OPBUIMINO amrs-armwwr KOSTER Raad Castricum stelde begroting voor 1950 vast Alle gronden langs de boulevard thans in gemeentebezit In vogelvlucht; Heiloo in 1949 Gedurende één week Aanvang Maandag 2 Jan. 9 uur Het culturele leven bloeide in al zijn geledingen Het jaar 1949 was een vruchtbaar Jaar op cultureel gebied voor de be woners van de stad Alkmaar. In alle geledingen bloeide het: uit de grote steden kwamen de beroepsgezelschap Pen en brachten de werken der gro te meesters nader; uit Alkmaar zelf en de directe omgeving kwamen de amatcurgezelschappen, die op hun wijze de meestal goedgevulde zalen nader brachtea tot de toneelwerken. Bekende solisten betraden het podium en de Haarlemse Orkestvereniging eerst onder leiding van Marinus Ad- ma, later onder Toon Verhcy vier trlomphen ia het Gulden Vlies. Voor drachtskunstenaars, dansers en danse ressen, zij allen toonden de Alkmaar ders hun kunst en bewezen daarmee dat de Kaasstad een vooraanstaande plaats op kunstgebied inneemt. Wanneer wij enkele van dit kun?1 uitingen hier nader onder de loupe willen nemen, dan is dat niet omdat de niet genoemde minder belangwek kend zouden zijn het geschiedt louter en alleen, omdat deze uitingen een diepere indruk er ons gemaakt hebben. Laat ons dan beginnen met het op treden van de Franse Padvinders ra de zomer van dit jaar in het Gulden Vlies. Hun optreden werd een succes en heeft een diepe indruk -htergela ten. Van de toneelvoorstellingen willen wij in de eerste plaats in de herfcur ring terug roepen de voorstellingen van „Tramlijn Begeerte*". „Hamlet" en, last not least het jubileum van Albert van Dalsum in „De moord in de Cathedraal". De huldiging waar mee deze voorstelling w-:rd besloten, was een manifestatie van toneellic- vend Alkmaar. Op muziekgebied betekende het feit, dat Marinus Adam, dirigent van d? HOV werd opgevolgd door Toon Verhey een grote verbetering. Niet alleen, dat de concerten beter be zocht werden, ook het spel van bet orkest ging onder de nieuwe leiding met rasse schreden vooruit. De Alkmaarse toneelverenigingen wa ren zeer actief in 1949. Talrijk waren Zo staan de biljarters STAND C-KLASSE per 27 Gekr. Valk 5789 1590 Excelsior I Optimisten Alc. Vfcfcjx Excelsior II ZEKZ Lindenhoek Driesprong Witte Huis Drie Ruiten 7549 1595 5422 1717 5CI9 1529 6363 1720 554b 1605 5170 1637 6438 1492 7366 1662 6244 1542 Dec. '49 3 64 63 4.73 61 3.15 61 3.41 60 3.69 57 3.45 56 3.15 56 4-31 53 4-43 51 4.04 41 14 wed Alle verenigingen hebben nü strijden gespe ld. EXTRA TREINEN NAAR ADAM Op Zondag 1 Januari zijn door de Ned. Spoorwegen in verband met 'n verwacht druk reizigersverkeer de vol gende extra trainen ingelegd op de lijn AlkmaarAmsterdam. ALKMAAR—AMSTERDAM CS Alkmaar v 20.04; Heiloo v. 20.10; Castricum v. 20.17; Uitgeest v. 20.22 Krommenie-A. 20.28; Wormerveer v. 20.31; Koog Zaandijk 20.35; Koog Bloem wijk stopt; Zaandam v. 20-41; Amsterdam CS a. 20.51 AMSTERDAM-ALKMAAR Amsterdam CS v. 19.10; Hembrug stopt; Zaandam v. 19.21; Koog Bloem wijk stopt; Koog Zaandijk stopt; Wor merveer v. 19-30; Krommenir—A v. 19-33; Uitgeest v. 19.39; Castricum stopt 19.43; Heiloo stopt 19.49; Alk maar a. 19-54 VOLKSWAGEN IN DE KNEL. Hedenmorgen omstreeks twaalf u. werd bij de Emabrug een z.g. volks wagen, komende uit de Eminastraat aangereden door een taxi die vanaf de Nieuwlandersing 1 kwam. De taxi naderde van links en ver leende de van rechts komende volks waoen geen voorrang. Da schade bie f beperkt tot enkele deut-er en schrammen. .(ftfrvP- de opvoeringen en veelal van zeer goed gehalte. De operettevermigingen .vDanza" pn „Odeon" vierden tal rijke successen. Da voordrachtkunstenaar Max Croi set trad nog niet lang geleden ter gelegenheid van het 25jarig bestaan van de Volksuniversiteit naar voren mat een ontroerende voordracht: „Spel in de ochtendschemering". De tentoonstellingen, die dit jaar gehouden werden, mochten zich over het algemeen in een goed bezoek ver heugen. Wij zouden deze opsomming ver der kunnen voortzetten. Want het aantal avonden en middagen aan de muzen gewijd, was overweldigend talrijk. Alkmaar heeft zich d-1 laatste jaren de naam van een kunstlievende stad verworven. Moge het dit behou den! Agenda HARMONIE: Wet zonder racht; 18 jaar. VICTORIA: Het onstuimige blondje 14 jaar ABT.: Circus Bollini; alle leeKijdan CINEMA AMERICAIN Donker Afri ka, 14 jaar onder geleide. Alle bioscopen te Alkmaar zijn op Oudejaarsavond gesloten! HEILOO OUD TEGEN JONG. Op Nieuwjaarsdag zullen twee elf tallen van de Foresters tegen elkaar uitkomen. Dit zou niets bijzonders zijn, ware hrt niet, dat het éne, het eerste elftal uit 1946 is en het 2de het elftal van thans. Die twee ploe gen zullen op Nieuwjaasrdag hun krachten meten om te zien wie de sterkste is: oud of jong. Vuilnisdiensi wordi gemoderniseerd Raad Epmond aan Zee Woensdagavond vergaderde de raad. Afwezig de heer Genet. Het voorstel van B en W wat betreft de verhoging van de p- sentiegelden voor de leden van de raad werd verworpen. Bij de verhoging van de jaar wedde van de wethouders zei voorzitter dat de werkzaamheden van de wethouders belangrijk zul len worden uitgebreid in verband m:t de wederopbouw van de ge meente. Tegen verhoging stemden de heren Krab (O.K.) en J Wijker (Comm.) De heer Dekker (OK) stemde blanco. Hierna maakte Wethouder de Graaff (PvdA) de opmerking, dat het niet aangaat om blanco te stemmen. De raadsleden die nen voor hun standpunt uit te komen De voorzitter maakte be zwaar tegen deze opmerking, Voorgesteld werd een overeen komst van voortgezet gebruik na onteigening aan te gaan met de heren H Groen, H Stikkel. J Smit, Th Buis en C en J Heere Zonder hoofdelijke stemming werd aldus besloten De hesr C Wijker werd met één sten) benoemd tot assistent ge meente opzichter De jaarwedde voor de Direc teur van Gemeentewerken werd vastgesteld op f 3520— tot f 4240.. Vervolgens werden de rekening 1948 en de begroting 1950 aange boden. Op voorstel van de voor zitter werd de gehele raad tot commissie benoemd. Een srtook grond ter breedte van 2 meter: aan do Wllhelmlna straat werd verkocht aan de heer J Ruigewaard. AANKOOP GROND VAN DE MAATSCHAPPIJ ZEEBAD De voorzitter deelde med', dat bet na vele onderhandelingen eindelijk gelukt was met de Maatschappij Zeebad tot overeen stemming te komen over de aan koop van alle gronden van de Mij. Zetbad. langs de Boulevard. Uitgezonderd het z.g. Kurhaus vlak. De koopsom bedraagt f 99375 waarvan de wederopbouw f 37105 voor haar rekening neemt. De raad juichte dit voorstel toe. Ook een gedeelte van het strand is bij de koop inbegrepen. De voorzitter bracht dank aan de heer de Graaff en de secret., die in deze een groot aandeel hebben gehad. De raad machtigde B en W om het strand te verhuren. Hierna sluiting. Onder voorzitterschap van bur gemeester Smeets kwam de raad bijeen; afwezig met kennisgeving was de heer BeijersbergenVan Henegouwen. Z.h.st. werd aangeno men het voorstel tot wijziging van het heffingspercentage van de straatbelasting, idem tot wijziging van de overeenkomst met de ge meente Beverwijk ter zake van de gasvoorziening. Door de raadsleden Belgraven, mevr. VerhoefDefour- ny. Th. Berlee en Buimer was een motie ingediend om een poging te doen het drankmisbruik tijdens de kermis te voorkomen door op de kermisdagen het sluitingsuur van de café's te vervroegen van 2 op 12 uur. Na een langdurige discussie werd door de voorzitter medege deeld t.z.t. hierover nader te zul len beslissen. Door dezelfde onder tekenaars werd voorgesteld om de vergaderingen voortaan met gebed te openen. Voorzitter juichte dit voorstel toe. Het werd aangenomen met als tegenstemmers wethouder G. Meiier (p.v.d.a.) en mevr. Ja cobsWentink (p.v.d.a.). Nadat een langdurige discussie had plaats ge vonden over de aanschaffing van een vuilnisauto en aankoop van emmers en o.a. het invoeren van reinigingsrechten werd in princioe besloten hiertoe over te gaan. Te gen stemden de heren J. Kaandorp (k.v.p.) en H. Twisk (k.v.p.) De begroting voor 1950 werd aangeno men en vastgesteld. De gewone dienst sluit in ontvangsten en uit gaven met f 579.515.68 en de kapi- taalsdienst met f 1.146.186,18. De algemene beschouwingen waren zéér beperkt. De heer Buimer (o.v.d.a.) betreux-de het, dat de be groting niet aangaf een verlaging van de personele belasting. In de loop van 1950 zag spr. gaarne de Evenals voorgaande jaren willen we in 't kort een overzicht gevjzn van wat er in 1919 in Heiloo gebeurde. Uit het hiervolgende valt al te lei den dat Heiloo nog steeds groeiende is; het blijkt e*n gemeente te zijn, welke grote aantrekkingskracht bezit en op verschillend terrein actief wer kende verenigingen heeft. LOOP DER BEVOLKING Heiaas is het ons niet mogelijk de stand vaa de bevolking per 1 Januari a-s. mede te delen. Per 1 Januari '49 was het 10.441: op 1 November van hetzelfde jaar 10.494. een kleine stij ging dus maar. GEMEENTEBESTUUR De Raad wrrd in verband met hef inwonerstal uitgebreid van 13 tot 15 leden. Belangrijke veranderingen bracht de raadsverkiezing vaa 7" Juni niet. KVP en VVD wisten de twee nieuwe zetels ia de wacht te slepen. Wethouders bleven J- Rus (Arb.) en J- Schuyt (KVP). Belangrijke mutaties hadden in 1949 op het gemeentehuis niet plaats. De strijd om de klant Er is onlangs een v£rgadering geweest van de Middenstand in Schagerbrug. Wellicht heeft u het verslag er van in onze krant gelezen. Op wat daar gezegd is, komen we op deze plaats niet te rug. Het was weinig verheffend, deze strijd tussen mensen uit een zelfde branche. Het is In wezen een aanklacht tegen de samenstel llng van onze maatschappij, waarin alle middelen moeten wor den gebruikt om aan de boter ham te komen. Maar wel willen we opnieuw ingaan op de talrijke problemen, waarvoor de Midden stand zich gesteld ziet. H;t cadeaustelsel dreigt in zün volle omvang terug te komen. Naar wij vernamen is in de Zijpe het kwaad al weer aan de gang. En dat geval staat niet op zich zelf. Overal in het land steekt de concurrentie de kop op. In een bepaald opzicht kan die concur rentie goed zijn. Indien het er om gaat om abnormale winsten te voorkomen, kan een bepaalde concui rentie zslfs zegenend wer ken. Maar zo is het niet. De op zet van de concurrentie zo als wij die nu zien, is niet het voorkomen van te grote winsten. Het is niet anders dan een lokken van klan ten. waarbij de moraal wordt ge huldigd, dat het doel de middelen heiligt. En ondanks deze moraal orga niseren de middenstanders zich nog, waardoor het op vergaderin gen soms tot heftige tonelen komt We lazen gisteren in een midden standsorgaan, dat het niet bij ca aeaux biijft. In sommige zaken heef men de gewoonte aangeno men om op tal van artikelen kor ting te geven, indien men tot een bepaalde groep behoort. Zo zijn er winkels, waarin het KLM per soneel een zekere korting krijgt. We lopen zelf hoog met de KLM, maar we kunnen met de beste wil niet begrijpen, waarom dat personeel voorrechten moet heb ben. In een andere plaats kreeg het personeel van een grote fabriek korting, indien ze in bepaalde winkels kocht. Natuurlijk niet uit liefde voor dat personeel. Alleen met de bedoeling de omzet te ver groten of een tegenstander de nek om te draaien. Men kan het iets zachter voor stellen en zeggen, dat de betrok kenen tot deze maatregelen ovsi gaan, omdat ze gedwongen zijl" naar omzetvergroting te zoeken ELKE DAG ten einde in eigen levensonde/ houd te voorzien. We kunnen ctif niet aanvaarden. Want uit eer doorons ingesteld onderzoek i; ons gebleken, dat het niet d« minst kapitaalkrachtigen 7 die er me,e beginnen. IntegendEe Het is zo. dat de zwakkeren in dt Middenstand met angst en beven uitzien naar de dag, waarop de sterkere zijn offensief zal begin nen. Maatregelen? Praat u er met mddenstanders over en de mees ten zullen u toegeven, dat het noodzakelijk ls, om maatregelen te treffen. Maar direct wordt e- aan toegevoegd, dat het zo moei lijk is. Dat men geen dwangmaat regelen kan nemen. Dat, men kans loopt de organisatie stuk te maken. We hebben oog voor dez- moellijkhden. Maar we houden vol, dat het onduldbaar is, dat de middenstanders onder elk middenstanders elkaar het leven zuur te maken en hun bedrijven te verzwakken. We zouden dan ook een dringend beroep willen doen op de Middenstand, maar ook op het publiek, om bij het doen van. inkopen geen voorkeur te willen verlenen aan cadeauza ken. Wat we nodig hebben zijn goe de en goedkope zaken. De ca deaux betalen we uiteindelijk toch zelf. Z WONING- EN SCHOLENBOUW Huizen verrezen aan de Holleweg en aan het verlengde van de Butter laan. Voorts was er belangrijke pa' ticullrre bouw aan Zeeweg, in plan West, Bergenstraat en ia 't Blode hovepark, in totaal 37 huizen. PLANNEN IN PETTO De ULO school werd vergroot met drie leslokalen, RK Jongens en Mcis jesschool kregen resp. 3 en 5 lokalen aangebouwd, uitstekende verbeterin gen voor het onderwijs De bouw van de nieuwe OLS zal in 1950 aanvangen. Plannen zijn er ivoor arbeiderswoningen van beide wo nkiqbou wve reniginget». Misschien kan in het voorjaar een aanvang gemaakt worden niet de bouw van een Tehuis voor bejaar den. WAT OOK TOT STAND KWAM De riolering In het z.g. plan Wes"- plan Centrum I en Heiloo—Noord, het laatste een groot werk, werd uit gevoerd of komt binnenkort klaar. Bestrating in „West" had plaats, de wegenaanleg zuidelijk van het Blockhovepark werd aangevangen. Bouw- en woningtoezicht kreeg 'n eigen ..home" achter in de tuin van het Raadhuis. De straatverlichting werd aanzien lijk verbeterd. JUBILEA IN 1949 EN 1950 I11 het voorbije jaar werden enige jubilea gevierd. Het 3de Lustrum van het Rod? Kruis werd op 9 Juli op grootse wijze gevierd. De A-T. „Falkland" voerde te.- ge legenhcid van het zilveren jubileum „Hrt Zevende gebod" op en 26 No vetnber was de Ijsbaan „Heilooaan de beurt. ZIJ KWAMEN TERUG. Vele militairen, die in Jlndoaesië dienst deden kwamen terug; zo ver wij kunnen nagaan werd er niet een gewond en liet ook geen der milltai ren uit onze gemeente daar het leven INDUSTRIEËN Tot 1949 vestigden zich in Heiloo enkele, zij het dan kleine industriën. Bepaald veel medewerking bij die grote bedrijven valt uit Haarlem, niet te verwachten. In 1949 bleef het bij de gevestigden, waarvan de gl_sindu- strie door faillis-ement, verdween. He 1 leren van Louis Pasteur Pas is de ene avond van het Inst. voor Arbeiders Ontwikkeling achter dc rug of de aandacht wordt gevraagd voor de volgende lezing, n.1. die van dr Adrlani uit Alkmaar, leraar aan de RHBS over het onderwerp „Het leven van Louis Pasteur" op Maan dag 9 Januari in „De Oude Herberg ook nu is de entree zo laag gesteld, dat het voor niemand financiële be zwaren kan opleveren om niet te gaan. OBDAM Kerkelijke verkiezingen Ia de vacature van notabel der Ned. Herv. Gemeente te Obdam ontstaan door het vertrek van de heer D Bankert. werd gekozen de heer P. Tuinman. De heren G. Groen, ouderling en N. Aay, dia ken werden herkozen. her-classificatie van de gemeente. Verder zag spr. gaarne het stuk straat aan het Schoutenbos. Voorz. antwoordde, dat hij betreffende de belasting geen toezegging kon doen, doch dat in de loop van het ko mende jaar in de straat op het Schoutenbos zal worden voorzien. De heer Berlee (k.v.p.) bracht woorden van dank aan het college van B. en W., over het beleid en de prettige samenwerking en ook wat betreft de nieuwbouw van wo ningen. De heer S. Belgrave (a.r.) verzocht de Zondagsrust te bevor deren. Voor subsidies aan de fan fare- en orkestverenigingen was 'n bedrag van f 300.geraamd, voor „Het Witte Kruis"' f 2500.voor de t.b.c.-bestrijding; van de Pro vincie wordt f 750.terug ontvan gen. De subsidies der bewaarscho len zijn verhoogd van f 10.tot f 15.— per leerling. KERSTAVOND „K. A. V." Gisterenavond heerste er in de Ma rijkezaal van Hotel Victory" een ge zeiligc stemming. De leden van de St. Jozef en St Dominicus, afdelingen van de „KA.V." vierden het Kerst feest De voorzitster van de vereniging mevr. de Munck opende de avond met eenhartelijk welkomstwoord, dat in het bijzonder de bestuursleden van de „KAB", de districtsleidster der KAV, bestuursleden die zustervereni gingen Rector Broersgold. Zij vroeg allen te zingen „Stille Nacht, Heilige Nacht". Mevrouw Triest zong hierop een lied, dat zeer in de smaak viel. Met een Kerstspel, opgevoerd door een aantal jongens, werd het programma voortgezet. Het behandelde het gebeu ren In de Kerstnacht. Ook Rector Broers voerde even 't woord. Hij vond het prettig allen zo bijeen te zien. De avond werd verder afgewisseld met zang, van de heer Ligthart, die met mevr. Triest 't bekende „Chante Chante lucore" bracht, vioolspel door mevr. Ligthart en aan de piano de heer Ligthard. Tijdens de pauze was er een verlo ting met fraaie prijzen. Het was al met al eea geslaagde avond. Auteur vertelde over zijn boek De bekende schrijver Pi-t Bakker vond Woensdagavond een flink en aandachtig gehoor, toen hij in ,.De Rustende Jager" iets vertelde over zijn bo"k „Jeugd in de Pijp". Ingeleid dcor de heer N. Majolce. OK- zijn vreugde uitsprak over de goede opkomst en het in het midden zijn van burgemeester Kolff, vertelde de heer Bakker zijn toehoorders eerst iets over het ontstaan van de volks buurt de Pijp. Daarvoor ging hij te rug naar de 17e eeuw, de tijd, dat Nederland en daarmee Amsterdam tot zeer grote bloei kwam. zowel mate rieel als geestelijk stonden We opeen hoog niveau. Rijke patriciërswoningen venezen aan de grachtengordel en daartegen werden, zoals de heer Bakker het uit drukte, de huizen van de arbeiders „aangeplakt", arbeidskrachten van uit de provincie. De stilstand rond 1800. op schier elk gebied, kwam vooral op deze mensen neer, het was zelfs zo, dat van de 3 inwoners er 2gesteund moesten worden. Tegen het idee van de liberalen, „laat maar gaan", dat afstomping ver oorzaakte. kwam een groep die een ander politiek en maatschappelijk stel sel voorstonden, die. het zij gezegd, niet alleen in socialistische kringen *e vinden waren. De Pijp met z'n erbarmelijke toe standen liet invloed na op de jeugd, daar komt bij dat de ouderen nog *e weinig begrepen van wat er in de jeugd leeft, ook de z.g. deskundigen niet. de psychologen; in het bijzon der geldt d:t voor de puberteitsjaren Er zijn er weinig, dat is zeer be grijpelijk, die zich van deze invloe den kunnen vrijmaken- Het boek „Jeugd in de Pijp" behandelt d?ze pio bleinen. De schrijver, die zelf uit dit milieu is voortgekomen, las enkele gedeelten uit zijn boek voor. D"ze had hij met zorg gekozen. Er is intens gelachen over die volkhumor, die uit het verhaal straalt, er is ook ernstig nagedacht over de maatschappelijke wantoestanden waar vooruit s'revcn de krachten een eind aan zouden wil len maken. Tenslotte hoonte de K-rr Bakker dat het ons de eerstkomende jaren mogelijk zal zijn, acti.'f op te treden tegen maatschappelijke toestanden, zo als door hem beschreven. Het was voor het Instituut een prachtig geslaagde avond. NIEUWS VAN DE HOCKEYERS. Eigenlijk hebben onze hockeyers ditmaal weinig nieuws. Zondag a.s. wordt er n.1. niet gespeeld, maar voor training is er wel gelegenheid, n.1* Zaterdag a.s. Op het programma staan voor de eerste maand van het nieuwe jaar. behalve de clubwedstrij den. die wij nog nader bekend zullen maken, o.m. een bridgedrive, vermoe delijk 27 Januari. Opgeven bij P. Be?ts, Brouwerstraat nr. 1 Een jongensjeugdtournooi zal tegen die tijd ook worden gehouden. Behal ve onze Alkmaarse jeugd zullen wij op het veld zien verschijnen: Hoorn, Eechtrop, Hrrmcs. Kraaien, BMHC, Strawberries en misschien nog enkele andere Amsterdamse jeugdelftallen. DIRK SHOW Geslaagd Kerstfeest Voor het eerst na misschien veer tig jaren heeft er weer een Kerst boom gebrand in de Hervormde kerk Onder leiding van ds Post is in de afgelopen herfst »cn Zondagsschool opgericht en bijgestaan door drie da- nies mag deze school zich in een bloeiende toestand verheugen. Ruim vijftig leerlingen telt deze school. Zondagavond war?n zij om de Kerstboom geschaard tn met hen vele broertjes en zusjes, vaders, en moeders en vele b'lanqsteflenden. Er is verteld, gezongen, gctracteerd. kort om het is een mooi Ke.-stfeest gewor den. Aan allen, di» hehben dege- werkt, zowel aan het Kerstspel als aan het Zondagsschoolfeest 'n woord van dank voor het slagen van deze bij uitstek mooie avonden. van alle resianien tegen lage prijzen KLEDINGMAGAZIJNEN - ALKMAAR Langestr. 20-22 Magdalenenstr. 11

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2