(de VRIENDSCHAP KAN WEER LEVEND WORDEN -HOLLANDSE PERS 1945 Noors vrachtschip te Boston in de lucht gevlogen Ltngen's Eethuisje Minder koffie op de bon KONINGIN JULIANA NAAR INDONESIË 5F T A 4RCANG No. 1778 Zaterdag 24 DeeemKer 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder": Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand f3.65 per kwart bij vooruitbetaling Advertenties M ct per Mm., familieberichten 18 cents. Bij contract aanzienlijke korting Vcraatw. redacteur. J. v. Zoonen I Bureau. Ridderstraat, hoek Oudegracht I Tel. K 2200-3971 Nederland en-Indonesië KONINGIN JUIIANA IN HAAR KERSTBOODSCHAP: „TOONT UW DIEPE WRWILLENDHEID" A AN de vooravond van het Kerst- feest heeft H.M. de Koningin de volgende boodschap tot het Ne derlandse volk gericht: „Landgenoten, Ik zou graag met u samen even een ogenblik van bezinning hebben bij het Kerstfeest want verleden jaar was er oorlog en dit jaar vre de voor ons in Indonesië. Moge de vrede voor Indonesië bestendig xijn dat is ons aller wens voor ons jong broederland. De dag na Kerstmis zal een zeer bijzondere voor ons zijn, want dan zal een eeuwenoude band van een ander, edeler maaksel worden dan tevo ren. in het verleden zijn bij ons, Ne- derlanders, aspiraties van velerlei J vertrouwen, dat een mondig wor- 60ort werkzaam geweest in Indo-1 dende samenleving ons geeft gekomen besluiten te aanvaarden onverschillig of gy van oordec. zij, dat Indonesië al lang, of not lang niet, rijp is voor onafhanke- lykheid en hoe bezorgd en zwaai uw hart ook is: Ik zou willen zeg gen in heilige ernst en een beroep doende op uw diepe welwillend heid jegens Indonesië: wanneer de Nederlanders ecrlyk dit spel, vol gens de nieuwe regels, spelen, zul len zij in Indonesië welkome gas ten zyn. Wij weten: wie behouden wil. zal steeds verliezen en wie bereid is te verliezen, zal behouden, ook al behoudt hij iets heel anders, dan hij zich oorspronkelijk had voorge steld zoals nu inderdaad ge beurt bij voorbeeld het groeiend nesië. igenbelang en naastenlief de zonden wij erheen, Zij, die hun beste krachten ga ven en geven voor dat land en dat volk, voelen zich soms onzeker, of er thans dankbaar om voortzetting van hun levenswerk zal worden gevraagd, of dat het, met de ondank van de pas mondiggewordene, zal worden terzijde geschoven. Toch bouwt een samenleving altijd voort op het werk van hen, die de ander en niet zichzelf, zochten, en die recht door zee en moedig waren, want zij zijn steeds het zout der aarde gebleken, zelfs al.scheen het ook, dat hun werk vergeefs was. Al het heden wordt verleden, schoon 't ons toegerekend blijft, zegt de dichter. Maar we willen nu op dit mo ment niet het oog op het verleden Tichten, maar liever op de waarden in de toekomst. Wtf hebben allen de langs d e- mocratlscbe weg tot stand Kerstmis Morgen i* het Kerstmis. Een /test ran bezinning. Kerstmis wordt in alle landen der wereld gevierd en ieder land viert het op zijn eigen wijze. Hier in Ne derland gebruiken vele mensen de Kerstdagen om eens lekker te eten, te drinken en uit te gaan, want dat kan nu allemaal weer Duizenden ganzen, kalkoenen en konijnen zullen weer het haasje z\jn en zullen een roemloze dood in de braadpan stervenZo vle ren zij Kerstmis. Meneer Jansen van de hoek heeft me zijn plannen verteld voor de komende feestdagen. Nou, die zijn raak. Hij heeft het stellige voornemen zich van het uitgebreide ontbijt via de koffie met slagroom en gebak naar de warme lunch en via de thee met wat er bij naar het veelgangige diner te slepen. Tot slot volgt dan het soupertje, tenminste als er nog wat bij kan en de hart- vervetting niet al te storend wordt. Tussen de bedrijven door gaat de familie uit. Hoe dat kan weet ik niet, maar het schijnt te lukken als men zeer efficiënt te werk gaat. Jansen vertrekt na het diner met vrouw en kroost naar Amsterdam. Het Concert gebouw is het doel van hun tocht. Nee, niet om naar een armetierig klassiek nummer van Mozart of een andere dode mu- ziekmanlak te luisteren, nee daar is Jansen te fijn voor gebouwd; een man van zijn educatie heeft hogere aspiraties, trouwens die heeft het Concertgebouw met de Kerstdagen ook. De directie in Kerststemming heeft geën gageerd vijf knapen van humo risten tegelijkDe aanplakbiljet ten in de hoofdstad vertellen het V precies. Met vlammende letters staat er te lezen: „Vijf kanonnen van de lach''. Die vijf kanonnen zullen U het „Vrede op Aarde" toezingen. Als voorganger zal optreden de onvolprezen Lou Bandy, die misschien wel op de hem eigen wijze het Kerstver haal zal vertellen. „Lachen, gie ren brullen!!!" Hikkend van hel lachen zal de familie Jansen thuiskomen. De Kerstboom zal dan worden aan gestoken en Jansen zal tussen twee happen grinnikend zeggen: „Wat een Kerst, wat een Kerst". Criticaster veelal daar, waar het de laatste jaren zo jammerlijk ontbroken heeft. De onderlinge vriendschap der twee volken is immers, hoe wel soms slapend, toch levend ge bleven, en kan nu tot nieuw leven gewekt worden. Laten wij bij dag en nacht klaar staan tot helpen, wanneer wij er om gevraagd worden. Bij deze souvereiniteitsoverdracht laten wij iets los en zij ontvan gen Iets, namelijk onze erkenning van wat ieder volk immers met zijn diepste wezen wenst, en'im mers ook door geen Nederlahder een ander in wezen wordt mis gund. En omdat het nu Kerstmis is en ik dus, met u sprekende, de dingen graag wil bezien in hoger licht, moge ik hier de wens ja, de zekerheid ^hardop uitspréken, dat het, voor de meesten van ons, in ons hart een gul en. vrijwillig afstaan zal zijn. Wij, voor ons, moeten de dingen op lange ter mijn kunnen zien, en, met de sou- vereiniteit, oök ons vertrouwen schenken en onze vriendschap, zoals een meer ervaren en hulp vaardige broer. Als wij Nederlanders- ons op Kerstmis, met de Joodse herders, de Wijzen uit het Oosten eri on telbare anderen, scharen om- hel kribje in Bethlehem, dan klinkt nog de weerklank van „Ére zij God in den hoge vrede op aarde in de mensen een welbehagen'' Dit kan weer aanzwellen tot een machtig geluid, gedragen door de gehele mensheid nog niet nu, maar geleidelijk steeds meer, in groeiende broederschap. Wij mo gen dit inzetten, voor zover wij elk voor onszelf, wijs zijn en van goeden wille, wetende, dat $an de overzijde, in Indonesië, gelijkge stemden opstaan. Zig-zag over de wereld UET Noorse vrachtschip „Fern- bay" is in de haven van Bos ton in brand gevlogen en geëx plodeerd. Met een verschrik kei yke slag vloog by de ontploffing de hele bovenbouw van het schip in de lucht. Daarop .volgden nog meer explosies. De bemanning, die in kajuiten bovendeks lag te slapen, kon by het uitbreken van de brand van boord komen. De schade wordt op 100.000 dollar geschat. Brand weerlieden verklaarden, dat het vuur door de metalen scheepsromp als in een oven werd binnengehou den, waardoor waarschynlyk de explosies zyn veroorzaakt. Het schip was met rubber en thee van India op weg naar New York. Frankrijk: Een 45-jarige Afrikaanse arbeider, Aissa Itsjoe, die aan het werk was op de spoor lijn bij het station Melun bij Pa rijs, wist op het laatste moment een grote dommekracht voor een naderende expressetrein te verwij deren, doch werd zelf door de trein gegrepen. Zonder twijfel heeft hij tientallen reizigers het leven gered. V a t i c a a nPaus Pius de twaalfde heeft via radio-Vaticana zijn Kerstboodschap tot de wereld gericht. Hij verklaarde, dat het komende jaar, het „Heilig Jaar", een jaar van geestelijke hernieu wing zou zijn. Ten aanzien van het missiewerk zei de Paus, dat het aantal tót het christendom over gegane personen in de periode van 1925 tot 1950 verdubbeld is en dat afgelegen delen van Afrika „bol werken van christendom" waren geworden. Daartegenover waren gedeelten van Azië en China „ho ven des doods" geworden. Het „Heilig Jaar", aldus de Paus, is de gelegenheid voor „een krachtige oproep tot de broederschap tussen de volkeren" en tot propagering van de vrede. De „individualisti sche orde", die sociale nood en ge brek aan verantwoordelijkheid ten opzichte van de naasten had ver oorzaakt, bevond zich „vrijwel ,^ral in een crisis". Zuid-Amerika: Na de aard beving van een week geleden, die ook In Vuurland gevoeld werd, is Tijdens de Kerstdagen EXPOSEREN de bekende Westzaanse Kunstschilders Jansen in onze Zaankamer hun wer ken. U geniet, ze dubbel wan neer U ons voor de koffie met wafelen laat zorgen. Zaandijk Lagedijk 172 Tel. 82385 (Adv.) het eiland Santa Cruz teri^ Zuiden van Chili, onder de oppervlakte van de zee verdwenen. Slechts de toppen der hoogste bomen steken, er nog boven uit. Ver. Staten: Op 22 Decejnber wees de thermometer te New York midden op de dag 15 graden bo ven nul aan. Dit is de hoogste temperatuur, die in het bestaan van het weerstation aldaar op de ze dag genoteerd werd. Duitsland: De burgemeesters van 133 gemeenten in de streek van Bamberg (Beieren) hebben met algemene stemmen besloten alle bijeenkomsten waar de samba wordt gedanst, te verbieden, om dat deze niet „behoorlijk" is. Hongarije: Engeland heeft de handelsbesprekingen met Honga rije afgebroken als represaille voor de arrestatie van Edgar San ders, een Brits zakenman in Hon garije, zo wordt uit gewoonlijk welingelichte bron vernomen. Praag: De Tsjechische minister van Voedselvoorziening heeft ver klaard, dat de oogsten dit jaar ui terst onbevredigend zijn. De Franse regering heeft met een benauwd stemmenverschil (303—297) het vertrouwensvolume gekregen. De Franse regering heeft met een benauwd stemmenverschil (303-297) het vertrouwensvotum gekregen. ER KOMT WEER SURROGAAT In verband met de sterk gestegen wereldmarktprijs van koffie heeft de regering de import van dit pro duct enige tyd geleden stopgezet. Naar het ANP uit doorgaans goed ingelichte kringen verneemt, zal op grond van de thans bestaande koffievoorraden in ons land het rantsoen aanzienlijk verminderd moeten worden. Reeds ging het ge rucht, dat na afloop van de huidi ge distributieperiode geen koffie meer zal worden verstrekt. De re gering echter schynt de distributie van koffie, zy het op geringere schaal, te willen handhaven. Naar alle waarschijnlykheld zal op dc koffiebon, die over enige weken zal worden aangewezen, slechts de helft van de thans geldende toe- wy/ing worden gegeven. Sommige levensmiddelenbedrijven hebben reeds voorbereidingen getroffen opnieuw tot fabricage van koffie- surrogaat over te gaan. DE OLIEPRODUCTIE Volgens het C B.S. werd in No vember te Schoonebeek 56.406 ton ruwe aardolie geproduceerd tegen 53.875 ton in October. W» branden de kaarsen en Turen naan t licht, Dat glanzend in takken omhoog is gericht» Door glinster-guirlandes omweven De arbeid ligt stil, en de aarde draait voort. En weer wordt het lied door de wereld gehoord Maar bróndt nog het licht in ons leven? Wij kopen een boom en de kaarsen voor geld, Wij hebben, ols vroeger, de vlammen geteld Maar ként ge de zin dezer dogen? Waarom brandt het Kerstlicht maar ééns in het jaar, Waarom dit symbool niet ols mens met elkaar A 11 ij d door de wereld gedragen? JAN HOTTENTOT doorreis naar Nederland, beeft dr. Mohammed Hatta, mi nister-president van Indonesië, te Ka rats ji verklaard, dat het moge- lyk is, dat Koningin Juliana wordt uitgenodigd „te eniger tyd" een be zoek aan Indonesië te brengen. Hy voegde er echter aan toe, niet een bepaalde uitnodiging by zich te hebben. Het Nederlandse Rode Kruis in Indonesië zal worden- geliquideerd, omdat de internationale Conventie niet toestaat werkzaam te zijn op het terrein van een vreemde mo gendheid. ,KOTA INTEV TOCH OP TIJD De „Kota Inten die met ver traging te Rotterdam werd ver wacht, is toch gisteravond de Nieuwe Waterweg binnengevaren De debarkering van de troepen is hedenmorgen 9 uur begonnen. Ter hoogte van Maassluis voer het schip gisteravond de visserslogger VL 85 aan, welk vaartuig zonk. Kerstprogramma voor militairen Ter gelegenheid van het Kerst feest zijn in elf Nederlandse steden speciale programma's opgenomen ten behoeve van de Nederlandse militairen in Indonesië. Uit deze elf si reekprogramma's is een Kerst programma van zestig minuten sa mengesteld. dat op Kerstmis door alle radiostations in Indonesië zal worden uitgezonden. Om ook de familieleden in staat te stellen deze opname te beluisteren zal dit pro gramma op Tweede Kerstdag van 1.15 tot 2.15 uur via Hilversum 2 worden uitgezonden. Een Mitchell-bommenwerper B-25 van de militaire luchtvaartdienst heeft 10 km. buiten de kust van Makassar een noodlanding in zee gemaakt. De vijf inzittenden wer den gered. Het toestel ging verlo ren. Wie lieten familiefilms achter op Java Ten stadhuize in Den Haag Groenmarkt 1, kamer 0 en bij de afdeling Bevolking, Goudenregen straat 36, aldaar, liggen lysten ter inzage met een korte beschrijving van de inhoud van een groot aan tal.16 mm.-films. DE HEER WELT EU VERGISTE ZICH De Tweede Kamer heeft Vry- dagmidaag gestema over drie mo ties: ae motie-Haken (CPN), waarin de regering wordt uitgenodigd een loonsverhoging van iu% bin dend voor te senryven, werd ver worpen met 72 stemmen, v o o r 5 stemmen (van de communisten) de motie-Wagenaar (CPN), waarin gevraagu wordt de loons verhoging van o% bindend "voor te sennjven, werd verworpen met 72 stemmen, voor 6 siemmen (van ae communisten en de heer Weiter) de motie-Wagenaar (CPN), waarin gevraagd wordt het mini mum van f 2 te doen gelden zowel voor vrouwelijke als voor manne lijke werknemers, werd verworpen met 72 stemmen, v o o r 6 stem - men (van de communisten en de heer Weiter). Later deelde de heer Weiter mede, dat hij per vergissing voor deze motie had gestemd Voorts werd de begroting van Sociale Zaken zelf z.h.s. aangeno men met aantekening, dat de com munisten geacht wensen te worden te hebban t®eengestemd. Een jong Berlijns echtpaar, dat zich wegens de woningnood in een meer wilde verdrinken gaf die po ging op, omdat het water te koud was In Amsterdam werd opge richt de „Vereniging voor Boaem- gezondheid" Met ingang van 1 Januari krijgt de rykspiuimvee- teel tconsulent B. van Asperen eer vol ontslag 4c De Nederlandse ka toenindustrie werkt op volle capa citeit In de Ver. Staten wordt een bioscoopzaal gebouwd in de vorm van een halve bol. Het film beeld wordt tegen de zoldering ge projecteerd, zoaat de toeschouwers, zeer comfortabel op een rustbed gelegen, het verhaal met een mi nimum van inspanning zullen kun- volgen. Aanbevolen voor allen, dio thuis over geen al te zachte ma tras beschikken 4c In Nijmegen moeten behalve de binnenstad ook nog 130 straten worden hersteld, die in de oorlog werden bescha digd Voor goede vangsten naar de pieren van IJmuiüen! Daar zwemt de sardyn en daar matten gul en kabeljauw jacht op. Di® worden op hun beurt door de pier- hengelaars verschalkt De 50- jarige Louis Boy, die eens wegens moord tot de electrische stoel werd veroordeeld en tenslotte voor le venslang naar de smg-sing ging, kreeg gisteren kwijtseneldmg van strai. Hij had ten behoeve van een 8-.iarig meisje bloedtransfusie la ten verrichten. En dat vond gou verneur Dewey, van New York, een zo mooi gebaar, dat hy Louis liet gaan. Het meisje was echter niet te redden en overleed Na een onderzoek in Vugnt bleek, dat 318 gezinnen nog gevaarlijk oor logstuig in huis naaaen Tijdens het opnijsen van een 700 kg. zwa re klok in de toren van de RJK.- kerk, in Deventer stortte deze neer m de tuin van de pastorie. Nie mand werd gewond, de klok moest worden uitgegraven 4c Met 400 passagierf aan boord vertrok de „Johan van Oldenbarnevelt" van Amsterdam uit naar Batavia 4< IJ muider reders waren gisteren by minister Mansholt, om te vertellen waarom zij hun schepen hebben opgelegd 4c Dat worut een maand lang feest in Hoogerneide. In Ja nuari zijn daar drie gouden eent- paren En in Bergen op Zoom werd een drieling geboren. Twee meisje en een jongen 4c De 27- jarige New Yorker M*X Steeie won met zijn eerste boek een literaire prys van 10.000 dollar 41 Met ingang van 1 Januari wordt het Amsterdamse Bijzondere Ge rechtshof opgeheven. Bijzondere Strafkamers te- Amsterdam, Alk maar, Haarlem en Utrecht nemen het werk over 4c Post voor net met militaire aan boord thuisva rende schip „Astunas" moet 29 December op de bus. Geen ver moedelijke tussen haven op de en velop piaatsen 4c Dhr. Sney te Gou da, lid van ae Provinciale Staten van Zuidholland voor de CPN, be dankte enige tyd geleden voor aie party, doen bleef zitten, om, zoals hy zei, een opvolger de kans te ontnemen aan ae begrotingsde batten van ae Staten aeel te ne men. Op de laatste zittingsaag nam hij afscheid van het couege. Dit gebeurde gisteren 4: De Beigen willen openluenttheaters bouwen naar Nederlands voorbeeld 4c Met een zwierig gebaar bood de Cana dese ambassadeur Pierre Dupuy gisteravond in Amsterdam d"e bloemen aan, die hij had ontvan gen, nadat hy met groot succes de hoofdrol had gespeeld in Mo lières toneelspel „Les precieuses lidicules". In elke wagon van de expresse-trein tussen Hamburg en Stuttgart zal vanavond een verlichte Kerstboom staan. Een radio-installatie zal zorgen voor het ontvangen van een Kerst-pro gramma, Dat is iets om vandaag mee te besluiten. Jij de patiënten in Davos De gezamenlijke omroepvereni gingen organiseren op Tweed® Kerstdag een „draadloos Kerstfeest" voor de Nederlandse t.b.c.-patiëntcn in het sanatorium te Davos en hun familieleden in Nederland. Dit contact vindt plaats 's middags tus sen kwart over vijf en kwart voor zes, en zal tezelfder tijd worden uitgezonden. Patiënten en familie leden zullen gezamenlijk zingen. Voorts zullen wederzijdse groeten uitgewisseld worden. K appie: „Na vier jaar koffiepraat weer surrogaat (pao- 1)

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1