Wiaafllei* 5)e C REGERING ADVISEERT 5°/- LOONSVERHOGING Ook productie moet toenemen N.-HOLLANDSE PERS 1945 DE KAMER OVER DE LOONCORRECTIE 5c JAARGANG Nr. 1777 Yr^23 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder": Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen 0.30 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart bij vooruitbetaling Advertenties M ct per Mm., familieberichten 18 cents. Bij contract aanzienlijke korting Verantw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau: Ridderstraat, hoek Oudegracht I Tel. K 22U0-3971 Voor personen boven 23 jaar: Een gulden brandstoffencompensatie per persoon in 1950 De Rotterdammerbrug over de Singelgracht te Amsterdam. Deze wordt, na. vele jaren dienst te hebben gedaan, naar Rotterdam gesleept. De brug is enige meters opgevijzeld, vervolgens op een ponton geplaatst en wordt zonder gedemonteerd te zijn, overgebracht naar de Maasstad. Met ingang van 1 Januari a.s. mogen de lonen voor manne lijke en vrouwelijke werknemers van 23 jaar en ouder met vijf procent worden verhoogd, voor mannelijke werknemers geldt hierbij een minimum verhoging van f 2.per week. De gulden loontoeslag van November 1948 zal met de nieuwe verhoging definitief in de loonbepalingen worden verwerkt. De positie van het overheidspersoneel wordt af zonderlijk geregeld. De vijf procent verhoging geldt ook voor de kinderbijslag ongeacht de leeftijdsgrens. Voor het lopende stooksei zoen zal een gulden per per soon als kolenvergoeding wor de- toegekend. istaan er in eventuele be- drij.jiakken moeilijkheden over de doorvoering van de door de regering aanbevolen loonsver hoging, dan kan het College van Rijksbemiddelaars een bin dende beslissing nemen, na daarover met de Stichting van de Arbeid overleg te hebben gepleegd. Deze derde loonronde is geba seerd op twee zuilen: verhoging van dc lonen in verband met de stijging der kosten voor levenson derhoud en verhoging van de. pro ductie. De loonsverhoging van 5% geldt voor werknemers van 23 jaar en ouder. Ook de kinderbijslag wordt met 5% verhoogd, wat men nood zakelijk oordeelde om de gedaalde waarde van het geld te compen seren. Ten aanzien van de jonge ren van 18 tot 23 jaar werd over wogen, dat men alleen een extra prikkel moet scheppen om de scho ling te bevorderen. Bij de bespre kingen leverde de vraag of de loonsverhoging bindend moest zijn, of dat alleen vergunning zou ver leend worden tot verhoging, grote moeilijkheden op. Voor de vergun ning pleitte de wenselijkheid op die wijze werkgevers en werkne mers meer verantwoordelijkheid te doen dragen. Men wil het bedrijfs leven zelf meer aan de onderhan delingstafel zien en de regering meer uitschakelen. Dit betekent een eerste stap tot een grotere vrijma king. Voorts was er het argument, dat er bedrijfstakken zijn, die de ver- heg.ng misschien niet zouden kun nen dragen. Dat zou kunnen leiden tot vele moeilijkheden, tot faillisse ment. werkloosheid, enz. hetgeen niet in het belang der arbeiders zou zijn. Voor een bindende rege ling werd als argument aange voerd, dat. alles geruisloos zou ver lopen. Ook werd gedacht aan het gevaar, dat men bij een ongeorga DE MENING DER VAKBONDEN Het N.V.V.: „Vrijwel alle eisen der werknemers zijn thans ingewilligd, al heeft het heel wat moeite gekost. Het N.V.V. zal medewerken om productie en arbeidsproducti viteit op te voeren." De K.A.B.: „De bedoeling was, dat de prijsstijging diénde te worden gecompenseerd, om dat in de tegenwoordige om standigheden het levenspeil van de arbeiders niet mocht wor den verlaagd. Dit betekent, dat de door de regering moge lijk gemaakte 5 procent loons verhoging algeméén dient te worden toegepast. Het K.A.B.- bestuur rekent erop, dat alle ondernemers grote zowel als kleine hun medewerking zullen verlenen". Het C.N.V.: „De lange duur der onderhandelingen vond voor een groot deel zijn oor zaak in de zorgvolle economi sche positie van ons land. Daar om heeft de bona fide vakbe weging in het stellen van eisen matigheid betracht. Wel is het C.N.V. van oordeel, dat de keu ze tussen een bindende beslis sing over het verlenen van ver gunning minder gunstig is uit gevallen." niseerde toestand, van dc zijde der werkgevers zou komen met rege lingen, die niet passen in de loon- en prijspolitiek. Thans is het compromis tot stand gekomen, waarbij men ver gunning verleent. Daarachter blijft de bepaling staan, dat het College van Rijksbemiddelaars. wanneer er moeilijkheden zouden ontstaan, een bindende beslissing kan ne men. DE SUBSIDIES. De hoogste subsidie, die de re gering totaal verleende bedroeg 650 millioen gulden. Voor de devalua tie dacht men die subsidies terug te kunnen brengen tot 70 milücen gulden, maar tengevolge van de devaluatie is deze nog 300 millioen gulden gebleven (tarwe, voedergra- j nen, boter en vetten). Daar zal men echter op de duur van af moeten. I De dalende lijn wordt thans weer ingezet door een afschaffing van de kolensubsidie. Behalve deze millioen komen er dan nog 52 millioen bij door de huisslachtin- gen. Totaal zou dit een verminde ring der subsidies van 112 millioen gulden zijn. Daar er echter 10 mil lioen gulden wordt teruggegeven voor de huisbrand voor het lo pende stookseizoen zal er door de regering op een nog nader aan te geven wijze een compensatie van f 1.per persoon worden uitge keerd is de vermindering der subsidies totaal 102 millioen gul den. Bij de vergunning tot de loons verhoging is geen grens vastge steld. DE SOCIALE LASTEN De loonsverhoging zal enige stij ging van de sociale lasten mee brengen. Volgens een ruwe schat ting zou deze stijging, vcior de on dernemers bedragen, hetgeen men nog als ruim genomen moet zien. Door de stijging van het loon toch valt er een grotere categorie arbeiders onder. Bij ziekte zal de uitkering van 80% ook iets meer vragen tengevolge van de loons verhoging. De bijdrage voor de kinderbijslag behoeft niet ver hoogd te worden vanwege de goe de toestand van het fonds. De ver eveningsheffing van 4^2% *omi de ondernemers op iets meer te staan. Ook de ongevallenverzeke ring vraagt wat meer. De invali- denuitkering niet, daar hiervoor een vast bedrag bestaat. De huurverhoging Ten aanzien van de plannen tot huurverhoging, verhoging van de personele belasting en de omzetbe lasting wordt opgemerkt dat de minister van Financiën hiertegen over een vermindering van de loon- en inkomstenbelasting wilde stellen als een compensatie. De de valuatie veranderde evenwel het aspect, dat thans opnieuw moet worden bezien. De volksvertegen woordiging heeft niet de bedoeling de huurverhoging en de verlaging van de loon- en inkomstenbelas ting vóór 1 Januari aanhangig te maken. Zou er nog een vierde loonronde komen? Opgemerkt wordt, dat dit zeer gevaarlijk zou zijn en men neemt aan, dat het bjj deze derde zal b'ven. Deze toestemming tot loonsverhoging moet men ook zien als een 6tap om het bedrijfsleven meer vrijheid te geven en dc over beid minder tc laten ingrijpen. Ten aanzien van het stimuleren van onze export merkt men nog op, dat hierin ook een tegenstrij dig belang ligt. Want die opvoe ring van de export kan conse quenties hebben voor de kosten in ret binnenland en kan een stijging van de kosten van levensonder houd betekenen. Men moet de ge hele loon- en prijspolitiek in hel giote verband blijven zien. Met betrekking tot de geoorloofde en door de regering krachtig aanbe volen loonsverhoging van maxi mum 5% met een minimum van f 2.merkt men op, dat het stel len van dit minimum betekenis heeft voor de laagst beloonde ar beiders. Tenslotte vestigt men er de aan dacht op, dat deze 5% verhoging ook op de z.g. „gulden van Joekes" van toepassing is. Het busongeluk bij Zwolle De acht gewonde*, die na het ernstige busongeluk op de Rijks weg Zwolle(Meppel in de Zwolse ziekenhuizen zijn opgenomen, ver keren, naar thans blijkt, geen van allen in levensgevaar. C.P.N. wenst 10% met 5 als minimum Productie moet 16 Q/o omhoog j^E Tweede Kamer heeft Donder dagmiddag uitvoerig de loon- en prijspolitiek besproken, mede in verband met de 5% loonsverhoging. Hoewel er wensen overbleven, konden de meeste fracties zich met het regeringsadvies verenigen. Al leen de heer Haken (CPN) wilde verder gaan: 10%- loonsverhoging met een minimum van f 5. Minister Joekes ztT, dat werk-1 gevers en drie vakcentrales het in zicht delen, dat de productie en de productiviteit moeten worden opge voerd. Aan de loonsverhoging zijn inderdaad maatregelen ter verho ging der productie verbonden: het moet lukken. De minister deelde mede, dat buiten de regeling vallen: over heidspersoneel, onderwijzend per soneel en degenen, die een gees telijke bediening uitoefenen. Nadrukkelijk merkte spr. nog op, dat het de bedoeling is over de in het communiqué genoemde vier punten wetsontwerpen in te die nen voor zover dat nodig is. Ten aanzien van de kleine zelfstandigen valt thans geen uitsluitsel tc geven. Vrouwelijke kostwinners vallen on der de regeling. De vraag of kost winners beneden 23 jaar en gehuw den beneden die leeftijd onder de regeling behoren te vallen, zal de minister voorleggen aan de loon- en prijscommissie. Minister Van den Brink stelde vast. dat voor de uitvoer het productiepeil met 16% om hoog moet. Dat cijfer zou hij in de hoofden van alle Nederlanders wil len hameren. Volgens spr kunnen verlenging van werktijd, tweeploegenstelsel en extra toe slagen snel tot vergroting der productiviteit voeren. Het zou z.i. niet juist zijn doorberekening zonder meer af te wijzen voor kleine ondernemers, die vaak niet meer verdienen dan een arbeider. Een loonsverhoging van 10% met een minimum van f 5, zoals de heer Haken wilde, zou in vele gezinnen tijdelijk grote vreugde veroorzaken, maar in korte tijd zou deze vreugde in diep leed ver keren door een massale werk loosheid M'nister Mansho lt noemde berichten over broodprijsverhoging loze geruchten. De verhoging van de boterprjjs staat los van de sub sidieregeling. By de replieken diende de heer Haken (CP.N.) een motie in, de regering wordt uitgr? nddigd een loonsverhoging van 10% bindend voor te schrijven. De heer Wagen aar (C.P.N. diende een motie in, om, mocht de motie-Haken worden verworpen, de verhog.ng van 5% bindend voor te schrijven. In tweede instantie zei minis ter Joekes o.a., dat de regeling voor het overheidspersoneel nog onder het oog zal worden gezien. Ook de positie der gepensionneer- den wordt nog bekeken.. Over de moties wordt Heden ee st emicl. Nevel of mint Weersverwachting geldig tot Zaterdagavond. Mistig of nevelig overwegend droog weer met weinig wind en later enkele verspreide op klaringen. Iets kouder. REGERING ZEGT: Het officiële communiqué van de regering luidt als volgt; In de laatste weken is onder leiding van de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn en tussen de interdepartementale loon- en prijscommissie en de Stichting van de Arbeid uitvoerig overleg gepleegd over de te volgen loonpolitiek. Dit overleg heeft ge leid tot een resultaat, waarmede de regering zich heeft verenigd. Bij het overleg bleken enerzijds, dat aan de hand van de thans be schikbare cijfers een stijging der kosten van het levensonderhoud moest worden geconstateerd, welke niet ver beneden 5% blijft. Ander zijds werd vastgesteld, dat, gezien het niet sluiten van onze beta lingsbalans en de noodzakelijkheid de uitvoer te vergroten, een loons verhoging zonder meer de econo mische moeilijkheden van ons land zou verscherpen. Daarom werd overeenstemming bereikt op deze grondslag, dat wel een loons verhoging zou worden toegestaan, maar dat tegelijk maatregelen tot verhoging der productie zou den moeten worden toegepast ten einde de toegestane loonsverho ging economisch verantwoord te doen zijn. Als ma. x.i verhoging der productie is by het overleg tussen de loon- en prijscommissie en de Stichting van dc Arbeid o.ro. gedacht aan ruimere toepassing van ineerploegendienst, van over werk (al of niet tegen betaling van overwcrkpercentages) en aan ren uitbreiding van de toepassing van de beloning van bijzondere pres taties. Het wordt wenselijk geacht, dat deze onderwerpen ook bedrijfs- takgewijxe in behandeling worden genomen. Wat betreft de loonsverhoging rs overeenstemming bereikt over liet toestaan van een verhoging van maximaal 5%. ingaande 1 -Jan.- 1950, van de in geld genoten lonen van alle mannelijke en vrouwe lijke werknemers boven 23 jaar. Een verhoging van 5% zal even eens worden toegepast op de kin derbijslagen, evenwel zonder in achtneming van een leeftijdsgrens. Voor de mannelijke werknemers geldt bij toepassing van een loons verhoging van 5% en bij een vol ledige werkweek een minimum verhoging van ƒ2. Voor wat be treft de mannelijke en vrouwelijke werknemers beneden de leeftijd van 23 jaar zal de mogelijkheid worden geopend om de jeugdlonen van het 18de tot het 23ste jaar ge leidelijk opklimmend te verhogen, indien en voorzover zulks in het belang dei scholing nodig is. De regering beveelt in overeen stemming met het gevoelen van de Stichting van de Arbeid het invoeren per bedrijfstak van deze loonsverhoging krachtig aan. In die gevallen, dat de invoering in een bedrijfstak of in een be paalde onderneming tot moeilijk Noodvoorziening grote gezinnen van kleine zelfstandigen D€ re«erin« meent, dat qp korte termijn iets moet gebeuren voor de grote gezmnen der kleine zelfstandigen. Dit zal een noodvoorzie ning zijn, volgens welke een bijslag zal worden gegeven van het der- T °°*te.,.der uitkerinS de helft zijn van die, welke aan Joontrekkers wordt uitgekeerd. Er wordt een inkomengrens ge steld. De middelen voor deze noodvoorziening worden genomen uit s Rijks kas. zonder premiebetaling. Het ontwerp is in voorbereiding en zal op korte termijn» worden ingediend. t Houten Franse schip „Comman dant Charcot" heeft Tasmanie ver laten om voor de tweede maal in een jaar te pogen een aantal Fran se geleerden op Adelieland af te zetten. Seiseo Yamagoetsji, een 46-jarige Japanse geloofsijveraar, is een vasten begonnen, die hij 30 dagen wil volhouden om het record van wijlen Gandhi, die in Augustus 1934 23 dagen vastte, te slaan. Vasten is een fijne sport en ik ben in prima conditie, verklaar de Yamagoetsji, die vol vertrou wen op zijn succes is. De A.N. W.B-wegenwacht zal op de 1ste en 2de Kerstdag niet patrouille ren. Twee zakenlieden te Heerlen kregen van klanten valse briefjes van honderd, doch merk ten de vervalsing te laat, zodat niet meer achterhaald kon worden wie de briefjes hadden aangebo den. Breda is gekozen als ves tigingsplaats van het nieuwe sano- torium „De Klokkenberg" Dc aanvoer van ijle haring (haring die reeds kuit heeft geschoten) is zo groot, dat er kans op prijsver laging is Burg.D'Ailly instal leerde het bestuur van de'stich ting Amsterdams Centrum voor Rheumatiekbestrijding De Hil versummer Bosman, die zijn vrouw en zoon en een bij hem on dergedoken Jood vele malen had mishandeld, werd tot vier jaar veroordeeld De man, die ver antwoordelijk werd gesteld voor de paleisbrand in Den Haag, W«- chers uit Wassenaar, werd vrij gesproken De N.S. laat tijdens de Kerstdagen extra-treinen rij den Een 27-jarige vrouw, woon achtig in een dorp bij Rijssel, heeft een vierling gekregen, De kinderen wegen elk 9 ons Ra dio Stuttgart ontsloeg twee om roepers, omdat luisteraars hadden geprotesteerd tegen hun Pruisisch dialect. Op Cyprus, dat voor een groot deel door hevige re gens is overstroomd, worden twee auto's, waarin 28 personen, ver mist Een met kinderverlam ming-virus ingespoten aap ont snapte uit zijn kooi in de Universi teit van Maryland (V.S.) en vluchtte de bossen in. De politie schoot het dier dood Mr. ir. M. Groote wordt met ingang van 1 Januari insp.-generaal van het Nijverheidsonderwijs Aruba gaat zoet water leveren aan New York, waar groot gebrek aan wa ter heerst Zieke militairen (er zijn er in ons land 1600) zullen een Kerstpakket ontvangen Gisteren werd in Den Bosch een begin gemaakt met de zaak tegen Nol de Brabander en zijn 40 ro vers Vanavond wordt de Kota Inten in Hoek van Holland ver wacht. Morgenochtend ontsche ping. Fijn, voor de Kerst thuis! Het Noorse schip „Ogna", dat bij Breskens op een zandbank zit, wordt gelost. Op 7 Januari wordt springtij verwacht en dan is er kans, dat het schip vlot zal komen Bij een brand in een laborato rium in Philadelphia werden 50 dampen bedwelmd In Hengelo brandweermannen door rook en (O) werd de nationale tentoon stelling van vrije tijdsbesteding „Hobbies" geopend De trambe stuurders van 27 steden in het Ruhrgebied staken, omdat een vroegere kolonel van de S.A. als directeur van de maatschappij •.verd aangesteld. heden aanleiding geeft, zal het College van Rijksbemiddelaars een bindende beslissing nemen. Het is gewenst, dat beslissingen terzake van de loonsverhoging zoveel mo gelijk vóór 1 Januari worden ge nomen. In verband met het feit, dat bel de bedoeling der regering is de ko lensubsidie af te schaffen, hetgeen gepaard zal gaan met verhoogde kosten voor huisbrand en gas, zal voor bet lopende stookseizoen door de regering, op een nader aan ve geven wijze, een compensatie van f 1 per persoon worden uitgekeerd. Naast deze maatregelen op het gebied der lonen, werd voorts nog overeengekomen om de regering de volgende punten aan te beve- len: 1. Overeenkomstige verhoging van de uitkeringen van de nood wet ouderdomsvoorziening, van de invaliditeitswet en van de rijks regelingen voor sociale bijstand (waaronder de overbruggingsreg' - ling); 2. Overeenkomstige verhoging van de gezinsleden toeslag voor degenen, die onder de rijksregelin gen voor sociale bijstand (waaron der de overbruggingsregeling) vallen en van de kinderbijslag voor de invaliditeitsrentetrekkcvs; 3. Het bevorderen van een overeenkomstige verhoging van de tijdelijke uitkeringen ingevolge do ongevallenwetten en van de zie kengelden krachtens de ziektewet. 4. Verhoging van de loongrens voor de sociale verzekeringswet ten tot 4500, echter onder voor behoud van nader overleg mot betrekking tot de ziekenfonds verzekering. Het is de bedoeling dei rede ring om wetsontwerpen van doze strekking voor zover nodig zo spoedig mogelijk bij de ECe- neraal aanhangig te maken. Mooi weer met de Kerst? De Biit deelt mede, dai het l.oge- drukgebied nog geen tekenen v. n verzwakking vertoont. Daardoo. is de kans groot dat het weer me. de Kerstdagen tamelijk rustig zal zijn, met plaatselijk nevel of mist, nu en dan overdrijvende wolkenvel den maar ook met per.oden van zonneschijn en vrijwel geen regon. De temperaturen k-urnen tijdons nachtelijke opklaringen hier en daar wel weer tot even onder het vriespunt dalen, voornamelijk .in het Zuiden en Oosten van k" '- nd. De Weslciiiitse imo%» Naar aanleiding van het bericht dat door West-Duitsland vergun ningen voor invoer o.a. uit Neder land alleen zullen worden ver strekt, indien een certificaat van oorsprong wordt getoond, wordt nog gemeld, dat voor de invoer uit Nederland als certificaat van oor sprong geldt een door de „centrale dienst voor in- en uitvoer" ver strekte uitvoervergunning, waarin Nederland als land van herkomst wordt gemeld. Voor in voer uit de overzeese gebiedsde len geldt een verklaring van de Ned. Bank met opgave van het land van herkomst. Overwerk wellicht belastingvrij Dc regering: overweeg» dc extra- verdiensten, verkregen door over werk of ploegenwerk vrij te maken, een maatregel, die stimulerend zou werken op de productie. Of dit eventueel ook zou gelden voor extra-inkomsten uit tariefwerken, is nog niet bekend. Aldus deelde de voorzitter van de KAB, de heer A. C, de BruiJn volgens De Volkskrant mede op een te Eindhoven gehouden vergadering. HOEVEEL DE BOTER KOST Waar er over de boterprijs veel misverstand bestaat, delen wij het volgende mede: Sedert Dinsdagmorgen is de prijs van rpomboter met 0.49 per kilo plus 3% omzetbelasting, verhoogd. De prijs voor een kilo boter is thans ongeveer 5.30 .Deze prijs is aan geringe schommelingen onderhevig. Kappie: „Geef minister Van den Brink een hamer!" fKamerverslag

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1