Orkestenparade in Barsingerhorn l PELS' Danza bracht „Die lustige Witwe" Van semi-klassiek tot bebop, Van Dixieland tot amusement LOCOMOTIEF KINDERRIJWIELEN H. Plomp Ritsevoort Alkmaar De Vrije Alkmaarder Een warm applaus en veel bloemen voor de spelers In het Gulden Vlies werd Zaterdagavond één der beroemdste operettes van Franz Léhar. „Die Lustige Witwe" ten tonele gevoerd door de Alkmaarse Operette Vereniging „Danza". De uitvoering was weer een succes. Truus Schot in de titelrol, Tom de Munck als graaf Danilo, Leni Overtoom en Ed. Bilars. zij mochten met de andere executanten een warm applaus van 't publiek, dat in grote getale was opgekomen, en bloemen van het bestuur van Danza, in ontvangst nemen. Een schatrijke weduye, die in Parijs wat wil uitgaan, moet behouden blijven voor het land, waarvan zij afkomstig is. Zulks om haar geldelijk bezit voor de staatskas van Pontevedro te kun nen behouden. De gezant van dit land in Parijs belast de gezantschapssecre taris, graaf Danilo met deze taak. Deze kent haar reeds van vroeger door een verhouding, die. ondanks haar en zijn wil, niet met een huwelijk kon eindigen, doordat een boze oom dit verhinderde. En het eind van dit verhaal, dat zich afspeelt temidden van ruisende wals muziek, genoeglijke avontuurtjes tus sen de diverse leden van het gezant, schap en vele fraaie costuums, kunt u raden: graaf Danilo trouwt met het jolige weeuwtje, daarmede èn het va derland èn zichzelve dienende. Truus Schot in de rol van het weeuw Ije was prachtig. Wat zij hier endaar door te druk spel verkeerd deed, werd ruimschoots goed gemaakt door haar élan en haar goede zang- Tom de Munck als graaf Danilo voldeed even eens zeer goed. Leni Overtoom, die de echtgenote van de gezant vertolkte, Bet zich kennen als een goede zangeres die ook het spel niet verwaarloosde. Ed. Bilars was kostelijk als de ge zant. die door zijn vrouw bedrogen wordt. Jan Schats zong de rol van Camille de Rossignol; zijn stem had hief en daar te weinig volume. Ook aan zijn dictie ontbrak soms iets. Freek Verschuur, Piet Sieuwers, Bouk Huis man. Jan Nierop en T. Jonkers-Nap voldeden allen zeer goed. Rest ons ten slotte te vermelden de vertolker van de Wat deed Jong Holland Nu Zondag de wedstrijd Holland— België de competitie in ons gewest prac tisch lam heeft gelegd is het wel aardig om eens te zien wat Jong Holland er Zaterdag van terecht bracht. Het eerste elftal trok lang niet kans loos naar KMVZ, doch keerde wederom met lege handen naar huis terug. Met 3—1 werd het onderspit gedolven in een wedstrijd, rijk aan kansen. Jong Holland «ras zodanig in de meerderheid, dat rechtsback van 't Voort het enige doel punt scoorde... De rust ging reeds in met een 20 achterstand, welke onverdiend was. An dersom bad beter de verhouding weer gegeven, maar het was weer de zo lang lamerhand legendarische schotloosheid, die Jong Holland de das omdeed. Na de rust was het Jong Holland overwicht «prekend en toen de stand 21 werd. was er nog van alles mogelijk, doch het derde doelpunt van KMVZ besliste de wedstrijd. Het eerste elftal heeft nu met elkaar 4 punten bijeen gevoetbald. Een pover resultaat voor een ploeg, die tot de Sterkste in deze afdeling behoort. Het tweede ging naar Den Helder en maakte met HCSC 2 korte metten. 5-1 was de uitslag van deze wedstrijd. Zon der een enkei verllespunt staat Jong Holland II fier boven aan de ranglijst en stevent recht op het kampioenschap af. Ook het derde deed het maar goed. Dwh|k gehavend toog het elftal naar ZCFC IH en wist een volkomen ver Bende 3—2 overwinning te behalen. Doelman Dekker weerde zich weer uit stekend. Toen de stand met rust 20 was en direct na de rust devoorsprong tot 30 werd vergroot, zag het er wel aeer rooskleurig uit. Doch de Zaandam roers kwamen op enigszins goedkope wijze aan twee doelpunten en zo geeft de uitslag de verhouding hier niet goed weer. Het derde heeft nu slechts écn verhespunt en is ook practisch zeker van de eerste plaats in haar afdeling. Tenslotte de junioren. Deze speelden Zaterdag tegen Helder a met 1—1 gelijk Deze ploeg komt wel een extra woord var. tof toe voor de tot nu toe geboekte resultaten. Slechts één nederlaag tegen Westfrisia a en dit gelijke spel staan tegenover drie overwinningen in deze ieet zware afdeling. Een fraai resultaat, waaruit blijkt, dat d< Zaterdagmiddagvoetballers voor die v:ir- Zondag niet hoeven onder te doen. Roliea vierde feest Zaterdagavond was het feest voor de Jeden van de buurtvereniging ..Roliea". He* toneelgezelschap van de vereniging v<» ide het blijspel „De Stier uit Califor nië" op onder regie van de heer C Kie w;tt Het handelt over een „saaie" professor, die weer „tot leven" wordt gewit t. doordat een oud vriend van hem Bijgenaamd „de Siter" M) hem komt lo geren wat tot vel aardige verwikkelingen aanleiding geeft. Alle rollen werden goed .vertolkt, en het publiek heeft zich best vermaakt De avond werd besloten met «en gezellig bal met muzikale medewer fctog "V de ABC band. rol van de oude bode: Piet Kleef, die van dit rolletje een glansrol maakte. De bekoorlijke balletten waren ont worpen en ingestudeerd door Anrte- Marie Kuhne: de begeleiding van het Alkmaars Amuiementsorkcst liet wel eens wat te wensen over, maar was in zijn geheel toch niet onbevredigend- Zo heeft dus Danza een nieuwe triomph toegevoegd aan de vele. waar door zij zich een goede naam bij het Alkmaars publiek veroverd heeft. agenda Maandoverzicht Nutsspaarbank In de loop der maand October werd op de spaarbankboekjes ingelegd voor f 308.707.17 (v.j. f 277.980.52) en te. rugbet. f 370.492,14 (v.j. f 297.665,16) alzo minder ingelegd dan terugbetaald f 61.784.97 (v.j. f 19-684,64). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 10.872.315,37, is thans een bedrag van f 11.288.176.66 (v.j. f 10.541.535.44) Het aantal in de loop van October nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 366 (v.j. 288). waaronder begrepen 152 (v.j. 113) aan op school sparende kinderen. Ingetrokken werden 136 boek jes (v.j. 107). Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aanvangvan het jaar 26.470, bedraagt thans 27330 (v-j. 26040). Van dit aantal behoren 17660 (v.j. 17189) aan personen of instellin gen te Alkmaar gevestigd; 65519 (v.j. 6022) aan personen of instellingen el ders gevestigd en 3151 (v.j. 2829) aan school s paarders. Onder de in October nieuw uitge geven boekjes zijn begrepen 26 (v.j. 24) voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een 1ste inleg van f 1 In October bedroeg het aantal pos ten van inleg 3694 (vj. 3201), dat van terugbetaling 2095 (v.j. 1847), te zamen 5789 (v.j. 5048). Delediging in de loop der maand October van 728 (v.j. 621) spaarbus- jes leverde een bedrag van f 10.682,93 (v.j. f 7808,14) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes bij de aanvang van het jaar 4564. be- d'aagt thans 5133 (v.j. 434). Feestavond NHRV De Nederlandse Hande.sreizigersver- enigngi organiseerde Zaterdagavond 'n feestavond ter gelegenheid van haar 75 jarig bestaan in het Victoryhotel. De heer Komen, voorzitter van de feestcom missie, heette allen hartelijk welkom, waarna nog enige personen het woord tot de aanwezigen richtten, waaronder de heer Welker, propagandist van de vereniging. Deze gaf een uiteenzetting van doel en streven van de NHRV en moedigde allen aan om ook lid te wor den. Nadat de aanwezigen een minuut stilte in acht genomen hadden ter nage dachtenis van de gevallenen uit de pe riode 1940 tot 1945, werd het „woord" gegeven aan een cabaretgezelschap, be staande uit Olga Lowlna. Cor Scheffer en Lou Marti. Olga Lowina zoog en jodelde enige aardige Zwitserse liedjes en Lou Marti was goed als muzikale komiek. Zijn conférences waren wel wat langdradig. Cor Scheffer zorgde voor de begeleidende muziek en na afloop voor de dansmuziek. Tussen het pro gramma door was er een verloting, waar door velen met enige fraaie' prijzen naar huis konden gaan. Opbrengst collecte De lljstencollecte van het Prot Inter kerkelijk Thuisfront heeft een bedrag op gebracht van f 1001.20 Steen gelegd voor Jan Werkman Op de openbare begraafplaats vond Zaterdagmiddag de steenlegging plaats op het gr&f van Jan Werkman, voor de oorlog sportredacteur van de Alk maarse Courant. De heer J. van Maarleveld. voorzit ter van het comité, dat voor deze steenlegging zorg had gedragen, sprak een kort herdenkingswoord, waarin de overledene herdacht werd- Vervolgens sprak o-m. n»r. H. W. Vliegen als vertegenwoordiger van de Ijsbond, waaraan wijlen de beer Werk man zoveel gedaan had. Namens de familie dankte een broer. Van Lienen gepromoveerd Onze stadgenoot van Lienen van de krachtsportvereniging SSS heeft de 1ste prijs behaald tijdens nationale worstel wedstrijden in Den Haag in de afdeling licht middengewicht tweede klasse. Hij promoveerde hiermede tevens naar de eerste klasse. HARMONIE THEATER: „Omstreden Aarde" met Van Heflin en Boris Karloff Toegang 18 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za- aagavond 7 en 9.30 uur. Zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag .2.30 u. CINEMA AMERICAIN- De moorde naars zijn onder ons met Hildegard Knef. Toegang 18 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za- dagavond 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2/30 u. VICTORIE THEATER: Tragische jacht met Vivi Gioi en Carla del Poggio Toegang 18 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za- oagavond 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 u. A.B.T.: Zijn laatste rit met Jcan Par ker en Russel Hayden, Toegang 14 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zon dag 2, 5 en 8 uur. Zondagmiddag en Maandagavond „De Zevende Sluier" met James Mason en Am» Todd. Woensdag en Donderdagavond 8 uur: „De Maskeradespelers" met Het hoedje van Marius", Bergen Naar Nieuw-Guinea Onder auspiciën van de Blauwe N.V. en de KJVO hield Anthonie van Kam pen voor een eivolle zaal vanhet Oranje hotel een causerie over zijn reis naar Indonesië en Nieuw Guinea. Na een half jaar door Indonesië te hebben ge reisd, volgde het bezoek met een Cata llna-vllegboot aan Nieuw Guinea. Op deze reis ging, na een afwezigheid van drie jaar tevens terug de Nederlandse vertegenwoordiger aan de Wissehneréd, dr Jean Victor de Bruyn, die in dit wildé bergland, met haar zeer vochtig en hcét klimaat, reeds voor de wereldoorlog ér de Ned. regering vertegenwoordigde. Dit land waar pygmeeën wonen, werd 1938 ontdekt door Nederlands personeel van de KNIL en BPM onder leiding van de heren Wissel en Haak (vandaar Wis selmeren) dr de Bruyn werd er als Ne derlandse vertegenwoordiger toen hij in Leiden was afgestudeerd door een vlieg tuigd „gedroppeden heeft toen als een pygmee geleefd. Dr. de Bruyn we til door het opperhoofd Soalle Kiti tot jong ste broer geadopteerd. Het volk noemde hem vriend. Dit volk was nog nimmer met de buitenwereld in aanraking ge weest, en leefde nog in het stenen tijd perk, wisten nog niet van het bestattt van wielen. Hier van- geeft spreker fraip pante staaltjes. In de oorlog is dr de Bruyn in hét pygineeënland gebleven en is door féé ■olk beschermd. Met een zendtoestel heeft hij de geallieerde vele weerberich ten doorgegeven, waardoor vele goede aanvallen konden worden ondernomen. De New York Times heeft hem daarvoor als de mysterieuse Nederlander waar heel Japan naar zocht, de bijnaam ge geven van Jungle Pimpernel. Tenslotte werden lantaarnplaatjes vertoond met 'n explicatie van Ant. van Kampen. Ook las spr. gedeelten voor uit het korte llngs uitgegeven boek „Jungle Pimper nel". De heer Schuil sprak voor de aanvang een propagandawoord voor de onthou ding en zei dat er op 't ogenblik 612 milltoen gulden wordt uitgegeven aan al cohol. dit is het dubbele van voor de oorlog. Door het geven van culturele avonden als deze hoopt de blauwe N.V. en de KVJO in Bergen de jeugd in ontliouding op te voeden. Het was een leerzame en mooie avond. Najaarsexpositie K.C.B. fa de Kunstzaal van de Rustende Jager te Bergen opende mr A. F. Kamp, voor zitter van het K.C.B. een tentoonstelling van werken door kunstschilders te Ber gen woonachtig, ingezonden voor de jaarlijkse aankoop vanwege de gemeen te. Met deze tentoonstelling opent het KCB tevens haar winterprogramina op Dinsdag 22 November spreekt Anton v. Duinkerken over het onderwerp „Het Middeleeuwse lied", op Dinsdag 20 Dec. houdt Prof. mr A. Pltlo een cause rie over „Kunst en recht". Spr. zei dat ook nu het KCB over een eigen exposi tjerulmte beschikt, geregeld voor de Bergenaren expositie'» zullen worden ge houden en opdat ook zij dan gelegen heid hebben kunstwerken aan te kopen. Voor deze tentoonstelling was veel offi ciële belangstelling. De burgemeester was dankbaar dat 't college ook nu weer een post op de begroting had gezet om zodoende op de duur te komen tot een representatieve collectie van Bergense kunstschilders. Hiervoor was speciaal 't najaar gekozen en hij hoopt dat ook nu weer een goed Kunstwerk zal worden aangekocht, even als het vorig jaar. Tevens zijn er werken van Kees Boen dermaker. Jaap Sax, Jaap Carpentier, Karei Colnot. Henk v. d. Idsert, Kees Jansen. Dirk Vis. Jan de Leeuw, Foeke Kamstra en David Kouwen aar. Tevens hangt er een zeer suggestieve crayontekening, die zeer de aandacht trekt, van Jaap Mooy. De tentoonstelling is geopend: Zater dag 5 en 12 November van 15 tot 17.30 uur en 19.30 tot 22 uur en de Zonda gen 6 en 13 November van 14.30 tot 17.30 uur en van 19.30 tot 22 uur. J ZATERDAGAVOND vond danonder auspiciën van OVK uit Kolhorn, in café „De For uin" :e Barslngerhorn de met spanning verbeide „Orkesten parade" plaats. Voor de initia tiefnemers is deze avond in dubbel opzicht een succes ge worden de zaal was (le ter lijk!) to; de nok gevuld met muziekliefhebbers enzij hebben genoten! De organisa tie liet nirt s te wensen over en we vermoeden, da; deze avond zózeer in de smaak gevallen is, dat alle aanwezigen met verlangen uitzien naar een herhaling. OVK begon met de Engelse wals „Love", gecomponeerd en ge arrangeerd door dirigent van O.ip riaan. Dit nummer vonden wij 't bes e uit het repertoire van OVK: een leuke, vloti e melodie en een aardig arrangement. De daarop volgende potpourri van melodlën van Frans I-éhar kon ons minder bekoren: de zang werd verzorgd door mw. Blaauboer—Jonk, die wij onder leiding van Nico Snel wel eens beter hebben gehoord. Het geheel was te vlak en het or kest domineerde «teveel over de zang. OVK besloot met de pittige mars „Pietro", waarbij de diverse blazers zich van hun goede zijde lieten horen. DAN WAS he; de beus. aan het dansorkest „De Caladonians" uit de Zaan. eerste prijswinnaar van het Jazzfestival in Amsterdam. Direct viel op ha. prachtige sax team en de schltterenJe arrange menten. Goede wijn behoeft «mrn krans! Het beste nummer vonden wti „Wha; ls 'the think called lo ve" met zang van de Jivlng Pied Plpers. OVER HET derde orkest ..Sim Thatchers Small Bebop Combo" kunnen we kort zijn. Dit optre den kon het publiek niet bekoren ons nog veel minder. He: gedeelte voor de pauze werd besloten door he: Zaans Rhythme Quintet olv Tine van Hoorn. Her op'reden was over het geheel ie's mat, wat o.l. wellicht te wijlen was aan verkeerde opstelling van de microfoons. He: nummer ,Jt's magie" was weifelend, maar de song „A laiYa G.E." was veel be ter; hierbij een compliment aan de pianist wat een kei! NA DE PAUZE kregen we voor het eerst weer eens he: Zijper Sa Ion Orkest te horen, nu onder lei ding van de heer P. Kroonenburg Een succesvolle rentrée! Het spel was zeer beschaafd en vol afwis seling. Na de mooie tango „Jalou zie" van Gade volgde een Valse Lente Desire d' Amcur van Ma lando. Deze werd uitstekend ge zongen door de heer J. Meyer, la ter begeleid door een zes al da mes, waarvan we de kleding meer bewonderden dan de zang. Als exl'ra nummer zong de heer Meyer (met aan de piano de heer H Kooy) „Si vous 1' aviez com pris". Het werd prachtig vertolkt, maar waarom maakte de zanger hierbij ook geen gebruik van de m'crofoon? Hij heef; toch een uf stekende mlcrofoonstem (Desi re d' Amour). Beslo:en werd met de tango „Guapl-a" en de pasodo ble „Flor de Passion" waarvan we het laa ste nummer het besl'e vonden. Zo voortgaande kunnen we nog veel goeds van dit orkes' verwachten. Graag zouden we de prima bassin van het ensemble nog* even willen noemen! HET TWEEDE optreden van he' Zaans Rhythme Qulnte; was veel beter dan voor de pauze De cla rinetti* viel op door zijn voor 'reffelijke solotrekjes. Vervolgens werd plaa'-s gemaakt voor een Dixieland combinatie. Wat hiervan 'ie zeggen? Het spe len in Dixielandatijl eist en'hou siasme en een geweldig muzikaal gevoel en aan beide voorwaarden werd hier o.l. voldaan. De clarl nettist en de pipanist vonden we de beden van het groepje. TOT BESLUIT van de avond trad op „NAO" uit Nieuwe Niedorp olv de heer Persijn. En hier gold z« ker: iest best! Wat de heer Persijn, speciaal me; zijn strijkers bereikte aak vér boven de mlddelmaa; uit; ook één der accordeonnisten viel op. Na de welbekende herkenningsmelo die hoorden we de tango „Bonita Nina" van Malando en vervolgens de „Hongaarse dans" van Brahma wa| wel het mooiste nummer van de avond was. Spijtig was, dat we de bes'e strijker steeds tegen zijn rug moesten zien. „ïch möch te tanzen", operet'emelodieën van E. Kalman en een pasodoble (waarin de blazers wel Iets ster ker hadden ^unnen zijn) besloten dl: zeer succesvolle optrede" Na de muzVfc volgde nog een zeer gezellig bal I. VAN BRUG^m W. H. Ter gelegenheid van het einde der Ronde Tafel Conferentie ls Vrijdag avond door de ambassadeur van India, dr Mohan Slnha Metha in het kasteel Oud Wassenaar een diner aangeboden. Aan dit diner zaten aan dr W. Drees, minister president, de hoofden van dc 3 delgaties ter R.T.C., mr H. J. van Maar seveen, Hamld II, sultan van Pontianak en dfs. Moh. Hatta; de hoofden van tal van diplomatieke missies en vele andere autoriteiten. Een kijkje aan de hoofdtafel. Op de achtergrond van links naar rechts: Merle Cochran; Selden Chapiii, de amhassa deur der Ver. Staten, mevrouw Hotta. Pierre Dupuy, ambassadeur van Canada vijfde van rechts mevr. Drees; dr. Moh. Sinha Metha; dr W. Drees, geheel rechts de Britse ambassadeur Sir Philip Nichols. Op de voorgrond links dr H. J. van Royen; rechts Anak Agung Gde Agung. BETERE MAATKLEDING Nu de puntenbelemmering opge heven ts. bieden wij U, ondanks de komende prijsstijging, xeer voordelig aan, 1 klas kamgaren costuums Vannf f 145 Grote keuze winterjassen vanaf f HO mooie sortering mantelstof enx. Houtweg 5 Alkmaar Telefoon 3318 P, DE GEUS Jzn. - MAKELAAR Dorpsstraat 107 Zuidsvbarwoudc Tekf. no- 446 K 2260 beeft steeds beschikbaar GROTE EN KLEINE BEDRAGEN OP 1ste HYPOTHEEK Schoenen en Tassen spuiten I u.i uw Zomerschoenen tpuHan, mat wegta lan Ook U zuh verstelt steen JANSON, Vrouweniir. 13, Alkmaar DE ZAKENMAN. Temidden van rinkelende telefoons en steeds toe nemende correspondentie ratelen de schrijfmachines. Moeilijkheden met personeel moeten worden opgelost, kwesties met cliënten geregeld en leveranciers te woord gestaan- Om 6 uur eindelijk rust. EEN GLAS SHERRY. VERADEMING I Alkmaar Tel. 2585 MBT* fi ANDEHK ©GES jzult U het Plaatselijk blad beschouwen, nu U |weet dat deze krant ge- "heel is afgestemd op de ElOEN lezerskring. Telkens weer wordt el door het gehele gezid reikhalzend naar uitge zien. Dit is de kracht van het Plaatselijk blad,1 waarvan ook U. kunt profiteren. SUoilm.eidvtltuM üt

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 4