K A P PI E VERLIEST DE KOERS DERTIEN MILLIOEN KINDEREN ZWERVEN DOOR EUROPA DE WINTER AVOND Slagers mogen weer rauw vet gaan uitsmelten Het Huis aan de Baal ■*-' - Ook nn stof voor Dickens (.van onze Parijse correspondent) \Jet d« hardnekkigheid van een volleerd gangster houdt de 12-jarige Jean zijn onschuld voL Het bewijsmateriaal stapelt zich op. Geen •nkelo advocaat kan hier nog een maas ontdekken. Na zes dagen geeft hij geraffineerd toe, zich, onder dwang (zodat verzachtende om standigheden kunnen gelden) schuldig gemaakt te hebben aan een geval van heling. Er worden hem evenwel enige tientallen misdaden toegeschreven. Men wist al eerder, dat hij de vermoedelijke leider !Was van een te Parijs opererende gangster-junioren bende, bestaande Bit veertig goed geoefende knapen, in leeftijd varierende van zes tot twaalf jaar. Jean is gearresteerd. Zijn gezellen konden tijdig ontko- fnen. Angstvallig houdt hij dp identiteit van de ware „grote" chef, die hem heeft „afgericht" en die de grove winsten in de zak steekt, ge heim. Jean is op twaalfjarige leeftijd al een volmaakte misdadiger. Jean en zijn veertig kornuiten zijn in de steek gelaten kinderen. Zo swerven er dertien millioen kinderen in Europa. Kindersteden zijn noodzakelijk tjet wordt van kwaad tot erger. En der vreselijkste gevolgen yan de jongste wereldoorlog is, dat er na de wapenstilstand der tien millioen kinderen op Euro pa's wegen bleven zwerven, die geen ouders meer hadden, hun ouders niet kenden, door hen in de steek waren gelaten enz. Van lieverlee groeien ze op. Iedere goede leiding missende pogen ze hun groeiende behoefte aan voedsel, drank, bioscoopjes en meisjes te bevredigen met van misdaden afkomstige gelden. Vijf tig procent van deze kinderen zijn nu nog zes jaar of jonger, twintig percent zijn zes tot twaalf jaar en dertig percent zijn ouder dan twaalf jaar. Wilt U nog meer Cijfers horen? Ze kwamen ter sprake op het congres, dat thans in de jongensstad Marcinelle by Charleroi (België) wordt gehou den en waaraan twaalf staten deelnemen (ook Nederland). In Italië zwerven meer dan 400.000 verlaten kinderen, van wie 65.000 in Rome, 75.00# in Napels, 40.000 in Milaan. In Frankrijk telt men 100 000 „enfants abandonné's." Geroutineerde volwassen mis dadigers sporen de kinderen op. brengen ze naast een verwrongen begrip van goed en kwaad rou tine bij in het zakkenrollen, het roven uit winkels, het binnen dringen van woningen enz. Steeds raker worden er grote misdaden gepleegd, waarbij men verlaten kinderen gebruikte voor spion- nagediensten. „Indien wij deze kinderen niet •pvangen, opvoeden en geschikt Biaken voor maatschappelijk Ie pen groeit tachtig procent op in misdaad. Gezien de toen< der criminaliteit uit anderen hoof de zou in dit geval Europa over vijftien jaar ongeveer tien lioen „extra misdadigers" hebben en de criminaliteit zou dan de on dergang kannen worden van het avondland". Deze ernstige woor den werden gesproken door een Belgisch vertegenwoordiger. Zoals meende ook deze, dat men in ver sneld tempo de verlaten jeugd Monument voor de op Texel gevallen Russen 4 November j.1. is opgericht het lan üelijk comité Texel-monument. Dit co mité is samengesteld een tweetal fcomité's, die reeds sedert 1945 gelden hebben ingezameld voor de oprichting Van een monument ter nagedachtenis Van de gevallen Russen. 6 April 1945 bevonden zich op Texel ca 800 Russt Zche krijgsgevangenen, die door de Duit pers als troepen waren ingelijfd. Toen Klj vernamen, dat zij zouden worden in gezet tegen de geallieerden, kwamen de Russen in opstand. 235 overleefden de Strijd. Hun heldhaftig verzet had tot resultaat dat de Duitsers geen tijd had Ben om meer represaille-maatregelen legen de bevolking van het eiland te hemen. Het monument Ls ontworpen door de periment slaagde. De knaap kre.^g drie gulden beloning. De exploi tanten regeren de jonge boefjes met honger, stokslagen, vreselijke straffen, grauwen en snauwen. De wereld is verplicht deze kna pen uit de klauwen der gerouti neerde misdadigers te ontworste len. Dat kan zeer eenvoudig gaan- De jongens en meisjes kleven als klitten aaneen. In sommige geval len hebben zy gedood uit gene genheid voor hun makkertjes. In dien wij voldoende jongenssteden en kinderrepublieken openen, zullen ze toegestroomd komen. Nu groeien er dertien millioen kin deren op voor galg en rad, dan kunnen er tien millioen goede Europeanen uit voortkomen. Onder leiding der UNESCO gaat men thans intensief beginnen met de bouw van jongenssteden en kinderrepublieken, daar de expe rimenten hiermede uitstekend zijn geslaagd. Katholieke en protes tantse geestelijken, opvoeders, art sen, kinderrechters, onderwijzend personeel en kloosterlingen zul len thans de handen ineen slaan, aldus werd besloten. Zo kunnen er in enkele jaren honderden jongenssteden verrijzen in alle landen van West-Europa. Het is noodzakelijk! ZO ZIJN ER DERTIEN MILLIOEN.... moet opvangen in kampen, jon genssteden of kindertehuizen. AI-' leen op deze wijze ban het kwaad worden bezworen. De beschaafde wereld is dit verplicht aan de dertien millioen desperado's en aan zichzelf. „Ik ben kinderrechter in Parijs" aldus monsieur ChazaL „Ik weet bij geen benadering hoeveel ver laten kinderen er in Parijs rond zwerven, zich overgevend aan misdaad, zich door gewiekste boe ven laten exploiteren en slapen op een zolder, in een koude kel der of onder de Seinebruggen. Met zekerheid kan ik evenwel be weren, dat tenminste vijfhonderd verlaten kinderen te Parijs reeds georganiseerd zijn in gangsterben den. Ik heb met deze jongens en meisjes kennis gemaakt. Soms dag in dag uit. Het lijden is groter dan men meent In wezen is de overgrote meerderheid ni e t slecht. Indien wij hen opvoe den, een ambacht bijbrengen en hen straks opnieuw in de vrije maatschappij plaatsen, zal vol gens mijn vaste overtuiging tach tig procent op de rechte weg blij ven en nimmer meer met de jus titie in aanraking komen". „DE CHEF" PROFITEERT In Parijs stal een knaap van ze ven jaar een Leica-camera. Zijn volwassen chef beloonde hem voor deze daad met een premie van 200 frs. en verkocht de camera voor 20.000 frs. In Rome wist een gangsterbende, dat een oude dame op een bepaalde dag naar een bank zou gaan om een bedrag te incasseren, gelijk aan 8000 gld. Men laste een kind van negen jaar in om haar tas te rollen. Het ex- Voorlichting voor vissers Een hartstochtelijk Amster dams visser heeft een uitvin ding gedaan, die de resultaten der vissers aanmerkelijk kan vergroten. Met de toepassing van deze uitvinding wordt na melijk bereikt, dat de visser nimmer in de onzekerheid ver keert of hij beet heeft of niet Nauwelijks heeft de vis gehapt of door middel van het snoer wordt contact gemaakt in de dobber, waarin een kleine bat terij is aangebracht, zodat een lampje op de top van de dobber gaat branden. De op deze wijze voor „gelichte" visser behoeft slechts op te halen. De uitvin der heeft octrooi aangevraagd. De dobber is vervaardigd van dun koper, weegt slechts 40 gram en heeft de vorm van een kleine boei. Vooral bij storm achtig weer wanneer de dobber heen en weer wordt geslingerd en het moeilijk is waar te ne men of men beet heeft en ook tijdens hevige regenval kan de- -"t dobber uitkomst brengen. Voor het vissen gedurende de nacht zou deze dobber uiter mate geschikt zijn, maarin Nederland mag men des nachts niet vissen. 11. „Een schip!" mompelde Kap pie. „Ik wist wel, dat hier le':s ach'er zat en we zullen nu gauw genoeg we en, wat dat is!" Hij liet Pi R als een vod ui'; zijn stevigq, knuist vallen, want hij had nu zonder kijker al gezien, da; er vanuit de verte een zwart zeilschip naderde. Hij zag ook, da; het een driemaster was. die hem bekend voor kwam. „Zo!" zei Kappie dreigend te gen Pi R. „Dus dat heb jij op je gewe en! Je bent niets dan een gemene spion! Jij kent de kapi tein van die driemaster wel, durf ik wedden! Wacht maar, tot ik met je afreken, lelijke snoekbaars van een ventje!" „Ik heb nie'.s gedaan!" jammer de Pi R. „Alleen maar een vuur pijl afges:okenik weet van niets!" Maar Kappie was al met grove passen weggelopen. Hij ging weer naar de „Kraak" en S ond even later weer op de brug bij c'e jam merende maat. „Een spookschip!" griende öe maa'. „Ze hebben een vlag met een doodskop In de mas'! Wat moeten we doen?" „De hoofden koel houden!" zei Kappie. ..En niet graan te mekke ren! Ik ken dat schip wel! Alle maal onzin, die doodskop en zo., wacht maar eens af!" „We kunnen nie; wachten!" riep de maa*. „Dadelijk ls het te laat!" De een is dol op dammen, De ander zet zich schaak, De derde vindt in zingen Een vrije-urentaak. Je hebt er, die gaan kaarten, Pandoer, of klaverjas, Dan zijn er avondlessers In huis of in een klas, Jan Jansen speelt piano, Z'n broer blaast de trompet, En Pieters vindt in lezen Z'n vrije-avondpret. Ik rym wanneer ik tyd heb, M*n buurman speelt toneel, En ieder heeft een hobby Na arbeidstijdgareel. Ik ken er, die gaan slapen Tot woede van mama, Klaas Klaasen kijkt met liefde Zijn zegelalbum na, M'n tante haakt een kleedje M'n nicht vrijt met haar schat, M'n oom is secretaris Zo doen we allen wat. Want na bezette uren, Na arbeidswerkzaamheid, Besteden we de avond Aan eigen vrije tijd! JAN HOTTENTOT. Vandaag 11 November bestaat dc N. en Zmdhollandse Reddingamaatecbapfrii fc25' jaar. In hier nevenstaande ma trijs kont U een en ander vinden over de arbeid van onze zeeridders. Het aantal geredden per station van af de opriditing is aangegeven. Du'iidijk blijkt hieruit hoé gevaarlijk onze Waddenkust is. 1PSJAAR REDDINGWEZEN Aio NEDE RLANDSEJ<UST 0OTTWAEN3OG architect dr Hueüng uit Bussum. Het comité stelt zich voor het monument op 6 April 1950 te doen onthullen, in aan 'pezigheid van een aantal overlevenden uit die strijd, die zich in Rusland be vinden. cEcu'ras ACK*tft oe *u»t#m HtTJtAB VAN 'v E>PG«HgWM STATION JU_L Meer bewegmgsvri|hem Vleesloze dagen opgeheven Nu de vleesrantsoenering is op geheven mogen slagers en vlees- warenfabrikanten in hun bedrijf verkregen rauw dierlijk vet uitsmelten en bet gesmolten vet onverpakt in vooraad hebben mits de hoeveelheid niet groter is dan 50 kg. Voor gesmolten dierlijk vet in verpakkingen van Yt of Vz kg. geldt deze voorraadslimiet niet Voor het in eigen bedrijf uitge smolten dierlijk vet zal geen prijs bepaling gelden en dit vet behoeft niet gebanderolleerd te worden. De maximumver koopprijzen voor verpakt gesmolten dierlyk vet .vervallen. Tevens vervalt het ban derolleren van bak_ en braadvet 'en gesmolten dierlijk vet in ver pakkingen van Vs en Zz kg. Wel Iblyft de maximumverkoopprijs ivoor bak- en braadvet van kracht, 'idoch deze behoeft niet meer op- de kleinverpakking te worden [Vermeld. De vleesloze dagen in de res taurants enz. zyn opgeheven. Ook mogen de porties vlees weer on beperkt van grootte zijn. De opheffing der vleesdistribu tie heeft tot belangrijke wijzigin gen in het bestaande systeem van de afzet van slachtvee en de han- jdel in vlees geleid. Het op grond van de vee- en vleesverordening 1942 bestaande slachtverbod is in getrokken. Dit betekent o.m., dat voortaan voor het verrichten van huisslachtingen geen slachtmach- tigingen zijn vereist- De op grond van de vleeskeuringswet bestaan de bepalingen ondergaan uiter aard geen wijziging. O verne ming sm arkten voor slachtvee en slachtschapen worden niet meer gehouden. Ook de toewijzing van Slachtvee en vlees door de plaat selijke toewijzingscommissarissen laan de be- en verwerkende be- :drijven is beëindigd. Slagers, ivleeswarenbedryven en slachtbe- drijven kunnen het benodigde vlees vrij inkopen. Het bestaande systeem van cen trale varkensslaóhtingen blijft ge- VRIJDAG 11 NOVEMBER, □a twaalf uur. Hilversum I, 301 m 12.<X) Har- mouetta; 131X3 Nieuws; 13.15 Orkest Hugo de Groot; 13.45 Kamermuziek; 14.10 Voor de vrouw; 14.30 Zangreci handhaafd teneinde het mogelijk te maken het varkensvlees te sub-j sidiëren. De subsidie wordt uit sluitend betaald op goedgekeurd varkensvlees, dat onder controle van het bedrijfschap voor vee en vlees op centrale slachtplaatsen wordt geslacht. De heffingen voor dit bedrijfschap, die bij het slachten zyn verschuldigd, wor den belangrijk verlaagd, doordat de afschaffing van de rantsoene ring de kosten van het overheids apparaat aanmerkelijk vermin dert De verplichting tot het inleve ren van onderpoten van runderen lebmagen van nuchtere kalveren en klieren en organen, bestemd voor pharmaceutische preparaten, blijft bestaan. Dé voorschriften inzake de inlevering van andere beenderen dan runderpoten ver vallen. tai-, 15.00 Poëzie; 15.ZU Kamermuziek; 16.00 Filmprogramma; 16.30 Jeugduitz. 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nws. 18.30 Strijdkrachten; 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws; 20.05 Pianospel; 20.30 Cursus; 21.00 Verz. programma; 21.40 Ducdalf 22.15 Dansmuziek; 23.00 Nieuws. Hilversum II, 415 m 12.00 Lunch concert; 13.00 Nieuws; 13.15 Omroep orkest; 14.15 Gev. programma; 15.00 Schoolradio; 16.00 ZleKenprogramma; 17.45 Amusementsorkest; 18.45 Jeuduit zending; 19.00 en 20.00 Nieuws; 19.30 Brabants halfuur; 20,12 Opera „Der Freischutz". 21.25 Klankbeeld; 22.25 Kaaskwintet; 23-00 Nieuws. Programma 3 12.WJ Chansons; 13 uur Nieuws; 13.15 Scand. mux. 14.00 Gev. pr., 15.00 Harmonie orkest; 16.00 Lichte orkest; I7.C0 Batavia; 18.00 Lich te muziek; 19.00 Nieuws; 20.00 Har monie orkest; 21.00 Gracie Fields; 22.00 Muzikale causerie. Programma 4 12.00 Lichte klanken 13.15 Dansorkest; 14.00 BBC orkestfc 15.00 Opera; 17.10 Voor de zieken; 18.30 Kamermuziek; 19.00 Orgelspel; 20.00 Filmmuziek; 20.30 Symphonisch concert; 22.00 Nieuws; 22.15 Dansmuz. ZATERDAG 12 NOVEMBER Hilversum I, 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws en gr. 9.00 beetnoven concert; 1035 Cabaret; 11.40 Pianorecital. Hilversum H. 415 m 7.00 en 8.00 Nieuws en gr.pL 9.00 Voor de vrouw; 9.30 Mis: 11.00 Voor de zieken. Programma 3 10.10 Verz. progr. 11IX) Orgelspel Programma 4 10.00 Le ménage en musioue: 10.45 Lichte klanken. flgi'1 HÜT""N- Andrew Mackenzi* Bob Arlen is zijn evenwicht kwijt als hij hoort dat de jonge Carfrew wil trouwen met Judith Tavlor, die ook hij aanbidt. Balorig gaat hij naar buiten, een late wandeling ma ken. Nabij het Huis aan de Baai loopt een boerenarbeider hem bijna omver: de man heeft de verschij ning met de maskerkap gezien en rilt over zij* hele lichaam. Mijn van angst trillende metgezel ging met grote tegenzin mee terug en wees op een opening in de heg, waar naar hij zeide de mysterieuze verschijning te zien was geweest. Ik twijfelde niet aan de waarheid van zijn aanwijzing, want dit soort buitenmensen kan zich goed oriënteren. Hy weigerde met me mee te gaan het open veld in, en stond huiverig aan de kant van de weg, terwijl ik me door de heg heen werkte. Ofschoon de regen de aarde in een modderpoel aan het veranderen was, waren toch nog voetafdrukken zichtbaar van iemand, die hier nog maar kort geleden gestaan moest hebben. Ik schatte, dat binnen een uur ieder spoor door de regen uitgewist zou zyn. Uit de duidelijke afdrukken kon ik dus opmaken, dat de man hier niet langer dan ca. 15 minuten geleden ge weest moest zijn. Het is in ieder geval géén spook! zei ik tot mijn metgezel. Wat je ook ge zien mag hebben, het is iemand van vlees en bloed, dat staat vast. Kom met me mee en houd ma vast, dan gaan wt hem opsporen. Deze uitnodiging werd niet aanvaard. De man verdween haastig in de dichte, regenachtige mist, klaarblijkelijk vast besloten zich zo snel mogelijk te verwij deren van die halve dwaas, die op zoek naar spookverschijningen wilde gaan. Ongeveer een meter of dertig verder op was een kreupelbosje. Tot daar kon ik de voetafdrukken volgen, maar ver der was er geen spoor meer te bekennen. Beseffend, hoe onmogelijk het was iemand te vinden in zo'n dichte regen en mist, gaf ik mijn onderzoekingstocht op. Het was ongeveer een drie kwartier later, dat ik bij het Huis aan de Baai aankwam. Ik moest er vele keren vlakbij geweest zijn, maar er was nauwelijks een hand voor ogen te zien en dus kon ik het dennenbos niet als aanwijzing in de goede richting volgen. Juist toen ik op het punt stond mijn tocht op te geven en te gaan schuilen in een hutje, strui kelde ik bijna over het draad, dat de dennen-aanplant afrasterde. Roberts, die mijn druipnatte regenjas aannam, toonde geen teken van verbazing bjj het zien van mij. Ik stond me te warmen voor een felbrandend open vuur, toen de kolonel uit zijn werkkamer te voorschijn kwam. Dat is erg attent van u, mflweer eens op te komen zoeken, zei hij. En het is prettig u alleen, zonder de inspecteur, te zien. Brannigan is een zeer geschikte kerel, protesteerde ik. Ongetwijfeld, antwoordde de kolo nel .terwijl hij mij een straffe whisky ter hand stelde. Maar ik ontkom nooit aan het gevoel, dat hij ieder ogenblik een bevel tot in hechtenisneming tegen je uit kan vaardigen of een andere, even onzinnige, officiële maatregel tegen je zou kunnen nemen. Het is zo veel prettiger praten als we getweeën zijn. De xolonel schonk zichzelf een nog straffer drankje in dan hij mij gegeven had. Dat ls het enige plezier, dat me overblijft, zei hy. Ik mis mijn zuster meer dan ik u kan vertellen. En dan is er verder die hele verdachtmaking, die waarschijnlijk het einde van mijn zaak zal betekenen. Ik merkte, dat mijn gastheer me aan dachtig gadesloeg. Je ziet er niet al te best uit, m'n brave, merkte hij op. Ik ben alleen wat vermoeid, dat is alles. Ik ben gaan wandelen en heb het een beetje overdreven. Ik heb tussen haakjes iets wonderlijks meegemaakt vlak voordat ik hier aankwam. De kolonel hoorde mijn verhaal over de verschrikte dagloner en de voetaf drukken bij de opening in de heg aan zonder iets te zeggen. Het is werkelijk buitengewoon, merk e hij tenslotte op, toen ik klaar was. Dc bewonder uw moed om te pro* beren die vent te vinden. Er is niemand anders in de buurt die d*u ongewa pend zou durven doen. Maar wat is toch de nn dat rondspoken? vroeg ik. De kolonel schudde zijn hooia. Ik weet het niet Misschien doet iemand pogingen mij uit het Huis aan de Baai weg te krijgen. Maar laten we er niet verder over praten Ik vind het afschuwelijk, dat u er zo miserabel uit ziet U piekert toch niet ergens ever? Enige dagen geleden had ik een ongeval, en tengevolge daarvan hen tY nog wat slap, legde ik uit 1c ben 's avonds gauw vermoeid. Myn gastheer keek me met een in tense blik in zijn ogen aan. Arlen, mag ik aannemen, dat je een man van eer bent? Natuurlijk, stamelde ik, me afvra gend, waarom hij mij deze wonderlijke vraag stelde. De kolonel scheen mijn antwoord niet gehoord te hebben. Hy staarde in het vuur en er was op zyn grimmige, oude verweerde gezicht een vreemd-^ uit drukking van tederheid (Wordt vrvolgd)»

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3