Gjï_ c Jkmaaidei' OVERAL ROOD WIT TUSSEN DE PALMEN N.-HOLLANDSE PERS 1945 Betekenis van Indonesië Sukarno in Batavia Unie-nieuws Aero-Holland" beëindigt activiteit Frankrijk vanavond weer zonder regering? 5e JAARGANG No. 1780 Woensdag 28 December 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder": Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f0.30 per week 1.25 per maanJ f3.65 per kwart, bij vooruitbetaling Advertenties H et. per Mm., familieberichten 18 cents. Bij contract aanzienlijke korting Verantw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau: Ridderstraat, hoek Oudegracht I Tel. K 2200-3971 De plechtigheid te Batavia: T\E bewindsoverdracht te Batavia is Dinsdag zonder incidenten verlopen. In het witte monumentale paleis aan het Koningsplein hebben de heer Lovink en de Sultan van Djogja in aanwe zigheid van honderd vijf tig gasten redevoeringen gehouden. De toon was wederzijds waardig en in overeenstemming met de ernst van het ogenblik. Onze Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon sprak de ge dachte uit, zoals deze leeft in de Oosterse ziel„Moge vrede heersen, de rijst voorspoedig groeien en de natie toenemen in kracht". Via luidsprekers klonk de stem van Koningin Juliana, die op dat moment juist haar rede uitsprak in de Burgerzaal te Amsterdam. Na ondertekening van de documenten en de toespraak van de vorstin, nu Hoofd van dc Unie die reikt over landen en oceanen, begaven autori teiten en gasten zich naar buiten om het vlaggenceremonieel te aan schouwen. Het was stil toen twee Hollandse jongens, korporaal Van Putten en marine-schrijver Verheyen, om 5.51 uur de Nederlandse driekleur, die hier eeuwen symbool was geweest, neerhaalden. Langzaam stre ken zij het rood-wit-blauw, terwijl een kapel het Wilhelmus speelde. En;ge minuten later hesen twee manschappen van de T.N.I., op de tonen van liet volkslied „Indonesia Raja", het rood-wit van de zojuist geboren Republiek der Ver. Staten van Indonesië. In Batavia, dat van dat ogenblik af Djakarta heette, juichte en zong een menigte van duizenden. De heer Lovink, niet langer H.V.K., is onmiddellijk na deze plech tigheid naar het vliegveld gereden, waar de Constellation „Gouda" gereed stond. Van Indonesische zijde deden Anak Agung en Moh. Rum hem uitgeleide. Even later vertrok het vliegtuig naar Nederland Dr. Hirschfeld bleef als hoogste gezagsdrager vaii de Uniepartner achter in zijn kwaliteit van Hoge Commissaris. Het grasveld voor het paleis jpr werd druk gevlagd in Djakarta. De kleuren rood en wit domi neerden. Erepoorten tussen de pal men vertoonden practjsche opschrif ten: „Weinig praten, hard werken." Stadsbussen en trams waren ver sierd met bloemen en vlaggedoek. Nederlandse particulieren vlagden rechts rood-wit, links rood-wit-en- blauw. Bekende gelegenheden, zo als de Sociëteit en De Harmonie, vlagden alleen met de kleuren van de Republiek. De stad was overigens rustig. Naarmate het tijdstip van de overdracht naderde vulden zich de straten, waar openluchttoko's goede zaken deden. Treinen uit Buitenzorg brachten honderden naar Djakarta, per voet kwamen velen uit omlig gende kampongs. Zij allen begaven zich naar het grote grasveld tegen over het Paleis. De menigte was schier onafzienbaar toen de vlag- genwisseling geschiedde. Men juichte even toen de Nederlandse vlag naar beneden ging. De vorm van een demonstratie nam dit ech ter niet aan. De plechtigheid werd bijgewoond door meer dan honderd journalisten en persfotografen. Nog in dc loop van dezelfde dag hebben de meeste regeringen dc nieuwe staat erkend. De Nederland se regering heeft de Ver. Naties al laten weten, dat zy op spoedige toe lating van Indonesië zal aandrin gen. Ket spreekt vanzelf dat ook de Ver. Staten de nieuwe V.S.I. zullen erkennen. De afwezigheid van Tru- man, die met vacantie is, heeft slechts vertraging veroorzaakt, geen uitstel. Hoge autoriteiten gaven te verstaan, dat zij spoedig een ver drag van vriendschap, handel en economische ontwikkeling tussen de Ver. Staten en Indonesië wilden aangaan. Door het sluiten van een dergelijk verdrag zou het Ameri kaanse kapitaal huns inziens wor den aangemoedigd tot investeringen in Indonesië. Een van de voornaam ste bepalingen zou moeten zijn, dat geen enkele buitenlandse belegger JJe toekomst van de Ver. Staten van Indonesië zal voor een be langrijk deel afhangen van de vraag naar de voornaamste pro ducten. Tot nu toe heeft de Indi sche Archipel vrijwel uitsluitend grondstoffen geleverd en weinig industriële eindproducten. Daar door is de economie van dit land, wanneer de vraag naar grondstof fen zich wijzigt, uiterst kwetsbaar. Momenteel is dit reeds voelbaar. Zo is de productie van« kinine (ki nabast) zwakker geworden, door dat de chemische industrie in Amerika en elders tijdens de oor- Log goede synthetische, middelen tegen malaria heeft gevonden. Voor rubber, tin, suiker en thee zijn alweer internationale produc tieregelingen nodig, omdat het aanbod de wereldbehoefte over treft. Voor aardolie en peper is de markt nog ruim. Hoe groot ove rigens de betekenis van Indonesië voor de wereldeconomie is, blijkt wel uit het volgende lijstje, waarin is aangegeven welk percentage Indonesië van allerlei' producten levert aan de wereldhandel: kinabast 90% palmolie 24% peper 85% thee 17% kapok 64% tin 14% rubber 33% suiker 5% copra. 29% koffie 4% vezel» 25'c aardolie 2,2'- in Indonesië voordeliger voorwaar den mag verkrijgen dan de Ver. Staten. Indonesië zou tevens in aan merking komen voor steun vahwege Truman's plan om „achterlijke" ge bieden te ontwikkelen Trygve Lie heeft zijn grote vol doening uitgesproken over de vesti ging van de Ver. Staten van Indo nesië. De Indonesische bevolking heeft president Sukarno Woensdag een stormachtige ontvangst bereid, toen hij met het eerste vliegtuig van de „Garuda Indonesian Air ways" uit Djogja op Kemajoran ar riveerde. Reeds uren tevoren had den mensendrommen, lot vele tien duizenden, zich in de nabijheid van het vliegveld en langs de weg, waar de president en zijn stoet langs zouden komen, geconcentreerd. De twee Dakota's met rood-witte staar ten maakten een ereronde boven de stad en wierpen pamfletten uit. Om 11.42 uur landden de vliegtuigen. Voordat Sukarno het vliegtuig ver liet, werd de gewijde rood-witte vlag dezelfde, die 17 Augustus 1945 bij de onafhankelijkheidsver klaring op het gebouw aan de Pe- gansaan Oost 56 werd gehesen door enkele militairen van de T.N.I. uit het vliegtuig gedragen en met een jeep naar het Koningsplein ge bracht. Sukarno, gekleed in hel witte uniform van opperbevelhebber der strijdkrachten, maakte de ze getocht naar de binnenstad met zijn echtgenote in een open wijn rode wagen. Hij nam staande in de auto de ovaties van de menigte in ontvangst. Enthousiaste tonelen speelden zich af bij het paleis Koningsplein. Toen de stoet daar arriveerde, bleek dat de menigte de afzetting van de touwen en po litie geheel doorbroken had. Tot aan de trappen van het bordes waren tienduizenden doorgedron gen. Sukarno en zijn gezin wer den verwelkomd door het ont vangstcomité, dat onder leiding stond van Anak Agu-:g. Sukarno hield vervolgens vanaf het bordes een rede. Na elke zin werd hij uitbundig toegejuicht. Sukarno verklaarde, dat voor het einde van 1951 Irian (Nieuw Gui- nea) deel zal uitmaken van dc R.I.S. „Daarvoor moeten wy wer ken, werken, werken en strijden, strijden, stryden en een nationale eenheid vormen". Vervolgens zei Sukarno: „Wy zijn nu in vrede met de Nederlanders. De Nederlanders zyn onze geeërde gasten en het is myn wens, dat u allen nette gast heren zyt'Na nogmaals het volk te hebben opgewekt tot werken en stryden, besloot Sukarno: „En houdt niet op, alvorens geheel In donesië, Irian inbegrepen, zijn vrij heid heeft verworven". Onder leiding van Sukarno en de autoriteiten op het bordes riep de bevolking tien minuten lang „Merdeka". Begeleid door de sul tan van Djogja, begaf Sukarno zich vervolgens in het paleis, waar hij de Hoge Commissaris van Neder land, dr. Hirschfeld, ontving. Na een conferentie, die ongeveer een kwartier duurde, werd in een an dere paleiszaal een receptie gehou den. Telegrammen: H.M. de Koningin heeft na af loop van de plechtigheid der sou- vereiniteitsoverdracht het volgende telegram aan president Sukarno gezonden: „Op deze aangrijpende dag, waarop Indonesië zijn onafhanke lijkheid heeft verworven, zend üc U, mijnheer de president, mijn beste wensen Voor het geluk en de voorspoed van Uw land en volk. Moge de Unie, welke thans onze beide landen verbindtstrekken tot zegen van Nederland en Indo nesië". getJULIANA. Het bestuur van het N.V.V. heeft het volgende telegram gezonden aan president Sukarno: „Wensen de volkeren van Indo nesië in persoon van Uwe Excel lentie hartelijk geluk met bekro ning door souv er einiteitsóv er- dracht van bewonderenswaardige strijd om nationale zelfstandigheid. Hopen op vriendschappelijke sa menwerking tussen Uw en ons volk e-n in het bijzonder tussen ge organiseerde werknemers van beide staten." Het ogenblik, waarop Koningin Juliana de acte van souvereini- teitsoverdracht tekent: Indonesië is een zelfstandig land geworden. Indonesië- is het zevende land, dat na de oorlog de status van onafhankelijkheid heeft verwor ven. De zes andere zijn: India, Pa kistan, Burma, Ceylon, de Philip - pijnen en Israël. Drs. Hatta zal Donderdag naar Zwitserland reizen in verband met een oogonderzoek. Op Oudejaars dag zal de Indonesische delegatie naar huis terugkeren. Nederlandse troepen zijn naar Nieuw-Guinea verscheept. Bases van de troepen zijn daar Hollan- dia, Biak, Manokwari, Sdrong en Fakfak. De Ver. Naties organiseren nu al drie jaar radiouitzendingen. Ter gelegenheid van deze verjaardag zonden zij met veel luister de plechtigheden te Amsterdam en Batavia uit. Tweehonderd radio stations in de Ver. Staten ver leenden daarbij medewerking. GEEN PLAATS NAAST KIM. t* JJET bestuur van de „Aero-Hol- land" (öir. Frits Diepen) heeft besloten het vliegbedrijf stop te ze ..ten. De liquidatie van het be drijf, dat eind 1947 werd opge richt, zal geleidelijk geschieden, doch vermoedelijk reeds per ultimo Maart een feit zijn. „Aero-Hol- Iand" is tot dit besluit gekomen, omdat in ons land op het ogenblik de voorwaarden blijken te ont breken, die onontbeerlijk zijn voor de opbouw van een particulier vliegbedrijf naast de K-L.M. Het grootste deel van het zestig man omvattende personeel is ontslag aangezegd met een opzeggingster mijn van drie maanden. Er is nog geen definitieve be slissing genomen, wat zal geschie den met de luchtvloot, die op het ogenblik bestaat uit 3 Dakota's, 2 Beechcrafts, 5 Cessna's, zeven Zig-zag over de wereld |JET wankelende kabinet-Bi- dault is vannacht een nieuwe slag toegebracht doordat het par lement met 305292 een paragraaf van de belastingbegroting heefi verworpen. Vandaag of morgen zal beslist worden over de gehele be groting. By verwerping zal Bidault moeten aftreden. Rusland: Tijdens het proces tegen de twaalf Japanse bacterio- logen heeft een der beklaagden, volgens radio-Moskou, bekend, dat Japanse vliegtuigen in 1943 pest- vlooien boven China hebben Uit geworpen. Ook Engeland en de Ver. Staten hadden slachtoffer moeten worden. Mexico: In de staat Guerrero zijn uraan-, goud- en zilverlagen ontdekt. Engeland: Te Hook (Hamp- shire) is een cacao-fabriek volko men door brand vernield. De drie verdiepingen van het gebouw zijn ingestort. Nieuwe machines, waar van de waarde op meer dan 160.000 pond sterling wordt geraamd, zijn verloren gegaan. Athene: Zaterdag is in een groot deel van het land de staat van oorlog opgeheven. I n d o-C h i n a: Te Baria is op eerste Kerstdag een handgranaat in een bioscoop geworpen met het gevolg, dat twee Franse soldaten gedood werden en de vrouw van een Frans officier, alsmede 16 Viet namese burgers, verwondingen op liepen. China: Tsjengtoe, de laatste hoofdstad der nationalistische re geling op het vasteland, is Zater dag in handen der communisten gevallen, aldus is volgens Chinese persberichten op het militaire hoofdkwartier tc Taipeh (Formo- sa) toegegeven. Straatsburg: Garry Davis is in een ziekenhuis opgenomen, met een zweer in zijn keel. In tussen bewoont een Zwitserse we reldburger, Jean Jacques Babel, zolang de tent van Davis. Iets minder zacht Weersverwachting, geldig tof Donderdagavond. Zwaar bewolkt met plaatselijk opklaringen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Over wegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Z«id. Iets minder zacht. Als het gaat zoals wordt ver wacht, dan komen vandaag de militairen, die met de „Sibajak'' uit Indonesië kwamen, thuis. Nog juist voor Oudejaarsavond. Wel kom binnen! De Karei Doorman krijgt een rijdende hijskraan aan boord, bestemd om vliegtuigen uit zee op te hijsen De oudste in woner van ons land, de 103-jarige heer Honnerlage Grete, oud-bur gemeester van Schiedam, overleed te Breda. In het instituut voor hondsdolheid te Catania hebben zich in enkele dagen meer dan honderd personen ijlings gemeld, nadat zij door dolle honden waren gebeten. sjc Honderden Nederlan ders en Duitsers uit Zuid-Limbui'g en uit de omgeving van Aken ge bruikten de kerstdagen om fami lieleden aan de andere kant van de grens te bezoeken. Deskundi gen uit Frankrijk, Engeland,' Bel gië, Luxemburg en Nederland gaan praten over een gemeenschappelijk televisiesysteem Enfrabenelux-te- levisie. Engeland is van plan een passagiersschip van bijna ne gentigduizend ton te bouwen. De bouwkosten zouden vijftien mil- lioen pond sterling bedragen. De oorzaak van de electriciteitsstoring van gistermorgen lag in het scha kelstation van de P.E.N.-centrale te Velsen-Noord. In Australië leeft men bij de benzinedistributie. Maar die wordt volgende maand opgeheven. Een 24-jarige jonge man uit Rosmalen schoot in Den Bosch op zijn vroegere meisje, dat met een ander liep. Het meisje werd niet geraakt. „De zee ont rukt", is een film, die een beeld geeft van de Noord-Oostpolder. Deze film komt binnenkort in de Emmeloordse bioscoop, daarna in het buitenland. In het Franse departement Loire zijn meer dan honderd gevallen van typhus waargenomen. Een besmette land loper heeft de ziekte overgebracht naai- Lyon. De stad Mölln in Sleeswi,ik-Holstein, waar volgens overlevering de Middeleeuwse grappenmaker Tijl Uilenspiegel begraven ligt, heeft aan maar schalk Stalin de titel „Tijl Uilen spiegel honoris causa" toegekend ter gelegenheid van zijn zeventig ste verjaardag. Uit een autobus, die enige kilometers van Rome in een bocht gekanteld en in een gracht terechtgekomen was, heeft men twee doden en 75 gewonden gehaald. De reddingswerken wer den bemoeilijkt door de paniek, die ontstaan was, dooi'dat de deu ren geblokkeerd waren. In het voertuig, waar voor veertig per sonen plaats was, hadden er tach tig plaatsgenomen. Van Vrijdag af zijn in de» Ver. Staten in de kerstvacantie 474 personen omge komen .tengevolge van bi'and, ver- keers- of andere ongevallen. :jc Het kerkje van Eestrum in Friesland, dat in 1230 werd gebouwd, staat er weer als nieuw na een goed ge slaagde restauratie. En bij Dok- kum wroeten mannen in de bo dem. Bij rioleringswerkzaamheden wei-den resten van een abdij-kerk gevonden. Nu speurt men naar onderaardse gangen. Het goot gisteren van de regen in New York. Allen waren daar blij om, want regen was een zeldzaamheid geworden. Met de regen kwam de warmte. De temperatuur steeg tot bijna 16 graden Celsius. Een Amerikaan ontdekte een nieuwe vitamine b. Deze beschermt kui kens tegen wormen. Twaalfhon derd magnesiumlampen flitsten gisteravond aan om een foto te maken van de opening van het winterseizoen van de Scala di Mi- lano. De foto, die 900 pond sterling kost, werd genomen door de mede werkers van een Amerikaans tijd schrift tijdens een entr' acte in de „Boheme". Een autodief, die in Polsbroek in de cel was gezet, kroop daar uit, „nam", om buiten te komen, nóg een cel en ging er vandoor. In luchtige kledij, want om dojr het celraam te komen had hij zijn ondergoed achtergelaten. De Belgische bloemkwekers pro testeren tegen de bloemeninvoer uit ons land. Zo is er nu altijd wat. De een protesteert tegen Bel gen, die onze grenswinkels leeg- kopen, de ander zegt het met bloe men. Twee Nederlandse smok kelaars, die 500 horloges Dene marken invoerden, werden gear resteerd. Er zijn plannen in voorbereiding om te komen tot de stichting van een militair ere- kerkhof in Nederland. Het ligt in de bedoeling op dit ere-kerkhof de in Indonesië'gesneuvelde mili tairen bij te 2£tteii. Koolhovens FK 43 en 1 Fokker S 9. Het bestuur dezer luchtvaart maatschappij wijt de stopzetting aan de tegenwerking van ambte lijke autoriteiten en aan de traag heid op het ministerie van Ver keer, dat het bedrijf belette zich in volle vrijheid te ontplooien, ook toen duidelijk bleek hoe nuttig ae „Aero-Holland" voor de samenle ving zou kunnen zijn. Vóór alles ziet de regering de belangen van de K.L.M., zegt het bestuur, semi-staatsbedrijf. Daar het zekér niet de bedoeling van „Aero-Hol land" is een concurrentiestrijd aan te binden met een bedrijf, dat voor bijna 100 pet aan de staat behoort en daardoor over geheel andere middelen beschikt, heeft het bestuur de regering medege deeld, dat het besloten heeft het vliegbedrijf, na afwikkeling van reeds aangegane verplichtingen, stop te zetten. Het bestuur hoopt echter, dat andere inzichten in ons land omtrent het wezenlijk belang van de Nederlandse luchtvaart en een betere internationale positie van Nederland het „Aero-Holland" mogelijk zullen maken haar vol ledig bedrijf in grotere vrijheid weer op te nemen. De N.V. Avio-Diepen en de Frits Diepen-vliegtuigen N.V. zul len hun werk normaal voortzetten. Kamerleden naar Duitsland Het doel van het zenden van een parlementaire commissie naar Duitsland, waartoe de Tweede Ka mer heeft besloten, is een algeme ne indruk te krijgen van de situa tie, zoals die zich in West-Duits- land voordoet. Deze oriëntering wordt van belang geacht in ver band met de nota over de stand van zaken met betrekking tot het Duitse vraagstuk, welke enige tijd geleden bij de Tweede Kamer is binnengekomen. Het is niet bekend of Eerste-Kamerleden zich bij de commissie zullen aansluiten. De loonsverhoging Tussen de samenwerkende pa troonorganisaties en de Uniebonden in het bouwbedrijf is volledige over eenstemming bereikt inzake de door de regering toegestane loonsverho ging van 5 procent. De door de vakraad voor de grote metaalnijverheid gedane voorstellen betreffende verwerking van de toe gestane loonsverhoging van 5 in de loonregeling zijn door het College van Rijksbemiddelaars goedgekeurd. De samenwerkende organisaties van werkgevers in het bakkersbe drijf zien nog geen mogelijkheid de 5 in hun bedrijfstak algemeen door te voeren. Het College van Rijksbemiddelaars zal een uitspraak moeten doen. „Toezicht pol. delinquen ten" opgeheven De „Stichting toezicht politieke delinquenten" zal vandaag haar openbare slotvergadering houden. De uit het toezicht over ca. 15.000 personen voortvloeiende taak zal nog gedurende 1950 worden afge wikkeld door vijf bureaux met een centrale commissie. Kappie: sla deze pagina eens om!"

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1