Ikmaadei' N.HOLLANDSE PERS 1945 Macneil vertelt Russische fabels in politieke commissie NIEUWS Eet meer vis Negentien-jarige pleegde plagiaat en kreeg litteraire prijs... Verlenging van dienstplicht zou niet de bedoeling zijn 5e JAARGANG Nr. 1745 Donderdag 17 November 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.23 per maand 3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14.et per mm., familieberich ten lt et Bij contract aanzienlijke korting. Vaiantw. r.dact.ui. J. T. Zoon.o - Bui.au, Bidderiiraal hotk Ond.crraeht T.1 K M00 1971 HefiiQe woordenstrijd DE POLITIEKE COMMISSIE van de Ver. Naties houdt v h momenteel druk bezig met een voorstel van de Sovjets om Engeland en de Ver. Staten van oorlogsophitsing te be schuldigen. De verwijten vlogen over en weer en het ging er af en toe hefti gvan langsZo vertelde de Engelse mi nister van staat Macneil een Russische fabel: ..Er was eens een slang, die prachtig kon zingen, maar 't hinderde hem, dat de vogels zo op een afitand bleven. „Houden jullie van mijn stem?", vroeg de slang daarom. .Ja." zei een spreeuw, „je zingt ev~n m ooi als een nachtegaal, maar we werden bang toen we je g iftanden zagen. Je zang deed ons genoegen, maar zing alsjeblieft een eindje verder bij ons vandaan En we behoeven wel niet te vertellen, dat Macneil de Russi sche afgevaardigde Wysjinsky met de slang met het nachtega lengeluid vergeleek. deze fabel achtige ontboezeming gingen de heren elkaar met meer zakelijke argumenten te lijf. MacNeil raad de de Rus aan naar het Politbu reau terug te gaan en daar uit te leggen waarom zelfs i-i de ergste dagen van het Hitlerdom de open bare mening in de wereld nim Misschien herinnert u zich uit de goede oude tijd nog wel de verschillen de slagzinnen: Eet meer fruit, eet meer brood, eet meer vlees, eet meer vis en wat al niet meer. Op alle mogelijke manieren probeerde men ons aan het verstand te brengen, dat we ons meer en beter moesten voeden. De oorlog bracht daar verandering in. We kregen een schaarsteperiode. die ons zal heu gen. Maar hoe staat het er nu mee? Zal binnenkort weer de leus worden aangeheven: Eet meer vis? Om ons dan bij de vis te bepalen. We komen tot deze misschien voorba- Tige conclusie door de snoekbaarsaffaire Een affaire, die o.i- een weinig onsma kelijk is. Zoals men misschien weet staken de IJsselmeervis ers. Ze krijgen voor de snoekbaars nog geen dubbeltje bet pond. Heeft u er veel van ge merkt, dat de snoekbaars, een van de allerfijnste vissoorten, zo goedkoop was? Wij niet- En het is dan óok een grief, vooral van de vissers, dat men in de grote steden nog prijzen vraagt, die om en nabij de halve gulden liggen- We kunnen ons voorstellen, dat de aardigheid om in storm en regen op het IJsselmeer te gaan vissen, dan wel zeer gering wordt. Nu schijnen de moeilijkheden in hoofd kaak voort te komen uit exportmoeilijk beden. Er Is een contract met Duits land, waarbij een prijs bedongen is van f 1.20 per kilo. En de Duitsers hebben voor deze prijs ook geen trek meer in snoekbaars. Want voor de snoekbaars daar aan de man is. wordt ze zeker een gulden het pond. En nu liggen er honderdduizenden kilogrammen snoek baars in de koelhuizen en de vissers staken. We hebben deze onverkwikkelijke geschiedenis aangegrepen om aan te to Ben. dat er iets rots zit in de wijze waarop de verschillende producten de consument worden aangeboden. De snoekbaarsmisère staat niet op zich zelf We verlangen niet terug naar de tijd van de eet meer dit en eet meer dat- me'hoden. Het was een tijd. waarin 't voor niemand goed was. Voor de pro ducent niet. maar evenmin voor de man. die de producten moest verkopen Maar het is onduldbaar, dat er op verschillende artikelen te hoge winsten worden gemaakt. Waarom is de zoute haring duurder dan vorig jaar? Profi teren de zeelui er van? Wat is eigen lijk precies de kostprijs van een sigaar? Wat van een goed boek? Wat van ver schillende textielgoederen? We doen maar een greep en we noemen artike len op. waarvan sommige tot de dage lijk se levensbehoeften behoren, sommi gen tot de luxe groeP. We kunnen ons echter niet onttrek ken aan de indruk, dat het geheel een «omnlex is, waarbij vooral de groot handel is betrokken, die enorme win sten maakt ten koste van het levenspeil- Is het niet vreselijk onlogisch, dat fn n tijd van betrekkelijke vleesschaafste een vervangingsmiddel als vis niet zo veel mogelijk en tegen billijke prijzen op de markt wordt gebracht? Indien men er van overtuigd is, dat er een te grote spanning is tussen lonen en prijzen (en wie is dat tegenwoordig dan is het een plicht om te zor gen, dat de prijzen der verschillende goederen niet kunstmatig te hoog wor- ce.i gehouden. Dat is een belang van het gch«r!» volk. Zelfs van hen, die er nu van p-.ofiteren. Al zullen ze het wel licht zs:f niet willen aanvaarden. V. v. Z. mer zó eensgezind was tegen Duitsland als nu tegen Rusland. ..Engeland heeft zijn strijdkrach ten van 5 tot 3/4 millioen man verminderd," zei de Engelsman, „maar van een vergelijkbare ver mindering aan Russische zijde is niets gebleken. En waarom wor den alle buitenlandse radio uitzen dingen gestoord od een wij zo die slechts te vergelijken is met de methodes van Goebbels?" WYSJINKY S REPLIEK was heftig als altijd. De oorlogs propaganda van Engeland en de V.S. was völeens hem uitgegroeid tot voorbereiding van een nieuwe oorlog. De V. S vestigen militaire ba ses in het buitenland en als van atoombommen gebruik wordt ge maakt, komen de 90 Superforten In Engeland overeen met 19.000 gewone bommenwerpers. Macneil werd er van beschuldigd over al les in de wereld te hebben ge sproken, behalve over de Russi sche vredesvoorstellen: ,Jn alle landen ter wereld zijn millioenen mensen op mars." aldus Wysjins ky. ..Het zijn onze Wenden. vrien den van de vrede en van de de mocratie in de mooiste.zin van het woord." En over het storen van buiten landse zenders zei Wysjinsky: „Als we al die m'r.derwaardtge onzin in Rusland toelieten, zou ons volk in zulk een verontwaar diging ontsteken, dat de gevolgen niet plezierig zouden znn voor de heer Macneil en al degenen, die er naar smachten, dat de uitzen dingen ongehinderd kunnen ge schieden." „De deuren en ramen van de Sovjet Unie staan altijd ooen voor frisse lucht", zei Wysjinsky nog voor de verdaging van hït debat: „maar wat voor lucht komt er uit het westen in onze richting? Het westen wil onder het mom van journalisten geheime agenten in Rusland vestigen. Daarvoor openen we onze deuren en ramen niet!" Baas boven baas... De vaste passagiers van een vroege trara in Berlijn waren tot de ontdekking gekomen, dat één van hen een uiterst geraffineerde zakkenroller moest zijn, aldus Reutér. Zij konden er echter ook na weken maar niet achter ko- m wie het was. tot op zekere dag één van de famklaaten een rat bij beschreef als een ..klein kvormig instrument" had uit- Dit droeg hij bij zich al spoedig had hij succes toen een 19 jarig meisje „ge haakt" en onmiddellijk aan de politic werd overgeleverd. De uitvinder beeft echter niet veel plezier meer gehad van zijn uit vinding, die gestolen bleek te zijn toen hij na het verhoor het politieburca u verliet De Haarlemse ultgeversmaat schappij Boom Ruygrok N.V. heeft in 1948 een prijsvraag uit geschreven voor een meisjesboek. Zij ontving bij de inzendingen 'n manuscript van een negentien Ja rige Haarlemse „letterkundige" W. de G.. die onder de naam W. van der Laan een roman instuur de. getiteld „Wij bouwen ons een toekomst". De Jut kende hem de tweede prijs ter waarde van f500 toe. Thans is gebleken, dat deze Jon geling met uitzondering van de naam der hoofdpersonen en de titel van het boek zijn manuscript van de eerste tot de laatste letter heeft overgeschreven van het boek ..Start" v?n Tilly Pulles, dat in '39 bij Meulenhoff te Amster De laatste dagen doen allerlei, geruchten de ronde over de orga nisatie van het Nederlandse le ger. Zo zo^i het in het voornemen liggen een verlenging van dienst Op de foto ziet men hoe H K H Prinses Wilhelmina de bekende redder Mees Toxopëus de medail le van R' rider in de orrt» van Oranje Nassau op de borrt speldt. VAN DAG TOT DAG VRIJSPRAAK is gevraagd in de zaak tegen vijf Jehova's Getuigen, die on langs te Eindhoven bij een razzia wer den gearresteerd. De vijf „verdachten" ontkenden met strooibiljeten. borden of met de „Wachttoren" te hebben ge lopen en geen der vijf getuigende politie agenten durfde onder ede het tegendeel te beweren. SINTERKLAAS en Kerst kon voor een gedeelte van de Nederlandse militairen wel eens minder prettig zijn. De doua ne heeft in enkele tientallen pakketten in plaats van de aangegeven rolfilms shag, Nederlands bankpapier en horlo ges gevonden. Men gaat nu alle pakjes open maken dat geeft natuurlijk vertraging. VIJFTG Nederlandse equipes lullen aan de komende stemt naar Monte Carlo deelnemen. Daarvan starten er 31 in deze stad, 10 in Stockholm. 4 in Oslo, 2 in Praag. 2 in Florence en 1 in Glasgow. LA BELLE ODETTE, een charmant 20-jarig Frans vrouwtje, dat met een Nederlandse smokkelaar trouwde en daardoor in het vak van haar man verzeilde is in Roermond tot 8 maan den gevangenisstraf met aftrek veroor deeld. Triest haar man werd vrij gesproken. IN BLOKKER heeft men ernstige plan nen een héél groot koelhuis voor fruit te bouwen, een plan, dat uitgaat van de veiling. In Hoorn zal 's Maandags een vetveemarkt worden gehouden met iedere maand eenmaal een markt met reactievrij vee. EEN BOVENGEBIT is een kostbaar ding! In Ontario, in een zeer eenzame streek, liet de machinist van een trein het uit z'n mond vallen tijdens een niesbuü Hij stopte de locomotief, reed achteruit tot de ongeluksplek en gaf het weer de juiste bestemming. Reuter vond dit feit belangrijk genoeg om het naar alle werelddelen te seinen. HEEL TRIEST is een ander verhaal tje van Reuter. In San Prospero (Ita lië) zat een boer de hele nacht voor een open raam op dieven te wachten die het op z'n kippen hadden voorzien Toen hij iets zag bewegen schoot hij en het bleek, dat hij z'n «igen moeder had gedood. MARATHONDANSEN is in Duitsland momenteel één der meest geliefde spor ten. Na 245 uur wonnen Charlie Hirsch man en Kurt Kastner de marathon van Muenchen. Verdienste: de „eer" plus 350 mark. Voor wie het nog niet weet: het is de gewoonte 20 uur per etmaal te dansen! BOSBRANDEN teisterden in 1949 een groot deel van Canada. Ongeveer 750 000 ha. bos werd vernield, schade 50 millioen dollar. In 9 van de 10 ge vallen was er sprake van onvoorzichtig heid van kampeerders en rokers.... GENEESHEREN in de Sowjet Unie, aldus Tass, bestuderen de mogelijkheid menselijke organen (incl. hart, longen en nieren) van de ene mens in de an dere over te planten. Zij zouden in deze operaties reeds zeer kundig zijn. ZWARE MIST. daar heeft Engeland voor het eerst weer kennis mee ge maakt. Londenaren gingen tastend naar hun werk en in sommige delen van de stad liepen conducteurs» van bussen met brandende fakkels voor de bussen uit om de chauffeurs te leiden. De scheep vaart lag stil, vliegtuigen vlogen niet, verschillende treinen ontspoorden. IN BEIEREN is men op zoek naar "n anonymus, die in de Sueddeutsche Zei tong een anti-semitiscbe brief heeft ge publiceerd en die ondertekende met „AdoJfBleibtreu". Deze ondertekening wordt uitgelegd als „blijf trouw aan Adolf Hitier". De minister president heeft geweigerd de verantwoordelijke redacteuren te vervolgen DOODVONNISSEN VOLTROKKEN Bij K.B. is afwijzend beschikt op de gratieverzoeken van J. Lam be ris en S- van Droffelaar. Zij waren in Assen tot de doodstraf veroordeeld. De von nissen zijn reeds ten uitvoer gelegd. NED. VLIEGER IN ZEE GESTORT EN VERDRONKEN Aan de ingang van de Moray Firth, ongeveer 45 mijl ten N.W. van Inver- ness (Schotland), is de Firefly ,.K35" na een mislukte deklanding op het vlieg kampschip „Karei Doorman", in zee gestort. De enige inzittende, luitenant ter zee vlieger der 3e klasse M. J. v. Wijdt slaagde er niet in, uit het toestel dat onmiddellijk in de diepte verdween, te ontkomen. tijd te bevorderen tot 18 maan den. zou de tweede lichting 1949 spoedig weer naar huis gaan en wordt geconcludeerd uit de be groting voor 1950, dat de tot de eerste lichting 1950 behorende In donesië bataljons niet zullen wor den opgeroepen. Het ANP verneemt naar aanlei ding hiervan in goed Ingelichte kringen .dat een verlenging van diensttijd niet in het voornemen ligt. Qe regering zou alleen be reid zijn een zodanige verlenging te overwegen indien het West Europees verband dit wenselijk zou maken. Wat de tweede lichting 1949 be treft: deze is nauwelijks onder de wapenen en zal nu "natuurlijk niet voor Indonesië worden opge leid: andere conclusies kon men echter hieraan niet verbinden. In de begroting voor 1950 is in derdaad voorzien in drie Indone sië bataljons, welke uit de eerste lichting 1950- zouden, moeten - ko "men. Uit het feit .dat uitzending naar Indonesië niet zal plaats hebben mag men echter niet de gevolgtrekking maken, dat ze ook niet zullen worden opgeroepen. Over de nadere bestemming van deze bataljons is nog geen beslis slng genomen. Friese arts krijgt twaall jaar De rechtbank te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 48 jarige arts Taeke de J. te Kollum, die in de naoht van 1 op 2 Juli 1948 de 31 jarige kraamverpleegster Riemke Veen stra van het leven beroofde, door haar van de leuning van de brug, waarop het meisje zat, te duwen. Zij kwam in het diepe water te recht en verdronk. De rechtbank achtte niet bewezen, dat verdach te met voorbedachte rade heeft gehandeld en veroordeelde hem wegens doodslag tot een gevange nfsstraf van 12 jaar met aftrek. Zij achtte geen termen aanwezig, hem het recht tot het uitoefenen van de artspractijk te ontnemen. Vreemdelingen zetten America op stelten Terwijl op een bruiloft op een boer derij in het peeldorp America ware feestvreugde heerste werden enkele bij de ontginning ingeschakelde vreemde lingen. die tevoren in een café zich de nodige moed hadden ingedronken, door de vrolijkheid aangetrokken. Zij wisten de keuken binnen te dringen, waar zij toenadering tot de diensters zochten. Deze waren er echter niet van gediend en begonnen luidkeels om hulp te gillen. Versterking kwam weldra van de zijde der bruiloftsgangers, maar de vreem delingen waren niet goedschiks bereid het veld te ruimen en haalden messen voor de dag. Hierop grepen de brui loftsgangers naar enige hooirieken, bo nenpalen en haren, waarmede ze de on genode gasten te lijf gingen. Geducht toegetakeld en bebloed moesten deze d« wijk nemen. In hun verblijf werden van een noodverband voorzien in afwachting van de komst van de dokter. WMrbtrkht WEERSVERWACHTING geldig tot Vrijdagavond: MEER WIND Matige tot krachtige en aan de kust later wellicht tijdelijk harde Zuidelijke wind. Meest zwaar bewolkt met later enige regen. Iets hogere temperaturen. dam verscheen. Het boek „WU bouwen ons een toekomst" ts in middels al uitcetrevon en 700 exem plaren zijn reeds in de handel. De „auteur" ls thans wegens op lichting In verzekerd- bewaring gesteld en de utbreveril heeft wparc»*"«T*r.<ron doen toekomen aan andere uitgeversbedriivp^ dat ir»PTt vermoedt, dat de knaap ook nov andere plagiaten op zijn naam heeft staan. Was Nazi - bestormd* een klooster ANTON PREISINGER, gekozen om de Chrlsfusrol te vertolken bij de Pas siespelen in Oberammergau Jn 1950, heeft nu bekend lid te zijn geweest van de Nazipartij. De 37-jarige hoteleige naar bekende voorts, dat hij in 1933 een stormtroep een aanval had ge daan op een kloo ter- Preisinger kwam met Arthur Haser. een 36-jarige houthakker, voor de ver tolking ,yan de Chrisiusrol in aanmer king. De burgemeester, wiens stem doorslaggevend was, zeide dat Preisin ger een beter acteur was en dat dit het «nige belangrijke was. Men verwacht niet dat Preisinger zal worden ui'ge: sloten. Over het algemeen maken can- didaten met een Nazi verleden weinig kans om uitgekozen te worden. Weer trieste moordzaak in Engeland Brian Huma uit Londen, een vroegere piloot van de wordt er van beschuldigd een autohandelaar. Stanley Setty. ver moord te hebben en diens lichaam in stukken gesneden en verpakt in een gehuurd vliegtuig te heb ben geladen. Het vliegtuig kwam volgens de beschuldiging in Essex aan zonder de pakken. De vorige maand heeft men de romp van het lichaam aan de kust van Es sex gevonden. Nadat Setty vermist werd. zou Hume een vloerkleed hebben la ten reinigen. De politie, die zijn flat bezocht .verklaart echter dul delljk bloedsporen te hebben ont dekt. evenals op een paseeverfde vloer. Ook zou Hume de dag vóór net verdwijnen van Setty een mes ln een garage hebben laten sllj pen.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1