Ikmamdei NIEUWS N.-HOLL ANDSE PERS 1945 Oost en West vonden elkaar niet in Griekse kwestie GELOOF ALS VERTROUWEN Rode Kru:s treft voorzorgen voor hulp bij rampen Columbia zou aan fascistische invloeden blootstaan Weersverwachting 5e JAARGANG Nr 1747 Zaterdag 19 November 1949 Uitgave Stichting „De Vrü« Alkmaarder"; Exploitatie N V Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart. bU vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familiebericht ten 18 et. Bij contract aanzienlijk* korting. V«rantw. rtdacteur, J. Zoon,D - Bur«au, Rlddtrstraal hoek Oudeqracht - Tel K 2200 3971 Vijftig tegen zes N/euw beroep op Albanië en Bulgarije De Algemene Vergadering van de V.N. heeft onder krachtige oppo.Iie van Sowfet-Rufsische en Oost Europese lljde een beroep gedaan op Albanië *n Bulgarije, onmiddellijk iedere steun aan de Griek:e guerillastrljders te sta ken. Een desbetreffende resolutie werd alleen bestreden door de Sowjet-Unie. Polen, JoegoSlavië, Tsjechoslowakije, de Oekraine en Wit Rusland. De resolutie werd met 50 tegen 6 bij twee onthoudingen (Israël en India) aangenomen. Verder verd een resolutie (zonder tegenstemmen) goedgekeurd, welke alle staten, die Griekse kinderen hebben opgenomen, verzoekt met het Internationale Rode Kruis samen te werken om hen zo spoedig mogelijk nara huis te laten terug keren. De Algemene Vergadering verwierp een Sowjet Russische resolutie, die 'n beroep wilde doen op de partijen in de Balkan om de militaire operaties stop te zetten, een algemene amnestie af te kondigen en de speciale Balkan-com missie op te heffen. Het Russische voor stel verzocht tevens om algemene ver kiezingen in Griekenland onder toezicht van de grote mogendheden en de instel ling van een grensbewakingscommissie der grote mogendheden. Slechts de Sowjet Une en de Oost Europese landen steunden elk onderdeel van de resolutie. Joego-Slavië sprak zich Geestelijk leven De mens streeft naar veiligheid. En een der vormen om dat te bereiken is dat hij de nabijheid van mensen zoekt. En daartoe tracht hij te gaan. daar waar veel mensen zijn en zich te om ringen mei gerucht en met afleiding, kortom met het utterlijke en met de veel heid. Want voor niets is hij zo bang als om alleen te zijn. Geloof als vertrouwen nu is dit, dat een mens tenslotte eenzaam en verlaten durft te zijn, omdat hij weet, dat -hij door God wordt omringd. Dat betekent niet, dat hij gering zal achten de ver frouwdheid van het veilige huls, noch dat hij zal willen ontberen de warmte van een mensenhart, dat hem is toe gewend. Maar hij zal toch ook als het moet en al is het met een zwaar en droevig hart de eenzaamheid aandurven De mens streeft naar veiligheid en «en der vormen om dat te bereiken is. dat hij van de mensen gekend mag worden, dat zelfs de dingen van hem afweten, dat hij kortom in den oorspron kelijken zin de- woords een naam heeft. En daartoe tracht hij zich op te dringen aan de mensen en aan de we reld door uiterlijk vertoon; tracht hij in den letterlijken zin des woords zijn «aam te vestigen, tracht hij kortom te voorschijn te 'reden uit de menigte. Maar dan komen oorlog of revolutie of natuurramp of epidemie, dat wil zeg gen het chaotische i fiet onheilspellen de en de vernietiging en de donkere angst. En lr paniek vlucht hij weg van de dichtbevolkte centra, want voer Biets is hij zo bang als om onder te gaan met de massa, vergeten en naam loos: te worden uitgewist te midden van het tumult en het rumoer en de wor steeling der donkere lichamen. Geloof als vertrouwen nu is dit, dat een mens een naamloos offer durft te ïijn, omdat hij weet, dat God ook daar hem nabij is. waar het wilde en het woeste en de kreten zijn smekingen zul Jen overstemmen want dat God in één greep omsluit beide, èn de slachtoffers èn de chaotische krachten, die hen ver nieten. De mens streeft naar veiligheid, en een der vormen tenslotte nog om dit te bereiken is ook dit. dat hij dit leven tl acht te behoeden en te beschutten en fe rekken, omdat hij meent slechts zo lang veilig te zijn als hij in dit aardse huis woont en bewust zijn heeft van deze wereld. En de gedachte aan de vernietiging, aan de vergankelijkheid, aan de Dood, aan het geslingerd wor 'den van zijn ziel in de oneindige.ledige wereldruimte, aan het verloren zijn van xiln ziel In het grondeloze niets waar blle steunsels begeven en zo stellen wii ons In menselijke gedachten den dood wel voor deze gedachte slaat aiin hart met ontzetting en doet hem huiveren. Geloof als vertrouwen nu is dit. dat een trens zich durft over te geven als de gedachten aan de dood. als het uur van het sterven zelf nadert, omdat hii Weet. diep weet, dat God, die zijn le Ven èn zijn hart heeft geschapen, ook Ban het Al en de eeuwige ruimten het Banzljn gaf; dat God ook daar zal zijn Omdat hij weet, dat dit een veiligheid is, welke alle andere verre te boven gaat P. Prins van Wijngaarden. uit voor alle voorzieningen der resolu tie, met uitzondering van het voorstel om een grenscommissie der grote mo gendheden in te stellen- Over een Sowjet-Russisch voorstel, dat de Griekse regering wil verzoeken executies af te gelasten en een tegen voorstel van Engeland, dat beweert, dat de Assemblee in deze kwestie niet bevoegd is, zal nog gestemd worden RomuloGeen frases meer, alstublieft" De voorzitter van de assemblee der VN. Romulo. heeft na een rede van de Poolse afgevaardigde, die de Ameri kaanse afgevaardigde Cohen een «ver tegenwoordiger van Wall'treetnoem de, de leden van de Assemblee verbo den bij de debatten termen als „satelie ten van Moskou", „de delegatie van Wallstreet" of „vertegenwoordiger van de Cominform" te gebruiken. Zulke uit drukkingen zouden niet in het verslag worden opgenomen „Zij dragen niet bij tot een atmosfeer van verzoening, wel willendheid of vrede en zijn beneden de waardigheid an de VN", aldus Ro mulo- B. en W. staakten acht maanden en wonnen I Er is een einde gekrmen aan de staking van burgemeester en wet houders van het plaatsje Guygo ven (in de Belgische provincie Lmburg) die 244 dagen heeft ge duurd. De staking was begonnen als protest tegen het weer ih haar functie herstellen van een onder wijzeres van de plaatselijke school, van wier man werd be weerd .dat htj in de oorlog met de Duitsers had samengewerkt. De benoeming is nu bij besluit van prins regent Karei teniet ge daan, waarop B en W. toegejuicht door de Inwoners, op 11 Novfm ebr jl (Wapenstilstandsdag) plech tig hun werk hervatten. Hetgeen in eerste Instantie zal bestaan uit het wegwerken van de door de langdurige stakjng ontstane ach terstand Stakinn in Amsterdam duurt voort Ook Vrijdag 2ijn de 146 chauffeurs vi.r de Amsterdamse stadsreiniging niet •••tgereden. De directie van de stadsreiniging deel dr mede dat het niet ophalen van het huisvuil drie dagen kan duren. Dan zullen speciale maatregelen ge troffen moeten worden om het huisvuil --•» >*e Amsterdamse bevolking te ver icmelen. Drie dagen staking betekent dat onpe - vuil nie' is opgehaald. DE SCHFEPVAART maat chapp» Lienens in Den Bosch heeft de kleinste •uotorboot met de geringste diepgang qefabriceerd. die tevens de meeste kracht voortbrengt. Dat is nou net wat we nodig hebben- Sinterklaas gaai met z n tijd mee Officieel zal Sint Nicolaas pas over twee weken in Nederland aankomen. Maar iedereen be grijpt, dat de Sint met zijn Pie ten in de luttele tijd die hem dan nog tot zijn verjaardag rest, niet met zijn inkopen klaar kan ko men. Daarom is de Sint met zijn Piet per motor scooter (de oude helllgman gaat met zijn tijd mee) naar Nederland gereden om al vast de cadeaux in te slaan. Hij werd onmiddellijk door de Neder landse jeugd herkend en uitbun dig begroet Ook een dienaar van Herman dad herkende de goede heilige. Plicht ging bij hem echter boven sentiment en daarom sommeerde hij Sint Nicolaas te stoppen en zijn rijbewijs te tonen! VAN DAG TOT DAG De HARING ZIT tegenwoordig dicht onder de kust. Enkele mijlen van 3:hevemingen worden grote hoeveel heden haring gevangen. Helaas kan de haring niet de hele dag door in Sche veningen geveild worden daar de bui' tenhaven niet diep genoeg is en de schepen aan de grond raken bij laag water. DE BURGEMEESTER van Rhcnen is aan het centen oppotten voor het mo nument op de Grebbeberg. Hij heeft er nu bijna een millioen bij elkaar lig gen. Het lijkt wel op een koper en zinkmijn. DE WERELDBURGER Garry Da vis die in September vier maal voor de gevangenis gepost heeft, waar een principiel dienstweigeraar gevangen zat is door een ParIJse rechtbank vrijge sp-oken. VIJF VOORMALIGE Franse ver zetsstrijders hebben aan de nationale vergadering het verzoek gericht om de 94 jarige Maarschalk Petain wat be ter te behandelen. IN SIJBEKARSPEL is Donderdag onder grote belangstelling het nieuwe gebouw voor de K. I. geopend. De vereniging in Sijbekarspel die bijna ge heel Westfrisland omvat, is de groot ste in Nederland. EEN KLEIN BEETJE GEK zijn de zeven muzikanten in Berbjn die een week lang muziek willen maken, waar bij zt maar 2x2 uur rust in de 24 uur krijgen. De legende vermeldt er niet bij of het publitk ook steeds aanwezig zal zijn. Anders: bedden meebrengen. DE ENGELSE regering doet nogal geheimzinnig mei de verkiezingen. Eerst zouden ze in Juli van het volgend jaar worden gehouden, maar nu praat men weer over Februari of Maart. Mis schien dat het er van afhangt hoe koud het deze winter is. DE TERAARDEBESTELLING van •Gintte en Jean Neveu heeft plaa f gevonden met ledige isten, daar nie,i onder de slachtoffers van de vlieg ramp de lijken niet meer kon identifice ren. Een der lijkbaren was in witte stof gehuld. EEN ZWARE SNEEUWSTORM teistert Japan. De vissers op zee werden er door overvallen. Meer dan veertig schepen worden vermist. DE PAPIEREN die tegenwoordig in verschillende landen worden gevraagd van alle mogelijke mensen, hebben een tandarts in Engeland tot wanhoop ge bracht. Hij besloot er maar ussen uit te trekken. De Afrikaanse tontel en voor drachtskunstenares, Anna Nesth ling Pohl. die als de grootste Zd. Afrikaanse actrice van de laatst? vijftien jaar geldt, zal tot besluit van haar Europese Tournee vier voordrachtsavonden in Nederland geven. Zij zal haar tournee door Nederland 22 November a s. te Amsterdam beginnen De daarop volgende avonden treedt zij in trecht. Rotterdam en den Haag op. „Denkend" speelgoed uitgevonden Dr. Grey Walter var het neu rologisch instituut te Bristol be weert een 'fuk spedgoed. dat denkt" te hebben uitgevonden. Volgens dr. Walter kan het speel goed, dat ongeveer 45 cm. lang is en schildvormig. eenvoudige trucs worden geleerd, welke In een ge heufencel bewaard en later gere örndueeerd worden. Het kan dan sen. lopen, dingen die in de weg staan ontwaken en wanneer het moe is. slapen. Wanneer-het geïrriteerd !s geeft hetgeen electrische schok, het heeft een hekel aan koud weer. gauw bang en heelt zijn eigen voorkeur en afkeer. Dr. Walter verklaarde, dat het speelgoed naar een dier is nage maakt en dat zijn gedrag .be grijpelijk, maar niet te voorspel len i,i. Het zou Kerstmis 1950 voor ongeveer honderd gulden op de markt kunnen worden ge bracht. Hij voorspelde, dat het tenslotte mogelijk zou zijn een ro bot te maken, welke zijn weg zou kunnen vinden, k^n spreken als eer kind en bijna elke som kan uitrekenen. Een oud plan Er komen depots in 79 plaatsen Het Ned. Rede Kruis is thans doend* een sedert 1942 bestaand plan om uitgebelde voorzorgen te nemen ter verpleging en verzorging van getroflen burgers bij rampen uit te voeren. Deze voorzorgen zullen Mj elkaar twee 'ol twee en een half millioen gulden kosten. Hiervan is, dank zij het feit. dat de collecten door het publiek goed bedacht zijn, thans zeven ton beschikbaar Het totale plan omvat de inrichting van 79 depots met 90 bedden, bedden goed, verplegingsartikelen, chirurgische instrumenten, medicamenten, sterillisaor brandstof, voedsel, kooktoestellen, een grote tent en dergelijke. Speciale zorg is besteed aan een identificatiesyteem voor gewonden. Deze depots zullen uit elf provinciale magazijnen aanvulling kunnen betrek ken; een centraal magazijn te Den Haag zal de provinciale magazijnen voorzien. EEN DEPOT: F 15.000.- De depots zullen zo gelegen zijn. dat men van daaruit aan bewoners van een dichtbevolkt gebied, die bij een ramp qewond raken, hulp zal kunnen bieden Bovendien liggen zij steeds in de na bijheid van een groot ziekenhuis, ter wijl een goede Rode Kruiscolonne aan wezig is. Ieder depot kost ongeveer vijftiendui zend gulden. Speciale voorzorgen zijn fjaomen om de opgeslagen goed ere i zodanig te bewaren, dat zij zonder bij zondere maatregelen onmiddellijk te gebruiken zijn. Het opgeslagen voedsel zal geregeld worden ververst. Nog ze maand zullen het centrale maazzijn te Den Haag en de depots :e Bergen op Zoom, Vlisstngen. Gouda. Utrecht, Amersfoort. Harderwijk. Gouda Weer felle brand in Zaandam Uft-de nacht van Donderdag op Vrij dag brak brand uit in de drogisterij fotohandél van de heer Smit in Zaan dam. De brand, die in de-winkel, waar een kachel brandde, moet zijn oni staan greep zo snel om zich heen dat de bewoners (man, vrouw, hun 2 jarig kind en en een 19 jarig pleegdochter) zich ternauwernood konden redden. De bovenverdieping brandde wel dra als een fakkel De brandweer bf streed het vuur aanvankelijk met vijf later met tien srtalen. Om kwart voor vier bereikte de brand zijn hoogte punt en eerst een uur later kon met het nablussen worden begonnen. Democratie vermoord, Spaanse inmenging, verklaart oud-minister In een brief aan de New York Times zegt de voormalige Columibaanse mi nister van onderwijs, Arciniegas. dat de democratie in Columbia is vernietigd en het veld beeft geruimd voor een totali taire staat onder directe controle van de Spaanse regering. De oud-minister schrijft, dat het congres is gesloten, 't hooggerechtshof afgedankt en de pers DE FRANSE ARBEIDERS gaan op 25 November een vrije dag nemen. Ze zijn ontevreden over'het loon dat ze -verdienen en nog ontevredener over wat ze er voor kunnen kopen. DE ARBEIDERS in België daar en tegen zijn erg blij als ze werk hebben. Er zijn daar op dit ogenblik al weer bijna een kwart millioen werklozen HET NEDERLANDSE stoomschip Va lerius van de Koninklijke Java- China paketvaartlijnen is Woensdag voor Hon kong op de Prataseilanden gestrand. De „Tjibadah" is onderweg om hulp te verlenen. EEN PEULESCHILLETJE is de ver oordeling van de vroegere leidster der nationaal socialistische vrouwenvereni gingen. die 15-000.000 vrouwen onder haar leiding had. Frau Scholtz-Klink kreeg 19 maanden gevangenisstraf met aftrek. Ze werd terstond in vrijheid gesteld en lachte de rechters in hun gezicht uit. VIJF GRATIEVERLENINGEN Bij K.B. Is gratie verleend aan H.E. de Gruiter, E.G. Moesbergen W.A. Polak. J. Rlgter en B. Slop. allen tot de doodstraf veroordeeld te Amsterdam. In alle gevallen ls de doodstraf veranderd in levenslange gevan genisstraf. overgeleverd aan de willekeur van een Falangistische kliek. President Perez zou in het begin van de maand om bescherming van bet le ger verzocht hebben nadat leden van 't congres brieven hadden ontvangen, waarin zij met de dood bedreigd wer den- Als antwoord zouden tanks ge zon den zijn om het congres te sluiten. Een Falangistische groep heeft Leu- reano Gomez candidaat gesteld voor de presidentsverkiezingen op 27 November (Gomez keerde in Juni in Columbia te rug na een vrijwillige ballingschap van enige maanden in Spanje. Hij zou een leidende figuur zijn geweest in de re volutie van April 1948, die de pan Amerikaan; e conferentie te Bogota on derbrak. De revolutie werd toen onder drukt ten koste van honderden mensen- Verliezen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesil zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Soldaat D Brouwer uit Hasker land (Fr.): Korporaal G. v. d. Eijn- den uit Valkenswaard (N. Br.): Sol daat A Bootsen uit Veenendaal weerbericht geldig tot Zondagavond BEWOLKT WEER Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen. Zwakke tot matire wind, aan vankelijk tossen Oost en Zuid, later uit uiteenlopende richtin gen. Weibig verandering van temperatuur. Haarlem gereed komen; eind Januari 1950 zullen de eerste 46 depots gereed zijn. Dan is het beschikbare gel iop en zal het wachten zijn óp nieuwe bijdragen om de organisatie verder uit h bouwen. In Noord Holland worden depo's ge vestigd te Amsterdam. Haarlem. Den Helder, Hoorn, Schagen en Wiermger werf. Spiltirein Twentëverongelukt Gistermiddag om kwart over twaalf is een sppitfire van het vliegveld Twen te na een mislukte landing tegen een massief stenen gebouw, waarin de KLM en de Rijksluchtvaartdienst zijn gevestigd, gevlogen. De piloot, de eerste luitenant-vlieger Huisstee. de enige Inzittende. kwam daarbij om het leven. Het toestel drong zich als gevoh van de enorme snel heid in het gebouw, waardoor één van de leden van het personeel van de RLVD op slag werd gedood. Twe* andere personen werden zwaar gewoed. In het gebouw brak brand uit, die efchter spoedig met schuimbhisappana ten kon worden bewongen. In een ziekenhuis te Enschede zijn de twee zwaargewonden van 't vliegtuigongeluk op het vliegveld Twen the, de 28 Jarige B. F. Scheygrond en de 29 jarige H. J. Engbers, aan hun ver wondingen bezweken, zodat dit onge val aan vier mensen het leven heeft ge kost. «fe West-Duitslard wit 40 oceaanschepen Dr. Hans Seebohm. minister vjpor transport van West Duitsland, heeft medegedeeld, dat West Duitsland spoe dig zal beginnen met de bouw van schepen voor de grote vaart. Hij ver klaarde. dat de recente overeenstem ming tussen de drie mogendheden om het verbod' op de bouw van dergelijke schepen op te heffen „de ijzeren ring rond de Duitse scheepswerven heeft verbrokr Volgens de minister zou m-t ongeveer 40 schepen met een snel heid van minstens 16 knopen in de meest dringende behoeften van West- Duitsland kunnen worden voorzien. Merkwaardige dieven berecht Een 19 Jarige schippersknecht uit Rotterdam, die ln Mei van dit jaar de motorsleepboten de ..Zwaluw" en de „Dora" had ge stolen, werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Do 22 jarige steilwandrljder K. uit Hllver.««um. die er van ver dacht werd. vijf leren motorjas sen ter waarde van f 870.— uit een motorzaak te hebben gesto len. kreeg een gevangenisstraf van 1 Jaar.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1