Uonaudef INDONESIË IS NU EEN VRIJ LAND Souvereiniteit vanmorgen overgedragen tikt.. Weinig publiek op de Dam EEN SAMENGAAN IN VRIJHüiu N.-HOLLANDSE Ondertekening van de documenten Japanse bacteriologen in Rusland berecht Nederland tot helpen klaar Se JAARGANG No. 1779 Dinsdag 27 Dmmbtr 1949 Uitgave Stichting JDc Vrij* Alkmaarder": Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart bij vooruitbetaling Advertenties 14 et. pet Mm., familieberichten 18 cents. Bij contract aanzienlijke korting Verantw. redacteur» J. v. Zoonen Bureau: Ridderstraat, hoek Oudegracht Ttl. K 2200-3971 Amsterdam, 27 December In het Paleis op de Dam is hedenmorgen de souvereiniteit aan de Ver. Staten van Indonesië overgedragen en tegelijkertijd de Unie tussen ons land en de jonge mogendheid aan de evenaar een feit geworden. Opnieuw had den zich daartoe Nederlandse en Indonesische gedelegeerden rond een ovale tafel geschaard. De betrekkelijk sobere plechtigheid speelde zich af om streeks tien uur in de prachtige Burgerzaal, die architectonisch, symbolisch en practisch het centrum is van het Paleis. Veel heeft deze Burgerzaal binnen haar muren zien geschieden. Onder haar hoge gewelven werd Peter de Grote door het stadsbestuur ontvangen eu op haar vloer staan de voet stappen van Napoleon en Keizerin Marie Louise. Het waren aangrijpende ogenblikken in het Paleis. Op de grens van de eerste en tweede eeuwhelft kreeg de statns van ons Koninkrijk, na een periode van driehonderd jaren, een geheel nieuwe gestalte. u.M. de Koningin xoas, verge zeld van de Prins der Ne derlanden, reeds in de vroege mor gen ten Paleize gearriveerd. Mi nister-president dr. W. D re c s passeerde 9.05 uur de erewacht, terwijl de muziekkapel het Wil helmus speelde. Tien minuten la ter kwam ook drs. Moh. Hatta. Terwijl deze de wacht inspecteerde klonk het Indonesische volkslied Indonesia Raja'f. Toen het carillon tien uur sloeg kwam in het Paleis de stoet van ministers, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Sta ten Generaal, mej. dr. Teilegen en dr. Prinsen uit de zijdeur van de Troonzaal de Burgerzaal bin nen. Zij namen plaats aan de tafel in het midden, met de vertegen woordigers van de Ned. Antillen en Suriname, resp. M. P. Gorsira en mr. dr. R. H. Pos. Achter de tafel zaten al in lijen de leden van het corps diploma- tique, leden van de Eerste en Tweede Kamer, de vice-president van de Raad van State, enige leden van het Internationale Hof van Justitie, enige leden van de Neder landse delegatie ter Ronde-Tafel conferentie en de heren Neher en dr Beel. Toen allen gezeten waren, kon digde dn W. Drees de eerste handeling, bestaande in de onder tekening van het protocol aan. De secretaris van de ministerraad, dr. Prinsen, las de tekst voor, die vaststelde dat partijen de mantel resolutie .met ontwerpovereenkom sten en briefwisseling hebben ge- Om precies negen uur vanmor gen ontplooide zich de Koninklij ke Standaard aan de vlaggestok van het Koninklijk Paleis op de Dam, ten teken, dat H. M. Konin gin Juliana was gearriveerd. De Koningin was gekleed in een kost bare bruine bontmantel. De prins droeg het uniform van luitenant- generaal der cavalerie. Van de diplomaten, die om streeks half tien arriveerden, trok vooral de gezant van India, ge kleed in het costuum van zijn land met een kostbare tulband van goud-brocaat, sterk de aandacht De publieke belangstelling -oor de plechtigheid was opvallend gering. Het aantal toeschouwers op de Dam overtreft nauwelijks het aantal, dat er is bij een be zoek van Hare Majesteit aan Amsterdam, wanneer zij bijvoor beeld een nieuwe ambassadeur ten paleize ontvangt. Aanhoudend zacht Weersverwachting, geldig tot Woensdaga vond. Half tot zwaar bewolkt met in hei Noorden van hel land plaat selijk enig* lichte regen, elders overwegend droog weer. In het binnenland meest matige, aan de kust vrij krpclit;ge witul tussen Zuid-West en West. Aanhoudend zacht weer. ratificeerd en dat mitsdien de nieuwe rechtsorde is aanvaard. Tevens constateerde dc tekst dat de Indonesische delegatie bevoegd is de Ver. Staten van Indonesië ten deze te vertegenwoordigen. Vervolgens werd het protocol on dertekend door de minister-presi dent, de oveFige ministers, dc leden van de Indonesische delegatie als- mee door de vertegenwoordigers van de Ned. Antillen en Suriname. Allen rezen toen even later H. M. de Koningin, komende uit de Troonzaal, tussen dr. Dhees en minister Van Maarsevecn, de Burgerzaal binnenkwam. Z\j werd gevolgd door enige leden van het Koninklijke Hof. Na aankondiging door dr. W. Drees las dr. Prinsen de acte van bevestiging voor. De tekst ving aan met de geijkte woorden „Wij Ju liana, bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz.,". Het stuk stelde vast dat niets meer de bekrachtiging van de nieuwe rechtsorde in de weg stond en be val dat van de bevestiging, in dub bel opgemaakt, met handtekening bekrachtigd, van het grootzegel van het Koninkrijk der Nederlan- den.voorzien en mede-ondertekend door alle in deze bijeenkomst aan wezige ministers" van het Koninkrijk, één exemplaar in het kabinet der Koningin zal worden bewaard en één exemplaar in handen zal worden gesteld van drs. Moh. Hatta ter overhandiging aan ir. Sukarno en dat authentieke af schriften van deze bevestiging zul len worden verzonden aan beide Kamers der Staten-Generaal, aan de Hoge Raad der Nederlanden, aan de gouverneur en de Staten van Suriname en aan de gouver neur en de Staten van de Neder landse Antillen. De Koningin ondertekende daar op de acte, haar door de directeur van het kabinet voorgelegd. On middellijk schreven ook dr. Drees en minister Van Maarsevecn hun namen er onder. He voorlezing en onderteke ning van de acte van souvereini- teitsoverdrachl en erkenning, be kroonden daarna de handelingen. In dit document geeft H.M. de Koningin te verstaan dat de Ne derlands-Indonesische Unie, aan het hoofd waarvan Zij staat (en bij opvolging haar wettige opvol gels in de Kroon der Nederlan den), tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek der Ver. Staten van Indonesië tot stand is gekomen. Alle bijkomende resultaten van de Ronde-Tafel conferentie treden in werking. Van deze acte, aldus de tekst, zul len vier exemplaren worden op gemaakt, waarvan twee in de Ne derlandse en twee in de Indonesi sche taal. Van de acte zal ook een Engelse vertaling in tweevoud worden vervaardigd. H.M. de Koningin tekende - ook deze acte, welk voorbeeld dr. Drees en minister Van Maarseveen volgden. Dr. Drees verklaarde daarop, dat de Unie tussen Neder land en Indonesië tot stand was gekomen. Drs. Moh. Hatta legde daar op als minister-president der Ver. Staten van Indonesië, alvo rens tot tekening van het docu ment over te gaan, een verkla- de overdracht van de souvereiniteit zijn enkele punten aan te wijzen, die bijzondere aandacht vragen. In onze kaart geven xgij hier van een overzicht. In de eerste plaats is er de kwestie Nieuw G ui nea, die pas over een jaar beslist zal worden. Tot zolang blijft dit ge bied onder Nederlands beheer. Een andere kwestie is de positie van A s s ah an. Dit is ge zien uan de zijde der Ver. Staten van Indonesië een interne aangelegenheid. Over dit gebied moet nog beslist worden of het al dan niet zal worden aangesloten bij Oost-Sumatra. De rege ringszetel van de Ver. Staten van Indonesië zal worden gevestigd in Djakarta, in Neder land beter bekend onder de naam Batavia. Moeilijk is het optreden van de Dar oei I s- la m. Deze benden proberen van de kinderziek ten van de Republiek te profiteren, door onrust te zaaien en de bevolking te terroriseren. De activiteit is hoofdzakelijk waar te nemen in Midden-Java. De vlootbasis Surabaja zal eveneens ten dienste staan van de marine der Ver. Staten van Indonesië. Bovendien zullen enkele oorlogsbodems door Nederland worden overgedragen. Tenslotte moet nog worden afge wacht hoe de situatie wordt in de gebieden TimorAtnbon en Minahassa, waar zoals be- kergl, de minderheden ijveren voor aansluiting bij Nederland. ring af. Na de ceremoniële handelingen sprak vervolgens H.M. de Koningin, thans ook Hoofd van de Nederlands-Indo nesische Unie, een rede uit. Toen de Koningin uitgesproken was begon het carillon te spelen: eerst het Indonesische en daarna het Nederlandse volkslied. De plegtigheid, voor twee vol ken van de allerhoogste beteke nis, was ten einde. De Koningin, de Prins der Nederlanden en de hofhouding verlieten de zaal, ge volgd door de regering en de an dere gasten. Reportages van <le overdracht De KRO zendt van 19.15 uur af onverkort, de souvereiniteitsover- dracht in Indonesië uit, die 's middags (Ned. tijd) is geschied. Van 22.30 22.45 zendt de KR O een verkorte herhaling uit van de souvereiniteitsoverdracht in Nederland. J^EN Sowjet militaire rechtbank te Chabarofsk is Zondag begonnen met het proces tegen 12 Japanners, die beschuldigd worden van het voorbereiden en voeren van een bacteriologische oorlog. De aan geklaagden, allen voormalige militairen, hebben schuld bekend, aldus radio-Moskou. De eerste, die voorkwam, was Kiyosji, een arts. die de leiding zou hebben gehad van een eenheid van het Japanse leger, die zich toelegde op onderzoekingen van oorlogvoering met bacte riën. Deze afdeling (3000 man) was op speciale order van de keizer ingesteld, zo verklaarde dr. Kiyosji. De arts werd er van beschul digd in 1941 en 1942 zelf massaproeven op levende personen te heb ben genomen en aan het hoofd te hebben gestaan van een microben- gevechtseen heid in Centraal China. De arts deelde het hof mee, dat zijn eenheid een afdeling had, die Russische en Chinese krijgsgevan genen met dodelijke bacteriën inentte, aldus radio-Moskou. In vijf jaar zouden 3000 personen, onder wié vrouwen, in het proefstation overleden zijn. In een bepaalde periode was de eenheid in staat iedere maand bijna 300 pond pestmicroben, ruim 900 pond typhus- bacillerl, 450 pond pestkool en een ton choleramicroben te vervaar digen. In 1941 veroorzaakten pestbommen in Centraal en Zuid-China een epidemie en in het gebied van Tsjangteh. In 1942 werden bron nen, rivieren en reservoirs besmet met cholera, paratyphus en pest kool, zou dr. Kiyosji volgens radio-Moskou hebben verklaard. H.M. de Koningin heeft vanmor- gen na de ondertekening- der stuk ken een toespraak vol diepe zin ge houden, die niet zal nalaten op de wereld indruk te maken. Zij zei: „De .aanyaarding van haar sou vereiniteit door de jonge staat, de republiek der Ver. Staten van In donesië, alsmede het afstand doen daarvan door het Koninkrijk der Nederlanden, en het aangaan van een Unie, is een van de meest aan grijpende en ingrijpende gebeurte nissen van deze tijd die aan grijpt enerzijds door de onnatuur lijkheid van een verloop als dit, en anderzijds doordat nooit duidelij ker naar voren is gekomen de die pe sympathie der beide volken voor elkaar. Niet langer staan wij gedeeltelijk tegenover elkander. Wij zijn nu naast elkaar gaan staan, hoe zeer ook geschonden en gescheurd en vol van littekens van wrok en spijt Deze documenten vertegenwoor digen een resultaat, dat in beide landen langs democratische weg tot stand is gekomen. Beide landen voelen zich sterk en veerkrachtig genoeg om een nieuw begin te maken, in een samengaan van Oost en West. De verwonderde wereld ziet dit aan, en constateert, dat, hier en thans, door deze beide landen, haar diepste begeren, haar vredeswil wordt verwezenlijkt. Wij vertrouwen voor de toe komst op al die goede en ware elementen, van wat voor overtui ging ook, uit beide volkeren, zo als die op deze aarde nog steeds de pioniers voor beter tijden geble ken zijn zij het ook dat die soms tijdelijk worden miskend, en zelfs soms elkaar aanvankelijk niet vinden. Onmeetbaar groot is de voldoe ning van een volk, dat zijn vrijheid verwezenlijkt ziet hoe immens Wij zullen deze keer beginnen met te vertellen, dat de zonover goten stranden van Australië op eerste Kerstdag een grote attrac tie vormden. De temperatuur was 94.5 graden Fahrenheit. Men zou het er warm van krijgen In Is raël zijn kampen, waarin 90.000 immigranten voorlopig wonen, door hevige regenval onder water gezet Bij een brand in een dorp in Texas kwamen een moeder en vijf van haar zes kinderen in de vlammen om Op Kerstavond verloren 152 personen in de Ver. Staten het leven door een ongeval Tien kerstmannetjes kwamen naar hei Witte Huis in Washington om amnestie te vragen voor prin cipiële dienstweigeraars De 70- jarige mevr. Hortcs Curie slaapt in Geneve sedert 16 December, na dat zij een te grote dosis slaapmid del had ingenomen Er is een nieuwe berg ontdekt. Op de bo- dem van de Stille Oceaan. De top van die berg zou 2000 meter on der de zeespiegel zijn gelegen. Dat kon door middel van elec- trooninstrumenten door Amerika nen worden aangetoond. Vraag niet hoe diep die Oceaan is In de buurt van het kamp Goettingen, bij de grensovergang van de Sow- jet-Russische zone van Duitsland naar het Westen, ziet het er uit alsof het pelsmutsen heeft gere gend. De Russische mutsen, die over de grond verspreid liggen en aan boomtakken en hekken han gen, zijn afkomstig van vrijgela ten Duitse krijgsgevangenen Een wijk van het dorp Hyndman, in Pennsylvania, brandde geheel af, nadat een kerstboom vlam had ge vat. Een vrouw kwam in het vuur om Driehonderd kinderen uit de sloppen van Napels vierden Kerst feest aan boord van twee in de ha ven liggende Amerikaanse torpe dojagers De 52-jarige schaaps herder Camille Allaron is met een varken als metgezel een voetreis begonnen door Frankrijk. Maandag vertrok hij uit Mirambeau naar Bordeaux. Hij denkt het volgend jaar Kerstmis weer thuis te zijn Een Duits fabrikant, die in de Oostelijke zone v n Duitsland we gens economische sabotage voor de rechter stond, is naar het Westen gevlucht. Met hem gingen mee: de openbare aanklager en twee ge vangenbewaarders Delen van Japan werden door aardbevingen geteisterd Te Straatsburg wordt de grootste klok van Europa voor Oslo vervaardigd. De wijzerplaat heeft een middellijn van 8.4 meter. De minutenwijzer verspringt per halve minuut 22 centimeter Da mes, Gary Grant is op eerste Kerstdag in het huwelijk getreden met Betsy Drake. Betsy was zijn tegenspeelster in de film „Ieder meisje moet eigenlijk trouwen" Dat vond Gary ook Een Lon- dens zenuwspecialist beweert, dat vele schrijvers uit de wereldlite ratuur geestelijk niet normaal wa ren. Hij noemt o.a.: William Blake, Charles Dickens, Lord Byron, Bau- delaire, Dostojefsky, Flaubert, Goethe, Gogol, Nietzsche, Rousseau en Strindberg. Hoe de specialist dit kan weten wordt niet gemeld. En dót willen wij graag weten Er wordt medegedeeld, dat het be richt over het vrijgeven van 75 procent van de Belgische textiel- invoer in Nederland per 1 Januari en van het restant per 1 April voorbarig is Overeenkomstig de laatste wilsbeschikking van een mijnwerker te Courcelles in België, vergezelde Vrijdagmiddag een or kest het stoffelijk overschot tot aan de begraafplaats en bracht daar op samba's, rumba's en swingmu ziek ten gehore Zes Duitsers, onder wie een meisje van 24 jaar, hebben ieder een oog aangeboden als kerstgeschenk voor Amerikaan se soldaten, die in de oorlog blind zijn geworden. De aanbiedingen zijn echter niet aanvaard, daar al le blinde Amerikaanse soldaten, die een transplantatie van het net vlies nodig hebben in de Ver. Sta ten worden verpleegd Een Pa rijs dagblad heeft een wedstrijd uitgeschreven voor de titel „Ko ning der Parijse straatventers''. Het publiek mag 'm voor een jaar kiezen Te Lunteren is op 88-ja- rige leeftijd overleden mej. Tinie Marcus, bijgenaamd „moeder der doven" Wie een filmscenario schrijft en er over tevreden is, kan I 350 winnen. Hij moet het ge schrift opzenden naar O.K.W. Prinsesscgracht 21. Den Haag. zwaar de taak ook is, die deze jonge natie zich op de schouders tilt. In Nederj/id slaat men dat met bezorgdheid gade. Maar op dit ogenblik en op deze plaats wil ik uitdrukkelijk constateren, dat in Nederland iedereen met het b e- g i n s e 1 van overdracht der sou vereiniteit instemt En ik doe een beroep op allen loyaal in het nieu we bestel mee te werken. Neder land staat tot helpen klaar, zodra en wanneer Indonesië daar om vraagt. Er spruit hier hulpvaardig heid voort uit een diepgewortelde verbondenheid. Het is êen voorrecht, deze daad van overdracht der souvereiniteit te verrichten, tegenover de ge schiedenis, of beter gezegd voor het aangezicht Gods, die weet, waarom dit samengaan in vrijheid niet eerder en ook niet later werd bereikt, en die het falen kent der generaties, maar die óók ziet, of wij kunnen dienen in het plan voor de gang der mensheid. Moge dit thans zo zijn." Hrnrirlte Roland Holst geëerd Zaterdag heeft mevr. Henriette Roland Holst haar tachtigste ver jaardag gevierd. En maar zelden heeft een levende kunstenaar zo veel waardering en erkentelijk- lieid kunnen incasseren als deze dichteres, wier leven een zoeken en strijden is geweest naar en voor het ware geluk. De diepe mense lijkheid, die uit haar werk spreekt getuigt van de ernst waarmee zij haar tachtig levensjaren heeft doorgebracht. Te harer ere is Vrijdag in het Amsterdamse Con certgebouw een ere-avond gehou den. waarop de jarige zelf echter niet ganwezig was. Jef Last, dr. Banning en Sam de Wolf ken schetsten het leven van deze gro te vrouw; Nel Oosthout droeg Henriëtte Roland Holst's "Thomas More" voor. Langere geldigheidsduur van militaire retourbiljetten Ter gelegenheid van het Kerst verlof 1949 en het Nieuwjaars ver lof 1950 zijn de militaire retourbil jetten van de Ned. Spoorwegen dit- maal geldig van 23 December of later tot en met 3 Januari 1950. De benzineprijs in Frankrijk De benzineprijs wordt in Frank rijk met ingang van 1 Januari a.s. verlaagd tot 44.20 francs per lite*. Tezelfdertijd worden de verschil lende prijzen, vastgesteld voor de twaalf sectoren, waarin het land was verdeeld, opgeheven. Verder zal in de loop van Janu ari een „super-benzine" verkrijg baar worden gesteld, waai van de prijs 49 of 50 francs per liter zal bedragen. Vrijt- prijzen rijsl en rijstebloem De maximumprijsregolii r voor rijst en rijstebloem is met ingang van 25 Dece-mber j.i. ingetrokken.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1