lluraaidei' NIEUWS Pachters in Wieringermeer en Noord-Oostpolder ontevreden Hoop doet leven Van koers veranderd Afzwaaien Voor overschotten geen bestemming Wilton's directeuren getuigen Dat ging te ver Chinezen over zee 5e JAARGANG Nr. 1765 Zaterdag 10 December 1949 Uitgav® Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.30 per week f 125 per maand 3.65 p. kwart bU vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familiebericht ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. Veiantw. redacteur. J. y. Zooaen Bureau, Rldderrtraat hoek Oudearacht - Tel K 2200 3971 Tweec/e Kamer maakt Zuiderzee drooq De Tweede Kamer heeft zich bezig gehouden met de droogmaking van de Zuiderzee. Beter misschien het IJsel- meer. In haar vergadering van Vrijdag waarvoor slechts weinig belangstelling bestond, daar de meeste ka-iKr.cden nog „verreisd" waren van de nachtzit ting van de vorige dag, werd de begro tiog van het Zuiderzeefonds behand ld We hebben hierover reeds enkele da gen geleden geschreven- en behoeven er dus niet op terug te komen. Dat is trouwens vele kamerleden 'n doorn in hrt oog geweest dat er in tal jvan kranten min of meer uitvoerige artikelen verschenen, terwijl de Kamer 1' den zelf nog van niets afwisten. Er gingen stemmen op, of het in verband met de aansluiting vaa Marken aan het vaste land niet beter was, eerst met de Westpolder te beginnen. D? plannen voor de Oost en Zuidpolder Voor c/e Zondaq Hoop doet leven Dit is een van die vele sp-eekwijzen, die te pas en te on pas worden gebruikt, en die meestal als tamelijk goedkope waarheden op de straat eu op de levensmarkt wor den verhandeld. Wanneer iemand eens werkelijk in nood verkeert en hij nergens een uitweg uit de moeilijkhe den ziet. en een kennis zegt tegen hem: „Hoop doet leven", dan zal hij zijn schouders ophalen en denken: Dat is makkelijk gezegd. Hij maakt er zich vanaf. Laat hij mij liever helpen. En gelijk heeft hij, wanneer er bij het uitspreken vaa zon woord niet wer kelijk de bedoeling voorzit, om ie la ten zien, dat er altijd plaats is voor de hoop, en dat er ons altijd een uit zicht geboden wordt. Maar gewoon lijk hopen wij op verkeerde dingen. De oppervlakkigste wijze van hopen is het verwachten van uitkomst door de toevallige loop der omstandighe den, Wanneer men de wereld be schouwt als een blinde opeenvolging van gebeurtenissen, zonder zin en zonder doel en zonder hogere leiding, waarin het kan meevallen of tegen vallen. dan zal iemaad. die van natu re optimistisch is, zich altijd nog wel vasthouden aan de kans, dat het „ge- Juk" hem helpen zal. Maar hoe on zeker is een dergelijke hoop, en hoe zal die altijd weer vermengd wor den met de zorg, óf die kans wer kelijkheid zal worden. Iets stecker schijnt hij te staan, die Zijn hoop vestigt Of zijn eigen kracht en mogelijkheden. Dat is tenminste iets, zo lijkt het, dat een mens in zijn hand heeft, en waar hij min of meer zeker van mag zijn. fa, min of meer Daar zit h^m juist weer de onzeker heid in. Want ieder weet, dat zijn eigen kracht vaak te kort schieten kan. Ook die hoop is het niet, waar van wij naar waarheid mogen zeggen, dat ze doet leven Dat is pas het ge val als we mogen hopen op iets. waarvan we zeker zijn, dat het ver vuld zal worden, als onze hoop tege lijkertijd een verzekerde verwachtirg Is. Die hoop kent alleen de christen. Hij hoopt op de vervulling van een belofte, die hem door God geschon ken is. Wat is het, dat God ons be loofd heeft? Aan het oude volk van Israël beloofde Hij de komst van de Messias en Zijn Koninkrijk. Dat is de kracht geweest, die dat volk staan de heeft gehouden door alle eeuwen van verdrukking en balingschap heen, die het tot een levend volk gemaakt heeft, dat altijd een lichte toekomst voor ogen had, ook al was in het heden alles duisternis. Wij. die in Jezus Christus deze be lofte in vervulling hebben zien gaan, geloven daarom des te vaster, dat God ook het in Hem begonnen Ko ninkrijk' jp aarde zal verwerkelijken. Dftt is de hoop. die wij voor deze wereld hebben, die ons in deze we reld doet leven en die leiding moet g ven aan al ons werken. De on wrikbar en vastheid van die hoop is het geheim van de gelovige, en de bron, waaruit het ware leven ont springt. Het maakt een geweldig ver schil, of men die hoop kent of niet. J. A. Oosterbaan. worden echterdooc de deskundigen be langrijker geacht. Vele leden, voor zover er tenminste met zulk een klein aantal van vele leden kan worden gesproken, waren in het geheel niet tevreden over de wijze van exploitatie. Ze waren van oordeel, dat er genoeg jonge boeren in Nederland te vinden waren, die over het kapitaal beschikten om zelf een boerderij te exploiteren en dat ze er om zaten te springen. Afgevaardigden van de AR, CHU en de KVP klaagden er over, dat er veel te veel staatsbedrijven waren. Zij wa ren nieuwsgierig naar de uitkomsten op de bedrijven in de Wieringermeer en Noord Oostpolder. Ze maakten de re gering er een verwijt van. dat deze zich niet aan de afspraak omtrent dc- pnehtprijs heeft gehouden. Hier was de goede trouw geschonden. Voor verschillende bedrijven was de oacht eerst bepaald op f 125, terwij1 later in de contracten stond, dat de pacht nader zou worden bepaald. De nadere bepaling bracht voor vele boe ren een grote teleurstelling, daar de pacht wel hoger was. Ze achtten het noodzakelijk, dat bij de vaststelling van de pachtprijzen ook in deze polders de Grondkamer werd ingeschakeld. Een eis, die o.i. niet ten onrechte w"rd gesteld. Hetzelfde recht voor het gehele land. Suiker goedkoper De Minister van Landbouw heeft me degedeeld, dat het om technische rede nen niet mogelijk is, de prijs van de suiker te verlagen.' In het overleg, dat tussen regering en Stichting van de Ar beid gaande is over een loonsherziening zal met deze omstandigheid rekening worden gehouden, alsmede met de Prijs stijging van varkensvlees. En hoe staat met de niet loontrekkenden, excellentie? w«erbericht W spelend bewolkt uiet tijdelijke op klaringen. Plaatselijk regen of sneeuw buien. De wind zal matig zijn en later op de dag draaien van Zuid West naar Noord Tamelijk koud. De employees van het vliegveld te Belgrado beleefden de grote dag van hun leven. Geheel onverwacht en zon der enige aankondiging arriveerde een Dakota uit Roemenië. Nadat de landing was verricht, bleek, dat het een gedwon gen landing was geweest. Vier passa giers, die het in Roemenië niet prettig meer vonden, pleegden een overval op de bemanning. Een in het vliegtuig zit tende militair werd doodgeschoten- Twee hielden de overige negen Passa giers in bewang, terwijl de andere twee de piloot dwongen naar Belgrado le vliegen. De vier overvallers zijn in Bel grado gebleven, de overige passagiers zijn per trein naar Roemenië terugge keerd. Het vliegtuig was opgestegen een vliegveld nabij de Roemeen grens. De Minister van Oorlog heeft bekend gemaakt, dat de dienstplichtige onder 'fficieren en korporaals, die een kader opleiding hebben gehad en die voor 1 Januari 1947 in werkelijke dienst zijn gekomen, per 20 December aanstaande zullen afzwaaien. Het zelfde geldt voor de dienstplichtige soldaten en korpo raals welke geen kaderopleiding hebben gehad en die voor 1 Januari 1949 in werkelijke dienst zijn gekomen. Van deze bepalingen zijn uitgezon derd degenen die uit hoofde van dienst belang op dat moment onmisbaar zijn, of die een speciale opleiding hebben, gehad of nog ontvangen. Deze blijver' 24 maanden in dienst. Degenen, die tot een vroegere lichting behoren en na 1 Januari 1949 zijn opgekomen vallen niet onder deze regeling- Onderofficieren en korporaals die 'n kaderopleiding hebben gehad en voor 1 Juni 1947 waren opgekomen,- zullen per J Maart 1950 kunnen afzwaaien- Scheepsbrand Aan boord van het Hollandse schip Randkerk. dat op weg was naar Zuid Afrfka is door onbekende oorzaak brand uitgebroken. Hoewel men de brand ta melijk spoedig meester was. duurde het geruime tijd, voor men de nog smeulen de vuurhaard bereikt had- Het schip is de haven van de Portugese kolonie Lo renxo Marqués binnengelopen. Men be richt, dat er geen slachtoffers te betreu ren zijn, terwijl de schade nog niet kon worden berekend. Suez-kanaal te klein Het Suezkanaal is nodig aan een beetje vernieuwing toe. Het kanaal is op sommige plaatsen te ondiep, op an dere te smal, terwijl de schepen er nu juist niet kleiner op worden. Ten einde weer aan alle eisen te kunnen voldoen zal het Kanaal over een lengte van 50 km met 10 meter worden verbreed en diepe? worden gemaakt. Dat het 'n „mooi klussie" is, bewijst wel 't feit, dat er twaalf millioen meter zand zal moeten worden verwerkt. Ijltempo van Chinese communisten De opmars der Chinese communisten overtreft zelfs de Duitse Blitzkrieg. Naar het schijnt wordt nergens meer te qenstand geboden. De legers staan op 30 ldlometer afstand van Tsjeng Toe, dat reeds door de regering verlaten is. Op een punt hebben de communistische legers de grens tussen China en Frans Indo China bereikt De Franse autori teiten hebben order gegeven alle natio nalistische troepen die de grens overko men te ontwapenen en te interneren. Machtsoverdracht De Nederlandse militaire autoriteiten hebben Woensdag in Boekettingi de macht overgedragen aan de Indonesische autoriteiten. Nadat de Nederlandse troe pen waren weggetrokken, kwamen de afdelingen van de T-N.I. binnen. Er deden zich geen incidenten voor. Ne derlandse en Indonesische autoriteiten alsmede waarnemers der V.N. waren aanwezig. De wereld honqert In de slotzitting van de Voedselraad van de Verenigde Naties, de F.A.O. zijn door de directeur sombere woorden gesproken. Hij had er alle redenen toe, want de voorstellen die aan .de com missie zijn gegaan waren, voortref f dijk. terwijl er in de praktijk weinig van te recht is gekomen. Er was onder meerdere voorgesteld om de overtollige voedselvoorraden die op bepaalde plekken der wereld niet geplaatst konden woren, gratis te ver strekken aan de mensen, die honger lij den. Het voorstel stuitte echter op ver zet van Amerika. Engeland en Canada, die grote moeilijkheden voorzagen, daar het moeilijk uit te maken is, waar over vloed en waar gebrek is. Bovendien leverden de transportkosten een zo hoog bedrag op, dat dez- toch ergens van daan móesten komen en de streken waar het meeste gebrek- heerst hebben schier geen geld om het vervoer te betalen. Er zal nu worden getracht een inter nationaal monetair fonds te stichten, waaruit in tijden van overvloed geld kan worden geput om de te grote voor raden op te kopen en in te slaan, ten einde in tijdén van schaarste er van te gebruiken. Een niet onbelangrijk besluit. Als de uitwerking er van maar niet te lang op zich laat wachten. Maar het moet menigeen toch onPret tig in de oren hebben geklonken, toen de directeur onomwonden zei: Wij heb ben niets gedaan om de nood der hon gerigen te lenigen. Geen fezsten in Indonesië De Sultan van Djogja, die een be zoek heeft gebracht aan Soerabaja heeft verklaard dat het niet de bedoe ling is, dat de overdracht vaa de souve reinitelt in Indonesië gevierd wordt met feestelijkheden. De Sultan geeft de voor keu? aan plechtige bijeenkomsten. De waarschijnlijkheid, dat Sukarao tot de eerste president vaa de Vee. Sta ten van Indonesië wordt gekozen is zeer groot. Er zijn althans oog geen te qencandidaten gesteld. Wordt Sukarno benoemd, dan zal hij drie formateurs benoemen, die de opdracht krijgen vóór 20 December a.s. de eerste rege ring samen te stellen. De overdracht van desouvereiniteit zal in Nederland geschieden door H M de Koningin. VAN DAG TOT DAG ZOETEBIER, de bewaker van het be ruchte kamp Erica, die vele gevange nen mishandelde, is door het Asser Bij zonder gerechtshof tot levehslange ge vangenisstraf veroordeeld. EEN GROTE tentoonstelling van Gra fische kunst is te Kopenhagen geopend- Het is de eerste tentoonstelling op dit gebied na de oorlog. Ook van Neder landse zijde was er een voortreffelijke inzending. DE FRANSE REGERING heeft tot twee maal toe een nederlaag geleden door dat de Kamer tweemaal een com munistische motie aannam, waarin van de regering verbetering van de penrioe nen gevraagd werd. De regering probeer de wel zo te schipperen, dat ze aan de nederlaag ontkwam, maar het Parle ment hield voét bij stuk De verhoging beliep een bedrag van honderd millioen gulden. HET DUURT NOG een poosje alvo rens de Belgen hun volksstemming hou den over de terugkeer van Leopold. Wij vernamen, dat het wel ongeveer half Februari zal worden. Men verze kerde ons dat technische moeilijkheden er oorzaak van waren. We hebben eer der de indruk van inwendige moeilijk heden. DE GEHEIME besprekingen over de ontwikkeling van de atoomwetenschap tussen Amerika, Rusland, Engeland, Frankrijk, China en Canada, welke eni ge tijd geleden waren afgebroken, zul len 15 December weer beginnen. DOOR HET BESLUIT te Kopenha gen genomen, betreffende de verdeling van golflengten voor het radioverkeer zal België vanaf Januari slechts over vier zenders kunnen beschikken. Er zijn hen namelijk maar vier golflengten toe gewezen. HET SCHIJNT tussen Israël en Enge land ook wat beter te boteren. Ze gaan binnenkort besprekingen voeren over monetaire onderwerpen. Indien u soms niet begrijpen mocht wat dit betekent, ze gaan over de dubbeltjes praten. Een dankbaar onderwerp. BINNENKORT kunnen we wel een protestbetoging verwachten in de Wie ringermeer. De regering vindt- dat de boeren er een te lage pacht betalen en het zou ons niet verwonderen als de betrokkenen het met deze maatregel niet eens zijn. WIJ BEGRIJPEN niet goed, waarom de Minister voor aanstaande Zondag het autorijden niet toestaat, terwijl het in het voornemen ligt, het rijverbod met ingang van 1 Januari geheel op te hef fen. Dat zijn weer van die wonderlijke kronkels. BIJ DE HOGE Commissaris te Bonn zal een Nederlandse missie, wel te ver staan een militaire missie worden geves tigd. Aan het hoofd van de missie zal admiraal De Booy staan die ook geac crediteerd is in West Berlijn. >B CULTUURCONFERENTIE, wel ke te Genève gehouden wordt en waar aan tweehonderd deelnemers uit twintig verschillende landen deelnemen, is door Spaak geopend. Tot de deelnemers be horen o-m. bannelingen uit de Ooste Hjke landen, maar ook uit Spanje. DE BELGEN ZIJN daar natuurlijk niet erg tevreden over. Maar ook over de gang van zaken bij de omroep in hun land zelf zijn ze niet content. De om roep moet meer zelfstandig worden en niet zo afhankelijk van de staat. Er is dan ook bepaald, dat de minister van verkeer geen voorzitter van de Raad yan Beheer zal zijn. Vermoedelijk heeft hij ook zo wel genoeg te doen en er zijn werklozen genoeg in België- ENKELE UREN na de twee nederla gen in het Franse Parlement, heeft de Franse regering zich van deze kr.ock out hersteld. Na overleg met de coalitie Partijen werd het eerste besluit onge daan gemaakt en zal overleg met de re gering volgen over de pensioensherzie ning. HET ZOU WEL EENS koud kunnen zijn in de maand Januari, aldus weet de Bildt te berichten. Het is dus zaak, om niet te veel brandstof te gebruiken, an ders zou u op de koffie komen. Maar de Bildt is tevens zo voorzichtig, om er aan toe te voegen, dat ze geen ab solute zekerheid kan geven. OPNIEUW HEBBEN negen en twin tig landen het Oorlogslandenreglement waarin de werkzaamheden van het Rode Kruis zijn vastgelegd, bekrachtigd. Ook Nederland behoorde er toe. In totaal hebben nu 45 landen getekend. In het reglement worden regelen getroffen voor krijgsgevangenen, gewonden en de rech ten van de burgerbevolking, IN POLEN zullen de processen tegen de gearresteerde Fransen binneqkört be ginnen. Ze zullen niet in één stad voor een gerechtshof verschijnen, maar in de verschillende steden waar ze gearies teerd zijn. Collaboratie of overmacht Voor het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof werd de zaak behandeld tegen een viertal directeuren van de werf Wilton Feyenoord. Zoals men zich ui* de eerste behandeling van deze zaak nog zal herinneren werden deze er vaa beschuldigd, werk te hebben verricht voor de Duitsers zonder dat daar- noodzaak toe bestond, uitsluitend met de bedoeling ec een slordige duit aan te verdienen. Men deed toen een beroep op overmacht. Er werden nu verschillende getuigen gehoord, waaronder de president van de maatschappij die verklaarde, dat ec bij de capitulatie verschillende richtlij nen waren verstrekt Hij was van oor deel, dat deze richtlijnen door de toen malige directeuren niet waren overschre den. Het was uitermate moeilijk om 'n houvast te vinden, daar verschillende geraadpleegde autoriteiten tegenstrijdige dingen vertelden. Een andere directeur verklaarde, dat men voor de capitulatie en ook nog daarna had gesproken met generaal Winkelman. Deze had verklaard, dat men geen werk zou kunnen weigeren, Wij vliegen de wereld rond Er is een overeenkomst gesloten tus sen de Nederlandse en Egyptiche rege ring, waarbij aan de KLM wordt toe gestaan een luchtlijn op Egypte te on derhouden. Tevens is in de overeen komst bepaald, dat de Nederlanders van Egyptische vliegvelden gebruik mogen maken als tussenstatoins voor hun luchtverbindingen naar andere delen van de wereld. Op haar beurt ver leent de Nederlandse regering toestem ming, indien zulks nodig mocht blijken te zijn, dat de Egyptenaren een lucht lijn openen op ons land. Je moet maar pech hebben De Rotterdams® politie heeft vier mannen en een vrouw gearresteerd, die -waren betrokken bij een diefstal van 'n grote voorraad textielgoedéren, welke enige maanden geleden uit een pakhuis waren ontvreemd. Een der dieven had zich laten insluiten en verschafte de anderen toegang. Het spreekwoord „ge stolen goed gedijt niet" was echter op deze lieden zeer toepasselijk, want ze haden het gestolene nog maar een korte poos in het huis van een hunner opge slagen, of andere dieven gingen met 'n groot deel er van aan de haal. Van de oorspronkelijke partij, welke bestond uit vijftienhonderd meter kamgaren en honderd vijftig dekens, is nu door de politie voor een bedrag van f 15000. achterhaald. Het voorstel van de oppositie in het Britse Lagerhuis, gedaan na de onbe hoorlijke houding van de minister Pa kenhara bij het rapport van de Nijme genramp, om in het vervolg dergelijke rampen niet meer te laten onderzoeken vanwege het departement van lucht vaart is met 250 tegen 111 stemmen ver worpen. De regering had aangevoerd, dat dit ook niet gebeurde bij rampen in de mijnen, bij de spoorwegen e.d. Pokkengeval op de Kota Inten Op het troepentranssportschip „Ko 'ja Inten", dat momenteel met millitai ren naar ons land terugkeert, heeft zich een geval van pokken voorgedaan De familie van de betrokken militair (die la Aden naar -een ziekenhuis is overgebracht) is op de hoogte gebracht Het schip heeft de reis voortgezet en zal op tijd in Nederland aankomen. Indien zich geen nieuwe gevallen van pokken voordoen zal de debarkatie normaal plaats viaden. ZATERDAG ONTVING Koningin Ju liana de gezanten van Chili, Frankrijk en IJslad- De eerste, een vrouwlljke ge zant kwam afscheid nemen, de laatste twee maakten hun opwachting. IN UTRECHT is een tentoonstelling geopend, die de bedoeling heeft de lief de en de belangstelling voor het dier aan te wakkeren. Er waren meer dan vierduizend dieren tentoongesteld. On der de eerste bezoekers, die bij de ope ning tegenwoordig waren, bevonn zich ook de school van Kees Boeke, ZEER BINNENKORT zal er weer een tact tot stand komen tussen vertegen woordigers van Atjeh en Nederland. Na de bevrijding was er zo goed als geen contact geweest, daar de inwoners van Atjeh niets van de Nederlanders moes ten hebben. indier. dit door de Duitsers werd ver langd. Weer een andere getuige verklaarde dat de Duitsers een contract van de Hollandse marine overnamen en men toen tot uitvoering van bet werk ver plicht weed. Het frappantst van al deze getuige nissen vonden we echter, dat vaa een directeur, die kwam verklaren, dat het niet direct verboden was om oorlog» materiaal te vervaardigen. Dat 1» wel een heel merkwaardig standpunt. Het doet duidelijk de mentaliteit van dez« kringen aan het licht komen. Wij hou den bet maar liever op de mensen, vóór wie een dergelijk verbód niet nodig was, maar die uit zich zelf de strijd op leven en dood voerden. Al viel daar dan ook geen cent aan te verdienen. De Chinese nationalistische regering, die zo langzamerhand een regering zon der land en zonder macht kan worden genoemd, heeft het in haar laatste wijk plaats voor het Himalajagebergte, de stad Tsjeng Toe zo naar gekregen, dat ze het daar ook te benauwd begint te vinden. Ze heeft besloten om zich in haar geheel terug te trekken op het eiland Formosa, waar Tsjang Kal Tsjek inmiddels reeds is gearriveerd, verge zeld van zijn minister president. Er blij ven nog slechts een paar hoofdkwartie ren over, waarvan een in Tsji Tsjang. De bedoeling van deze hoofdkwartieren is de leiding te nemen van de guerilla strijd, die de nationalisten nu tegen de communisten schijnen te willen ontwik kelen. De communisten hebben zich meester gemaakt van een van de laatste bruik bare havens van de nationalisten, Yam Tsja, gelegen op een vijftig Kilometer van dc grens van Indo China. Processen in Oost Europa In Serajewo is het voonis uitgespro ken over tien Sowjet Russische burgers die er van beschudigd worden in het land van Tito te hebben gespionneerd. Zij kregen straffen, variérend tussen drie en twintig jaar. In Sofia hebben vier van de beklaag den, beschuldigd van spionnage ten gun ste van de Westelijke mogelijkheden be kend. Zij legden tevens belastende ver klaringen af tegen expremier Kos tow, die zoals men weet een deel van zijn „bekentenissen" had ingetrokken. Intussen is 'het 'proces te Sofia onder censuur gesteld. Radio en kranten heb ben geen berichten gepubliceerd over de ontkenning van Kostow Tsjecho Slowakije kan spoedig een proces, verwachten. Hier is in Praag medegedeeld, dat verschillende leden van de communistische partij (w.o. vooraanstaaade leden) gearresteerd zijn spionnage ten gunste van Enge land en Amerika, natuurlijk Het Marshallplan Via het Marshallplan zal Nederland weer 1^2 millioen dollar ontvangen. Een milHoea daarvan Is bestemd voor aankoop van huiden en vellen, de rest voortabak.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1