Een stroom van verkeer over een klein bruggetje De Onderwereld van Parijs Prijsopdrijving H.O.V. eindigde beier dan zich liei aanzien Stichting „Fonds tot behouden der Kaasmarkt Alkmaar" bijeen Maakt U niet kwaad Q ik Openbare werken hield telling van verkeer op Friesebrug Wij hebben reeds vele malen geschreven over de ontstemming, die alom in de kop van Noordholland gewekt is, to en een bedrag, bestemd voor de bouw van oen nieuwe Friesebrug, van de begroting werd afgevoerd. Vele autori teitcn richtten adressen tot Kamer en Minister; de kroon op deze strijd werd wel gezet door het raadslid de heer H olsmüller, die in een interpellatie en een motie uitdrukking gaf aan de vrees, dat het uitstel van de bouw van de Friese brug, afstel zou worden. Thans hebben de Openbare Werken Van Alkmaar de paarlen aan deze kroon gevoegd. Op 31 October en 2 Decem oer heeft men namelijk een verkeers telling gehouden, waarvan de resultaten naar wij hopen, aan de bevoegde auto rlteiten zijn toegezonden. Want deze resultaten zijn veelzeggend: de telling laat zien. dat een stroom van verkeer het bruggetje passeert Het totaal aanal voertuigen, dat over de brug gaat, overschreed beide dagen de tienduizend. Bovendien was op beide dagen de Friesebrug gedurende meer dan rijf kwartier voor het landverkeer gesloten. Fietser: leeuwenaandeel De telling van het aantal Passerende voeruigen werd gehouden tussen de 8 uur 's morgens en 5 uur des middags. In dat getal van tienduizend zijn dus niet verrekend de voertuigen die vroeg In de morgen en des avonds over de brtig kwamen. Dat het getal nog aan zienlijk zou stijgen, indien deze voertui gen meegeteld zouden worden, behoeft geen betoog- De grootste drukte blijkt te vallen op de uren tussen twaalf en twee en na vier uur. Het hoogste aantal passeer de tussen vier en vijf uur: 1406 op 31 Bijeenkomst „De Dageraad" Dl Dageraad vervolgt de reeks Zon dagmorgenbijeenkwnsten Zondag 11 Decïmbcr met een inleiding van dhr. J. Bogaard over het onderwerp: ..Vrij held en bestaanszekerheid". De bijeenkomst wordt gehouden In Valk's Lunchroom, Houttil en vangt aan om 10 uur. gexinsgebeuren ALKMAAR Geboren: GeraM J. W.. t« G. W. Kfflel en W. H Blom: Frederik G.. Iv G. C. Timmerman en M. Wokke: Gtjs berta C.. dv N. Kabel en P M van Liempt: Slmon. zv P de Vries en T Koning: lohanna AEdvPN Bakker en C Admiraal: Elisabeth M. dv J Bij post en P 'd Zijp. Gehuwd: G. Sijin en A Groen: J. van dm Heuvel en A. van WIJngaarde Voor de politierechter politierechter kwam. het was ook geen heer. maar een mannetje, U weet wel, klein, bedeesd, met sterk vreesachtige opvattingen omtrent het recht. Hat recht meed hij, op humanistisch filosofische gronden, bovenal om rede oen van practische aard. Het recht tastte het bestaansrecht van het mannetje aan, het mannetje was namclljfc niet geheel eerlijk, ei genlijk een tikje amoreel, in feite lichtelijk misdadig. Maai het recht greep het mannetje, en het recht wilde zegevieren; dit is het goed recht van het recht; het man netje betwistte dit recht en stond daar om onwillig, maar solide bewaakt voor de politierechter. „U hebtzei het recht. „Nee" zei het mannetje. „U hebt ,,'k Heb niks". „Luister", het recht gromde nadruk kelljk. „U hebt U misdragen". U hebt zich ondankbaar betoond bij de boer, U weet wel U bent liefderijk verpleegd hebt te eten gekregen en uit dank gestolen." „Gestolen", schrok het mannetje op, kennelijk gekrenkt door de onwellui dende realistische klank van dit woord speciaal In deze zaal veelbetekenend, „gestolen"? Nee. Edelachtbare, dit is de verkeerde klemtoon". Het recht negeerde het taalvrije „klem toon, doch memoreerde, zoals alleen 't recht dat kan. v'an toen en toen en dit en dat. en als climax, diefstal van een stok en diefstal van een ei. „Nou", wachtte het recht met zeker heid het Jawoord af, .nou". „Tja" overwoog het mannetje, „tja een stok ziet U da's niks, dats maar cond hout en een el, tja een ei, tja. Het mannetje zweeg wljsgering. „Tja", vond de rechter, ,een ei da's tien gulden of 5 dagen. Nog iets te zeggen?" Het mannetje slikte greep onwillekeu tig naar z'n achterzakje, „tja, Edelacht bar" nrijsopdrijving." October en 1470 op 2 November. Wij vermoeden echter, dat het tussen vijf en zes uur nog heel wat drukker is op de Friesebrug Het leeuwenaandeel van de passeren de voertuigen bestaat uit fietsen: op beide dagen bijna vijfduizend. Verder meer dan duizend personenauto's en autobusen; meer dan achthonderd vracht wagens, al dan niet met aanhangwagen Ook het aantal voetgangers lag op de twee dagen boven de tweeduizend. Lange wachttijden Uit de telling blijkt voorts, dat de automobielen na het openstellen van de brug nog gemiddeld zes minuten moeten wachten voor zij kunnen passé ren. Op de eerste dag was de brug acht tien maal gesloten. Op de tweede zes en twintig maal! En dat gedurende Dierenbescherming Sinds enige dagen ligt in het Stations gebouw een middelgrote, zwarte her dershond. Hij heeft staande oren. De eigenaar wordt verzocht zich te mel den bij de inspecteur, de heer Verwer Ter beschikking een mooie zwarte poes, alleen voor mensen zonder kin deren. Het adres van de heer Verwer is: Baanstraat. Alkmaar. Egmond aan Zee Sint Nicolaas op de O.L S. Maandag was het feest voor de le re lingen van de Openbare Lagere school te Egmond aan Zee. Om 9 uur waren alle leerlingen verzameld in de zaal van hei Verenigingsgebouw waar enige films werden vertoond. Het program ma, dat samengesteld was door de heer Jan Zijp uit Purmernd, was prima verzorgd. Het begon met een paar te kenfilms, die al direct in de smaak vie len. De dikke en de dunne ontbraken natuurlijk ook niet. Na de pauze kre gen de kinderen mooie sportopnamen te zien van schaatsenrijden, kunstrijden skiën en visvangst. Een apencircus deed de zaal schateren van het lachen. Met een tractatie in de handen ver lieten de kinderen de zaal, om des middags in de lokalen de feestelijkhe den voort te zetten. Om half twee hadden de leerlingen van de hogere klassen een erewacht gevormd voor Sint Nicolaas en zijn knecht, die een bezoek brachten aan de eerste en tweede klassen. Tot ongeveer 3 uur bleef de goede Sint bij de kleintjes, waarbij Piet voor il voor de vrolijkheid zorgde. Nadat de hoge bezoekers nog een rondgang door de andere klassen had len gemaakt, vertrokken de Sint en zijn knecht weer, nagewuifd door talrijke kinderen. DE WONINGBOUW IN 1949. Leek het aanvankelijk, dat in onze gemeente dit jaar slechts 11 woningen en bedrijfspanden zouden mogen wor den gebouwd, bij het scheiden van de markt blijkt, dat het nog wel meevalt. Doordat o.m. voor bedrijfspanden volu me beschikbaar is naast het woning bouwvolume, staat fiet thans vast, dat NOG DIT JAAR in ieder geval 20 en misschien zelfs 22 percelen :n aanbouw zulleü komen. GUNNING. De bouw ven een woonhuis met ga rage aan de Boulevard voor de heer Fenega, is opgedragen aan de firma J. Dingerdis te Alkmaar voor de som van f 15.000 Castricum GROOT KINDERFEEST De Nederl. Ver. van Forensen orga niseert voor de kinderen van leden en begunstigers een groot kinderfeest op Zaterdag 17 December a s. in het Corso theater. Het programma luidt: poppen kast. goochelaar en film. Tevens zal aan de kinderen versnaperingen worden utgedeeid. PERSONALIA Onze plaatsgenoot de heer J. Kooi man, uitvoerder bij de Ned. Heide Mij. is met ingang van 1 Jan. a-s. aange steld als opzichter 2e klasse bij het De partement Waterstaat en Wederopbouw inspectie Maastricht. Zijn standplaats wordt Venlo. GOEDGESLAAGDE WINKELWEEK De plaatselijke winkeliers hadden een winkelweek georganiseerd welke in alle opzichten goed is geslaagd. Niet min der dan 75 prijzen waren er aan ver bonden. In de zaal van hotel „de Har monie" heeft onder grote belangstelling de trekking plaats gehad. minstens drie minuten. Tot zover deze telling. Uit de gege vens, die wij overnamen, blijken twee dingen zonneklaar. Het zijn deze: De Friesebrug vervult een be langrijke functie in het bedrijfs leven van Alkmaar en omgeving. De Frie;ebrug is op stukken na niet voldoende om de stroom van „heren in het verkeer" op bevredigende wijze te verwerken. Er moet dus een andere, een betere brug komen! En de Alkmaarders reke nen erop, dat de enigszins vage belofte die burgemeester Wytema op de laatste raadsvergadering deed, namelijk, dat met de bouw van de Friesebrug mis schien in 1950 begonnen zal worden, bewaarheid wordt. Alkmaar heeft er recht opl agenda HARMONIE THEATER: Balal|o,i der dapperen, met Pierre Blanchar en Raymond Bussières. Toegang 18 jaar. VICTORA THEATER: Hollywood op zijn kop, met 3ing Crosby, Bop Ho pe e.v.a. Toegang 14 jaar Voorstellingen in deze theaters dage lijks om 9 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur Zondag 2, 4-30. 7 en 9.30 uur. Woens dagmiddag 2.30 uur. ABT: Sons of the Pioneers met Roy Rcgers. In het voorprogramma „Een schelmenstreek". Toegang 14 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zondag 2. 5 en 8 uur. CINEMA Mariandel, met Paul Hör biger. Toegang 18 jaar. Voorstellingen 8 uur. Zaterdag 7, 9.30 uur. Zondag 2. 4.30. 7 en 9 30 uur. Luctor Ponse: een uitnemend solist De Haarlemse Orkestvirenig ag. onder leiding van Toon Verhey, speelde gisteravond in het Gulden Vlies voor de gezamenlijke cultu rele verenigingen. Het programma van deze 'avond was geheel ge wijd aan de vroegmoderne compo nisten: Ravel, Debussy, Fauré en Dukas. Een goedgevulde zaal (het kon beter) bracht de kunstenaars staande dank voor een boeiende avond. Geopend is met de „Prélude a 1'après midi d'une faune" van Claude Debus sy. Dit prachtige werk, dat geschreven werd naar aanleiding van een gelijkna mig gedicht van Mallarmé, werd op charmante zij het hier en daar niet geheel muzikale wijze uitgevoerd. Vooral bij de fluit, die in dit stuic zulk een belangrijke rol speelt, haperde wel iets. Luctor Ponse trad vervolgens als so list naar voren met de Ballade voor plano en orkest van Fauré. Deze pia nist bleek op bijkans meesterlijke wijze Heer Hugowaard Eindelijk thuis Dinsdag is onze plaatsgenoot Dirk Deken thuis gekomen, 's Avonds om half acht ongeveer kwam hij aan. met luid gejuich ontvangen. Een prima ver lichting zorgde er voor, dat iedere be langstellende het oude bekende gezicht aanschouwen kon- Het gehele dorp was reeds de gehele dag in vlaggen getooid. Woensdagavond bracht „Hou en Trouw" een serenade- Het huis stond vol met bloemenmanden en gelukwen sen. Niet in het minst is ook onze plaatselijke voetbalclub Hugo Boys blij met zijn thuiskomst. Het zal in de a-s- wedstrijden een belangrijke versterking betekenen in de gelederen van de boys. Vanaf deze plaats ons hartelijk, welkom thuis. Wal voor het grijpen lag Gevonden: grijze molt. deken; Engel se sleutel; 1 paar gele wollen handsch-; zwarte regenpijp; 1 blauw kinderjasje; 1 zijden halsdoek; 1 leren portemonnaie 1 bootje, 1 bruin leren rijwieltas met inhoud; 1 blauw wollen halsdoek. Verloren: 3 balen aardappelen (bl. Eigenh.): deurtje van dumpauto; kin derwantje (blauw met rood); vulpen met gouden pen); blauwe wollen want met grijze strepen. Voor al deze zaken worden inlichtingen verstrekt aan het Groepsbureau van de Rijks politie. Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer J. Groot jes, Stationsweg, slaagde dezer dagen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen scheikunde. Onze felicitaties. Propaganda avond Het voornemen om Vrijdagavond, 16 Dec. a-s- in het lokaal van café Evers een gecombineerde propaganda avond te organiseren, ter toelichting van het moderne Witte Kruiswerk en 't werk onder de blinden, verricht door de Ne deriandse Blindenbond, neemt steeds vastere vormen aan. Door samenwer - king van beie organisaties is het moge lijk gebleken een interessant program ma vast te stellen, zodat het doorbren gen van die avond ln het lokaal bij Evers zeker niet vertoren uren zullen zijn. Demping Er is dezer dagen een aanvang ge maakt met het dempen van de sloot aan de Basserweg. zijn vak te beheersen: volmaakt van techiii:k en opvatting werd dit gevoe lige en intieme werk uitgevoerd. Het contact tussen pianist en orkest werd echter enige malen verstoord. De Vals-'s Nobles et Sentimentales van Ravel werden oorspronkelijk voor klavier geschreven, üp latere leeftijd toen de muzikale vindingskracht van de m-ester begon te tanen, heeft hij het werk georchesfeerd het was trouwens niet het enige werk, waarin hij zijn occhestreerwoede de vrije teu g l liet. Eu hoe heeft hij het bewerkt. Fonkelend als smaragd met vele nieu we en geraffineerde vondsten, die het tof 'n voorbeeld van moderne orchestra de maakten. Geraffineerd was de uitvoering van dit werk echter niet. Het scheen, dat rIGV niet berekend was voor een der gelijk werk, want de origineelste vond sten gingen verloren in deze uitvoe ring. Na de pauze stond het musiceren op aanmerkelijk hoger peil. Luctor Ponse speelde de Fantasie voor piano en or kest van Debussy, een der vroegste werken van de meester. Ea de uitvoe ring hiervau werd een succes. Vol gloed speelde het orkest en de solist wist de goede indruk, die hij gemaakt had vol ledig te handhaven, ja zelfs te verbete ren. Met het sytnphonisch gedicht over de toverleerling „L'apprenti sorcier" v. Paul Dukas werd het concert besloten Ook hierin liet het orkest zich van zijn bes<e zijde zien. Het samenspel was volmaakt te noemen. De kundige dL-ectie van Toon Verhey liet niet na vruchtbare resultaten af te werpen. Zodat al bij al dit concert wel geslaagd mag heten. P. de C. DE KNAPPE ARLETTE EN JOSE DE SPANJAARD ZIJN GEGREPEN LEONTINE EN HAAR] LUITENANT.... TV AD AT de Parijse politie op merkelijke successen had ge boekt in haai- strijd tegen de gang sters, hebben de laatsten weer eens van zich afgebeten door onder de rook van 'n politiebureau een slag te slaan van 5.000.000 frs. Vier tot de tanden gewapende en gemas kerde bandieten wandelden op klaarlichte dag het hotel Plaza Athenee binnen, een der meest luxueuze hotels, gelegen aan de sjieke Avenue Montaigne. Ze wis ten de weg: ze liepen zonder vra gen of dralen naar het kantoor, waar juist twee kantoorklerken de francs zaten te tellen. Het drama was in 2 minuten voorbij. Twee der gangsters hielden het perso neel met mitrailleurs in bedwang en de andere twee verzamelden het geld. Daarna vertrokken ze in een nieuwe Citroën, die door nummer vyf werd bestuurd en... die men geparkeerd had vlak voor een politiebureau. Alles ging zo v.ug in zijn werk, dat de wagen weer uit het gezicht was verdwe nen voor men op de goede ge dachte kwam de politie te waar schuwen. De bandieten waren uit stekend op de hoogte van de gang van zaken in Plaza Athenee, het geen voor de politie een aanwij zing kan zijn. Dit is niet de enige roofoverval der laatste dagen. Overvallen, diefstallen en andere misdaden gebeuren nog met de i'egelmaat van een klok. De tijd, dat de Fran se krantenlezer echter avond op avond in zijn blad smakelijk op gediste verhalen kon lezen over de „heldendaden" van het gang- sterdom, die nu eens hier dan weer daar een millioenenslag sloegen, hetgeen aanleiding gaf tot spot prenten in de pers en luide cri- tiek op de politie, is voorbij. De grootscheepse zuiveringsactie, waarbij men heel Parijs grondig uitkamde men is er nog niet mee klaar sorteerde eclatante successen, waarvoor men de groot ste bewondering moet hebben. De eerste rake tegenzet was de arres tatie van Rane met de Wandel stok. Daarna zaten de overvalwa gens dag in dag uit vol met ge boeide leden van de onderwereld. Zo werden totaal gedurende de eerste elf dagen van November niet minder dan 414 gangsters ge arresteerd; van 20 October tot en met 31 October waren er al bijna 500 naar de gevangenis gebracht. Bovendien is ook de tweede helft van November zeer succesvol ge weest. Men arresteerde dezer da gen bijv. Jose de Spanjaard, die schuldig is aan de bankoverval in Noisy le Grand, de roofoverval in de Comptoir d'Escompte van Cha- renton, die hem een slordige 3.000.000 francs opbracht en de geslaagde aanval op de postwagen van Evreux, waardoor hij 2.000.000 francs rijker werd. Talrijke mede werkers zaten al achter slot en grendel. Vermoedelijk is nu deze afdeling van de Parijse onderwe reld volledig geliquideerd. Het bestuur van de Stichting „Fonds tot behoud der Kaasmarkt Alkmaar" vergaderde Dinsdagmiddag in het Waaggebouw onder voorzitterschap van de heer G. Grondsma. Van de heer mr. J. P. Bosman was bericht Ingekomen, dat hij om gezond heidsredenen voor het bestuurslid maatschap bedankte. De voorzitter bracht hierbij in her innering welk voortreffelijk werk de heer Bosman als een der oprichters en vele jaren voorzitter van de Stichting voor het behoud der kaasmarkt ook in verband met het vreemdelingenver keer heeft gedaan en bracht hem daarvoor 'n woord van hartelijke dank- In de vacature Bó.man werd de heer J J. Dinkelberg, voorzitter der Fede ratie van de V.V.V.; tot bestuurslid benoemd. Uit de discussies bleek, dat de door onderscheidene bestuursleden in het bij zonder de heren Ir. Kranen en Voort huysen, gehouden besprekingen met diverse autoriteiten op zuivelgebied, nog niet tot het resultaat geleid hebben, dat men er zeker van kan zijn, dat de voor de instandhouding der kaasmarkt beno digde gelden ook voor 1950 aanwezig zullen zijn. Men betwijfelde of opnieuw op een subsidie van het bedrijfschap Zuivel kan worden gerekend, óf dat deze zo groot zal zijn. dat daaruit alle kosten kunnen worden bestreden. Van de zijde der gemeente, die jaarlijks reeds ruim f 15000.aan de instandhouding van de markt spendeert, kan geen ver dere financiële medewerking worden verlangd. Vast staat dat verschillende bronnen zullen moeten worden aange boord en dat ook de middenstand die bij het behoud der kaasmarkt een der voornaamste belanghebbenden is een groter financieel offer zal. moeten bren gen dan tot dusver het geval was. Men bedenke daarbij, dat als het de midden stand goe gaat ook vele grote en kleine bedrijven daarvan Indirect zullen profl teren. Het bestuurslid, de heer Keysper. be loofde als voorzitter ^an de contactcom missie de middenstandersopnieuw van noodzakelijkheid van financiële me dewerking te zullen overtuigen- De heer Tj. N. Adema, die als secre taris had willen aftreden, verklaarde zich op algemeen verzoek bereid deze functie nog enige tijd te vervullen. Het bestuur nam dankbaar kennis van het feit, dat een deel van de op brengst van de verkoop der beschuitjes met kaas in het Waaggebouw, door de betrokken commissie aan de Stichting was afgestaan. De knappe Leontine Bobl, die door haar medewerken „de knappe Arlette" werd genoemd en die gespecialiseerd was in de textiel, zit thans met haar luitenant Pierre Mariola, die pas 22 jaar telt ook veilig opgeborgen. Enige medewer kers van deze Arlette zijn even eens gegrepen. Textiel is in Frankrijk nog] steeds veel geld waard. Vandaal» was Arlette haar carrière begoa-l nen als warenhuisratje. Ze peins de er evenwel „zaken te gaan doen" in het groot. Dat heeft z® thans een half jaar lang gedaan. Met vrouwelijke listigheid wist z® uit te vissen wanneer vrachtwa gens vol textiel een moment onbe heerd stonden. Ze zorgde dan dat! Mariola in haar nabijheid was en' terwijl zij met de niets vermoe dende chauffeur van de vracht wagen een aperitifje dronk, reed: Mariola de vrachtwagen weg. Hij borg de kostbare lading veilig op en liet in een ander stadsdeel d« wagen onbeheerd staan. Men heeft dit spelletje zes maand®n g®4 speeld en de totale winst wordt) geschat op een kleine 100.000.00 fr.j Ondanks de kraak van Woens-; dag neemt de criminaliteit in Pa-, rijs zienderogen af voorzover heb „grote zaken" betreft. Daaruit; blijkt wel, dat het politie-offensiefj vruchten begint af te werpemj Doch men is nog allerminst tevre-i den. Vandaar dat de strijd op allei fronten in volle hevigheid wordt) voortgezet. Een goed geoefend enj moedig legertje manschappen, be-| staande uit vijftien commissaris-I sen en ongeveer vierhonderd spe cialisten. geholpen door enig® duizenden agenten, werkt dag enj nacht. Ze dansen onopvallend tus-j sen de Parijse gangsters in beken-' de nachtgelegenheden, schaduwen! de gangen der verdachten, slente-; ren soms rond Metro-ingangen omj dan plotseling weer tot actie over te gaan. Voor men weet wat etf gebeurt, is er een cordon rond eenj bepaald woningblok gelegd. Da straten zijn versperd. Met sten- guns op scherp dringt men binnen) en even later raast de politieauto! over de Parijse boulevards, weer! met buit! h„jf"«,ctMne d*fect ij!i 'Wa"re" W'J direct KANTOORMACHINEHANDEl REPARATIE - INRICHTING .DE LICHTE TOETS' JGvdVEEQ - ALKMAAR PEGUUEfiSlAAN 20 TEL 4551 ("ïoa) DE NEDERLANDSE KOOPVAARDIJVLOOT WEER OP VOOR-OORLOGS PEIL Uit bovenstaande statistiek blijkt duidelijk, dat onze koopvaardijvloot ia enkele jaren zich prachtig hersteld He eft van de slagen, die haar ia de ooe log werden toegebracht. We hebben het vooroorlogse tonnage al weer overschreden. Alleen de tankers bliiven nog iets ten achter. v

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2