N.-HOLLANDSE PERS 1945 K.A.B. VRAAGTs 5 OP DE LONEN (met minimum van f 2) Oost-Duitsland geen lid van Kominform? Toewijzing van bouwvolume naar behoefte Voor het eerst openbaarheid Huurpolitiek 5e JAARGANG Nr. 1771 IWudef Vrijdag 16 December 1949! Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder": Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25sper maand f3.65 per kwart, bij vooruitbetaling Advertenties M et per Mm., familieberichten 18 cents. Bij contract aanzienlijke korting Verantw. redacteur: J. v. Zoonen I Bureau: Ridderstraat, hoek Oudegracht I Tel. K 2200-3971 Lonen en prijzen: TkE Verbondsraad van de K.AJ. (de besturen van alle aangesloten vak- en standsorganisaties) heeft zich gisteren te Utrecht de ge hele dag bezig gehouden met het vraagstuk van de lonen en prijzen. Aan het einde der bijeenkomst nam de Verbondsraad een uitvoerige resolutie aan, die hierop neer kwam, dat de volgende maatregelen per 1 Januari a.s. volgens congressisten verplicht moeten worden voorgeschreven: 1. Dat in bestaande C.A.O.'s en loonregelingen een clausule wordt opgenomen, waarin de uitbetaling van een individuele 5% loons verhoging verplicht wordt voorgeschreven met een minimum van f 2 per week voor de volwassenen, alsmede voor alle gehuwde en daarmee gelijk te stellen werknemers. Z. Dat voor gevallen, waarin geen C.A.O. o-f loonregeling bestaat, deze 5% met een minimum van 2 moet worden uitgekeerd boven het rechtens geldige loon, resp. inkomen, provisies e.d. en officieel goedgekeurde toeslagen aan dc volwassenen, alsmede aan alle ge huwden en daarmee gelijk te stellen werknemers. 3. Dat de jeugdleden van het 18e jaar af worden aangepast aan de nieuwe loonbedragen voor volwassen werknemers. 4- Dat de kinderbijslag van het eerste kind af gelijkwaardig aan de loonsverhoging verhoogd moet worden. 5. Dat de uitkeringen krachtens pensioenregelingen, sociale bij standsregelingen, de uitkeringen krachtens de invaliditeitswet, de noodregelirg Ouderdomsvoorziening alsmede de lonen van de D.U.W. eveneens met 5% worden verhoogd. 6. Dat de loongrens voor de sociale verzekeringswetten wordt verhoogd van 3750 tot 4500 per jaar. Bekend is, dat de werkgevers geen verplichte verhoging der lonen met 5% willen, maar slechts een algemene vergunning om de lonen maximaal met 5% te verho gen. Zij willen wel de toepassing van deze vergunning met klem aan- bevelen. Zeventien sprekers voerden het woord over de mededelingen van de heer De Bruijn. In hun betoog overheersten twee klachten alge meen. Waarom, vroegen de mees ten, moet over deze gehele kwes tie van lonen en prijzen zo'n grote geheimzinnigheid worden be tracht? Al twee maanden lang we ten de vakbondleiders, dat er on- ER DREIGDE CRISIS IN STICHTING Aan het vaststellen van deze re solutie is een uitvoerig debat voor af gegaan. In de morgenuren gaf de voorzitter van de K.A.B., de heer A. C. de Bruijn, voor dc ver tegenwoordigers van de 300.000 aangesloten leden een verslag van het loonbeleid, dat de laatste maanden door het verbondsbe- stuur was gevoerd. Uit de mede delingen viel op te maken, dat er een crisis in de Stichting van de Arbeid heeft gedreigd. De K.A.B- leiding had laten weten, dat het arbeidende volk door zijn arbeid en zijn soberheid reeds zijn offers ▼oor het land had gebracht. Dat was een fundamenteel oordeel, zei de heer De Bruijn, en in de Stich ting kon geen overeenstemming worden bereikt. De betekenis van de Stichting dreigde te worden aangetast. Half November kon worden vastgesteld, dat het reële Ion tot aan de devaluatie al met 1.8% was gedaald en dat de ver dere daling, als gevolg van de de valuatie, ongeveer 3.5% zou be dragen De K.A.B. gaf op 14 No vember twee mogelijkheden: of wel de lonen moesten direct met 5 cent per uur worden verhoogd, èfwel er moest een loonsverhoging komen van 10 cent per uur, maar dan zouden de prijs index-cijfers met meer dan 18% moeten stijgen voor de K.A.B. een nieuw voor- •tel tot verdere loonsverhoging zou doen. Ook het NVV en het CNV dien den hun voorstellen in. De bespre kingen leidden tot een compromis met de voorstellen van het NVV. Afgesproken werd. dat zou worden gevraagd een verhoging niet met 5 eent per uur, maar met 5%, mei een minimum van 2.50. In de 8tichting werd met de werkgevers echter geen overeenstemming be reikt. Daarom stuurden de vabcen- tralen hun voorstel aan de rege ring. De loon- en prijscommissie was zeer ontdaan over de oorstel len en over het feit, dat waren gepubliceerd. Met de regering had op 2 December een bespreking plaats, waarbü bleek, dat deze wel bereid was tot enige verhoging, maar bezwaren had tegen verboging met tenminste 2.50. JONGSTE BESPREKINGEN Bij de jongste besprekingen in de Stichting van de Arbeid deden de vertegenwoordigers van de vakcen- tralen enige concessies. Zij vermin derden het gevraagde minimum tot 2 per week. Voor de lonen der jeugdigen tot 17 jaar zou geen ver hoging gelden. Van 18 jaar af zou 3% worden gegeven tot de volwas sen leeftijd. Gehuwde en kostwin ners zouden 5% krijgen. De loon grens voor de sociale verzekering zou op 4500.worden gesteld. Van Rappard: weer doodstraf Ook voor de Raad van Cassatie Is gisteren de doodstraf geëist te gen E. H. ridder van Rappard, oud-leider van de N.S.N.A.P. Om zijn streven naar samensmelting met Duitsland noemde de advo- eaat-fiscaal zijn vergrijp naar vorm en inhoud ernstiger dan dat van Mussert. W-at de midden stander van denkt Ook de besturen van de drie cen trale middenstandsbonden hebben zich over het loonprobleem beraad slaagd. Volgens hen is het nodig dat: 1. De loonsverhoging worde als kostenfactor beschouwd en dient doorberekend te kunnen worden. 2. De omzetbelasting dient zo spoedig mogelijk bij de bron ge heven te worden, zodat de midden stander niet meer met de incasse ring hiervan wordt belast. 3. In de aangekondigde wijzi gingen van de ondernemingsbe lasting wordt de vrijstelling van het winstbedrag tenminste gebracht op f 5000 en uitgebreid tot firmanten, terwijl aangenomen wordt dat voor ht belastingjaar 1950 de onderne mingsbelasting geheel zal vervallen. 4. Er dient een hogere belasting aftrek voor levensonderhoud plaats te vinden voor niet-werknemers. 5. Er zal een straffere toepas sing van de vestigingswet moeten komen in afwachting van de reeds lang toegezegde nieuwe vestigings wet, de uitgifte van zg. ministriele verklaringen dient tot het uiterste beperkt te worden en met waar borgen omringd. 6. Een wet ter beteugeling van het cadeaustelsel dient zo spoedig mogelijk aanhangig te worden ge maakt. Acmbied'ng van hand tekeningen Morgenmiddag zal de aanbieding van de door de actie „Red de vol ken van Ambon, Timor en de-Mi- nahassa" verzamelde handtekenin gen aan de Griffie van de Eerste Kamer geschieden. Deze aanbie ding zal te drie uur worden voor afgegaan door een betoging. De regering heeft de gehele pro ductie traan over dit vangseizoen van de „Willem Barendsz" gekocht voor f 925 per ton De Rotter dammer, die de woning van een ander had trachten te verkopen, gaat vier maanden de kast in. In de ioop van Je volgende week worden van Harlingen uit 300 bes te Friese runderen naar Peru ver scheept. In Kiei is een glazen long geconstrueerd. Een verbeter de, goedkopere uitgave en een minder zware long dan de ijzeren. David Low, bekend Engels te kenaar. nam zijn ontslag bij de Evening Standard, om in dienst te treden van de Daily Herald. Van 7 tot 23 April: expositie in de Haagse Houtrusthallen onder de naam „Voedingssalon 1950". Alles wat Nederland aan eetbare waar produceert zal daar te zien zijn. Italiaanse journalisten zijn op vi- derhandeld wordt. Zij zijn op de hoogte van vele conferenties en besprekingen, maar moeten zwij gen. Dat is onbevredigend tegen over de leden, die het grootste be lang hebben bij wat gaat gebeu ren. Als de verhoging n'et verplich tend wordt voorgeschreven zo luidde de tweede algemeen ge maakte opwerping dan komt er niets van terecht. Deze loonsver hoging moet bindend woeden voorgeschreven. HET VOORSTEL VAN 15% Dc huurverhoging met 15*f«, die de regering zich voorstelt, zal bin nenkort in een wetsontwerp aan het oordeel van de Staten-Generaal wor den voorgelegd. Bil de bouw van nieuwe woningen wordt reeds een huur toegelaten, die 30 hoger ligt dan de hnur, die op 9 Mei 1940 zou hebben gegolden. P. v. tl. A. is ontstemd „Burgemeester van Den Haag verkeerd benoemd" De federatie Den Haag van de P. v. d. A. heeft haar ernstige ont stemming uitgesproken over het feit, dat bij de benoeming van een burgemeester van Den Haag geen rekening is gehouden met de poli tieke samenstelling van de bevol king en dat blijkbaar welbewust niet tot benoeming van een lid van de Partij van de Arbeid in ge noemde functie is overgegaan, on danks het feit, dat deze partij, naar de mening der federatie, over voor dit ambt geschikte candidaten beshikt. Van Schaik op terugweg Hedenochtend is minister Van Schaik per Constellation uit Bata via naar Nederland vertrokken. Vandaag zal even buiten Pretoria het voortrekkersof dingaans- monument officieel worden ingsw ijd. Rondom het monument loopt een muurwaarin de wagens, die de voortrekkers bij de verdedi ging gebruikten, zijn gehouwen. Record aantal auto's in ons land Er zijn volgens de jongste telling thans 110.612 personenauto's in ons land tegen 99.986 in Augustus 1939. Per 1000 inwoners zijn er thans 11.1 personenauto's Dit aan tal is in België 20,6, in Frankrijk 23,4, in Engeland 39,8 en in de Ver. Staten 212,8, d.w.z. 8 op elke 10 gezinnen. De verdeling van het huidige Nederlandse park van personenauto's volgens de jaren van fabricage is als volgt: 10,6% dateert uit de jaren voor 1935, 31,3% uit 1935—1939, 4,3% uit 19401945, 53,8% uit de jaren na 1945. Het aantal personenauto's uit de fabricage jaren 1946, 1947, 1948 en 1949 bedraagt resp. 9.769, 16.303 16.686 en 16.756. Turfhandel Op een vergadering te Zwole is besloten tot oprichting van een landelijke vereniging van turfhan delaren. De vereniging zal de be langen van de 3000 turfhandelaren behartigen. Nog tien vermisten van de „Doros" Hedenmorgen vroeg werden nog steeds tien personen van het Ne derlandse m.s. „Doros", dat bij Miami explodeerde, vermist. De opsporingen worden nog voortgezet. Nieuw Kamerlid Tot opvolger van mr. Van Wal- sum (P.v.d.A.) als Eerste Kamerlid is benoemd dr. F. Wibaut te Am sterdam. Zuid-Westelijke tcind Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Matige tot krachtige en later langs de Waddenkust en de kust van Noordholland harde Zuid-Wetselijke wind, half tot zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen, vrij zacht voor de tijd van het jaar. Zig-zag over de wereld Andrej Wysjinsky, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, 'zou de Oostduitse regering hebben meegedeeld, dat Rusland pas dan tot de instelling van een Oostduits leger zou besluiten als een West- duitse gewapende macht zou zijn opgericht. Wysjinsky had gisteren een langdurige conferentie met Pieck en Ulbricht, de premier en plaatsvervangende premier van de Oostduitse regering. Voornaamste onderwerp van bespreking met de Oostduitse politieke leiders zou de ontwikkeling van de gebeurtenissen in West-Duitsland zijn geweest. Wysjinsky zou hebben meegedeeld, dat het nog niet opportuun zou zijn voor de Duitse regering om om het lidmaatschap van de Komin form te verzoeken. Een half uur voordat Wysjinsky de voornaamste Geallieerde,func tionarissen in het huis der Sowjet-cultuur zou ontvangen, werden strenge veiligheidsmaatregelen genomen. Honderden zwartgeunifor- meerde leden van de Oostduitse volkspolitie, gewapend met karabijnen en revolvers en gesecundeerd door secties Sowjet-soldaten met bont mutsen en tommyguns, zetten de Unler den Linden af en ontruimden de straat. „Men vraagt en wij draaien": In zijn Memorie van Antwoord heeft mr. dr. J. in 't Veld aan de Kamer de volgende mededelin gen gedaan: 1. Als grondslag voor de toewij zing van het woningvolume voor 1950 heeft gegolden het acute woningtekort, d.w.z. het totaal aantal huishoudens met kinderen, dat inwoont bij andere huishou dens. Het aantal van deze samen woningen geeft naar de mening van de minister een billijke ver gelijkingsmaatstaf voor de span ningen als gevolg van het woon ruimte tekort. 2 Woningen, mits niet groter dan 500 m*., waarvoor geen finan ciële steun van het Rijk wordt gevraagd, kunnen worden ge bouwd zonder dat deze ten laste komen van het contingent van de gemeente (in het gehele land kunnen 3500 woningen op de ze wyze worden gebouwd). 3. De bouw van winkels in n:euw te bouwen wijken zal uit de normale contingenten moeten worden bestreden. 4. Het bouwplan 1950 vergt f 400.000.000 aan Europese valu ta (in hoofdzaak cement en wals- ijzer uit België en hout uit Scan dinavië). 5. Het jaar 1950 zal belangrijk zijn voor de bedrijfsbouw. 6. Het tekort aan woonruimte is het afgelopen jaar niet toege nomen. Ér is eerder sprake van het inlopen van de achterstand, zij het in bescheiden mate. 7. De minister overweegt de mogelijkheid de maximumgrens van woningen voor grote gezinnen enigermate te verhogen. Aan het aantal woningen voor grote ge zinnen is per provincie door de vaststelling van een bepaald per centage een grens gesteld. 8. De productie van metsel- baksteen evenaart weer het vooroorlogse peil (1939: 1094 mil- lioen stuks). 9. Ten aanzien van het bouw- hout openen de lopende handels overeenkomsten de mogelijkheid tot voldoende invoer. De positie kan goed worden genoemd. Be halve Finland, Zweden en Duits land levert thans ook Rusland, hoewel nog o£ bescheiden schaal, naaldhout aan ons land. 10. Er is nu evenwicht op de markt voor bouwvakarbe'ders, uit gezonderd in de steden Rotterdam site in de Beneiux-landen om te zien hoe daar de boel reilt en zeilt. Op een onbewaakte overweg werd een vrachtauto door een sneltrein gegrepen. De chauffeur werd gedood, een meerijder werd zwaar gewond, sje De 28-jarige Gul- demeestei', die in Sept. in de Haar lemmermeer een broer en zuster in 't ziekenhuis sloeg en er daarna met hun spaarcenten vandoor ging, hoorde twaalf jaar tegen zich eisen Een grote boerderij in het Frie se dorp Goëngahuizen ging door een brand totaal verloren. Hier is een verhaal uit Ccdar Rapids, in Iowa, waar John F. Williams een eis tot echtscheiding indiende tegen zijn zestiende vrouw. Deze Blauwbaard is nu 67 jaar, trouw de In 1904 en hield dat met zijn eerste vrouw 24 jaar vol, doch daarna wisselde hij van ega ais een Kameleon van kleur. John moet niet zo'n gemakkelijke echt genoot zijn, want zijn laatste vrouw verliet hem deze week mot de woorden: „Zelfs In het paradijs zou ik niet bij je willen blijven Hoeft U niet te vragenDc Zuiderkruis wordt vannacht in Rotterdam verwacht. Als alles goed gaat: morgenochtend 9 uur ontscheping. Goes kan geen be stemming vinden voor een oude ambachtsschool en biedt deze te koop aan. Van Woensdag 21 De cember af zal circus Strassburger bezit nemen van theater Carré. Johan Kaiser, uit München, heeft een fiets geconstrueerd, die in tien minuten kan worden gedemon teerd. Het geval kan in een reiszak worden meegenomen. Heerlen gaat 100 montagewoningen bou wen. De directie van de Neder landse Springstoffenfabrieken gaat met de regering een verbintenis aan voor levering van springstof fen, met dien verstande, dat beide partijen de verbintenis kunnen beëindigen met een opzeggingster mijn van drie jaar. Geheel Drenthe zal worden aangesloten op de drinkwaterleiding. Het 200.000ste lid van de N.C.R.V., het pasgetrouwde echtpaar Belgrave, uit A'aismcer. k een eïectrisch fornuis *en een tuo taart. s{e Zee post naar Indonesië: „Johan van Minister mr. dr. J. IN 'T VELD en Den Haag. Behoefte blijft er bestaan aan stucadoors. 11. In voorbereiding is een regeling, waarbij een instantie wordt ingesteld, waar DUW-ar- beiders in beroep kunnen bij conflicten. 12. In 1950 zullen er ten min ste 1000 boerderijen worden ge bouwd. Noordholland krijgt er hier maar 30 van. Oldenbarnebelt (21 Dec.); Antil len: „Bermekom" (18 Dec.); Suri name: „Helena" (21 Dec.) De dat.a tussen de haakjes zijn die waarop de post op de bus moet zijn. Het aantal verkeersongelukken in Am sterdam, gedurende de afgelopen 11 maanden van 1949, bedroeg 9168. Gistermorgen half zes werd een dame in een hotel te Maastricht telefonisch meegedeeld, dat zij be zoek van de politie zou krijgen. De dame dacht van net bed te worden gelicht voor een haar onbekend vergrijp, maar toen de politieman binnen stapte kwam hij vertellen, dat de dame vriendelijk werd ver zocht een boete van f 7.te wil len betalen. Die boete was haar in 1947 opgelegd, doch door verblijf in het buitenland had zij verge ten het geld te betalen. Op-Sin- joorken, een bekende pop, die in het stadsmuseum van Mechelen wordt bewaard (de Zaandamse Ge meenschap bezit er een model van) werd door Antwerpse studen ten ontvoerd. De knapen willen deze trots van Mechelen de Ant werpse burgemeester aanbieden. Afwachten of het lukt. t^panning in Frankrijk: zal de rege ring nieuwjaar halen? Het zijn voor haar thans werkelijk donkere dagen voor Kerstmis, want de be groting 1950 ondervindt weinig sym pathie bij de Kamerleden. Een crisis is dan ook niet onwaarschijnlijk. In middels heeft de door de commu nisten geleide vakbond C.G.T. een langzaam-aan-staking in de havens georganiseerd. Finland: Volgens het Russi sche persbureau Tass zijn de wol venjachten, die de Finnen in het Noorden van hun land houden, niets anders dan militaire voorbe reidingen. Engeland: De staking in de Londense electriciteitsbedrijven is zo goed als ten einde. Per 1 Maart is het papierverbruik voor tijdschrif ten vrij, echter niet voor kranten. De besprekingen tussen Engeland en de Scandinavische landen stuiten op moeilijkheden. Terwijl Dene marken en Engeland financieel vrij zwak zijn, voelt Zweden er weinig voor grote concessies te doen,. R a n g o o n Ongeveer 800 hou ten en met riet bedekte hutten na bij de Noordelijke buitenwijken van de stad zijn heden in de vlammen opgegaan. 3.000 personen zijn hier-' door dakloos geworden. Zwitserland: Minister Max Petitpierre is gekozen tot bonds president voor 1950. Ver. Staten: Een superfort van de Amerikaanse luchtmacht is bij Roswell tegen een windmolen opgevlogen en gaan branden. Vijf personen werden hierbij gedood. Geruchten, dat Johnson, de mi nister van Defensie, zijn ontslag zal indienen worden noch ontkend, noch bevestigd. Brieftelegrammen voor ♦roepenschepen In het verkeer met vreemde sche pen, die Nederlandse troepen ver voeren, kunnen radiobrieftelegram- men worden gewisseld via Sche- veningen-radio tegen hetzelfde ta rief als in het verkeer met Neder landse schepen geldt. De regeling geldt voorlopig voor de „Asturias" en de „Empire Brent" en zal in de toekomst wel licht tot andere schepen worden uitgebreid. K appie: M'n vriendje Ali Baba staat nu op de binnen- p agina.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1