Ikmaadtf n;hollandse "pers 1945 Britse duikboot „Truculent" in Theemsmond gezonken Van tachtig opvarenden slechts vijftien man gered Ver. Staten wijzigen politiek in het Verre Oosten de Telex tikt.. Schrift aan de wand JAAKGANG NUMMER 1794 ZATERDAG 14 JANUARI 19M Uitgave Stichting „Dc Vrije ▲Jknuurder" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart, bij vooruitbet. Advertenties 14 ct p. mm., familieberichte»' M cent. Bij contract aanzienlijke korting; Verantw. ledacteur: J. Zoonen I Bureau- Ridderstraat, hoek Oudegracht I Tel. K 2200*1971 VRIJDAGAVOND, na 24 uur van afschuwelijke spanning, is de klap gevallen: op dat moment maakte de Britse adml rallteit bekend dat er geen hoop meer bestond op redding van de 56 manschappen, die zich nog aan boord bevon den van hetwrak van de Britse duikboot TRUCULENT die Donderdagavond na een aan varing in de Theemsmond was gezonken. Vijftien van de ne gen en tachtg opvarenden hebben er als door een wond er hst leven afgebracht. Toen zij kort na de aanvaring in de mist met.de Zweedse kust vaarder DIVINA gered werden was het r-:eds zeker, dat er negen doden waren. Deze ne gen manschappen werden le venloos uit het water van de Theems opgehaald. AANVANKELIJK bestond er nog hoop, dat een groot deel van de mannen aan boord van de gezon ken duikboot gered zouden kun nen worden. De plaats van de ramp immers was bekend en men nam aan, dat drie van de zeven waterdichte compartmenten van het schip de reddingsploegen vol doende gelegenheid zouden geven doektreffende maatregelen te ne men. Duikers daalden naar de bodem van de Theemsmond af. Dat was in de vroege och tend van Vrijdag. Zij hoorden klopsignalen op een diepte van zestien meter, maar wer den in hun werk zeer belem merd door het ongunstige ge ty. Niettemin slaagden de mannen er in kettingen on der de kiel van de boot te leg gen zodat, naar men hoopte, spoedig met het lichten van de duikboot begonnen kon worden. Daarnaast bestond de hoop. dat de ingesloten man schappen met ontsnappings apparaten de Tuculent zouden kunnen verlaten. De gehele dag scheerden dan ook vlieg tuigen van de marine laag over het met een dunne mist bedekte grijze water, op zoek naar overlevenden. Toen ech ter, in de late avond van" Vrij dag, de duikers geen ant woord meer kregen op hun klopsignalen werd de hoop steeds kleiner en moest dp ad mirallteit tenslotte de nood lotstijding bekend maken: vijf en zestig mannen van de Brit Monigomery was in Amsferdam Op een persconferentie, die veld maarschalk Montgomery gister ter gelegenheid van zijn bezoek aan Am sterdam hield, antwoordde hij op een vraag of de politici, de staatslei ders, de soldaten en de volkeren o- vertuigd zijn van het nut van een Westerse Unie: „Ik ben slechts sol daat en kan dus slechts voor de sol daten antwoorden. Welnu, deze zijn daarvan tenvolle overtuigd. Wij wen een allen in vrede te leven en voor de vrede is een bloeiend economisch leven noodzakelijk. Dit kan slechts be reikt worden door harmonie, door be grip voor elkander. De volkeren moe ten elkander leren begrijpen cn waar deren. Toen de volkeren in de laat ste oorlog tezamen vochten wis ten ze weinig van elkander. Dat on derling contact moet jong beginnen" Veldmaarschalk Montgomery ver- tolde, dat, toen hij bekend werd met de jongerenorganisatie „Concordia" hem bleek, dat deze dat doel nastreef de. „Ik zag de organisatie als goed en hielp haar. Nu moeten we neder zettingen krijgen in alle hoofdsteden van West-Europa. Naarmate de jeugd van deze landen elkander beter leert begrijpen, is de kans op vrede gro ter. De organisatie is bedoeld voor de jeugd van 15 tot 20 jaar, maar voor de ouderen is er een groot ter rein om hulp te verlenen. „Moniy" brandde Gisteravond heeft in Amsterdam een straatbrand gewoed. Een pop, die een oude jas aanhad, welke overgo ten was met een brandbare stof, brandde hevig. Bij de pop was een bord gehangen waarop geschilderd •tond „Montgonrery". De brandende overblijfselen zijn door een agent van de waterpolitie in het water gewor pen. Daders zijn onbekend. Zoals be kend bevond Montgomery zicb giste ren in Amsterdam. weerbericht AANHOUDEND ZACHT WEER. Aanvankelijk weinig wind met hier en daar nevel of mist. Overi Eens meest zwaar bewolkt, plaat selijk enige lichteregen of mot regen. Later geleidelijk wat toene mende en langs de Waddenkust krachtige wind tussen zuidwest «n zuid. Aanhoudend zacht weer. se Marine hadden bij een ramp die sléchts overtroffen wordt door die met de Thetis in 1938, het leven gelaten. ALMD1JK REDDE VIJF MAN. De Truculent zonk binnen één minuut na de aanvaaring met de Divina. De duikboot werd aan een zijde finaal opengereten. Een aantal manschappen, dat zich op het dek bevond, sprong in het wa ter. Vijf van hen werden zeer spoedig opgepikt door de Neder landse ALM IJK, dieonmiddel lijk noodseinen uitzond. Deze noodseinen werden opgevangen door het ANP dat terstond de Britse admiraliteit op de hoogte Baby verbrandde in wieg Terwijl de moeder even afwezig was. heeft Donderdagmiddag in de woning van de landarbeider van der Werf uit de wijk Hoora onder Al phen aan de Rijn een droogrekje waaraan wat wasgoed hing en dat bij de kachei was geplaatst, vlam gevat Het vuur sloeg over de wieg, waarin een kindje van 5 maanden sliep met het noodlottige gevolg, dat de baby in de vlammen omkwam. Twee an dere kinderen van 3 fin 4 jaar, die zich eveneens in de kamer bevonden geraakten door de rook bewusteloos. De brand kon door omwonenden wor den geblust. Een medicus heeft de beide andere kinderen weer tot be wustzijn gebracht. De Spaanse politie heeft de leider van een bende terroristen, die wapens en „sabotage materiaal" uit Frankrijk zou hebben gesmokkeld, bij een ge vecht doodgeschoten. De „bende" zon getracht hebben de electrische hoogspanningskabels naar Barcelo- na op te blazen. Twee leden werden gearresteerd. Trouwring reisde naar Canada Een inwoonster van Barneveld kwam enige weken geleden tot de ontdekking, dat zij haar trouwring kwijt was. Een gou den ring en zeker als het een trouwring is, een waardevol bezit en dus werd het huis met de bezem gekeerd, terwijl over al navraag werd gedaan. De ring bleek echter onvindbaar, maar de gedupeerde dame bleef er over piekeren. Plotseling schoot haar te binnen, dat zij een pakketje aan familieleden In Canada had gestuurd en zij bedacht, dat mogelijk de ring tussen de houtwol geraakt was Er werd navraag gedaan en thans kwam inderdaad het goe de bericht, dat de ring in Ca nada werd teruggevonden. stelde fnefc de ramp. Zo kon h.t gebeuren, dat hulp zeer snel aan wezig was. In de loop van de nacht formeerde zich rond de on heilsplek één van de grootste 'red dingsvloten, die-Engeland ooht ge kend heeft. Vliegtuigen van de marine' en de RAF ondernamen nachtvluchten en de door de toe st:lien uitgeworpen llchtfakkels ze'ten de omgeving voortdurend lri een helle gloed. OOGGETUIGE]* VERSLAG Kapitein Hominevberg vertelde i» een interview nog het volgende: „Ik was op weg van Purfleet naar Ips- wich met een ladingparafinè. Mijn bemanning bestond uit 14 koppen Wij hadden een loods aan boord ge nomen en zowel de .loods als ik zelf bevonden zich op de brug op het - o- genblik van de aanvaring. Het was donker maar helder, wij zagen ,dé duikboot voor ons en gaven een waar schuwingssein. De botsing deed ons schip van voor- tot achtersteven Schudden en wij zagen de duikboot roor ons en gaven een waarschuwlogs sein. pe botsing deed ons schip van voor tot achterateven schudden en wij zagen de "duikboot onmiddellijk- zinken binnen één minuüt. De duikboot bevond zieh op hét ogenblik van de aanvaring aan 'de óp' pervlakte. Wij zagen mensen in het water liggen, mijn bemanning wierp onmiddellijk touwen en reddingsgor dels uit, terwijl we tevens de redding boot uitzetten. Nadat wij de acht o- verlevenden een kop koffie hadden gegeven, bracht de reddingboot hen naar een torpedóbootjager. Vier uren bleven wij op de plaats van de aan varing naar overlevenden zoeken. De" mist is een goede bondge noot van de smokkelaars. De toch al niet gemakkelijke taak der douanebeambten wordt door deze ongunstige weerafac tor nog verzwaard. Steeds weer zoeken dè smokkelaars nieuwe wegen om hun, of liever ge zegd, onze goederen," de en- deren der Nederlanders, naar Duitsland te transporteren. Een paar douaniers ontdekten over het riviertje de Glane bij de Oostgrens een nieuwe smok- kelweg. in de vorm van een om getrokken boom De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat A- merika's optreden in bet Verre Oost»». geUuh»*rd zeljdj.h "op de Önrï'd- dellijke verdediging van de Aleoeten Japan en de Filippijnen door de A- merikaanse militaire macht, indien deze worden aangevallen. Indien de communisten opdringen zullen ook de onafhankelijke Aziatische staten.ver dedigd worden. Bovendien zullen deze staten thans reeds economische technische stenn ontvangen bij de opbouw hunner landen. Achesbh ver klaarde uitdrukkelijk, dat opnieuw Amerikaanse traditionale politiek ge vestigd zal worden, welke behelst eerbiediging van de territoriale integri teit van China van de zijde van alle andere staten en verzet tegen de Rus slsche naasting van de noordelijke gebieden in dit land. Volgens Acheson is Rusland bezig Noord-China by deSowjet-Unie in te lijven. die in Frankrijk gearresteerd ziju werden over de grens gezet. In to taal zullen ongeveer 40 Polen het land verlaten. Een zwangere Pooi se vrouw kreeg uitstel van vertrek totdat haar baby geboren is. Twee jeugdige avonturiers, „studen ten" van een kleuterschool in Arum, resp. 3 en 4 Jaar oud, brachten hun ouders in grote ongerustheid door dat zij het plan opvatten een voet reis te maken naar de grootouders in Assen. De 90 km. lange toch werd maar ten dele volbracht -o- In de Peel zijn wederom wilde zwijnen ge signaleerd -o- Een Scheveningse vis ser ving een mijn Jn zijn netten -o- Rusland heeft de doodstraf weer in gevoerd o-o De brand in het krank- ginnigengesticht te Davenport is aan- gstoken door een der vrouwelijke pa tiënten -o- Churchill is in Eugeland aangekomen om de verkiezingscam pagne voor te bereiden o-o In een brandende bungalow in Amerika werden zes lijken aangetroffen. Ver moedelijk moord en zelfmoord -o- De Duitsers mogen weer geweren dra gen, zy het dan voorlopig jachtge weren -o- De koffiesmokkel in West- Duitsland heeft het hoogtepunt be reikt -o- Het Alpengebergte ver plaatst zich in 100 jaren over een af stand van vier km. in onze richting. Een kleine rekensom zegt u, wanneer wij een hooggebergte bezitten -o- De Tsjiang legi de hamer neer Amerika: De vertegenwoordiger van het nat China, dr. Tsiang heeft het voorzitterschap van de Veilig heidsraad neergelegd. Hy heeft zyn plaats aan de gewone tafel weer ingenomen. Men verwacht, dat dr Tsiang zyn vete zal uitspreken o- ver een Russische resolutie om hem de toegang tot de vergaderingen te ontzeggen. België. De Belgische regering is weer springlevend, nadat een katho Hek-liberale motie aangenomen werd met 125 tegen 74 stemmen. In deze motie werd het vertrouwen uitge sproken in de regering. Joego-Slavlë: In het proces tegen de Kominform-agenten werd tegen een der verdachten de doodstraf uitge sproken. De anderen werden ver oordeeld tot straffen variërend van 5 tot 2 Ojaar. China: Communistische strydkrach- ten hebben met succes een invasie ondernomen op het eiland Hahian. met Formosa de laatste bolwerken van de Chinese nationalisten. Frankrijk; Achttien van de 50 Polen hoogste berg in deze Alpengroep zal over twee millioen jaar zich bevinden op het hoofdstation van Munchen - Al het personeel van de Romeinse opera, de toneelknechten en prima donna's Incluis zyn ln staking ge gaan -o- De zoon van de voormalige ambassadeur van 't kelzeriyke Duits land stond terecht wegens het aan voeren van een bende „gentlemen- dieven", die een reeks gewaagde iu- braken heeft uitgevoerd. In keurige costuums voerden zy overdag 18 in braken uit. Complete woningen wer den leeggehaald en omstanders meen den met verhuizingen te doen te heb ben -o- De „Oranje" is met 700 pas sagiers naar Batavia vertrokken -o- De Russische krant Prawda heeft cri tiek geleverd op het beheer van de „Colombo" sprak over Europa Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat de zitting van gistermor gen van de conferentie van ministers van het Gemenebest te Colombo, by na geheel gewyd was aan een bespre king over de Europese aangelegenhe den. Miuister Bevin leidde de bespre kiugcn. Aanvankeiyk was gemeld, dat de ministers maatregelen zouden be handelen voor de technische verbete ring van de Aziatische industrie en la::dbouw. Moses Blink», een neger die be weerde 120 jaar oud te zyn, is te Stockholm in Californië om het le ven gekomen. Hy werd door een trein aangereden. Volgens zyn zeggen was hy vader van 83 kinderen, geboren uit elf vrouwen. Het geheim van zyn hoge leeftyd was „hard werken on der veelvuldig gebruik van wonder-; olie en terpentyn". collectieve boerderijen. Kan ook niet anders. Een ambtenaar wordt nooit een boer -o. Een oneerlijke deurwaar der in Haarlem werd tot drie jaar veroordeeld. Zyn vader kreeg we gens meineed 1 jaar -o- De KLM heeft de automatische piloot weer in gebruik genomen -o- Garry Davis wij thans naar Rusland om mede te helpen by de wederopbouw -o- Hon derden Duitsers zyn naar Zweden ge smokkeld. De menselijke smokkel waar wordt per vissersboot vervoerd hoogstens twee per keer en gewik keld ln dekens, -o- In een leerlooierij ln Dongen heeft een ernstige brand gewoed. Machines en leer verbrand Schade bedraagt enkele honderddui zenden guldens -o- Een waakhond heeft zijn diensten ï)éwezen in hst Limburgse plaatsje Beek en Donk. De nachtwaker ontdekte inbrekers in de RK. kerk, maar zyn benen konden de vluchtenden niet byhouden. Zyn hond trim de taak met succes over -o- De politie te Goudkust heeft de straten letteriyk schoongeveegd. Een groot aantal mannen en vrouwen be landden wegens oproer in het ca chot. Nederlander ontsnapte uit Noorse trein De Nederlander Hendrik Gastra heeft gisteren kans gezien te ont vluchten uit. do trein van Trondheim naRi Oslo. G., die- door de interna* tionale politie werd gezocht, is e- nige dagen geleden in Trondheim. ge arresteerd daar hy verdacht wordt van fraudes en verduistering. Hy is geboren in Amsterdam. Beurtvaart: lonen en prijzen 5°/0 hoger De Beurt vaart heeft na een bespre king met het College van Ryksbemid- delaars besloten, het verzoek van de Unie vrti Verkeer om de lonen in de Beurtvaart met 5 pCt te verhogen in te willigen, zulks, nadat van over heidswege de foezegging is gedaan, dat de tarievenverhoging, die noodza keiyk is oni deze loonsverhoging en de verhoogde kosten tengevolge van de devaluatie op te kunnen vangen, mogelijk zal worden gemaakt. BOMMENWERPER VERONGELUKT. Naast de 65 doden van de Truculent heeft deze ramp nog vijf doden geëist. De be manning van een bommen werper kwam nl om het lsven toen men 's nachts op weg was om enkele duikers op te halen, die naar de monding van de Theems zouden wor den gebracht. Vijfde Mei moet zinvol gevierd worden De gezameniyke jeugdorganisaties verenigd in de Ned. Jeugdgemeen schap, hebben zich beraden over een meer stytfolle viering van de bevry- dingsdag op 5 Mei. In het algemeen verstaat men ln ons land wel de kunst om byv. op 4 Mei de plechtige herdenkingen goed te organiseren, maar voor een zin volle en vreugdevolle viering van de bevrydiugsdag zoekt men nog naar bepaalde vormen. Aangezien de organisaties van de vrije jeugdvorming op het punt van een stijlvolle feestviering reeds be paalde resultaten hebben bereikt kun nen deze organisaties waarschynHjk een zeer goede bydrage leveren ln het geheel van de plaaiseHJke vierin gen. Enkele auteurs hebben zich be reid verklaard een speciaal spel voor deze gelegenheid te zullen schrijven Daarnaast kan In overleg met sport organisaties ook een deel van de dag aan sportdemonstraties van jongeren worden besteed. Een voorbereidende en instructieve bespreking met lei dinggevende krachten zal op 4 Fe bruari a.s. in Amsterdam worden ge houden. Er ls een oud Testament isch ver haal, waarin ons wordt verteld, dat aan koning Belsazar in vlammende letters aan de wand de ondergang van zijn rijk werd aangekondigd. Tot op de huidige dag zijn deze woor den bewaard gebleven. Hoe dikwijls horen we ze zelfs nog niet gebrui ken door eenvoudige mensen, die zich nimmer bezondigen aan vreemde woorden. Het is als of een iegelijk de uitdrukking „Mene mene tekel, uparsin, gewogen, gewogen, maar te licht bevonden", ftent. Hoe menig maal is deze spreuk ook niet op ons zelf van "toepassing. Hoe dikwijls ge beurt het niet, dat we voor proble men komen te staan, waar we eigen lijk geen weg mee weten. Dan doen we maar wat of we doen helemaal niets. En als het dan te laat is, dan gaat het ons als zo velen voor ons: We zijn gewogen en we zijn te licht bevonden. Ons rijk :s uit. We heb ben nog slechts de puinhopen om herinnerd te worden aan ons falen. Op dit ogenblik staan er wéér vlammende letters aan de wand. Wel niet in het gebouw, waarin de Ne derlandse staatshuishouding is ge huisvest, maar toch in een land dat in het zelfde werelddeel ligt als het onze. We bedoelen Italië. Er heerst onrust in dit schone land, dat met Griekenland de bakermat der be schaving is geweest en aan welke be schaving we zo ontzettend veel te danken hebben. Reeds eenmaal is het Romeinse rijk ten gronde gegaan. Het heeft eeuwen geduurd, eer het weer een beetje er boven op kwam. Het heeft een bedorven koningschap en een verrotte dictatuur moeten be leven. En nu, nu het misschien een kans kon hebben er boven op te ko men, stijgen de moeilijkheden in net binnenland tot zulk een schrikbaren de hoogte, dat we ons met schrik af- lagen, waar het met Italië heen moet. Millioenen boeren en landar- be'cers verkommeren en de regering onder De Gasperi is of niet in staat of onwillig om ook maar enige ver betering in de toestand te brengen. We vrezen van onwillig; Wc vre zen, dat de Christelijke volkspartij het schrift aan de wand niet wil zien en als ze het ziet, het in de wind zal slaan. En dan kan het niet anders of de puinhopen zullen de toekomst van Italië zyn. De tijd, dat men millioenen ongestraft kan uit buiten is voor goed achter de rug. De kliek van Tsjang Kai Tsjek heeft het in China aan de lijve ondervon den. Het zelfde lot zal Alcide de Gasperi beschoren zijn, indien hij zijn politiek niet in overeenstemming weet te brengen met de Christelijke beginselen, die hij beweert aan te hangen. Er zullen misschien onder onze lezers zijn, die zich afvragen, wat wij Nederlanders daarmee te maken hebben. Het stellen van die vraag duidt alleen aan, dat ze zicb nog steeds niet bewust zyn, dat Neder land niet meer een eilandje is. dat onbewogen kan aanzien, hoe de ont wikkeling in het buitenland verloopt. In Italië is de dictatuur van Musso- lini begonnen, gevolgd door die in Duitsland. Zal de geschiedenis zich herhalen? Zal de wereld binnen af zienbare tijd weer ten prooi vallen aan de een of andere Ideologie, die door de ellende vat op de ma sa krijgt. Wat helpen ons alle ency- lieken, indien de gelovigen er niet naar handelen? Laten we hopen, dat dit schrift aan de wand velen de ogen zal openen. v. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1