Ikmaardei' N.-HOLLANDSE PERS 1945 KONINKLIJKE HANDTEKENING BEKRACHTIGT OVERDRACHT Na Nieuwjaar erkenning van Mao's China? IJMUIDENS VLOOT LIGT GEHEEL STIL 5e JAARGANG Nr. 1776 Donderslag 22 December 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder11: Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart bij vooruitbetaling Advertenties M ct per Mm., familieberichten 18 cents. Bi) contract aanzienlijke korting Verantw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau: Ridderstraat, hoek Oudegracht Tel. K 2200-3971 Eerste Kamer: twee-derde plus een Woensdagmiddag heeft de Eerste Kamer, nadat nog enige leden het woord hadden ge voerd, het wetsontwerp-over dracht der souvereiniteit over Indonesië aanvaard met 34 stemmen, tegen 15 stemmen. Voor stemden alle leden van de KVP (17), alle leden van de P.v.d.A. (14) en alle leden van de WD (3). Tegen stemden al le leden van de CHU (5), de zes aanwezige leden van de anti-revolutionaire partij (het lid De Wilde was wegens ziekte afwezig) en alle leden van de CPN (4). Spoedig nadien tekende Ko ningin Juliana de wet, waarop in het Staatsblad de publicatie J 570 verschenen is. Het ligt in de bedoeling van de regering om de heer Van Waar denburg, laatstelijk regeringscom missaris voor Zuid-Sum atra te be noemen tot gouverneur van Nieuw-Guinea- De hoofdcom missaris van politie van Batavia, B. Daamen, heeft verklaard, dat hoewel de laatste tijd het aantal rampok- en diefstalgevallen toe neemt, de situatie niet verontrus tend kan worden genoemd. Volgens diplomatieke militaire kringen te Batavia hebben de Ne derlandse strijdkrachten heden het belangrijkste stadium van de te rugtrekking uit het binnenland van Javg en Sumatra afgesloten en hebben zij zich voornamelijk begeven naar verzamelpunten aan de kust Officieren van de TNI hebben aan de Nederlandse reser ve-generaal majoor P. Scholten, de bevelhebber der troepen in Oost-Sumatra, te Medan een groot bloemstuk aangeboden ter gele genheid van de receptie, tijdens welke de gedelegeerde van de HVK, mr. Soriius, de aan generaal Scholten verleende onderscheiding van ridder Nederlandse Leeuw op „JZekaitjet' Wonderkind Leukhoe trots ouders op hun kinderen zijn. Daar ont komt geen vader of moeder aan. Vooral d.e eerste spruit is altijd een wonderkind, die de meest ingewikkelde kunstjes correct pleegt te verrichten als er geen visite is. Wanneer er wel bezoekers zijn willen de experimenten nog wel eens mislukken, dan trekt zo'n kind zich niets van de dressuur aan en geeft een linker handje of vertrapt het gewoon „dank U welte zeggen. In dat geval is Leiden in last en de ouders heftig vertoornd op hun nazaat, die op zo'n ogenblik met een vertrokken gezichtje „nat, nat!" begint te roepen, omdat moeder één minuut geleden heeft ver teld, dat het schatje toch al zo zindelijk is. Ach ja, U hoeft mij niets te vertellen van wonderkinderen. Ik heb er zelf vier, maar zij verzinken volkomen in het niet bij het zoontje van de overbu ren, een knaap van twee en volgens het trotse ouderpaar een wonder, waarvan deze ge pijnigde wereld nog zeer veel plezier zal beleven. Als je Henkie vraagt: „Wat voor dag is het vandaag?". Dan is het verrassende antwoord: ,Mowwege". Zijn moeder zd dan heel blij en enthousiast met het hoofd te knikken alsof ze zeggen wil: Nou hoe is ie? Daar kunnen jouw kinderen niet aan tippen, hè". Henkie kan nog veel meer, hij zingt de woorden van „Klokke Roelant" op de wijs van de ,fie Klok van Ame- muiden". Een psycholoog zou dit wonder misschien kunnen verklaren, ik kan het niet en de ouders (in aanbidding) evenmin. De laatste stunt van deze tweejarige is het lezen van cij fers. Dat heeft z"n vader hem geleerd. Die schreef op een groot stuk papier326. Henkje werd er met z'n neus opgedrukt en moest vertellen wat er stond Het kind trok een ernstig ge zichtje en zei: „Een acht, een zeven en een dwie". Pa lachte stralend en consta teerde zielstevreden: „Wat een pracht kind, nou heeft hij er alweer één goed". Criticaster diens borst spelde. Generaal Schol ten noemde dit bloemstuk een symbool en het bewijs, dat do strijdbijl is begraven. De lande lijke organisatie voor onze mili tairen overzee „VOMO" heeft een actie ingezet voor de terugbren ging naar het vaderland en op nieuw ter ruste legging op het ereveld in Vaderlandse bodem van de stoffelijke resten van onze in Indonesië gesneuvelde militairen. Zij, die deze actie wensen te steu nen en willen helpen de bedoelde terugbrenging financieel mogelijk te maken, kunnen ahhaesie betiu- gen aan het adres van de pen ningmeester van de „VOMO" postbus 17 te Sliedrecht en hun fi nanciële bijdragen storten op diens postgirorekening nr. 47767. sjc In Djogja is op het ogenblik een ster ke stroming, die de Republiek als deelstaat wil likwideren en tot een provincie in de R.I.S. maken. Deze stroming schijnt zeer sterk te zijn 800 soldaten van de TNI zijn Woensdag in Batavia inge kwartierd Hatta en Lovink zul len hedenmiddag een bespreking hebben. BOTER DUURDER Naar verluidt zal de boterprjjs andermaal verhoogd worden ëri wel met 49 cent per kg. Deze stijging op de binnenlandse markt houdt ver band met de exportpolitiek ten aan zien van België. Twaalf gewonden bij auto-ongeluk Enige kilometers ten Noord oosten van Zwolle is hedenochtend een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De chauffeur van een bug kwam uit de richting Meppel en wilde een voor hem uitrijdende vracht wagen passeren. De chauffeur van de vrachtwagen sloeg echter on verwacht linksaf met het gevolg, dat de buschauffeur plotseling moest remmen. De bus slipte waarschijnlijk en reed met een zeer harde klap tegen de langs de weg staande bomen op. Volgens de eerste berichten zijn er 12 ge wonden, van wie verscheidencn zeer ernstig gewond zouden zijn. Zig-zag over de wereld yolgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Londen zullen En geland en het merendeel van de landen van het Gemenebest de communistische regering van China onmiddellijk na Nieuwjaar erkennen. Men gelooft, dat Ernest Bevin, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, een datum hier voor in de eerste week van Janua ri heeft vastgesteld. Men ver wacht nog steeds, dat India eer der dan de andere landen van het Gemenebest tot erkenning zal overgaan. België: Drie Poolse mijn werkers zjjn om het leven geko men bij een mijnontploffing bjj Luik. De beambten van een douane post aan de Belgisch-Duitse grens hebben in de afgelopen maand 22 ton koffie, 26 vrachtauto's, 28 auto's en negentien motoren als mede een menigte andere goede ren in beslag genomen. Spanje: De monarchisten (in het buitenland) zijn thans ver deeld in twee partijen. Een steunt de aanspraken van Don Juan, de andere die van Prins Jaime. Ook zijn er nog, die Prins Alfonso op de troon willen zien. Maar on dertussen blijft Franco heel rus tig regeren. Rusland: Vanzelfsprekend is Stalin's verjaardag met veel luis ter in de Oostelijke landen ge vierd. Stalin zelf woonde de vie- Verklaring over de lonen Voorzitter Kortenborst heeft in de Tweede Kamer verklaard dat in de loop van vandaag een rege ringsverklaring over de loonpoli tiek te verwachten is. In slechts 5% uur heeft de Tweede Kamer de begroting van Financiën, altijd een der moeilijk ste problemen, afgehandeld. Zon der hoofdelijke stemming is de be groting goedgekeuid. De minister deelde mede, dat ecu wetsontwerp tot toezicht op particdliere banken te verwachten is. Da rente van de RijkspostspaarbanK zal nog niet worden verhoogd; bierever is nog overleg gaande. Getracht zal worden, zo zei prof. Lieftinck, de ingewikkeldheid der aangiftebiljetten en der wetten zo veel mogelijk te overwinnen. Spr. heeft gepoogd de belastingwetge ving zoveel mogelijK te zuiveren van Duitse smetten en hij betreur de het dat hij de gehele wetgeving nog niet ter herziening heeft kun nen voorleggen. Deze zal nog op zich moeten laten wachten, al kan er reeds voorbereidend werk wor den gedaan. 's Avonds is de afdeling „Volks gezondheid" van Scciale Zaken zJi.s. goedgekeurd. Kerstboodschap van de Koningin H.M. de Koningin zal Vrijdag avond 18.15 uur over beide radio zenders een Kerstboodschap rich ten <4»t het Nederlandse volk. ring in het Bolsjoi-theater in Moskou b|j. Praag: De geruchten over „ongenade" van Gottwald en Cle- mentis houden aan. Italië: De marine zal een nieuwe vlootbasis aanleggen bij Ancona, aan de Adriatische Zee. P a r ij sDe ministerraad heeft besloten de nationale vergadering om een motie van vertrouwen te verzoeken in verband met de be groting voor het volgend jaar. De nationale vergadering heeft het debat over de begroting hervat. Ver. Staten: De Xavier-Univer- siteit te New Orleans heeft dr. Ralphe Bunche, voormalig bemid» delaar van de Ver. Naties in Pa lestina. onderscheiden met de Drexel-medaiHe, de hoogste on derscheiding, die door deze uni versiteit kan worden uitgereikt. De burgemeester van New Orleans bood Bunche bij zjjn aankomst de sleutel der stad aan. Belgrado: Sowjet-autoritei- ten in Berlijn hebben twee persen, die door de Duitsers in Joegosla vië geroofd waren, en nu zouden worden teruggezonden, in beslag genomen. Nevelig tveer Weersverwachting geldig tot Vrijdagavond Over het algemeen weinig bewolking en plaatselijk nevel of mist. Droog weer. Geduren de de nacht en vroege ochtend bijna overal lichte vorst, over dag temperaturen enkele gra den boven het vriespunt be halve in mistbanken. In de kustprovincies matige wind tussen Zuidwest en Zuid, elders weinig wind. Zeeuwsch-Vlaanderen is een der gebieden, die het meest van de oorlogshandelingen ts lijden hebben gehad. Vele plaatsen werden geheel of gedeeltelijk verwoest. Door het grote tekort aan materiaal bracht de wederopbouw, die onmiddellijk na de bevrijding ter hand werd genomen, enorme moeilijkheden met zich mee. De Zeeuwen zet ten echter met vastberadenheid door, en het is thans verbazingwek kend te zien wat er in de afgelopen periode is gepresteerd. Van de plaats Oostburg werd 75% verwoest. Deze foto toont werklieden bi? hun arbeid aan de 62 m. hoge watertoren van Oostburg. De doorsnee van deze, waarschijnlijk grootste watertoren van Nederland is 20 meter. Op het hoogtse en laaste der vijf reservoirs is de heracliet- bedekking te zien, die condenswater voorkomt. s Regering moet helpen De Zuid-Afrikaanse vereniging ter bescherming van wild tracht een plan te verijdelen van Howard Hill. filmproducer in Hollywood, natuuronderzoeker en beroemd boogschutter, d e met pijl en boog op de oÜfantenjacht wil gaan. Een beleend jager verklaarde: „Vele Afrikaanse olifanten hopen de eerste te zjjn om een filmprodu cer uit Hollywood te doden Bij een explosie in een mjjn in de buurt van de Belgische stad Bergen kwam een Hongaar om het leven. Twee andere mannen zijn nog ingesloten. Bij een brand in een garage kwam de 35- jarige echtgenote van de garage houder in de vlammen om. Belgen, die minder dan 5 kilome ter van de Belgisch-Nederlandse grens wonen, mogen een dag per week in Nederland kopen, zeggen geruchten. Zjj die verder weg wo nen moeten een invoervergunning hebben. Dat 2al een uitzoekerij De laatste schepen der IJmuider trawlvisserij komen deze week „aan de markt" cn beëindigen dan de trawlvisserjj, zodat met Kerst mis de gehele vloot aan de kant ligt en niet meer naar zee zal ver trekken. Hoewel dit geen verrrassing ge noemd mag worden, komt de vraag op, wat er nu moet gebeuren. Aan het garanderen van een minimum markprijs heeft men weinig. Be langhebbenden zijn van mening, dat slechts één juiste oplossing mo gelijk is: de modernisering der vloot en dan zo vlug mogelijk, vooral door de schepen, die hier voor geschikt zijn, te vcorzien van krachtige motoren '_n de plaats van de stoommachines. Ditzelfde is ree<js bij de koopvaardij geschied. De te oud geworden schepen zul len moeten worden gesloopt, met als gevolg het ink.-i.npen van het aantal schepen. Men ach,, het beter met een kleiner aar.ial gced renda bele boten te vissen, dan op de oude manier voort te gaan. Voor deze radicale ombouwing en ver andering der vloot is evenwel geld nodig. Hiervoor is het laatste woord aan de regering. aldus de belanghebbenden. De IJmuidense reders hébben na besprekingen met de vertegen woordigers van de Unie Verkeer besloten de toepassing van de wachtgeldregeling voor de opva renden der IJmuidense trawlvloot in het algemeen te verlengen tot 28 Januari. Dit geldt voor de sche pen, die direct betrokken zijn bij het besluit van de redersvereni ging om tot nader orier niet uit te varen. Zeven millloen voor Volksherstel De toeslag op import-sigaretten ten behoeve van charitatieve doel einden de zogenaamde Volksher stelactie heeft totaal 7.430.685 gul den opgebracht. Van dit bedrag kon aan de Stichting Nederlands Volks herstel, respectievelijk aan het Ko ningin Juliana Fonds, een bedrag van 7.307.305 gulden worden uit gekeerd en aan het Prins Bern- hard Fonds 123.380 gulden. Amerikaanse uitzending voor Indonesië De Amerikaanse omroep „The Voice of America" zal op 27 De cember beginnen met een dage lijkse uitzending in de Indonesi sche taal. Het eerste programma bevat o.m. een groet van de Ver. Staten aan de nieuwe republiek. worden. De poLtie te- Venlo arresteerde een 26-jarige vrouw, die Zondagavond haar pasgeboren baby, een gezonde jongen, in een bos bjj Grubbenvorst levend zou hebben begraven. Haar man ver trok kort na de oorlog naar In donesië. Museum* Bcymans kocht voor f3500 het bekende werk van Jan Toorop, „De jonge generatie". Morgen zal het tien jaar geleden zijn. dat Antony Fok ker overleed. De concert zanger Louis van Tulder onderging gis teren een operatie aan de galblaas. Het spoorwegverkeer tussen Haarlem en Leiden was gister morgen gestremd, nadat drie goe derenwagens uit de rails waren gelopen. Op 29 en 30 December zal in Den Haag een geheime zitting worden gehouden, waarin de deviezenaffaire rondom mr. Visser, oud-burgemeester van Den Haag, zal worden behandeld Het matrozenkoor van Theo van Elferen. dat een tournee door Friesland gaat maken, heeft in zijn midden' een 13-jarige diri gent, die enige tijd geledon voor de microfoon het Metropole-or- kest met het koor dirigeerde. X In Almelo werden twee twaalfja rige jongens uit Enschede gearres- tesrd, die in Hengelo en Borne geld uit kerken hadden gestolen. Voor dat geld hadden zjj kinder pistolen en snoepgoed gekocht. De „Sibajak" zal Tunis aandoen, om een soldaat gelegenheid tc geven in verband met familie-om standigheden per vliegtuig naar Nederland te reizen. Weer een kindermoord in Bedgië Dinsdag werd in een watertank bjj Pouhou het lijkje gevonden van een vier jarig jongetje. In Marokko is door sneeuwval grote schade aan gebracht aan de oljjvenoogst Li het Riffgebergte ligt de sneeuw twee meter hoog! Dan mogen wij nog niet mopperen. Het Grand- hotel te Charleroi werd voor de tweede maal in twee jaar tijds door brand geheel verwoest. George Mamorth, voor Hitiers tijd millionnair-bankier in Berljji^ is als verplaatst persoon in ITew- York aangekomen en in het res taurant van zijn zoon te Brooklyn aan het werk gegaan. In 1938 werd hij naar een concentratiekamp ge zonden. Hij kreeg later om ge zondheidsredenen toestemming naar Nederland te gaan. Presi dent Truman is van een vacantie van drie weken in Florida in Washington teruggekeerd. Zweden en de celstof TVadat vlak voor en tijdens de oor log de vervaardiging van celstof voor kunstvezels e.d. vooral in Duitsland tot ontplooiing was ge komen, is het thans Zweden, dat de 'eiding neemt Dit land bezit nl. alle factoren voor een goedkope celstof- productie. Dit bedrijf wordt hier nl. verbonden met de enorme houtza gerijen. Bij het zagen van rondhout heeft men bijv. niet minder dan 24% houtafval. Dit afval, dat vroe ger hoofdzakelijk als brandstof werd gebruikt, wordt thans doorge leverd aan de chemische industrie, die het materiaal behandelt met sulfiet Het afval levert reeds 15 tot 20% van de hoeveelheid grond stof, die deze industrie nodig heeft cn zo wordt het hout via celstof omgezet in textielvezels. In aanslui- ting op het houtbedrijf krijgt Zwe- den hierdoor een grote productie van celwol en kunstzijde. De pro ductiekosten van Zweden zijn door deze gunstige omstandigheden zo - laag, dat Duitsland niet meer kan concurreren. Niet alleen is het hout in Duitsland zeer duur gewordeD door de grote vraag van de mijnen en het bouwbedrijf, maar boven dien is de celstof industrie technisch achter opgeraakt. De Zweden, dié later zijn begonnen, beschikken thans over uiterst moderne bedrij ven. Daar 55% van de oppervlakte van Zweden bedekt is met bossen, heeft Zweden in deze verbinding van een chemische industnie aan de houtzagerij een zeer belangrijk* uitbreiding van zijn bestaansmid delen gekregen. Verdere inpoldering IJselmeer De Zuiderzeeraad heeft blij kens een nota van de Minister van Verkeer en Waterstaat aan de Tweede Kamer met betrekking tot de verdere inpoldering van het IJselmeer, een advies uitgebracht, hetwelk in grote lijnen inhoudt, dat in het Zuidelijk deel van het IJselmeer uiteindelijk twee pol ders, gescheiden door een Midden kanaal, öp hoog peil zullen worden gemaakt. De Zuidoostelijke polder zal in twee delen, nl. een Ooster en een Zuiderpolder, worden uit gevoerd. Het in het Zuidelijk deel van IJselmeer droog te leggen gebied zal volgens dit advies in het Noor den op het vasteland aansluiten nabij Enkhuizen en zal in het Zuidwesten worden begrensd door een lijn, ongeveer lopende van Muiderberg naar Uitdam. Bij de inpoldering in het Zuide lijk deel van het IJselmeer zal worden begonnen met de Ooster polder en eerst te zijner tijd zal worden uitgemaakt of daarna de Wester- dan wel de Zuiderpolder zal volgen. Met betrekking tot dit advies deelt de Minister van Verkeer en Waterstaat mede, dat in deze zaak nog geen beslissing is genomen. In het bijzonder ten opzichte van het beloop van de begrenzingen der in te polderen gebieden moet, mede uit technische overwegingen, voorbehoud worden gemaakt. Biljarten: Deelnemers Europees kampioenschap 71/2 Voor 't kampioenschap van Euro pa groot biljart cadre 71/,2, dat van 5 tot en met 8Januari 1950 in Luik wordt verspeeld zijn de volgende deelnemers aangewezen: Reicher (Oostenrijk). Vingerhoedt (Bei- gië), Van Hassel (België), Waff- lard (België), Galmiche (Frank rijk), Dufetelle (Frankrijk), Piet van de Pol (Nederland) en Henk Metz (Nederland). Mocht de Oostenrijker Reicher niet verschijnen, dan zal Kees de Ruyter (Waalwijk) de achts<e deelnemer aan dit kampioenschap zijn- Oud-internationals Nieuwjaarsdag wordt traditiege trouw een voetbalwedstrijd, ge speeld tussen HFC en oud-inter nationals. De ploeg van oud-inter nationals is als volgt samenge steld: Halle, Caldenhove en Van der Linden (Haarlem), Stijger ^V SV), Pellikaan en Paauwe, Wels, Vente, Roozen, Kick Smit en Van Gelder (VUC). Kappie: Mannenwerk »n Zeeuwsch- Vlaanderen". (pog l)

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1