N.-HOLLANDSE PERS 1945 baba Enorme vuurzee in Liverpool Vervalserscomplot te Luik neemt vorm van sneeuwbal aan .--NIEUWS-^ Karei de Grote werd gedemilitariseerd Het standbeeld van Karei de Grote voor het stadhuis te Aken is in de nacht van een van zijn voornaamste attributen beroofd: n.1. de wereldbol, welke samen met de degen en de kroon de macht van de keizer tot uitdruk king brengt. Reeds enige tijd geleden was de keizer gedemilitariseerd door wegneming van zijn degen. De politl heeft echter oe wereldbol teruggevonden en de dief gearres teerd. We vragen ons intussen af of de keizer straks ook ont manteld zal worden. be JAARGANG Nr 1740 Tegenstrijdigheden De wereld is vol tegenstrijdigheden. En dus ls het niet te verwonderen, dat er in het politieke schouwspel, dat tegen woordig tn de Tweede Kamer wordt gehouden, ter gelegenheid van de behan deling van de Staatsbegroting ook af en toe tegenstrijdigheden kunnen worden geconstateerd. We achten het zeer wel mogelijk, dat degenen die schuldig ziin aan het plegen van deze tegenstr.,\ heden, dit in het geheel niet opzettelijk doen. Naar onze mening Is het meer een gevolg van kortzichtigheid. Op bet ene moment heft men deze leuze aan, op bet andere moment is men onder de indruk van noden en ellenden en stelt men eisen, die niet vervuld kunnen worden, zonder dat de leuzen, die men enkele maanden terug aanhief tot waardeloos held gedoemd worden. Het mag algemeen bekend worden ge acht, dat de kleine zelfstandigen er niet al te best aan toe zijn. In vele gevallen zijn hun inkomsten gering, terwijl ze niet profiteren van de verschillende sociale maatregelen, die er voor de werknemers zijn getroffen. We hebben er op deze plaats reeds meermalen op gewezen en w: hebben betoogd, dat daarin verande ring moet komen. Uit de debatten in de Tweede Kamer van deze week is ons gebleken, dat daarin verandering moet komen. Uit de debatten in de Tweede Kamer van deze week is ons gebleken, dat er meeraeren zijn, die er zo over denken. Niet alleen in kringen van linkse huize, die altijd worden Oe schuldigd van een te grote verkwistend heid als het overheidsgeld betreft. Neen. we vonden onder degenen, die ettelijke miiiioenen voor het verstrekken van kinderbijslag aan kleine zelfstandi gen willen beschikbaar stellen, groepe ringen, die nog slechts een jaar terug in de verkiezingsstrijd de leuze aanhie ven, dat de belastingen omlaag moesten Dat is een tegenstrijdigheid. De kin derbijslag voor de arbeiders wordt niet betaald door de staat. Het bedrijfsleven zelf betaalt dit, door middel van een heffing. Voor de kleine zelfstandigen is een dergelijke heffing echter niet moge lijk. Komt deze tot stand, dan zal ze moetenworden betaald uit belasting^ gelden, die de burgers opbrengen. Er zal dus een vijftig millioen gulden meer belasting moeten worden geheven. Ziet u. dat het niet klopt? De minister president dr Drees is ex wellicht een beetje door geprikkeld g« worden. Hij gaf de verschillende heren tenminste te kennen, dat ze niet bij d« algemene beschouwingen met verschil lende wensen naar voren moesten ko men. waarvan bij de behandeling van de onderdelen zou blijken, dat er geen geld voor ls en dat men ook niet bt reid is. de middelen te verschaffen. Be tekent dit nu. dat we dan maor van alle verlangens afstand zouden moeten doen? De belastingschroef ls rees tamelijk ver aangedraaid. Er meer uit persen zou grote weerstanden ondervinden. We zul len het echter op een andere manier proberen. We r ouden het kunnen zoeken op de uitgaven. Het is onze overtuiging dat er vele miiiioenen onnut worden uitgegeven. Minister Lieftinck heeft dan ook al aangekondigd, dat er een speciale commissie in het leven is geroepen om de militaire uitgaven eens na te gaan. Wellicht schuilen hier grote xnogelijkhe den. Tenzij de mensen, die om belasting verlaging roepen, niet zouden willen bezuinigen op militaire uitgaven. Dat zou de tweede tegenstelling zijn. v Z. Vrijdag 11 November 1949 Thans reeds 36 bendeleden gepakt Uitgav# Stichting „Da Vrije Allernaarder Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand 3.85 p. kwart bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familieberich ten 18 et Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. rgdacteuri J. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht T R 2200 3*- Gulliver reisde Brandweerlieden in rubberstroom NA 18 UREN strijd tegen het vuur is een grote brand in een opslagplaats aan de haven te Liverpool geblust- De op slagplaats, één der grootste ter wereld, is zwaar beschadigd. Vierhonderd brandweerlieden moesten vaak werken in een 30 centimeter hoge stroom van gesmolten rubber. De 400 meter lange en 30 meter brede opslagplaats bevatte een waarde van bijna 16 millioen gulden aan goe deren. Schepen, die in de buurt van de brand geankerd lagen, werden wegge sleept en dammen opgeworpen om de stromende rubber tegen te houden. Een gedeelte van het gebouw brandt nog steeds en volgens de commandant van de brandweer van Liverpool zal het waarschijnlijk nog veertien dagen branden. Op de wegen rond de opslag plaats was er nog lange tijd een vuur zee van gesmolten rubber. Autoriteiten noemden de brand een ..ramp". Een Duitse rechtbank beeft de moordenaars vrijgesproken omdat zij de orders van ho gerhand wel moesten opvjl genDc première van de Engelse film „Hamlet" li Praag is door de Tsjechische autoriteiten uitgesteld „om technische redenen". Bij het bezoek van een Brits tafel- tennisteam hadden zich een dag tevoren pro-Britse dc monstraties voorgedtan; de Engelsen werden door een grote menigte overladen met geschenken en goodwill.bood schappen. De ski club van Oslo heeft het plan opgevat om in de komende winter Noorse sneeuw naar Londen te exporteren, dat dan in het park Hampstead Heath op de hellingen gestrooid zal wor den. Noorse skiërs zullen dan in Londen wedstrijden hou den! In Wiesbaden ls ge zwendeld met voorfaden van de voormalige Duitse lucht macht. Belangrijke onderde len zijn door negen Duitsers en een BoJi\ iaan aan een (onbekende) buitcJa:;ise re gering verkocht. Vijf Na- politanen sloopten, voor de bergers er aan te pas kwa men, een flink deel van een nabij Napels gezonken torpe dojager. Zij hadden daarvoor een duikeruitrusting gekocht en maakten o.a. gebruik van springstof. De Amerikaan se regering heeft hekend ge maakt, dat vergunning is ge geven voor de verscheping van 40-000 vaten vliegtuig- benzine. Teun dc Knuppc laar, berucht kampbeul uit Vught, is tot 20 jaar gevan genisstraf veroordeeld: hij beging z'n wandaden in het kamp Amersfoort. Onze minister van verkeer en wa terstaat heeft verzekerd, dat hij van plan ls rijwielen met hulpmotor onder bepaalde voorwaarden met gewone rij wielen gelijk te stellen. Goed nieuws voor de bezitters van een Solex of Mosquito. De slagers zijn actief: een slager in Cubaard slachtte een door hem zelf geweide koe, die niet minder dan 104 kg vet bleek te bevatten. En dat is heus bijzonder veel. In diverse kranten heeft een foto gestaan van een jager, die in Hees (N.B.) een zee arend neerpafte. De man kreeg een proces-verbaal, de zeearend is een beschermde vogel. Pieter de B. uit Drachten, in Leeuwarden op- Zullen Ver. Staten R.I.S. snel erkennen De Ver. Staten zullen waarschijnlijk zéér kort na de souvereinlteitsover dracht aan de R.I.S. deze staat erkennen, aldus heb ben autoriteiten van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken medegedeeld. Eén van de voornaamste vraag stukken, waarmede men zich thans bezig houdt is. hoe de In donesiërs in staat zullen zijn in hun gebied recht en orde hand haven en hoe snel zij onder eigen gezag stabiliteit kunnen vestigen. In Washington meent men ech ter. dat een souvereine Indone sische regering geen moeilijkhe den zal hebben in de handhaving van recht en orde en daarom zou voldoen aan een van de toetsste nen voor de erkenning door bui tenlandse regeringen. Koepokken hadden dood tot gevolg De veehouder F. Hautsma uit Wonser werven, een gehucht onder Makkum (Fr), kreeg dezer dagen bij het melken infectie aan zijn handen. Hij werd ver vangen door zijn zoon. maar deze over kwam hetzelfde. Als derde ging de 16 jarige dochter de koe melken. Ook zij werd besmet en moest naar een zieken huis worden vervoerd, waar zij over leed. Het bleek dat het meisje, haar vader en haar broer» met koepokken waren besmet. Het igeisje, dat nooit was ingeënt, heeft tengevolge van deze pokken hersenontsteking gekregen en is daaraan overleden. Dat mensen door koeien met koepok ken worden besmet komt wel vaker voor, zo vernemen we nader over dit geval. Dat hersenontsteking hiervan 't gevolg is, is echter een zeer grote zeld zaamheid. Volgens een statistiek zijn sinds 11 November 1918 in de V-S. 3 millioen personen door ongevallen om het leven gekomen. Dit is zeven maal zoveel als het aantal Amerikanen, dat in twee wereldoorlogen sneuvelde. \mvan Dag tot DaqJ EERST EEN leuk berichtje uit Amerika: Een kippenfok- ker in Toronto heeft, door kruising van Chileense en Nederlandse kippen, een kip gefokt zonder kam. Dat is nog niet zo bijzonder, wel iets aparis is, dat het beest (volgens de fokker) groene en chocoladekleurige eieren fabriceert. De laatste 10 maanden, aldus de Zweedse minister van binnenlandse za ken, komen iedere maand 1000 vluchtelingen uit Polen en Oost Duitsland illegaal Zweden binnen. Tien procent van hen werd teruggestuurd. Hitler's financiële rechter hand, dr. Hjalmar Schacht, is nog altijd niet van zijn recht zaakjes af. Op 29 November moet hij voor de 4e keer te rechtstaan voor een Duits hof in zuiveringszaken. In Kassei werden, even voor de Amerikanen de stad bezetten, 79 Italiaanse arbeiders door zeven Duitse politiemannen neergeschoten bij een poging een voenseltrcin te lund.cn weerbericht Geinig tot Zaterdagavond Tijdelijk enige regen. Meest zwaar bewolkt met tij delijk enige regen, matige en later langs de kust af en toe weer krachtige zuidwestelijke wind. aanhoudend zacht Het drama te Ruurlo Over het stropersdra ma te Ruurlo is thans nog bekend geworden, dat de beide stropers bij het wildstropen door middel van een lichtbak op heterdaad werden betrapt. Onmiddellijk na de ont dekking besprong de zoon plotseling met volle kracht de wachtmeester, die deze sprong afweerde, waardoor een schot uit zijn pistool de aanvaller in het hart trof. L. Jr. was onmiddellijk dood- Op het zelfde ogenblik kwam de vader uit het kreupelhout te voorschijn, bracht zijn jachtgeweer in de aanslag en richt te dit op de wachtmeester. Deze vuur de hierop met zijn pistool en trof de man in het hoofd, waardoor ook deze onmiddellijk werd gedood. Millionnair tol acht maanden veroordeeld De bijzondere raad van cassatie deed uitspraak in de zaak van de Aerden houtse millionnair P. N. Menten, die door het bijzonder gerechtshof te Am sterdam tot een jaar gevangensstraf ver oordeeld werd. De raad vernietigde het vonnis van het hof en bepaalde de straf op 8 maanden. M. was als lid of medewerker van de staf van de Duitse politieofficier Schoenga.-:h, in 1941 mee naar Polen getrokken. Hij droeg 14 dagen 'n Duits uniform en werkte mede als tolk en kunstdeskundige bi) het opsporen van door de Russen geroofde kunstschalen uit Poolse, musea. Bovendien kocht hij enige kunstvoorwerpen voor Schoen- garth. wendden zich op deze wijze tot banken te Dijon, Nancy, Lyon, Belfort enz- en streken hier de tegenwaarden op van de in Belgische francs uitgeschreven cheques. Het aantal bendeleden, dat achter slot en grendel zit, is thans op gelopen tot 36 en het ziet er geenszins naar uit, dat bet hierbij zal blijven. Waartoe het ontdekken van een vals biljet van honderd gulden te Den Haag al niet kan leiden' Salomo's oordeel Enige weken geleden kreeg de kan tonrechter te Delft een zaak te behan delen tegen een bestuurder van een autobus en de wagenvoerder van een tram aangezien beide voertuigen met elkaar in botsing waren gekomen. Omdat de getiuigenverklaringen met elkaar in strijd waren werd de zaak aan gehouden en thans kwamen er meerdere getuigen voor het hekje. Het was ech ter hetzelfde liedje: de inzittenden van de bus gaven de tramzestuurder, de tram passagiers de buschauffeur de schuld. De kantonrechter kon er op die manier geen wijs uit worden en sprak beide verdachten vrij. KINDJE IN DE WIEG VERBRAND Enkele dagen geleden heeft een vijf jarig kind, zoontje van het echtpaar G. in Maastricht op een moment, dat de moeder even afwezig was. een doosje lucifers te pakken gekregen, waarmede het bij de wieg van zijn 7 maanden oud broertje ging spelen. Het ventje stak een celluloid kruisje bgyen de wieg in brand, dat op de dekentjes viel met het gevolg, dat het kindje ernstige brandwonden opliep. Woensdag is het aan de verwondingen overleden. ROVERS KKEGEN 1.5 JAAR. I3e Haagse rechtbanjc yj&QörSègJde de sportleraar K en de kantoorbediende D.. beiden uit Den Haag. tot een ge vangerusstraf Van 1^9 jazty Zij hadden op 17 Augustus j.1. te Voorburg een roofoverval gepleegd op een wisselloper, wisten de man zijn tas te ontrukken en gingen er in een auto vandoor. Veel geluk hadden zij echter niet. want de tas van de wisselloper bevatte slechts een pakje brood en de politie had beiden spoedig in de kraag Marcel Cerdan werd De zaak van de valse guldens breidt zich nog steeds uit en iedere dag brengt nieuwe verrassingen en nieuwe arresta tie, waarbij de salchtoffers onder de tie. waarbij de slachtoffers onder de thans aan het licht is gekomen hield de bende zich niet alleen bezig met het vervaardigen van vals bankpapierdoch ook met de vervaardiging van valse reischeques, paspoorten, identiteitskaar ten en belastingzegels. Voor de uitgif te hiervan was een fictief reisbureau opgericht, dat de van fantasie getuigen de naam „Gulliver" droeg en dat zijn zetel in Brussel had. Dit reisbureau heeft tijdens zijn bestaan valse touris- tencheques uitgegeven van 1000 en 5000 Belgische francs en dit voor een totaal bedrag van 20 tot 25 millioen Belgi sche francs! Teneinde het welslagen van deze lucratieve onderneming te ver zekeren drukte „Gulliver" zijn eigen paspoorten en treinkaartjes en beschik te men zelfs over een uitgebreide serie valse bankstempels en doauneverklarin gen. WEER ZES HANDIGEN De Belgische recherche heeft in deze nieuwe zaak weer zes personen gearres teerd. Twee van hen hadden tot taak de cheques te innen in Frankrijk. Om iedere argwaan van de zijde van het bankpersoneel te vermijden droegen de heren een insigne in hun knoopsgat met de vermelding in het Frans: „Ge delegeerde van Gulliversreizen". Zij Zware jongens, die belang hadden bij hetgeen één van hun kornuiten in een Haagse gevangenis had losgelaten, bi- laaiden een Haagse hoofd agent f 200.voor over brengen van de verklaring- De hoofdagent werd gesnapt en moet nu een jaar brom- TAB1NTA NU ONDERWEG. Het troepentransportschip „Tabinta' is op 4 November uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Aan boord bevinden zich de volgende gesloten on derdelen: 3 garderegiraent jagers, de le hulpverbandplaatsafdeling en het 322e Spiïfire squadron van de lucht macht Nederland uitgedragen Onder overweldigende belangstelling te Casablanca Marcel Cerdan grave gedragen. Naar schatting hebben ongeveer 45.000 mensen een laatste groet gebracht aan het stoffelijk over schot. Toen de baar door de leden van de boksclub, waarvar Cerdan lid is, naar buiten -werd dan, die door plechtigheid niet verder bijwonen. Knielende jonge athleten vormden een dubbele haag. de door de paarden ge trokken koets werd gevolg door 40 au to's met ontelbare bloemstukken en kransen. Hierachter liep Georges Dami to. recordhouder van Frankrijk in het hoogspringen, die de eretekens en me dailles van Cerdan dreg. Nicole sard, Europees kampioene schoonsprin gen. droeg Cerdan's gordel van wereld kampioen. Stemmentellers gaven er de brui aan De commissie, die besast is met het tellen van de uitgebrachte stemmen in dc Perzische verkiezingen van vorige maand, is afgetreden en er zullen nieu verkiezingen moeten worden gehöu De commissie begon op 25 Oct. het tellen van de stemmen, doch verdaagde zij haar werk. Er werd geen reden voor haar aftre gegeven, doch men gelooft, dat de commissie geklaagd had over intimida tie bi) de verkiezingen. Op een bevolking van 13 millioen Perzen hadden 69.042 kiezers hun stem uitgebracht: analphabeten mochten niet stemmen. gesloten op vermoeden van fraude, bij het beheer van gelden van de Bond van mo bilisatieslachtoffers, had een verzoek ingediend om in vrij heid gesteld te worden. Het Hof besliste anders, de B. kan nóg 30 dagen vastgehou den worden. De in Am. sterdam gevestigde mijnenop- ruimdienst wordt per 15 No vember a s. naar Den Helder overgebracht Voor de 2e keer is thans de 43-jarige Am sterdamse vrouw Anna B. veroordeeld tot een gevange nisstraf van 8 Jaar; zij nam gelden aan om Joodse land genoten naar het buitenland te helpen en verried hen in tussen aan de S-D. De op 10 November te Emmeleroord neboren Johannes Wilhelmus Kater was de 5000 inwoner van de Noord Oost pokbr schip „Em pire Brent" kwam in de Amsterdamse haven aan met ruim 900 militairen van het derde regiment der Zeven Decem ber divisie aan boord. Tot hun grote vreugde hadden alle militairen de be schikking gekregen over een hut, Iets dat tot heden nog niet was voorgekomen Huurverhoging wordt uitgesteld In de vergadering der Tweede Ka mer beeft minister-president dr. Drees medegedeeld, dat bet er niet naar uit ziet, dat de voorgestelde wijzigingen in de loon- en inkomstenbelastingen nog dit jaar door de Tweede Kamer zullen kunnen worden behandeld. IN VERBAND DAARMEDE ZAL DE HUURVERHOGING MOETEN WORDEN UITGESTELD

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1