HAAR KONINKRIJK Tuinbouwver. „De Noord" hield een praatavond in Warmenhuizen Verzorging van broodmaaltijden vraagt heel wat overleg Herv. Kerkkoor in Broek gaat uitstekend concert geven Algemene rerga-lerlng van de tuin bouwver. ,De Noord" afd. Warmen huizen van de Holl. Mij. van landb. in cafe Slikker. Vrz. de heer A. Hopman heette de rAiiwezigen welkom en in het bijzon der de heer van Herwijuen uit St. Pancras. Het verheugde spr. de goe de opkomst, maar betreurde tevens dat steeds dezelfde afwezig zijn, de belangen van iedere tuinder worden hier toch gediend. Hij hoopte dan ook, dat op de volgende vergadering Rlle leden aanwezig zijn. De secretaris las de notulen welke zonder aanmerking onder dankzeg ging werden goedgekeurd. Hierna verkreeg de heer van Her wijnen, adviseur van de Plantenziek- tenkuudige dienst het woord. De be doeling was niet een lezing te hou den, maar meer een bespreking over de bestrijdingsmiddelen van de laat ste 5 jaar, speciaal wat betreft de kool. De vele middelen die thans ge bruikt worden en om deze uit elkaar te houden, moet men zo ongeveer scheikundig ingenieur wezen. Vele bestrijdingsmiddelen zijn zwaar vergif en moet men uiterst voorzichtig mee zijn Heeft men bijv in Juni prei bespoten met 6.6.6 dan kan men dit thans nog aan deze prei proeven. Vele bestrijdingsmiddelen zijn selectief, d.w.z. dat niet alleen de schadelijke insecten maar ook de nuttige er mede aan tengronde gaan Er wordt beweerd, dat dit op de duur zal vastlopen, spr. stond echter niet aan deze zijde. Volgens de statistiek is over de laat ste 10 jaren te weinig water geval len. Spr. vermoedt dat de zwakke kool hiervan oorzaak is en niet alleen het slechte weer van deze winter. Een zeer groot kwaad voor de kool gewassen is, wanneer de grond is be smet met het wortelaatje. Deze be smetting kan door het verbouwen van bietensoorten veroorzaakt wor- De bruine rat heeft het zwaar te verduren Ook in deze winter is en wordt in geheel Nederland een bestrijdings- carapagne tegen rat en muls gevoerd. In de afgelopen zomer hebben de wet rsomstandigheden aan alle knaag dierensoorten uitzonderlijk gunstige ontwikkelingsmogelijkheden geboden zodat ook de bruine rat vrijwel over al belangrijk in aantal scliijut te zijn toegenomen. Door de in vorige win- te- bereikte resultaten is voldoen de gebleken, dar een gemeenschappe lijke actie, gelijktijdig in aaneenge- s n gebied uitgevoerd, verre te ver kiezen is boven incidentele verdelgin- f Grote verdelgingsacties zijn worden gevoerd ove het gehele land De plantenziektenkundige dienst, treedt bij de campagne op als lei dinggevend en coördinerend orgaan terwijl de gemeenten de organisatie scheppen en de verdelgingsactles uit voeren met behulp van organisaties en vrijwilligers. In de vorige winter hebben de or ganisatoren van de campagne zeer veel medewerking van de bevolking ondervonden. Ook dit jaar doen zij w<er een beroep op allen. De bestrijdingscampagne is op 14 December 1949 begonnen, in het ge deelte van Noordholland ten Noor den van het Noordzrekanaal, in Zee land en op de Zuidhollandse eilanden Vier dagen lang hebben bestrljdings- ploegen op daarvoor in aanmerking komende plaatsen vergiftigd lokaas uitgelegd. Van 4 tot en met 7 Januari werd de actie gevoerd in de rest van Nrd- Holland. In Zuid-Hotland ten noorden van de Lek en de Nieuwe Waterweg en in Utrecht. Van 11 tot en met 14 Januari is het gebied tussen de grote rivieren. Noordbrabant en Limbu.g aan de beurt. Van 18 tot en met 21 Januari volgen Gelderland ten noor den van de Rijn en Overijssel en ten slotte- zullen van 29 tot en met 28 Ja nuari Drenthe Groningen en Fries land ln het teken van de strijd tegen de bruine rat staan den, veelal zijn deze gewassen met aaltjes behebt. De bestrijding van de bladluis >"s niet zo gemakkelijk omreden ze voor komen aan de onderkant van het blad het is echter uit te voeren met pa ration (fijne ver»tuiver) hiermede worden niet alleen de luis maar ook vele andere insecten gedood. De draaihartigheid bij de kool wordt veroorzaakt door de kool vlieg, welke larven momenteel in de «rond zitten. Deze ziekte is zeer wisselval lig, de een heeft ze en buurman vlak naast heeft ze niet. In de periode dat de koolvlieg haar eieren legt, wordt door velen een nieuwe werk wijze toegepast, n.1. het zoeken met de loupe naar de eieren. Worden de ze gevonden dan kan men gevoege lijk spulten. Deze methode geeft zeer goede resultaten en tijdsbesparing. Maatjerigheid bij planten is vrijwel uitgesloten wanneer bij iedere plant wordt toegediend 5 gram 6.6.6. (stuif) Dit middel Is te prefereren boven de behandeling met sublimaat. Ook is het een zeer goed bestrijdingsmidde' tegen de koperworm. Voor het be-strijden van de uien- vlieg werd aanbevelen D.D.T. ver mengd met lijm Het zaad kan dan vengoed zeer goed uitgezaaid worden. Voor de verdelging van onkruid kun nen ook middelen worden toegepast doch spr. merkte op dat dit ook veel al tenkoste gaat van de gewassen. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. De vraag werd gesteld of het ook dienstig was 6.6.6. op de plantenbaan uit te strooien. Dit is zeer dienstig zo zegt spr. en toedieren als de kool plantjes ongeveer 2 Cm hoog zijn hiervoor is n^dig 2 9 kg. per snees. Ook is zeer lienstig het zoutgehal te te controleren van het sloot- en grondwater, bij de gewassen speelt dit ook een zeer belangrijke rol. Nog vele vragen werden gesteld en door spr. op zeer bevattelijke wij ze beantwoord. Het was een leerza me en gezellige praatavond waarvoor Voorz. de heer van Ilerwijnen dan ook hartelijk dankzegde. Vervolgens mededeling van de se cretaris: Zij die willen bouwen of verbou wen kunen dit aanvragen bij het bouwbureau voor Noord-Holland, Parklaan, Haarlem. Tegen brand bestaat gelegenheid zich te verzekeren bij de Holl. Hij. van landbouw op zeer ruime basis. Voor de culturele avond die geliou den wordt in Heiloo op 27 Jan. a.s. bestond niet veel animo, 5 personen gaven zich op. Aanvragen voor extra teeltvergun ningen voor het telen van vroege aardappelen moeten worden in ge zonden voor 15 Februari a.s. bij de Voedselcommissari3 te Alkmaar voor bewaarkool komt later. Dat op de Woensdagen 18 en 25 Januari belangrijke lezingen zul len worden gehouden door de Weled Heer. Ir. D. S. Tuinman, telkens om 11 uur in het landt ouwhuis te Alk maar. RONDVRAAG De heer Donia deed de toezegging dat voor het on derzoek van water op> zoutgehalte hij zijn medewerking wel wilde verlenen en om oud-^nrsisten hierin onderricht te geven. Voorz. stelde dit zeer op prijs en zou het op de eerstkomende bestuursvergadering bespreken. Op voorstel van de vergadering zal in Februari de hoer Ir. K'everln ga verzocht worden een spreekavond te houden. Hierna volgde sluiting en dankte voorz. de aanwezigen voor de aange name besprekingen. Voor de huisvrouw Gebruik van beschermende en opbouwende voedingsstoffen aanbevolen Niet alleen volwassenen hebben hun dagtaak, waarbij zij soms 's morgens vroeg het huis verlaten om er pas 's avonds terug te keren. Ook van de jongere garde, de schooljeugd, moet een deel al voor dag en dauw de deur uit, gewapend met een trom r eitje boterhammen voor de gehele dag. Het vullen van dat trommeltje kost menige moeder hoofdbrekens. En d ar het hier gaat om hnn groeitijd zijn en daarbij vaak grote afstanden door weer en wind moeten afleggen. Is het wel de moeii» waard, er eens speciale aandacht ean te besteden. Iedere maaltijd, waarop we een groot deel van de dag moeten teren, be hoort niet alleen onze maag voldoen de te rullen, maar ons tegelijkertijd beschermende en opbouwende voe dingsstoffen te leveren. In het bijzon der de jeugd heeft daaraan behoefte Bij een broodmaaltijd kunnen we hiervoor zorgen door in de eerste plaats melk als drank te geven en ten tweede goede broodbeleggingen te kie zen. Melk Is n.1. zeer rijk aan deze beschermende en opbouwende stof fen. Ditzelfde geldt ook voor kaas, eieren groenten en fruit, terwijl ook vleeswaren, vis en peulvruchten een goede opbouwende waarde hebben. Het zijn dus deze voedingsmiddelen, die de beste broodbelegging vormen voor onze schoolgaande jeugd. KAAS: Het behoeft niet beslist de duurdere volvette te zijn, 40 plus en de magere kruidkaas bevatten meer eiwit. Eieren zijn helaas duur. U zoudt eendeneieren kunnen Jieanen, mits u 73 10 minuten kookt. Ook kan men een hardgekookt ei fijnmaken en met een fijngewreven gekookte aardappel wat boter of margarine, peper en zout tot een hartig smeersel vermen gen. Van een ei, dat losgeklopt en met twee lepels water of melk vermengd is, valt een heerlijke zoute of zoete omelette te bakken, waarmee zeker 2 boterhammen belegd kunnen wor den. VLEESWAREN zijn er weer te kust en te keur en ook de goedkope re, zoals bloedworst, hebben vaak een behoorlijk gehalte aan bescher mende voedingsstoffen. Geschikt te ook in plakjes gesneden gehakt. VIS: gerookte of gestoomde bok king. makreel, ansjovispasta zijn heel geschikt. Van zachte ontgrate vis met wat margarine of boter en wat zout vermengd kan men indien men daar de tijd voor over heeft, een goed mengsel maken. Van de rest gekookte ERWTEN of BONEN kan men met een gekookte aardappel en wat krulden een hartig smeersel maken. Tenslotte is een gistsmeersel reformite, hallite, mar mite) als hartige belegging aan te bevelen wegens zijn rijkdom aan vi tamine B. En nu de GROENTE en VRUCH TEN. Het eenvoudigste is natuurlijk de kinderen een appel of peer of 'n flinke wortel of des zomers een to maat mee te geven; desnoods kunnen zij die zelf voor het eten aan plakjes snijden en op de boterham leggen Hetzelfde geldt ook voor ramenas en radijs en voor de komkommer, die nog te weinig bekend is als smake lijke broodbelegging. Dit laatste kan men trouwens zeggen van alle rau we beleggingen, ook van slaatjes, die van fijn gesnipperde rauwe wor telen of vau bladgroenten gemaakt kim nen worden. Het beste is, bij iedere broodmaal tijd te zorgen voor een hartige (ei witrijke en een rauwe vitaminerij- ke) belegging, waarbij we dan aan de smaak vau de jeugd tegemoet moe ten komen door nog een of twee boter Roman naar het Engels door Ida Boyd 8. Llnda kón er niet toe komen, ©ver haar bezoek aan Arthur te spreken. Lenda's koele minachting en Wanda's zelfzuchtige nieuwsgierig heid waren haar beide ondragelijk. Gelukkig voor haar, waren de twee zusters druk bezig met voorbereidin gen voor Wanda's huwelijk. Lenda betaalde het uitzet en bemoeide zich dus overal mede; en, zoals gewoonlijk was Wanda slecht te spreken over haar bemoeizucht. Haar eindeloze gesprekken en kibbelarijen waren voor Linda iets vreselijks. Hc-t was trouwens in het algemeen een moeilijke tijd voor haar. Mrs Re.lfce ontwaakte tot nieuwe be- laugste l.ng in het leven en begon z oh ook met alles te bemoeien en maakte de toestand daardoor nog laitiger. Mr. Rellace voelde zich ver v.aa.'ioosd en legde onophoudelijk beslag op zijn iongste dochter. Wan da tnaakte in een angstwekkende gr-tnoed* stemming en zei in de ver trouwelijkheid van haar slaapkamer, dingen, die Linda met grote onge rustheid vervulden. Nog nooit had War.da haar egoïstisch, bekrompen innerlijk zó bloot gegeven als in deze dagen. De tweede maal, dat Linda in Cretton Street kwam, kreeg ze nieu we indrukken van het leven en be drijf in „De Rode Terreur". Een bekend straattype, mrs Mac- Gragh, werd juist toen zij in de straat was. de deur uitgezet. Ze was dronken en verkondigde dit open hartig aan de omstanders. Ze schreeuwde en vloekte en gooide naar de mensen met bierviltjes, die ze in haar zak had gestopt Door haar benevelde toestand raakte ze maar zelden iemand, doch als dat ge beurde, ging er gelach en applaus op. De waard Bolt stond op de stoep en keek kalm over de hoofden der mensen uit naar de politie, die er niet was. Door het spektakel van geroep, ge krijs en gelach en de kreten van de straatventers klonken de tonen van een piano-orgeltje en van een kla rinet Die kwamen van verder ln de straat, uit de richting waarin zij ging. zich een weg baneifcL door de drukke menigte, wier aandscht nu opeens getrokken werd door een agent, die mrs MacGragh kwam op halen. Wat verder dansten een paar kinderen met verheerlijkte gezicht jes en afgezakte kousen op de maat der muziek. En opgeschoten meisjes zongen mee. haar zang soms onder brekend om de man van de vracht auto uit te schelden, die de dans verstoorde. Slonzige vrouwen ston den in deuren te luisteren. Het was Arthur, die op de clarinet speelde. De heldere klanken stoei den door de vuile straat als dartele vogels. Het was een oud. welbekend liedje; bij Llnda wekte het dadelijk herinneringen aan avonden in de leerkamer, jaren geleden, aan een tuin, geurig van seringen, aan de •huiskamer met haar grote ramen en vazen met bloemen. Het bracht de dagen terug waarin ze haar eerste avondjapon gedragen had. naar haar eerste bal was gegaan de dagen, waarin zich ook de eerste tekenen vertoond hadden, dat er moeilijkhe den. gingen komen. Er welde een snik in haar keel op. Ze liep langzaam voort, luisterend met een gevoel of ze een of ander vertrouwen schond Het leek inde cent, onkies alsof ze door een sleutelgat gluurde. Zij was daar, ter wijl Arthur dat deed. Hoe kon hij het doen? Hoe kon hij geld aanne men van deze arme verworpelingen -deze sloeries van meiden, deze 34Met stukjes en beetjes kwamen de Journalisten te weten, wat er pre cies gebeurd was, maar toen was de menigte aan de kade intussen zo op gedrongen, dat niemand zijn eigen woorden meer kon verstaan. Kappie, de baron, de maat en de meester, werden beetgepakt door enige ster ke mannen en op de schouders ge zet en voort ging het langs de kade van Lutjewier. Er werden serpenti nes gegooid, en het juichen nam geen einde. Zo ging het, tot ze het gemeentehuis bereikten. Ze werden naar binnen gedragen en in de raadszaal gebracht, alwaar de burgemeester reeds in een deftig zwart pak gereed stond om hen te ontvangen. De mannen, die hen daar gebracht hadden, verdwenen en zo stonden ze tenslotte met z'n vieren voor de burger-vader, die een per kament ontrolde. „Ik groet U, burgers van Lutje- wier!" begon hij. „Het is mij een grote vreugde U uit mijn naam en die der burgerij van Lutjewier dit perkament te overhandigen. Wij dan ken U voor de daden van Moed, Be leid en Trouw, die gij ons en de be menning van verscheidene, reeds al lang vermiste, schepen bewezen hebt Voorts verklaar ik U allen tot ere burgers van Lutjewier. Ik heb ge zegd. De maat verslikte zich hoorbaar van aandoening en kreeg een ont zettende hoestbui. De meester lachte verlegen en Kappie klemde zijn kie zen zo hard op elkaar, dat het knar ste. Ere-burger!, riep de baron. „Dat ontbrak me nog!" „Oet had er ook bij gehoord!" zei Kappie. „Tsjong, wat een sensatie!" EINDE DE S000STF. DONOR IN WEST- FRIESLAND In de openbare lagere school te Ben ningbroek nabij Hoorn stond Woens dagavond een lid van deze gemeen te zijn bloed af aan de bloedtransfu siedienst van het Nederlandse rode Kruis. afd. West-Friesland. Dit was de 3090ste donor, die nu sinds 27 November 1948, toen het dis trict West-Friesland een actie begon, zijn bloed in dit district afstond. De 1000ste en df 2üö0ste donor werden het vorige jaar genoteerd resp. hi Lutjebroek en Spierdijk. ERKH KOCH UITGELEVERD Volgens het Oost-Duitse persbu reau ADN is Erich Koch, de natio- naal-socialistische gauleiter van O. Pruisen en commissaris voor de Oe kraïne, door de Brites autoriteiten aan Polen uitgeleverd. Volgens Kochs advocaat is de voor malige gauleiter door een honger staking van 12 dagen zo verzwakt dat zijn uitlevering moest worden ver sneld om hem nog levend in Polen te krijgen. TOENEMENDE SPANNING IN PLAATSEN VAX WEST-JAVA Onder de bevolking van Cheribon. Kuningan, Kalipaten, Indramaju en Somadang heerst toenemende span- nmg. aldus verneemt Aneta. De toe stand is zo dat er thans sprake ls van drie besturen in deze gebieden, nl. van Pgaundan, van de republik Indo nesië en de Darul Islam. Vele bewo ners van deze streek zijn naar Ban- dung vertrokken, omdat men bang is voor gewelddadigheden. De onderwij8autoritei;en te Baltï- more in Maryland hebbeu verordend dat de publicaties, die de Russische ambassade te Washington regelmatig aau de middelbare scholen doet toe komen, als ongewenste propaganda te moeten worden verbrand. hammen te voorzien van iets zoets: bruine 3uiker. jam. strooisel, choco ladepasta, ontbijtkoek, speculaasjes pannekoek. Deze zoetigheden hebben echter practisch geen beschermende of opbouwende waarde. Welk brood geeft u uw kinderen mee? Toch niet alleen wit? Bruin, e* roggebrood bevat ter meer bescher mende stoffen en zijn bovendien beter voor het gebit. Snijdt de sneetjes Uéfst wat dunner en leg ze twee aan twee op elkaar met de belegging er tussen. Wat. sla of andijrieblaadj^s langs de kant gaan het uitdrogen te gen. Maak. als het enigshis kan, de boterhammen niet de avond tevoren klaar, want daardoor wordt de In houd van het trommeltje er niet sma keüjker op. Het valt niet te ontkennen, dat aan de Langedijk het culturele leven in goede banen geleid is. Wanneer we zo ln vogelvlucht al die verenigingen zouden beschrijven, die mede helpen de ware kunst aan onze dorpsgeno ten te doen genieten, dan komen we tot een respectabel aantal. Onze ge meente kent verschillende bevol kingsgroepen, die al dan niet geschei den door geloofsovertuigingen, allen min of meer kunst appreciëren. Het is overtuigend, dat wederom een zangkoor meer naar buiten zal treden Wij bedoelen hier het Nederlands Hervormd Kerkkoor uit Broek op Langendijk, dat in de 12 jaren van haar bestaan slechts zelden in het openbaar met een concert optrad. Nu telt speciaal Broek op Langen dijk vele zangverenigingen, maar dat is geen bezwaar, omdat ook de Broe- ker bevolking de zangkunst hoog aan slaat. Maar bovendien omdat ze de zangkunst op juiste waarde hebben geschat. Weliswaar verleent het kerkkoor te Broek al sinds jaren haar medewer king aan de kerkdiensten en ook vóór de Kerstdagen brengt zij de be kende wijdingsconcerten, maar ver der dan deze oorspronkelijke en tra ditionele concerten is men toch nooit! gekomen. Nu lag dat ook niet op de weg van het Herv. Koor. omdat zij zich nim mer toelegde op deelneming aan con coursen. Daartoe leende het karakter van het koor zich ten enemale niet. Maar de tijden veranderen en de mensen ook. Langzamerhand en spe ciaal in en na de oorlog won de me ning veld, dat een ieder in aanraking moe3t komen met datgene, wat de mens op een cultureel hoger niveau ban brengen. Dat is een grote taak zeer zeker een grootse opgave, te meer daar het Kerkkoor evenals trouwens alle andere koren in de staat van het amateurisme verkeert. Belangeloos verlenen ook de leden van het Kerkkoor hnn medewerking en gelukkig blijkt het publiek de zang Inmat van eigen dorpsgenoten nog steeds te waarderen. Enigszins uitvoeriger als gewoon lijk ,gaan we thans in op het komen de concert van dit koor, dat Zater dag 21 Jauuarl in de Herv. Kerk te Broek op Langendijk gegeven zal wor den. Het programma vermeldt name lijk het prachtige werk van Felix Mendelssohn-Bartholdy over Ps 42. Dit werk van deze bekende componis; onderscheidt zich van talloze andere werken. Bovendien echter en dat ls wel zeer belangrijk wordt het werk in zijn geheel begeleid door or gelspel van onze plaatsgenoot de hr. J. Timmerman. Het is voor de eerste maal dat dit werk van Mendelssohn dnor orgelspel begeleid zal worden. Het is een brilliant werk, dat een ieder, die enig gevoel voor de zang kunst heeft, zal boelen en enkele waarlijk genotvolle uren zal bezorgen Trouwens de rest van het program nra waarborgt eveneens een prachtig en klassiek programma. He; is ze ker tenvolle een volle kerk met be langstellenden waard. En gezien het fe- dat het Kerkkoor reeds 2 jaar lang, ijverig gestudeerd heeft, aan dit stuk, menen wij wel te mogen veronderstellen dat dirigent Wage naar voor een hoogstaande avon 1 zal zorgdragen. Thans nog iets ir. algemene zin. Nu we ons als Langedïjkers verblij den kunnen in het bezit van vereni gingen. die bij tijd en wijle zorgdragen voor kunstvolle avonden, stuit het ens en velen met ons tegen de borst dat het de verschillende verenigingen dikwijls zo moeilijk valt om concer- "ten te organiseren, die ware kunst verschaffen. .Wij bedoelen hier het treurige feit. dat amateurs, die ge heel pro-Deo hun gaven in dienst stellen van de gemeenschap, maar nauwelijks of helemaal niet in staat zijn tegen een voor ieder dn gelijke toegangsprijs hnn gaven naar buiten uit te dragen. Subsidies ontvangen de verenigin gen niet van gemeentewege, hoewel van gemeentewege toch in ieder ^e- val het werk van <?eze verenigingen gestimuleerd zal moeten worden. Het is daarom voor ons een vraag en voor het gemeentebestuur een weet In boeverre in de naaste toekomst op het terrein van het culturele leven dan speciaal op het gebied der k* ssieke kunst, geen vermindering of kwijtschelding v-n die zware ..ver makeHJkheldsbelastlng" op concer ten, die met vermakelijkheid niets uitstaande hebben, kan plaats heb ben. Wij twijfelen er niet aan of ook onze vroede vaderen dragen de ver heffende ware kunst een warm hart toe. Laten ztj in de toekomst dan ook zulks tonen, door speciale a- vouden als wij hier beogen ln finan cieel opzicht mede te werken door kwijtschelding van die belastingen. Wat in Zaandam, Amsterdar en tal van andere plaatse»' kan, moet toch fi ieder geval !n een betrekkelijk 'ivarende "mte als Langedijk plaats k" vinden? L H. slonzige vrouwen, deze zwoegers, voor wie een penny meer was dan een pond voor haar? Hoe was het mogelijk? Arthur ging met zijn pet rond. De dronken mrs MacGragh wierp er 'n bierviltje in. ..Het is al wa'k hè. jog", zei ze „maar je mag het hebbe. Boit zal t niet misse". Llnda zocht haar weg door de me nigte, vlak langs de deur van „De Rode Terreur", waaruit een walm van tabaks- en dranklucht haar te- gensloeg. Ze slipte de hoek om en Cretton Strutts in, zonder dat Arthur haar zag en daar wachtte ze tot de twee vrienden met hun piano-orgel tje en clarinet naar huis kwamen. „Ik kom weer theedrinken als het mag" zei ze met een aarzelende glimlach, „en ik heb er wat voor meegebracht. Een zandkoek, weet je nog wel. Arthur? En wat toffees. Ik heb ze zelf gemaakt." „Dat wordt een feest", zei Loutje. „We hebben vandaag heel wat afge daan en nou kenne me een menuutje vrijaf neme.,, Ze zetten hun orgeltje in een soort alcoof In de gang en klommen ge drieën de vettige trap op. En ze kwa men in goede harmonie op de zol derkamer en ln Linda'3 bedrukte hart kwam een wonderlijk warm ge voeL Het was haar nu, of Arthur t even prettig vond. dat zij er was, als zijn kameraad. Ze opende haar pakjes en hielp de tafel dekken en deed of ze niet zag dat Loutje zijn vingers aflikte na 'n stuk toffee genomen te hebben. De tafel zag er gezellig uit bij het licht je van het helder brandende vuur. De gek piepte en rammelde een wel komstgroet. Ze begon hun vragen te doen vragen over hun leven, en bedrijf. Ze begon inzicht te krijgen ln hun ge woontcn, in hun dagelijks gedoe, ln hun moeilijkheden en hun tevreden heden. Ze hoorde van voordelige en slechte stadswijken. Loutje vertelde er levendig en echt menselijk van. „Zo gezeid. maken we het niet slecht", zei hij. „As je dit werk goed aanpakt, zit 'r een bot era m in". Arthur was minder mededeelzaam Over zijn mislukte pogingen naar beter werk wilde hy niet spreken. „Mijn leven is toen een tijdlang 'n hel geweest", was alles wat hij zei. „Het was een geluk, dat ik Loutje ontmoette. Ik kende hem van vroe ger. Hij is tuinjongen bij mijn vader geweekt. Toen speelden we al samen occarino". Linda begon heel voorzichtig met Loutje over de mogelijkheid van vast werk. Of hij dat eigenlijk niet pret tiger zou vinden? „We benne nou onze eigen baas. zie Je", antwoordde hij. „Geen mens ter wereld kan ons wegjage of af- bekke alleen de plisie en die kan je best uit de weg blijve. Asse we 'n keer wille blijve legge, met thee op bed, dan doene me dat. We slane op as we wille en gaan na bed as we wille en komme thuis as we wille. Ik heb nooit beter baantje gehad". Linda wierp een steelse blik naar Arthur. Dacht hij er ook zo over? Zijn gezicht was echter zonder uit drukking. Ze moest erkennen, dat de twee jongemannen er gezond en goed ge voed uitzagen en dat ze eenvoudig doch netjes gekleed waren. Een in druk van armoede gaven zij in geen eiikel opzicht. „Hoeveel verdienen jullie zo ge middeld"? vroeg ze opeens. „Zo bij de acht pond per week", antwoordde Arthur. haar recht aan kijkend. „We betalen ruim een pond voor deze zolderverdieping, per week „betrekking", die ik krijgen kon, was en we komen best rond. De laatst» lakei bij Winters, je weet wel: die van de kruidenierswinkels. Ik ben daarna maar niet meer naar de ar beidsbeurs gegaan. En ik hoef ook niet meer naar de steun." Linda wist werkelijk niet mee* wat zij zeggen moest (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 5