Ikmaaidei HISTORISCHE NACHT IN HET PARLEMENT Regering behaalt overwinning NIEUWS V.V.D. geeft oppositie op C.H.U. stemde verdeeld „De overwinning der oppositie zou een zee van ellende over ons volk brengen..." Kostov voor rechters zijn Het loopt ten einde Zetel in Brussel Daar was het wachten op Een dure grap Quo Vadis domine Ongewenste vreemdelingen baba 5e JAARGANG Nr. 1764 Vrijdag 9 December 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaar der"; Exploitatie N V Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart. bU vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familieberich ten 18 ct Bij contract aai^zlenlijke korting. Veraatw. redacteur, J. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudearacht Tel IC 2200 3971 In een historische zitting van het Parlement is na vier en dertig uur debatteren de beslissing gevallen. On er doodse stilte las de griffier de namen van de leden van de Tweede Kamer af. Aan het einde bleek t e regering ruimschoots de vereiste meer derheid te hebben behaald. Voor het ontwerp st mden de vol tallige fracties van de K.V.P., de P.v.d.A., de V.V.D. en de navolgende leden van de C.H.U.Tilanus, Kikkert, Van de Wete ring en jonkvrouwe Witte Waal v. Stoetewegen Tegen de voltallige fracties van Antirevolutionnairen, Communis tische Partij en 'St. Geref., alsmede vijf Christelijk Historischen en de heer Weiter. Daarvoor had de Kamer een zitting van meer dan twaalf uur achter de rug, waarvan wij het volgende resume geven: Na de rede van Minister VAN MAARSSEVEEN werden nog meerdere zware stukken in stelling gebracht om •<ic oppositie murw te beuken. Daar was In de eerste plaats Minister STIK KER, die zich speciaal tot zijn partij genoot Oud wendde en hem met nadruk verzekerde, dgt Nederland op interna Beslissing gevallen Het artikel, dat »e gisteren schreven en waarboven we hoog spel met een vraagteken schreven, is niet misplaatst geweest. In de Tweede Kamer ,s de beslissing gevallen. De oppositie heelt geen voet bi) stuk durven houden. We zouden niet willen zeggen, dat ze over tuigd zijn door de voortreftelgke rede voering van de heer Maarseveen. Inte gendeel. We zijn er van overtuigd, dot dit niet zo is. Want hoe voortreffeli)k deze rede ook was, ze bevatte niets, du' niet reeds wekenlang uit en ter na door anderen dan de minister was 9e bldfen de oppositie voo. rede vatbaar was geweest, had re deze «raumesvter, w~!ke o.a door professor Sche.merhohl maanden geleden naar voren waren gt bracht, reeds veel eerder als juist kun „en nanvaarden. Ze heek dat niet ge daan. De oppositie heelt luist zo als we gisteren veronderstelden, een boos gezicht gezet, heeft vofk en regering in ongerustheid gelaten om, toen het ,r op aankwam, zich op de borst .e .laan en te verklaren, dat ze zich van haar vcrantwoordeli|kheid ten opzichte van het Nederlandse volk bewust was. We hebben weinig bewondering voor deze geste, al hebben we oog voor de interne moeilijkheden, waarmede som mige partijen te kampen hebben gehad. Maar nog Is niet alle gevaar geweken. Nog moet er een versperring genomen worden hl de vorm van de Eerste Ka met waar de mogelijkheid nog met uit gesloten is. da. een onaangename ver rassing ods bedreigt. Tenzij bet spel zo ver is doorgevoerd I dat ook daar de comcdie der oppost.ie tot In de perfectie wordt opgevoerd. We zullen daar nog enkele dagen in spanning op moeten wachten. Mocb de stemming daar ongunstig i voor de regering, dan zullen g moeilijkheden ontstaan voor de regering maar in iet mindere mate voor de be trokken politieke partijen. Voor de VVD. voor de Chnstclgke Unie en misschien ook voor de CPN. Want indien de beslissing verkeerd ,ou uitvallen, is ook zij daarvoor ten volle verantwoordelijk. Want niet jeën de VVD en de Christelijk H.stort schen nemen in dit gevecht of schijn gevecht een sleutelpositie in. deze twee partijen een lijn hadden g nokken, of in de Eerste Kamer nog zullen trekken, zijn het de communisten die de sleutelpositie bezetten en die de volle verantwoordelijkheid moeten dra gen voor de verdere ontwikkeling >a Nederland en Indonesië. Het schijnt ons noodzakelijk de dm „en :o scherp tc. stellen. Een lede heeft het volste recht om over de over „„Ls. ter Ronde Tafel Conferent, ,e denken zo als hij wil. Als zodanig hebben we de mering der communisten te respecteren. Ze houden tenmmste voet bij stuk. Maar tewns moet volkomen duidelijk worden gemaakt dat indien he, in de Eerste Kamer al „09 mis mocht gaan. zij daarvoor de volle verantwoordelijkheid dragen. Indien tengevolge van de verwerping in dc Eerste Kamer bloed mocht vloei en. dan komt dit mede voor rekening van hen. die om welke reden ook aan een constructieve oplossing niet heb ben willen meedoen, en die naar onze overtuiging geheel handelen tegen de w.1 van de kiezers, die hen hebben af gevaardigd. Wa.it die kiezers wtlVen zeker geen oorlog in Indonesië. 1 tionaal tecrein zou hebben afgedaan, indien de Indonesische kwestie niet tot een bevredigende oplossing zou zijn ge bracht. Wapengeweld zou ons niets hebben ge bracht dan ellende en verachting. In het internationale leven waren we af geschreven geweest. En thans kunnen we gezamenlijk met Indonesië een nieu we rol In de wereld gaan spelen. Accoord zei minister GOTZEN, die na de he*r Stikken aan het woord kwam. We hebben wel twee milliard gulden aan schuld moeten laten vallen, maar daar staat tegenover, dat de R TC overeenkomst ons op economisch gobied prachtige perspectieven biedt. Er zijn nieuwe welvaartsbronnen aan geboord, die rijkelijk zullen vloeien. Dat is volkomen juist, vulde minister JOEKES aan, maar dan mag het ook niet zo zijn. d t de ambtenaren de vrije keus hebben om maar uit Indonesië weg te gaan en naar verkiezing wachtgeld te nemen. Ze moeten op hun post blij ven teneinde te voorkomen, dat er een ontwricht apparaat ontstaa. Gedenk uw doden, was het motief van de laatste spreker, die aan het woord kwam, de heer SCHOKKING. Hij maakte diepe indruk op de Kamer en het was doodstil op alle banken. Misschien dat zelfs de opposanten be dachten, dat het in hun hand lag om vrede of oorlog te veroorzaken. Was het te verwonderen, dat de Ka mer na deze zware artillerie behoefte had om een poosje in retraite te gaan? De heren gingen in de koffiekamer, hielden besprekingen, zonderden zich met hun fractiegenoten af. De vergade ring werd verdaagd tot zeven uur en het zou nog veel later worden voor de beslissing zou vallen. Het zou zejfs ver na middernacht worden, eer men ging stemmen. Maar reeds geruime tijd daarvoor was aan de spanning een eind gekomen, toen de heren Oud en Tilanus in tweede instantie kwamen verklaren, dat ze met enkele hunner fractiegenoten voor de regeringsvoorstellen zouden stemmen. Nadat de heer Romme de hea: Ger brandy 'n heftige afstraffing had gege ven, ging de belangstelling van de Ka mer vooral uit naar dc leiders van V VD en CHU. De heer Tilanus had nog steeds be zwaren, maar verklaarde wijselijk, dat het niet aanging de dode' letter van de Grondwet toe te passen en daar door de levende geest van de Grond wet. die in de richting vap dezelfstao digheid van Indonesië gaat, geweld aan te doen. Ut opportuniteitsoverweginge-' zouden hij en enkele van zijn politieke vrienden voorstemmen, teneinde Neder land en Indonesië voor een ramp tc behoeden. De heer Oud retireerde op een sief lijke wijze en verklaarde, dat de heer1 i Stikker hem overtuigd had, dat in ver Sand met de internationale- problemen tegenstemmen niet verantwoord was. Dat was het belangrijkste in deze nachtelijke zitting. Natuurlijk was het geen de heren Romme, Schouten en v. d. Goes Naters zeiden niet onbelangrijk maar wat zij zeiden bracht in de poli tieke situatie van het oge-blik geen verandering. Het st-ndpunt van hun partijen was bekend. En toen volgde dan eindelijk de stem ming en toen eindelijk de griffier de stemmen had geteld, bleek, dat de rege ring met 71 tegen 29 de overwinning had behaald en zich kan voorbereiden op het nemen van de volgende hinder nis. Even later seinden de telegraaftoe stellen het heugelijke nieuws over de gehele wereld. Direct na de zitting, waarin nog een amendement van de heer Oud betreffen de de toepassing van het zelfbeschik kiagsrzcht was aangenomen en een an der verworpen, spraken de partijleiders Romme, van der Goes van Naters, Ti lanus en Oud via de radio tot Indone sië. Minister van Maarsseveen: In een magistrale rede heeft de Minister van Overzeese gebiedsdelen gis teren het wetsontwerp voortvloeiende uit de overeenkomsten ter R-T-C. ver dedigd. Hij verweet de oppositie, dat ze zich slechts liet leiden door gevoelens. Door die enghartigheid van blik heeft ze niets anders gedaan dan verwarring stichten. Verwarring in Nederland, maar tevens verwarring in Indonesië. Want ook de Indonesiërs hebben hun gevoelens, die we hebben te ontzien. Indien de oppositie meent, dat ze kan kiezen tussen twee dingen: Een over eenkomst nu, of later, dan vergist ze zich. Ze kan de overeenkomst nu afwil zen. maar ze vindt er een „nooit meer'' voor- terug.' Er valt niet aan te denken dat nieuwe regering betere voorwaarden zal kunnen scheppen. De grondslag voo^ onderhandelingen zou zijn weggenomen- Indien de oppositie zou zegevieren zou ze een zee van ellende over het Nederlandse volk storten. Ontzaglijk veel bloed zou worden vergoten en ze zou een niet te overwinnen tegenzin ontmoeten bij de Indonesiërs, maar even zeer bij het Nederlandse volk, om niet te spreken over de internationale weet standen. Het streven der regering is geweest een eerlijke samenwerking tussen de beide volken, waarbij van geen over heersing sprake mag zijn. De Minister ontkende dat de over eenkomst in strijd zou zijn met de Grond wet Integendeel heeft ze zich steeds zo veel mogelijk gehouden aan de be palingen van deze wet. Indien het ech ter de bedoeling zou zijn geweest aan alles vast te houden als aan een star dogma, zouden onderhandelingen geen zin hebben gehad. Ook de KLM zorgde voor een verras sing voor haar passagiers op Sinterklaas dag. Ze werden getracteerd op boter letter, marsepain en gevulde speculaas. De banketbakkers vn Schiphol hadden het natuurlijk heel druk, maar vonden toch nog wel even tijd om een stewar des te laten proeven. ongeregelde benden waren, maar hij had voldoende vertrouwen in de T.N-l dat ze deze zo overwinnen. Heb vertrouwen in de mogelijkheden van deze nieuwe samenwerking, die gij het best kunt bevorderen door met de grootst mogelijke meerderheid achter de regering te gaan staan, aldus eindigde de Minister zijn rede. Mr. J, H vso Maarreveen heeft de oppositie in de Tweede Kamer een gevoelige les toegediend. Laat de oppositie wel bedenken, ver volgde de Minister zijn rede, dat een overwinning van haar standpunt zou betekenen, dat Indonesië binnen de kortst mogelijke tijd in de armen van het communisme zou worden gedreven. Wat de minderheden aangaat, deze zullen in een vrije volksstemming moe ten uitmaken, onder toezicht van de Unci wat ze willen. De Minister bestreed de veronderstel ling dat door het wegtrekken der Ne derlanders een chaos zou ontstaan. De berichten die hij had ontvangen wezen er op. dat er nog wel enkele VAN DAG TOT DAG IN DEN HAAG heeft prinses Wilhel mina een schilderijencollectie ten toon gesteld. Kunstcritici noemen het goed werk, waarin een stil en overgegeven beleven Is te zien, van wat de maakster moet hebben gevoeld. DE BELGISCHE en de Nederlandse ministers van Landbouw hebben bespre kingen met elkaar gevoerd over de mo gelijkheid van export van boter naar België. DE FRANSE hoge commissaris voor bezet Duitsland zal eens met de heer Adenauer gaan praten. Poncet heeft met belangstelling kennis genomen van Adenauer's verklaring van Duitse solda ten onder Geallieerd bevel. HET MOET NU maar eens uit zijn met de staat van oorlog tussen Duits land enerzijds en Frankrijk. Engeland en Amerika anderzijds, Is de gedachte van Dean Acheson. Hij voelt er voor om die staat te beëindigen. Hetgeen ech ter nog geen vredesverdrag betekent. DE LAATSTE STAAT van herstelbe talingen door Duitsland vermeldt acht tien landen. Rusland is er niet bij. De Russen schijnen nog een schuld te heb ben van 90 millioen, terwijl ze maar z. millioen hebben afgedragen. HET KERKELIJK huwelijk in Tsjecho Slowakije zal in het vervolg niet meer als rechtsgeldig worden erkend. Men mag nog wel in de kerk trouwen, maar dan eerst naar het stadhuis. Dat wordt dus juist zo als in Nederland. NOORWEGEN IS erg gebrand op nau were economische samenwerking met Engeland en de volgende week zullen dan ook besprekingen plaats hebben, waar ook de Zweden bij zullen zijn. In Kopenhagen is men niet zo happig- Daar wil men zich eerst eens nader be raden. DE GEZONDHEIDSTOESTAND in Bulgarije is bepaald zeer gunstig. De Bulgaren hebben ten minste bedankt voor de door de V.N. ingestelde Ge zondheldsraad. Vorig jaar heeft Rus land het voorbeeld gegeven door uit te treden. Sedertdien trekken ajle Oost Europese landen er uit. DE BEKENDE Tsjechische communist en journalist Nory, die gedurende de oorlog aan het hoofd stond van een Tsjechische krant in Engeland heeft ont slag moeten nemen als lid van het Tsje chische parlement. De oorzaak is niet bekend. '2N GROTE MOND heeft de Mini ter van Economische Zaken van West Duitsland opgehaald. Hij zei dat Duits land niet zou berusten in wat hij noem de de Poolse annexaties. VIJFHONDERD mannen van de Rijks politie zullen in het komende jaar af vloeien. Voor hen misschien minder prettig, maar ze kunnen zich troosten: Met hun belangen zal rekening worden gehouden. DE MOELIJKHEDEN voor de arbei ders, die aan de Frans Belgische grens wonen en die waren ontstaan door de devaluatie, zijn opgelost. De werkge vers en de Staat zullen aan de arbei ders, die er nadeel van ondervinden, ieder een bepaald bedrag betalen. i KNVB 60 jaar De Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond, beter bekend als de KNVB heeft gisteren zijn 60 jarig bestaan herdacht. Oorspronkelijk begonnen met 9 ver enigingen en nog geen duizend leden is de Bond nu uitgegroeid tot een organi satie van meer dan 500-000 leden. Twee verenigingen die haar hebben helpen oprichten bestaan thans nog. Het zijn H.V.V. uit Den Haag en H.F-C. uit Haarlem. De enig nog in leven zijnde oprichter, tevens jaren lang voorzitter van de Bond. is de heer Pim Muiier, een van de meest vooraanstaande sport figuren die ons land ooit heeft gehad. Op de graven van de ^KNVB leden die in de oorlog gevallen zijn, wedden kransen gelegd. De vergadering van de Verenigde Na :ies loopt ten einde. Verschillende bui tenlandse vertegenwoordigers spoedden zich in de afgelopen dagen naar huis cn laten het nu aan hun plaatsvecvan gers over om de laatste beslissingen te nemen. Waarchijnlijk wordt begin vol gende week de slotzzting gehouden. In de vergadering van de Politieke commissie werd met 42 tegen 5 stem men een resolutie aangenomen, waarin de VN haar leden aanbeveelt, zich niet in China's binnenlandse aangele genheden te mengen. De Sowjetlanden stemden tegen. Gisteren is in Sofia het proces tegen Kostov en tien andere medebeklaagden die allen leidende functies hadden in de Bulgaarse communistische partij, be gonnen. De openbare aanklager las de akte van beschuldiging voor, waarin stond, dat de beklaagden een samenzwering hadden gesmeed om Dimitrov te ver moorden, dat ze in Joego Slavia Tito aan de macht hadden geholpen, dat ze inlichtingen hadden verstrekt aan de Britse spionnagedienst" en dat ze samen gespannen hadden om de wettige Bul gaarse regering omver te werpen. Na de voorlezing van de zeer uit voerige acte raadde de aanklager de beklaagden aan, te bekenen. daar hier door met de strafmaat zeker rek-ening zou worden gehouden. Misschien be stond zelfs de mogelijkheid, dat ze de kogel zouden krijgen in plaats van de strop. Men is het in Londen op het congres van het nieuwe wereldvakverbond eens geworden over de plaats, waar de zetel van het bureau gevestigd zal zijn. Als compromis tussen Amerikanen en En gelsen, die het niet eens konden wor den over Londen of Parijs, heeft men nu Brussel maar gekozen. Tot algemeen secretaris werd gekozen onze landge noot Oldebroek, thans secretaris gene raai van de Internationale Transportar beiders Federatie. Als voorzitter treedt de Belg Finet op. Verder heeft-in het dagelijks bestuur nog zitting de beken de Fransman Leon Jouhaux. In een toespraak van de nieuw be noemde secretaris zei deze o.m.. dat hij er op vertrouwde, dat het aan het nieuwe verbond zou gelukken goed werk te doen voor de arbeiders over de gehele aarde, omdat in het verbond belichaamd zijn de wijsheid van het Oosten, de beschaving van Europa en de energie van het Westen. De minister van buitenlandse zaken van Israël, Mosje Sjertok heeft naar aanleiding van het voornemen van de Verenigde Naties om Jeruzalem tot een ifernationale stad te maken, heftig pe protesteerd en gezegd, dat dit besluit in de Verenigde Naties dt grootste crisis zou oproepen, die ze ooit hadden ge kend. Hij was desnoods bereid het Ne derlandsZweedse voorstel in overwe ging te nemen, dat een eigen bestuurs apparaat wil onder internationaal toe zicht De internationalisatie van Jeruzalem, zoals de politieke commissie der Ver enigde Naties besloot voor te steilen aan de Algemene Vergadering, ons be richt van gisteren dat deze zouden heb ben besloten tot internationalisatie was voorbarig, daar hierover eerst heden zal worden gestemd, zal naar de begrotings ccmmissie van de Verenigde Naties heeft berekend jaarlijks minstens acht .nillioeu dollar kosten. De afgevaardigde van Israël noemde dit bedrag veel te laag en was van oordeel, dat het min stens twintig millioen zou worden. Zelfs als dit laatste cijfer juist is, wil het ons toeschijnen, dat het niet te duur is, in dien we er maar van verzekerd zijn, dat de rust in dat deel van de wereld er door verzekerd is. Waarheen heer? Ja, dat zullen de 10 gezinnen te Wierden, waarover we on langs een foto publiceerden, zich zelf ook wel afvragen. Ze hebben zich met een verzoekschrift tot de Minister ge wend, maar ze kregen nul op het re quest. Het kamp, waarin ze waren on dergebracht zal worden gebruikt om er debiele gevangenen in onder te brengen De burgemeester van Wierden zit ook met het geval. Hij heeft verklaard er onmogelijk m te zullen slagen, voor deze tien gezinnen een woning te vin den. Misschien is er in een of andere grote villa in onze schone duinstreek nog een weinig ruimte, waar deze men sen hun moede hoofd kunnen nederleg gen. De Joegoslaviërs, die nog maar, enke le maanden geleden in de Oostelijke zone van Berlijn graag geziene gasten waren, zijn plotseling gedegradeerd tot ongewenste vreemdelingen. Ze hebben van de commandant in de Oostelijke zone bericht gekregen, dat ze daar niet meer zullen worden toegelaten. Veel - effect sorteert deze maatregel echter niet, daar de gebouwen v. d. Joegoslavl sche militaire missie in de Westelijke sector van Berlijn zijn gelegen en de he ren dus rustig op hun post kunnen blij ven. weerbericht GELDIG TOT HEDENAVOND HAGELBUIEN. Over het algemeen veel bewolking. Matige wind tussen West en Zuid. Waarschijnlijk enige regen of hagel buien. Kouder.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1