Ikmaaidei' Tweede Kamer aanvaardt oorlogsschaderegeling Onze kans De stoere Nederlandse Elf ',Het meisje met de blauwe hoed" Distributie "f" 1 November '49 NIEUWSv Nieuwe varkensvlees- prijzen 5e JAARGANG Nr 1734 Vrijdag 4 November 1949 Uitgaf» Stichting „De Vrij» Alkmaarder"; Exploitatie N V Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand 3.65 p. kwart bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familieberich ten 18 cL Bij contract aanzienlijk» korting. Varontw redacteur. J. v. Zooneo Bureau, Riddeistiaat boek Ou de gracht Tel K 2200 3971.1 Eindelijk een reielinq Er is iets uit de parlementaire bus gekomen, n.1. de wet tot regeliig van oor logsschade. Het heeft wel vier jaren gduurd, maar eindelijk is minister Licftinck met het Parlement tot een accoord gekomen. Erg vjot is dit laatste niet gebeurd op bet oorspronkelijke ontwerp werden liefst 71 amendementen ingediend. Hun vrienden, de collaborateurs, genie ten eveneens schadevergoeding. Is dit billijk jegens de goede, trouwe Neder landers? Nu de overeenkomst tussen Nederland en Indonesië is gesloten, schijnt het ons noodzakelijk, dat w'e naast de politieke aspecten ook de economische onder ogen zien. Zoals de aandachtige lezer reeds uit onze eerste berichten heeft kun oen opmaken, worden de rechten van Nederlandse ondernemingen erkend. In bepaalde gevallen zullen ze voorrang krijgen. Op het gebied van de handel zullen Nederland en Indonesië elkaar zoveel mogelijk begunstigen. Dit staat echter wel vast: De tijd, dat de ondernemers exhorbitante win sten maakten ten koste van de koelies, Is ten einde. Tegelijk met het koloniale stelsel is een einde gemaakt aan het stelsel van uitbuiting. Een stelsel, dat voor ons volk tijdelijk grote voordelen heeft afgeworpen, maar waarover we als democratische mogendheid ons toch tigenlijk moesten schamen. De Indonesische regering zal al het mogelijke doen. om het welvaartspeil van de bevolking op te voeren. Ze is dat verplicht aan haar volk. Zou ze an ders handelen, dan zouden er in Indo nesië grote interne moeilijkheden drei gen. Voor de Indocukasdie arbeiders zullen er dus betere arbeidsvoorwaarden moeten worden geschapen. Er zal so ciale gerechtigheid moeten komen. De winsten zullen aan banden moeten wor den gelegd. De Indonesiërs zullen zelf deel moeten hebben aan de leiding. Sombere vooruitzichten voor de Ne derlandse onderne *ers? Wie het zo ziet heeft van economie weinig kaas gege ten, In de verbetering van de lotspositie van de Indonesiërs ligt Juist onze kans. Er vah niet te verdienen aan een volk, dat op de rand van het pauperisme keft. Er kan geen handel gedreven wor der. met een volk, dat de buitenlandse producten niet kan betalen. Des te gro er de welvaart van het volk van Indo nesië, des te groter de behoeften van dat volk aan producten, die wij in Ne derland kunnen vervaardigen. Dat is voor Nederland van ontzaglijke betekenis. Het moge dan waar zijn, dat onze naoorlogse politiek onze goodwill in bepaalde Indoresische kringen heeft geschaad, het is evenzeer een feit dat de Ronde Tafel conferentie weer een aanzienlijke goodwill te voorschijn heeft geroepen. Het is nu maar de vraag of de - politiek die de Nederlanders in de naaste toekomst zullen voeren, die goodwill zal versterken. Hier ligt een taak voor onze onder nemers. Hier is ook een mogelijkheid ©m voor de nieuwe industrie, die in de toekomst in Nederland gesticht wordt een afzetgebied te vinden. Er is dus geen reden zich bezorgd te maken over het indammen van de winsten van bepaalde ondernemingen. De welvaart van ons volk kan bij een verstandige handelspoli tiek in grote mate opgevoerd worden. Daartoe is nodig, dat we de Indonesiërs een kans geven om ook op economisch en sociaal terrein volkomen gelijkwaar dige partners in de Unie te worden. De periode van afbraak is naar we b-ipen voor goed achter de rug. Het is nnn ons volk, aan onze regering thans lonen, dat ze ook kan opbouwen. Opbouwen niet meer in die zin. dat wij Heten bouwen door de Indonesiërs, «n cr van profiteerden, maar opbouwen bc:d o-d 1 ride volken een tce komst tegemoet zullen gaan, die perspee lieven biedt. Wij hebben een kans in Indonesië: :s aan ons die kans te benutten. van Z. Maar minister Licftinck heeft bepaal delijk routine in het bedwingen van on willige kamerleden. Hij zegt eenvoudig „neen" en wacht dan maar af wie het op een ..ja-stemming'" durft te laiYn aankomen. Het aantal amendementen was trou wens binnenskamers reeds van 71 op 9 teruggebracht. In de openbare vergade ring torpedeerde de minister er zes. ter wijl de resterende 3 werden afgestemd. Wat er nu jrecies uit de bus is geko men is overigens nog niet geheel duide lijk. Belangrijk is dat vergoeding op basis van vervangingswaarde plaats heeft, in dien het personen betreft, wier tegen woordige vermogen de 20.000 niet over schrijdt. Daarnaast zal Walcheren de speciale aandacht van Zijne Excellentie genieten Bedrijfsschaden enz. zullen worden ver goed van dc 500 gulden grens af. Een regeling, ten doel hebbende 'repatriëren de Nederlanders in Indonesië ook schade loos te stellen kwam niet tot stand en zal tot nader order worden bewaard. Onaangenaam doet het ons aan dat collaborateurs ook nog onder de schaderegeling vallen. Wij geloven dat men deze onva derlands bevende Nederlanders ge voegelljk in het sop had kunnen laten gaar koken, ten gerieve van Samenwerking tussen Oost- en West-Berlijn Voor het eerst sinds maanden gaan de gemeentebesturen van Oost en West- Berlijn samenwerken, n.1. bij de bestrij ding van de rattenplaag. Eind Novem ber zal een verdelgingsactie worden in gezet, die een week zal duren. De rat tenbevolking van Berlijn wordt op een millioen stuks geschat, die dagelijks 25 ton levensmiddelen verslinden. Handtekeningen worden gezet De slofovereenkomst wordt getekend door de voorzitters der drie delegaties en de UNQ. Van links naar rechts mi nister Van Maarsreveen, Z.H. Sultan Hamid II van Pontianak, drs. Hatta en mr. Prinsen (algemeen secretaris). Daar achter de Unci-leden Cochran. Chritch ley en Romanos, de tientallen gedupeerden in de Wieringermeer. aan de kusten of op Walcheren. Ter zijner tijd komen wij m een be schouwing op de hoofdpunten van de schaderegeling uitvoerig terug. Fabrieksbrand te Utrecht Twee moto*spuiten van de met groot materiaal uitgerukte Utrechtse brand weer, die roet tien stralen het vuur be streed, konden niet verhinderen, dat gisteravond tussen negen cn elf uur het fabrieksgebouw van de n-v. Bcrgse houtwaren- en meubelfabriek totaal af brandde. De fabriek stond pal tegen het com plex van de Utrechtse machinale stoe lenfabriek. Het gelukte de brandwer uit breiding naar deze laatste fabriek te voorkomen. De brand, die om negen uur op de begane grond van het drie ver diepingen hoge gebouw ontdekt werd, greep razend snel om zich heen en ver spreidde een verzengende hitte. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Het bedrijf was Juist met nieuwe machines ingericht. De schade wordt door verzekering gedekt Het hoogtepunt in de voetbalsport is wel de ontmoeting tussen Nederland en België. Iedere keer stappen onze Zuider buren het veld op met een vastberaden uitdrukking op het gezicht, die de wil de Nederlanders te verslaan, verraadt En steeds weer eindigt de sportieve strijd in een Nederlandse overwinning of zoals de laatste keer in een gelijk spel Het meest trieste voor de Belgen is, dat zij geenszins zwakker zijn dan het Ne derlandse team; alleen vrouwe Fortuna schijnt de Nederlandse leeuw beter ge zind dan de Belgische. Zondag zal weer een ontmoeting plaats vinden tussen Nederland en België in 't Feyenoordstadion te Rotterdam. Op deze foto ziet u het Feyenoordstadion met de portretten der mannen, die zullen trachten de Nederlandse kleuren hoog te houden. Het zijn vJ.n.r. de Vroet, Kraak, van Bun, Schijven aar, v. Schijn del, Terlouw. Lenstra. Schaap Roosen burg Timmermans en Clavan Laatste berichten roeiden thans dat van Bun. wegens een blessure vervangen door Everse v. Neptunus, Rotterdam. Wegens verraad 4 jaar tegen haar geëist De 30 jarige Catharina Snoek uit 's G'avenhage, alias het „meisje met de blauwe hoed" en bijgenaamd Sherry, verscheen gistermorgen niet ter zitting van de bijzondere strafkamer van de arrondissementsrechtbank in Den Haag, (GrsftOüriH) Mijn Vader was dé demon Oorlog, M'n Moeder heéfte Antfe Nood; 'k Heb in m'n leven veel geleden. Maar nu gelukkig ben ik dood. Aan allen die dit grafschrift lezen: Daag Vader Oorlog voor '1 gerecht. Want hij.is schuldig, hij moei hangenI Bij voorbaat dank, ik heb gezegd. R. Communistenleiders op borgtocht vrij De elf communistenleiders in de Ver. Staten, die wegens aanhangen van de Marxistische ideologie tot gevangenis straffen van diverse jaren zijn veroor deeld, zijn, in afwachting van het hoger beroep, op borgtocht van in totaal 260.000 dollar vrijgelaten. Het geld werd verstrekt door het „congres voor bur gerrechten." De Nobelprijs voor letterkunde zal dit jaar niet worden toegekend. De prijs zal tot het volgende Jaar bewaard worden. V.van Dag tol Dag-S gering heeft medegedeeld, dat stellen voor het werk onder den binnenliep. Elf perso- zij de bepaling, dat arbeiders de massa-jeugd van alle ge ncn zijn om het leven geko- alleen werk mogen aannemen zindten. Anderhalf uur men tengevolge van het neer door bemiddeling van een of- lang trok een dichte rij be- storten van een superfort van ficieel arbeidsbureau, voor n Jangstellenden en autoriteiten de Amerikaanse luchtmacht in jaar zal verlengen In India handdrukkend voorbij de lei- de zee nabij de Bermuda eilan heeft men een onderwijsplan ders der beide Indonesische den. Dc hevige tyfoon bo- Bij een brand in een flat voor opgesteld voor 25 millioen delegaties der R.T.C. die een ven de Philippijnen duurt nog 200 personen te Chicago zijn volwassenen. Iedereen is ver- afscheidsreceptie hielden in 't steeds voort Tot nog toe zijn vijf personen om het leven ge plicht gedurende een uur per Kuriiaus te Scheveningen- er reeds 26 doden te betreu- komen en ongeveer 20 ge- dag leïsen te volgen. Het ac- Hoessein Sérry Pasja, deEgyp ren. Het aantal gewonden is wond. Dertig huizen in het cent zal vallen op lezen en tische ministerpresident, heeft niet te overzien. In het Ste centrum van Nagasaki zijn schrijven. De afd. Nijmegen Donderdag een nieuw kabinet delijk Museum te Amsterdam Woensdagavond door brand van de vereniging tot bevor- van partijlozen samengesteld, zal een tentoonstelling worden verwoest De schade wordt op dering van de bijenteelt in Ne enkele uren nadat het vorige geopend van werken van de ongeveer een half millioen gul derland zal in t voorjaar van kabinet was afgetreden. Sirry internationale experimentele den geschat. Tussen West- 1950 in Nijmegen een natio- Pasja is thans behalve minis- groep. De Bunschoter pol Duitsland en Israël Perzië, naje bijenmarkt houden. De terpresident tevens minister v. der. die in het laatste oorlogs Zuid-Rhodesia, de Goudkust, Nobelprijs voor letterkunde binnen en buitenlandse zaken, jaar op bevel der Duitsers Nigeria, Siërra Leone en Gam zal dit jaar niet worden toe- Als gevolg van de onge- onder water werd gezet, heeft bia zullen op 15 November gekend. De prijs zal tot het woon grote haringvangsten lange tijd nodig gehad zich te telefoondiensten worden ge- volgende jaar bewaard wor- langs de Engelse kust wordt herstellen. Op het ogenblik opend. 45 mosquito nacht- den. Ter gelegenheid van de Engelse markt op het ogen is de muizenplaag in dit ge- jagers, die tevoren deel uit- de 80ste verjaardag van dr- blik overstroomd met grote* bied zo groot, dat men ernstig maakten van de R.A.F., zul- Henriette Roland Holst is met hoeveelheden haring. Bij wijze overweegt, opnieuw het lana len binnenkort naar Zweden toestemming van de jubilaresse van uitlaatklep zijn nu oage- onder water te laten lopen, worden gevlogen en aan de een stichting in het leven ge- veer 15 schepen naar Ijmui- omdat dit hier de enige ma- Zweedse luchtmacht worden roepen, die zich op verzoek den gestuurd, waarvan de le nier zal zijn, om van deze afgeleverd. De Britse re- van de dichteres in dienst zal vannacht de haven van Ijmui plaag bevrijd te worden. daar zij thans vermoedelijk in Engeland verblijft. Haar zaak werd bij verstek behandeld. Haar was ten laste gelegd, dat zij in 1943 te "s Gravenhage, de Du'* e Feld- gendarinerie behulpzaam was geweest bij het opsporen van een Duitse deser teur, de Duitse matroos Lodiger, die bij een vriendin van haar was ond?r_ gedoken. Lodiger en de 2 vrouwen die hem verborgen hielden, werden gearres teerd, De getuige mej. W. A. P. had tengevolge van dit verraad 2Vi jaar in Duitse gevangenschap gezeten. Op een vraag van de president, of zij iets omtrent het lot van de Duitser Lodiger wist, kon zij geen zeker antwoord ge ven. Volgens de berichten die zij had gehoord, was hij door het Duitse Feld- gericht tot 6 jaar gevangenisstraf ver oor deeld- De officier van justitie eiste voor dit onsmakelijke verraad van het „meisje met de blauwe hoecT' 4 jaar gev-straf. Zij werd veroordeeld tot 3 jaar ge vangenisstraf en ontzetting uit de kies rechten voor de tijd van 15 jaar wegens door het college ten laste gelegde en ook bewezen verklaarde verraad van 'n Duitse deserteur. Goederenwagon en olielrein in botsing Op bet spoo*t*aject Gramsbergen zijn Donderdagmiddag twee treinen op elkaar gereden. Een goede rentrein komende uit de richting Coe- vorden r aak te in botsing met een stil staande olietrein van de B-P-M. De botsing is vermoedelijk het gevolg van een verkeerde stand van de wissels. De twee locomotieven werden geheel in elkaar gedrukt en de wagens ont spoorden en kwamen door elkaar te Hg gen op de rails. Enkele vielen de berm af en geraakten op het weiland naast het spoorwegtraject Ook de oliewagens raakten van de rails af. Door de enorme ravage is de weg geheel geblokkeerd. Het wegverkeer wordt nu omgeleid en gaat van Gramsbergen over Hohhooe naar Coevorden. Het traject Hardenberg Coevorden wordt onderhouden door een busdienst Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De machinisten konden tijdig van de wagens afspringen. weerbericht Weersverwachting geldig tot Zate rdagavond. WEINIG VERANDERING Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden, voor namelijk in de Noordwestelij ke helft van het land. Langs de waddenkust tijdelijk k*ach tige wind tussen Zuidwest en Zoid, elders zwakke tot ma tige Zuidelijke wind. Van nacht en morgenochtend op nieuw op vele plaatsen nacht vorst, voornamelijk in het Z. Oosten van het land. Morgen overdag ongever dezelfde tem peraturen als vandaag. Zoals reeds is medegedeeld, zullen met ingang van 6 November nog alleen maximumverkoopprijzen gelden voor var kensvlees en voor uitsluitend uit .var kensvlees bereide vleeswaren. Vlees en beenderen van runderen, schapen, geiten en paarden mogen dus tegen vrije prij zen verkocht worden. De nieuwe maximumverbruikersprijzen zijn per kg (tussen haakjes de oude maxi mumprijs): Fricandeau f 3 (3.40);- ma gere lappen f 3 (3.40); carbonade f 2.70 f 3.20): vers vet spek f 1.90 (f 2 60) vers mager spek f2.10(f2.60): kinnebak lappen f 1.90 (f 2.60); vette lappen f 1.90 (f 2.60). poten f 0.80 f 1,20); staarten f 0.80 (f 1.20), rauw vet f 1.90 f 2 60). Voorwaardelijk goedgekeurd varkensvlees mag ten hoogste tegen f 1.65 (f 2.00) per kg worden verkocht De prijs voor j>oulet en gehakt is gelijk gebleven nJ. f 2,20. Voor vleeswaren, uitsluitend bereid uit varkensvlees, gelden dc volgende maximumverbruikersprijzen per 100 gr. Bacon met zwoerd f 0.33; bacon zon der 2woerd f 0.38; bfaasham f 0.45» boerenhara f 0.42: gedroogd en gerookt vet spek. vet pekclspek f 0.22; gekookt mager spek met zwoerd en gerookt ma per spek zonder zwoerd f 0.32; gerookt mager spek met zwoerd f 0.29; mager pekelspek f 0.24; procureurspek f 0.35; gekookte achterham f 0-43; gekookte schouderham f 0.38; gekookte r taartham f 0.47; hampunten en nootham f 0.40; rauwe staart ham f 0.44, verse worst, uitslijtend bereid uit varkensvlees f 0.25 Alles per 100 gram. Bonn hoofdstad West- Duitsland De Westduitse ..Bundestag" (2de Kamer) heeft met 200 tegen 176 stem men bij 3 onthoudingen besloten Bonn tot hoofdstad van de WestDultse Rcpu bliek te maken. 11 stemmen waren on geldig. De stemming was geheim. Hier door is Frankfort definitief uitgeschakeld Nogmaals Duitsland? De grote drie. n.L de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten geven het blijkbaar nog niet op. Overwogen wordt althans dit meldt Reuter, op korte ter mijn in Parijs een bijeenkomst te beleg gen, ter bespreking van de kwestie Duitsland.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1