Ikmaader NIEUWS N.-HOLLANDSE PERS 1945 Vertrouwen wekken noodzakelijk Hoog spel? Vliegtuig neergeslort Eervolle benoem ing Landen van New Delhi verheugd over de resultaten R.T.C. Jeruzalem internationale stad Volgende week debat over het vraagstuk: „Leger of geen leger" in Bondsdag 5e JAARGANG Nr 1763 Donderdag 8 December 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand 3.85 p. kwart, bU vooruitbetaling Advertentie» 14 et. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract eanzieniyke korting. Verantw. redacteur. J. y. Zoonen Bureau, Ridderrtraat hoek Oudegracht Tel R 2200 J97! Het debat in de Tweede Kamer Gij zljt de oorzaak van de ontbinding van hét Koninkrijk. Op het ogenblik, dat we dit artikel schrijven, zitten we midden ia dB de batten, welke in ons Parlement worden gevoerd over het wetsontwerp, waar bij eindelijk aan de Indonesiërs volledige zelfstandigheid zal worden verleend en waardoor een ..lichte" Unie met Ne derland tol stand zal komen. Het is niet prettig om over dit debat te moe ten schrijven. Een gevoel van tegenzin en afkeer bekruipt ons, als we er aan terug denken, hoe vorig jaar de Grond wetsherziening e.- is gekomen, waarin de bepalingen werden opgenomen, dat de wetten, welke ten doel hebben een wijziging te brengen in de oeroude ko loniale verhouding tussen Nederlanden Indonesië, slechts van kracht zouden zijn. indien ze in de Volksvertegenwoor diging een tweederde meerderheid be haalden. Reeds toen heeft een bepaald oppositioneel gedeel van ons volk misbruik gemaakt van de bepaling dat een wijziging in da Grondwet slechts kan worden aangenomen met een tweederde meerderheid. De uitslag van de verkiezingen was zodanig, dat de werkmeerderheid van KVP en Pv dA nog wel voldoende was voor ge woon parlementair werk, maar niet voor beslissingen, waar een tweederde meerderheid vereist werd. De moeilijkheden bij de kabinetsfor matie waren er het gevolg van. Het kabinet moest worden uitgebreid met een VVD en een CHU minister. Voor al de heer Stikker van de VVD heeft zich doen kennen als een man met een realistische blik. Het Kabinet heeft in grote eensgezindheid de overeenkomsten van de Ronde Tafelconferentie aan vaard. En nu breekt er in het Parle ment van de zijde van deze partijen een oppositie los, die menigeen nut angst vervult. Wat zal er geburen. als h»t ontwerp in de Tweede of de Eerste Kamer wordt afgestemd? We mogen er niet aan denken. Wordt hier hoog spel gespeeld met de belangen van het Nederlandse volk? Beseffen de volksvertegenwoordigers die dit spl spelen, misschien in 't geheel niet met de bedoeling om er ernst van te maken, dat zal de stemming eerst doen uitkomen, wel. dat ze niet meer de wil van het Nederlandse volk in overgrote meerderheid vertolken? Dat geldt zo goed voor de liberale aan hangers als voor de communisten, en misschien voor een belangrijk gedeelte de Christelijk Historischen. Dat is de winst van twee politionele acties en ontelbare slachtoffers, dat het volk in de eerste plaats verlangt naar een be eindiging van het conflict. Zonder slachtoffers en zonder financiële offers het is beschamend het te moeten erken nen. was de meerderheid van ons volk nog niet zover. Maar nu is het een feit, waarmee dt vertegenwoordigers rekening hebben te houden. Het volk vraagt niet meer naar poli tieke beweegredenen. Het blijken im mers maar al te veel drogredenen te zijn. Het volk wil rust en vrede. Dat weten de verschillende opposanten- in de Kamer evengoed als wie dan ook. Maar toch gaan ze door een spel te spelen van verontwaardigd doen en bezorgd doen. Een hoog spel. Want niet alleen staat een vreedzame oplos sing in Indonesië op het spel. Hier is ook in het geding het diepste wezen der democratie, dat uit politieke over w'gingen in discrediet wordt gebracht. En nog wel in het Parlement. v. Z. Eindelijk was dan in dé Tweede Ka mee het woord aan de kleine gewelde naar met de grote snor, de heer Ger brandy, die er aan herinnerde, dat het juist 7 jaar geleden was, dat de Ko nicigin haar becoemde rede uitsprak, waarvoor hij mede verantwoordelijk was. Het wangedrocht dat nu te voor schijn was gekomen uit de besprekingen Ier Ronde Tafelconferentie had echter met die beloften niets te maken. De heec Gerbrandy betoogde, dat Neder land niets had weten te redden, maar volkomen gecapituleerd had voor bui tenlandse machten. Bijna zou hij gezegd hebben het Amerikaanse en Engelse imperialisme, maar dan hij hij een wei nig plagiaat gepleegd ten koste van de heer de Groot. Zijn partijgenoot Meyertak verklaar de, dat de ontwerpovereenkomst een resultaat was van de besprekingen tus sen twee partijen, die een verschillend doel nastreefden. Nederland wilde sa menwering, Indonesia volledige souve reiniteit. De Indonesiërs hebben het volle pond gekregen, terwijl we in de samenwerking maar vertrouwen moe ten hebben. Een vertrouwen, dat hi) niet had. Vertrouwen De heer Schermerhorn, Arbeid, knoop be aan deze opmerking van de heer Meijcrink enkele wijze lessen vast. Had men dat vertrouwen maar eerder gehad doceerde hij. Was men de Indonesiërs maas eerder met vertrouwen tegemoet gekomen, dan hadden we deze rampza lige jaren niet gehad. Maar degenen, die nu de mond vol hebben met woor den als ..vertrouwen", hebben nimmer een simpele wens van de Indiërs in overweging willen nemen. Ze zijn zien de blind en horende doof geweest. Ze Op deze foto ziet u de MinLter van Buitenlandse Zaken, de- heer Stikker, ditmaal niet met Mohammed Rum onder een deken, maar onder een parapluie. Het redende een weinig op 't vliegveld. hebben geen oog gehad en ze hebben nog steeds geen oog voor het ontwa kend nationalisme in de Aziatische lan den. Ze willen de zondvloed kecen met een spekdammetje. Zij zijn het geweest, die door hun on vermogen om in grote Jijtien iets te voorzien, het hardst hebben meege werkt aan de ontbinding van het Ko ninkrijk. Er rest Nederland slechts een ding. Vertrouwen wekken en vertrouwen hebben. Communisten tegen De heer Paul de Groot, CPN, was van oordeel, dat de overeenkomst der Ronde Tafel Conferentie aan de Indo nesische volken in het geheel geen zelf standigheid gaf. maar het oude kolo niale imperialisme in zijn oude vorm maar in een nieuw kleed herstelde. Ditmaal het EngelsAmerikaanse imperialisme. Hatta en Sukarao waren niet anders dan de betaalde agenten van het fascistische Japan en het kapitaüs tische Amerika, aldus deze communis tische woordvoerder. De Indonesische communisten zouden dé strijd voortzetten tot de overwinning De Christelijk Historische heer Van de Wetering informeerde of het Unie statuut eenzijdig kon worden opgezegd. Buiten Roozendaal is Dinsdagavond 'n lesvliegtuig van de Nederlandse lucht macht neergestort. Er deden zich geluk kig geen persoonlijke ongelukken voor. De instructeur Schipper en de p'loot Van den Burg wisten zich door middel van hun parachute te redden en land den op een stuk welland in de buurt. Het toestel was totaal vertiield. Het was een Tiger Moth toestel. Onze vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, de heer Van Heuven Goedhart is benoemd tot vast rap porteur van de door de V.N. ingestel de commissie voor sociale aangelegen heden. Deze commissie heeft tot taak een onderzoek in te stellen naar de verschillende sociale problemen. Ze schenkt haar speciale aandacht aan vraagstukken van stedebouwkundige aard, die verband houden met jeugd misdadigheid. Het is een algemeen bekend feit. dat slechte woningtoestanden de oorzaak zijn van grote misdadigheid. In de nieuwe tuinsteden komt bijna geen misdadigheid voor van de aard zoals men die in de achterbuurten heeft. Terwijl in de Nederlandse Tweede Kamer de Indonesische kwestie de ge móederen warm houdt, is het zelfde het geval in de vergadering van de Ver enigde Naties. Zoals we enkele dagen geleden berichtten was in de Politieke commissie een resolutie aangenomen, waarin de resultaten van de Ronde Tafel Conferentie werden begroet met vreugde en Indonesië binnenkort de vergade ring van de Verenigde Naties zou binnen stappen. Deze motie kwam u in de Algemene vergadering ter sprake. Het is wel merkwaardig, dat deze resolutie werd weerbericht Geldig tot Donderdagavond Zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen. Nog enkele buien. Meest harde wind uit We telijke tot Zuidelijke rich ti- -'W ingediend door de zeventien landen, die aan de conferentie van New Delhi heb ben deelgenomen, die met hun neus op de gebeurtenissen in Indonesië hebben gezeten. De stemming in het Aziatische kamp ten opzichte van Nederland is dus nog al iets veranderd. Dat is echter niet het geval in het communistische kamp- De vertegenwoor diger van de Oekraine, de heer Ma noeilsky verdedigde zijn resolutie, waar in de ontbinding der Unci werd geëist, de vrijlating van gevangenen, terugtrek Jcing der Nederlandse troepen op hun Oorspronkelijke stellingen en instelling van een commissie uit de V.N. waarin alle landen zitting hebben. Indien de heer Gerbrndy de tekst van ide Oekraïner leest, zal hij zich mis schien verbaasd afvragen, of hij zich vergist. Want deze heer beweerde, dat Indonesië nog steeds volkomen onder geschikt was aan Nederland en er in feite niets was veranderd. Waar maakt die beste Gerbrandy zo'n kabaal over als dat zo is. Het debat werd uitermate fel. De lieer Van Heuven Goedhart noemde Manoeilsky een oude vechtersbaas, die wilde vechten als er niets te vechten viel en Warren Austin, die de overeen komst een monument van Nederlandse en Indonesische staatsmanskunst noem de, riep uit wel te hebben gehoopt, dat ide VN. het resultaat met eenstemmige vreugde zouden begroeten, maar dat dit nimmer te verwachten was, zolang de Kominform er behoefte aan had onrust te stoken. Niet de bevordering van de Vrede in de wereld is haar doel, aldus maar het stichten van tr overeenkomst moge deheer Austin, verwarring, w; lijk is. De resolutie van de Aziatische lan den werd angenomen. Alleen de Russen en hun aanhang stemden tegen. Het is nu aan ons parlement te tonen, dat ze ongelijk hebben gehad. NEDERLANDSE DESERTEURS Naar wij vernemen zullen Nederland se deserteurs in Indonesië, die zich in handen bevinden van de T-N.I- worden uitgeleverd. De Sint Paulusberg te Maastricht valt steeds meer ten prooi aan de honger naar cement Nu Is ook de laatste dunne bergwand verdwenen, die de afgravin gen lange tijd aan het oog onttrok. In de Vergadering der Verenigde Na ties is het besluit genomen op voorstel van Australië om van Jeruzalem en omgeving een stad te maken, die onder internationaal toezicht zal staan. Er zal een permanent internationaal be stuur worden gekozen door de V.N., terwijl er een statuut zal worden ont worpen, waarin de rechten en verplich tingen van de beheerschapsraad welke het beheer zal voeren worden omschre ven. Het gebied, dat geïnternationaliseerd zal worden, omvat Jeruzalem en enkele omliggende dorpen, waaronder Bethle hem. r- Worden Duitsers verstandig? Volgende week begint in de Duitse Bondsdag een debat over de eventuele Duitse herbewapening. Zoals men zich zal herinneren heeft de kanselier, dr. Adenauer onlangs verklaard, dat het hem wenselijk leek, dat een Duitse krijgsmacht onder Geallieerd bevel deel zou nemen* aan de verdediging van W. Europa- Een heel ander, geluid heeft nu een van de leiders van de Duitse sociaal democraten, dr. Carlo Schmid laten ho ren- Hij verklaarde van oordeel te zijn dat Duitsland in het geheel geen strijd macht moest hebben ter verdediging van West Europa noch van Oost Euro pa, daar hij meer dan genoeg had van het bloedvergieten. VAN DAG TOT DAG MET HET STOOMSCHIP „Edam zijn dertig Nederlandse boeren die een reis van enkele maanden naar Amerika gemaakt hebben weer in ons land terug gekeerd. Ze hadden een prachtige tijd achter de rug, maar een zware over tocht gehad. DE HEER VAN WALSUM, zeer bekend uit de illegaliteit, heeft om ge zondheidsredenen ontslag genomen als an de Eerste Kamer. Hij wordt a's zodanig opgevolgd door dr. Wibaut uit Amsterdam. DE CANADESE minister van defen sie, die een rondreis maakt door Europa naar men beweert alleen maar met het doel een beleefdheidsbezoek te brengen heeft ook enkele uren in ons land ver toefd. Als het maar weer niet moet kos ten. DE WERELDBURGER nummer een, Garry Davis, zal een bezoek aan Duits land brengen, daartoe uitgenodigd door een journalist. Hij is van oordeel, dat zijn aanwezigheid in Duitsland nodiger is dan in Frankrijk. Het is voor het eerst dat Davis in Duitsland is. Vanuit de lucht heeft hij het echter al meer gezien. In de oorlog heeft hij tal van steden gebombardeerd. DE STRIJD TUSSEN Kerk en staat in Tsjecho Slowakije neemt scherper vormen aan. De communisten hebben de Rooms Katholieke hiërarchie er van beschuldigd, dat ze onder leiding van het Vaticaan landverraad plegen. AARTSBISSCHOP Beran mag zich ook niet in de sympathie van de rege ring verheugen. Van hem wordt gezegd dat hij zijn rol uitsluitend speelt met de bedoeling een martelaar te worden. Nog al veel aardigheid aan. VOOR HET BIJZONDERE Hof v. Cassatie te Amsterdam werd gister de doodstraf geëist tegen Van Bree, die zich gedurende de bezetting schuldig had gemaakt aan het verraad van de Zaanse K.P., alsmede aan het uitleve ren van geallieerde piloten aan de vij and. ER IS EEN ANTWOORD versche nen op de nota die onze regering enkele maanden geleden aan de Engelse rege ring heeft gezonden in verband met de moeilijkheden welke aan onze Rijnvaart in de we worden gelegd. Men gelooft niet dat aan alle bezwaren tegemoet zal worden gekomen. HET WAS VOOR Zuid Afrika niet prettig, maar de vergadering van de Verenigde Naties trok zich van het Protest niets aan. De geruchtmakende zaak van het mishandelen van inboor lingen zal voor het Hof voor Interna tionale Justitie komen. De klacht van ds- Scott heeft dus wel succes gehad. IK BEN OOK AL niet content, ver klaarde de Russische minister van bui tenlandse zaken, die gisteren uit Ame rika naar Europa is vertrokken. Ame rika en Engeland zijn niet als oorlogs hitsers bestempeld en van een overeen komst tussen de grote vijf geen sprake. Een mislukte vergadering van de Ver enigde Naties. ER ZIJN GEEN onoverkomelijke moei Iijkheden om een vredesverdrag met Oostenrijk spoedig te sluiten, is van Amerikaanse zijde .verklaard. De groot ste kwestie is die van de betaling van e bezettingskosten, waarover de Rus sen en de Oostenrijkers nog geen over eenstemming kunnen bereiken. DE HEER FORSTER, tweede secre taris van het Marshallplan heeft gezegd dat de Amerikaanse vertegenwoordiging de vergadering naar zijn gevoelens 't volgend jaar opnieuw een crediet be schikbaar zou stellen, zelfs al zou de Europese economische eenheid nog niet tot stand zijn gekomen. Er zouden dan echter heel andere voorwaarden worden gesteld. IN SERA JE WO is het proces tegen de tien Russische onderdanen geëindigd De openbare aanklager hield een requi sitoir, waarin hij geen bepaalde eisen formuleerde. De uitspraak komt later HEDEN BEGINT het proces in So fïa tegen de voormalige leider der com munisten in Bulgarije, Kostov, die be schuldigd wordt een samenzwering te hebben gesmeed tegen Dimitrov. Helaas is Dimitrov dood, dus die kan niet ge hoord worden. Hetgeen waarschijnlijk ook niet eens nodig zou zijn geweest, daar men beweert, dat Kostov „bekend" zou hebben. VOOR DE autobezitters is het niet prettig, maar wij kunnen er niets aan doen. Ze mogen ^Zondag niet met de auto rijden, al is er dan ook een wed strijd HollandDenemarken. HONDERD gedemobiliseerde militai ren uit Indonesië hebben verlof gekre gen, om zich in Nieuw Zeeland te ves tigen. Ze zullen als boerenknechts te werk worden gesteld. EEN STAKING heerst op het ogen blik in de atoomfabrieken te Oakridge- We zouden het niet erg vinden, als er nooit meer gewerkt werd. HET NIEUWE Wereldvakverbond is gisteren officieel opgericht. Het voor lopige ledental is omstreeks 50 millioen. Het bestuur bestaat uit 20 leden, waar van 5 Europeanen- De leveringen aan Rusland Er is in Amerika een levendige ont stemming over het feit, dat in 1943 uranium aan Rusland werd geleverd. Nader wordt nog gemeld, dat ook vol ledige radar installaties naar dat land zijn gezonden. Door atoomdeskundigen is verklaard dat de uranium voorraad die in 1943 de Sovjet Unie bereikte, de moeite van 't opnoetöen niet waard is. Wij zouden de vraag willen stellen wat er voor kwaad in steekt, dat de Russen in de oorlog radarinstallaties kregen. Het was toch een gemeenschap pelijke strijd! Laten we niet vergeten, aldus de heer Schmid, dat een Duitser gekleed in een militair costume een zweepslag voor de Russen zal zijn, die hierin te eerder 'n aanleiding zouden vinden om zich be dreigd te voelen. De dreiging van een oorlog zou er maar door vergroot worden en de vei ligheid van Europa en van Duitsland er niet door bevorderd. De enige winst die Duitsland uit de laatste oorlog heeft behaald is, dat het nu geen duur militair apparaat behoeft te bekostigen. De strijd in de Bondsdag zal echter fel worden, want zowel in het Christe lijke als in het liberale kamp is men een heel andere mening toegedaan. De liberalen eisen reeds weer een Duits militair apparaat, teneinde de Duitse souvereiniteit te herstellen. Ook in de rijen der sociaal democra ten heerst nog geen volslagen eensge zindheid.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1