Wat zich dit jaar in en om Indonesië voltrok [""SCHEMATISCHE OPZET VAN DE NEDERLANDS-INDONESISCHE UNIE j :f> Sm»'Ml /"\p 1 Januari van oii ja«~, ie 0 00 uur precies, eindigde Ne derland zijn militaire actie op Java en vijf dagen later die op Bumatra. Dat geschiedde niet, omdat het doel, waarmede de actie begonnen was namelijk het scheppen van een toestand, gunstig voor een ontwikkeling, toals Nederland die voor Indo nesië nodig achtte reeds be reikt was. Dat Nederland het be vel van de Veiligheidsraad om het vuren te staken opvolgde, was het resultaat van een nauw keurig afwegen der belangen, die Mc der land voor zichzelve en voor de Indonesiërs in Indonesië te behartigen had, tegenover die, welke op internationaal gebied voor ons land op het spel ston den. De laatste, die verband hou den met onze positie in de Wes terse gemeenschap en in de ver te zelfs raken aan de allesover heersende tegenstelling in het huidige tijdsbestek, werden het Ewaarst bevonden en Nederland heeft daaruit met veel moed de cop equentie getrokken Een overzicht van de gebeur tenissen over het afgelopen jaar, die hun hoogtepunten vonden in de Ronde Tafelconferentie in Don Haag en de overdracht der Souvereiniteit in Amsterdam he- c~.-.morgen, toont aan, dat Ne- o er land, zo het zich m zijn poli tiek al heeft laten leiden door ce machtige vrijheidsstroom, die Azië overspoelt, en de buiten- |ai idse in het bijzonder Ame rikaanse opinie, toch geens- t>ns teruggeschrokken is voor het nemen van souvereine be- «iuiten, wanneer het er om ging een ontwikkeling te voorkomen, die weliswaar door Veiligheids raad en de Indonesiërs gewenst werd, maar volgens Nederland- re mening catastrofale gevolgen gehad zou moeten hebben. In het begin van het jaar was de situa tie voor Nederland geenszins gunstig. In de Veiligheidsraad hing ons een resolutie boven het hoofd, die dreigde de Nederland se positie in Indonesië onmiddel lijk onhoudbaar te maken; in ge heel Amerika deed de leuze „Cut o*f Marshall aid tot the Dutch" (staakt Marshall-hulp aan de Nederlanders) opgeld; de Ame rikaanse vertegenwoordiger bij ce Ver. Naties, Jessup, beschul- c.gde Nederland van breuk van het V.N.-Hanavest; de K.L.M. werd geboycot en moest grote omwegen maken om Batavia te bereiken; en in New Delhi had Fandit Nehroe, Azië's machtige staatsman, een Aziatische confe rentie bijeengeroepen, waarvan Nederland weinig aangename besluiten had te verwachten. Desondanks verklaarde dr. Van Royen op 14 Januari in de Veiligheidsraad, dat Nederland niet bereid was zijn troepen uit de bezette Republikeinse gebie den terug te trekken en evenmin reeds kon overgaan tot vrijlating der politieke geïnterneerden Sukarno, Sjahrir en Hadji Agus Salim zaten op Sumatra, Hatta. en anderen op Banka omdat daaruit ons inziens de chaos moest voortvloeien. Wel ver klaarden wij ons bereid tot het instellen van een interimrege ring, het organiseren van ver kiezingen en de overdracht van ce souvereiniteit in de loop van 1950. j Dr. Drees grijpt in Het was in die dagen, dat de leider van onze regering, dr. W Drees, het bewijs van een waarlijk groot staatsmanschap leverde. Op 6 Januari vertrok hu naar Batavia en toen hij nau- v elljks veertien dagen later naai Nederland terugkeerde, had hy in Indonesië in verschillende be •ui^kingen met de leiders van het B.F.O. en met Sjahrir reeds de basis geitgu, wauiup ue hopeloos vastgelopen onderhandelingen tussen Nederlanders en Indone siërs in de toekomst, opnieuw zouden kunnen beginnen. Zon der de andere leiders onzer In donesische en internationale po litiek te kort te willen doen, mo gen wij vaststellen, dat het voor al aan het cordate ingrijpen van dr. Drees te danken is geweest, dat de Aziatische conferentie te New Delhi een boven verwach ting gematigde houding tegen over Nederland aannam en de Veiligheidsraad niet verder ging dan het aannemen van een reso lutie, waarin vrijlating der Re publikeinse leiders, vorming van een interim-regering, het organi seren van verkiezingen en over dracht van de souvereiniteit voor 1 JuÜ 1950 werden gelast. Tege lijk werd de C.v.G.D. veranderd in de U.N.C.I., een lichaam met veel uitgebreider bevoegdheden. Dr. Van Royen antwoordde hier op, dat Nederland de resolutie zou nakomen, voor zover dit met zijn verantwoordelijkheid in overeenstemming te brengen was. Tegenstand in eigen land Inmiddels had de regering in eigen kring tegenstand tegen de door haar uitgestippelde nieuwe politiek van verzoening met de Republiek te overwinnen. Dit leidde ten slotte tot het aftreden van de minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. Sassen (K.V.P.), wiens functie enige tijd later overgenomen werd door de heer Van Maarseveen (even eens K.VP.). Dat een gevaarlij ke kabinetscrisis in die dagen vermeden kon worden, is voor een groot deel te danken aan de liberale minister van Buitenland se Zaken, mr. Stikker. Daarop stond niets meer in de weg aan het afleggen van de reeds enige malen uitgestelde regeringsver klaring: een Ronde Tafelconfe rentie, waaraan alle partijen zouden deelnemen, op 12 Maart in Den Haag te houden en over dracht van de souvereiniteit aar. - merkelijk vroeger dan 1 Juli 1950 waren er de voornaamste pun ten van. Zo snel als men het zich in Den Haag had voorgesteld, zou alles echter niet in zyn werk gaan. Weliswaar verklaarde het B.F.O. zich onmiddellijk bereid aan een Ronde Tafelconferentie deel te nemen, maar de Republi keinen, wier hoofdstad, Djokja, door de Nederlandse troepen be zet was en wier leiders nog al tijd geïnterneerd waren, dachten er anders over. Eerst moest de Republiek hersteld worden en de Republikeinse leiders moesten op hun oude posten zijn terug gekeerd, vóór men aan onder handelen wilde denken. De daar uit voortvloeiende impasse werd doorbroken door een Canadees voorstel, overgenomen door de Veiligheidsraad, waarin op een vóórconferentie tussen Nederlan ders en Republikeinen, onder toezicht van de U.N.C.I., aange drongen werd. Nederlanders zo- wel als Republikeinen verklaar den zich bereid, deze aanwijzing op te volgen en op 14 April kon den beide delegaties, de een on der leiding van dr. Van Royen, de ander onder die van Mohammed Rum, bijeenko men. Drie weken later was men tot overeenstemming gekomen: herstel van de Republiek in het Sultanaat Djokja en deelneming van de Republikeinen aan de R.T.C, Het accoord kreeg be kendheid onder de naam „Van Roycn-Rumstatements". De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. B e e 1, gingen de Ne- ierlandse concessies te ver en laarom bood hij zijn ontslag aan, lat hem verleend werd. Tot zijn ipvolger werd benoemd de se- retaris-generaal van Buiten- andse Zaken, de heer A. H. J. ,o vink, Een groot verlies in die dagen -rof de Nederlanders in het over lijden van generaal Spoor (25 Mei), de commandant van onze I troepen in Indonesië, die zijn uiterst delicate taak steeds had vervuld op een wijze, die hem de hoogachting van vriend en vijand had verschaft en hem bij ,.onze jongens" in Indonesië tot een uitermate populaire figuur had gemaakt. Republikeinen terug in Djokja Het sluiten van een overeen komst is één ding, de uitvoering ervan is een ander en soms nog veel moeilijker ding. Terwijl Mohammed Rum op 10 Mei ver klaarde, dat de terugkeer van de Republikeinse autoriteiten naar Djokja in 12 dagen moge lijk zou zijn, bleken daarvoor in wei y lijkheid even zovele weken nodiü te zijn. Er was in de eer ste plaats de noodzaak van een civiele evacuatie uit de gebieden, waaruit onze troepen zich zouden terugtrekken. Vele Indonesiërs hadden daar tijdens de bezetting met de Nederlanders samenge werkt en terecht meende men dezerzijds, dat men deze mepsen de gelegenheid moest geven, zich desgewenst aan eventuele repre sailles van de zijde van de T.N.Ï. te onttrekken. Van de mogelijk heid van evacuatie, die 9 Juhi voltooid was, maakten niet min der dan 45.000 mensen gebruik. De terugtrekking van onze troe pen uit het sultanaat eindigde 30 Juni en op 6 Juli eindelijk konden Sukarno, Hatta en de overige Republikeinse leiders naar hun haardsteden terugke ren. Inmiddels had minister Van Maarseveen een kort bezoek aan Indonesië gebracht, was er voor lopige overeenstemming bereikt over de op de Ronde-Tafelconfe rentie te behandelen punten en waren Republikeinen en het B.F.O. overeengekomen vóór de R.T.C. een inter-Indonesische conferentie ter bepaling van een gemeenschappelijk standpunt te houden. Meer begrip voor Nederland Ongeveer tegelijk met de te rugkeer der Republikeinen in Djokja voltrok zich in Amerika een gelukkige verandering in de stemming ten aanzien van ons land. Tot op dat ogenblik had men in de Ver. Staten steeds de indruk gehad, dat Nederland slechts moeilijk afstand van zijn positie van koloniale mogend heid kon doen en zich, waar dit maar enigszins mogelyk was, te gen het vrijheidsstreven der In donesiërs verzette. Dit had ge leid tot harde woorden van Ame rikaanse senatoren aan ons adres en bedreigingen met in trekking van de Marshall-hulp Het was derhalve-een uitstekend idee van onze regering, een groep vooraanstaande Ameri kaanse journalisten uit te nodi gen, in Nederland en Indonesië eens een onderzoek in te stellen naar de ware stand van zaken. Vrijwel unaniem gaven deze Amerikaanse voorlichters als hun indruk weer, dat het de Neder landers wel degelijk ernst was met het geven van de vrijheid aan Indonesië en dat eventuele bedenkingen daartegen slechts voortvloeiden uit de vrees, dat de Indonesiërs misschien nog te onervaren zouden zijn, om ten vólle van hun vrijheid te kunnen profiteren. Tevens spraken eni gen van hen de overtuiging uit, dat de U.N.CJL in haar rapporten aan de Veiligheidsraad niet steeds de onpartijdigheid had betracht, die men van een dei- gelijk lichaam had mogen ver wachten en daardoor aan de po sitie der Nederlanders in bepaal de opzichten kwaad had gedaan. Helaas waren dertien van de Amerikaanse journalisten niet in staat hun bevindingen volledig te publiceren: zij kwamen op tragische wijze om het leven by de ramp van de „Franeker" bij Bombay op 12 JulL naar Den Haag De order „staakt het vuren" van de Veiligheidsraad had wel is waar geleid tot het 'inachtne- men door beide partyen van ze kere status-quo-lijnen, maar had geenszins een einde gemaakt aan de vijandelijkheden. Voortdurend hadden Indonesische eenheden getracht, het door de Nederlan ders bezette gebied te infiltreren en bij de stad Surakarta was het zelfs eens tot een formule veld slag gekomen. In deze toestand kwam een aanzienlijke verbete ring, nadat op 3 Augustus de re geringen van Nederland en de Republiek het „einde van de toestand van het „conflict" had den geproclameerd. Op 23 Augustus werd in de Haagse Ridderzaal de Ronde-Ta felconferentie (kortweg R.T.C.) geopend. Het doel werd als volgt omschreven: Zo spoedig mogelijk een rechtvaardige en blijvende oplossing van het Indonesische geschil te brengen door het ver krijgen van overeenstemming tussen de deelnemers over de weg tot en de wijze van over dracht van werkelijke en onvoor waardelijke souvereiniteit aan de 'Ver. Staten van Indonesië. De deelnemers verklaarden er naar .te zullen streven binnen twee maanden hun doel te hebben be reikt en namen op zich de over eenkomsten, die uit de conferen tie zouden resulteren, binnen zes weken na haar beëindiging te ratificeren, zodat vóór Januari 1950 de souvereiniteit aan de Ver. Staten van Indonesië zou moeten worden overgedragen. Tijdens de daarop volgende onderhandelingen, die gevoerd werden in de beslotenheid der verschillende ingestelde commis- sies, bleken twee hindernissen moeilijk te overwinnen: de kwes tie van de toekomst van Nieuw- Guinea en het vraagstuk der financiële afwikkeling. Deson danks kwam men, mede dank zjj de bemiddeling van de U.N.C.I. en een bijeenkomst van de Cen trale Commissie op het neutrale gebied van het Chateau de Na- mur in België, tot een algeheel accoord, dat in de vorm van een voorlopige constitutie van de Ver. Staten van Indonesië, een verdrag van souvereiniteitsover- dracht, een Unie-statuut, aange gaan tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Ver. Staten van Indonesië op basis van een vrijwillig en gelijkwaardig deel genootschap met gelijke rechten, en een gehele serie afspraken op economisch, militair, politiek en diplomatiek terrein, op 2 Novem ber op de plenaire slotzitting van de R.T.C. bekend werd ge maakt. In iets meer dan twee maanden tijd waren besluiten van historische betekenis geno men. Een volledige beschrijving van alle ter R.T.C. gesloten overeen komsten is in het kader van dit overzicht onmogelijk. Wij moeten daarom volstaan met het aan stippen van enkele belangrijke punten. Wat de nieuwe staat be treft, aan het hoofd staat een president, die onschendbaar is; verantwoordelijk zijn de minis ters van de centrale regering. Het parlement bestaat uit eeu Senaat, waarnaar elk der deel gebieden twee vertegenwoordi gers afvaardigt, en uit een Volks vertegenwoordiging van 150 le den. Van deze laatsten worden er 50 door de inwoners van de Republiek van Djokja en 100 door die van de overige deelge bieden aangewezen. De Ver. Sta ten van Indonesië hebben 'n eigen leger, luchtmacht en vloot. Spe ciale overeenkomsten maken het mogelijk, dat de Nederlanders bij de opbouw van deze weer macht een belangrijke rol kunnen spelen. Een afzonderlijke positie neemt Surabaja in: dit blijft en daarin herkent men de hand van Amerika een Nederland se. dus een Westerse vlootbasis in het Verre Oosten. De Ver. Staten var. Indonesië hebben het recht eigen vertegenwoordigers in het buitenland te benoemen Een nieuwe toekomst in Met de zojuist plaats gehad hebbende plechtige souvereini- teitsoverdracht zijn de banden, die Nederland en Indonesië als moederland ep kolonie eeuwen lang verbonden hebben, definitief doorgesneden. Daarvoor in de plaats is een samenwerking op basis van gelijkheid gekomen. Nederland behoeft zich over het verleden niet te schamen. Zeker, ook onze koloniale geschiedenis telt zwarte bladzijden, maar wan neer men het goed en slecht, dat wij aan Indonesië gebracht heb ben, tegen elkaar afweegt, slaat de schaal gemakkelijk naar de goede zijde door dat is de me ning van het neutrale buitenland en ook van de Indonesiërs zelve. Zeker is verder, dat slechts wei nigen in Nederland de Indone siërs hun vrijheid werkelijk mis gunnen; degenen, die zich steeds tegen de souvereiniteitsover- dr?cht hebben verzet, hebben zn:'ts nooit uit egoïstische motie- v gedaan, maar uit vrees, dat de Indonesiërs nog te onervaren voor volledig zelfbestuur zouden zyn. Volgens hen dreigt in Indo nesië een chaos. Maar zelfs zij hopen, dat zjj tc zwart gezien hebben en dat de komende tijd hen ia het ongelijk :\1 «tellen. Aan Indonesische rijde is mer daarvan overtuigd. Op het eerste gezicht zal de le ter geneigd zijn Gonne Kemp'» roman Omweg naar morgen" verschenen bij Sijthoffs Uit ge- versmij. te Leiden, te rangschik ken onder de boeken, die volstaan met de oppervlakkige weergave van een met weinig belangstelling behandeld gegeven. Het lot van een jonge pianiste, die door een ongeval de beschikking over een hand verliest en als gevolg daar van geestelijk dreigt te aeraille- ren, vormde reeds meermalen stof voor een min of meer romantisch verlopend verhaaltje, üe lotgevallen van Leni de Groot vallen in dit boek echter samen met die van de zakenman Dekker, die aan zijn ziekbed gekluisterd dl weg naar zijn vrouw terugvindt De wijze, waarop de gebeurtenis sen zien in ait ooek voltrekken deels in de schaduw van de dooc( deels aan de zonzijde van het ont wakende leven, verdient een die pere belangstelmg, dan een soort gelijk wertc in de meeste gevallen ten deel valt. Wij zouden hier evenwede op- merking willen maken, dat som mige scènes tussen Leni en cl viocist Vicarius wat al te zeer op „voorbedachte rade" by de schrijf ster wijzen. Daarentegen is de verhouding tussen het meisje en haur vriend liarry dikwijls zeer goed getekend, tiet boek heetVeeiï4 welverzorgde band en een juist getroffen omslagtekening, terwijl ae aruk het geneel prettig en vlot leesbaar maaKi C. S boe/ven WUUTueco .e a. -ycil in het leven, niet alleen voor ou dere mensen, maar ook voor jon geren. Een boek ien blyjt een ges enen k bij uitnemendheid. Mis schien bent U van pian Uw zoon tje of dochtertje een boek te ge ven. Accoord.' Maar wat wij U ra den mogenKoop niet lukraak. Want er is veel minderwaardig* lectuur aan de markt Wij bedoe len met, dat U voor Uw kind geen ontspanningslectuur moet kopen. De ooog kan immers met ai.-jd gespannen z*jxu Maar wel dat cis U een boek zoekt, dat vormen de opvoedende betekenis voor Uw kind heeft, uit moet kijken en Uw verantwoordelijkheid als opvoeuer moet beseffen. Een goed boe:: -s builen kijf de „Jeugab.jbei va i wijlen ds. S. U If er s Uitg. A. Voorhoeve, Rotterdam). Deze schrijver heeft de Bijbel novene.d voor jongens en meisjes van 10 14 jaar, bij wie men reeds e t.g begrip van voor hen vreemde toe standen en verhoudingen veron derstellen kan. Hel boek, in ter» keurige linnen band gebonden, op goed papier gedrukt en typogra fisch goed verzorgd, geeft in een deel een weergave van vele ge schiedenissen uit het O. en .V. Testament. Het werd verlucht met platen naar Gttstave Doré. On danks het feit, dat er vele nieuwe en goede jèugdbybels verschijnen, beleefde deze jeugdbijbei reeds zijn achtste druk. Een bewijs, aal hij nog steeds gevraagd wordt. Dr. J. H. Stelma en mevr. C. J. E. JcelmaLoosjes nemen deze laat ste druk voor hun rekening en moderniseerden de ietwat ouder wetse verteltrant. Degenen, voor wie ae Bybei het Boek Gods is, zullen hun kinderen bij voorkeur dit boek in handen geven. Doch zij, die in deze ortho doxe zin niet m de Bijbel geloven, zullen toch goed doen met te be- 1 enken, dat de Bijbel voor onze Vesterse beschaving van een niet cht te overschatten betekenis is ieweest en dat er van dit wonaer- ,irke boek op de ontvankelijke kinderziel een ongemeen cultuur- ormende kracht uitgaa SCH. Het wereldsucces dqt zyn eer steling „De beste jaren van ons leven'' mocht oogsten, heeft Mac- Kintay Kantor blijkbaar er >e gebracht nog eens een boek te schrijven. Niemand kan hem aaC kioalijk nemen: allicht zullen ve len menen, dat zy met de ncu.n van de schrijver gewaarborgd z van iets goeds. Men kan zich e~ i- ter ook ajvragen of Margarel Mit- chell het met beter zag toen zij na „Gejaagd door de wind'' haar pen neerlegde. Wat MacKïnlay Kantor ten minste betreft: zyn PManha Barden" haalt niet ben ..De beste jaren". Zonder twijfel heeft deze roman aantrekkelijke frag menten, bijv. wanneer de dertien jarige Kathy voor het eerst naar het bal gaat, maar over het ai ge- meen boeit het boek toch met. overtuigt het niet genoeg. Hel eerste hoofdstuk, waarin Marthe de wanhoop naby is omdat zij moeder gaat worden, is eerder ge zocht dan werkelijk. Bovendien wordt het aan het slot nog her haald ook. Er zit iets sympathieks in dï| boek, maar het geheel mist hel klemmende betoog, dat „het geluk kige gezin" als een voorbeeld kan stellen. Misschien zijn de Ameri kaanse toestanden voor ons toel onbegrijpelijk. F. O. Avia, het orgaan van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart zond Ons het fraaie Kerstnummer, waarin een groot aantal leesbare artikelen, o.m. over vliegv er richtingen in het af gelopen jaar. Het maandblad .Met Kind" viert zijn vijftigjarig jubileum. Het doet dit met een voortreffelijk feestnum mer, waarin mevr. Riemens—Reur- flap- een overzicht geeft en vroegere medewerkers als prof. Gunning aan het woord laat. Ken uitstekend nummer. Z.H. de Paus knielt voor de open Heilige Deur van de Sint Pieter na de plechtige opening van het Heilige Jaar. Op het plein van de Sint Pieter waren vijfhonderdduizend pelgrims samengestroomd, die zongen en baden voor het Heilige Jaar, dat naar Z.H. de Paus ver klaarde een beslissend jaar zou zijn in de strijd tussen de geeste lijke en atheïstische machten. -

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3