HAAR KONINKRIJK Uiterlijke welvaart in West Duitsland bedrieglijke schijn? Heelt bedrijfschap alleen recht bij verzekering van s'achtvee Waar blijft de snor Adverteert in dit blad vakbond becritiseert heftig politiek der regering De ANP-correspondent meldt: de economische politiek van de West-Duit Be regering ontmoet in stijgende mate de critiek van de vakbonden. De Knot „Soziale Marktwirtschaft" aangeduide koers van de Minister van Economische Zaken. prof. dr. Luwdig Erhard. is in de laatste tijd het on derwerp van scherpe discussies geweest, zowel op politiek als op we tenschappelijk niveau. Daarbij wordt aan Erhardt verweten, dat zijn koers het tegendeel van sociaal is en dat deze voorts een democratische con trole op de investeringspolitiek der regering onmogelijk maakt. De socialistische professor Alfred Weber uit Heidelberg heeft zich zo juist tot woordvoerder van de we tenschappelijke critici gemaakt en hij heeft in deze de lijn voortgezet, die sedert anderhalf jaar gevolgd wordt door het economische wetenschappe lijke instituut der vakbonden te Keu len. Stelling der vakbonden is. dat de uiterlijke welvaart, die iedere buitenlandse bezoeker in West-Duits land thans moet opvallen, niets an ders in dan bedriegelijke schijn. De economische politiek, die na de sa nering van de mark gevoerd is, zo wordt in kringen der vakbonden ver klaard, heeft een kleine klasse van handeldrijvenden en ondernemers in een uitermate gunstige positie ge plaatst. Het is deze klasse, die zorgt voor het vertoon van betrekkelijke weelde, doch zij doet dit ten koste van het levenspeil der brede massa. Aldus kan men in het kort de con clusies samenvatten, waartoe de eco nomen der vakbonden in uitvoerige studies zijn gekomen. Men baseert zich daarbij bij voor keur op een vergelijking van het peil van welstand met dat van de Eu gelse arbeiders en vindt daartoe een goede grond in de omstandigheid, dat de ontwikkeling van de arbeiders welstand in deze beide landen in de periode tussen 1914 en 1938 een gro te mate van overeenstemming ver toont, zowel wat het pei'. der lonen als wat de fluctuaties betreft. Een recent onderzoek van het economi sche instituut de*- akbonden heeft tot de conclusie geleid, dat dit even wicht sedert 1J38 grondig verstoord is. "'erwijl in Engeland de lonen veel sterker zouden zijn gestegen dan de kosten van levensonderhoud, heeft in Duitsland het omgekeerde plaats gehad. Volgens deze studie is in En- ge'and het reële loon van de indu strie-arbeiders ten opzichte van "38 met 25 pCt toegenomen. In West- Duitsland daarentegen is het met 39 pCt verminderd, bij een vergelijking der koopkracht, gemeten in arbeids uren. bliift de West-Duitse arbeider verre achter bij zijn west-Europese collega's met uitzondering van die vai. Italië en Oostenrijk, die in de statistieken de laatste plaatsen in nemen Prof. Erhards nuchtere argument, dat ua de vernietiging van produc tiemiddelen. bij de achterlijkheid van de industriële installaties, de toe vloed van acht millioen vluchtelin gen en de bezettingskosten een spoe dige terugkeer tot vooroorlogs niveau niet kan worden verwacht, wordt door de vakbonden uiteraard niet van de hand gewezen. Zij menen evenwel dat ook bij de huidige productiever houdingen een grondige verbetering der reële lonen van ben, die thans minder, dan het sociaal ver antwoorde minimum verdienen, uio gelijk zou zijn. De ..Marktwirtschaft' heeft volgens hen tot een ongezonde verdeling van het sociale product ge vcerd. Dit wordt door Erhard niet ontkend, doch hij acht dit een slechts tijdelijk verschönsel. Van arbeidszij de wordt, daarop gerepliceerd dat dit tijdelijke verschijnsel gevaren; met zich brengt voor een richten der productie op niet-essentiële en luxe! goederen, terwijl de behoefte aan es-- 8entiële gebruiksartikelen niet kan worden gedekt. Volgens de berekenin gen der vakbonden zou het thans voor alle klassen van Duitsers moge lijk moeten zijn een levenspeil van ongeveer 70 pCt van het vooroorlog se te hereiken. De brede massa blijft daar volgens deze cijfers die aan zienlijke afwijkingen vertonen met de officiële statistieken ver onder voor arbeiders schat men de index van de levensstandaard op rond 60, voor pensioen en salaris trekkers op slechts 50. Daarentegen zouden meer dan drie millioen zakenlieden en on dernemers thans leven op een peil, dat aanzienlijk hoger is dan dat. wat zij voor de oorlog gewoon waren. Het is de levenswijze van deze klasse, die niet alleen vaak aait bui tenlandse bezoekers een verkeerde voorstelling geeft van de werkelijk levensomstandigheden van het Duit se volk. doch die bovendien een der voor naamste factoren is. die leiden tot een toenemen van sociale span ningen. Dit temeer, daar de voortdu rende stijging der werkloosheid en het weinige effect, dathulpmaatregelen voor het verproletariseerde deel der vluchtelingen nog hebben gehad, de tegenstellingen nog verscherpen. Zo heeft men niet zonder wrok aauge zien, dat van de sterke bouwbedrij- vigheid in het laatste jaar hoege naamd niets ten goede is gekomen aan de oplossing var. het uiterst drin gende probleem der woongelegenheid voor de arbeiders. De regering heeft de gevaren, die in deze eenzijdigheid liggen, erkend en voor dit jaar een programma voor woningbouw tot een bedrag van 250 -millioen mark aan gekondigd. Zij zal waarschijnlijk on der druk van de machtige vakbonden in de komende periode nog meer bo ciale correcties op de loop van haar vrije economie willen toepassen, in de hoop daarmee de huidige spannin gen te verminderen, vooraleer zij het herstelprooces iu de industrie nade lig zouden gaan beïnvloeden, een te rugkeer naar een meer planmatiege economie, zoals door de politieke op-, positie geëist wordt, kan echter van deze regering niet worden verwacht Zij voelt zich daarbij, tegenover de nogal driest opstekende critiek, ge- ruggesteund door het onverminderde vertrouwen der Amerikaanse contro le in de vrijheid van het initiatief der ondernemers. Zelfs heeft het blad der Amerikaanse bezetting gemeend professor Erhard in bescherming te moeten nemen. Proetorocas Alkr Nu mag men nog niet' vrij slachten Te Alkmaar is een proefproces uit gelokt om klaarheid te verkrijgen in een aangelegenheid, die overal in Ne derlund op het ogenblik tal van sla gers bezig houdt. De kwestie is, dat toen onlangs de handel in vlees werd vrijgegeven, 't slachten nog niet vrij bleek te zijn. Dat mocht alleen geschieden, wan- nt r het vee was verzekerd hij het Centraal Bureau slachtveeverzeke ring te Utrecht. Voor de oorlog was het bij veel sla gers gewoonte geworden, dat ze de door hen gekachte dieren verzekerden tegen gehele of gedeeltelijke afkeu ring. Hiertoe bestonden tal vau maat schappijen, waaronder vele op basis van coöperatie werkend fondsen. Toen echter in 1946 de vleesdistri butie haar Intrede deed en tot dit doel het bedrijfschap voor vee en vlees werd gesticht, dat het slech ten van de slagers overnam, wenste dit wel het risico van afkeuring on der te brengen bij een verzekerings maatschappij. doch meende daarvoor geen gebruik te kunnen maken van de talloze bestaande maatschappijen en fondsen. Het lag in de geest van de tijd om hiervoor een lichaam op te richten. Aldus geschiedde en het Cen traal Bureau Slachtveeverzekering te Utrecht werd opgericht. De bestaande maatschappijen kon den zich daartoe aaneensluiten. Ver schillende en in het bijzonder de klei ne plaatselijke fondsen, maakten van de e gelegenheid echter geen ge bruik. Ze "ertrouwden de zaak niet recht en hadden ook principiële an ti-Duitse bezwaren. Toen op 6 November het vlees ,van de bon' ging. meenden ze hun oude taak weer te kunnen hervatten. Groot was echter de teleurstelling, toen bleek, dat Bedrijfschap en bedrijts organisaties hadden vastgesteld, dat geen vee kon worden geslacht, dat niet verzekerd was hij het Centraal Bureau te Utrecht. Overal lu het land rees verzet en te Alkmaar is daa-aan uitdrukking gegeven door een adres aan de mi nister van landbouw, waarin wordt verzocht de desbetreffende verorde ning van het Bedrii'\schap te vernie tigen en voorts door het uitlokken vau een proefproces. Daartoe heeft de voorzitter van de Alkmaarse sla- gersverenigiug, na overleg met de officier van .justitie, een koe later^ slachten, die niet verzekerd was. Door de politie, die eveneens op de hoogte was gesteld, werd proces-ver baal opgemaakt. Het doel hiervan is om door de rechtbank te zien uit gemaakt of het Bedrijfschap de be voegdheid heeft om zich. naast de regeling van de vleesdistributie, ook bezig te houden met het Verzeke ringswezen. Het snorretje verdwijntDat eigenwijze snorretje, vaak het teken van beetje dwaze of drieste trots. Zal het weer in ere hersteld worden? Het heeft wel andere wisselvalligheden gekend. Hoe het ook zij, ia elk geval had der overgrote meerderheid van de elegante menigte die zich onlangs bij Marcel ROCHAS op de „vernissage" (dag voor de officiële opening) van de ten toonstelling „Moustache" (Snor) ver drong, een glad kaal gezicht zonder versierselenPleit de grote mode koning met het bijeenbrengen van deze schilderijen misschien op discrete wijze ten gunste van het snorretje? Een stoute veronderstelling' Zeker is echter, dat deze Portretten verzame ling zeer aantrekkelijk en curieus is en, dat er heel wat eersteklas doeken te- zien zijn, van de deftige Comte de QUETUS in zljnt prachtiggebloemde jas van DUMONSTRIER naar de ru we fabrieksarbeider van LEGER. Het is een lange weg, waarbij veel veran derd is. ook het model van de snor. Om enkele te noemen: die machtige „Demi- solde" van GERICAULT. de oude snor rebaard mrt zijn reuzen snor. dan de jonge COLBERT van MATTH1EU LE NAIN. met nauwelijks een schijn van een schaduw op zijn bovenlip, de ern stige Abt van Saint Cyran met zijn snor en puntbaardje 30. Alle schepen voeren nu langs de nnmaak-walvis, die al een aardig eind gezonken was. „Heb ik even ge caan!" vertelde Kappie aan de baron eri de Maat. „Die kerels zullen nu ic-ts meer kunnen beginnen met hun kunstvisje! En dat is maar goed ook, wal jullie?" „Hojo! Hier spreekt het stoere zeemansbloed", juichte de ba ron „Een zeeman laat zich niet van gt n!** „En een walvis ook niet, tot nu toe tenminste!" zei Kappie spot tend. „Walvissen!" zei de baron min achtend. „Daar heb ik al lang ge noeg van! Ik moet niets meer van die vieze beesten met al die lever traan hebben!" Oet had intussen met zijn kajak een ommetje gevaren, en toen het licht begon te worden, voer hij opnieuw met een onschuldig ge zicht de baai in. De Schot en zijn handlangers waren nog niet lang ge leden tot de ontdekking gekomen, dat de vogels uit de barak gevlogen waren, en dat er ook van hun sche pen niets meer te zien was. Boven dien hadden ze gezien, hoe hun prachtige kunst-walvis nog maar net met zijn neus bovenhet water uit stak. Mac-Gagglr^ac sidderde van woede, en toen hij Oet in de gaten kreeg, vroeg hij meteen of hij de schepen met de gevluchte bemannin gen had gezien. Oet verstond dit wel niet, maar hij begreep precies wat de Schot bedoelde. Kmdetbaflon deed de ruiten springen Tot grote schrik en ontstel tenis vau de omwonenden deed zich Zaterdagmiddag een he vige ontploffing voor in een huis in Amsterdam. De oor zaak van de ontploffing was een kinderballon, waarmee het tweejarig zoontje van de be woonster in de keuken speel de. De ontploffing was zo he vig, dat in de keuken de voor kamer, de slaapkamer en de W. C. de ruiten braken en de ramen uit de sponningen vlo gen. De moeder, het jongetje en een ouder zusje werden door de rondspringende scherven gewond. Bung Tomo wil in de politiek De uit de Bersiap-periode beken de extreme nationalist Bung Homo, die thans voorz. is van de Barisan Pemberontakan republiek ludonesia tverzetslegioen van het Indonesische volk) deelde aan de correspondent van Aneta te Djokja mede, dat hij <*£11 plan is, deze organisatie om te vormen tot een politieke partij, ten einde de aanwezige nationale krach ten te coördineren en te verenigen in het belang van land en volk. Naar ifijn mening moeten degenen, die bij 'de Madiun-affaire waren betrokken thans de gelegenheid krijgen tot het hekleden van een overheidsfunctie. ,7fIk ben van mening, zelde hij, dat alle bekwame krachten gebruik dient te worden gemaakt om de strijd voort te zetten". De kwestie van de Darul Islatn acht Bung Tomo op te lossen indien de Negara Pasuudan ontbon den wordt en hij voegde hieraan toe persoonlijk van plan te zijn, het hoofd dier Negara, Wiranata Kusumah, te verzoeken, de Negara Pasundan te ontbinden. Met betrekking tot de stro mlngen, die een liquidatie der Djok- Jase repubylek voorstaan, zeide Bung Tomor: „Zolang de RIS nog geen eenheidsstaat is, is haar status aan veranderingen onderhevig. Niet de republiek Djokja zal worden geab sorbeerd door de RIS doch wel de andere deelstaten door de republiek. W ARMENHUIZEN. 9200 kg uien 32.30-33.30: 21.000 kg gele kool 6.00-13.40. 105000 kg rode kool 600-10.20: 67.000 kg witte kool 1330—16.90 GROET In Berkel zoekt men, maar Legende om graf van Johan van Oldenbarneveldt blijft Opgravingen te Berkel onvolledig Tijdens een zware storm, enige jaren geleden, werd het koor van de Ned Herv. kerk te Berkel. datereDd uit 1732, ernstig beschadigd en restaura tie was nodig. De gemaakte plannen bleken echter zo'n bedrag te vorde ren, dat ondanks toegezegde subsidie ran gemeente en rijk aan restaura tie niet te denken viel, en „Monumentenzorg" gaf toestemming het koor af te breken en te herbouwen, zonde r dat vau eigenlijke restauratie ge sproken kan worden. Van deze gelegenheid maakte de Rijksdienst voor oudheidkundig bo demonderzoek gebruik om de funde ringen van de uit oug. 1480 dateren de vroegere kerk te onderzoeken, te meer, omdat men vermoedde, dat te Berkel het stoffelijk overschot van de in 1619 onthoofde raadspension- naris Johan van Oldenbarnevelt zou zijn begraven. Men heeft nooit de juiste plaats van teraardebestelling kunnen vinden. Mogelijk is het te Berkel. Bunschoten Overschie of Amersfoort geweest. In Overschie heeft men vroeger al eens gezocht, maar niets gevonden. Berkel zou een goede kans maken, omdat van Oldenbarnevelt heer van Berke! en Rodenrijs was. zijn we duwe destijds verzocht heeft zijn lijk daar te mogen laten begraven, en bo vendien een legende verhaalt, dat vrienden in alle stilte bij nacht, het lijk via binnenwegen van Den Haag naar Berkel een afstand van ong. 18 Km - vervoerd zou hebben. Ter- wille van de stilte zouden de hoeven der gebruikte paarden met doeken omzwachteld zijn geweest. Bij het openen van oude grafkel ders zijn vele skeletten gevonden en voor nader onderzoek naar het ana tomisch instituut te Utrecht overge bracht. Bo\*endien werd een steen gevonden met het opschrift „Mag te eeuwigen dage niet worden opgelicht". Natuur lijk heeft men deze steen verwijderd en in de grafkelder werdeu 3 skelet ten gevonden. Een ervan werd ge ïdentificeerd als het overschot van Jo ban van den Hoeven, heer van Ber kel en Rodenrijs, de twee andere kon den niet geïdentificeerd worden. Van een der twee andere skeletten waren de halswervels beschadigd, doch men betwijfeld ten zeerste of men hier met het gezochte overschot van Jo han van Oldenbarnevelt te maken heeft. In de eerste plaats schijnt het een veel jongere persoon geweest te zijn. De beschadigde halswervels zouden wel duideu op een gewelddadige dood maar dit zegt niet veel als men weet dat Berkel en omgeving destijds een broeinest van complotten tegen Prins Maurits was en verscheidene voor aanstaande ingezetenen onthoofd zijn o.a. in 1623. Ook was het gewoonte, de terechtgestelden met het hoofd in de handen te hegraven, dat het der de skelet van Johan van Oldenbarne velt zou zijn is ook al onwaarschijn lijk, omdat de bovengenoemde legen de wil, dat van Oldenbarnevelt in een loden kist begraven werd. en het ske let niet in zo'n kist werd aangetrof fen. Zekerheid zal men pas hebben na afloop van het onderzoek in Ut recht. hetgeen nog wel enige weken zal duren. Het vermoeden bestaal dat er nog een tombe is op de plaats der opgra vingen, doch de waarheid daarvan zal misschien »r.r.i*t bekend worden Men is n.L met de uitg*~ op het grondwater gevorderd en dit grondwater durft men niet verwijde ren. omdat de fundering ran de be staande kerk dan gevaar zou lopen. Op deze plaats wordt nu een beton nen vloer gelegd. Zijn dus de kansen miniem dat de resten van van Oldenbarnevelt gevoa den zijn. de legende kan. volgens de gemeentelijke autoriteiten, rustig blij ven bestaan, want «Iechts ongeveer een zesde van het oude grondopper vlak is onderzocht. De rest, waarop o.a. de bestaande kerk staat, blijft in tact. Het oudheidkundig bodemon derzoek is geëindigd. WOENSDAG 11 JANUARI 1950 Hilversum I 301 m 7.00 en 8.30 Nws, 9.00 v. d. zieken, 9.30 Concert. 11.15 Hoorsp., 12.00 Gev. progr.. 13.00 Nws. 13.20 Vrij en Blij. 13.45 Piano spel, 14.20 Zigeunermuz., 15.00 Jeugd progr., 18.00 Mannenkoor, 18.30 Strydkr.. 19.00 en 20.00 Nws, 20.20 Concertgeb.-ork., 22.00 Vioolspel. 23.00 Nws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.30 Nws, 9.00 Conc., 10.20 v. d. vrouw, 11.00 Gr., 12.00 Dansmuz., 13.00 Nws. 13.20 Dansmuz.. 14.15 Jeugdprogr. 17.30 Kwartet. 18.00 Nws. 18.30 RVU. 19.30 Jeugdprogr.. 20.00 Nws, 20.15 Dansmuziek, 20.45 Hoorspel, 22:10 Omroeporkest, 23.00 Nws. Roman naar het Engels door Ida Boyd 4. Ze had weer dadelijk spijt van haar woorden. Zij had altijd spijt als zij zich er toe liet brengen, haar mening over haar uit te spreken. Want, ondanks alles, gaf ze om haar zusters. Ja zij hielden alle drie, op haar eigen wonderlijke manier, van elkaar. Onder de laag van zelf zucht, van afkeuring, van uiteenlo pende opvattingen, was er tussen die drie een direct animaal gevoel van saamhorigheid, dat al geboren was in de kinderkamer en dat in haar later leven Sterk was uitgegroeid en niet had kunnen worden uitgeroeid door kibbelpartijtjes en antagonisme. Niet één van de drie kon werkelijk de onverschilligheid voelen, die leder, bij voorkomende gelegenheid, tegen de anderen als wapen gebruik te. Ja als die onverschilligheid écht geweest was, zou Linda's lot heel wat gemakkelijker zijn geweest. HOOFDSTUK H De verloving werd al spoedig publiek gemaakt en Lenda zette haar beste beentje voor, om het hu wel ijk zo gauw mogelijk tot een feit te maken, want de oude mevrouw Bullingham was een bron van angst voor haar. Wanda was veel te veel overtuigd van haar eigen onweer staanbaarheid om enig idee te heb ben van voorzichtigheid: doch Len da begreep maar al te goed, welk 'n enorme invloed de oude dame op haar zoon had een invloed, die nog versterkt werd door het fortuin, dat ze van haar Amerikaanse moe der had geërfd en waarover zij vrij en uitsluitend kon beschikken. In haar hart kon Wanda die be- dillerü van haar zuster niet verdra gen, maar haar opstandigheid was vergeefs. Lenda was geestelijk de sterkste van de drie en ais zij iets decreteerde, kwam het er altijd van. dat de beide anderen haar gehoor zaamden, al ging het dan ook schoor voetend. Zij nam Wanda's huwelijks aangelegenheid geheel in handen, van het ogenblik af, dat het engage ment publiek werd gemaakt en W anöa, geslingerd tussen woede en vrees, voor ruïneuze gevolgen van opstandigheid, ziedde in stilte. De kennismaking tussen mrs. Bul lingham en mrs. Rellace had, door een handig manoeuvreren van Lenda plaats in de luxueuze woning van .de L*jtscelles in Charles Street Mrs Bi'liingham was een en al minzaam beid, mrs Rellace kalmer en minder praatziek dan ooit en niets verstoor de de vrede, tot Linda verscheen, die met haar moeder naar huis zou gaan. Een kleine, doch dodelijk ge vaarlijke bom barstte, toen mrs Bul lingham Linda begroette. „Heb ik u gisteren niet gezien?" vroeg de grimmige dame vriendelijk. .In Cretton Street, in de buurt van mijn kindertehuis? Neen. ik kan me niet vergist hebben". Een blos kleurde Linda's gevoelig gezicht. ..Wat moest Jii in Cretton Street doen?" vroeg Wanda verbaasd en nauwelijks had ze het gezegd of ze had ha«r tong wel kunnen afbijten. „In Cretton Street is een heleboel te doen", zei mrs Bullingham ver wijtend. ..Dat zal uw zuster zéker ontdekt hebben". Linda hield haar hoofd koel. tot verbazing van haarzelf en haar zus ters. „Het is een treurige straat", zei ze. „Ik heb u zeker niet gezien, mrs Bul linqham. Het spijt me". Ze gaf mrs Bullingham een lieve glimlach en praatte verder, 't on derwerp verlatend op een manier, die zelfs Lenda resDect afdwong. Wanda Weef bij Lenda achter, toen de anderen waren weggegaan „Wat heeft ze in Cretton Street uitgevoerd?" vroeg ze, zodra ze al leen waren. „Denk je, dat ze naar Arthur is gaan zoeken in die achter buurt?" „Heel goed mogelijk", zei Lenda koel. „Zeg. Wanda. wees in 's he melsnaam voorzichtiger als je tegen moeder praat, waar die oude dicta- trice bij is. Ze gooit je dadelijk over boord als ze het idee in haar hoofd krijgt, dat je een liefdeloze dochter bent Ik snap gewoonweg niet. hoe Je zo idioot dom kunt zijn. Je maakt iemand dol". Wanda ging slecht gemutst naar huis. maar het resultaat van haar zusters op- en aanmerkingen was. dat zij met B"Uingham zou trouwen, zo gauw mogelijk, al moest zij zich zelf ook nog zo geweld aandoen om het gedaan te krijgen. „Nog maar een tijdje", zei ze tot zich zelf, „nog maar een tiidie zal ik een slot op miin mond leggen. Ben ik getrouwd, dan kan Lenda naar de maan lopen met haar braatjes. En wat die oude heks betreft laat die maar wachten tot het zo ver is.. In deze prijzenswaardige geestes houding en met deze beminnelijke toekomstplannen bracht Wanda haar verlovingstijd door. Een groot wonder was dat niet want in de grond hield ze niet echt van Fred Bullingham. Hij was haar type niet. Helemaal niet. Zij haatte het soort man. dat opgewekt en een beetje luidruchtig en dominerend oo treedt. De man, die doet of hij weet, wat je behoort te doen of na te la ten, of wat er voor je behoort ge daan te worden, zelfs als je zelf niet wilt, dat .het gedaan wordt. Ze had er nooit iets voor gevoeld, te pose ren als „het lieve, dwaze vrouwtje" Haar houding was die van de grilli ge aangebedene. Zij had alleen ge voel voor de nederige minnaaar. niet voor de sterke beschermer. Fred Bullingham raadpleegde haar smaak bij elke voorkomend gele genheid. maar nooit haar mening. Haar kijk op het leven werd door hem welwillend aanvaard, maar nooit in ernst. De vrouwelijke kijk op de wereld aanvaardde hij van zijn moe der en elke afwijking daarvan werd door hem vriendelijk van dei hand gewezen. Wanda moest alle krachten inspannen om haar mond te Iru-den, wanneer de oude drme haar mening uitte over de plichten *.-an jonge \Touwen en hot lukte haar alleen omdat mrl Bkillingham de rijkste schooaisiPeJIer-in-spé was, die ooit haar had gekruist. In plaats van haar te nemen naar chique dan cings andere pretjes, vroeg Fred Builing* ^m haar te dineren met zijn moeder «n haar particuliere vertrek ken in iJrown's hotel, waar de oude dame h&v intrek had genomen tij dens di\ verbouwing van haar huis op St. J»tne6' Square. Wanda ver veelde rleh bij zulke gelegenheden zo erg, «lat haar kaken pijn deden van de moeite, die ze had. om haar geeuwen V onderdrukken Op de canapé tt moeten zitten met Fred terwijl zijr moeder welwillend deed of ze niet keek, was een pijniging voor Wani'a, die zij zich voornam de oude heks later met interest terug te betalen. De gesprekken maakteu Wanda dol. Zo gir.g het eens over een straf proces tegen een deftige waarzegster waarbij vele voorname dames be trokken waren. „Ik begrijp niet, waarom men zich met zo iemand bemoeit", zei mn Bullingham hooghartig. „De justitié heeft toch waarlijk wel iets beters te doen! Als er dwazen zijn, die haar geld op die manier willen weggooien, dan moet men haar dat laten doen. Wat mij in het geheel niet duide!-.' is, dat is, dat de mannen van die vrouwen haar maar laten begaan Zij moesten haar beter in de band houden". Dit was werkelijk grappig te ho ren uit de mond van iemand, die haar hele familie onder de duim had: maar mrs. Bullingham had geen gevoel voor humor en het ge zicht van haar zoon veranderde niet. „Ik zou het wel eens leuk vinden, mij te laten waarzeggen", zei Wanda met een bijna onmerkbaar tintje van protest in haar stem. „Fred zal je moeten leren, minder inferieure genoegens te zoeken", was het antwoord. „Als we getrouwd zijn", zei Fred. „zal ik je steun nodig hebben in be langrijker dingen dan alleen genoe gens. Mensen vau betekenis te ont vangen bijvoorbeeld. Dat zal ik nodig hebben In mijn positie en ik hoop. dat je een prachtig figuur zult ma ken als gastvrouw door je schoon heid en je gaven. Het zal een reus achtige hulp voor mij zijn". f Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3