Iktnaadef NIEUWS N.-HOLLANDSE PERS 1945 Verdediger zal de bewijzen van morele pressie overleggen De „Oslofjord" in de Oslofjord Franse regering wil drastische belastingverhoging Twee vissers hielden smokkewlaar van „Katowice" achter 5e JAARGANG Nr. 1746 Vrijdag November 1949 Uitgav® Stichting „Da Vrij# Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart. bU vooruitbetaling Advertenties 14 et. per mm., familieberich ten 18 et Bij contract aanzienlijke korting. Vtrantw. redacteuri J. v. Zooncn Bureau, Ridderstraat hotk Oudegracht Tel K 2200 3971 De gebeurtenissen in Schoonhoven Aandrang op verlaging strafplafond De krijgsraad tc velde West beeft dr er dagen de door de gebeurtenissen in Schoonhoven onderbroken berechting van bidonesië-deserteurs hervat Voor lo-ig beperkt deze hervatting zich nog tot een dozijn reeds vroeger verwezen zaken, die op grond van wettelijk voorschrift moesten worden afgedaan. In zijn eerste pleidooi betreurde de algemeen toegevoegd raadsman voor deze desertiezaken, dr mr dr W. Schuur mans Stekhoven, arts-advocaat te Rot terdam, de gewelddadigheid van de on derbreking van de berechting, die het vertrouwen bij de verdachten in leger leiding en berechting had doen dalen en het met zoveel moeite en zorg op gebouwde berechtingsstekel ondermijnd had. Ernstig achtte de verdediger het feit, dat van de 161 per slot van re kening per ..Zuiderkruis" op 28 Octo ber naar Indonesië vertrokken deser teurs slechts een klein gedeelte „vrij willig" gegaan was- De overigen, die bij het bezoek van ouders en verwan ten Zondags tevoren nog afgesproken L'ed van de waanzin Er zijn in Amerika. Zuid Afrika en Au tralie levensmiddelen aangeschaft om 5 000.000 Europe?e kinderen, die honger en gebrek lijden, deze winter van het hoognodige voedsel te voorzien En deze aankopen geschieden niet door de Europese landen zelf. Integendeel. Anderen, niet in Europa wonende men sen, die de liefdadigheid betrachten, fi nancieren deze aankopen. Deden ze 't niet, dan zouden de Europese kinderen kunnen blijven hongeren. Europa zelf bekommert zich niet om ze. Europa Zelf kan niet de kracht opbrengen om deze schandvlek uit te wiesen. Het valt ons moeilijk ons voor te stellen, wat dit zeggen wil: vijf millioen J indcren in nood. En dan nog in de gebieden, de gecontroleerd kunnen wor den. Hoeveel zullen er zijn in de landen die onder Sovjet Russische controle «taan en waarover men geen enkel be trouwbaar bericht kan krijgen? Is het te veel verondersteld, dat daar een «ven groot aantal kinderen is, dat ge brek heeft aan de eerste levensbehoef ten? We geloven het niet. Dat zou dus met elkaar worden een aantal kinderen, die met een holle maag naar bed gaan, elke dag, dat even groot is als de ge- he'e bevolking van Nederland. Wij hier in Nederland leven riog on der gezegende omitandigheden. Het aantal kinderen, dat in ons land met honger naar bed gaat zal heel klein blijken te zijn- Doet het er echter wat toe. of deze kinderen in Italië wonen ©f in Roemenië, in Spanje of in de Bal- tische landen, in Joegoslavië of in de Kaukasus? Het zijn kinderen. En dat is )ui t het beschamende. Europa, het oude werelddeel, dat zo prat gaat op zijn beschaving, hongert. Het heeft niet meer de kracht om ge noeg fe produceren. Het heeft ook niet meer de kracht ora andere arbeid op te leveren, waarmee het levensmiddelen Sou kunnen kopen. Op zich zelf be hoefde dat geen schande te zijn- Er kim Hen zich in het leven van de mens om- Star digheden voordoen, waartegen hij niet is opgewassen. Dat kan ook zo Sijn met landen en werelddelen. Grote natuurrampen kunnen hele landstreken, die voorheen welvarend waren, ver woesten. Maar zo staan de zaken in Europa me'. Europa dreigt ten onder te gaan aan een hopeloze verdeeldheid. Aan een dolzinnige lust om moeilijkheden te scheppen. En daarmee gaat gepaard 'n totaal onvermogen om die moeilijkhe den op te lossen. Het houdt een mili taire macht op de been die het niet kan beko-tigen. En zijn kinderen heb ben honger. Het ene deel van Europa kan het e kapitalistische stelsel geen vaar wel zeggen, het andere deel heeft er een poging toe gedaan, met geen an der resultaat dan dat het geworsteld is in een hopeloze strijd om aan dat deel een imperialistische hegemonie te vei schaffen. De tijd waarin de idealen van een nieuwe wereld, een wereld ge ba eerd op vrede, gerechtigheid en wel vart voor ieder, lichtend voor ons stonden, schijnt ver achter ons te lig gen. We zouden bijna hun licht verge ten. als we het lied van de waanzin horen, dat hongerende kinderen zingen. De waanzin van mateloze verspilling aan de ene kant en hopeloze ellende aan de andere. En toch, ondanks alles. Sullen we moeten voortgaan te strijden ,voor oude idealen, omdat we anders Sullen neervallen in de afgrond der moedeloosheid, waaruit men nimmer op kan komen. v. Z. hadden niet te zullen gaan. waren pas Maandags en Dinsdags gezwicht voor de op hen uitgeoefende sterke morele pressie, waarbij men hen,naar spreker zeide, geheel ten onrechte 1015 jaar cellulaire opsluiting en dubbele be:traf- fing had gesuggereerd- De verdediger zei van plan te zijn tz.t aan de minister van Oorlog en de chef van de generale staf de bewij zen omtrent deze, zoals hij zeide, on waardige bedreigingen tegenover murw gemaakte en moreel weerloze arrestan ten over te leggen. NIEUWE SITUATIE De verdediger drong aan op spoedi ge berechting van de 31 achtergebleven Indone ië dienstweigeraars, liefst op een of twee speciale zittingen van de krijgsraad opdat de door genoemde drei geraenten verontruste ouders en ver wanten van de achtergeblevenen van de vele op 28 October niet vrijwillig vertrokken deserteurs spoedig weten, dat er van regering en legerleiding on afhankelijke militaire rechters in Neder Hnd bestaan. Tenslotte wees hij er op. dat dc voor de berechting van de enige honderden resterende Indonesië deser teurs voorheen gebruikelijke maximum riraf van 4 jaar geëist door de oene- rale Preventie en rekening houdende met een verblijf van de troepen in de tropen van maximum 3 jaar geen zin meer heeft nu de laatste troepen Loos alarm Schiphol in opschudding Kort na 8 uur Donderdagavond hiel. den wandelaars op de rijksstraatweg Den HaagAmsterdam een auto aan en verzochten de bestuurder zo snelmo gelijk naar Schiphol te rijden om dc daar aanwezige redding- en brandweer ploegen te waarschuwen, zij meenden gezien te hebben, dat een vliegtuig zich in de buurt van de Benedenbrockreweg in moeilijkheden bevond. Het gevolg was, dat de hele Haar lemmermeer in rep en roer kwam. Uit Aa'smeer. Bcnnebroek en van Schiphol af rukten brandweerploegen, wagens der EHBO en rijkspolitieauto's uit óm naar het vliegtuig te gaan zoeken. Men kon echter nergens iets vinden- Ruim anderhalf uur later slaagde iren er in contact te krijgen met de wandelaars die vertelden, dat zij twee lichten over het land hadden zien hobbelen. Zij hadden daaruit de conclusie getrokken, dat een vliegtuig een noodlanding zou hebben gemaakt. Die lichten werden wél gevonden: zij zaten vast aan een tractor, die voor overwerk gebruikt werd. naar Indonesië zijn vertrokken en alle troepen in Indonesië binnen 9 maan den gerepatrieerd zullen zijn. Hij dronq krachtig aan op verlaging van dit „strafplafond" en op het van regerings wege treffen van de nodioe maatrege len om een deel van de 1500 iaar ^traf die aan de reeds berechte 1000 Indo- nerië deserteurs is opgelegd, kwijt te schelden na terugkeer van de troepen. b- w Onder het enthousiaste gejuich van tienduizenden, die naar de haven waren gekomen, getoeter en gefluit van de in de haven liggende schepen, voer het in Nederland gebouwde passagiersschip „Oslofjord" de haven van Oslo bin nen, Hiermee was de eerste reis ten einde: de Noorse handelsvloot is een statig zeekasteel geworden! Mist Schiphol potdicht De dichte mist beeft het luchtver keer gister in de ochtenduren volkoma stilgelegd. Het zicht op Schiphol be droeg 120 meter en het AOA toestel uit New York, dat om half twaalf op de Amsterdamse luchthaven bad moeten landen, is doorgevlogen naar Frankfort Ook het vertrek van de lijntoestellea kon geen doorgang vinden; alleen 't toestel voor Zuid Amerika is om 11-15 gestart Vele Passagiers, die voor toe stellen, die op Schiphol een tussen landing moesten maken, hadden geboekt zaten uren te wachten. Deze vliegtui gen zijn allen doorgevlogen naar andere luchthavens: geen enkel toestel kon bip nenkomen. De KLM constellation ..Holland on der gezagvoerder Griffith, kon om nall elf niet op Schiphol binnenkomen en is daarom op het vliegveld Leeuwar den geland. IN DE FRUITHANDEL is een corn plete oorlog ontbrand. De groot handelaren willen de kleinhande laren aan de veilingen uitsluiten. Dat is de befaamde vrijheid van de grote heren. Somrr' - veilingen steunen dit streven, omdat ze bang zijn voor de maatregelen der groothandel, die de veü'^gen dreigen te boycotten In het kader van de militaire hulp aan Europa houden enkele hoge Ameri kaanse officieren op het ogenblik besprekingen te Londen met militaire des kundigen der landen, die het Atlantisch Pact hebben getekend. Tijdens de besprekingen aan de tafel met het gezicht naar de camera van links naar rechts: de heer D. M. de Smit (met sigaret) Nederland; generaal D. L- G. Doorman, Nederland; de heer M. Ross Engeland; admiraal A. D. Nicholl, Engeland; W. John Kenney, hoofd der ECA missie voor het gemenebest; majoor G. F. M. Chandler (tolk). Richard B. Freund, Verenigde Staten; en de ambassadeur der V.S. Douglas. Met de rug naar de camera v.l.n.r. Gcorge Malaby, secretaris der Westerse Unie; Gerard André. Frankrijk en generaal Paul Stehlin, Frankrijk. Mv EDER VERDRONK HAAR KIND De 23 jarige IJmuidense dienstbode, die in Mei van dit jaar haar pasgeboren baby in het Noordzeekanaal wierp en aun de oever bleef staan tot het kind in dc diepte verdwenen was, stond voor de derde maal voor de Haarlemse rechtbank. Thans is uitspraak gedaan en werd zij tot één jaar gevangenisstraf Vfioordeeld met ter beschikkingstelling van de regering. Chauffeurs A'damse reiniging staken Gistermorgen zijn 134 van de 140 chauffeurs van de Amster damse Stadsreinigingsdienst ln staking gegaan. Als motief wordt opgegeven. dat deze groep an *t stsfafereinigingspersoneel een her ziening der classificatie wenst, n.1, overplaatsing van de derde naar de vierde loongroep. Van de zijde der plaatselijke Unie van overheidspersoneel werd medegedeeld, dat deze actie de behandeling van 'n voorstel door kruist, waartoe in de Centrale Commissie van georganiseerd o verleg was besloten, n.1. om aan B. en W. het voorstel te doen de indeling van de werklieden in de functies bij deze dienst te her zien. Nieuwe lasien i.p.v. bezuiniging... Officieel is in Frankrijk medegedeeld dat op de Franse begroting 165 milliard francs vermeld staan aan nieuwe be lastingen. Nadat premier .George Bldault en de minister van financiën, Maurice Petcche, de begroting hadden toegelicht werd bekend gemaakt, dat de nieuwe belastingen omvatten: 1.Ecn belasting van 10 pet. op niet ver deelde winsten. 2. Belastingen -op zwaar wegvervoer «n de verkoop van tweedehands auto's. 3. Een verhoging mét 1 pet. van de be lasting op legale transacties. De uitgaven voor het jaar 1950 wor den begroot op 2300 milliard francs, waarvan 420 milliard francs voor mili taire uitgaven. ONDRAAGLIJKE LAST De eerste reactie op de bekendma king van de cijfers betreffende het be grotingsontwerp voor 1950 is die van het hoofdbestuur van de Franse werk gevers geweest. In een communiqué Nylonkousen In watertanks van sloep De ramp met de Poolse vrachtboot „Katowice",op 1 Maart van dit jaar bij Terschelling vergaan, heeft dezer dagen een onverwachte nasleep gekre gen. De recherche van de Helderse politie beeft nJ. ontdekt, dat zich een VAN DAG TOT DAG IN BELGIE zijn de studenten al niets wijzer dan in Holland. Ze bestormden de muren van het oude Gravenkasteel in Gent, over rompelden de bewakers en begon nen de voorbijgangers met rotte aardappelen en appelen, vuur werk en stinkbommen te besto ken. De politie bestorr e op haar beurt de studenten. Na twee uur vechten was de sterkte eindelijk genomen en konden l van stu den ten een poos brommen. ALS DR. VAN ROYEN in Amerika aankomt, valt hij meteen met zijn neus in de boter. De Indonesische kwestie wordt nog dezelfde dag behandeld. IN INDIA zijn twee vliegtuigen te gen elkaar gebotst. De botsing werd veroorzaakt door een poging van een piloot om gieren te ont wijken. Inplaats van een vogel raakte hij toen een ander vlieg tuig, wat erger was. Het vliegtuig viel neer in een straat en doodde zeven mensen en verwondde er 33. De piloot van het andere toe stel kwam er goed af. DE KIEZERS van Syrië zijn niet te benijden. Een der stemlokalen werd door een gewapende bende overvallen, waarbij zeven perso nen werden gedood. De gemiddel de opkomst was dan ook te ge ring. De verkiezing ging niet door. We kunnen het ons Inden ken. EEN SCHIPPERSKNECHT uit Hansweert wilde in Vllssingen wat amusement zoeken. Twee Vlis slnese schonen konden die Ie doeling billijken en brachten een vrolijke avond met hem door. Re sultaat: De volgende morgen mis te de jongeling f600. Zijn vreug de was vergald. ATOOMGELEERDEN in de Ver enig Staten zijn tot de conclusie gekomen, dat de bussen reeds in 1947 e*>n atoomzuil moeten heb ben gehad. DE NATIONALISATIE van de staalindustrie in Fneeland zal 'n feit worden. Het Lp tehuis heeft de dosb^^ffpode wet.tpn goedge keurd. Per Januari 1951 zal de staat de boel overnemen. DE DUITSE MEISJES hebben zich in Aalten misdragen. Toen een van deze mormels jarig was, had men ter harer ere een vlag opgehangen. Dat was haar niet voldoende. Ze tekende er een ha ken kruis op. Ontslag volgde toen terstond. FLORIMOND. de ex wereld record houder snelwandelen od de 100 km, is niet ving geno°" geweest. In een zoutmiin te Wittelshelm stnrtte een rotsblok raar beneden Hij kon niet vlug genoeg wegko men en werd verpletterd. DE GEMEENTERAAD van Hopf bach in Beieren heeft een ver standig b°sluit genomen. De raad verbood do za d« wmiwi en de jitterbug, omdat deze dansen de onzedelijkheid bevorderen. DE BROER VAN Ginette Nevsu heeft verklaard dat bet stoffeliik ovprschot. dat als dat van de be roemde violiste zou worden ter aarde besteld, niet d*t van zijn zuster was. Deze rr>^0deling ver wekte grote opschudding. BEPAALD ROMANTISCH zijn de verklaringen van de beroemde filmster Ann Rntherford. Een oude man. die een dez».r dagen onder armeliike omstandigheden in het ziekenhuis aan kanker is overleden. *»ad n*°degedeeld haar vader te zijn. Haar moeder her kende in de overledene inderdaad de oude Rutherford. waarvan ze tal van jaren geleden gescheiden DE OPHJMc^aU*VERS in S*am staan er sleght op. De regering heeft verklaard .dat ze deze on ,mri.Mnira o-i'-»-' ^>ct jaar op zal heffen. Een gouden tijd voor de smokkelaars zal dan aan breken. CHINESE Nationalisten maken zich nu schuldig aan het beschie ten van Amerikaanse en Engelse schepen, die de Jangtse op of af varen. De Amerikanen en de En gelsen maken zich over deze han delwij ze nog al boos. grote hoeveelheid nylons aan boord van de „Katowice" heeft bevonden, die in de reddingsboten was geborgen. Loslippigheid van een russenpersoon was de oorzaak, dat de gehele affaire openbaar bekend werd. Enkele dagen na de ramp zag een Helderse viser in het Marsdiep een sloep drijven, die na onderzoek afkom stig bleek te zijn van de „Katowice". De visser en een collega uit Harlingen die bij hem aan boord was, vonden in de voedsel en watertanks van de sloep ruim 150 paar nylonkouc-en en andere waardevolle voorwerpen. De sloep bracht de Helderse visser naar de ha vendienst in Den Helder, waar hij het gebruikelijke bergingsloon ontving. De nylonkousen hield hij echter achter Hij dreef er een handeltje mee in Den Helder, Harlingen en Amsterdam. De recherche heeft de visser uit Den Hel der toen in verzekerde oewaring ge steld en even later onderging zijn col lega in Harlingen hetzelfde lot. Tegen een aantal tussenpersonen enhandela ren uit Den Helder en Amsterdam werd proces verbaal opgemaakt. De recher che vermoedt, da: zich ook in de ove rige sloepen, die tot nog toe niet zijn teruggvonden. smokkelwaar heeft be vonden. Alle pogingen worden in het werk gesteld om ook dit nog te achter halen. weerbericht WEERSVERWACHTING geldig tot Zaterdagavond: MEER BEWOLKING Veranderlijke bewolking met in het Westen van het land plaatselijk enige neerslag. Zwak kc tot matige wind, hoo'dzakc- lijk uit richtingen tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in tem peratuur. heet het: „De Franse economie kan geen begroting met uitgaven var, 230C milliard dragen. Dit is een last. onvermijdelijk een verhoging van de kostprijs met zich zal brengen en de. Franse economie ten aanzien van de buitenlandse concurrentie zal verlam men. Men had ons grootscheepse be zuinigingen aangekondigd en thans wil men ons nieuwe lasten opleggen. Het gehele land moet bewust worden van 't dubbele gevaar dat ons bedreigt: on dergang"'Voor de particuliere bedrijven en de werkloosheid voor hun personeel" Rouwdienst was al te voorbarig De leden van de bemanning van een vissersboot, die tenge volge van de jongste zware stor men als verloren werden be schouwd, troffen hun vrouwen ln rouw aan. toen het schip de ha ven Lorient in Frankrijk binnen kwhm. Er was een rouwdienst voor dé „doden" gehouden, die na de storm alleen maar op zee waren gebleven, „om nog wat te vissen" aldus meldt Reuter. Vliegtuigbotsing boven Californlë Twee B 29 Snnerforten zijn gis ter boven Stockton (Californlë) met elkaar in botsing gekomen tengevolge van de m'st Er wer den spoedig zeven overlevenden gevonden: men vreest, dat ver scheldene (je dood hebben- gevonden. De toesteren hebben meestal een bemanning van elf personen aan boord. Voleens een onb*ves*|od bericht zijn de toestellen op een hoogte van meer dan 8000 meter met el kaar ln botsing gekomen.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1