SD« C Ikmaader N.-HOLLANDSE "PERS 1945 Truman wil de militaire hulp aan het buitenland verdubbelen Vrouw kreeg na scheiding woning toegewezen de Telex tikt.. Leiders van Britse gemenebest in Colombo bijeen JAARGANG NUMMER 1790 D1N8DA0 1# JANUARI tfc$ Uitgave Stichting „De VrQ« Alkmaarder" Exploitatie N.V. Sprekend Papter, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f IJS per maand 3.65 per kwart, bij vooruitbet. Advertenties 14 et. p. mm., familieberichten W cent. Bij contract aanzienlijke korting Verantw. iedacteur: J. Zoonen I Bureau: Ridderstraat, hoek Oudegracht TeL K 2200*1971 president Truman heeit zijn begroting toot bet Ja»r lflöl DIJ liet eongres Ingediend. Hij lieel't enigszins gerammeld met inilllurdeii en deelde mede, dat de uitgaven voor militaire hnlp aan liet buitenland bijna verdubbeld zon worden. De uitgaven voor andere Internationale doeleinden, het plan Marshall Inbegrepen, zouden daarentegen met 20 pCt verminderd worden In verband met de nog steeds bestaande agressledrelglng, vroeg 'Prn- Man ruim duizend mÜlioen dollars voor militaire hulp aan de landen van het Atlantische Pact. De kans bestond, dat de nitgavcn voor militaire hulpverlening na 1951 nog Iets zonden stijgen. De aanzienlijke veria ging der uitgaven voor andere Internationale activiteit 1300 mlllloen dollar o£ 20 procent minder van de Amerikaanse programma's voor her stel en steun. Trnman was tevreden over de vorderingen gemaakt op de weg naar een veiliger wereld. Daarmee gaan wij voort, verklaarde hij. Als wij een verstandige politiek voeren kunnen wij de toekomst met ver trouwen tegemoet zien. Staking in Australië voorkomen Australiëi Na 5 dagen staking beb- zen de havenarbeiders in Sydney besloten het werk te hervatten. Vol gena werkgevers hebben de arbei ders hun zin niet gekregen. De nieuwe regering heeft de commu nistische krachtmeeting dus door staan. Amerika: De Amerikaanse koopvaar der „Fluying Arrow" ia door twee nationalistische oorlogsschepen be schoten toen het schip de monding van de Jangtse naderde. eHt schip werd in de machinekamer getrof- ren. Er zijn geen persoonlijke onge Jukken gebeurd, doch er is wel brand uit gebreken. Een Engels schip heeft onmiddellijk assisten tie verleend. Canada: Amerikaanse legercouvooicn vertrokken gisteren voor een tocht door Canada naar Alaska ter uit voering van de grootste oefeningen die tot dusver zijn gehouden in der gelijke koude strekeu. Ook de lucht macht neemt massaal aan de ma nocuvres deel. Engeland: De Engelse minister-pre sident Attlee heeft een bezoek ge te-acht aan de koning. Men neemt aan. dat Attlee de spoedige ont binding van het parlement bespro ken heeft. Waarschijnlijk zal de eerste minister een dezer dagen de Communistisch protest tegen Ruhrstatuut Te Dortmimd hebben communistische demonstranten na het aanhoren van redevoeringen van afgevaardigden de" c r- Frankrijk, België, Nederland en W. Duitsland twee resoluties aangeno men. In de eerste wordt geëist, (lat de gerechtsvervolging, ingesteld door de Britse autoriteiten tegen de uitgevers en leden van de staf van het com munistische blad te Harinover, geen doorgang zal vinden. In de tweede .wordt er bij alle Duit se jongelieden op aangedrongen te weigeren dienst te nemen in elke ge wapende macht, welke door de wes- lelijk geallieerden wordt georgani seerd. Het voornaamste doel van de bij eenkomst was, evenals van die van gisteren te Essen en Dusseldorp, te protesteren tegen het Ruhr-statuut. het bezettingsstatuut en het Ameri kaanse kapitalistische imperialisme. De West-Duitse communistische lei der Max Reimann zei, dat het Ruhr statuut, geen ander doel heeft dan Duitsland in een of andere vorm in te schakelen iu de oorlogsplannen van de westelijke geallieerden. „Surabdja Suegaat naar Bali De befaamde Surabaja Sue, een A merikaanse vrouw, die haar bijnaam verkregen heeft, door haar omroepen voor de raido te Surabaja ten be hoeve van de Indonesiërs en tegen de Nederlanders en do Engelsen, toen deze na de Japanse bezetting in In donesië landden, is te Singapore aan gekomen op weg naar Java. Zij noemt zich Kentut Tantri, wellte naam haar zou zijn gegeven door een der Radjahs op Bali. Zij is geboortig wit Schotland, uit. Amerikaanse ou ders, en is weduwe, lu 1947 vertrok rij uit Indonesië naar de Ver. Staten waar zij aan universiteiten en vrou wenclnbs lezingen hield waarin zij aanspoorde tot steun aan de Indone siërs Zij hoopt in Djakaria president Sukamo te ontmoeten en zal zich daarna ..naar huis" Bali bege ven. weerbericht Plaatselijk mist. Overigens droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Zwak kc tot matige wind tussen Zudi Oost en Zuid West. Iets minder koud, voor a,l in het Westen des lands. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als gis leren. datum der algemene verkiezingen bekend ma keu. België: Men verneemt te Brussel dat tussen de verschillende westelijke regeringen, die belangstellen in het opheffen van de staat van oorlog met Duitsland, sedert meer dan 1 maand overleg is gepleegd en ge- dachteiiwiss'elingen hebben plaats gehad. De omstandigeheden betreffende een eventuele hervatting van nor male betrekkingen met dit land worden in België, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk on derzocht. Men denkt dat de standpunten van de deskundigen dezer landen tij dens een bijeenkomst, die naar men meent in Februari of Maart zon kunnen plaatshebben, zullen worden onderzocht en besproken. Ernstig ongeval op kabelbaan Twee doden, vier gewonde» Ten westen van Turijn zijn tege- volge van het losraken van een kabel twee skiërs om het leven gekomen en vier ernstig gewond. De skiërs werden, In stoeltjes vastgehouden, langs eeu 2 km. lange kabel 600 me ter omhooggetrokken, teen er door een onregelmatigheid In de Toortbewo- ging onrust ontstond onder enkele passagiers, die de stoeltjes aan het schudden brachten, waardoor de ka- hel losraakte. Vele skiërs sprongen in paniek uit hun stoeletjes op de met sneenw hedekte rotsen onder hen Peiping richt zich tot de V.N Hel persbureau Nieuw China meldt heden, dat de regering te Peiping de uitzetting van de nationalistische af gevaardigden uit de Veiligheidsraad der VN. heeft geëist, in een telegram gericht aan de voorz. van de algeme ne vergadering, generaal Romulo, en ondertekend door Tsjoe en Lai, mi nister van buitenlandse zaken te Pei ping. In het telegram, dat ook gericht i£ aan Trygve Lie, secr.-gen der VN,, en aan de- leden van de Veiligheids raad. wordt o.m. gezegd, dat de een trale volksregering van de volksrepu blik China de aanwezigheid van de afgevaardigden van de re'actionnal- re Kwo-Min-Tang-Kliek in de Vei ligheidsraad der VN. onwetting acht SCHOLING VOOR STRIJD TEGEN DE KERK! Volgens de Conservatieve „Rigaro* zou een uit zijn ambt ontzet priester Le Warschau de leiding voeren van een onder controle van Moskou staan de organisatie voor campagnes tegen de kerk. Deze organisatie zon de naam „orginform dragen. India en Indonesië: samenwerking Volgens de vertegenwoordiger van Indonesië in India. dr. Sudarsono. zal er een nauwe samenwerking ont staan tussen India en Indonesië, in het hijzonder op economisch terrein Dr. Sudarsono, die dit zeide in een persgesprek met United Press op 7 dezer, stelt zich dit zo voor, dat In dia en Indonesië hun exportproduc ten zullen onderbrengen in een „pool' Volgens zijn zeggen zal de Indonesi sche regering spoedig overgaan tot een herziening van de uitvoerpolitiek met name om een eind te maken aan de toestand, zoals die tot aan de oor log was en waarbij het grootste deel van de uit Indonesië geëxporteerde goederen die een waarde hadden van 800 mlllloen dollars, zijn weg vond naar landen buiten Azië. De heer Sudarsono wraakte de sug gestie, die de laatste tijd in de Pa- kiatanse bladen nogal eens gedaan wordt, dat Indonesië zich dient te ont wikkelen tot een Islamietische staat en vestigde wat dit betreft de aan dacht op de verklaring, enige dagen geleden te Karachl afgelegd door Moh Hatt, si. dat Indonesië een Aziati sche nationale en democratische staat zal zijn. Weliswaar, zo voegde dr. Sudarsono hieraan toe, bestaat de meerderheid van het Indonesische volk uit Mohammedanen, doch hun maatschappelijke mentaliteit is niet alleen gegrondvest op de leer van de Islam, doch ook op die van Ra maya-, na en Mahabharata. Hoge Raad besliste: Een dame te Soest heeft na een eis tot echtscheiding te hebben ingediend van de president vao de rechtbank te Utrecht een machtiging ontvangen bij voorraad haar intrek te nemen in een perceel te Naarden. Mevr. A. heeft hierna wijziging dezer beschik king gevraagd in dier voege dat haar verlof zou worden verleend, hangen de het geding, in de gemeenschappe lijke woning te Soest te blijven" zon-»- der dat zij verplicht zou zijn haar mau daar bij zich te ontvangen. De rechtbank heeft deze vordering afge wezen omdat zij geen termen aanwe zig achtle. de bevoegdheden, welke de man toekwam ingevolge de wet en de huwelijkse voorwaarden illusoir te maken. In hoger beroep heeft het gerechts hof te Amsterdam de vraag onder zocht of de wet toelaat aan de vrouw hangende het geding de echtelijke wo ning- als afzonderlijke verblijfplaats aan te wijzen Indien dit impliceert, dat de man tegen zijn wfl wordt ge noodzaakt die woning te verlaten. Het. Hof heeft deze vraag ontken nend beantwoord en de vordering niet ontvankelijk verklaard. De Hoge Raad heeft thans beslist, dat de bedoeling van de wetgever h geweest, dat ïn algemeen de man Iu het, bezit blijft, van de echtelijke woning, dat zich echter gevallen kun nen Toordoen, waarhi het noodzake lijk Is van deze regel af te wijken als de belangen van de gemeenschap of van de hinderen ^daarmede ten noemsle verbonden zijn. Aangenomen moet worden zegt de hoge raad dat ln een dergelijk geval de wet toelaat aan de vrouw hangendo het geding de echtelijke plaats aan te wijzen hoezeer dit meebrengt, dat de man uit de woning als afzonderlijke verblijfplaats dan kan worden geweerd. Terwijl in ons land de winterregens de bodem doorweken, is in het Zui den van Mexico de oogst in volle gang. Alles werkt mee om de zaak binnen te halen. Verkiezingen in Monaco: 750 stemmen! De nationale coalitie-groep heeft elf van de 18 zetels in de nationale raad (parlement van Monaco behaald bij de algemene verkiezingen, die haar gisteren zijn gehouden. Deze -rechtse groepering bestaat uit de de mocratische en sociale unie en ver scheidene onafhankelijken. Iu haar verkiezingsprogram sprak zij zich uit voor een krachtige verdediging van de nationale belangen van Monaco .tegenover buitenlandse inmenging. Van de 922 mannelijke kiesgerech tigden, onder wie 750 geregistreerd zijn als Staatsambtenaren, stemden er 750. De andere zeven zetels zullen de volgende week bij een tweede stem ming worden verdeeld. Volgens de laatste gegevens zijn bij de brand, die het krantzinnigen gesticht te Davenport, verwoest heeft 44 vrouwen om het leven gekomen. 24 Personen werden gered o- Twee Niwiu-gezelschappen zijn naar Indonesië vertrokken om de daar ver blijvende troepen verpozing te bren gen oDe Canadese regering zal ter tegemoetkoming aan de Neder landse emigranten extra schepen la ten varen oDe regering der Re publiek Djogja heeft besloten om niet tot liquidatie over te gaan oIn het Sowjet-Rnssische internerings kamp te Sachsenhauseu sterven ge middeld 10 personen per dag. De meeste gevangenen zien er verwaar loosd en hongerig uit oAustralië zal een actie inzetten om de handel tussen Indoneië en het kleinste we relddeel te vergroten oDe Ver. Naties hebben een jaarboek uitgege ven. dat cijfers omvat over niet min der dan 239 landen. Er waren geen cijfers beschikbaar over de Sowjet- Unie oVrij hevige aanvallen wor den gemeld van Oost-Java waar de Da rum Islam actief Is. De stad Tji- batu werd urenland met mortieren en mitrailleurs beschoten. Er ontston den branden en onder de bevolking vielen slachtoffers. Ook een trein moest terugkeren, daar op de spoor baan een vuurgevecht aan de gang was. Ook de treinen werden bescho ten oDe voormalige leider van de Troelstra-beweging Paul Kies werd door de Raad van Cassatie ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 20 jaar wegens zijn landsvevraderlij ke houding Tijdens de bezetting heeft hij openlijk propaganda gemaakt voor aansluiting bij Duitsland o Gratie Is verleend aan S. de Croon tot de doodstraf veroordeeld door het. gerechtshof te Amstedam. De doodstraf Is veranderd in levenslaji- ke gevangenisstraf. Hij was in de oorlog werkzaam bij' de uitroeiing van de Amsterdamse joden. Talrijke doden klaagden hem aan oRot terdam gaat zich van een primeur verzekeren. De havendienstboot wordt namelijk met radar uitgerust. o Toen een Rotterdammer gistermorgen zij.i nieuwe woning installeerde, brak plotseling brand uit. Een loodgieter was bezig enige werkzaamheden te verrichten toen hij op een kopje kof fie werd genodigd. Plotseling ontplof te de loodgieterslamp en de keulteu stond in lichter laate. Allo nieuwe meubels verbrandden oEen zwa re aardbeving teisterde Nieuw-Zee- land. o Een Amerikaan en zijn zoontje die na een pleiziertocht met een vliegtuig een noodlanding moes ten maken in een oerwoud, ziju na een tocht van tien dagen door dichte bossen ln de bewoonde wereld aan gekomen. Zes dagen hadden zij al leen op bessen geleefd, die zij langs de rivieren vonden. Na een warme maaltijd en eeu bad voelden zij zich weer gezond. o— Door insectenziek te lijdt (le oogst in de V.S. jaarlijks 4 milliard schade oIn Oost Duits land n^oeten alle gedenktekenen uit de vorige oorlog gesloopt worden. o- Een handlanger van de Siciliaan se bandietonleider Giuliano is na een gevecht van I uur door de politie doodgeschoten. Hij had elf moorden en 17 misdrijven op zijn geweten. oEen opvarende van de Toorn vliet. die op 1 December is vergaan, is bij Den Helder aangespoeld o— Het Europees luchtverkeer is door mist lamgelegd o— Vandaag zal in Londen de datum van de algeme ne verkiezingen worden vastgesteld Ingewijden voorspellen thans op 23 Februari oIsraël heeft, gisteren de regering van het rode China er kend. oDe toestand van koning Gostav van Zweden is ernstig. o De Griekse regeringscrisies behoort tot het verleden. Het nieuwe zaken kabinet is beeëdigd. Zes belangrijke punten ter sprake lombo: „Ik ben hier gekomen om de ze zeer belangrijke conferentie bij te wonen, die zowel voor het Britse ge menebest als voor de wereld als ge heel belangrijk zal zijn". Hij ver wachtte goede resultaten en een gre te bijdrage tot de wereldvrede. Maardagmorgen om 11 uur plaats» lijke tijd werd de conferentie van mi nisters van buitenlandse zaken van het Britse gemenebest geopend. Ste- phan Senanayake, min -pres. vau Cevlon, werd met algemene stemmen tot voorz. voor de gehele zitting ge kozen. Nadat de voorzitter een begroeting! woord had uitgesproken namens de re gering Ceylon die als gastvrouw op treedt, gingen de ministers over tot de behandeling van de agenda. Alle toegangen tot het Senaatsge bouw, waar de ministers bijeenkomen waren afgezet, maar een grote me nigte keek toe bij de aankomst der au toriteiten. Voor de opening van de conferentie hielden de afgevaardig den persconferentie. Van vroeg in d» morgen af bevonden zich politiepa trouilles op belangrijke punten ^an de stad. Kort na de opening van de confe rentie kwamen economische deskun digen van het gemenebest in een ander deel van het gebouw bijeen om de economische besprekingen voor te bereiden. Men verwacht, dat de leiders der verschillende delegaties op hun eerste zitting een algemeen overzicht zullen trachten te verkrij gen van de economische vraagstuk- k voordat zij hun eigen agenda en werkwijze vaststellen Gisteren begon te Colombo (Cey lon) de conferentie van het Britse gemenebest, welke tien dagen zal duren. Ernest Bevln, Brits minister van binnenlandse zaken, Pandit Nehru. minister van buitenlandse zaken en premier van India, P. C. Spender, Australië, F. W. Doldge, Nieuw Zee land en Ghoelam Mohammed, Pa kistan zijn te Colombo aangekomen. Lester Pearson, de Canadese minis ter van buitenlandse zaken en Paul Sauer, minister vdn vervoer van Zd Afrika, waren reeds in Colombo. Een delegatie van drie man uit Zuid-Rhodesie i6 eveneens aanwezig, maar zal alleen deelnemen aan de economische besnrekineen. Engeland, iwordt, behalve door Bevin, vertegen woordigd door Uoelbakker en Mal- co'm MacDonald, cotum.-gen. voor Zuid-Oost-Azië. Philip Noel-Baker, Brits minister voor betrekkingen met het gemene best. verklaarde on een persconfe rentie, dat de con'erantie zes belang rijke punten zal bespreken: 1 De Europese politieke toestand, voorzover deze voor "het gemn?.- best van belang is. 2 De economische ontwikkeling In Zuid-Oost-Azië. 8 Verhindering van de communis tische machtsuitbreiding ln Zuid- Oost-Azië. 4 Het Japanse vredesverdrag. 5 De toestand, welke bet gevolg is van de communistische machtsuit breiding ln China. 6 Defensie-problemen in Zuid-Oost- Azië. Economische deskundigen zullen de gevolgen van de devaluatie en de sterling-'balansen bespreken. Tjree belangrijke kwesties, welke de afgevaardigden zullen trachten op te lossen, zijn: welke bijdrage kan het gemenebest leveren tot de voor koming van een derde wereldoorlog en hoe kunnen de levensomstandig heden worden verbeterd, opdat een der gunstigste factoren voor de machtsuitbreiding van bet commu nisme ln het gemenebest kan wor den weggenomen? aldus Noel-Baker. De erkenning van de Chinese re gering te Peiping zal eveneens wor den besproken. Minister Bevin zei bij zijn aankomst te Co- H. M de Koningin bij debarkatie van Grote Beer Kort voordat (1e debarkatie van de troepen, die met bet hospitaal schip „Grote Beer" gistermorgen in Amsterdam repatrieerden, zou be ginnen, arriveerde H M. de Koningin op de Javakade. De konlugiu onderhield zich met minister Schokking en sprak vervol gens de manschappen toe. „Allen die hier op het ogenblik aan wezig zijn. zou ik zo graag tegemoet komen met een „welkom in het va derland". dat geheel in het kader van deze tijd ligt. En misschien is het dan goed, dat wij allen beseffen, dat „het gevoel van" het ineenstorten van een ideaal zo wij dat gevoel hebben alleen kan bestaan als de doelstelling voor h t ideaal niet begrepen wordt omdat doelstelling vechten, als vech ten in zichzelf natuurlijk verderfelijk is, en consequenties heeft, die altijd weer tot gewelddadigheid voeren in zijn nawerking, zodat de kans voor het ideaal verdwijnt als Ideaal. Daar om alleen al zal de souverelniteks- overdracht tot een vernieuwing voe ren. die in zich draagt de „eerste steenlegging" voor een hetere saam horigheid, en zijn offers alleen offers ln deze zin. Dat gij allen de vaderlandse bodem met deze overtuiging opnieuw be treden moogt, ln het bijzonder ook de gewonden en zieken, en als dragers van deze overtuiging, in Nederland uw krachten en uw leven opnieuw moogt geven en met deze overtuiging in u, een toekomst bouwt, die ook voor uzelf, als Nederlander, deze e- nige waarde inhoudt. waardoor de offers in u mogen leven als een kracht, die wel strijdt, doch alleen om ideaal ideaal te houden, en dit is. Nederland en Indonesië te eerbie digen als verzoende naties SCHAATSENRIJDEN NEDERLANDSE RIJDERS NAAR K0NGSY1NGER De Nederlandse rijders, die op het ogenblik te Haraav vertoeven hebben een uitnodiging ontvangen om op 24 Januari a.s. aan internationale wed strijden le Kongsvinger deel te ne men. Status der deelstaten in het geding In een interview met de correspon dent van Aneta te Djokja, verklaarde dr. Abdul Hallm een der drie kabinets formateurs van de republiek Indone sië te Djokja. van mening te zijn, dat deze republiek onmogelijk kan worden gelijkgesteld met andere deel staten, zoals Oost Sumatra, Oost Java en Madura, .wier bestaan nog een twistpunt vormt, hoewei ia juridische en formele zin alle deelgebieden ge lijk zijn. De republiel Indonesia blijft zeide hij, het kapitaal van het strij- dende volk en vormt de stuwkracht van de RIS. Hiervan uitgaand, meen de dr. Halim, dat de geruchten over een likwidatie dezer republiek proef ballonnen zijn. HU zeide voorts, dat het voor deze republiek niet gemak kelijk is, zich te gedragen volgens de nieuwe omstaudigheden, aange zien haar regering gewoon was. om op te treden als een souvereine staat Tenslotte zeide dr. Halim, dat de re publiek Indonesia alles in het werk zal stellen om de volkswil tot zijn recht te doen komen over vraagstuk ken als het aantal deelstaten dat de RIS dient te tellen en de eventuele bindimr van enige flPolpf->*>" Montgomery: W.-europa moet beschermd worden Veldmaarschalk Montgomery vrz. van de defensie-commissie van de West-Europese unie, heeft ln 'n toespraak, zijn reeds bij een vorige gelegenheid gedane verklaring her haald, dat de volkeren van West-Eu ropa beschermd moeten worden te gen een invasie en dat niet volstaan moet worden met hen te verzekeren, dat zij na een eveneuele invasie weer bevrijd zullen worden..

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1