Ifcmaaidei' N.-HOLLANDSE PERS 1945 5e JAARGANG Nr 1738 De VI en V2 waren gevaarlijk Atoomenergie aan banden Het kan vriezen, het kan dooien Jubileum N.C.R.V. De rook over de weg Deense avonturier in moeilijkheden Gaat Polen geheel op in Sovjet Unie? Woensdag 9 November 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder" Exploitatie N V Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1-25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familiebericht ten 18 et BJj contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur» J. v. Zooneo Bureau, Ridderstraat hoek Oudeerracht Tel K 7700 5971 Schermutselingen DE BEHANDELING van de S aatsbegroting in de Tweede Ka mer is begonnen. De Algemene beschouwingen hebben rech;; op enze aandacht. En wel om deze reden dat voor het eerst sedert jaren de politieke sfeer niet ver troebeld zal zijn door he: Indone sisch conflict, dat we voorlopig als van de baan zijnd beschou wen. Het zal nu gaan over de po litieke constellatie in ons vader land en in verband daarmee over de koers, die we zullen inslaan. Het begin is hoopvol ge.wstó'. De leiders van de iwee grootste partijen ,de heer Van der Goes van Naters en de heer Romme, respectievelijk voor de Partij van de Arbeid en de Katholieke "Volkspar.ij zijn aan het woord geweest. De eerste heeft openhar tlge bewoordingen gezegd da'; de koers, die oorspronkelijk de ge m;enschappelijke koers was van ïood en Rooms samen, door de KVP meer en meer verladen werd Boeciaal in economsch opzicht zijn er grote bezwaren tegen het beleid, zoals dat door minister van den Brink word', gevoerd. Zeerposi.ief stelde de partijlei der van de P v d A dan ook de vraag, of de K V P de regerings coaMtie jvenste te verbreken. Veel minder positief was de heer Romme in zijn antwoord. H-. moge zo zijn, dat de KVP wei ie s voelt voor een breuk, het is uit het antwoord van de heer Romme duidelijk geworden, dat men er daarentegen nies voor gevoelt, om dat maar zo - een twee drie uit te spreken. De heer Romme meende deze moeilijkheid listig te omzeilen, door te verkla ren. da.- de koers niet gewijzigd was De bedoeling ls duideliik. Komt het dan even'ueel 'ot een breuk. dan is niet de KVP de schuldige maar de PvdA. die niet m^er mee wilde. Het is verheugend, da), de heer Romme niet openlijk heeft willen of durven zegden, dat men de sa menwerking met de socialisten niet langer wPde. Het is voor ons een bewijs, da; men in de KVP w»! degeliik rekening houdt me' de mogeliïke on'stemnrng. die er vooral onder de arbeiders in haa*- gelederen zou ontste°n. Was dit niet he: geval, wü twijfelen er niet aan of de KVP zou haar k°"s reeds cemaakt hebben. Dat zou voor ons volk zeer on ö-"-enaam ziln. Misschien dat er onder onze lezers zijn, die het standpunt zijn "oegedaan. dat he» wel eens goed zou ziln. indien de socialisten in de oppositie zouden g~an. We kunnen ons dat voor stollen. Maar wat beteken': be' tyhter in de practische poli'iek? tfWet anders dan dat er een regë ri""scombina':ie tot stand zou ko men. waarin de rechtse partjien het om het zegeen hebben. Fen hocriük verschiet voor degenen. dte nog steeds dromen van het heitel der rech'se coalitie. Zo on dekken we nu pas dat de uit sHc der verkiezingen van het vo rig jaar volledig begint door te w-rken. Het £laat nog geenszins vest. hoe de deba'ten zulten ver looen. Maar dat het er kraakt is be-"m elke twiifel verheven. is te honen, dat de leiders jr Katholieke kringen zoveel in vloed kunnen doen gelden, dat een verder afzwenken naar rechfc 2ii worden voorkomen. Want Ne deriand moet noch op sociaal, noch op economisch gebied de k'ok terug ze'ten. Slechte een de mocra'isch vooruitstrevend be wind kan ons behoeden voor het onts'aan van een onrust in de we re'd der werkers. Een onrust, die we nu minder dan ooit kunnen hebben. v. Z. EEN „EUROPESE DAG"? Door het secretariaat van de permanente commissie van de al gemene vergadering der Verenig de Na'ies is bij deze „Kleine As semblee" een voorstel ingediend om elk jaar 5 Mei als „Europsse Dag" te vieren. Voorgesteld wordt de viering door redto uitzendingen, lezingen vooi scholen en openbare bijeenkom sten te doen plaa s vinden. weerbericht Weersverwachting geldig tot Donderdagavond: ZACHTER Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde Zuidelijke wind, later ruimend naar Z— West tot West en flinke stijging van fempcratuur. Wis selende bewolking met enke le verspreid optredende bui en. Later tijdelijk wellicht stormachtige wind tussen West en Zuidwest, Rond het binnenhof Beschouwingen over de begroting begonnen Bij de algemene beschouwingen over de Staatsbegroting in het Parlement, ver klaarde professor Romme dat een stre ven naar een kabinet zonder de PvdA hem en zijn partijgenoten vreemd was. Hij achtte zich niet verbonden met de Katholieke minister in het kabinet, om dat er geen sprake is van een parlemen tair kabinet. De KVP wenst de progressieve basis op sociaal, economisch en Indonesisch gebied te handhaven. De KVP zal haar glorieus sociaal verled*-, niet verlooche nen. Aan de nood van de kleine zelf standigen zal tegemoet moeten worden gekomen. De heer van der Goes van Naters betoogde dat het niet alleen over de Russische dreiging ging. maar om dc bevestiging en versteviging van de W. Europese -vaarden. Hij constateerde dat het verlangen naar eenheid in ons land zoek is geraakt. Hij ging accoord met een consumptie- vermindering maar dan voor het gehele land en over de gehele linie, niet slechts voor een deel van het volk. De goede verhoudingen in het kabinet lopen ge va&r door de burgemeestersbenoemingen waarbij de PvdA wordt gepasseerd. Eveneens constateerde hij een diep meningsverschil ten aanzien van econo mische vraagstukken, waarbij een te rechtse koers wordt gevolgd. De heer Schouten oordeelde dat hij de loonpolitiek en de kinderbijslagen moet worden uitgegaan van een gezin In de periode van 7 October .'44 tot 20 Maart '45 vielen in het ar rondlssement An-werpen 2448 VI en 1265 V2 bommen, waardoor 5578 mensen gedood en 9,161 zwaar werden gewonden. Alleen reeds op 8 Maart 1945 vielen er 120 bommen op Antwerpen, dit s.eeds met tussenruimte van 12 minuten. In de stad Antwerpen werden door deze bombardemen ten 67541 gebouwen beschadigd en 1675 geheel vernield. In het ar rondlssement Luik, waar 1592 vlie gende bommen neerkwamen, tel de men 3446 doden en 5245 zwaar gewonden. Te Luik werden 92588 gebouwen beschadigd en 2809 ge heel vernield. Op 5 April vielen te Morteel bij Antwerpen 250 bommen van 500 kg, waarbij 1000 burgers om het leven kwamen en 600 zwaar ge won dwerden. Het totaal aantal doden als gevolg van de oorlog bedroeg in België 15,729, het aan ral zwaar gewonden 15.942. De voorzitter van de V.N. heeft heden een voorstel gedaan tot 't oplossen van de impasse tussen oost en west Ten aanzien van de controle op de atoomenergie. 1. Een „atoom wapenstils'and" op kor.e termijn gepaard aan 'n inspectiesysteem. 2. Verbod ad interim van het gebruik van a'oomwapens „met toereikende waarborgen". 3. Een of ander compromis waarbij inspecie van a'oomfa brieken mogelijk zou zijn zonder dat deze onder internationaal be hee en controle geplaatsft behoe ven te worden. \.ff Een nieuwe behandeling van'de kwes'ie der corf'role op ba sis van de jongste wetenschappe lijke gegevens. Het instituut voor weersverwachtingen op lange termijn te Bad Homburg (Dld heeft bekend gemaakt, dat het verwacht dat de komende winter iu Centraal Eu ropa (waaronder men ook de "Benelux landen rekent) niet streng zal zijn. Be halve deze verwachting zijn elders in de Nederlandse pers verwachtingen uit gesproken, waarin tot uitdrukking wordt gebracht, dat de komende winter zacht zal zijn. Naar aanleiding van bovenstaande mag worden opgemerkt, dat critische studies en verdere ondezoekingen, die op het KNMI zijn verricht, hebben ge leid tot de conclusie, cat de mogelijk heid om verwachtingen op langere ter mijn op te stellen, nog als zeer dubieus moeten worden aangemerkt. Men late zich dus door bovengenoemde publlca ties niet tot een ongegrond optimisme verleiden. van gemiddeld twee kinderen. Dc mede delingen van de regering ten aanzien van de Grondwetsherziening vond. hij niet geruststellend. Hij achtte de samenstelling van hét kabinet, dat hij een kahinet met twee kernen noemde, volkomen onjuist. De heer Tilanus achtte een samenstel ling van het kabu.et verantwoord,. Ook hij achtte de belangstelling voor de no den van de kleine zelfstandigen te gé-, ring. De heer Oud was van oordeel, dat wij niet te afhankcr.jx van Amerika moesten worde al verkoos hij dit bo ven afhankelijkheid van RuslandT De oude figuur van een bepaalde regerings meerderheid, die straks minderheid zal worden, is er volgens hem niet meer Het streven moet gericht zijn op een zo breed mogelijke samenwerking. De vergadering duurt nog voort. In de N.C.R.V. s udio aan de Schuttersweg te Hilversum wa ren gisteren het bes'uur en het vol'rallige personeel in in ieme kring bijeen. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum bood de heer J. de Jong Czn. voorzitter der personeelsvereniging, namens alle medewerkenden een fraaie staande klok aan. die in de hall werd on'huld door mevr. Roosjen echtgenote van de voorzi'rer van het algemeen bestuur mr. A. J. Roosjen. Deze laatste roemde in zijn dankwoord de eendrach', die he; aanbieden van di; geschenk mogelijk maakte: een eendracht, die het schoonste en integrerende bestanddeel is van he: werk aan de omroep. Na deze plech'.igheid ver enigde men zich aan een diner in het Hof van Holland. Een kunstavond in G^and Theatre Gooiland besloot deze dag. Door het verbranden van aardappel loof sloeg de rook over de verkeersweg btj Dalen en belemmerde het uitzicht. Een volkswagen, rijdende in de richting Dalen, en een dumpwagen komende v. Dalen, reden in de dichte rook tegen elkaar op. De bestuurder van de volks wagen, de heei Terpstra uit Groningen was op slag dood. Zt>n naast hem zit tiende echtgenote bekwam inwendige kneuzingen. De chauffeur van de dump wagen, van de firma Kooiker uit En schede, werd uit de wagen geslingerd, maar kwam er overigens goed af. De volkswagen werd zwaar beschadigd. De vrachtwagen, waarvan het ondei1 stel geheel werd ontzet, kwam in een sloot terecht en kantelde. Zal hij tijdig Kopenhagen bereiken? MISLUKTE ONTVLUCHTING. Twee politieke vluchtelingen ui: Tsjecho Slowakije, die met hun sportvliegteig een noodlan ding moesten maken in de Russi sche zone van Oostenrijk, zijn door gewapende Russische solda ten gearresteerd. Onmiddellijk nadat het vlieg tuig bij Gaenserndorf op 10 km van de Tsjechische grens de grond raakte en vernield werd, stormde een Russische patroille er me: een jeep op af. ZOMERSE ZWALUWEN. Gisteren werd op de boer derij van de landbouwer J. W. te Someren bij Roer mond een zwaluwenned- met vier eitjes gevonden. In het restaurant van Schiphol zat gisteren een treurige 22 jarige Deense jongen, Kjeld Langbolle uit Kopenhagen die zonder cent op zak op 17 October jl. op stap ging. nadat hij in zijn woon plaats met 14 vrienden een weddenschap had afgesloten om met een lege porte monnaie 6 Europese landen door te reizen en dan in Kopenhagen terug te zijn op Woensdagavond 9 November om 6 uur voor het stadhuis. Het zit er echter naar uit, dat hij hoewel hij de overwinning voor het grijpen heeft deze weddenschap toch nog zal verliezen. De vereiste 6 landen heeft hij doorgereisd, te voet, als lifter per auto, geholpen door sportieve be langstellenden per trein en zelfs per vliegtuig. Bijna was hij er in geslaagd het laatste deel van zijn reis ook door de lucht af te leggen. Maar op Schip, «bei had hij geen geluk. Er werd door de combinatieKLMSAS over gespro ien de Deense avonturier te helpen, maar aangezien dit een precedent zou kunnen scheppen heef' men een voor de jongen ongunstig besluit genomen. Intussen dringt de tijd. Er resten hem nog 24 uur om terug te komen naar Kopenhagen, wil hij daar op tijd arri veren. Hij kwam met het toestel van de Scan dfaavische luchtvaartmaatschappij uit Zuerich op Schiphol aan met een 2 kilo wegende reuzénsleutel en een Deense vlag. Hij is er mee door Duitsland naar België gekomet^ reisde van daar naar Frankrijk en arriveerde via Italië in Zwitserland. „Ik heb vastgesteld, dat de naoorlogse mens vriendelijker en be hulpzamer is, dan de vooroorlogse", zo zei hij. De vriendelijkste mensen zijn de Fransen en de Nederlanders, zegt hij. Nog is voor Kjeld Langbolle niet alle kans verkeken voor het verstrijken van de termijn van zijn weddenschap .met zijn hartenopenende reuzensleutel voor het raadhuis in Kopenhagen te staan om zijn vrienden te getuigen van zijn OPENING VAN HET UNESCO CENTRUM TE AMSTERDAM. Gistermiddag werd in he: per ceel Keizersgracht 264 te Amster dam door de directeur generaal, dr. J. Torres Bode'., het Unesco centrum geopend. Tijdens de rondgang over de Unesco tentoon stelling, die in het stedelijk mu serm word; gehouden: vlnr de voorzitter van het Nationale Co mi'é van de Unesco, dr. Ph. J. Idenburg burgemeester mr. Am. J. d' Ailly en de directeur gene raai van de Unesco, dr. J. Torres Bodet. doorzettingsvermogen, dc onfeilbare uit werking van een gulle Deens lach en de grotere behulpzaamheid van de na oorlogsc mens. De chartermaatschappij van Fred Ol sen heeft hem namelijk een lift aangebo den, weliswaar niet naar Kopenhagen, maar naar Oslo. Om negen uur Dins dagavond stond hij dus op de Noorse luchthaven Fornebu Nu nog naar Ko. penhagen. Nog geen 5 December In de loop van Maandagavond deed een Amsterdamse zakenman bij de po litie aangifte van een bedrag van 1900 gulden te hebben verloren. Hij had twin tig briefjes van honderd gulden in zijn portefeuille en aldus uitgerust kocht hij bij een banketbakker taartjes. Toen hij de winkel verliet maakte de winkeljuf frouw hem er op attent, dat hij een briefje van honderd verloor. Hij raapte het op. stopte het in zijn portefeuille en ging nog ergens anders inkopen doen. Toen hij wilde betalen bleek hij negentien briefjes kwijt te rijn. Nieuwe vorst van Monac0 De 26 jarige prins Rainier III. een bekend figuur uit de Franse verzetsbe weging, volgt 19 November zijn groot vader wijlen Louis II op als vorst van het vorstendom Monaco. Er zal geen kroningsplechtigheid plaats vinden. De prins zal de sleutels van de stad uit de handen van de burgemeester van Mo naco ontvangen. DE -OSLOFJORD" LTCiiLL.Uavi.UN ciLItiJ. Hei- m.s. „Oslofjord", dat in op dracht van de Norske Amerika Linje op de werf van de Neder landse Dok en Scheepsbouw Mij ■;e Amsterdam werd gebouwd was gisteravond feestelijk verlicht. Actie tegen huurverhoging In Den Haag werken op het ogen blik elf actiecomité's tegen de huurver hoging, overkoepeld door een stadsco- mitc. Het bestuur hiervan heeft thans besloten, aan de actie een landelijk ka rakter te geven. Het voorlopige landelijke secretariaat van de actie tegen de huurverhoging is gevestigd Breezandtstraat 37, Scheve- ningen. Naar het bestuur ons mededeelt, ligt het in de bedoeling half December in Den Haag een proteftvergadering te beleggen. Voor Januari zal een petitie tegen de huurverhoging de regering worden aangeboden. Stijgende werkloosheid In October is het aantal ingeschreven mannelijke werklozen gestegen van 41 236 tot 49-246, dit is een stijging in een maand van 8000. Het ergst is werkloosheid in Drenthe, het minst in Zeeland. -> In de toelichting op deze trieste cij-' fe's wordt gewezen op de verscherpte concurrentie en de scherpe selectering bij aannemen van personeel- Het aantal vrouwelijke werklozen daalde eniger mate hetgeen deze tendens onderschrijft nJ. aannemen van goedkopere arbelds krachten. welk crisisverschijnsel oofc in de vooroorlogse zwarte jaren sche ring en inslag was. Waarnemers menen dat Rusland Oost- Duitsland zou willen opgeven voor een sterkere positie in Polen De benoeming van Rokossofsky tot bevelhebber van het Poolse leger blijft in Berlijn grote belangstelling wekken. Te Warschau is de benoeming geeus zins onverwacht gekomen. Men ver klaart, dat de overneming van het be vel over het Poolse leger door de Rus sische maarschalk in de Poolse hoofd stad grote zorgen baart. Men spreekt onomwonden de vrees uit. dat de tegen stellingen tussen Oost en West voor Polen in een volledig opgaan in de Sow jet Unie zal eindigen. Rokossofsky"s benoeming wordt niet al leen door Westelijke waarnemers, doch ook door met het huidige bewind sa menwerkende Polen gezien als een be langrijke stap in deze richting. Vrijwel algemeen wordt de verhuizing van de Russische maarschalk naar Warschau gezien om Titoistische gevaren in Polen te bezweren. Ook van Poolse zijde werd deze opvatting bevestigd en toegege ven, dat nationalistische gevoelens in het Poolse leger, dat thans ccn sterkte heeft van een kwart milliocn. zeer sterk leven. Sommigen menen, dat de Russen door deze stabilisering van hun militaire positie achter de 0*vrNeisse grens de weg zouden willen openen tot een geleidelijke verzwakking van Inin strijd krachten in Oost Duitsland. Rokossof sky en Tsjoeikof. die met de leiding van de Russische bezettingstroepen be last zijn, worden als persoonlijke vrien den gekenschetst. Zulk een politiek zou overeenstemmen met de opvatting, dat de Russen vooreerst genoegen zouden willen nemen met een stabilisering van hun huidige posities. Daarbij menen zij zo wordt opgemerkt, beter te kunnen steunen op Polen dan op Oost Duits land. waarvan zij weten, dat zij er nog slechts een zeer smalle politieke basis hebben verworven.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1