2k c UttnaanJei' Colombo: „Samenwerken, economische toestand verbeteren" N.HOLLANDSE •PERS 1945 HET middel om het bolsjewisme in Z O Azië tegen te gaan Spanning in Noord Italië groeit: doden en gewonden Hans Kaart wil Zuid Amerika via Afrika en naar Alaska V de Telex tikt.. OUDEWATER Ie JAARGANG NUMMER 17»! WOENSDAG 21 JANUARI IN* Stichting ,A>« Vrfle Exploitatie N.T. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week t IJS per maand i 3.65 per kwart bij vooruitbet Advertenties 14 ct p. mm, familieberichten 18 cent. Bij contract aanzienlijke korting Vorantw. zedacteur: J. Zoonen/Bureau: Ridderstraat, hoek Oudegracht TeL K 2200*1971 Ou <le oiieiilngszlUJlitt van het Britse simcnehest te Colombo, die oven- als alle volgende zittingen geheim ls. Is veel aandacht besteed aan de wijze, waarop de staten.leden van het gemenebest knnnen samenwerken om en» halt toete roepen aan de uitbreiding van het communisme In Zold-Oost-Axlö. Algemeen is men van mening dat samenwerking en geen interventie en het wegnemen van economische omstandigheden, welke het communisme in de hand kunnen werken, de enige doeltrefïen- de bestrijdingswijzen van het bolsjewisme in dit werelddeel zijn. De me ■iugen lopen overigens nogal verdeeld wat betreft het sluiten van een Stille Oceaan-verdrag In navolging van het Atlantisch Pact. De woordvoer der van Iudla verklaarde, dat Rusland, alhoewel zij zegt de wereld voor uit te knnnen helpen, door haar te lati profiteren van de Russische er- variugru, blijkbaar niet In staat is deze zegeningen met die van de vrij- held te combineren. Dc besprekingen verlopen in uitstekende geest. En- keie afgevaardigden verlieten arm In arm de vergader/aal. Deze conferen tie toont meer dan ooit: „Eendracht maakt macht". ping. Als tegenstander van de volksraadpleging, zou hij voorge steld hebben dat Senaat en Kamer gezamenlijk de wet van 2945, op grond waarvan de koning in de onmogelijkheid wordt verklaard te regeren, zouden afschaften. Pre mier Eyskens voelt hier echter wei nig voor en het is niet uitgesloten, dat in de boezem van de regering moeilijkheden zul'en ontstaan. China: De Chiiit'se nationalisten heb- 1 eu Amerika voorgesteld het nog niet bestede gedeelte van de eco nomische hulp aan China te bestem men voor gebruik op Formosa. De E.C.A.-leiding betwijfelt echter of dit bedrag groot 'J4 millioen dollar niet ai te voel is voor een eiland als Formosa. Het nationalistische leger op bet eiland Hainan wordt in de pan gehakt en tot nu toe ziet men weinig uitwerking van het A- merikaansc geld. Finland antwoordt deze week Finland: Dc Finse regering zal aan het einde van de week een voorio- pig antwoord zenden aan de Sow- Jet-lJnie Inzake dc eis tot uitleve ring van dc oorlogsmisdadigers. Het antwoord zal geformuleerd worden op basis van het thans be ëindigde regarlngsonderzoek. O- verlgens biedt het besneeuwde Hel sinki een flenrig beeld door de ver kieziiigsbilJeUen, die oreral zijn aangeplakt. Want over een ding zijn de Finnen het eens. Geen cojn- monistisch staatshoofd. Amerika: In enkele Amerikaanse sta ten is een staking uitgebroken. Ruim 50.000 personen werkzaam in de bruinkoölmijneu hebben het werk neergelegd, waardoor de mij nen gesloten moesten worden. Bij de staking zijn ook metaalarbei ders bet,rokken. Er heerst onrust onder de mijnwerkers, omdat de mijneigenaren weigeren de arbei der* te laten profiteren van de gro tere winst, die wordt gemaakt door de verhoogde steenkoolprijzen. Frankrijk: Maandagavond werd in de Franse stad Calais een hevige aardschok gevoeld, die vier secon den duurde. Binnen enkele ogenblik ken waren de straten bevolkt met angstige mens. Er is geen ernsti ge schade aangericht en niemand heeft letsel opgelopen. De mensen vroegen zich af of er een zware ex pl08ic aan de kust had plaatsgehad. Aan de beving ging een diep ge rommel vooraf. Duitsland: Dc Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland heeft ver klaard van betreurenswaardige in cidenten af te weten, die duiden op oen herleving- van het Duitse natio nalisme. Hij geloofde echter niet aan een duidelijke tendentie. Hij heeft de Duitse regering op h«t hart gedrukt om positieve stappen te ondernemen en enkele sugges ties geopperd om tot een vredelie vende en democratische staat Duits land te komen. Speciaal in Beleren de bakermat van het Nationaal So cialisme, wordt een streng onder zoek ingesteld. De opvoeding en het onderwijs moeten ook verbeterd worden. Oostenrijk: Op de conferentie van de plaatsvervangers te Londen is nog steeds geen overeenstemming be reikt inzake een Oostenrijks vredes erdrag. De Russische afgevaardig de remt alle besprekingen omdat tussen Oostenrijk en Rusland afzon derlijke besprekingen gevoerd wor den over economische aar-belegen- heden, die wel bijzonder lang aan gehouden worden. De heren zijn reeds meer dan 100 maal bijeen ge weest. Duitsland: Chauffeurs van vracht wagens en gewone auto's hebben protestdemonstraties op touw gezet tegen de verhoging van benzineprijzen. Het verkeer werd gestremd en iu Wiesbaden verza melden zich meer dan 10.000 auto's om hun eisen kracht bij te zetten. Ook in tal van andere steden wei den soortgelijke demonstraties ge meld. Landelijk is reeds gedreigd om het verkeer naar de hoofdstad Bonn te blokkeren als de benzine verhoging niet ongedaan wordt ge maakt. Joego-Slavië: Er is een proces be gonnen tegen terroristische agenten die door Albanië het land waren binnengesmokkeld. Zij worden be scbuldigd van spionage en terro risme. Een van de beklaagden stond vroeger in dienst van wijlen Adolf Hitier als Gestapo-ageut. Volgens de openbare aanklager staan allen in dienst van de Kom- inform. Amerika: Uit de Amerikaanse begro ting voor 19501951 blijkt, dat de VS. naar schatting in die perio de 645 millioen dollar zullen beste den voor militaire hulp aan het buitenland, uitgezonderd Grieken land en Turkije. De totale kosten voor alle militaire hulp in de 12 maanden, die 30 Juni 1950 eindigen was geschat op 355 mUlioeu dollar Op die datum zal 160 millioen dollar grotendeels besteed zijn voor de hulp aan de landen van het Noord-Atlantisch Pact en 195 milloen voor hulp aan Griekenland en Turkije. Stakingen en demonstraties Afrika kinderspel.. België. De Belgische minister van Zeeland is voorstander van een on middellijke terugkeer van de ko- Margarine en suiker niet duurder De vakgroep detailhandel iu krui- danlcrswaren schrijft: „Van bevoeg de zijde wordt er op gewezen, daf het door de kruideniers, mede in ver hand niet de verhoging der lonen, tot de regering gerichte verzoek oiu rol- nimum-prijzen voor suiker en marga rine niet beoogt de thans voor deze artikelen geldende prijzen te verbo- g* De slechte rentabiliteit der bedrijven in deze branche heeft de bedrijfsge- noten, zowel de zelfstandige winke liers als de grootwinkelbedrijven en coöperaties, genoopt overeen te ko men genoemde artikelen, behoudens wijziging der inkoopprijzen, niet. te verkopen voor minder dan resp. 75 ct. per kg. en 34 ct. per pakje van 250 gram. Verkoop beneden deze prijzen, wel ke slechts de daarop drukkende om zetbelasting en de aan de distributie verbonden kosten dekken, zon Indrui sen tegen iedere gezonde bedrijfspo- litiek. Des ondanks wordt deze branche nog voortdurend bedreigd door een in het bijzonder met genoemde arti kelen bedreven prijsgeknoei, hetwelk oo'.; de bonafide handelaar kan dwin gen zijn goederen beneden de kost prijs te verkopen. Te Modlca in Zuid-Sicilië zijn. toen de politie een betoging van land arbeiders uiteen wilde jagen gevech ten uitgebroken, waarbij vier boeren en drie politiemannen gewond werden Tenslotte moest de politie traangas gebruiken. AANHOUDEND ZACHT Ove* het algemeen veel bewolking met plaatselijk nevel of uust. Overwe gend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid West en West. Aan Jkoudcad zacht De door de communisten geleide vakverenigingen in Italië hebben gis termorgen door het gehele land sta kingen afgekondigd als protest tegen het feit, dat zes staal-arbeiders zijn gedood bij een treffen te Modena tussen tienduizend arbeiders en de politie. Op een spoedvergadering van het algemeen vakverbond werd een al gemene staking van 24 uur bevolen voor het noordelijke industriegebied, ook wel de „rode gordel" genoemd, als Turijn en Bologna liggen. De stakingsbeweging heefl niet de steun van de twee voornaamste niet- communistische vakbonden. Politiemannen met stalen helmen openden te Modena het vuur op ar beiders. die zich hadden uitgesproken voor een staking van acht uur en die poogden vier staalfabrieken te bezet ten, waar een uitsluiting was afge kondigd. De politie heeft verklaard, dat zij uit zelfverdediging gedwongen was van de vuurwapens gebruik te maken. De stakers vielen met hand granaten aan. De arbeiders zeggen, dat de politie zonder waarschuwing heeft geschoten. Bij de eerste charge werden drie personen gedood. Twee anderen stierven kort daarna en de zesde stierf gisteravond laat in een ziekenhuis. Ongeveer zestig demon stranten werden gewond. Twee poli tiemannen liepen verwondingen op. De minister van binnenlandse za ken. Mario Scelba, heeft bevolen, dat alle beschikbare politiemannen wor den gebruikt om tegen demonstraties op te treden. Pantserwagens en jeeps met politie hebben strategische pun ter bezet. Zoon van Churchill candidaat Randolph zoon van Winston Chur chill, zal te Devonport door de Con servatieve en Nationale Liberale kieskringen ter plaatse gezamenlijk cardidaat worden gesteld bij cle ko mende algemene verkiezingen. Randolph Churchill was van 1940 tot 1945 conservatief Lagerhwslid voor Preston. In 1941 was hij staf officier van het Britse hoofdkwartier het. Midden-Oosten. Vooral in het noorden van het land was de toestand gespannen. D'e twee voornaamste niet-commu- nistische Italiaanse federaties van vakverenigingen hebben bekendge maakt niet aan de proteststakingen te zullen deelnemen, hun ledental be draagt een derde gedeelte van dat van de communisten. De Christelijke federatie van vak verenigingen heeft al zijn afdelingen te'egrafisch opgedragen „de arbei ders er nadrukkelijk op te wijzen dat zij de eerbied voor de democratische wettige Instellingen ongeschokt moe ten bewaren en hen uit te leggen dat de rechten van de arbeiders niet als een instrument mogen worden be schouwd ten dienste van hen, die er naar streven politieke oogmerken te verwezenlijken door het veroorzaken van wanorde. Een visser in Zeeland wierp zijn net uit in een geul bij Vlissingen. Ia plaats van vis haalde hij een gloed nieuwe fiets op. Het bleek dat. ie mand het harretje gestolen had. Hij kon er echter geen koper voor vin den en heeft, het daarom in her. water gedeponeerd o— Met een kleine variatie op het spreekwoordelijk ge zegde kan in Haarlem met recht ge sproken worden, dat de één zijn brood de ander zijn dood betekent.. De broodoorlog is namelijk in volle hevigheid aan de gang en nadat een bakkersbedrijf de broodprijs enkele centen beneden de vastgestelde prijs had gebracht heeft nu een andere bakker aan de minister getelegra feerd, dat de prijs van het wittebrood vastgesteld is op 27 cent voor 800 gr. Zij verzekeren de minister echter met klem in te willen grijpen en dus danige maatregelen te willen nemen dat ook voor deze plaatsen een lo nende broodprijs tot stand komt. De gemeenschap Is er niet mee gebaat, dat honderden kleine bakkers sneuve len —oEr is weinig kans, dat de „Berkel", die voor Stockholm verging geborgen zal kunnen worden. De kiel van bet schip zit op de rotsen vast oDenemarken gaat ook aanpap pen met de Chinese communisten. En de Britse erkenning van het com munistisch bewind in Peiping is door de rode gezagsdragers met dank aan Dagelijks 52 300.000 kranten in V.S. Met 1781 dagbladen en een to lale oplage van 52.800.000 exem plaren hebben de Ver. Staten de grootste dagbladversprei ding. Op de tweede plaats komt de Sowjet-Unie met 31 millioen en vervolgens Groot Brittannlë met 28,270.000 exemplaren. Volgens het jaarboek voor sta tistiek van de VN., waaraan deze gegevens zijn ontleend, Is het cijfer per aantal inwoners het hoogste voor Gr. Britt. n.1. 600 exempl. per 1000 inwoners gevolgd door Luxemburg met 455 per duizend. Australië 425 per duizend. Zweden 405 per duizend en de Ver Staten met 357 per duizend. De geringste oplage hebben Chip*, en India met resp. 10 en o per duizend inwoners. Reis van anderhalf jaar! Hoewel de datum reeds in het zicht k mt, waarop Hans Kaart en de zij nen Indonesië weer zullen gaan ver laten, vindt hun tournee tot op dit o- genblik gewoon voortgang. In ver band met de verplaatsing der troe pen moesten alleen de verschillende voorstellingen wat door elkaar wor- d.n geschoven. De belangstelling voor de jeep van Kaart is de laatste tijd nog toegenomen, aangezien deze vrijwel het enige voertuig in de repu bliek is, dat de Nederlandse driekleur voert. Jan de Kraai maakt het best en begint al aardig te wennen. Bij zijn aankomst in Indonesië werd hij aan het hoofd van een stoet van 40 au- tto's binnengereden, voorafgegaan jdoor militaire politie op motoren. Op 8 Maart gaan Kaart, en zijn met gezellen van Singapore uit waar Zij voor de Hollandse Club zullen optreden met de „Ruys" naar Zd Afrika. Hier moet Hans namelijk zijn zaken met het 7>4d-Afrikaans theater regelen. De jonge Nederlan ders gaan in Durban aan wal, rijden dan naar de Kaapstad, waar zij de boot weer zullen oppikken. Daarna gaat de reis naar Buenos Aires en van daar door Znid-Ameri- ka. Centraal Amerika, Panama, Mexi ce. de Ver. Staten en Canada naar Alaska. Van Alaska gaan de onder nemende jöD(fp';"Jpn naar New Vork van hier uit naar Enropa. TSJECHOSLO WA AKS BISSCHOP OVERLEDEN Dr. Audrej Skrabik, bisschop van Banska Bystrica in Slowakije, die reeds gernime tijd ziek was, is to de leeftijd van 68 jaar overleden. De Tsjechosiowaakse minister van jus titie Cepicka verklaarde op 15 Juli dat bisschop Skrabik „de staat en de arbeidsklasse vijandig was gezind". Ook werd hij door de minister aange vallen. omdat hij heeft geweigerd de eed van tronw aan de Slowaakse com munistische regering af te leggen. Het officiële Slowaakse persbureau meldde zijn overlijden. Vaard oNol de Brabander zal bp 2 Februari voor de Bossche recht bank terecht moeten staan. Nol heeft de provincie Brabant op stevige wij ze geplunderd. oDoor overhitte van de schoorsteen vatte het dak van een melkfabriek te Amsterdam vlam. In een uur tijds was de brand ge blust. oo We kunnen spreken van (een vroege lente. In een dorp bij Roermond heeft een landbouwer tij- deus zijn werkzaamheden in de tuin een Meikever gevangen. oAlle uitvoer naar Nieuw Guineea is voor- loping stop gezet door onze regering oOok de sultan van Djokja is ernstig ziek oIn een Frans stad je is een auto door de spoorbomen ge reden. De auto werd ongeveer een halve kilometer meegesleurd. Drie in zittonden kwamen om het leven. Een onbekend vliegtuig heeft Maan dag met zijn condenserende uitlaat gassen in de lucht boven het Beierse parlementsgebouw te Munchen een hakenkruis getrokken. o— Een Fransman, die 16 jaar geleden ont- Ontzettend ongeval met autobus 20 Arbeiders verdronken Te Munchhousc bij Cotanar In Frank rijk is een bas met arbeiders het Rhone-Rljn Kanaal ingereden, Naar verluidt zijn 20 personen verdronken Reddingsploegen hebben kort na het ongeval dat voor zonsopgang op een brug over het Kanaal plaats vond. 19 lijken opgehaald. Verschil lende gewonde passagiers zijn naar de ziekenhuizen te Colmar en Mul house gebracht. Volgens de eerste berichten slipte de bus, kantelde en viel in bet .Ka naal. Een kant van de bus scheurde open. waardoor 25 passagiers een uitweg vonden en de oever konden bereiken. Kaart rekent er op dat dit een trip zal worden, waarbij de rei8 door A- früu» „kinderspel" was. In Centraal Amerika moeten zij door gebieden heen waarnog geen auto geweest is. Aan de voorbereiding van boven genoemde tocht heeft Kaart 6 maan den gewerkt. Extra medicijnen zullen uit Nederland worden overgestuurd en in Amerika zullen camera's en al lerlei soorten gereedschappen wor- a-ngeechaft. Zelfs een robbervlot om de jeep over de diverse riviertjes heen te loodsen Het ministerie van buitenlandse za ken heeft weer voor de nodige pa pieren gezorgd en ln een aan Kaart gerichte brief heeft Prins Bernhard verklaard ook voor deze toch het be scherm schap te willen aanvaarden. In December zal Kaart nog „even" van Amerika uit naar Zttid-Afrika vliegen om er twee stukken te regis seren. Ouze landgenoten gaan weer zonder één cent op reis en willen als van ouds de kost onderweg verdienen met liun liedjes. Naar zeer ruwe schatting zal de reis anderhalf iaar duren. Zesduizend gulden in de Maas? Vorige week Dinsdag werd in een cafe nabij de douanepost onder de ge meente Roosterenil uit een kast een bedrag van f6000 gestolen. De rijks politie ter plaatse, die het onderzoek in handen had, hield dezer dagen een verdachte aan en naai- aanleiding van aanwijzingen, welke men hierbij ver kreeg. werd in Maastricht het onder zoek voortgezet. Men vermoedde n.1. dat een ijzeren geldkist, waarin het gestolen geld verborgen was geweest door de dader iu de gemeente Maas- tricht in de Maas was gegooid. De gemeentepolitie van Maastricht as sisteerde bij dit onderzoek en ook hulpmiddelen van de brandweer kwa men er bij te pas. Het dreggen is u- renlang voortgezet, maar zonder re sultaat. 14 Japanse parlementsleden zullen Vrijdag voor een studie van de A- merikaanse democratische instellin gen naar de V.S. vertrek keu. snapte uit de Franse strafkolonie Cayenne, is te Parijs gearresteerd, omdat hij zonder dat hij zich daar van bewust was, de naam had aan genomen van een oplichter die door de politie gezocht werd oIn W.- Düitsland zijn boter, voedingsvetten en volle melk vrijgekomen. Alleen suiker is nog op de bon oEen Haagse kantoorbediende heeft in het laatste half jaar zijn baas op oneer lijke wijze f2000 gulden ontstolen Twee zwanen ln park Sonsbeek te Arnhem zijn Zondag aan de wandel gegaan. Ruim 8 km. hadden zij af gelegd, toen zij gesnapt werden o Belgische politieke dilinqueuten be neden 21 jaren ea boven 65 jaren zul len iu vrijheid worden gesteld o Een Rotterdamse filiaalhouder van een handelaar in metalen heeft-kans gezien in twee jaar tijds 16000 gulden te verduisteren oHet Engelse kabinet heeft gisteren vergaderd o- ver de komende verkiezingen. De da tum wordt eerstdaags bekend ge maakt. oIn Blokzijl werden gisteren twee snoeken gevangen met een gezamenlijk gewicht van 60 poud Hreerste exemplaar dat 36 pond woog, had een lengte van 1 meter 20 de kop alleen al waa 30 cm. lang De KLM zal extra machines laten vliegen naar Canada oIn Duits land is men begonnen met de bouw van walvisvaarders. Opnieuw is Nederland opgeschrikt neer wij zeggen opnieuw, dan willeb we daarmee niet zeggen, dat dit ia Nederland zo vaak voorkomt als in andere landen van Europa wel eens het geval is, b.v. Frankrijk. Maar toch kunnen we ook hier ln Neder land verschillende gevallen aanwij zen. Soms ernstig, soms minder ernstig. Het geval Oudewater, waar hon derden ten zeerste gedupeerd zijn vraagt door zijn omvang meer onze aandacht dan de kleinere bank- schandaaltjes. Groot of klein moeten^ hier echter over één kam geschoren worden. Het gaat niet om het aantal gedupeerden, al geven we toe. dat dit sterker tot de verbeelding van de massa spreekt. Het gaat naar on-. ze mening veel meer om het feit. dat het ln Nederland mogelijk is. dat bankzaken kunnen worden gedreven door ondernemingen, waar zo weinig toezicht is, dat het tot zulke erger lijke ontsporingen komt Men kan dit niet excuseren door te zeggen, dat het publiek een blin delings vertrouwen heeft geschonken aan mannen "met goedklinkende na men. Het publiek heeft hier ook wel ter dege schuld. F.r ziin In Neder land talrijke banken, waar een be hoorlijke controle is en waar een fraude als in het onderhavige geval aan het licht is gekomen, nractisch tot de onmogelijkheden behoort Zo lang er echter geldzaken zul len worden behandeld, zal het voor komen, dat mensen slachtoffers wor den van ongure praktijken. Tenzij.. En nu komen we aan het punt, waar het om gaat. Tenzij er van staatswege eep scherp toezicht wordt ingesteld en uitgeoefend en de ver schillende bankbedrijven. Tenzij de staat paal en perk weet te stellen aan de speculaties, die door sommi gen met het geld van anderen wordt- bedreven. Men kome ons niet aan boord met het praatje, dat dit on mogelijk zou zijn. Dat het ODnieuw een grote ambtenarij in het leven zou roepen. Dat er vrijheid op het ge bied van geldzaken moet heersen. Dat is te gek om los te lopen. Er is controle op de waren die door de middenstand aan het publiek worden verkocht. Er is controle otf de melk, de boter, de kaas, het vlees het vet, noemt u nog maar verschil lende artikelen op. Die controle is ingesteld, omdat het noodzakelijk was Niet om een ambtenarenapoa- raai in het leven te roepen. Die noodzakelijkheid sproot voort omdat de mensen het niet konden laten te knoeien met de eerste levensbehoef ten. Zo als het gaat met de levensbe hoeften, zo gaat het echter ook met het geld. Wellicht zelfs nog in veel sterker mate. En hier laat de over heid Gods water maar over Gods akker vloeien en laat het aan de bankinstellingen zelf over, of ze voor een zo afdoende controle zorg willen dragen, dat er met het geld van an deren niet meer geknoeid kan wor den. We willen ter gelegenheid van het schandaal van Oudewater niet roe pen om socialisatie van het bankwe zen, omdat we er van overtuigd zijn, dat onze stem die van een roepende in de woestijn zou zijn. Maar wel menen wij toezicht te moeten eisen in het belang van degenen, die met harde arbeid verkregen spaargeld, verkwanseld zien door speculanten. v Z

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1