Cde C Jkmaaitfei' N.-HOLLANDSE •PERS 1945 NemendeV.S. verzoenendehouding aan tegenover Franco-Spanje? Moskou zou beslist hebben over toekomst van Oost Europa de Telex tikt... »f JAARGANG NUMMER 1793 VRIJDAG lt JANUARI l«*f "V"V ÜKfiri Stichting JDf. Vïfle AQuMardar' Exploitatie N.V. Sprekend Papier. AikxwM Abonnementen f 0.30 per week f 125 per maand f 3.65 per kwart bij vooruitbet. Advertenties 14 ct. p. rara., familieberichten M cent Bij contract aanzienlijke korting Verantvr. iedacteur: J. r. Zoonen Bureau: Ridderstraat, hoek Oudegracht TeL K 220^ 1971 Britse houding echter onveranderd Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft verklaard, dat de V.S. een wijziging van politiek overwegen, waarbij do steun zou worden gegeven aan een voorstel om de diplomatieke boycot van Spanje te beiëndigen. Te Washington wordt gemeld, dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bereid zou zijn de Amerikaanse ambassadeur naar Madrid te laten terugkeren, indien de meerderheid van de leden der VN. hetzelfde zou willen doen. Ongeveer drie jaar geleden hebbeuleden der V.N. krachtens een resolu tie hun ambassadeurs uit Spanje teruggetrokken. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde, dat de Britse houding ten opzichte van Spanje onveranderd blijft en dat Engeland zich houdt aan de resolutie, die de algemene ver- ga.deriug der VN in December 1946 aannam en waarbij de Leden-Staten werden aangespoord de hoofden hunner diplomatieke missies uit Madrid terug te roepen. Perzlës Het Perzische kabinet is gis teren afgetreden. De nlin-pree. verklaar: In een schrijven aan de Sjah, dat de huidige toestand van het land een wijziging in de rege ring vereist. Belgische regering in het nauw België: Tijdens het Woensdagmiddag middag in de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers gehouden debat over de zaak der niet-aange- geven effecten, heeft de socialisti sche woordvoerder Tielemans de eerste-aninister Eyskens verzocht onmiddellijk af te treden. Tielemans voegde hier aan toe: „Indien u niet vrijwillig aftreedt, zal de Belgische regering over en kele weken gedwongen zijn als ge volg van dit financiële schandaal in haar geheel af te treden." Italië: Te Rome zijn gisteren 10 per sonen licht gewond bij een treffen tussen stakers en politie, toen de ze trachtte een demonstratie van stakers uiteen te jagen. Duizenden demonstranten marcheer den in twee colonnes door Rome om tegen de regering te proteste ren Toen de politie, die in jeepö door de rumoerige delen van de stad reod, een cordon om hen trachtte te leggen, braken zij er doorheen. Finland: In parlementaire kringen te Helsinki werd gisteravond ver klaard, dat Finland begin volgen de week in detail op het Russische memorandum, waarin uitlevering van 300 „Sowjetrussische oorlogs misdadigers" wordt geëist, zal ant woorden. Ben van de personen, om wier uit levering het Sowjetrussische mo- morandum verzoekt, ls een 21-ja- xig meisje uit Karelle, die 13 jaar was, toen zij de in het Russische memorandum genoemde misdaad tegen Rusland zou hebben gepleegd Egypte: De nationalistische WAFD. partij heeft na de herstemming in 77 kiesdistricten 225 zetels in bet nieuwe, 319 zetels tellende Egyp tische parlement, veroverd. De Sa disten - de meerderheidspartij in de aftredende coalitie - hebben nu 23. de liberalen 26. de nationalis ten 6. de socialisten 1. de onafhan- kelijken 33 en de Kotla-partij geen enkele zetel. Washington: De .leiders van het A- merikaanse congres, die gisteren de gehele dag geheime besprekin gen hebben gevoerd met Staatsse cretaris Acheson, „hebben de in druk gekregen", dat de Verenigde Staten niet voornemens zijn ver anderingen te brengen in htm po litiek ten opzichte van het Verre Oosten en andere landen. Koningin en prinsesjes naar Oostenrijk Indien de omstandigheden zulks toe laten hoopt de Koningin haar van- rantle dit jaar tijdens het wintersport seizoen in de Oostenrijkse Alpen door te laten brengen. De oudste prinses Jes znilen haar moeder vergezellen. Het buitenlands verblijf zal enige weken duren. Mevrouw Pennlnk zal iu de ochtenduren toezicht houden op het schoolwerk dat de prinsesjes meekrijgen. Het vertrek ls de tweede helft van Februari voorzien. De Ko ningin en haar kinderen zullen zich per trein naar St. Anton begeven, vanwaar H.M. het vorige Jaar ten gevolge der politie omstandigheden na oen zo kortstondig verblijf naar Nederland werd teruggeroepen. Prin ses Marijke zal gedurende de afwe zigheid van de Koningin hij haar grootmoder op het paleis het Loo logeren. weerbericht ZACHTER Aanvankelijk zwaa.- bewolkt met plaat selijk enkele regen. Enkele opklaringen. Zachter, vooral des nachts. Langs de Waddenkust tijdelijk krachtige, overi geus matige tot zwakke wind uit weste Bjke richtingen. Colombo: De conferentie te Colombo heeft besloten tot instelling van een.commissie ter bestudering van de kwestie van het vredesverdrag het Japan. Als waarschijnlijke plaats van bijeenkomst van deze commissie wordt Londen genoemd. Tarieven spoorwegen -°/o omhoog Zoals bekend hebben de Nederland se Spoorwegen zich tot de .Minister van Verkeer en Waterstaat gewend met een voorstel ter verhoging der tarieven in verband met de devalua tie en de verlioglng der lonen met 5 twelke de directie aan het spoor w?gpersonecl zou willen -toekennen. Deze voorstellen hebben de goodkeu- rl»>van de Minister ontvangen. Met ingang van 1 Februari a.s. zullen derhalve de meeste tarieven voor reizigers en Ie goederentarieven verhoogd worden. Deze verhogingen zijn niet voor alle categoriën gelijk, doch blijven binnen beperkte gren zen. De prijzen van enkele reizen f n 5 pCt omhoog, die van de re tours over de korte afstanden meer. evenals de traject-week en school- kaarten. De prijzen der algemene a- bonnementen, alsmede die der rij- wielkaarten. blijven ongewijzigd. 50 millioen doden in 50 iaar Volgens berekeningen zijn tij dens de eerste helft van deze eeuw Ingevolge oorlogen, revo luties en vervolging 50 millioen mensen ota het leven gekomen. De wereldoorlog veroorzaakte de dood van bijna 8 millioen mensen. Tijdens de jongste we reldoorlog bereikte het aantal doden gewonden of vermisten 39.6 millioen, in deze cijfers zijn niet begrepen de slachtof fers van de 16 a 20 oorlogen die zich tijdens de jaren 1900 1950 buiten de twee wereldoor logen hebben voorgedaan. De Russische revolutie veroor zaakte de dood van 1700000 mensen en de Spaanse burger oorlog eiste 1 millioen slacht offers. China (op Tib.t na) communistisch Radio Peking heeft Woensdag ge meld, dat het gehele vasteland van Chtoa, „met uitzondering van Tibet" onder de rode banier is gebracht.. Volgens de radio restte nu nog de „bevrijding" van Tibet en de natio nalistische eilanden Formosa en Hai nan. De opstanden van de gouver neurs van Sinkiang en Joennan had den een eind gemaakt aan de veld tocht in Zuid- en Zuld-West-China. Schipperskind tragisch verongelukt Gistermorgen is aan boprd van een beurtschip dat in Amsterdcm uan het laden was, een ongeval gebenrd dat aan het vierjarig dochtertje van d- schipper het leven heeft gekost. De schipper was. bezig ijzeren pla ten in te laden, waarbij een laadboom werd gebruikt, die door een machi ne werd voortbewogen. De draaiende as van dezé machine stak ongeveer 11 cm. uit. Het dochtertje van de schipper liep langs de motor en vermoedelijk door een windvlaag zijn haar kleer tjes door de sneldrr alende as gegre pen. Voor men de p'Otor kon stilzet ten was bet kind rondgeslenrd en tegen het gangboord doodgedrukt. Beviu Holmes uit Hampshire in Engeland, die vandaag zijn honderd ste verjaardag viert, schrijft zijn ho ge leeftijd toe aan zijn doofheid. „In de oorlog kon hij het ontploffen van de granaten niet horen en daarom maakte hij zich er ook niet bezorgd over", zo legde zijn kleindochter uit Vierjarig wonderkind (in Japan) De vierjarige zoon van een vertaler van Franse verhalen in Japan is een wonderkind, dat. reeds 150 doeken heeft ge schilderd, waarvan er 30 met ingang van 30 Januari te To kio zullen worden tentoonge steld. Het talent van het kind kwam voor het eerst aan het licht in een schets, dat het van zijn va der maakte, toen deze op een avond dronken thuiskwam. Huishoudster hielp Inbrekers De daders van de in de avond van 3 Januari j.1 gepleegde Inbraak bij de gardenier P. van Z. te Zwarte Haan onder St. Jacobl Parochie, zijn door de Rijkspolitie, groep 't Bildt gearresteerd. Het zijn J. G. P. en J. D., beiden wonende te Leeuwarden. Eerstgenoemde was een goede vriend van de hulshoudster van de bena deelde. Zij gaf de nodige aanwijzin gen en verleende medewerking bij het plegen van de inbraak. Een flink geldsbedrag werd vermist. Een postzegelhandelaar te New York heeft meegedeeld, dat exkoning Ca rol van Roemenië hem heeft ge machtigd een gedeelte van diens post zegelverzameling, ter waarde van on geveer 100.000 dollar, voor hem te verkopeu. Ook een Zweedse zegel van 1855, die de zeldzaamste van Eu ropa heet te zijn, zal worden ver kocht. De ex-koning kocht deze ze gel in 1937 te Londen voor ruim 25000 dollar. In het geheim Volgens de Weense correspondent v. d. Daiy Telegraph wijzen te Wenen ontvangen berichten er op, dat de be langrijkste communistische conferen tie sinds het eind van de oorlog zo- Juist te Moskou geëindigd is. Deze werd tijdens de viering van Stalins 70ste verjaardag achter de schermen gehouden, aldus deze correspondent. „Het was geen toeval, dat in iedere delegatie, die uit landen van de kom- inform naar Moskou werd gezonden om de felicitaties over te brengen, vooraanstaande economische deskun- diken waren opgenomen". Men verwacht verschillende belang rijke ontwikkelingen: ten eerste eeu versteviging van de economische toe stand in alle OoSt-Earopese landen onder strenge Sowjetrussische con- 4,1 Millard dollar voor atoom-onderzoek Per 30 Juni van dit jaar zullen de Ver. Staten 4.100.000.000 dollar heb ben uitgegeven voor onderzoek van militaire en niet-militaire aspecten van de atoomenergie. Dit is gistera vond te New York bekend gemaakt door Kelley, het hoofd van het New Yorkse bureau van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Dit bedrag betreft alle uitgaven sinds September 1942, toen de Ver. Staten pp grote schaal aan de pro-- ductie van de atoom begonnen. Kelley zeide niet, hoeveel was uit gegeven voor militaire aspecten. trcle met. uitsluiting van alle voor aanstaande flgnren, die evenals wij len de Bulgaarse vlce-premler Kos- tof zich tegen algehele „opslorping" Terzetten. Voorts vernietiging van de invloed der westelijke landen, niet alleen op het gebied van kapitaalsbelegging, maar ook van grondstoffen en ver der het slaan van een permanente handelsbrng tussen het onder com munistische invloed staande deel van Europa en dat van Azië. Een mop, die we meer hebben gehoordI Een Zwitser uit Basel had ge boord, dat herencostnums in Frank rijk goedkoper waren dan in zijn ei gen land. Hij stak zich in een oud pak Je, ging de grens over en kocht in Mul house een mooi costuum. In de trein naar huis ontdeed hij zich op het clo set van zijn oude pak, werkte het de trein uit en zou zich eens netjes aan kleden. Groot was zijn ontsteltenis, toen hij tot de ontdekking kwam dat de doos, waarin zijn nieuwe costuum moest zitten, een pakje voor een jon gen van zes jaar bevatte. In Basel aangekomen, was hij de eerste, die een taxi had. Los Angelea is gistermiddag door een korte en krachtige aard schok opgeschrikt. Er wordt geen melding gemaakt van schade. Ook te Hollywood is de schok waargenomen. Niet-communistische leden noemen het Oostduit8e parlement de .gym nastiekclub" omdat zij niets anders hebben te doen dan opstaan, klappen om eenstemmig hun goedkeuring te kennen te geven en weer gaan zitten. Men herinnert er aan, dat de Rijks dag der Nazis bekend stond als de .zangclub", omdat de leden geen an dere taak hadden dan het volkslied te züiftsn oBij een 26-jarige Duit ser8 is een brief binnengekomen, waarin wordt medegedeeld, dat hij in September van het jaar 1943 aan het Russische front is omgekomen. In de brief wordt hij notabene ver zocht zijn overlijdensbericht aan zijn vader door te geven. Diens adres was bij het Rode Kruis namelijk niet bekend oDoor de ondiepte in de buitenhaven konden de visserssche pen te Scheveningeu niet uitvaren Gisteravond kwam in een open haard in een woning iu Den Haag een ont ploffing voor. De rondvliegende ko len stakeu de meubelen en de vloer bedekking in brand. Voor 1000 gulden schade. De brandweer haalde de haard leeg en vond tussen de kolen de kop van een projectiel, vermoe delijk van een luchtdoelgranaat. o De minister voor de scheepsbouw in Rusland is van zijn functie ontheven De reden ls niet genoemd, —oDe Voorz. van het algemeen christelijk vakverbond in België heeft nabij Til burg een auto-ongeluk gehad. Gevolg een gebroken elleboog oTot nog toe zoekt men tevergeefs naar een Schotse vissersboot, een van de groot ste en modernste boten van de vloot in Schotland. In deze boot be^ndt zich waarschijnlijk een 14-jarige scho lier, wiens fiets men in de buurt van de haven vond. Luchtmacht en sche pen zoeken naarstig naar het schip met zijn eenkoppige bemanning. De jongeu bad aan zijn schoolvriendjes verteld, dat hij naar Frankrijk wil de. maar zijn vader is overtuigd, dat hij op weg is naar Noorwegen, waar een meisje woout, met wie hij corres pondeert. De 14-jarige jongen is dol op de zee. Hij kan sturen, de moter bedienen en op kompas varen. In '48 is hij er ook al eens met het schip vandoor gegaan oIn de afgelo pen maand zijn in Oost-Duitsland 30 zakenlieden gearresteerd, beschul digd van economische overtredingen oEen lid van het Thuringse par tijcomite van de christen democraten kreeg telefonisch een waarschuwing en nam de benen naar het westen. oDe hertog van Brunswijk komt centen te kort. Hij zal zijn verzame ling schilderijen en meubelen aan de man brengen oHet Westduitse bureau voor filmcontrole heeft be paald, dat de film „Kruipend vergif" die handelt over geslachtsziekten, voor mannen en vrouwen afzonderlijk vertoond mag worden oDe Ne derlandse regering heeft pertinent ontdekt, dat er verbetering zal ko men in de verhouding tot Franco In WijdeneB is in de leeftijd van 73 jaav de bekende Westfriese speelman Bas Roemer overleden. Jarenlang heeft hij op bals en bruiloften voor de dansmuziek gezorgd oDe Ja panse communistische partij heeft definitief met Moskou gebroken o De deelstaten Pasundan en Oo6t-Ja- va zullen ontbonden worden oDe nieuwe gouverneur van Nieuw Gui- nea is gistermorgen door de konin gin beëdigd. De Franse regering is er gisteren weer toe over gegaan om Poolse onderdanen iu Frankrijk te arresteren. De garantie is gegeven, dat iedere zaak zorgvuldig en onpar tijdig onderzocht zal worden. Het is geen vergeldingsmaatregel tegen het Poolse optreden tegen Franse bur gers. Concentratiekampen in West Duitsland Oost Duitsland zegt het De voorlichtingsdienst van de Oost Duitse regering heeft een verklaring van 500 woorden uitgegeven, waar in de Britten en de Amerikanen er van worden beschuldigd, dat zij in hun zones concentratiekampen hand haven, waarin „Democratische Duit sers" door voormalige nationaal-so- cialistische bewakers worden mis handeld. „Alle gevangenen van deze ter reurkampen hebben geen gelegen heid zich voor een rechtbank te ver dedigen en worden mishandeld en ge marteld' aldus de verklaring. Nog geen beslissing Inzake televisie Televisiedeskundigen van Engeland Frankrijk en de Beneluxlanden, die te Londen geconfereerd hebben over samenwerking op televisiegebied, zijn overeengekomen ook in de toekomst contact te behouden en hebben nu voorgesteld op 20 en 21 Februari te Parijs opnieuw bijeen te komen. De conferentie sprak de hoop nit, dat 5 landen van de Westerse Unie tot overeenstemming over een gemeen schappelijke standaard zullen komen, aldus een communiqué, dat na de conferentie is uitgegeven. Wilda zwijnen maakten uitstapje Nachtelijk avontuur van wielrijder liet was voor een fabrieksarbeider te Groesbeek een hachelijke situatie toen hij zo maar op zijn eentje tus sen een troep wilde zwijnen terecht kwam. Hij was aan de zoom van het „Deutsche Reichswald" per rijwiel he« donkere bospad tussen Groesbeek en de Plasmolen afgereden en hoor de eensklaps een vreemd geruis en een steeds luider klinkend., gekno^. In het donker van de avond ontwaar de hij toen duidelijk een tiental wilde varkens, die gelukkig voor hem spoe dig weer het „zwijuenpad" kozen en zich hollend en tuimelend met veel geraas in het bos verspreidden. De wilde varkens blijken zich nog altijd in het „RelcbswaW te bevin den, waar hun voedsel thans voor namelijk bestaat uit eikels en beu kennootjes. Volgens verklaringen van een Duitse houtvester schuilt er naast de gesignaleerde troep van 10 stuks ook nog eeu troep van meer dan 30 wilde varkens in de bossen. Slechts bij uitzondering wagen ze zich op Nederlands gebied, dwz. bui ten de bebossing van het „Reichs wald" Te oordelen naar de Bporen heeft de opgemerkte troep langs een grote omweg over Groesbeeks gebied het .Reichswald" weer bereikt. Ook zijn sporen van een enkel zwijn, dat zich buiten de bebossing heeft bege ven, door Jagers waargenomen. Amerikaanse mijnwerkers weer aan de slag John Lewis, de leider van de Ame rikaanse mijnwerkers in de vetkool- mijnen, heeft de 66000 stakende mijn werkers opdracht gegeven hun werk week van drie dagen op Maandag a. s. te hervatten. Deze week hebben mijnwerkers in 7 Amerikaanse staten hel werk ge heel neergelegd. Een hoed met traditie Een hoed, exotischer dan de wild ste modellen van alle mode-ontwer pers ter wereld tezamen, kwam gis teren op Schiphol aan. Dit merkwaar dige hoofddeksel van Italiaans stroo lag in het bagagerek van de KLM D C6 „Koningin Jnliana", die kort na elf nur op Schiphol landde. Niemand weet de herkomst van de hoed, maar wel staat, vast, dat hij al meer dan 100,000 mijl door de lucht heeft afge lcgd. Sommigen geloven, dat het de hoed van de „vliegende Hollander" is, gedoemd om eeuwig door de lucht te dolen. De hoed is overigens niet meer als hoofddeksel te gebruiken want hij is bedolven onder meer dan 100 labels, krantenknipsels, oorkon den, nieuwjaarswensen, menu's van maaltijden aan boord en zelfs van een certificaat van Neptnnus, hem verstrekt toen hij voor het eerst de evenaar passeerde. Voor zijn vertrek per KLM uit Johannesburg is de hoed ontsmet en op deskundige wijze ge desinfecteerd. Er is zelfs een waar schuwing aan vastgehecht, die zegt: „Radio-actief voorzichting". Overigens is dit het eerste bezoek van de hoed aan Europa. Daarom is hij nu na een kort verblijf op Schip hol, na voorzien te zijn van een ver zegelde legende van de „Vliegende Hollander" opnieuw onderweg naar „onbekende bestemming". Waarne mers op Schiphol menen te hebben geconstateerd de hoed ln de rich ting van het „ijzeren gordijn" te heb ben zien vertrekken. Vier procent! Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft cijfers verstrekt over da kosten van het levensonderhoud ove» de laatste drie maanden en daaruit blijkt, dat het leven voor de gezin nen van mensen die een inkomen hebben van veertig tot vijftig gulden vier procent duurder ls gewor den. Vandaar, dat we boven dit artikel de titel vier procent hebben gezet. En we hebben er veiligheidshalve 'n uitroepteken en een vraagteken bU geplaatst U kunt nu voor u zelf uit zoeken, welke van deze twee tekens u wilt gebruiken. Of u bet uitroepte ken wilt gebruiken om aan te dui den, dat ge u er over verheugt dat het leven slechts vier procent duur der is geworden, of dat ge u er aan ergert. En wat het vraagteken be treft, er zullen slechts weinigen zUn. die er aan twijfelen dat het leven vier procent duurder is geworden. Er zullen waarschijnlijk velen zijn, die wel twijfel koesteren aan de juistheid van de cijfers ten aanzien van de hoogte. Het maakt niet uit wie men spreekt men hoort ieder een klagen over de duurte. En wij kunnen ons moeilijk voorstellen, dat deze klachten zo algemeen zouden zijn terwijl de toename van de stij ging van de kosten van het levens onderhoud slechts vier procent zou zijn. Als we slechts enkele artikelen noemen, vlees, kolen, boter, kaas. si garen, sigaretten, tabak, textielgoe- deren, schoenen en zo zouden we nog wel even door kunnen gaan. dan wil het ons toeschijnen, dat de bere keningen van het Centraal Bureau, hoeveel resnect we ook voor die in stelling hebben, geen volledig en geen juist beeld geven van de werkelijke prijsstijgingen. Veeleer een verwron gen beeld van de werkelijkheid. Als we het juist zien. ligt de situatie zo. dat van een inkomen van veertig gulden een bepaald percentage wordt gebruikt voor vaste, telkens terug kerende uitgaven. We noemen huis huur, fondsen, kranten, lasten, en vult u de rest zelf maar in. Vaste uitgaven, die ongeveer de helft van het inkomen zullen vergen. Wanneer men nu zegt dat de kosten van le vensonderhoud met enkele procen ten zijn gestegen en dus -nu twee en veertig gulden zullen h<"''-ggp". d«n is men in zo verre onjuist, dat be paalde artikelen veel sterker in nriis zijn gestegen. En zo is het inderdaad Een gedeelte van de vaste lasten ls het zelfde gebleven, maar de nrjizen van verschillende andere artikelen zijn veel sterker omhoog gegaan dan de vier procent die men ons van wege het Centraal Bureau voorhoudt Wat der.kt u b.v. van dé vleesorij- zen. Van de prijzen van vleeswaren om -de boterham mee te beleggen. Van de kaas. die zo duur is gewor den. dat de binnenlandse marVt maar weinig meer vaat afnemen? Wat zegt u wel van de rigoureuze verhoging van de kolenprijs. waarvoor we een gulden hebben terugveVregen. En hoe staat het met de tabak, de boter, de textiel, het schoeisel* Het Is be- lacheliik om dan aan te komen met een percentage van vier. En dat is het juist wat ons met zo»-» vervult: Het zijn de eerste levensbehoeften, die te duur worden. Artikel «n. waar op een ieder van ons volk recht heeft, maar die een groot deel van het volk niet kan kopen. En dat is moeilijk te verdragen in een wereld, die na twee wereldoorlogen eindelijk eens moest weten, dat sociale gerech tigheid een eerste els fs. v. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1