Honderd vijf en twintig jaar Noord-Hollands Kanaal De slaqader van onze provincie Propaganda-bijeenkomst van de Omroepvereniging de VARA De dure vis en nog wat Schagen In tijden van technische armoede en sociale ellende schiepen onze voorouders Noord- Hollands belangrijkste waterweg Het Noordhollands Kanaal jubileert. Honderd vijf en twintig jaar heeft deze waterweg, wel de bekendste uit ons gewest, de mensheid onschatbare diensten bewezen. Oost Indiëvaarders vonden er hun weg door naar Amsterdam, de binnenvaart kon de onstuimige Zuiderzee ontwijken, om via bloeiende pro vinciePlaatsen, de tocht AmsterdamDen Helder te volbrengen. De land bouw profiteerde van deze waterweg om het eeuwige probleem van het water zowel negatief als positief, beter te kunnen bestrijden. Het Noordhollands Ka naai, toonbeeld van waterbouwtechnische durf cn economisch vooruitzien, is een begrip in onze provincie geworden dat welvaartscheppende associaties op roept, dat tevens de ondernemingsgeest onzer voorouders accentueert en de hechte band Nederlandwater op veelzijdige wijze onderstreept. Een stoutmoedig plan In 1818, juist na de rampspoedige Franse jaren, toen Nederland opnieuw trachtte een plaats onder de zon te ver overen, temidden van armoede en ver val. begonnen In Alkmaarse hoofden plannen te rijpen voor de aanleg van een kanaal dat Amsterdam met Den Helder moest verbinden. Een kanaal, dat, gebruik makend van de natuurlijke hulpmiddelen als meren, vaarten en stadsgrachten. Alkmaar mede tot her nleuwde bloei zou moeten brengen. Het was een voor die dagen zeer grote waterbouwkundige opgave. Zo goed als onze grootvaders bij de aanleg van het Noordzeekanaal zelfs vreesden dat Nederland zou onderlopen, zo vrees den de toenmalige „voorzichtigen" zo wel de materiële consequenties als de practlsche moeilijkheden. Maar de burgemeesteren van Alk maar, destijds kende men nog niet het college van B en W, drie in ge tal, wlrten sympathie voor het stout moedige plan te verwerven. Op 10 Oc tober 1818 deelde burgemeester Ver schuur in de raad van Alkmaar mede dat de inspecteur generaal van de Wa terstaat. Jan Blanken Jzn. met burge meesteren dagelijks had geconfereerd „over het aanleggen van het nieuwe kanaal van Amsterdam naar het Nieu w* Diep, loopende door deze stad. en de hoogste waarschijnlijkheid, dat het zelve binnen korten tijd zoude worden geëfectueerd en daargcsteld. Burgemees teren Inviteerende, om toch vroegtijdig bedacht te willen zijn op het diep hou den hunner wateren en zelfs hier en daar op behoorlijke diepte te brengen' De burgemeester kon verder nog mededelen dat het Noorderkwartier (waartoe Noordholland behoorde) en het Rijk bijzonder veel goeds van het Kanaal verwachtten. Besloten werd maar vast een post op de begroting uit te trekken, doch.... Gedeputeerde Staten schrapten deze uit gave omdat zij „officieel geen kennis droegen, noch van het aanleggen van het nieuwe kanaal tusschen Amsterdam en Nieuwe Diep, noch van de richting, welke het kanaal eventueel zal hebben". In deze simpele afwijzing school een addertje onder het gras. Alkmaars be stuurderen wen ten n.1. terecht dat het Kanaal door de stad zou lopen, daar dit leven en handel in de brouwerij zou brengen. O.m. werd gedacht aan over nachten van trekvaart klanten, aan con centratie van kleinere- plaatsen via de waterweg op Alkmaar, kortom Alkmaar wenste centraal haltepunt te worden op de weg AmsterdamDen Helder, doch Gedeputeerde Staten wensten zich niet bij voorbaat met dit overigens begrijpe lijke streven accoord te verklaren. Hef eersfe resultaat Maar de Alkmaarders kregen hun zin. In conference met Kc g Willem I, en diens kundige waterbouwkundige rechterhand, Jan Blanken, benevens de gouverneur van Noordholland, Tets van Goudriaan, en herhaalde besprekingen met gemeentebesturen uit andere ge meenten werd tot de aanleg van het Kanaal besloten. Het kanaal, zou door Alkmaar lopen. In Sepember 1819 kwam het voorlo pige bevestigende besluit des Koning in de Alkmaarse raad. Het hield o-m- in: „willend een blijk geven van onze gezindheid om den bloei en de welvaart van de stad Alkmaar te helpen bevorderen". Art I bepaalde: „Het grote ka naai van Amsterdam naar het Nieu we Diep zal worden geleid door Alkmaar en wel door de z.g. Voor meer van den stadsbeom. bij het oude waterpoorte wederom uitgaan de door en vervolgens langs de O. en N. zijde der stad". Hel klonk zeer schoon, maar enkele aanvullende bepalingen maakten het beeld minJer aanlokkelijk. Alkmaar moest n.1- verschillende werken voor eigen rekening en risico uitvoeren, on geacht de f 3500— s jaars, die gedu rende 15 jaar dienden te worden be taald. De raai schreef een dankbrief aan de Koning voor de verkregen toer,temming doch verklaarde niet In staaf te zijn •11e kosten van grondaankoop, ontelge ning, schade voor sloping enz. voor zijn rekening te kunnen nemen. De werk zaamheden vorderden n.1. o.m. de uit koop van de eigenaar van „Het Hof van Holland", die een rijk bestaan leidde. Na veel geharrewar kwam een vage, doch niet geheel ongunstige regeling tot stand. In de vroeczomer van 1821 werd. alvorens de aanleg van het N.H. kanaal in deze stad ter hand te nemen, een hulpvaart gemaakt achter de hui zen van het Zeglis, aanvangende bij de kleine watermolen te Boekei en ein digende in de Schelphoek. Een en an der was noodzakelijk om de binnenland se scheepvaart via het bestaande vaar water langs het Zeglis niet te belem meren. De in 1809 nog verbouwde Water poort moest worden gesloopt, benevens het daarbij gelegen Zakkendragershuis. Het stadsbeeld werd radicaal veranderd hoewel men er in slaagde de Friesche Buiten poort te behouden. Deze werd echter in 1834 toch afgebroken. Maar dat onze voorvaderen, om handelstech nische redenen het Zakkendragershuis met zijn sierlijke kruisvensters uit 1643 zonder meer afbraken, is toch wel te betreuren. Dat een viertal steendruk platen werden vervaardigd om het beeld van deze afgebroken panden levendig te houden, is slechts een schrale troost. Maar het Kanaal kwam tot stand en dit was de hoofdzaak. De vooruitgang zegevierde. De vaart begon Op 13 December 1824 werd een oor logsschip „De Bellona" bij de Willem sluis in Buiksloot geschut en begon een schip zijn eerste tocht door het nog niet geheel afgewerkte kanaal. In de avond van 15 December kwam „De Bellona" in Alkmaar. Vervolgens ontmoette het schip tussen de Schager en St. Maar tensvlotbrug in de Zijpe het vaartuig „Christina Bernardina" dat van Bata via naar Amsterdam koerste en als eer ste boot uit Noordelijke richting ko mende het nieuwe vaarwater bevoer. Onder veel muziek en hoerageroep van de saamgestroomde bevolking wer den 9 saluutschoten gewisseld. „De Bellona" arriveerde tenslotte op 17 December 's avonds 5 uur in de Koopvaardersbinnenhaven te Willems oord. De reis had 4 dagen geduurd. Lang, vindt u niet, maar 't was ook niet meegelopen. De jaagpaden waren nog slecht en de Decembermaand van 1824 was rijk aan mist en miezerige regen, zodat de trekpaarden slechts moeizaam voorwaarts kwamen. En thans? Het Noordhollands Kanaal speelt nog een voorname rol in het pro vincJale leven. Niet meer met cijfers als in 1850, toen niet minder dan 4000 zee schepen en 24000 rivierschepen onze stad passeerden, maar zonder deze wa tcrweg is het leven in onze stad en in -•ns gewest ondenkbaar geworden. Het NoordhoUands Kanaal bestaat 125 jaar, het heeft zijn waarde getoond, het heeft zijn welvaartsbeloftc vele ma len vervuld. PROPAGANDA AVOND Woensdagavond organiseerde de pi- afd. der Kath. Vrouwenbeweging in de zaal van café Roozendaal een propa ganda avond der afd. Gezinsverzorging. Na opening door de presidente mevr. Brakenhoffv. d. Pavert werd door de Diocesaanleidster mej. Bulte een lezing gehouden, toegelicht met film over het werk van de gezinsverzorging. Me). Mea Koppes verleende haar medewer king met diverre gedichten. Het was voor de aanwezigen een nuttige en leer zame avond. agenda HARMONIE THEATER: Het geheim van Mayerling. Toegang 18 jaar. VICTORIA: Song of Sheherazade, toe gang 18 jaar. A.B.T.: Dochter der Wrake Toegang 14 jaar. CINEMA: Mariandel, met Paul Hör biger. Toegang 18 jaar. Zaterdag: Postduivententoonstelling bij Tom". Gulden Vlies, 8 uur: ATV .Ontwaakt' speelt „Hyena's van grens". Wapen van Heemskerk: Donateurscon eert .Excelsior". BERGEN Bioscoop ..De Rustende Jager". Vrijdag, Zaterdag en Zondag: Twee maal twee is 2. Met Stan Laurel en Oliver Hardy. Alle leeftijden. Maandag, Dinsdag en Woensdag: „Vrouwen in de nacht" (Womm In the night). Een film over Japans en u Duits sadisme. 18 jaar. Donderdag: Feestavond R.K. Vrouwen bond ONVERSTANDIG om een brandende sigaret in -en papiermand te gooien. Dat ondervond een inwoner van Den Bosch. De gehele verdieping brandde uit en de bewoners moesten maken dat ze weg kwamen. N.C R.V.-bijeenkomst Gisteravond werd ia het Wapen van Heemskerk een avond gehouden ter propagandering van de NCRV. Een uitverkocht huis beluisterde een boeiend programma en een luid applaus viel de artisten ten deel. Van de optredenden willen wij in 't bijzonder noemen het NCRV-kwartet, onder leiding van Meindert Boekei. Dit kwartet voerde o.m. enige prach tige negro-spirituals uit- Terecht oogst te het een luid applaus. Voorts was er een familie competiü? waarvoor zich vele Alkmaarse families hadden opgegeven. Als winnaars van deze competitie, die vele malen de lach ust van het publiek opwekte, kwamen uit de bus de families Lebbink en Groen. Ook de „spraakwaterval", reeds bekend van de radiouitzendingen, oogst te veel succes. Het onderwerp was dit maal: ,Hoe voelt een man zich, wan neer hij niet coken mag". Velen wis ten zich met veel „spraakwater" door de twee minuten heen te slaan en dat vaak op zeer originele wijze. De avond werd besloten met een ver toning van de „Jubo fiba", die ge maakt is tijdens de feesten te Arnhem door de NCRV gehouden. Feestavond N.H R.l. Woensdagavond was het feest voor het personeel van de N.H. Reparatie inrichting, w.o. m. St. Nicolaas gevierd werd. Van de heer Seinen kregen de em ployees een prachtig cadeau en ook on der elkaar was het „geven en nemen" Een der meisjes speelde voortreffelijk op het accordeon en de bekende goo chelaar prof. Cakie droeg er het zijne toe bij om deze avond te doen slagen, In het Gulden Vlies werd door de socialistische omroepvereniging de VA RA een propaganda bijeenkomst gehou den waaraan vele bekende radio stee ren hun medewerking verleenden. Max van Praag zong een paar aar dige liedjes en hield er een praatje bij Aart Boender met 'n Hawaiian-oekest deed het publiek genieten van zoetge vooisde klanken; Clem Clements goo chelde met cigaretten en zakdoeken en toonde bovendien na de pauze zijn ga ven als sneltekenaar. Verder was er Julia de Gruyter, die het een en ander voordroeg en daarmee veel succes had Wassia Krimsky zong Russische liede ren en Tonny Bakkenes begeleidde dat allemaal op de vleugel. Kortom: er was Ned. Vrouwenbeweging Soenifo over de vrede in Indonesië De afd. Alkmaar van de Ned. Vrou wenbeweging belegde glsterenavo; t onder presidium van mevr. Hoogland een openbare vergadering in Valk's Lunchroom, die goed werd bezocht. In haar openingsspeech zeide mevr. Hoogland dat dï Ned. Vrouwenbewe ging zich onder meer ten doel stelt, ook de vrouw maatschappelijk bewust te maken. Zij memoreerde het ontwa ken der Aziatische volkeren, in het bijzoader in verband met de a.s. con ferentie te Peking, de z.g. ..conferen tie van Aziatische vrouwen" Zij herin nerde er aan dat voorheen de Aziati sche vrouwen slechts een rol als werk ster vervulden, haar kinderen niet vrij konden opvoeden en in kinderhuwelij ken moesten toestemmen. Vervolgens memoreerde zij de houding van de Ne derlandse militairen in Schoorlhoven, die geweigerd hadden als militair naar Indonesië te gaan, om, zoals spr. zeide de koloniale obrlog ten derde male se deri de invrijheidstelling der nog gevan gen militairen te bewerkstelligen, door amnestie te eisen, zowel voor onder duikers als dienstweigeraars. Na de pauze sprak de Indonesiër, de heer Soenito. Deze lichtte de gang van zaken rond de RTC toe. Spreker meende, dat deze overeenkomst niet in het werkelijke belang van de Indone siërs Is. De overeenkomst is gesloten tussen de bovenlaag van het Indone sische volk, niet door het volk zelf. Dit verklaart dat de buitenlandse eigendom op grond en fabrieken is gehandhaafd, waardoor de welvaart, waartoe Indo nesië uit eigen middelen zou kunnen geraken, niet zal ontstaan. De heer Soe nito wees op de grote toename van Amerikaans kapitaal in Indonesië, n.1. een stijging yan voor de oorlog tot he den van 7 op 40 procent. Daarnaast meende spr., dat van een werkelijk „staakt het vuren" geen sprake was, de guerilla's zetten de strijd, met steun der bevolking ook tegen de wil van de tegenwoordige Republikeinse regering door. Tenslotte wekte hij de Nederlanders op. in het bijzonder in het belang van de eigen soldaten, terug trekking der troepen te eisen, hetgeen zowel economisch als moreel in het belang der beide landen zou zijn. Aan het slot der vergadering werd besloten een motie aan de regering te zenden, waarlu de vrijlating van 2 dienstweigeraars werd geëist, benevens amnestie voor onderduikers en dienst weigeraars. Mevr. de Bruine declameerde o.m. ge dichten van J Jacobs en Aderaa van Scheltema. NACHTDIENST APOTHEKEN. Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. „elk wat wils": schetsen, liedjes muziek en humor. De heer Lebon secretaris van het hoofdbestuur van de VARA hield een korte toespraak, waarin medegedeeld w~rd, dat de VARA 198.000 leden heeft. Spr. hoopte, dat deze avond er toe mocht bijdragen, dat de 200.000 wldra bereikt zouden worden. Voorts sprak de heer Lebon uitvoerig ovec de huidige regeling van h"t radiobestel en de plaats, die de VARA daarin bekleïd Spreker meende, dat de vorm van sa menwerking, zoals die thans bereikt ia. aanleiding geeft tot voldoening: „Wij werken .•■amen, zonder elkaar iets in de w»g te leggen". De heer Lebon toonde zich een tegen stander van „onnodige splitsing" en 'tbeende, dat de omroepverenigingen al flps samen kunnen doen, wat los staat rtfju de principes. De heer Lebon eindigde zijn toespraak 'met het uitspreken van de hoop, dat een wettelijke regeling van het radio gestel niet lang uit zou blijven en de VARA hierin de plaats krijgt, die haar toekomt. Raad komt bijeen Op Donderdag 22 December om 2 uur zal de Alkmaarse gemeenteraad in vergadering bijeen komen. G. de Jong, voorzitter plaatselijke afd P.vd A. In een huishoudelijke bestuurs verga dering, die ia het A.B.B. gebouw ge houden is, is een nieuwe voorzitter v. de afdeling Alkmaar van de Partij van de Arbeid gekozen Het is de heer G. de Jong, die de heer C. G. N. Cou- wenhoven, die om gezondheidsredenen aftrad, opvolgde. Tot bestuursleden werden gekozen, de heren Couwenhoven en Piepenbroek Handballers opgelet A.s. Zaterdag 10 December worden er door de Bonds Technische Commissie een drietal lezingen gehouden in de „Muziektuin", aanvang 8 uur. ook be langstellenden zijn van harte welkom. gezinsgebeuren ALKMAAR Geboren: Johanna M.. dv J. A. Jon ker en M Smakman. Overleden; D. Schuitemaker, oud 85 jaar, gehuwd met G. Klinkhamer. D. Baan, oud 85 jaar, weduwn. van E Schuitemaker; Margaretha Huisman, 80 jaar, wed van J. Woudman. BIJEENKOMST De plaatselijke melkslijters komen a.s. Maandag in vergadering bijeen in de zaal van café Roozendaal. St. Maarten DES-programma DES—DOSKO, aanvang 11 uur. Kant; Vos en Bloemen; uw Schrij ver, Bijpost en Breebaart; Eriks, mw Wesbra, mw Korver. Bakker en Stoop Res.: Hiemstra. JHC II—DES II aanvang 10 uur. Verlek vanaf St. Maarten 8.20 u. Ver der per lijn W vanaf St. Maartens vlotbrug. van Geebergen: mw Nunian en Mink Blokker, Rol ea mw Bronder; Homan mw Kroon, Kossen, Stins en mw de Pee. Res.: T. Doets. Schrijvende lezers In Uw blad van Dinsdag 6 December las ik het stukje „Rare geschiedenis" Als kleinhandelaar wil ik gcaag enige dingen recht zetten. Het gaat ons net als de arbeiders, die hebben het altijd gedaan. Vandaag ontving ik schelvis, 70 cent het kilo. Daar komt bij gedeel lelijke vracht, omzetbelasting en wicht Wanneer ik ze, zoals vandaag, ver kocht heb voor f 1 per kilo, kan ik rekenen op 22 cent per kg winst. Ik vent op het platteland. Eec alles af g lopen is, zijn er 12 minuten verlopen met schoonmaken enz. Als alles naar behoren verloopt, zou ik met rijden naar een andere klant er 4 in een uur kunnen bedienen, wanneer ze allemaal nemen. Maak pret met een auto 4 x 22 is 88 cent per uur. Gelukkig kom je ook betere klanten tegen en kom je ook in dichtbevolkte buurten te venten anders kon je beter proberen ook maar steun te krijgen. Verleden week had ik schol van 62 ct. per kg verkocht voor 80 cent pee kg. Blij, dat ik 50 pond op een dag kwijt was. Maar bekijken we de zaak van twee kanten, de een is gelukig, de ander niet. En zit hier misschien voor de ree ders een luchtje aan, een nieuw arbeids Bergen Pingpongwedstrijd In het Wapen van Bergen werd Woensdagavond door de ploegen van Bergen's gemeenteambtenaren en die der Onderlinge Brandwaarborg Mij. Oudikarspel, een pingpongwedstrijd ge speeld. Voor deze strijd, die zeer spor tief is verlopen, waren 2 medailles be schikbaar gesteld door de heren Mr. C. P. Eecen. dlr. der Onderlinge Brand waarborg Mij Oudkarspel en P Cam penhout, eigenaar van het „Wapen v. Bergen". Deze strijd werd in twee ploe gen, A en B, elk van 2 maal 16 per sonen in enkelspel, gespeeld. Bij de A ploeg was Oudkarspel door beter spel en techniek ver in de meer derheld. Van de 16 game's werden door Oudkarspel er 11 gewonnen, waar door één der medailles voor Bergen al was verloren. Bij de B ploeg war de toestand ech ter anders, hier stonden zij elkaar vol komen. De uitslag was dan ook 88. Hierdoor moest door de 2 beste van elke club een beslissingswedstrijd wor den gespeeld. Na 3 game's tussen mej. Wortel, Ouókarspel en dhr J Blauw, werd deze strijd beslist in het voordeel van laatstgenoemde, met een zeer mi niem verschil van 19—21 set's. Hierdoor bleef de tweede plak in Bergen. Dhr. W de Vries als erevoor zitter van Bergen reikte de medaille's met een aardig speechje aan de beide ploegen uit D; heer S. P. Wolf dank te voor de hartelijke ontvangst en no digde de Bergenaren voor een cevanchc strijd uit in Oudkarspel. Er heerste 'n echt gezellige sfeer van kameraadschap op deze zeer sportieve avond. Plattel, vrouwen afd. in Bergen opgericht Ir. „Hotel Spoorzicht" te Bergen werd op een d.~uk bezochte vergadering van de Bond van Plattelandsvrouwen, de afd. Bergen opgericht. Mevr. Visser- Bakker uit Schagen sprak een inlei dend woord ovei het doel en streven van deze bond. Bergen wordt hierdoor de 66ste afdeling in Noordholland. contract, vooruit, maar de arbeider» maar naar huis gestuurd. Als ze hon ger krijgen, komen ze wel. Het wa» toevallig de zakkende periode voor de redars deze twee a drie maanden. Twee jaar geladen werden maximum ixijzen door de regering vastgesteld. Schelden en razen, niet te kort. Einde lijk prijzen vrij en wat gebeurt er? Mi nimumprij^en worden vastgesteld door de reders. De haring hebben we niet goedkoper gehad dan f 16,50 per kist. Maar we moesten meer dan eens 122 of 24 en vorig* week nog f 28 voor een kist geven. Ook in ander opzicht zit Iets ver keerd. Al loop ik met f 20.000 in mijn zak In IJmuiden en ik zou ze willen deponeren op de afslag om te kopen, dan mag dat aiet Daar is de groot* handel voor. Die moet er eerst nog wat van meepikken. Wij rijn kkinhan delaren en die zijn't, die de klappen opvangen uit de eerste hand. Want al kost de vis b.v. een dag weinig, dan hebben wij ze nog niet, dan koopt de groothandel voor het koelhuis en straks als er weinig aanvoer is, dan kunnen ze de klanten gelukkig helpen. Ze hebben nog wat la koelhuis, maat ia, het is duur. Wij kunnen de mensen ook niet dwin gen om 1 keer per week vis te eten, maar als ik dit nog even mag schrijven vier jaar geleden toen de eerste haring daar weer was, vochten de mensen met emmers om 25 of 50 stuks tegelijk. En nu zeggen dezelfde mensen, breng maar drie S'hvongemaakte en denk er om. graatjes eruit. Dat is de tijd, er i» weer van alles volop, al moet het mij van het hart, dat er weer een cate gorie arbriders is. die 't wel lusten, maar niet meer kunnen kopen. M. de Vries. Ewijcksluis. Naschrift rrdactie: Gaarne plaats vooe dit stuk. dat ons artikel slechts onderschrijft. Onze be doeling is niet geweest de kleinhand"! de dure prijzen aan te rekenen. Bij de groothandel ligt juist de fout. Dat wordt ons nu van betrokken zijde goed duidelijk gemaakt. Ingrijpen is hier hoocst noodzakelijk. Marktove-zicht De aanvoer van vette koeien was zo ongeveer als de vorige veek. Het was dan ook weer een grote drukte op de vetmarkt en de dieren werden vlug en duur verkocht. De duurste koe werd verkocht voor een prijs van niet min der dan f 925. Geslacht gewicht kwam andaag wel op f 2.20 per kg hoogste notering. Uit verschillende streken wa ren slagers en grossiers present, fa melkkoeien en kalfkoeien was in de cou rante exemplaren tamelijk handel. Hier waren de prijzen hoger dan wij de laat ste weken gewoon waren. De hoogste notering was f 900. In minder couran te soorten had de handel een kalm ver loop. Geldekoeien werden vrijwel uit sluitend gezocht voor de dood. Worst koeien werden tegen tamelijk hoge prij zen verkocht. De hoogste notering was hier f 625. De vraag naar vaarzen, pinken en graskalveren was nu niet groot. De handel hierin was kalm. De handel in nuchtere kalveren was vlug en duur. De hoogste notering was f 50; terwijl enkelingen soms nog voor iets hogere prijzen werden verkocht. Op de paardenmarkt was weinig te doen. Er werd deze week niets anders dan met 29 leden, waar nu in het geheel j slachtpaarden aangevoerd. De otering 5500 leden zijn. Over het hele land heeft de bond nu ruim 32000 leden en is aangesloten bij de A. C.W. wereld bond van plattelandsvrouwen. Als be sttiursleden werden voor de afdeling Bergen gekozen de dames Huygens, Bruinzeel, T. Blad—Voerman, J. Stul VisserVen en L. v d Laanvan Ga len. Winkel Joppie bij de zigeuners Voor een geheel gevulde zaal van 't Centrum te Winkel werd Dinsdag avond door de onlangs opgerichte „Winkeler Oadri-wi)zers Toncelverent ging" een opvoering gegeven van „Jop pie bij de Zigeuners" een toneelspel in 5 bedrijven, van W. F. Bauer. Wie genoten heeft, de schooljeugd zeker, te oordelen naar de aandacht waarmede geluisterd werd en gekeken naar het spel van de hïren Krudde, Dekker, Suir, Thoma, van de Kamp Schutte, Piet Beers en ofschoon we ze eigenlijk vóór de heren hadden moeten vermelden de dames Janske Peetoom. Froukje Span, mw. J. G. Schutte— Sreverinck, Mcry Peetoom, mw. A. Dek ker—de Boer, en de zigeunivdanseres jes Jetty Porte, Ans Lodder en Adrl van Stipriaaa. De avonturen van Jop pie Dalstra (S. Dekker) bij de zigeu ners, onder aanvoering van Piëtro, (J, H. Krudde) waren vele, en vooral zijn optreden als clown sloeg in bij zijn jeug dige publiek. Neen, eigenlijk ls dit niet goed, ook de ouderen, van laten we zeggen, boven de 15 jaar, hebben zeer genoten. Het zou niet in de lijn van een onder wijzerstoneelvereniging liggen wanneer aan hun werk met een opvoedkundige •kant zat Ook in dit toneelspel zat een moraal, welke aan duidelijkheid niet te wensen overlaat, was hier ook iets minder. Op de wol veemarkt was de aanvoer weer be hoorlijk. De vraag was ook in even re digheid, zodat alles vrij spoedig kou worden verkocht. Dc exportmcgelijkhe den werken hier stimulerend. In de sla gerijen schijnt weinig vraag naar scha penvlees te zijn. Dï hoogste notering van vette schapen was nu 110. De beste overhouders tot f 70. Dit zijn ge weldige prijzen. Op de biggenmarkt was het iets iets kalmer met ook iet» mindere prijzen. Deze varieerden van f 45 tot f 55. Op de kippenmarkl was de handel kalm.' Door het cegenachtige weer was het bezoek niet zo bijzonder groot. veiling c rieten MARKT SCHAGEN. 7 DECEMBER. 4 Paarden 300-550; 20 tijdkoeien 450—625; 26 Geldekoeien, mager, 475 550; 57 idem, vette 6G0925; 16 kalfkoeien 650—900; 9 vaarzen 325— 425; 8 graskalveren 150—225; 52 nuch tere kalveren 27— 50; 35 schapen, ma ger 5'—85; 122 idem, vette 75—110; 172 Overhouders 45—70; 3 bokken en geiten 1030; 93 biggen 3045; 41 konijnen 27; 14 kippen 2—5. WARMEN HUIZEN 12000 kg andijvie 29—35.70; 3300 kg gele kool 5.50; 7200 kg rode kool 6—11.90; 77000 kg witte kool 9.80 —10.10. BROEK OP LANGEM'IJK 37000 kg groene kool 10.50—29.50 56000 kg gele kool 5.5010.90; 39000 kg rode kool 6—11.90: 143000 kg witte kool 6—10.50; 14000 peen II 11.30—12.20; III 10.10—10.80; 12000 kg andijvie 25—37.50; 2500 kg uien 21.50—21.80; grove 22.30.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2