KAPPIE Rond de groene tafel Raad St. Maarten - begroting in recordtijd behandeld schrijvende lezers 1 JAN. a.s. GRATIS Plattelandsbelangen in Prov. Stalen (THet Huis aan de Baal Raadsindrukken Het Is deze week druk geweest met de raadsvergaderingen en wat oi- zeer belangrijk is, het waren vergade ringen die herinnerden aan de oude tijd. Er werden weer eens zaken be handeid, die de bevolking belang in boezemen, er werd gesproken en gc debaUeerd dat de stukken er af vlo gen. Er kwamen onderwerpen aan de orde die de moeite waard waren. Dat is winst, omdat de bevolking weer belang gaat stellen in wat er rond de groene tafel werd behandeld- Voor wat Schagen betreft, de enigs zins bijzondere geschiedenis bij het landbouwhuishoudonderwijs hebben wij reeds zeer uitvoerig behandeld, zodat wij daar geen commentaar on geven. Wellicht vinden we aanleiding om er t.z.t. op terug te komen. Beginnen we dan met de raad van Oude Niedorp, dan moet het 'n leder wel opvallen, dat Gedeputeerde Staten en de Planologische dienst wel heel wat bezwaar hebben tegen de bouw van een nieuw raadhuis en dat deze bezwaren niet steeds op de meest elegante wijze worden gelanceerd. Spe Claal het argument dat de raad het gebouw te goedkoop zou hebben ge raarad konden wc maar matig waar deren. We vragen ons zelf dan ook af. of er geen andere motieven zijn, die Gedeputeerde Staten tot deze houding brengen en wel de mogelijkheid van samenvoeging van gemeenten Zijn we juist ingelicht dan zou er enkele dagen geleden een vergadering van de afde llng Noord Holland van de vereniging van Nederlandse gemeenten zijn ge wecst, en zouden daar klanken zijn ver nomen, die er op wezen, dat er bin nenkort wel eens heel wat minder bur gemeesters zouden kunnen zijn dan tot op dit ogenblik. We zijn nieuwsgierig of er in Oude Niedorp een gemeentehuis zal komen of dat er samenvoeging in het ver schiet ligt InCallantsoog is de sfeer minder gemoedelijk dan voorheen wel eens het geval was. Wethouler Sleu tel sprak op een zeker moment zelfs over hatelijkheden die de heer Mooy aan zijn adres richtte. De moeilijkhe den schijnen in hoofdzaak toe te schrij ven aan de straatbelasting (of zouden het soms nog naweeën zijn van de uitslag der gemeenteraadsverkiezingen, waardoor de samenstelling van de raad veranderde?). Een zuiver standpunt werd o.i- in genomen door de heer Kuiper, die geen duizend gulden aan de polder wilde geven, maar de straatbelasting met dat bedrag wilde verminderen. Jammer dat hij geen voet bij stuk leid, maar zich liet intimideren door het argument van de burgemees' r dat dit voorstel zou kunnen beteke oen dat de gemeente moeilijkheden NIEUWE NIEDORP Korpswedstrijden kolven Evenals vorige jaren vinden deze jvlnter weer kor ps weds'-rijd én plaats tussen bekende clubs uit de omge ving. De club „Vriendenkring" van Noordscharwoude kan geen tijd vrij maken en wordt vervangen door haar plaatsgenote „Ons Genoegen". Als eerste der ontmoetingen werd gespeeld in de baan van Rijpe.* te Zuldscha: woude. In eigen baan was „Gezellig Samenzijn" weer de sterks*, goed ge volgd dooc „Over de helft" van Nw. Niedorp, waarna Ons Genoegen en Barsingerhom volgden. Barsingezhorn viel deze keer wat tegen, doch zal dl; in de andere drie banen wel weer goed maken, als G. B'aauwboer weer geregeld kan oefe oen. 1 Gezellig Samenzijn D. Rijper Jr 295, G. Mettes 305: D. Rijper 302. Totaal 902 pun:en. 2 „Over de helft", C. Goet 2%, G Keuken 286 en N. Bakkum 278 Totaal 860. 3 Ons Genoegen; P. Kat 278; F. Mie nes 284, H. Bekker 263, Totaal 825. 4 Ba-singerhorn. K_ Kistemaker 256 pnt. J. Schenk 284 en G. Blaauw boer 229 zou krijgen met de Rijksuitkering. Zijn onze inlichtingen juist, dan is er geen verband tussen de grootte van de stragtbelasig en de Rijksuitkering. In de gemeente Oude Niedorp, waar vorig jaar de straatbelasting werd ver mir.derd, hebben we er tenminste niets van gemerkt. Voor de rest heeft de heer Mooy in deze vergadering wel wat succes weten te boeken. In de raadsvergadering van W i n kei is gebleken, dat het moeilijk is, öis het college van B. en W. is sa nare gesteld uit een minderheid. Dan heeft de meerderheid van de raad het in zijr hand om af en toe het college ee-i nederlaag te bezorgen, als die nvc-rcerheid daar lust in heeft. We hebben ons moeilijk kunnen oi.ftrekken aan de indruk, dat zulks hie» het geval was. De voorstellen van B. en W. wa en geenszins onredelijk en zelfs van le voren met de raad besproken. Had den B. en W. toen kunnen vermoeden dat ze een nederlaag zouden lijden, dan waren ze waarschijnlijk wel niet eet het voorstel gekomen. Intussen leken ons de argumenten van de oppositie niet te billijken. We kunnen ons indenken dat ze verbete ring willen brengen in de huisvesting van de ouden van dagen. Maar hebben ze dit met hun optre den bereikt? Men kan de oplossing van het vraagstuk dor ouden van da gen niet forceren in dc tegenwoordige tijd. Het denkbeeld door burgemeester Baken gelanceerd om een bespreking te houden met Nieuwe Niedorp leek ons zeer aanlokkelijk. Waarom het echter nog niet wat uitgebreider te nemen? Beter groots,, dan te klein van opzet Inmiddels blijft Winkel zitten met een minder goed geouilleerd raadhui' en een minder goed geoutilleerd te huis voor ouden van dagen, terwijl de eerste stap op de weg naar verbete ring had kunnen worden gezet. EN HET MYSTERIE VAN DE USZEE De begrotingsvargadering in Sint Maarten werd gistermorgen in reco.-d rijd afgewerkt. In minder dan een uur werden de 14 punten afgehandeld Voorzitte:, burgemeester Korver. deel de mee, da"; wethouder Schuijt wegens een ongeval afwezig moest zijn. De heer Schuijt is van een zolder geval len. waarbij hij een drietal ribben brak. Voorz. sprak de beste wensen uf: voor een spoedig herstel. Mede gedeeld weed. dat de aannemer K. E. Numan te Sint Maarten de nieuwe school zal bouwen en da": Sint Maar ten in 1950 zegge en schrijve één wcïiing mag bouwen. Er werd een nieuwe kinderbijslagverordening vast gesteld voor het gemeentepevsoneel en a3n de heer A. Klaver werd een tegemoetkoming in de reiskosten van zijn zoon naar hei RK Lyceum te Alkmaar van f 11 per maand ver leend. B en W s.elden voor Ged. Staten te verzoeken de presentiegel den van de leden van de woningcom missie van f 3 op f 4 ";e mogen bren gen. Daarmee ging de raad accoord- Het Koningin W;lh lminafa.ids en de ver. Pro Jnventute kregen een subsi die van f 10. de stichting Geestelijke Volksgezondheid een subsidie .van 10 cent per inwoner. Daarnaast zijn nog verschillende bedragen uitgetrokken voor plaatselijke verenigingen en ia stellingen. Een verzoek om subsidie van de stich.ing „Het N.H. L schap" werd afgewezen. BEGROTINGEN. De gewone dienst van de gemeen tebegroting voor 1950 sluit met een pos onvoorzien van slechts f 325,87 Dit wordt veroorzaakt door het frit. dat besloten werd om verschillende kapitaalsuirgaven in één jaar in plaats van over een langere periode af boeken. De heer Koedijk rapporteer de, dat de commissie van onderzoek van een zeer solide opze'; mocht spre ken. Daarvoor kregen B en W hulde en waardering. Hri burgerlijk Armbe stuur krijgt voor 1950 een subsidie van f 6000 Voor het openbaar lager onderwijs word: in 1950 per leerling een bedrag van f 18.90 beschikbaar gesteld. D' heer Koedijk was er dankbaar voor. dat inen deze post had verhoogd, waarvan ook het bijzonder onderwijs profiteert. De raadsleden werden benoemd een commissie tot nazien van de kening over 1948. terwijl bij d» vond vraag de heer Koedijk vroeg, of bg 't Stadje in Eenigenburg een lantaarn geplaatst kan worden. Het is daar buitengewoon donk rr. Voorzitter be loofde een onderzoek en deelde nog mee, dat voor Valkkoog een uitbrd ding van de straatverlichting op het programma staat. Waarna slui.ing. Ha.. dai dac^je maar/ 17. Toen Kappie de maat ver telde >dat de drommel naar de brug moest gaan, sprong Oet opeens gillend op, gooide zijn trommel weg en wees naar de zee. Kappie en de Baron ke ken, en zagen tot hun s .'irik een verschrikkelijk grote walvis na dereneen walvis, die wel tien keer zo groot was als de „Kraak"! „Ha ka kum kum meinl rak!" schreeuwde Oet. Vervolgens rende Oet op zijn kajak toe, en gooide die over boord. „Drommels" zei Kappie tsrwljl hij naar de brug rende. „Dat is een monster! Die klont van een maat heeft gelijk!" Alleen de baron was aan d:k gebleven. „Prachtig!" riep bij. „Daar heb ik op gewacht! Nu moet lk tonen welk een stoere walvisvanger ik ben We zullen dat beestje eens een aardig har poentje toedienen! Hojo! Net 'n walvisje naar mijn hart! Kom maar hier, beestjeiaat je niet door oom Baron afschrik ken! Wat een zoet diertje Kijk eens hoe hij recht naar me toe komt! Hij gehoorzaamt me ook nog! Haha! Even een l.ar poentje klaar maken, .en niet zo vlugniet zo vlug! Oom Ba ron Is nog niet klaar!" Als lezer van uw blad word", mijn aandacht af en sioe getrokken door een advertentie waarmee de een of an de.-e geneesmethode wordt aanbevolen tegen de gevreesde en 'diaas veel ver breide ziek;» Rheumatrek. Daar de medische wetenschap nog geen afdoend middel "„egen deze ziek te heeft kunnen vinden, zijn lijders aan deze ziekte veelal een ge-„;akke lijke pcooi voor lieden, die het wei nig kan schelen hoe ze aan de kotf. kost komen. Door te beweren dat hun genees methode onfeilbaar is we;en ze grote bedragen van toch al zwaar gedu peerde zieken los te krijgen. Mij zijn gevallen bekend, waar voor waardeloos advies en zogenaamde ge neesmiddelen bedragen betaald zijn va riërend van f 35 '.-ot f 140. wat toch zeker wel de spuitgaten uitloopt. Ik zou daarom U. geach'j» redactie vriendelijk willen verzoeken alvorens een dergelijke advertentie te plaatsen eers"; eens geducht naar de betrouw baarheid van persoon en geneesme thode te willen informeren. En ik hoop tevens hen die op het pun": stonden met dergelijke lieden in zee te gaan te hebben gewaarschuwd tegen practijken, die ik mede ut eigen ondervinding schandelijk noem. Met vriendelijk dank voor de plaat stag, J. Kooij, Nieuwe Niedorp, C 18 Naschrif; redactie: De verantwoorde lijkheid voor advertenties als de heer Kooij hier bedoelt, berust nle; bij de redaCde en wij kunnen er als zodanig niet de minste invloed op uitoefenen Wij hebben deze klacht inmiddels aan •de directie doorgegeven. Th eeprijzen zullen niet stijgen Het is overbodig voorraad in te slaan In tegenstelling tot wat ia omloop zijnde geruchten vermelden, is het niet waarschijnlijk, dat het prijsniveau van thee na de scherpe stijging van de laatste maanden nog verder zal oplopen. Volgens de laatst beschikbare gege vens moet men de wereldproductie voor' hrt komende jaar schatten op circa 460 millioen kilogram, terwijl de geschatte wereldconsumptie hier van niet meer dan een fractie ver schilt. Bij deze taxatie werd reeds re kening gehouden met de verhoging der theerantsoenen in 'Engeland met 25 procent. Slechts een eventuel vrijgeven van de theeinvoe.- in landen, waar tot dus verre van overheidswege beperkingen werden opgelegd, zou de wereldcoa suraplie doen stijgen. Het thans be reikte prijsniveau zal echte;* ook in dat geval de con sumptie nauwelijks stimuleren. Tegen slag bij de theeproductie ia de Indo nesische gebieden zou de wereldpro ductie nadelig kunnen beïnvloeden. Bij alle bestaande onzekerheid out moet men in handels en plaaterskrin gen ten aanzien van de ontwikkeling in Indonesië echter een vrij groot op timisme. Gratis I! Abonneert U zich vandaag nog op ons blad U ontvangt de krant dan tot Provinciale Staten begonnen Dins dag me: de behandeling vaa de be grottag. waarbij de bij iedere begro ting gebruikelijke wensen werden ge lanceerd. Ook hierbij echter was wee* een duidelijke scheiding 5e maken: Amsterdam en de rest van de provin cie, waarbij we de indruk kregen, dat bij de verdeling van de spreek tijd die reS: bhoorlijk aan het kori ste eind trok. Intussen vernamen wc o.a. he. vol ger.de: Industrrefiats: Voor Industrieflars r.i Noordholland werd fa 1948 een be drag van f 100.000 uitgejokken. uit gegeven werd echter nog nieLs en zo lar.g de thans van krach: zijnde rege ling blijft gelden, achten Ged. Sta:en heT niet waarschijnlijk, dat zulk een gebouw zal worden gesticht. Zuurkoolfabrieken. De wens van enkele leden om eventiteel de oprich ting van een coop zuurkoolfabriek ';e steunen, meende het College niet te kunnen inwilligen. Afgesiea van het feit, dat de fabriek te Aveahom het blijkbaar zonder subsidie afkon, terwijl er overigens geen ve-zoek 'u>t subsidiëring is b innen gkomen, is het College van oordeel, dat er een over capaciteit bestaat. Friese Brug". Ged. Staten zien de belangrijkheid in en zijn diligent We kregen ech.vr niet de indruk, dat ze ten aanzien van een spoedige ve.-nieu wing zeer hoopvol gestemd zijn. Zuidwciripokier. G?d. Staten heb ben alles gedaan, wat in hun vernio gen ligt om de inpoldering vaa de Zuidwes;polder te laten voorgaan. Zï willen iedere kans Wijven benutten, we hoordeti achter de verwachting uirspreken. dat er vermoedelijk geen kans mïer is. Vertegenwoordiging laad en tuin bouw in de Planologische dienst. Als een fout werd beschouwd, da: de land bouw niet is vertegenwoordigd in de agrarische commissie van de Planolo gische dienst. Ged. Staten wilden zich er over beraden hierin verandering te brengen. Men dient voorts te overwegen, dat de prijsstijging van 70 procent en meer binnen het tijdsverloop van 6 maanden, juist mede veroorzaakt werd door de genoemde onzekerheid met betrekking tot Indonesië. Uit dien hoofde bestaat er dus zeker ge'n aanleiding meer. verdere prijsstijgin gen te verwachten en er zijn tekenen te over. dat de theehandel dit tendege beseft. VRIJDAG 23 DECEMBER Hilversum I. 301 meter. VARAr 7 u. Nieuws, 7.18 u. Gram., 8.30 u. Nieuws. 8.43 u. Gram., 8.50 u. Voor de huisvrouw. 9.03 u Philharm. Orkest. VPRO: 10 u. Thuis, 10.05 u. Morgenwijding, VARA: 1020 u. Gram., 10.30 u. Het licht van Kerst mis, 11 u. Voor de vrouw, 11.15 u. Plakplaatjes, 1140 u. Het genie ont luikt in Chipping Worsley, AVROj 12 u. Promenade-orkest, 1220 u. Land en tuinbouw, 12.33 u. Sport en prognose, 12.45 u. This is Ameri ca. 1 u. Nieuws, 1.15 u, Mozart-pro- gramma, 2.15 u. Kookkunst, 2.30 u. Ida Presti, guitaar, 2.40 Ons volk in zijn dichters, 3 u. Kerst-Oratori um, VARA: 4 u. Tussen twaalf en zestien, 5.30 u. Wy en de muziek. Hilversum II, 415 meier, KRO: 7 u. Nieuws, 7.15 u. Morgengebed, 8,30 u. Nieuws, 8.40 u. Pluk de dag. 0.03 u. Moeders wil is wet, 9.35 u. Gram., 10 u. Ochtendconc. (Gram.), 11 u. De Zonnebloem, 11.35 u. Als de ziele luistert, 11.45 u. Sextet, 12 u. Angelus, 12.03 u. Metropole-orkest, 12.30 u. Land en tuinbouw, 12.33 u. Vervolg Lunchconcert, 12.55 u. De Zonnewijzer, 1 u. Nieuws, 1.20 u. Dilettanten musiceren. 120 u. Zang recital, 2.15 u. Negen heit de klok, 3 u. Trio, 3.35 u. Symphonie. 4 u. De Zonnebloem, 5.30 u. Kerstmis, 5 45 u. KRO-kinderkoor De Kare- kieten AVONDS. Hilversum I, 301 meter, VARA: 6 u. Nieuws, 6.15 u. De Vara fe liciteert, 6.30 u. Regeringsuitzen ding. 7 u. Denk om de bocht, 7.13 u. Accordeola. VPRO: 7.30 u. Kersi- dienstje. 8.30 u. Christus en da mens. 8.55 u. Zó juist verschenen, VARA: 9 u. Men vraagt...., 9.40 u. De aucdalf, 10 u. Buitenlands week overzicht. 10.15 u. Swing and sweet fvom Hollywood, VPRO: 10.40 u. Vandaag. 10.45 u. Avondwijding. VARA: 11 u. Nieuws, 11.15 u. Gram. Hilversum II. 415 meter. KROi 8.15 u. Amusementsorkest olv Klaas van Beeck, 6.45 u. Er zijn altijd sterren in de Kerstnacht, 7 u. Nieuw», 7.15 u. Gram., 7.30 u. Haags Blaaskwintet, 8 u. Nieuws. 8.05 u. De gewone man. 8.12 u. Kerstpro gramma door Organola. 8.30 u. Ja, zo was 't. 9.30 u. Omroepokest, 10.1a Kersttoespraak door ZH. de Paus, 10.45 u. De zin van het huwelijk, U u. Nieuws, 11.15 u. Elck wat wils. jifusir»- Andrew Mackenzie De lezer kent nu de details van het duivelse spel, dat kolonel Simp kin* heeft gespeeld fin feuilleton vorm gegoten, echter zoal* die in Londen na de tweede wereldoorlog werkelijk zich hebben voorgedaan). 98) Zijn er nog meer vragen? vroej. Brannigan tenslotte. De misdaad gaai voort en er wacht me nog heel wat werk ln Londen. - Ja, zei Judiih. Wat was de bedoe ling van die extra brieven van groot formaat, die zo nu en dan tussen onze uitgaande post verzeild rarkten? Dat heb ik een van de handlan ge vraagd. antwoordde Brannigan Ir brieven zat een brief ln een ■veciala blauwe envelopoa. die gepost moest worden aan een van de slacht offers. Ik geloof, dat de kolonel spe ciaal papier koos, vanwege het psycho logisch effect op het slachtoffer. Er werd eveneens een briefje met in structies voor de tussenpersoon bijge voegd. Op bepaalde tijdstippen placht de kolonel, die daarbij achter een gor dijn zat en zijn stem onherkenbaar maakte door een versterkingsapparaat, het geld, dat ingezameld was, in ont vangst te nemen en een bepaald per centage aan zijn helpers terug te be talen. Het hele schema wat keurig uit gedacht, en ik ben nog nooit zo iets verrtuftigs tegen gekomen. Laten we dankbaar zijn, dat die man dood is, riep de dominee uit Het spijt me, Juffrouw Taylor, ik dacht er niet aan. dat het tenslotte uw oom was. We zijn juffrouw Taylor heel wat dank .verschuldigd, merkta Brannigan op. Haar navorsingen hinderden Fel- lowes dermate, dat hij een poging deed haar uit de weg te ruimen. Geloof je, dat Fellowes, die eerste keer, dat ik het Huis aan de Baai be zocht, dat schot op Judith loste? vroeg ik. Daar is geen twijfel aan. Hij haat te haar. In een zolderkamer van zijn huis vonden we het diensftgeweer, waarmee dat schot werd afgevuurd. Maar ik geloof niet, dat hij aanspra kelijk is voor het gespook met de maskerkap rondom het huis, behalve die laatste avond, toen hij de dood vond en hij gebruik van de kap maakte om iedereen, die hij eventueel tegen zou komen, een doodschrik te bezorgen. En hij öf de kolonel legden dé kap ia de studeerkamer van de dominee, om deze erin te betrekken voor het geval de politie op de pastorie een onderzoek in zou stellen. Ik denk wel, dat de kolonel dit heeft gedaan, merkte de dominee op. Hij kwam mij zo nu en dan opzoeken onder het voorwendsel een boek van me te willen lenen, en als ik uit was. liet mijn huishoudster hem altijd ln mijn studeerkamer. Dan zal het inderdaad de kolonel geweest zijn, stemde Brannigan toe. Tussen haakjes, hij schijnt nooit gewe ten te hebben, dat Fellowes ln het ge heim gehuwd was met zijn zuster, hoe wel hij het waarschijnlijk wel ver moed heeft, toen ze samen verdwenen. Ik geloof dat mijn oom's liefde voor zijn verwanten de enige eigen schap is, die hem gunstig aangerekend kan wonden, zei Judith langzaam. Mis schien is het maar een geluk, dat hij verdronken is. De vernedering en de publiciteit van een proces worden ons hierdoor gespaard. Ons? vroeg Brannigan. Judith en ik zijn van plan zo spoedig mogelijk te trouwen, licht te ik hem in. Maar dat is schitterend, riep Bran nigan uit, terwijl hij ons hartelijk de hand drukte. Ik vermoedde al zo iets Maar wacht eens even. Kan ik wel mijn goedkeuring aan dit huwelijk geven? Wat bedoel Je? Bob heeft bewezen een onschatba re speurhond te zijn. Als hjj ons niet geholpen had, was het mysterie van het Huis aan de Baai niet opgelost. Wanneer hy nu van plan is voortaan een keurig getrouwd leven te gaan leiden, zal ik ln het vervolg altijd óók aan zijn vrouw permissie moeten vra gen, als lk weer eens zyn assistentie nodig heb voor het een of ander. Ik vroeg me af, of Brannigan'e woorden een voorspelling inhielden. Dat zou de toekomst moeten leren Nadat onze gasten vertrokken waren, zaten Judith en ik gedurende lange tijd ln de vlammen van het haardvuur te kijken, denkend aan het leven sa men, dat voor ons lag. Even gingen zélfs toen mijn gedachten nog terug naa rde ruïnes van het Huis aan de Baal. Waar denk je aan? vroeg Judith, terwijl ze haar hoofdje behaaglijk te gen mijn schouder aanvlijde. Ik dacht aan alles, wat er gebeurd is. voordat wij elkaar gevonden heb ben, bekende ik. Maar al die ellende is nu voorbij We beginnen een nieuw leven. Judith antwoordde niet. Er waren ook geen woorden nodig Het geluk, dat begonnen was, toen we elkaar onder zo sinistere omstandigheden in de donkere keldergewelven van het Huis aan de Baal onze wederzijdse liefde hadden bekend, straalde ons tegemoet. EINDE

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3