Qe C Ikmaaidef NIEUWS N.-HOLLANDSE PERS 1945 Belgische liberalen maken het Eyskens niet gemakkelijk Loonronde Loonsverhoging op komst? Malan zegt: „Verenigde Naties zijn bemoeiziek lichaam" b F V Ie Foutieve kaart oorzaak van ce ramp met de Dakota Hoogte van heuvel verkeerd aangegeven Dure vis en toch... geen lonende vangst 5e JAARGANG Nr 1755 Dinsdag 29 November 1949 Uitgave Stichting lfD# Vrije Alkmaarder"; Exploitatie NT, Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.30 per week /L25 per maand 3.95 p. kwart. MJ vooruitbetaling Adv er tent lei 14 ct. per mm* familiebericb. ten 18 ct BIJ contract aanzienlijke korting. Om een koningskroon Vergulde eisen een handig spel Het rommelt in België. Er is nu wel referendum zal komen óver de vraag en de liberalen hebben zich voor deze betalen met een .aantal ministerszetels, gerust op, dat hun aanhang volkomen bestuursraad der liberale partij is ten minder verklaard, dan dat ze het op afstand deed ten behoeve van de prins. Dat is een bittere pil voor de Kath. premier. Gaston Eyskens. De liberalen hebben er dan ook een beetje verguld sel omheen gedaan. Ze hebben ver klaard. dat ze zich bij het referendum zouden neerleggen. Toen bedachten ze echter met schrik, dat ze hun eigen aanhang te vrind moesten houden en ze stelden de volgende voorwaarden, die ze „graag ingewilligd zouden zien". In elk van de .drie. destricten moest de koning tenminste de volstrekte meer derheid behalen. De stemming zou niet alleen gaan over de vraag of de koning zou terug keren. maar daarnaast moest er gele gtnheid zijn, zich uit te spreken over de wenselijkheid, dat hij afstand ten behoeve van de prins-regent zou doen. We zitten midden in een „loonronde", zoals dat in de tegenwoordige tijd wordt genoemd. Veel overeenkomst met een bokswedstrijd hebben derge lijke ronden niet. De strijd wordt in hoofdzaak uitgevochten aan de confe jentietafel. We willen niet ontkennen dat de strijd daar even fel en verbeten kan zijn. Alleen spreekt ze niet zo tot de massa. Een loonsverhoging van 5 procent is heel aardig, maar het had veel meer indruk gemaakt, als ze door middel van een staking was afgedwon gen. Daa^ zat immers veel meer roman tiek in? De tijd van die romantiek is -er op het ogenblik niet. Misschien moeten we zeggen gelukkig. Des te groter de ar beidsvrede, des te groter de productie, des te groter de welvaart van het hele volk. Zo is het immers. Het klinkt 20 mooi en het woedt zo grif als een onaantastbare wijsheid aanvaard. Maar Is het ook werkelijk zo? Kunnen we niet dagelijks constateren, dat de wel vaart niet gelijkelijk over een iegelijk verdeeld wordt? En als we dat zeggen, hebben we daar niet de bedoeling mee te betogen, dat ieder mens even veel. beter gezegd misschien: precies evenveel moet heb ben. Dat zal zelfs in de heilstaat on uitvoerbaar zijn. En het is ook ni?t n« dig Wat wel nodig is, is dat het be sta^nsminimum tot groter hoogte wordt opgevoerd. Dat er een grotere nivelle ring komt in de inkomens van de wer kers. Misschien dat daarom de resulta ten. bereikt aan de conde tafel, ons niet volledig kunnen bevredigen. We hebben het gevoel, dat het een strijd Is, die de arbeiders niet meer zelf voe ren, maar die voor hen gevoerd wordt Dat zou niet erg zijn, als we niet allen de menselijke eigenschap hadden zo gauw onze ogen te sluiten voor. *oe standen, waar we ons eigenlijk voor moesten schamen. Als we in gezelschap van mensen komen, die wat meer geld verdienen en we krijgen het zelf ook iets beter, dan gaan we zo spoedig den ken in de termen van het milieu. En als er dan sprake is van loonsverho ging, vinden we het natuurlijk, dat er loonsverhoging komt over de hele linie Er is nog niet peecies bekend, welke voorstellen de Stichting van de Arbeid aan de regering zal voorleggen. Er schijnt sprake te zijn van een extra toeslag voor de laagste inkomens. Dal is oi. dan ook het eerste wat gebeuren moet Reeds bij de gulden loontoeslag hebben we er tegen geprotesteerd, da' er geen onderscheid werd gemaakt tus sen inkomens van acht en dertig gulden en van vijf en zeventig. Als de eis nu wordt gesteld, dat over de hele linie «een loonsverhoging wordt toegekend van 5 procent zoneter meer, zouden we weer in hetzelfde schuitje terecht ka rnen. Degenen, die het hardst moeten krabbelen en bijten om rond te komen blijven in het verdomhoekje. In het hoekje waar de slagen vallen. Ze blij - ven de paupers, de proletariërs, waar aice we in het gunstigste geval mede jijden hebben, maar waarvan we ia de cegel volstaan met de toepassing van het aloude bijbelwoord van Kain. Ben Ik mijns broeders hoeder? Willen wc ooit tot een betere maat schappij komen, dan zullen we daar toch vei a! poëten. Dao ivftcn we juist voor de armsten feu meer moeten doen. v. Z zo ongeveer uitgemaakt, dat er een of de koning terug zal komen of niet dienst aan de Katholieken flink laten maar achteraf zijn ze er toch .niet zo tevreden Is met de gang van zaken. De minste bijeen geweest en ze heeft niet prijs zou stellen, als de koning vrijwillig regent. Een verbazend handig uitgevonden spelletje. We zijn nieuwsgierig of de Katholieken er in zullen trappen! Intussen schijnt de stemming bij de communisten, die tot dusverre fel tegen LeoPold gekant waren, in zijn voordeel om te slaan, daar hij zich heeft ontpopt als een tegenstander van het Atlantisch Pact. Niet onaardig als er met een ko ning zulk een koehandel wordt gedre DE JAPPEN hebben te kennen ge geven. dat ze Okinawa en de Koerillen graag terug zouden willen hebben, als er een vredesverdrag wordt gesloten. De geallieerden, zouden niet onwelwil lend tegenover deze verlangens staan. Kan het ook anders in de dagen van Sint Nicolaas? Het overleg dat de drie erkende vak centralen, het NW, de KAB en het CNV met de Stichting van de Arbeid hebben gepleegd, schijnt tot resultaat te hebben gehad, dat er aan de rege ring voorgesteld zal worden een alge mene loonsverhoing in te voeren van 5 procent. Daarnevens zou men van oordeel zijn dat de groep der laagstbezoldigdtn een toeslag moeten hebben van minstens f 2-50, om de prijsstijgingen der laatste maanden op te vangen. Aangenomen moet worden, dat tengevolge van de devaluatie de kosten van levensonder, houd met V/2 pet. zijn gestegen, ter wijl voordien reeds was gebleken, dat de gulden toeslag onvoldoende was. Bij het overleg is door de comparan ten ook aandacht besteed aan de kin derbijslag en de noodvoorziening ouden van dagen. Het zou in het voornemen liggen de bedragen hiervan ook met 5 pet te verhogen. Deze voorstellen zijn door de werk nemers echter nog niet aanvaard. Com mentaar was er ook nog niet op tekrij gen. daar de werknemers eerst het stand punt van de regering willen weten, al vorens zich uit te spreken. Verantw. r«dacteuri J. Zoonco Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht Tel R 2200 997t Die stoute Tito toch Men kan van Tito zeggen, wat men wil. maar bang is hij niet. In Belgrado is bekend gemaakt, dat binnenkort in Serajewo elf Sovjet Russische staats burgers terecht zullen staan, beschut digd van spionnage. In totaal zouden er 31 Russen in arrest zijn. Tfto heeft dit proces willen voorkomen, door de Russen aan te bieden ze aan de Sovjet Unie uit te leveren. Dit was echter door de Russen afgeslagen. Het proces zal nu gevoerd worden als tegenhanger te gen de processen in Hongarije, Bulga rije. Roemenië enz., waar de beschul digden allen Titoïsten heetten te zijn. Brutale Belgische fascisten In Brussel zijn honderdzestig politie ke delinquenten in hongerstaking gegaan als protest tegen de nog voortdurende veroordeling van hun soortgenoten. Ze schijnen zelfs het plan te hebben zich met een verzoekschrift tot de Verenigde Naties te wenden. Om aan dat verzoek meer kracht bij te zetten, zouden ze 'n verzoek om bemiddeling hebben gericht tot dr. Malan, de premier van Zuid- Afrika en de president van Ierland- Niet onaardig als men weet. dat dr. Malan pas op de Verenigde Naties heeft gescholden omdat ze zich met de binnenlandse politiek van een land be moeien MEUW ENGELS RECORD KOGELSTOTEN De Engelse recordhouder kogelstoten J. A. Savidge, heeft Zaterdag tijdens wedstrijden te Cambridge een nieuw En geis record gevestigd. Hij bereikte 51 voet en 4,5 inch. Savidge nam deel aan dc selectiewedstrijden voor de British Empire Games, die in Februari a-s. te Auckland in Nieuw Zeeland zullen worden gehouden. Maar beschuldiging niei weerlegd De felle aanklacht van dominee Scott (waarover wij reeds berichtten), die een rechtstreekse aanval inhield op Ce Unie van Zuid Afrika, heeft de premier dr. Malan op het oorlogspad gebracht. Zoals gebruikelijk met mensen, die dic tatoriale neigingen hebben, heeft bil 'n daverende redevoering gehouden. Jam mer genoeg is hij niet ingeaan op de beschuldigingen van dominee Scott. Hij heeft ze in het geheel niet weersproken. In plaats daarvan ging hij tot de aanval over en verklaarde dat de Verenigde Naties op een gezelschap oude dames zouden gaan gelijken, als ze ingingen op elke klacht, die bij hen te berde werd gebracht. Gelijk een volleerde dictator zei hij, dat de Verenigde Naties zich nimmer mochten mengen in de binnenlandse aan gelegenheden van een land. daar anders de landen er feestelijk voor zouden be danken, zich bij de organisatie aan te sluiten. Hoewel ook dit standpunt ons een weinig aanvechtbaar lijkt, menen we 'och te moeten opmerken, dat de zaak nog enigszins anders ligt. Het gebeurde niet in. maar huiten de Zuid Afrikaanse republiek. Het was n.J. in voormalig Duits Zuid West Afrika en de Unie is door de V.N. aangewezen om daartoe zicht te houden. Indien dit toezicht zich zou uitbreiden tot het uitmoorden van vreedzame inboorlingen hebben de Ver ^enige Naties wel degelijk de plicht, laar tegen op te komen. Gelukkig, dat er een moedige predikant was, die dit heeft begrepen. VAN DAG TOT DAG HET IS MOEILIJK te zeggen, hoe veel leed d«, oorlog wel heeft veroor zaakt. In Parijs is een commissie bezig te onderzoeken of twintigduizend kin deren welke in concentratiekampen ge boren zijn nog familieleden hebben die in leven zijn. Welk een gruwelijke aan klacht voor het Nazi regiem. Maar welk een waarschuwing tot alle landen op dit ogenblik: In geen enkele samen leving behoren meer concentratiekam pen te zijn. HEEL ANDERS is het echter met Formosa, dat ze een vijftig jaar terug van de Chinezen afnamen. Het is niet onmogelijk, dat het eiland, dat een wei nig groter is dan Nederland, als zelf standige staat blijft voortbestaan. IN WELINGELICHTE kringen te Berlijn werd gisteren verteld, dat Rus land bereid zou zijn te onderhandelen over een neutralisatie van Duitsland, waarbij alle bezettende mogendheden hun troepen zouden terugtrekken. On derhandelingen duren anders ln de re gel nog al lang. We zien er niet veel van komen- DE ENGELSE communisten, die iu Liverpool in congres bijeen waren, heb ben besloten in troebel water te gaan vissen. Ze zullen de geroyeerde La- bourledcn bij de aanstaande verkiezin gen gaan steunen. DE STAAT VAN BELEG is door de regering van Tsjoengking voor het gehele land afgekondigd. Naar de laat ste berichten luiden is de toestand om Tsjoenking vrijwel hopeloos. DE WESTKUST van Amerika wordt al enkele dagen geteisterd door zware stormen en wolkbreuken, die schade aanrichten. Nabij het eiland Vancouver woei een grote vissersboot om. De bemanning kon niet worden gered. WOENSDAG a-s. zal hel personeel dat bij het ongeluk met de Dakota om het leven is gekomen en wier overschot ter in Holland zijn aangekomen ter aar de worden besteld of verast. DE OSLOFJORD is Zaterdag met 600 Passagiers aan boord naar New York vertrokken. Het was aan boord een feest alsof het kermis was. De pas sagiers droegen allen een chrysant of een orchidee in het knoopsgat- Bij de aankomst in New York zullen „de bloe metjes buiten" worden gezet. Ze zijn voorlopig in het ruim opgeborgen. GOUD IS EEN zeer begerig bezit. De smokkelaars doen het niet in het klein als ze er mee beginnen. Ze heb ben zelfs eigen vliegtuigen ter beschik k:ng. Sedert men echter die ontdekking Leeft gedaan, hebben de heren weinig rust meer. Zondag zijn er opnieuw drie gearresteerd. HET BEROEP van cabaretartist is soms niet van gevaar ontbloot. Dat on dervond Lou Bandy, die een liedje zong op de kapper van Een. Van een kaal hoofdige bezoeker kon hij een pak slaag krijgen. NAARMATE EEN mens langer dood is. wordt hij meer gewaardeerd. Dat bleek Zaterdag !n Amsterdam toen het toneelstuk „Uitkomst" van Heyer- mans werd opgevoerd. Bij de eerste op voering schreef de pers destijds dat het een prul was. Nu schrijft dezelfde Pers, dat het een van zijn sterkste stukken was. De pers kan zich vergissen. OP SINTERKLAASAVOND heeft u natuurlijk een prettige avond. Denkt u dan echter ook eens aan het werk van deStkhting 19401945- Dat moogf u natuurlijk het gehele jaar niet ver geten. maar bij een extra gelegenheid past een extra bijdrage. weerbericht IETS KOUDER Zwaar bewolkt met opklarin gen en hier en daar nog enkele buitjes. Matige wind tussen Noord en West. In de nacht in het binnenland bij opklaringen temperatuur even o der het vries punt. Morgen overdag Jets kou der dan giste'. H44 ALS U WILT schrijven naar uw kennissen in Oost of West. dan kunt u met de volgende schepen uw post meegeven. De Waterman, naar Indo nesië. 28 Nov.; de Boskoop naar de Antillen. 30 November en Bonaire naar Suriname 7 December. Op de vermelde data moet de post op de kantoren be zorgd zijn. MINISTER STIKKER gaat niet recht streeks door naar Batavia. In Karat-chi gaat hij eerst een dag rust houen. En misschien valt er nog. wel een en ander te praten. DE CRIT1EK die een Amerikaanse senator heeft uitgeoefend op de wijze waarop de Marshallgelden voor Indo nesië gebruikt zijn, wordt door Den Haag ongegrond genoemd. Het geld Is besteed voor rijst, textiel en machines. DE BEVOLKING van Borneo is in haar schik dat sultan Hamid II weer is teruggekeeerd. De Paarden konden ze niet uitspannen, want hij reed in een auto. De auto duwden de mensen zelf voort. N HEVIGE SCHRIK kreeg de piloot van een sportvliegtuig. toen hij de propeller aansloeg. Het vliegtuig meteen zonder bestuurder de lucht in. 160 km verder stortte het neer. De man kwam met de schrik vrij. maar zijn toestel Is hij kwijt. TWEE HONDERD personen zaten in het Amerikaanse vliegtuig de Globe master, een van de grootste vliegtuigen ter wereld, dat boven Californlë een proefvlucht heeft gemaakt. De lengte van het toestel is 42 meter, de span wijdte 200 m. HEVIGE REGENVAL is de oorzaak van grote overstromingen in Italië. Ge lukkig zijn er weinig slachtoffers. In Pisa begon de klok van de scheve to ren te luiden, waarna de mensen in de omgeving op de daken vluchtten. Mo torboten haalden hen er af. f DAG VAN HET AMBACHT De Vereniging „Het Brabants EdeJ- ambacht" heeft tijdens de tentoonstel ling te Den Bosch Zaterdag een ..Dag van het Ambachtgeorganiseerd, waar op \-ertegenwoordigers van het ambacht uit alle delen van he* land aanwez '3 waren. Bij een der v«Je mooie inzen dingen op de tentoo"j'-«-lling: een vooi studie. uitgevoerd n kie; var een ge- slyleerd zelfporire» van Johan van Amelsvoort uit VujfiL vol belangstel- Ing bekijken (van naar rechts) !:c« werkstuk de heren Di. G. de Gruy- 'cr. \oorzitter van de K- irer van Koop handel en ere voorzitter van de Kamer van Koophandel en ere voorzitter van de Vereniging „Het Brants Edelara- bacht". H- W. Valk. adviseur der ten toonstelling, de kunstenaar van Amels voort en G. W. Pas. voorzitter van de vereniging. DE GEZONDHEIDSTOESTAND in Perzië Is niet rooskleurig. Om er verbetering in te brengen zijn 75 Duitse doktoren en verpleegsters het land bin nengelaten. Meerdere artsen zijn wel kom. Op nationaliteit zal niet worden gelet. Verstandig bekeken. De ramp in de uraniummijnen Er hangt een geheimzinnig waas over de ramp. die in de uraniummijnen in de Oostelijke zóne van Duitsland zou zijn gebeurd. Nadat het Berlijnse blad „Der Telegraf' eerst had gemeld, dat het aantal doden ongeveer 400 zou bedra gen werd later door onder Russische controle staande bladen gezegd, dat er slechts drie of vier doden zouden zijn Het blad „Der Telegraf". dat in de Westelijke zone verschijnt, gaat echter door met publicatie van nadere berich ten omtrent de ramp. die als een der ergste wordt beschreven en zegt. dat bet aantal doden de tweeduizend heeft overschredenI Het Oostelijke ministerie van volksvoorlichting beschikte over „geen gegevens'. DE STAART van de leeuwen van het bronzen standbeeld voor keizer Wil helm I in. Berlijn heeft het moeten ont gelden. Onverlaten hebben hem in een donkere nacht afgezaagd- De directeur van de Aero-Holland. de heer Diepen, die uit Noorwegen is teruggekeerd, heeft verklaard, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat de ramp met de Dakota veroor zaakt is doordat op een vliegkaart de Acht grote IJmuider trawlers zullen voorlopig worden opgelegd. Dat is het ontstellende bericht dat uit IJmuiden komt. Terwijl de vis in de winkels nog steeds een zeer behoorlijke prijs op brengt. is de vangst voor de reders niet lonend. De rede's wijten de slechte exploi'a tie aan de te hoge kolenprijzen. Ze b?wer;n, dat 'n lonende uitkomst voor hen uitgesloten moet worden geacht.zo lang de prijs op f 53 per ton wordt gehandhaafd. Ten gevolge van deze maatregel der reders zullen 128 mannen zonder werk komen. Nader veriiemenwij, dat niet alleen de hoge kolenprijzen oorzaak zijn van de malaise in IJmuiden. Een malaise die zich straks ongetwijfeld ook tot an dere vissershavens zal uitstrekken. De Noordzee wordt tegenwoordig overbevist. waardoor de resultaten, die in de wintermaanden toch al niet best zijn, nu bijzonder slecht uitvallen. Ook is men niet tevreden over de resultaten in de Barendszee en de Witte Zee. Alleen de drijfnetvisserij levert goede resultaten op, tengevolge van de bevredigende haringvisserij. Ten slotte rijst de vraag of de mo gelijkheid niet aanwezig is, dat er een te grote winstmarge zit tussen de prijs aan de afslag en de prijs in de winkels. Vis onverkoopbaar Een IJmuidense trawler is uit de Ba rendszee teruggekeerd met 2800 kisten kabeljauw en gul aan boord- Ook nu bleek weer duidelijk dat er moeilijkhe den waren. De vis kon de verwachte prijs niet opbrengen en slechts de helft werd verkocht De andere helft zal in het koelhuis worden opgeslagen en komt Woensdag aan de veiling. hoogte van de heuvel waarop het toe stel is neergestort verkeerd stond aan gegeven. De hoogte van de heuvel is 343 meter en op de kaart staat ze aan gegeven met 164 meter. De hoogtemeter van de verongelukte Dakota wees 350 m. aan. Trekt men de hoogte van de bomen daarbij, dan blijkt hieruit dat de hoogtemeter uit stekend heeft gefunctionneerd. De kaarten zoals die in het veron gelukte toestel werden gebruikt, zijnde zelfde die de Noor e luchtvaartmaat schappij aan zijn vliegtuigen verstrekt- De heer Diepen kon nog geen ver klaring geven waarom het vliegtuq niet op grotere hoogte had gevloen. De mo gelijkheid Is niet uitgesloten, dat aan de hand van het logboek opheld»ring komt. De stoffelijke resten van de omqeko men kinderen zullen met de PH.T.A-C. vanuit Noorwegen worden vervoerd. Zeven zullen in Tunis en de anderen in Israël ter aarde worden best"'-'

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1