KAPPIE Burgerlijk Armbestuur heeft afgedaan Meerderheid verwerpt voorstel tot verbouw gemeentehuis ^Het Huis aan de Baai GEMEENTERAADSZITTING BERGEN Met algemene stemmen ging de raad van Bergen accoord met het voor stel van B. en W. om het „Burgerlijk Armbestuur" in een Gemeentelijke iftstelliug voor Sociale voorzieningen te veranderen. Nadat wethouder van Sociale zaken, de heer Den Das (Arb.) de noodzakelijkheid hiervan had aangetoond. Het is een sociaal belang aldus spr. en het B-A. past niet meer In deze tijd. Ondanks dat het een sociale inslag had, komen er vraagstuk ken die niet meer door het B A. op gelost kunnen worden De rekening eti begroting bedraagt momentcel f 36000-waarvan 35000-subsidie van de gemeente komt. Opdat B en W meer zeggenschap in dit instituut krijgen, is deze verandering noodzakelijk. De maatschappelijke verhoudingen liggen momenteel geheel anders, waar door een andere groep, de zelfstandige werkers, het woord middenstanders wilde spr. niet gebruiken, hulp komen vragen. Het besftiur zal bestaan uit de wethouder van sociale zaken als voorzitter, bijgestaan door twee raads leden en vier burgers De chef van Soc. werken zal secretaris worden. Hierdoor zal het particulier initiatief zoals kerk en Humanitas .niet worden gedood. De sociale werkster zal dan van 2 dagen. 4 dagen worden ingeschakeld uitbreiding van personeel Is niet nood zakelijk. De huisvesting zal moeten worden vergroot, waardoor een ver bouwing aan de barak aan de Karei de Grootelaan noodzakelijk wordt, mede in verband met de huisvesting van de districtsraad van de noodwet Drccs, zodat alle diensten dan onder een dak komen. De heren Ellis (kvp) en Sluis (a.r.) waren aanvankelijk te gen, omdat zij deze zaak niet voldoen de hebben kunnen bestuderen, omdat rij de stukken niet thuis hebben gehad dóch slechts ter Inzage, maar na de explicatie van de heer Den Das. mee accoord konden gaan. Een Woonpatk Aan de Prins Hendriklaan en het verlengde van de Emmalaan zal de gemeente terreinen ankoPen voor het uitbreidingsplan. Dit zal geen woon Wijk. maar een woonpark worden, er zullen particulieren kunnen bouwen. De koopprijs is, behoudens goedkeu ring van het prljzenbureau voor on roerende zaken te Alkmaar f 55000. Bij 4 hulzen van de gemeentelijke woningdienst zal een schuurtje wor den gebouwd. De edmlnlstrateur van gem. werken de hoer f. Llltenthuis zal bevorderd worden tot adjunct commies A. De beet J van Zoonen zal behoudens gucdkei.ting van Prov. staten benoemd wor 'en tot technisch hoofdambtenaar. De heer H. F. J. van der Grljspaarde Ic'Hgt een vaste aanstelling als tuin man wejkman. Na «en uiteenzetting door de heer Schoile werd de 3e. 4e en 5e wijzi glnq van de gem. begroting 1949 goed gekevd. De beer Hemelrijk vraagt of de sup pletoire begroting in den vervolge tij dig zal worden toegezonden, dit wordt toegezegd. De gemeentebegroting 1950 geeft een goed sluitend geheel. B en W verzochten de raad om op deze begroting vooruit te mogen lo pen en vraagt goedkeuring om met de verbouwing van de barak te kunnen beginnen in verband met Soc. zaken. Dit werd goedgekeurd. Ook de tuin van de Mer«4hof, waarvoor een be drag van f 2000— is uitgetrokken, zal als gemeentepark worden aangelegd De verbouwing van het raadhuis, wdarmede f 5000.is gemoeid, deed nogal wat stof opwaaien. De heer Haets v. Amerongen had bezwaren, Omdat dit nog niet in een commissie vergadering is behandeld. De heer Sluis vind Het niet verant woord om in deze tijd f 5000.voor deze verbouwing te voteren. De heer Broersraa (com.) is teleur gesteld over de gang van zaken, het Is al meer voorgekomen, dat B en W de raad willen overrompelen, zonder voldoende voorlichting. Een vos ver Hest wel zijn haren, maar niet zijn streken, zegt spr. Bij publieke werken is het hetzelfde. Ook de grondover dracht bevredigt spr. niet. Al deze za ken, waar qrote bedragen mee zijn ge moeid, verlangen een grondige behan deling. De heer Ellis (kvp) zegt dat met vooruitlopen op de begroting wellicht belangrijker dingen in het gedrang ko men. De heer Hemelrijk zegt. dat uitbrei ding van de publieke tribune hoogst noodzakelijk is. Dit punt wordt dan aangehouden tot de volgende vergade ring. De heren Broersma, Maasen en El lis zijn benoemd tot commissie voor 't nazien van de gemeenterekening over het dienstjaar 1947. Een pluim De heer Swaag vraagt of de ge meenteontvanger geen pluim verdient omdat 4 maanden na de rekening van 1946, waarover nog al critiek was, nu de rekening van 1947 al klaar Is. De heer Hemelrijk zegt dat de gem. ontvanger deze critiek toen zelf heeft uitgelokt met het schrijven van e- zeer ontactische brief aan alle raads leden. Als deze ontvanger een pluim verdient, zal hem deze niet worden onthouden. De voorzitter zegt, dat de ontvan ger tot volle tevredenheid van B en W werkt. Mr. Sluis vraagt wijziging van de notulen, omdat er in staat „zo spoedig mogelijk", dit in verband met de Chr. kleuterschool, die nu nog geen gebruik kan maken van de barak, die hen is toegezegd, omdat deze nog steeds is bewoond. DE RONDT De heer Ellis vraagt inlichtingen omtrent de schoolgeld aanslagen over 1946 en 1947 die zijn rondgestuurd, men weet niet waar deze op zijn ge baseerd. dit staat op de biljetteif niet aangegeven. B en W zullen dit onder zoeken en maatregelen nemen om dit bekend te maken. Lichtgevende streep Mr. Sluis vraagt om een lichtgeven «Je streep over de Bergerweg te trek ken. omdat het door mistbanken soms zeer gevaarlijk is op deze weg. Voor zitter zegt dat er mistbakens langs de berm van de weg zullen worden ge plaatst, een lichtgevende streep is zeer kostbaar. Naar aanleiding van het ongeluk op de Bergerweg door de gladheid an j.L Vrijdag, dat gelukkig nog goed :s afgelopen, vraagt de heer Hemelrijk of er geen waarschuwingsborden kun ren worden geplaatst voor slipgevaar wanneer dit nodig is, in overleg met de bevoegde instanties v. Alkmaar. Dit wordt toegezegd. De heer Broersma vraag of het plan- dat in voorbereiding is, voor het bou wen van middenstandswoningen niet kan worden omgewerkt In triplexwo ningen zolang er nog woningschaarste is In 8 woningen kan men dan 24 ge zinnen onderbrengen. De voorzitter zegt dat triplexwonln gen niet mogelijk Is, wellicht komen er duplexwoningen. Hierna ging de raad in commissie vergadering, na eerst nog schilderstuk ken, die door de gemeente zijn aange kocht te hebben bezichtigd. Bij het begin der vergadering werd door de raad goedgekeurd: een gdd lening van f 1500-aan de r.k. wo ninqbouwvereniging „Roomsche Actie" De heer L. Louwe krijgt vergoeding van reiskosten voor het bezoeken van zijn zoontje der openbare school voor buitengewoon lager onderwijs te Alk maar. RAAD WINKEL Algemeen Burgerlijk Armbestuur behoort weldra tot verleden EEN TELEURSTELLEND BESLUIT noemde burgemeester Baken het besluit van de raad waarbij met 4 tegen 3 stemmen het voorstel van B. en W. werd afgestemd, hetwelk inhield over te gaan tot de verbouw van het gemeentehuls en waarvoor een bedrag van omstreeks twlntigdui zend gulden nodig zou zijn. Niet alleen dat het besluit teleurstellend was, het was ook verrassend. De pers had zich reeds Ingesteld op een copieloze vergadering, maar het kwain heel anders af. r\E VOORZITTER leidde de be sprekingen in en daaruit bleek, dat de raad reeds in een vroegere verga dering kennis had genomen van de plannen en er geen bezwaren tegen had gemaakt. De indeling van Win kel's gemeentehuis is onpraktisch. De secretarie is te klein, de burgemees terkamer, waarvoor de raadszaal dienst doet, te groot. Beneden is veel ruimte die weinig wordt benut en vol gens de nieuwe plannen, vervaardigd door architect Reijendam zou een veel beter geheel kunnen worden verkje gen. Toen nam als eerste de heer P. Dekker het woord die in een haft roerend betoog uiteenzette, dat hij in de vorige vergadering van de kosten was geschrokken. Veelal gaat die schrik bij hem dan over en stapt hij over de bezwaren heen, maar in dit geval doet hij dit niet, al erkent hij, dat de huisvesting der administratie niet zo heel goed is en verbetering ge boden. Hij ziet de toekomst somber in. Het geld zal krap beginnen te zit ten. de gemeentefinanciën kunnen bin nenkort wel eens heel anders zijn. Hij acht het niet verantwoord, dat het cv meentehuis verbouwd word, terwijl de toestand in het tehuis voor ouden van dagen hem niet zint en hij de bouw van een nieuW tehuis urgenter acht dan de verbouw van het gemeentehuis Zijn fractie zal tegen stemmen. De spanning in de raadszaal en aan de perstafel steeg. Wat zou de heer R. Dekker te zeggen hebben? Hij liet niet op zich wachten. Hij verklaar de. dat ook zijn fractie niet voor zou stemmen al was hij aanvankelijk voor geweest. Zijn bezwaren gingen ook niet tegen de twintigduizend gulden, maar ook hij kwam te spreken over het tcKu.'- voor ouden van dagen. waar Ukoit ruimte was. Hij was van' oordcel, dal eerst moest worden ge zorgd voor een nieuw tehuis voor de „<iden van dagen. Dat kan, wat do«r de praktijk aangetoond werd. In dere gemeenten heeft hij een onder zoek ingesteld, waaruit hem was ge bleken, dbt men voor honderdduizend gulden een tehuis heeft voor dertig bedden. HET ANTWOORD van de voorzitter, evenals la ter dat van wethouder Brugman was logisch en steekhoudend- Men haalt hier twee dingen door eikaar, betoog de de voorzitter, die volkomen los van elkaar staan. Het een sluit het ander niet uit. Het is op dit ogenblik nog niet mogelijk om tot de bouw van een nieuw tehuis voor ouden van da gen over te gaan. Ook andere gemeen ten zttten daar mee. We hebben geen bouwvolume voor. Bovendien achtte hij het zeer gewenst dat er eerst samensprelcing was tussen Nieu we Niedorp en Winkel over ee-< gelijk plan voor een tehuis. Het is niet zo. dat het op de lange baan gescho ven wordt. Men moet echter in het oog houden, dat de toestand op de secretarie onhoudbaar wordt. De ad n.inlstratie is op verschillende plaat scn ondergebracht. De kluis is klein en moet vergroot worden. Dat is alles In die twiutigduizend gulden oidergebracht en de uitvoering van het plan maakt dat er iets goeds tot stand komt. Hij verwondert zich over de houding van R. Dekker die zelf oorstander van verbouw was. De heer R. Dekker zegt dat men niet moet kijken naar de plannen van Wieringerwaard, die te groots zijn opgezet en waardoor het moeilijk zal zijn toestemming te krijgen voor de EN HET MYSTERIE VAN DE IJSZEE 16. „Nee!" zei de Baron. „Ik vind niets aan al die walvissen! Dat had ik me heel anders voor gesteld! Heb ik daarvoor al die boeken door geworsteld? Ieder een kan die beesten vangen geen kunst aan!" „Het lijkt me niet gewoon!" zei Kapple. „Zolang ik vaar. heb ik nog nooit gehoord, dat iemand zoveel walvissen bij elkaar had Zou dat nou alleen van gezien dat waanzinnig getrommel van die eskimo komen?" „Kijk!" schreeuwde de baron. „Ze maken ineens rechtsomkeer! Allemaal! Wat heb ik nu aan m'n oog hangen! Wat betekent dat nu!" Oet trommelde door, zoals hij steeds gedaan had, dus daar kon het n'et aan liggen Toen klonk er plotseling een ijselijke gil, die afkomstig was van de maat. die in het kraaien nest zat inplaats dat h« aan het stuurrad stond. „De walvis!" schreeuwde de maat met een angstaanjagende stem. „Wat walvis!" schreeuwde Kap Ple terug. „Er zijn er wel hon derd duizend! Waar heb j? 't over man! Je ziet ze vliegen! Ga als de drommel naar de brug! Dadelijk varen we nog op een ijsberg!" bouw van een nieuw tehuis, terwijl de heer P. Dekker verklaart, dat mea het niet moet beschouwen als zou hij het tehuis voor ouden van da ten gebruiken als een stok achter de deur. Wethouder Brugman zegt dat de gang van zaken de laatste tijd iet wat wonderlijk gaat. Toen er werd voorgesteld om een douche inrichting te bouwen werd het zwaartepunt ge legd op het tehuis voor ouden van da gen. Nu het gemeentehuis moet wor den verbouwd wordt het zwaartepunt gelegd op het tehuis voor ouden van dagen. Telkens voert men afleidlngs politiek, terwijl men weet. dat deze materie de volle aandacht van B. en W heeft De gemeente is sterk ge groeid, de gemeenteadministratie veel omvattender geworden. Er moet iets gebeuren. Hét uitstellen uit vrees dat er een slechtere tijd aanbreekt is een verkeerde Politiek, dan komt er nlm mer iets van. Men behoeft niet te den ken, dat we maar raak doen. Wat is voorgesteld, is volkomen verantwoord Hetzelfde betoogt weth. Posthu raus, die er op wijst dat de oplossing voor een tehuis niet zo gemakkelijk is. Hij verwondert zich er over, dat de raad zich zoveel zorg maakt over een bedrag van f 15000.en zich druk maakt over een tehuis, dat tien maal meer zal kosten. Voorzitter doet ook nog eens een poging en wijst er op, dat in het bedrag is inbegrepen de bouw van 'n kluis ad f 5000.en een post voor schilderwerk, dat toch zal moeten ge beuren. Het debat, dat tot dusverre in grote stijl werd gevoerd, wordt onbeteken ender als de heer Biaauboer voor stelt kleinere inwendige verbeteringen aan te brengen en eindelijk gaat men tot stemming over. Voor het voorstel van B. en W. stemden de heren Brugman, Posthumus en Wit, tegen de heren R. Dekker. P. Kort,. J. Biaauboer en P. Dekker. Aan dit punt waren een aantal min der belangrijke diogen voorafgegaan- De heer Brugman dankte het ge raeentebestuur voor het medeleven bij het overlijden van de heer Pranger, dirigent van Winkel's Harmonie. Voorzitter deelde mede, dat hera uit een onderzoek was gebleken, dat de koe die door de verwerkings inrichting niet zou zijn uitbetaald, zo als de heer R. Dekker in de vorige vergadering had beweerd, onjuist was. Doordat hét gek! voor de huid wat lang op zich liet wachten kon niet eerder uitbetaald worden. De zaak is ia orde. De heer Brugman heeft zijn benoeming tot plaatsvervangend lid dier commissie aangenomen en Win kei mag twee woningen bouwen. Een verzoek van de bond van Nederlands Overheidspersoneel om loon toeslag of gratificatie voor de feestdagen werd na enige discussie afgewezen met vijf tegen twee stemmen. Tegen stemden de heren R. Dekker en P. Kort. Aangeboden werd de geraeenteneke ning over 1948 die door de raadsle den buiten de wethouders zal worden onderzocht en die formeel een batig slot oplevert van f 11667.35. Tevens werd aangeboden de begro LANGED1JK Nog geen regeringssteun Ui; de briefwisseling tussen het ministerie van Landbouw en het Cen traal Bureau dei.- Tuinbouwveilingen is gebleken, ter zake van een rege ringsbijdrage fci de uitkeringen voor doorgedraaide groenten, dat de rainis ter zich op het standpunt steh, dat eers; dan steun kan worden verleend als de tuinbouw als geheel noodlij dend wordt of, en dat in het uite.-s.e geval, als bepaalde hoofdfeiten finan cieel mislukken, waardoor de tuin bouw in een precaire positie zou wor den gebracht. Voorraad stapelproducten in Noord-Holland De verwachting van vele tuinders, dat de voorraad bewaarkool per 1' December '49 heel wat kleinee zouden zijn dan verleden jaar op dezelfde da ':um, ls niet u'.tgekomen. De inventari satie wijst dit wel uit. Gebleken is, dat naar schatting dit Jaar aanwezig waren 2375 spoorwagens van 10000 kg rode kool, 1241,5 spoorwagens gele en 1843,5 witce kool, terwijl dat het vorige jaar vesp. 2047 1292 en 2138 spoorwagens was. In totaal was dit in '49 dus 5460 en in '48 5477 spoorwagens, wa'; dus practisoh geen verschil oplevert. Met de overige sta pelproducten ligt di'; echter heel an de'.s en wel ten nadele van '49. Van de laatste drie producten zijn de voorraden dus aanmerkelijk klei ner dan het vorig jaar ongetwijfeld een gevolg van de droog.-e in de afge lopen zomer en wat de uien betreft ook van de kleinere oppervlakte, tuig voor de gemeente, voor het wo ning grondbedrijf en voor de dktnst voor maatschappelijk hulpbetoon voor 1950. Ook deze begrotingen zullen eerst in commissie werden behandeld- In de gemeenschappelijke regeling met Barsingerhorn betreffende de toe lating van leerlij gen op de openbare scholen te Barsingerhorn en Kolhom werden enke*^ administratieve wijzi gingen aangebracht Het Aljeiuxc burgerlijk armbestuur zal weidttot bet verleden t iioren. daar er «m in de plaats t t*eden de dienst voor maatschappelijk hulp betoon. De rs.ad had hiertoe reeds on ge veer cen jaar geleden besloten. B. en W. stelden de raad voor om tot tijdelijk administrateur te benoemen de heer J. L de Reus. die reeds bij het b A- in functie was. doch ze wen sen deze benoeming tijdelijk te doen zijn. Eveneens stelden B. en W- voor tot bestuursleden van de dienst te be noemen de heren G. Kamp, J. Veth man, Th. de Pree. G Faber, P. Blom en J Bos en tot regentessen de dames G. M. Bregman—Groot. T. van Lee rsumVar. Gulik, C G Hakhof Krab. A. M. BakenVau der Waal en T. ZwagermanVan der Zei. Over dit voorstel ging de raad lang durig in comltee. Na heropening werd overeenkomstig het voorstel besloten waarmee dat pzoduc: was beteeld. De zelfde factoren hebben zich in het ge hele land doen gelden voor wat de wortelen en de uien aangaat, zodat mag worden aangenomen, dat de be schikbare voorradea niet groot zijn. Hieruit mag zeker worden verklaard, da': de prijzen van goed tot best zijn Veel haast maken de Langedijker tuinders dus nog niet om deze produc ten in het bijzonder uien. nog niet- In grote hoeveelheden worden aange voerd, wat mede kan warden veroor zaakt door gebrek aan 'djd om ze af te schipperen. Het is te verwachten, da'; de huklige prijzen gehandhaafd zullen blijven, opdat de opbrengst de slechte opbrengst van de Langedijker tuinders (in he; Ambacht is nJ. slecht geteeld), kan compenseren. DONDERDAG 22 DECEMBER Hilversum I, 361 meter, AVROl 7 u. Nieuws, 7.15 u. Gram, 8.30 O, Nieuws, 8.40 u. Radio-Ochtendblad, 9.03 u, Dichterliebe, 9.30 u. Van vrouw tot vrouw, 9.35 u. Gram., 10 u Morgenwijding, 10.15 u. Arbeids vitaminen, 10.50 u. Kleutertje luis ter, 11 u. Orgelspel, 11.30 u. Gram., 11.45 u. Dierenverv. door de lucht, 12 u. Lichte noten, blijde tonen, 12.30 u. Land- en tuinbouw, 12.33 u. In het spionnetje, 12.38 u. Pianospel door Gerard v. Krevelen, 1 u. Nieuws, 1.15 u. Maria Zamora, 1.45 u. Gram.. 2 u. Met naald en schaap, 2.30 u. Pianospel, 3 u. Klimop, 4 u. Drie debuten in dertig minuten, Hilversum II, 415 meter, KROt 7 u. Nieuws, 7.15 u. Morgengebed, 8.30 u. Nieuws, 8.40 u. Pluk de dag, 9.03 u. Moeders wil ls wet, 9.35 u. Gram., NCRV: 10 u Granu 10.15 tt. •Morgendienst, 10.45 u. OrgelspeL !KRO: 11 u. De Zonnebloem, 11.45 ju. Kerstklanken uit Denemarken (Gram.), 12 u. Angelus, 12 03 u. Lunchconcert, 12.30 u. Land en tuinbouw, 12.33 u. Verv. Lunchcon-, eert, 12.55 u. De Zonnewijzer, 1 u. Nieuws, 1.20 u. Zangrecital 1.45 u. Gram., NCRV: 2 u. Promenade orkest. 2.45 u. Tussen de bedrijven door, 3.30 u. Kerstwijding, 5.30 n. INCRV-koor. 5.50 u. Regeringsuit- 'zending. 4 AVONDS Hilversum I. Ml meter. AVROl 6 u. Nieuws, 6.15 Sportpraatja, 6 30 u. Regeringsuitzending. 7 u. Het, klokje van zeven. 7.05 u. Radio-j Volksmuziekschool. 7.35 u. Gram.. 7.45 u. Regeringsuitzending. 8 u. Nieuws. 8.05 u. Radio zoeklicht, 8.15 u. Radio Phllharm. Orkest 915 u. Paul Vlaanderen en het Sulilvan- mysterie, 9.50 u. Hugo de Groot enj zijn orkest, 10 30 u. Ik dacht zo, ,10.45 u. Zangdeclamatie door Ma-j riëtte Serlé, 11 u. Nieuws, 11.15 u.1 Sportactuallteiten, 11.30 u. Gram. Hilversum II, 413 meter, NCRVi 6 u. Gram., 6.15 u. Land - tuinbouw, 8-30 u. Radio Jeugdjournaal, 6.55 u.-' Een goed woord voor een goedaj zaak, 7 u. Nieuw», 7.15 u. De mu-j ziek bQ nader inzien, 7.40 u Van-' daag. 8 u. Nieuws. 8.05 u. Advents-; meeting van het Leger des HeibL 9 u. Fara. Corap... 9.35 u. Kamerow kest, 10.15 u. De vaart der volken' 10.35 u. Gram., 10.45 u. AvondoverJ denking. 11 u. Nieuws, 11.11 Gram. nabetrachting: Brannigan vertelt, dat kolonel SimpJdns toch de man wa», die in Londen de brieven van mevr. Carfrew in ontvangst nam en later via het warenhuis ontvluchtte. „Bij zijn oor zat nog iet» van schmink, toen we op zijn kantoor Itwamen, en de lacht hiervan tras onmiskenbaar", zegt Bramügan. •7) Had het me maar verteld, zei ik. Als Ik geweten had. dat ie hem ver* fpp-- ^Andrew Mackenzie dacht, dan had ik me verre van die man gehouden. Brannigan schudde zijn hoofd. Het was me niet mogeflyk, Bob, je ook maar de geringste aanwijzing te geven, zei hij. Ik maakte een opmerking, over de lucht, die In de kamer hing, maar verder kon ik niet gaan want de grote waarde van je hulp lag juist hierin, dat je onbevangen In het Huis aan de Baai kwam, zonder ln welk op zicht ook blijk te geven van verdenking tegen een van hen. Ik liet Je zo goed mogelijk beschermen, speciaal in dart geval, toen ik hoorde, dat je alleen in het Huis aan de Baai bij de kolonel was, nadat je dat avontuur in het tast End had meegemaakt. Geloof je, dat de kolouel toen Iets tegen me ondernomen zou hebben? vroeg ik. Daar ben ik zeker van. Terwijl Je daar was, kreeg hij de mededeling, dat jij daar gespionneerd had- Bedenk je, dat we je identiteit geheim hadden ge houden. Als ik toen niet geweten had. dat daar was en een politieauto had gezonden om je te halen, zou je al veel eerder verdwenen zijn. Wat betekende die dreigbrief, die de kolonel zelf toch ook ontYing? Die schreef hij eigenhandig. Hy was toen langzamerhand in een min of meer overspannen toestand geraakt En die verwonding aan zijn hoofd was óók een schijn-manoeuvre? vroeg ik. Precies, de bloedvlekken werden raet rode inkt aangebracht. Het is alle» ongelofelijk! riep de dominee uit. Het is geen wonder, dat die man niet gemakkelijk te pakken te krijgen was. Iedere stap, dit hy deed, was gedekt. Maar waarom liet h|J al dis brieven, waaruit hij het materiaal voor de chantage putte, daar in die kamer liggen, waai- ieder lid van de bewe ging, die de toegang kende, een en an der zou kunnen vinden? Ik geloof niet, dat hij daar gewoon lijk deze zaken bewaarde, antwoordde Brannigan. Het is waarschijnlijker, dat hü deze ergens ln de geheime gang, die naar zijn werkkamer in het huis voerde, placht te bewaren. Maar hy heeft ten slotte alles in die betimmerde kamer gebracht om als lokaas voor ons te dienen. Zo nu en dan moet hij ook wel eens in zijn werkkamer aan de chantage gewerkt hebben. Dit werd bewezen, toen Johnny Barnes dat blauwe papier daar vond. Dóórom had de kolonel het dus zo gearrangeerd, dat jij en de politie agenten allen tezamen in zijn werkka mer waren, riep ik uit. Precies Hij wachtte totdat we het geklop op de muur hoorden, daarna vond hy als door een wonder de geheime veer. waardoor de muur open ging. Toen we eenmaal allen goed en wel ln die betimmerde kamer waren, terwyl de opening, die naar het hu-s terugleidde, weer op geheimzinnige wij ze verdwenen was, kon zijn hele plan in vervulling gaan. Juffrouw Clltherwood kwam binnen met de thee Ik had er een vermoeden van, dat ze het grootste deel van het verhaal van Brannigan achter de deur afgeluisterd had. Maar ditmaal hinder de haar nieuwsgierigheid me niet. Het is dus mijn oom geweest die ik gezien heb die nacht, dat Johnny Barnes werd vermoord? vroeg Judith. Ongetwijfeld. Job moest verdwij nen om het aannemelijk te maken, dat hij de dader was. Hij werd de vorige week ln Durham gearresteerd. Ik twij' fél nu er niet meer aan, dat hij niet verantwoordelijk voor deze moord is geweest. Stilzwijgend en in gedachten «*or» zonken, dronken we onze thee (SUR volgt}

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3