethnische muz. 22.00 Oratorium; DONDERDAG 3 NOVEMBER Voor twaalf uur, Hilversum I, 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws en ochtendblad; 10.15 Arbeids vitaminen; 1.00 Kerk en Torenklanken. Hilversum II 415 m 7.00 en 8.00 Nieuws en gr.pl. 9.40 Schoolradio: 10.15 Morgendienst; '11.00 Voor de zieken. Programma 3 7.00, 8 00. 9.00 en 10.00 Nieuws en gr.pl.; 11.00 Lichte muziek. Programma 4 7.00. 8.00 en 9.00 Nieuws en gr.; 9.10 Concert; 10.45 Voor de scholen. standigheden? Als u over een hele boel centen beschik*, is het ge makkelijk genoeg. Dan legt u hon derd gulden op tafel en u hebt een electrische belichtingsme'-er. We nemen echter aan, dat u geen geld genoeg hebt, dat u ne' vol doende heeft om te folograferen, maar dat u in de regel al mop pen op de hoge prijzen. Dan wordt het een kwes.ie van opletten, opschrijven en vergelij ken. We zouden u een tabel kun nen vers-rekken, waarin s'.aat, hoe lang u op een zonnige mor (gen een bepaalde foto moet be lichten. We hechten daar niet veel aan. Het beste is, dat u voor een be paalde gelegenheid een standaard belichting neemt. Wij bedoelen daarmee, dat u aan de hand van enkele opnamen die u gemaakt hebt, eens nagaat, onder welke omstandigheden de opname tot stand kwam. Hoe het licht was. hoe hoog de zon s-ond, hoe lang u belicht hebt en hoe of nu de kwaliteit van het negatief is. Nemen we aan, dat u zelf hebt utteremaakt. dat u gedurende de maanden Mei tcf' en met Septemb ber bij helder weer een voortref felijk negatief kiW. als u bij vol le lensopening een vijf en iwintjg ste seconde belich:, dan hebt u 'n basis. De gulden moge devalueren, be paald licht blijft bepaald licht. En dan zul; u bemerken, dat u bij matige bewolking twee en bij zware bewolking drie a vier maal zo lang moet belichten. Tenmin ste bij dezelfde lensopening en d:- zelfde film. WELK MATERIAAT Het is van groot belan? we'k materiaal u gebruik'. Want de ene film is veel sneller dan de sndere. We he+ u niet ingewikkeld maken. Er zijn ve" schillende nfanilren. waarop de snelheid van de films wordt aan gegeven. De meest eanebare thode is die. waarop de DIN graad v"-komt: 3 graden DIN meer. be'ekent. dat u met de hal ve belichtlngs ijd toe kunt Houdt u daar dus goed rekening mee. Klik hoe gevoelig uw film is. Het .tfaat op de verpakking aangege ven. Heeft, u dus een opname ge maakt op een film me', een gevoe lieheid'j-raad van 17 DIN, waar bij u een viif en twintigste secrr de moes; belich'en en u eebru'k pen vellende keer °en firn met een graad van 70 of 23 DIN dan kunt u de belichtingstijd door 'wee of door vier delen. U heeft hierin een prachtig m'd del. Want In de maanden van Ren tember tot Aoril is het zonheb* niet. zo sterk. Dan moet u w«l dub h°i zo lang belichten onder de zelfde om*-andieheden. Indien n .het voor gewoonte houdt om in 7omermaar>rten een film van 17 en in d= w'ntprmsondpn een van 20 of n DTN te gebruiken, beiich-inesfactor het zelfde, kom: echter nocr meer bii kii ken. Des te gevoeliger materiaal, des te korte f de belichtingstijd dus behoef', te ziin. des te lastiger word; het ontwikkelen. Maar daar komen we later on terug. Anders mochten we afschrikken. We ra den aha bp<rir>ners. die zelf wil len on'dikkeren er» afdrukken ">°n. begin met een film va^ l moje pe*'ppuorh<»i<i Liefst geen len on'wikkelen en afdrukken iaar zal u daar over kunnen in lichten. Do vnige-<- keer zullen we het belichten en wat er aan vast zit nog eenmaal moe»-m doornemen en d«n gaan we samen opnamen maken. Bijna kogelrond Een Amerikaanse firma, de SKF Industries Inc., te Philadel phia, heeft bekend gemaakt-, dat zij begonnen is me; de massapro duc:ie van kleine kogeltjes, die bijna zuiver rond zijn en van de ideale bolvorm minder dan een millioenste deel van een inch ('n inch is 25.4 mm) afwijken. Deze kogeltjes zijn zo klein, dat meer dan 112,000 er van ln een Engels pond (0,45 kg) gaan. Zij hebben een doorsnede van een mi limeter en worden gebruikt voor de vervaardiging van ball point vulpennen, meetinstrumenten, seismografen, chronometers en giroscopen De genoemde firma vervaardigt elke maand mlllioenen van derge lijke kogeltjes De methode vol gens uelke de kogeltjes vervaar digd worden is dezelfde die toege past word; bij de vrl vaardging gens welke de kogeltjes vervaar gen. Deze kleine kogel jes wor den met behulp van speciale mi croscopen op gebreken onderzocht en de kogeltjes die dan een afwiiking vertonen, worden met behulp van een magnetische naald verwijderd. Italianen zoeken Mussolini's araf Zaterdag hebben honderden personen op het Verano-kerkhof te Rome gezocht naar het graf van Mussolini. zo meldt Reuter uit Rome. Volgens krantenbe richten waren de stoffelijke resten van de Duce namelijk in het geheim naar Ro me gebracht en begraven onder een qraf steen met 'de naam „Mozzoni". Autori teiten verklaarden echter, dat dit een familiegraf was «cn ontkenden, dat de mogelijkheid bestond, dat de resten zich in dit graf bevonded. Reuter tekent hierbij aan, dat Musso lini's lichaam in 1946 van een kerkhof te Milaan werd gestolen, doch kort daarna in een klooster te Pavia werd ontdekt. De regering legde beslag op 't lijk en hegroef het op een geheime plaats De resten zouden niet binnen tien jaar aan de verwanten worden teruggegeven. 3 De „Kraak" was naar de haven gevaren, waar de baggermolen lag en daarna werd alles gereed gemaakt voor hei vertrek. De sleepkabel werd vastge maakt, en daarna gingen Kappie en de maat de kade op, om het geheel eens te bekijken. „Dat zit er goed uit-" vond Kappie. „Wanneer de meester, de machines heeft nagekeken, kunnen we vertrek kep" „Zo'n baggermolen is een goede sleep," vond de maat „een lading er in en zodus dat geeft geen zorgen! Wanneer die wind nu maar ging draaien, zou ik alles best vinden, maar ik houd mijn hart Vast Hun gesprek werd afgeluisterd door het kleine mannetje, dat zich verscholen had achter een paar vaten, en dai zich Pi R noemde. „Dus straks vertrekken ze!" mompelde hij bijna onverstaanbaar voor zich heen. Inderdaad was de meester al gauw met de machine klaar, en toen het sche roerig werd, konden ze de reis aanvan gen. Niemand zag, dat op het laatste mo ment een kleine gestalte op de bagger molen sprong, want Kappie had het te druk met het geven van orders, terwijl de maat op het stuurrad lette. Toen ze de haven uit waren en in volle zee kwamen, merkten ze pas, hoe hevig de wind was. De „Kraak" stei gerde en de baggermolen deed het hen- RirtNNEN ZIJN de onhebbelijksle wezens, die er op aarde rondlopen. Wat dat betrefL is lenskijker het wel een beetje met Nel eens. Maar daar staat tegenover, dat hij er tevens van Overtuigd is, dat vrouwen veel on handiger zijn. Vermoedelijk komt hier óp wel een boze brief van de "een óf andere lezeres, maar dat is boter aan de galg, want lenskijker trekt zich toch nergens wat van aan en heeft weer een specifiek manlijke eigen schap, hij is tamelijk eigenwijs. Maar we wilden het hebben over de onheb belijkheid der mannen. Naar ons ter ore kwam, zaten vier heren der schepping genoeglijk te kaar ted. De avond was bijna ten einde, toen de gastvrouw zich uitsloofde en de heren op een sappige peer wilde tracteren. Aangezien er bij het gezelschap waren, die niet meer over een helemaal gaaf Naar aanleiding van de berich ten over de lotgevallen van 6yl via van der Moer vernemen wij dat Sylvla z ich op zekere dag bij het Nederlandse gezantschap te Helsinki meldde met he' ver zoek om financiële steun. Zé liet het voorkomen, of ze in de Verenigde S aten woonde, jour naliste was bij een concern van Amerikaanse dagbladen en geen Nederlands sprak, doch ze ver toonde een Nederlands paspoort, waarop een adres in Den Haag stond vermeld. Voorts verklaarde ze geen perskaart te kunnen to nen, omdat zij die had opgezon den naar Wenen, ter verkrijging van 300 dollar, die het dagbladen concern haar schuldig zou zijn. Gedurende haar ondervraging op het gezantschap ging ze steeds beier Nederlands spreken. Men deelde haar overigens mede. dat zij geen steun zou ontvangen zo lang zij geen be'rouwbaarder in lichtingen kon verschaffen. Kort na di; onderhoud werd 't gezantschap opgebeld door een aantal ho'els. uit Helsinki, die haar adres vroegen, daar zij on betaalde rekeningen had achter De avonturen van 'inlaten. Het Nederlandse gezant scnap on.dekte -oen, dat Sylvia vèi der Moer vermeld stond in het opsporingsregister van de Ne dérlandse politie en da- kennisge vihg van haar verblijfplaats aan de vreemdelingenpoll.ie verzocht werd. Men zoch; contac; met de vreemdelingenpolitie, die mede deelde, dat er een geheel üosE\r tegen Sylvia bestond en verzocht de Finse politie op de hoogte te stellen, DL. geschiedde, met het gevolg, dat de Finse politie haar aanhield, haar paspoort inhield en haar meldingsplicht oplegde. Dli was voor Sylvia het sein om uit Helsinki* te vluchten en onder te duiken bij de gouddelvers in Lapland en hier begonnen haar veel bezongen avonturen. Tegenover nie; Nederlanders liet Sylvia het steedl voörkomen of ze Amerikaanse was. In een der hotels van Helsinki heeft ze getracht haar crediet te vergro en door een telegram te sturen „aan haar moeder in de Verenig de Staten". Di; telee/m kwam echter als onbestelbaar terug, zo dat nie; haar crediet, maar wel het wantrouwen tegen haar groei de. gebit bschikïen. moesten er - natuurlijk messen komen. En dus spoedde de gast vrouw zich naar achter. Prompt volgde er een demonstratie van onhandigheid. Wat er precies gebeurd is, zal wel altijd verborgen blijven, maar er ontstond een gerucht, als of een vier en twintigdelig eetservies op de grond viel. Even prompt gaven de mannen een demonstratie van onhebbelijkheid. Niet één stond er op om de behulpzame hand te bieden of zelfs maar; even belangstel lend te informeren. Het enige resultaat was een lachontploffing. Ik geloof dat ze zelfs nog zouden lachen, als het. huis instortte. LATEN WE. OM vrede te houden met onze vrouwelijke lezeressen, er di reet aan toevoegen, dat ook mannen somtijds enigszins onhandig kunnen zijn. We hoorden onlangs van iemand, die -bij het verrichten van betonwerk steeds alle mogelijke voorzorgsmaatregelen nam teneinde te voorkomen, dat cr kleine stukje hout, of zaagsel of wat dan ook in het beton zou. geraken, zulks is na tuurlijk zeer te prijzen. Maar als het dan gebeurt, dat er in een stuk betonwerk een lat van enkele meters wordt gevon den, moeten we toch aannemen, dat er een lichte onhandigheid is gepleegd. Overigens kan de man zich er mee troosten, dat het in de beste families voorkomt. MINISTER MANSHOLT beging vo rige week in de Tweede Kamer ook zo een onhandigheid je. Naar aanleiding van de vragen van een Tweede Kamerlid verklaarde hij, dat het hem niet ter ore was gekomen, dat de zuurkool nogal aan de prijzige kant was. We zijn wel willend genoeg om niet van de Min. te eisen, dat hij zuurkool eet. Als iemand daar niet van houdt, is dat zijn goed recht. En dat hij deswege niet door zijn vrouw op de hoogte is gehouden, is te vergeven. Maar als de Minister v. Land bouw niet weet, dat er iets niet in ord.e is met de prijs van de zuurkool, terwijl een ieder er over praat en schrijft, dan is dat niet O.K. En bepaald onhandig vinden we het om deze onwetendheid aan de kaak te stellen. LENSKIJKER MEENDE dat hij een modern mens was. Iemand, die niet zo conservatief is, om alles wat er tegen Amerikaans raket: 10 maal sneller dan het geluid Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft onthuld, dat het leger een windtunnel gebruikt voor pree n met raketten, welke een tien maal gro tere snelheid kunnen bereiken dan die van het geluid. In een 12 centimeier wijde buis worden miniatuurraketten en geleide projectielen aan een windsnel heid van 12000 km per uur bloot gesteld Een geleid projectiel, ontworpen met behulp van deze tunnel, zou de Atlan tische oceaan in 30 minuten kunnen oversteken. De afstand San Fransisco Sydney zou in minder dan een uur wor den afgelegd. De tot nu toe grootste snelheid werd bereikt met een „dubbele raket" van de marine een kleine raket, gemonteerd in een Duitse V-2- Deze bereikte een snel heid van 8000 km per uur. woordig in de wereld gebeurt, af te snauwen. Maar wat er in die filmkolonie, in Amerika gebeurt, daar kan lenskijker toch niet inkomen, 't Is bij de konijnen af. Neem nou zo' pittig onschuldig ding als Deanna Durbin. Als Je haar ziet en hoort zingen, zou je b*\ je eigen denken, wat een aardig meisie. R«n en al dege 'ijkheid. Je zou het als~?en eerzame oude man niet degelijker kunnen wensen. Maar datzelfde ding, dat nog maar 23 lentes telt, is al voor de tweede maal gescheiden. En haar tweede man is al vier keer getrouwd geweest. We zijn helemaal niet van oordeel, dat man en vrouw ten eeuwigen ddge bij elkaar moeten blijven, als het nu eenmaal niet hokt. Maar deze huwelijken en scheidin gen aan de lopende band. dat lijkt ons nog minder. WE ZIJN ALTIJD bang geweest voor de politie. Je trekt bij die lui nog al eens aan het kortste eind. En speciale vrees hadden we voor van Ledden Hulsebos. Want die was in staat om van Je handafdrukken het bewijs te le veren. dat je drie weken terug zonder licht had gereden. En we zijn nu nog veel banger geworden. Want onlangs heeft hij zoveel bewijs geleverd, dat de chauffeur Mulder er anderhalf jaar on schuldig voor heeft gezeten. Nu is het zelfs als je volkomen onschuldig bent al niet veilig meer om met de politie in aanraking te komen. Schuldig of onschuldig, het bewijs wordt geleverd. Andrew Mackenzie Na een dolle rit, achtervolgd door leden van de bende, strandt Bob Arlen in de taxi bij Euston Station: politie grijpt in, dat is geen ryden meer Bob Is dol driftig, want nu zijn die chanteurs al weer de dans ontsprongen. De politie had hun auto onmiddellijk moeten volgen. Door bloedverlies zakt hij in elkaar. 54) HOOFDSTUK XIV Toen ik weer bij kwam, voelde ik de koele lakens van een ziekenhuisbed om me heen. Myn schouder deed nog pijn en het Irritante kloppende gevoel in mijn been was de tweede herinnering aan myn nachtelijk avontuur. Het late middag-zonlicht, dat de kleine kamer, waarin ik alleen lag, binnenscheen, wees erop, dat Ik ruim twaalf uur ge slapen moest hebben. Het grote gezicht van Brannigan, dat om de deur kwam kijken, deed me met een schok besef fen, dat ik hem myn bevindingen zo spoedig mogelyk moest vertellen. Ik stond op het punt een uitvoerig ver haal te beginnen, toen hy zijn hand in een afwerend gebaar opstak. Ik weet alles, zei hij. We hebben niet stilgezeten, terwijl jij lag te sla pen. De taxi-chauffeur gaf ons een be hoorlijke beschrijving van het huis, waar hij jou achterliet. Wanneer we de eigenaar van die tent eens flink onder handen hebben genomen, denk ik wel dat we er achter zullen zijn, wie die plaats geregeld bezoeken. Wat weet je van de mannen, die me achterna gezeten hebben in die auto? Brannigan was op de rand van het bed gaan zitten en schonk me een glas water ln.. Wat dat betreft, hebben we geen geluk gehad De nummerborden waren blijkbaar vervalst. We lopen alle garages af om informaties te krijgen. Ik heb de indruk, dat de zaak nu wel spoedig opgelost zal zyn, zei Ik tevreden. Ik heb bijzonder veel geluk gehad, dat weet ik, maar het lijkt me nu alleen maar een kwestie van de betroffen personen te arresteren. Wie denk je dan dat het zijn? vroeg Brannigan. Fellowes, natuurlijk, met Edith Simpkins als medeplichtige. Je weet wel, de zuster van kolonel Sjmpkins. Het lijkt me goed tegelijkertijd na te gaan, wat precies de verhouding tussen die twee is. Waarom begin je niet bij het be gin en vertel je me alles, wat jij te vertellen hebt, stelde Brannigan voor. Maak geen conclusies, laat dat maar aan mij over; als er gevolgtrekkingen te maken zijn, zal Ik dat wel doen. Vertel me alles in zo eenvoudig moge lijke bewoordingen. Brannigan was één en al aandacht, toen ik hem vertelde, hoe ik het kan toor achter St. James'. Street binnenge komen was. Toen Ik hem uitlegde, waar Job zich verborgen hield, onderbrak hy mijn verhaal door te gaan telefo neren. Daarna liet hij me, zonder me verder te onderbreken, myn verhaal uit vertellen. Die stem achter dat gordijn, kon die van een vrouw zijn? vroeg hij. Het is mogelijk. De stem klonk onwezenlijk en was niet speciaal als die van een man of een vrouw te her kennen. Een vrouw met een wat zware stem zou heel goed zo gesproken kun nen hebben. Ik heb Fellowes dat huis daar binnen zien gaan en hij be vond zich niet onder degenen, die naar de stem luisterden 'derhalve neem ik i aan, dat hy achter dat gordyn zat te praten. Als die taxi-chauffeur van jou niet mèèr dan een normale nieuwsgie righeid had gehad, zou ik het met je eens zyn, merkte Brannigan op. Toen jy hem achtergelaten had, slenterde de ze echter de straat in om te kijken, wat er eigenlijk aan de hand was. Een paar minuten, nadat jy in het huis ver dwenen was, ging de voordeur open en een man, die naar de beschrijving Fel lowes geweest moet zyn, verdween er door naar buiten. Al mijn gevoel van zekerehid liet me in de steek. Wederom had ik het gevoel, die we in het duister tastten. Brannigan moet begrepen hebben, wat ik dacht, want hy glimlachte me bemoedigend toe. Denk niet, dat je alles tevergeefs hebt gedaan. Dat is zeker niet waar. Op dit ogenblik zijn ze bezig de hand op Job te leggen. Fellowes zal even eens moeten verklaren, wat hij uitvoer de in dat huis, waar dat stel boeven geregeld samenkomt Naar aanleiding van het gesprek, dat jij afgeluisterd hebt, zal ik waarschijnlijk wel iets uit Edith Simpkins weten los te krijgen. Als ze afzonderlijk ondervraagd worden, zullen ze niet nalaten elkaar erin te betrekken. Wat zeg je van die kerels, die tn dat huis samenkwamen? Van je beschrijving heb ik er al enigen herkend Ik krijg een massa foto's toegestuurd van de Yard. We zullen in staat zijn de chantage op de mensen, die jij hebt horen noemen, verder te stoppen. Dat is een van de positieve dingen, die jij hebt weten te bereiken. Voordien wisten we alleen definitief van dat ene geval van gravin Carfrew. Ik blijf erby, dat Fellowes 'och wel heel wat te vertellen moet hebben, hield ik voL Als hij dan niet zelf de man achter dat gordyn was, moet hij toch op de hoogte zijn, wie dat wèl is. En hij moet iets weten van die zwarte auto's, die de bendeleden erheen brach ten. Waarom laat je hem niet dadelijk arresteren? Ik had jou verklaringen nodig, antwoordde Brannigan. Als ik nog in lichtingen kan krijgen van een van die schurken, dan kan ik een bevel tot in hechtenisneming uitvaardigen. Maar ik zal hierover met mijn chefs overleg moeten plegen. Als we Fellowes in vrij heid laten, bestaat namelijk de moge lijkheid, dat hij ons zelf de weg wijst naar de spin in het centrum van het web. Wordt hy in de gaten gehouden? Hij is vanmorgen niet naar kan toor gegaan. Maar dat is niet iets bij zonders, omdat hij dikwijls naar het Huis aan de Baai gaat. Ik heb daar ook mijn mensen die hem volgen. Een verpleegster bracht een kop bouillon binnen. Wordt vervolgd). ,i

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3