IkmaafcUï NIEUWS N.-HOLLANDSE PERS 1945 Vacantie, en nog wat Wie volgt? Volgend jaar uitzendingen door Nozema Atoomonderzoekingen worden in Ver. Staten geconcentreerd Zondervan hoort 15 jaar eisen 5e JAARGANG Nr 1767 4 Dinsdag 13 December1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand 3.05 p. kwart bJJ vooruitbetaling Advertenties 14 ct per mm., familiebericht ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur. J. Zoonen - Bureau. Rldderitraat hoek Oudeoraeht Tel It 2200 S971 Matroos Dijkhuizen vertelt hoe de „Toornvliet" onder ging Bewusteloos werd hij door de bemanning van het Deense schip „Cimbria" uit zee gehaa'd Uit het verhaal dat de zeventienjarige matroos van het vergane schip Toorn vJiet heeft verteld, valt op te maken welk een bange nacht de bemanning heeft doorgemaakt en hoe het nu wel uitgesloten moet worden geacht, dat er nog meerdere geredden zouden zijn, dan het drietal dat door de Cimbria aan boord is genomen. Een rare tijd om over vacantie te schrijven zuk u zeggen. Inderdaad. Maar aangezien de wereld van rare din gen vol is, willen we niet schromen ons ook eens aan het bijzondere te bezon digen. Trouwens we zijn niet de enigen Er is in ons land zelfs een congres ge houden dezer dagen, waarop de vacan tie accomodatie ter sprake is geweest. En het is naar aanleiding van een me dedeling op dat congres, dat we iets over vacantie gingen schrijven. Er is op dat congres medegedeeld, dat er tussen de regering en de Stich ting van de Arbeid besprekingen gaan de zijn om op korte termijn te geraken tot een vacantie van drie weken voor arbeiders beneden de een en twintig jaar Een mededeling, waarover we ons van harte verheugen. Het is een zeker be wijs, dat alom het besef doordringt, dat vacantie niet iets is, dat alleen maar nodig is voor men:en die studeren. Het is tevens het bewijs, dat men gaat in zien, dat het leven niet alleen kan be staan uit arbeid, daar het te dor, te somber en te grauw is. Een mens moet er eens uit. Dat geldt niet alleen voor de jonge arbeiders. Het geldt ook voor de oudere. Dat de vacantie eerst voor de jongeren wordt ingevoerd vinden we uitstekend, maar we voegen er direct aan toe, dat in de toekomst aan het gehele volk een langere vacantie moet worden verzekerd Laat men ons niet aan boord komen met verhaaltjes, dar het niet mogelijk zou zijn. We geloven, dat we over een paar jaar in een perio de zijn aangeland, dat het noodzakelijk is meer vacantie te geven om de werk loosheid te bestrijden. Zo ver is het echter nog niet. Laten we echter aan nemen, dat de jonge arbeiders reeds vol gend jaar aan een drieweekse vacantie toe zijn- Dan zijn we nog niet klaar. Dan komen de moeilijkheden. En we zijn er niet gerust op, dat al het moge lijke reeds nu wordt gedaan om die moeilijkheden het hoofd te bieden. Het is niet voldoende om de jonge mensen vacantie te geven. Het zal dan bij tallozen maar al te vaak voorkomen, dat ze niet weten hoe of waar die vacantie moeten doorbrengen. Dat is nu reeds zo. Maar als de vacantie langer wordt -en uitgebreid tot alle jeugdige personen, zal het nog veel erger wor den. Dan zal men het verschijnsel zien, dat tal van jongelui zogenaamd vacan tie hebben, maar in werkelijkheid drie weken met de ziel onder de arm lopen, omdat ze niet weten, hoe en waar ze die vacantie zuilen doorbrengen. Wat rdt er gedaan om hierin verandering en verbetering te brengen? Wordt er van regeringswege iets voor hen ge daan? We zijn er niet gerust op. De bemoeiingen van de overheid met va cantlecorden zijn niet van die aard, dat we er gerust op kunnen zijn. Ze bepa Jen zich veelal tot een soort negativisme Een ButlinkamP? Bezwaren. Het onvol prezen Hollandse strand7 Bezwaren. Onze mooie natuur? Bezwa'"en in de vorm van bordjes met verboden toegang Zo komen we er niet. De overheid zal niet alleen de vacantie moeten in stellen. Ze zal alle mogelijke steun moeten verlenen aan de particuliere or ganisaties die zich tot taak stellen om het genieten van vacantie mogelijk te maken. Maar de overheid, Rijk, Provin cie en Gemeente zullen daarnaast zelf de handen uit de mouwen moeten ste ken. Slechts dan heeft vacantie zin, als het volk de gelegenheid heeft om die vacantie in goede en goedkope gelegen heden door te brengen. v.\ Z- GELDIG TOT HEDENAVOND Geleidelijk toenemende bewoking met later plaatselijk wat lichte regen of motregen, hier en daar wellicht vooraf gegaan door enige sneeuw. Aanvanke lijk weinig wind, lat?.* matige wind lassen West en Zuid. Geleidelijk iets hoger temperatuur. Om half drie Zondagnacht, aldus Dijk huizen, die nu weer geheel hersteld is i onder de hoede vertoeft van de Np derlandse conrul te Calais, evenals de andere matrozen, de Wilt en Bol, be gon de lading te werken. Het lijnzaad rolde als water in de romp van het schip heen en weer en het schip maakte in héél korte tijd zware slagzij. Het zee water begon binnen te stromen en er werden noodseinen uitgezoden. Door de slagzee en het zware weer was het ech ter onmogelijk de boten te strijken. Op bevel van de kapitein hebben we de zwemvesten omgedaan en zijn in het water gesprongen, terwijl de Toornvliet voor onze ogen in de diepte verdween. De Cimbria die al een poos in de nabijheid was kon ons niet bereiken. Door de harde wind en de sterke stroom raakten we spoedig uit elkaar. Bi-na twee tiur heeft Dijkhuizen in 't ijskoude water gelegen, alvorens hij in bewusteloze toestand aan boord van de Gmbria werd genomen. Daar had xti. Bol, die een half uur en de W.lt die een uur hadden rondgedreven reeds in de warme kajuit De Cimbria die geen schijnwerper' aan boord had heeft alles gedaan om de arderen te vinden, maar ondanks uren zoeken mocht het. niet gelukken De geredden waren vol lol over de be handeling aan boord van het Deens', schip- Uit China komen verscheidene berich ten, die elkaar tegenspreken. Het schijn; wel vast te staan, da de gouverneur van Joenan m^ zijn gehele legermacht naar de communisten is overgelopen, maar er schijnt nog onzekerheid te bestaan over de houding van een der gouvec neurs van de Zuidelijke provincies. Inmiddels is ook de Gouverneur van Kwei Tsjau naar de legers van Mao Tse Toeng overgelopen. De communis ten hebben gedreigd een stad te bombar deren, waar verschillende nationalistische leiders, di~ zich .bij de communisten wil den aansluiten worden vastgehouden. Onze foto geeft een beeld van de bis torische zitting in het Parlement, waar tot de souvereiniteiïsoverdracht werd besloten. Bijna het voltallige ministerie werd op de gevoelige plaat vereeuwigd Grote plannen in Australië Mcnzies, de liberale leider in Austra lië en binnenkort premier, heeft ver schillende plannen van het nieuwe be wind bekend! gemaakt, föo w men een kwart millioen pond sterling be steden om d? economische ontwikke ling van het land te bevorderen. Ook op het gebied van emigratie zijn er zeer grote plannen. De overwinning van de coalitie op de socialisten kan Menzies overinens nog grote moeilijkheden geven. Labour behoudt a.1. in de Senaat een meer derheid en aangezien deze Senaat over vetorecht beschikt, kunnen alle wets voorstellen van de regering verworpen worden. Menzies zal dus moeten trach ten de twee Kamers te verzoenen of kan nieuwe verkiezingen gaan uit schrijven. Dan zal hij echter het par lement vooraf moeten ontbinden. Televisie in Nederland De minister van Verkeer en Water staat heeft medegedeeld, dat in het ko mende jaar zal worden begonnen met de uitzendingen van televisie, bij wijze van experiment, buiten de amateurs en industriële ondernemingen om. Zoals men weet kent ons land tot dusvec alleen televisieuitzendingen, die worden ver zorgd door de NV Philips te Eindhoven en de uitzend^ jen welke de enkele amateurs verrichten. Het schijnt nu in de bedoeling te liggen een eerste zen der te bouwen in het Gooi. Deze zen der zou dan Amsterdam van televisie kunnen voorzien en indien het -een beet je meeloopt ook Utrecht. Volgend jaar zullen dan ook de eerste televisietoestellen fci Nederland aan de markt verschijnen. Omtrent de vermoede lijke prijs kan op dt» ogenbilk nog niet worden medegedeeld. De uitzendingen Engeland, Canada en Amerika maken nieuw plan bekend De Ver. Staten, Engeland en Canada zullen in de nabije toekomst een nieuwe politiek van samenwerking op het gebied der atoomenergie volgen De drie landen zijn tot overeenstemming gekomen om de onderzoeking in de Ver. Staten te blijven concentreren en op deze concentratie nog meer de na druk leggen dan tot nu toe. Britse en Canadese geleerden zullen daarvoor naar de Ver. Staten kunnen komen en het ligt in de bedoeling, dat dan inlichtingen zullen ontvangen over het z.g. atoomgeheim. Hiervoor zal het Amerikaanse Conqres echter nog toestemming moeten verlenen. T.-uman schijnt niet geneigd te zijn dergelijke stappen te ondernemen zonder raadple ging van de volksvertegenwoordiging. Door deze concentratie wil men be reiken, dat er intensiever samenge werkt wordt. D? proefnemingen in En geland en Canada kunnen voör een groot deel gestaakt worden, waardoor ernstige versnïpppering van krachten voorkomen wordt. Indien het_ Congres de plannen goedkeur* zal alleen Amerl ka de uranium uit de Congo ontvan gen en zal Engeland afstand doen van de aanspraken op meer grondstoffen uit dit gebied. In Engeland en Cana da zullen bepaalde experimenten (zo als die ook in andere landen geschieden worden voortgezet. VAN DAG TOT DAG ACHT TROMMEN en een grot? trom kreeg het korps mariniers dat onder gro te belangstelling het honderd jarig be staan vierde, van de club Rotterdam. Op een feestelijke bij §nkoni4i weid het woord gevoerd door de heren Schokking en Oud. DE DOODSTRAF werd voor het bij zonder gerchtsbof te Amsterdam geëisi tegen twee leden van het commando Pieiers, met name Koelemeij en van der Stel. Twee anderen, Duisterhof en van der Gouw kregen 15 en 20 jaar gevan gvnisstraf. ZATERDAG ^-IJN opnieuw 21 Polen uit Frankrijk uitgewezen. In Warschau hebben zeven Franse professoren een toevluchtsoord gezocht op de Franse ambassade, daar ze anders door de Po len zouden worden gearresteerd wegens spionnage, EEN PLECHTIGE herdenkingsdienst is gehouden in de Sint Jacobskerk in den Haag voor de gevallenen in de strijd tegen Japan. Het woord weed gevoerd door schout bij nacht Moor DE BELGEN en de Russen hebben de onderhandelingen over het handelsac coord afgebroken. De Russen waren niet bereid de dooc de Belgen verlangde voorraad tarwe te leveren. Vorig jaar betrok België voor twee milliard francs uit Rusland. Men verwacht weer her vatting van de besprekingen. DE NESTOR DER Franse socialisten Lvcn Blum heeft op een congres der Comisco te Parijs een hartstochtelijk be roep gedaan op alle Europese socialis ten om de eenheid tot stand te bren gen. Volgende week zal hij naar Italië gaan om te trachten een verzoening tot stand te brengen, tussen Saragat en Neani. ER WAREN ontzaglijk ve?l bloemen en heel veel sprekers aanwezig op de feestelijke receptie die de -KNVB 'a Amsterdam hield ter gelegenheid van her 60 jarig bestaan. De voorzitter Ka rel Lotsy had een zware taak om ze .-Hen te danken voor de hartelijke woor den. Het ging hem best af en d? stem ming was heel feestelijk. HET IS GEEN wonder, dat de Chine se communisten een zo grote snelheid bereiken tijdens hun opmars. In de pro vinei? Yoenan liepen veertuigduizend man nationalistische troepen naar hen over, om even later vrolijk tegen de nog overgebleven nationalistische kame raden te vechten. ER BLIJVEN de nationalisten weinig wijkplaatsen meer over in het grote Chinese land. Jammer dat Formcsa er nog is. Anders was er kans, d3t het spoedig afgelopen was. Nu kan van daaruit nog een hel? poos geïntrigeerd worden. DE NEGENTIGJARIGE koning Gus taaf van Zweden heeft in tegenwoor digheid van een menigte van vierdui zend personen de jaarlijks? Nobelprijzen uitgereikt. DE SUIKER wordt wel niet goedkoper ze is er in overvloed. Als de winter nog even wegblijft zullen de bieten spoedig verwerkt zijn en dan is de -grootste oogst binnen, die we ooit heb ben gehad. WE ZULLEN HET wel weer zonder peper moeten stellen. De prijs is zo boog geworden dat onze deviezen pot er niet genoeg geld voor he?ft Een ons peper kost ongeveer een rijksdaal der. GARRY DA VIS doet weer vaa zich horen. Hij wilde naar Duitsland en had daartoe papieren nodig van een Frans bureau. Het duurde echter nogal lang en toen ging Garry voor het bu reau kamperen. Toen nam de politie h?m in hechtenis. DE AMBASSADEURS in Polen en Frankrijk zullen binnenkort wel zonder personeel zitten. Dagelijks wordt er per soneel uitgewezen en het geschiedt over en weer. Ze konden beter een pijp m?t elkaar gaan roken. VIERHONDERD MILLIOEN gulden zullen we naar de Verenigde Staten in het komende jaar kumvn uitvoeren, al dus de leider van h' economische bu reau, de heer Smit. Maar dan zal de productie sterk opgevoerd moeten wor den. HET JACHT van prinses Wilhelmina dat door de Duitsers was weggerootd en tot zinken gebracht, is door een Deens ingenieur gelicht en aangekocht HET STADJE BORCULO dat in 1925 door een windhoos getroffen werd, heeft 50 met de hand gemaakt? meube len aan de Amerikaanse stad Warren cadeau gedaan. Dze stad werd onlangs half verwoest door een tornado. Twee soorten communisme? Op een bijeenkomst van Aziaten, wel ke de Hervormde Godcdienst zijn tocge daan, is een resolutie aangenomen, wel ke zich uitspreekt tegen het communis me, maar die uitdrukkelijk onderscheid maakt, tussen het communisme, dat de uitdrukking is van een totalitaire staas vorm met alle daaraan verbonden on recht en onderdrukking, of een commu nisme, dat zich ten doel stelt de spreek buis en de strijder te zijn voor het on recht, dat aan de maatschappelijk ver drukten wordt aangedaan. Het laatste communisme zou geenszins In strijd zijn met de Christelijke leer en als Iets ge heel anders moeten worden beschouwd- Van 14-17 December: jacht op ratten In het gehele gebied benoorden het IJ zal in d? periode van M t..m. 17 December de jacht op de bruiae rat nog eens worden Ingiet. De gehele bevolking woedt opgewekt aan deze bestrijding mee te helppen omdat slechts een massale aanval waarborgen voor succes geeft. Voor h?t verkrijgen van bestrijdingsmiddelen kan men zich tot het gemeentebestuur wenden. Regering over TNI in Batavia De Ned. regering heeft een verkla ring afgelegd over de berichten, dat zich reeds thans troepen van de TNI in Batavia bevinden. In deze verklaring wordt gezegd, dat de regering als uit drukkelijk voorwaarde heeft gesteld, dat troepen van de TNI niet in Batavia en andere gerote steden zullen komen vóór de Tweede en Eerst? Kamer de resultaten van de RCT hebben goed gekeurd. De thans in Batavia aange komen manschappen van de TNI moe ten worden beschouwd als kwartierma kers. Van overdracht van wapenen e.d aan h?t leger van de Ver, Staten van Indonesië is nog geen sprake. De re gering heeft de HVK nog eens laten weten, dat de te nemen maatregelen zich tot het minimum dienen te b?per ken. De regering wenst zelfs de indruk niet te wekken, dat de Eerste Kamer voor een voldongen feit wordt gesteld. zouden voorlopig geschieden onder de auspiciën vaa de Nozema en wel voor de tijd van twee jaar. In die wee Jaar verwacht men, dat men een vrij duide lijk beeld zal hebben over de mogelijk heden der televisie in Nederland en daarna zullen definitieve plannen ter ta fel komen. De „kijkers" zullen een jaarlijkse kijk bijdrage moeten betalen van ongeveer dertig gulden. Naar de Minister verder mededeelde ligt het niet in de bedoeling samenwerking te plegen over de televisie uitzendingen met buitenlandse stations. Wel zal men trachten te komen tot een uitwisseling van televisiefilms. Voor de Bijzondere Raad van cassatie in Den Haag stond giste ren terecht de bekende NSB lei des Zondervan die det'ljds door het Amsterdams Hof was veroor deeld tot twintig Jaar gevangenis straf. Zowel de beklaagde zelf als de procureur fiscaal waren vari dit vonnis in beroep gegaan. Ver dachte beweerde, dat hij uitslul tend het doel had gehad om het Nederlandse volk te dienen. Het zelfde beweerde de ?erdftcii&er, ror Muller Massis uit Amsterdam, die zei. dat verdachte uit idealisme ge handeld had en niet uit winstbe jag. Hij deed 'n beroep op de raad om rekening te willen houden met' de beestachtige wijze, waarop zijn cliënt in de gevangenis te Sche veningen behandeld was gewor den, toen deze nog onder toezicht stond van de Canadezen. De procureur erkende dat hier inderdaad van ernstige mishande ling kon worden gesproken en wil de hiermede rekening houden. Hit eiste 15 jaar gevangenist"Af. De uitpraak volgt Ook in Frankrijk Titoïsme? In het Franse communistische blad 1'Humanite is een oproep van het be stuur van de Franse communistische partij verschenen, waarin de arbeiders tot grote waakzaamheid worden opge roepen, daar het partijbestuur er zeker van is dat ook in Frankrijk het Titeois me steeds meer doordringt. Er Is vol gen deze verklaring veel te weinig aan dacht besteed aan de anti Russische campagne, die in het volk steeds gro ter aanhang krijgt. Met voorbeelden wordt aangetoond, dat er vooral in Noord Frankrijk haarden zijn, waar een zeer slechte invloed heerst. Er wordt het district Parijs een verwijt van ge maakt, dat er tijdens de bespreking tus sen de twaalf ministers van defensi? van de landen van het Atlantisch pact geen demonstraties zijn gehouden. Reuter weet te berichten, dat deze verklaring van 1'Humaaite hl de hele Franse pers grote opschudding heeft verwekt. Men beschouwt het als een bewijs dat er een ernstige crisis in de partij heerst. Het blad Ce Soir spreekt de veronderstelling uit, dat -?r fc» de rij en der Franse communisten binnenkort een grote zuivering zal plaats vinden.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1